rr Land-en uinbouw. ECONOMIE EN FINANCIEN Handelsberichten. DE GOUDEN MEDAILLE der 1 „M. Amerikaansche Academie voor fch Kunsten en Wetenschappen werd voor het eerst In de geschiedenis nitgcrelkt aan een radio-oouveoei, VERKOOP VAN AARDAPPELEN. Een voordeeltje. Op 6 Mei j.l heeft de FIckkeesche Boeren bond in combinatie met de Zccuwsche Landb. Maatjj. en den N. Brab. Chr. Boerenbond en den N. Brab. R.K. Boerenbond een inschrij ving gehouden voor den verkoop van het rog aanwezige kwantum aardappelen voor de Aardappelmeelfabrieken. Voor deze inschrij ving bestond echter zeer weinig animo, zoo dat deze als mislukt beschouwd moet worden. ïhans is men op initia'.ief van den heer Warnaar te Ilerkingen in relatie gekomen met de Eïnlicheimer Aardappelmeelfabriek te Einlicheim en is het gelukt bij deze fa briek een kwantum aardappelen te plaatsen groot 70.000 H.L, terv/ijl de prijs die bedon gen kon worden, nog 25% honger is, dan de Ned fabrikanten besteden wilden. De betrok ken landbouwers worden hierdoor bevoordeeld met een bedrag van f 20.000, wat in de slech te aardappelcampagne van dit jaar zeer te stade kwam. De Nederlandsche Handel Maatschappij, de firma H. Oyens Zonen en de Incasso Bayk berichten, dat de inschrijving op f 5 millioen aandeelen, eik groot f 1000, in de N. V. Küchenmeister Intern. My. voor Accoustiek te Amsterdam is opengesteld op 16 dezer tot een koers van 130 pet. Houders van aandeelen N. V. Küchenmeister Internationale Ultra- phoon Mij. hebben recht van voorkeur met dien verstande, dat een aandeel N.V. Küchen meister Internationale Ultraphoon My. recht van voorkeur geeft tot inschrijving op 1 aan deel N.'V. Küchenmeister Internationale My. .voor Accoustiek, groot f 10U0, tegen 130 pet. De houders van de 1250 aandeelen N. V. Küchenmeister Internationale Ultraphoon My., die overeenkomstig de bepaiingen van dit pro spectus ingebracht worden in de N. V. Küchen meister Internationale Mij. voor Accoustiek. hebben van hun claimrecht afstand gedaan. Voor vrye inschrijving zyn 3790 aandeelen beschikbaar, event, vermeeiderd met de aan deelen, waarop door houders van aandeelen N. V. Küchenmeister Internationale Ultra phoon My. geen recht van voorkeur is uitg - oefend. De snelle en zeer winstgevende ont wikkeling van de bedrijven op het gebied van radio gramofoonplaten en geluidsfilm maakt een samensmelting van die ondernemingen wenschelyk, welke over de beste uitvindingen cnbela ngrykste patentrechten beschikken, ten einde aldus te geraken tot een nog loonender exploitatie en tot een uitschakelen van on vruchtbare concurrentie, ANT. JURGENS VER. FABRIEKEN. De jaarvergadering. In de gehouden jaarlyksche algemeene vergadering van aandeelhouders werd het jaarverslag, de balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd. De jaarweuucn uer directeuren werden vastgesteld op f 25,000 per jaar. By de behandeling van de vaststelling en de bestemming der winst, waarbij werd voorgesteld een saldo groot f 8,11-4,4.00 op nieuwe rekening over te brengen, stelde een der aandeelhouders de vraag, wat het motief is, om een zoo groot bedrag te reserveeren. De voorzitter Mr. J. J. I. Harte van Teck- lenburg, deelde mede, dat zulks in het be lang van de onderneming wordt geacht. Toen van aaneel houderszijde nog nader werd opge merkt, dat het er op lijkt, alsof 50 pet. der netto-winst op nieuwe rekening wordt over gebracht, werd van de bestuurstafel geant woord, dat die opvatting niet juist was, om dat het saldo niet uitsluitend van het laatste jaar afkomstig is. Op een nadere vraag, of het thans nog noodig is, dat er f 8 millioen ge reserveerd blij ft, werd geantwoord, dat de directie meent te mor ten volharden bij de conseivulieve ro'itiek, die zij steeds ge\uenl heeft, die haar vroegei door den zwaien tij die de vennootschap heeft doorgemaakt^ heeft heengeholpen. Hierop werd van aandeelhou derszijde gerepliceerd, dat aandeelhouders toch ook moeilijke jaren hebben doorgemaakt en dat uit dien hoofde een hooger dividend dan de thans voorgcstele 10 pet. wel gerecht vaardigd zou zyn. Ten slotte merkte de voorzitter op, dat de politiek die gevolgd wordt, aan de soliditeit dc-r onderneming ten goede moet komen en dat de resultaten die bereikt zijn, geen aan leiding geven om met deze politiek te breken. Ook dit punt werd vervolgens overeenkom stig het voorstel van commissarissen goedge keurd. Aan commissarissen en directie werd dé charge verleend voor het gevoerde beheer. De heer Mr. J, J. I. Harte van Tecklenburg werd bij acclamatie als commissaris herkozen. Bij de rondvraag werd de vraag gesteld hoe de positie is van aandeelhouders van Jurgens, die hun aandeelen niet ter verwisseling tegen aandeelen Margarine Unie hebben aangeoo- den. Voorts werd geïnformeerd of er alsnog gelegenheid ter verwisseling zal worden geschapen. De Voorzitter antwoordde, dat de gelegen heid tot inwisseling is geboden en dat daar voor een termijn gesteld is. Van de zyde der directie werd opgemerkt, dat het aanbod ter verwisseling is ultg?gaan van de Margarine Unie en niet van Ju.^cns, zoodat wie daarover inlichtingen wenscht, zich tot de Margarine Unie moet wenden. Hierop kwam van de zijde der aandeelhou ders de mededeeling, dat de Margarine Unie had doen weten, dat de termijn voor inwis seling verstreken was. De voorzitter deelde neg mede, dat de Margarine Unie in deze aan gelegenheid alleen competent is. INTERMAAS. Commissarissen van de N. V. „Intermaas"' te Slikkerveer stellen voor over 1928 4 pet. dividend uit te keer en. FOKKER AIRCRAFT. Geruchten omtrent contróle-aankoopen. Naar aanleiding van de krachtige koers stijging van de aand. Fokker Aircraft te New-York, heeft de firma Louis Kortijn Co., naar zij het Handelsblad mededeelt, by haar correspondenten te New-York inlichtin gen gevraagd omtrent de mogelijke bijzon dere oorzaken hiervan. Als antwoord hierop werd geseind, dat er geruchtcm loopen, dat er op belangrijke schaal nankoopen zouden zyn uitgevoerd voor reke ning van de Universal Aircraft en Aviation Corp. Ook wordt beweerd, dat de General Motor Corp. probeert de controle te verkrij gen over Fokker Aircraft. De omzet bedroeg gisteren 42,000 shares. De heer A nth. Fokker, tot wien de finr.n Koil .'n zi"h eveneens li*d gewend, deelde .■'•ile,' geen inlichtingen te kunnen gtven. HOLLANDIA MELKPRODUCTEN. Dividendvoorstel 6 pet. Aan het jaarverslag van de N.V. Holland sche Fabriek van Melkproducten en Voedings middelen „Hollandia'" ontleenen wij: Uit den post bedrijfsrisico reserve is een belangrijk bedrag overgeboekt op den post aandeelen in andere ondernemingen, met het oog op de plannen om een belangengemeen schap te sluiten met groote buitenlandsche ondernemingen, nadat pogingen om t. gera ken tot een dergelijke belangengemeenschap, met kleine Nederlandsche ondernemingen wa ren mislukt. In verband hiermede zullen en kele van de kleine onderafdeelingen worden geliquideerd. Het persóneelfonds is bijna Ver dubbeld. Voorgesteld wordt het dividend vast te stellen op 6 pet. (v. j. 5 pet). In de te Delft gehouden gewone jaarlijk- cche algemeene vergadering van aandeelhou ders werden de door de directie aangeboden balans en winst- en verliesrekening over 1928 goedgekeurd. De heer F. W. Braat, die ontslag heeft genomen als d recteur, werd benoemd tot commissaris der Vennootschap. In de vaca ture W. C. Braat werd tot commisssris be noemd ir. A. J. van der Steur. FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Van 4 tot en met 10 Mei 1929. In het begin dezer week scheen het alsof de Parijsche conferentie toch inderdaad nog een behoorlijk reaultaat zou opleveren door aan vaarding van Schacht van Owen Young's voorstellen. Deze gunstige wending had een aangenamen invloed op de beurs, waar de zaken in de hoofdfondsen Philips en Margarine Unie zeer levendig waren. De opgewekte stemming kon zich ook handhaven na de teleurstellende be richten, dat de voorstellen van Owen Young door verschillende landen als onaannemely k waren verklaard. De positie van de Nederl. Bank is in de afgeloopen week ten aanzien van 't buiten land belangrijk verbeterd. De post papier op het buitenland steeg van f 89,3 millioen tot f 121,7 millioen. Wel liepen de diverse reke ningen f 4 millioen (van f 45,6 millioen tot f 41,6 millioen) terug, doch deze teruggang is, vergeleken met de eerstgenoemde stijging, van geringe beteekenis. De rentevoet is te New-York de laatste dagen echter voort durend weder zeer hoog, zoodat afgewacht zal moeten worden of deze positieverbetering zal aanhouden of dat opnieuw geld naar Ame rika zal worden overgebracht, wat dan weder druk op de dividendvoorraad van de bank zou uitoefenen. Momenteel is de positie van den gulden gunstig en de verhooging van het disconto heeft tot nog toe succes gehad. De voornaamste industriefondsen waren deze wéék zeer vast. Vrijdag vond de algemeene vergadering van Jurgens plaats. Vermoedelijk verwachtte men daar nadere mededeelingen over de nieuwe uitgifte van certificaten Mar garine Unie. Deze bleven evenwel uit en dien dag zakte het fonds eenige punten in, hoewel per saldo in deze week nog een avans van 20 pet. is betaald. Aandeelen Philips liepen pl.m. 60 pet. om hoog en zyn blijkbaar van plan de claim, of althans een groot deel daarvan, weder in te '""Ion. De laatste weken bestaat er geregeld belang stelling Vóór van Berkels Patent, welke 14 pet. stegen. Ford-handèeleh, welke de vorige week waar schijnlijk door verkcopen van premie-jagers teruggeloopen waren, haalden de schade dubbel en dwars in met een avans van 40 pet. Deze stijging is natuurlijk enkel en alleen een ge volg van de werkzaamheid der speculatie. Enka's moesten eerst een veer laten, maar konden zich geheel herstellen op betere be richten over de Amerikaansche dochteronder nemingen der Europeesche fabrieken. Men hoopt thans in het midden des jaars met de productie der American Enka te kunnen be ginnen. De tariéfepmmissie heeft aan de Amerikaansche Senaat voorgesteld de invoer rechten voor de goede kwaliteiten kunstzijde met 10 pet. te verhoogen. Waar het land zelf nog lang niet in zijn behoeften voorzien kan en de invoer van pit ons land belangrijk is, is dat een tegenvaller voor de Nederlandsche kunstzijde-industrie. Men heeft deze gang van zaken echter reeds lang voorzien en z'ch door oprichting in Amerika van eigen fabrieken daartegen kunnen wapenen. Calvé's waren als gevolg van de belang stelling voor de Unies wat hooger en beleef den sommige dagen zelfs een open hoek. In de petroleumhoek was de meeste dagen weinig te doen. Maandag waren Koninklijken een 4-tal punten hooger en Dinsdag bestond er goede kooplust voor Perlakken als gevolg van de toenemende productie. Rubberaandeelen lagen beter in de markt door den gestegen New-Yorkschen prijs. In de cultuurafdeelingen ging echter niet veel om. De marktpositie js voor de cultuur fondsen nog steeds ongunstig in dien zin, dat een weinig vraag of aanbod belangrijke ver anderingen kan veroorzaken, welke evenwel geen beeld van de stemming vormen. De Oostkust passeert het dividend. Ten aanzien van de suikeraandeelen memo- roeren wy hier, dat de heer Colijn te Genève verklaarde de ongunstige verhoudingen niet al te zwaar te tellen en niet te gelooven in een langdurige crisis. De mededeelingen ter vergadering der Aniern over voortdurende kapitaalsuitgiïten brach ten vanzelfsprekend koopers in de markt, die aan de oude houders een winst van bijna 50 pet. bezorgden. In de Amerikaansche afdeeling lokte de nerveuse stemming te New-York niet tot za ken doen. Alleen aandeelen Fokker Aircraft werden levendig verhandeld. Van de andere buitenlandsche fondsen waren Kuechenmeister3 weder zeer vast. Naar ver luidt is een nieuwe holding opgericht, waarvan de aandeelen binnenkort zullen worden aan- géboden. 8 Mei 10 Mei 6 Nederland 1922 A. f 1000 103% 104 ,4%% 1917 f1000 99#/i« 99 4% Indaë 1926 f 1000 96% 96"/. 5 Amst dam 1925 100% 100% 5 Den Haag 1925 101% 102 5 Rotterdam 1925 1011a 101 4% Nationale Hypotheek 98Va 98% Van Berkel A. 258% 277% Margarine Unie Cert. 416% 436 Enka A. 370 370 Philips Gem. B.A. 711excl.767 Koloniale Bank A. 289 238% Ned. Handel-My. A. 186% I86V2 Beth. Steel Cert. 113% 108% Koninklijke OLie A. 392% 392% Ned. Scheepvaart Unie A. 221 221% CuPuur-My. Vorstenlanden 162% 162% H.V.A. A. 637% 627 Deli-Mtf. A. 412 410 Amsterdam Rubber A. 253% 259% Perlak 220% 226% Ford 235 273 Aniem 413% 459% 'elhlehem Steel 113% 108% AMERIKAANSCHE MARKTEN. NEW-YORK, 11 MEI. GRANEN. L'« uil voel val. de Vereen!fT«1« Sla -11 en Canada neefl geduieuda de ufKel->op« l EEN ERNSTIG TRAMONGELUK greep voor eenige dagen te Neurenberg plaats. Een motorwagen der stads tram derailleerde, en kwam met zooveel kracht tegen een steenen trap terecht, dat het voorste wlelenstel geheel .werd weggerukt. Veertien personen werden bQ dit ongeluk deels zwaai gewond. mii Rei artistieke prestaties als speaker Bpr Hei Iiiei Graham Mc. Nance, wegens zUn artistieke prestaties als speake der National Broadcasting Cr. VRIENDSCHAP IN HET DIERENRIJK. Een typische verschilnhig In de Washlng- tonscbe straten Is Teddy, een bl'nde 13 jarige terrier, die doorHJuddy, een 2-jarigen Dultschen herder, veilig over de straat geleld wordt. DE BOLLEN BLOEIEN: Een ver haal 'n kleuren en geuren! Links: Jong Holland ln zijn knollen.... pardon, bollentuln: rechts: Zaken zijn zaken ook ln het Bollenland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8