TWEEDE BLAD. BINNENLAND. WOENSDAG 8 MEI 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 NAAR DEN HEMEL Vredig voert Gij henen van deze aarde. Uw handen waren zegenend uitgebreid. Mild en vroom is hun gebaar. Rood vlamden der nagelen teekenen daarin. En in Uw doorboorde voeten donkerden de diepten van Uw spijkerwonden. Toen verkeerde Uwer jongeren weemoed in vreugde, als ze dót zagen, i Want achter de nevelen, die U wegdekten I voor hun starenden blik wisten ze 's hemels poort voor U verhoogd, i En dan zoudt Ge indi'agen in Uws Vaders Huis de bewijzen van Uw lijden als Borg. Hij zou die in gunst aanschouwen en naar recht het leven schenken aan die ten doode waren gedoemd. Toen de wolk U omduisterde voor die U na staarden op de aarde, lichtte de glans des hemels om U en werd Uw lichaam verheer lijkt in de stad Gods. De hemelen weiden bewogen door der enge len gejuich. Vol glorie schreedt Ge voort. Een dubbele haag gewiekte hemellingcn stond eerbiedig ter zijde. Als Ge boogt voor Uws Vaders troon, sloegen de cherubs en serafs hun vleugels saam voor hun gelaat. Ze vielen neer in aandachtige aanbidding. Dan hieft Ge U en toondet Uw Vader den kelk Uws lijdens. Die was ten bodem ledig. Maar ten boorde gevuld was de beker Uwer i verlossing. Vol van Uw kostbaar bloed. Dien reiktet ge Uw Vader ove. En de teekenen Uwer wonden gloeiden. Want in U brandde een zuiver liefdevuur. Dat werd gevoed door den laaienden haard Uws harten. Toen kroonde U Uw Vader met den gouden kroon, waarin robijnen fonkelden en blanke paarlen glansden. U werd gegeven des Heeren troon ten zetel En Ge ontvingt den scepter in Uw hand., symbool van de macht over al wat is. De zielen der gezaligden braken uit in luiden lof over hun gezegenden Koning. Die had den dood overwonnen. Nu was hun zondeschuld uit Gods boek gedaan. En Gij zondt Uw gezanten naar de aarde om die daar wachtten te troosten met de belofte tan Uw wederkomst ter nieuwe aarde. Daar zal 't wezen als 't in den hemel is. Trek ook ons tot U, als onze ure komt en gun ook ons eens plaats op Uwe nieuwe aarde JOH AN GOOSSEN. RAAD VAN BESTUUR VAN CURAQAO. Bij Kon. besluit is de heer S. M. L. Ma- duro, lid van den kolonialen raad van Cura sao, benoemd tot lid van den raad van het bestuur aldaar. KOLONIALE RAAD VAN CURAQAO. Bij Kon. besluit benoemd: tot leden van den kolonialen raad van Cu racao de hccrcn R. J. Beaujon Jr., R. S. de Lannoy en Dr. G. H. Eskes; tot voorzitter, onderscheidenlijk ondervoor zitter, van gemeld college de heeren Ed. S. Lansberg en Dr. W. Ch. de la Try Ellis. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau Dr. C. J. Nie- meijcr, predikant bij de Nederlandsche Her vormde gemeente te Bols ward; is aan G V. van der Sc'hooren, bankier te Arnhem, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot ridder in de Orde van de Eikenkroon van Luxemburg. DEPARTEMENT VAN ARBEID. Bij Kon. besluit bevorderd: lo. bij het departement van arbeid tot hoofdcommies J. M.. Hardeman, tot commies J. H. Lawant en tot adjunct-commies mej. B. Hooremans, mej. J. M. van Lier, I. C. Mol, P. L. de Weever, A. H. Wouters, mej. H. J, Carrière en mej. J. J. van Eek; 2o. bij den dienst der werkloosheidsverze kering tot commies mej. S. Mok en tot ad junct-commies A. W. Loeffen en mej. A. A. M. Snik. CONSULAIRE DIENST. Bij Kon. besluit zijn de heeren Carol H. Foster en Egmont C. von Tresekow opnieuw erkend en toegelaten als consuls van de Vereenigde Staten van Amerika te Rotter dam, beiden voor de provinciën Zuid-Hol land, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Bij Kon. besluit zijn voor het tijdvak van 1 Mei 1929 tot 1 Januari 1932, in den Raad voor de Scheepvaart benoemd tot plaatsver vangende leden voor de vaste leden de gep. kapiteins ter zee E. M. Wissmann, te Bilt- hoven, en F. J. Witteveen, te 's-Gravenhage. (Herplaatsing wegens misstelling in de St.ct. DE KOMENDE DAG. De candidatenlijsten der R. K. Staatspartij zullen er, volgens den officieusen uitslag van het referendum, uitzien als volgt, tenzij het partijbestuur nog wijziging in de volgorde aanbrengt krachtens art. 23 subs. 12 van liet Kiesreglement 1927. Amsterdam—'s-GravenhageRotterdam: L Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck te 's Gravenhage; 2. C J. Kuiper te Utrecht; 3. Mr. J. A. G. M. van Hellenberg-Hubar te Rijswijk; 4. L. F. Guit te 's-Gravenhage; 5. Mr. C. M. J. F. Goseling te Amsterdam; 6, W. Steinmetz te Amsterdam; 7. Prof. Dr. J. A. Veraart te 's-Gravenhage; 8 Mr. C. P. M. Romme te Amsterdam. LeidenDordrecht—Leeuwarden—Gronin gen: 1. A. C. A. van Vuuren te 's-Gravenhage; 2. A. J. Loerakker te Schoten; 3. G. W. Kamp- schöer te Monster; 4. Y. Keesstra te Culem- borg; 5. F. van Welie te Utrecht; 6. G. Bulten te Voorhout. Haarlem—Helder; 1. Dr. L. G. Kortenhorst te Den Haag; 2. mevr. J. A. J. M. Meijer te Rotterdam; 3. Ch. L. van der Bilt te Haarlem; 4. J. Kamphuys te Zaandam; 5. Mej. A. Hut ten; 6. Mr. A. J. M. Leesberg te Alkmaar. Zwolle—Assen: 1. Prof. Mr. P. J. M. Aal- berse te 's-Gravenhage; 2. A. H. J. Engels ta Leiden; 3. A. J. Schoemaker te Deventer, 4. H. Ruyter te Arnhem. 's-Hertogenbosch—Zeeland: 1. A. N. Fles- kens te Geldrop; 2. Mr. Dr. L. N. Deckers te 's-Gravenhage; 3. E. Th. Lockefeer te Hulst; 4. Mr. F. G. C. J. M. Teulings te 's-Herto genbosch; 5. F. Th. H. Uyen te Eindhoven; ti. J. C. van Beek te Deurne; 7. Th. F. M. Schaepman te 'e-Gravenhage; 8. J. A. M. Lamhermont te Middelburg; 9. M. Krijgs man te Den Bosch; 10. K. L. H. v. d. Puti te Eindhoven. Arnhem—Nijmegen: 1. Mr. J. R. H. van Schaik te 's-Gravenhage; 2. Mr. A. L J. M baron van Wijnbergen te Utrecht; 3. L. F. J. AL baron van Voorst tot Voorst te Twcl- lo; 4. Mr. W. van Basten Batenburg te Zut- phen; 5. W. Charbo te Doetinchem; 6. J. A. de Zwart te Nijmegen; 7. J. J. W. IJsselmui- den te Arnhem; 8. Mr. Drs. P. A. F. Blom te Bergen op Zoom. Tilburg: 1. Ir. L. J. M. Feber te 's-Gravcn- hage; 2. A. v. d. Meys te Utrecht; 3. Dr. H. W. E. Aloller te Tilburg; 4. J. Vos te Roosen daal; 5. Dr. J. G. C. Vriens te Utrecht; 6. C A. Valkenburg te Roosendaal; 7. Mr. AL P. L. Steenberghe te Goirle; 9. J. C H. AI. W. Sassen te Geertruidenberg. Utrecht: 1. J. G. Suring te Maarssen; 2. Dr. E. A. AL Droog te Heemstede; 3. W. L. van Loon te Amersfoort; 4. H. J. van den Braken te Utrecht Alaastricht: 1. Afgr. Prof. Dr. W. II. No- lens te 's-Gravenhage; 2. H. G. M. Hermans te 's-Gravenhage; 3. J. J. C Ament te Roer mond; 4. C. E. Bongaerts te Den Haag; 5. M. J. Af. van Poll tc Helmond; 6. Mr. Dr. L. Fjl.Regout te Meerasen: 7. J. H. Alaennen te Heerlen; 8. H. H. Trienekens te Venlo, 9. Afr. P. W. H. Truijen te Roermond; 10. P. Rutten te Wanssum. N.V. DROSTE'S CACAO-EN CHOCOLADEFABRIEKEN TE HAARLEM. JHR. LOUDON. DE VERBETERING HOUDT AAN. Gemeld wordt, dat de toestand van Jhr. Loudon bevredigend is. Do aanvankelijke verbetering houdt aan. MR. DR. J. SCHOKKING. Vrijdag viert oud-minister Mr. Dr. J. Schok king, lid der Tweede Kamer, en burgemees ter van Katwijk aan Zee, zijn 65ste verjaar dag. Dr. Schokking. leider der Chr. Historische Partij, was predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente van Weesp, Koudum, Dordrecht en Leiden. Hij was lid van Ged. Staten van Zuid- Holland en Minister van Justitie m het laat ste Kabinet-Colijn. De heer Schokking is lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland. BOOTTREIN N.V. STOOMV.-MIJ ..NEDERLAND". Het agentschap der N.V. Stoomvaart-Mij. „Nederland", de firma Kuyper, Van Dam en Smeer te Rotterdam meldt, dat de boottrein van het mailschip ,,.T. P. Coen", hetwelk 10 dezer te Genua verwacht wordt, Zaterdagmor gen 11 Mei a.s. om 9.52 uur aan het Maassta tion te Rotterdam zal aankomen. Aankomst te Den Haag 9.45 uur (S.S.-station), UIT HET SOCIALE LEVEN DE STAKING TE ZAANDAM. Rijks bemiddeling. Naar wij vernemen heeft dc Rijksbemid delaar, Mr. S. de Vries Czn., de conflictceren- de partijen, betrokken bij de staking te Zaandam, tegen aanstaande Vrijdagmiddag opgeroepen ter samenspreking. bekende Droste's Cacao en Chocoladefabrieken te Haarlem breiden zirh steeds uit. Hierboven ziet men slechts een klein gedeelte der fabrieken: zij-aanzicht rechtervleugel. GEREF. SCHOOLVERBAND. Algemeene Vergadering te Utrecht: Heden werd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen to Utrecht de algemeene vergadering gehouden van het Gereformeerd Schoolverbaiui. De voorzitter. Prof. Dr. T. Hoekstra, uit Kampeu, opende de verga dering op gebruikelijke wijze. Na dte opening werden door den secretaris den heer J. van de Waals van Nijkerk eeni- ge mededeel in gen gedaan. Door de Com missie van Uitvoering werd driemaal ver gaderd. Zij wijdde haar aandacht speciaal aan het ontwerpen van een model leerplan voor de religieuze vakken op de aangeslo ten kweekscholen. De groote lij non zijn ge trokken en als alles uitgewerkt is zal het ontwerp aan het oordeel der kweekscholen moeten worden onderworpen. Veel tijd werd gevergd door de wijziging van het contract met de kweekscholen en va» de regels van toezicht op die scholen. Deze regels, dateerend uit don tijd van vó> het kweekschool!examen, klopten niet mei op den toestand. Het ontwerp werd vastg. steld na overleg met de delegaties voor dc kweekscholen en is aan de kweckschoolbu- sturen voorgelegd. Op verzoek milde de voorzitter zijn jaar van aftredüng met Air. G. van Baren, burge meester van Delft, die thans dit jaar af treedt. Jaarverslag. In het jaarverslag is opgenomen een rap port van, Prof. Dr. J. Wivtcrink over den arbeid van don paedagogtisehen adviseur van het Gerefoitnieerd' Schoolverband over 1928, handelende oiver die cursussen te Ara- sterdam en te Groningen, over den radio cursus, verstrekte adviezen over de colleges in de paedagogiek en vervulde spreekbeur ten alsmede over de psycho-technischc zij- ide van den arbeid Aan Prof. Waterinik werd toestemming verleend om in 1929 een paedagogischen cursus te geven in Fries land, welke cursus uitgaat van het School verband. Ingcsohravcn werden li scholen. Het Geref. Schoolverband telt thans 302 scholen met 1&46 onderwijzers en oadenvij zeressen (hoofden inbegrepen) en 55928 leer lingen. Aan het verslag van drn penningmeester den heer P. van Nes Czn. te Nijkerk, is ontleend, dat de inkomsten bedroegen f 8419.21 en de uitgaven f 6724.26. Het saldo over 1928 slonk evenwel door een tekort over 1927, welk tekort groot was f 1033.36, tot een bedrag va» f 661.62. De rekening van den leerstoel sluit met een eindcijfer van f 3000.—. MIDDAG7L-.GADERING. In de Middagvergadering refereerde Ds. P. A an Dijk, Pred. der Geref. Kerk van Se rooskerke over: „De beteekenis en dc in- I richting van het onderwijs in do Bijbelsdie I Geschiedenis op de lagere school". Referaat Ds. van Dijk. Het is steeds noodig, zegt spr., zich over de beteekenis en methode van het onderwijs I in de Bijbelsche geschiedenis te bedenken, j In broeden kring wordt over de resultaten i van dit onderwijs geklaagd, al denkt Spr. hier niet in de eerste plaats aan tie klacht jvan Prof. Dr. Cramer. Hij hecht meerwaarde aan een man als Oosteriee en diens in 1919 apart ingesteld onderzoek naar de oorzaken j \an de onvruchtbaarheid van ons godsdienst- I onderwijs. Spr. wil zij» onderzoek leiden in dezelfde richting als Ds. J. C. Sikkel, die de oorzaak zocht van de armoede in geestelijke kennis, j Daarna gaat Spr. achtereenvolgens na den i naam en het karakter van het onderwijs in de Bijbeüsche geschiedenis. Ten aanzien van j tien naam wordt gewezen op de definitie die Sillevis Smifct er in zij» Handboek" en die Dr. Kuyper in zijn „Encyclopaedic" van geven. Jegens onze bondskinderen is liet van het grootste belang, dat wij bon in den Bijbel niet doen zien een verhalenboek, maar liet Vertbondsboek. We moeten voor onze kinderen de Schrift openleggen. Het onderwijs in de heils- theorie moot theologisch-dhristo-centrisch zijn, zooals ook Lanka,rap on Van Wijlen willen. Doch om Christo-ceivtrisch te zijn mogen we niet een waarheid Achter de waar heid gaan zoeken of de historie geweld gaan aandoen op dc manier van Krummacher. Christc-centriseh vertellen geldt ook voor het Nieuwe Testament en Spr. gelooft «lat dit in vele gevallen nog moeilijker is dan voor het Oude Testament. Om den persoon en het werk van Christus moet bet bij het vertellen uit het Nieuwe Testament te doen zijn sche geschiedenis in verband mei het Ver» bondsmatige standpunt van den Geref ar- mee nie. Spr. deelt niet alle klachten ox er de weini ge resultaten van het onderwijs in de Bij» belsche geschiedenis. De fout ligt misschien voor een niet gering deel bij de opvoeder* Maar er zijn ook ernstige klachten. Spr. ib lust roert dit met een beroep op Wielemaker en Brederveld. Tenslotte handelt Spr. over de inrichting van het onderwijs in de Bijbelsche geschil denis, achtereenvolgens besprekend de leer stof en de methode. Naar de meening van Spr. is hot zelfs, nu de scholen den leertijd met e«::i jaar zagen verlenrzd, r.iet noodig het godsdienstonderwijs systematisch te go- ven. Dat geschiedt bij voorkeur op de ea'e- chisatie. Ten aanzien van de rechte method* van het onderwijs in de Bijbelsche geschie denis, oordeelt Spr. het niet verstandig, als onderwijzers en opvoeders de resul'aten vaa de nieuwere Psychologische studiën en ex- perimenteele onderzoekingen met een hau tain lachje voorbijgaan als van nul en geo» nor waarde voor school en catechisatie. In onze dagen van verzwakt dogmatisch' tw?sef dringt de noodzaak om het Bijbelsch onderwijs zoo goed mogelijk te geven, in overeenstemming met de plaats, die onza kinderen nu al, en straks groot geworden, zullen' innemen. Ernstige voorbereiding voor de les is daarom bij den onderwijzer nood zakelijk. Onze scholen mogen bewaard woi* do» voor onderwijzers, die in hun studie zich laten leiden door wetenschappelijk* mannen, die zich niet carder het gezag rvan Gods Woord stellen en niet onvoorwaardelijk voor haar Goddelijke waarheid buigen. De toekomst der Gereformeerde scholen hangt af va» het ongerept vasthouden van het door de vaderen )«?!eden en met echte diepe vroomheid door hen gesierde beginsel van de on feilbaarheid van Gods Woord. Bij hel Schrift kunnen wij het gedijen van den ar beid aan God overlatc». (De vergadering duurt voort.) Gemengd Nieuws. DE BRAND TE ROSSUM. EEN VROUW LEVEND YERBRANJ) In den loop ran den nacht is in het Pro- te St an isah ziekenhuis te 's-Hertogenbowh de vrouw van Th. de Leeuw aan de beko men wonden door den brand te Ros-sum overleden. Door den brand zijn er 23 gezinnen dak» loos geworden. DOOR EEN HOLLEND PAARtt Te Deurne (N.-Br.) is de landbouwer» knecht V. de Z. doordat het paard op hal sloeg, van een kar gevallen. Hij kreeg de wielen over het hoofd en werd in deernis- wek kenden toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Morgen hoopt dc heer J. M. Osephius, Utree* leur der gemeente Licht- en Waterbedrijven te Maassluis te herdenken, dat hij gedurende 25 jaren aan de gasfabriek is verbonden geweest. DE PERS EEN ONMISBARE SCHAKEL. Het nietige begin. Zonder krant is het moderne leven van onzen tijd niet te denken en aan den top staat wel het sterk ontwikkelde dagblad wezen. De vraag is meermalen gesteld, en zij is niet van belang ontbloot, aldus de heer J. J. G. de Jongh in het Jubileumnummer van JDe Rotterdammer", waar de couranten het 'eerst zijn verschenen. De strijd gaat voorna melijk tusschen Duitschland, Amsterdam en Antwerpen, die elkaar die eer betwisten. In het pers-museum te Amsterdam vindt men dienaangaande waardevolle gegevens. Een bekend schrijver op het gebied van de persgeschiedenis, de heer R. v. d. Meu- len, vroeger bibliothecaris - an het Rottcr- damsch Leeskabinet, heeft aangetoond, dat er veel voor te zeggen is. Nederland de eer toe te kennen, het land te zijn, waar de cou ranten het eerst verschenen, en dan in Am sterdam, de hoofdstad des rijks. De oudste bekende Amsterdamsche courant is van 5 April 1621, maar daarmee is niet gezegd, dat er vroeger niet reeds gedrukte kranten «ouden zijn uitgekomen. Er zijn goede rede nen om aan te nemen, dat reeds in 1617 te Amsterdam gedrukte couranten zijn versche nen. Ja reeds in 1607 schijnt er een couran tier te zijn geweest, die den naam droeg van Broer Jansz en die op geregelde tijden nieuwsbladen uitgaf. Zijn couranten hadden het formaat van een half vel klein folio en werden in twee kolommen gedrukL De in houd bestond voor het grootste gedeelte uit en, door vaste correspondenten, meest uit het buitenland. In Haarlem werd pas in 1656 de eerste courant uitgegeven en wel door Abraham Casteleijn. Zijn eerste nummer verscheen op 8 Januari van dat jaar en dit is de oor sprong van de nog bestaande Oprechte Haar lemmer Courant. Het woord „Oprechte voegde Casteleijn aan zijn titel toe, omdat men zijn blad wegens den opgang die het maakte, ging nadrukken. Uit zulk een klein begin is langzamerhand gegroeid de Dagbladpers, gelijk wij die thans kennen. Zij is geworden tot een ont zettende macht, zoodat zij den naam verwierf van „Koningin der aarde".. F.euwen zijn dus noodig geweest, eer de courant de hoogte, de ontwikkeling en den omvang van tegenwoordig zou kunnen he reiken. Vooral in de laatste kwarteeuw is de grootste sprong gemaakt Alle uitvindin gen, zoowel op het gebied der cultuur als op dat der techniek liggende, hebben meege werkt en werken nog mede aan de over winning van de Dagbladpers. Wat de inhoud betreft, valt daar eerst te wijzen op de telefonie. Gesprekken worden niet alleen meer gehouden tusschen dicht bij elkaar liggende plaatsen, doch over de grenzen der landen heen, zelfs over landen heenspringend, verbindt de telefonie de menschen met elkaar, en geeft de berichten door. En de telefonie zelf geniet weer de hulp \an de allernieuwste uitvinding, de radio, en zoo hebben de laatste maanden ons het schouwspel te zien gegeven, hoe vanuit ons moederland gesproken wordt met be woners onzer overzeesche bezittingen. De emotie, aan de eerste gesprekken verbonden zijn voldoende beschreven in de dagbladen. Dan heeft men daar de telegrafie. Men zou haast zeggen, eerder bezig te verouderen dan te verjongen. En ook niet te vergeten de radio, welke uitvinding zoo velen in be wondering de handen doet ineenslaan, als ook de beeldoverbrenging op draadlooze wijze. Noem. daarbij andere hulpmiddelen, als stenografie, en deze alle werken mede om den inhoud van het dagblad te brengeu on het peil van heden. Zoo is het thans mogelijk, dat vrijwel op hetzelfde oogenblik over de geheele wereld vanuit onderscheiden knooppunten dezelfde berichten worden verspreid. En dit alles brengt mede, dat aan de jacht, om steeds sneller het nieuws door te geven, nog geen eind is gekomen. Een simpel voorbeeld: Als onze Koningin op den derden Dinsdag van September de troonrede uitspreekt, bij de opening der Staten Generaal, vinden de dag bladlezers deze rede eenige uren 'later ge drukt in de krant thuis. En hoe wilde niet ieder in de dagen van den grooten oorlog dos avonds weten, wat des morgens plaats gehad had op het groote front Geheel andere dan nauwelijks een eeuw geleden, toen de koerier, die de nederlaag van Napoleon bij de Berezina in West-Europa had over te brengen, hiervoor meerdere dagen noodig had. Afaar dan de techniek! De groote reuzen- persen, titanen in hun soort, dienen het dagblad. In plaats van dc door de hand be wogen vlakdrukpersen van vóór een goede halve eeuw, de roteerende monsters, welke hladen van tot honderd en meer pagina's te gelijk uitwerpen. In de plaats van groote getallen menschen die als eenmaal Laurens Coster, met hun vingers de letters op de bepaalde plaats aan brengen, nemen thans fijn geconstrueerde zetmachines dit werk over. De illustraties worden gezaaid tusschen den tekst; en de deftigste bladen, waarvan de leiders zich tot voor kort heftig verzetten tegen het op nemen van illustraties, zijn bezweken voor den wensch van onze eeuw. En nog steeds blijven ingenieuze uitvin ders hun gedachten concentreeren op al grootere verbetering en versnelling van het proces. En dan eindelijk komen al de hulpmidde len van de tractie het dagbladwezen tege moet, om al vlugger de kranten tc brengen in handen of in do huizen van de lezers. De auto's snellen heen en weer; afzonderlijke treinen worden op bepaalde dagen gediri geerd en het vliegwezen staat reeds klaar om een deel van die taak op zich te nemen. En de eenvoudige huizen van de drukkers, welke 'eenmaal begonnen de persorganen uit te geven, veranderen steeds meer in kran tenpaleizen met allerlei comfort voor den arbeid, en met een inrichting, bedacht op de grootst mogelijke efficiency. Ik zou wel wenschen, dat elk mijner hoor ders het dagelijks wederkeerend proces in het dagbladbedrijf eens eenmaal kon zien! Wat zou zijn krant in waarde zijn gestegen en hoe zou zijn klacht verstommen, als het spiedend oog een onvolkomendheid ontdek te, of wanneer geconstateerd moest worden, dat de krant vandaag toch wel wat extra laat binnen viel en niet precies op het mo ment, waaraan men zoo langzamerhand was vertrouwd geraakt Steeds meer wordt liet courantenbedrijf een monopolistische onderneming. Voor 100 jaar kon een drukker met een enkelen gezel al léén beginnen. Thans zijn tonnen noodig voor dc installatie en voor het volhouden dei- eerste jaren. De leider heeft niet meer zoo zeer noodig te zijn do technisch ontwik kelde man; Andere eischen worden hem ge steld. Hij zij organisator, koopman, cultu reel ontwikkeld en hij hebbe een kijk op de volksziel, om de snaren er van te kunnen betokkelen. In het buitenland, vooral in de angelsak- sische landen, vindt men de grootste kran ten, met reuzen-oplagen, soms loopend in de millioenen. Bladen van 100 en soms 140 bladzijden, worden aangeboden voor een enkelen stuiver, wat alleen mogelijk is, om dat de advertenties voldoende bloed aanbren gen. Want wat het bloed is voor het lichaam de leeftocht voor den reiziger, is de adver tentiepagina voor het dagblad. Wie het pu bliek noodig heeft voor zijn mededeelingen, wie koopers zoekt voor zijn artikelen, moet er bij terecht komen. Er is allerlei reclame in den tegenwoor- digen tijd, maar elke kenner weet, dat een voortgezette reclame in het dagblad wel bovenaan staat. En dit door den nauwen band, die den lezer verbindt met zijn dage lijks verschijnend lijfblad. In Europa vindt men dan meer, hierbij ver geleken, het middenbedrijf. Nog een ken merk van het buitenland is, dat men daar grootendeels vindt: straatverkoop. Uit winstoogpunt beschouwd vormen vele dagbladen tegenwoordig begeerenswaardige objecten, maar ook, om daardoor geestelijke macht te kunnen uitoefenen op de bevol king. Zoo herinneren wij aan Stinnes, den grooten Duitsnhen koopman, w:->ns schep ping Inmiddels weer Ineen Is gestort, die een groot getal hladen de zijne kon noemen. En thans is de krantenkoning van Duitsch land Hugenberg da 1nlder der Duitsche na tionalisten. Er wordt meegedeeld, dat 1600 bladen in Duitschland, natuurlijk niet alk- dagbladen, hun inhoud verzorgen door de nieuwsbureaus welke zijn eigendom zijn. In Amerika bestrijkt Hearst met zijn bladen 30 millioen lezers en in Frankrijk is Coty, de man van de pai fumfabrieken, de groote man van de pers. Om zijn concurrenten te belagen en zichzelf steviger bodera te be reiden voor zijn politieke aspiraties, stichtte hij pas een dagblad, l'Ami du Peuple met 1 millioen oplage, waarvan het exemplaar wordt verkocht voor 10 centimes of 1 Hol- landsclie cent. In ons land heeft alles natuurlijk kleinere proporties, maar toch staat de pers zeer hoog. In doorsnee meencn wij hooger dan in welk ander land ook. Ons ontwikkeld pu bliek, ontwikkeld, waar dit noodig is met liet oog op onze ligging tusschen andere landen, en met zijn zin voor objectiviteit, neemt geen genoegen met de holheid, waar mee in t buitenland wel bladen worden ge vuld, ofschoon hier wellicht tegenover staat, dat de Nederlandsche pers dikwijls te zwaar van inhoud is, te deftig te langdradig, aan welk gebrek de ingezonden-stukkensch rij vers ook zoo heerlijk munk kunnen gaan. In het algemeen mag van de Nederlandsche pers gezegd worden, dat zij een onafhankelijk standpunt inneemt. In den grooten oorlog is dit voldoende gebleken. Het is haar eerc en het moge haar eere blijven. De invloed nu, welke van de dagbladpers op de volksziel uitgaat, is van ontzaglijke beteekenis. Men denke weder aan den oorlog, hoe de kranten van de onderscheiden landen in den aanvansr er in slaagden, het geheele publiek in den waan te brengen, dat de eigen regeering totaal onschuldig was en alk- schuld moest worden afgewenteld op de te genpartij. En me» denke ook aan de onge lukkige historie van voor eenige weken in ons eigen land met de zoogenaamde Belgi sche documenten. Wat is er weinig noodig om door de pers een volk tot kookhitte te brengen. Da Costa kon met recht spreken van de verwaten koningin, gezeten in haar koets, de Meeuing als slavin. Veel meer dan boek of rede, vormt de krant de publieke opinie. Wie langen tijd dezelfde krant leest, gaat over godsdienstige, politieke, economi sche vraagstukken tenslotte denken gelijk zijn blad het doet Tegenstand is hier meestal ten eenemale nutteloos. de Christelijke dagbladpers. Er is nog een groot onderscheid tusschen onze pers en die van het buitenland. In het buitenland wordt geen Christelijke dagblad pers gevonden, althans niet wat naam heeft. Noch in Amerika, noch in Duitschland. slaagde de proef. Bij ons bestaat, Gode zij dank. wel een Christelijke dagbladpers en eene, welke steeds vaster de pinnen In den bodem slaat. Wij haasten ons er aan toe 'e voegen, dat dit niet wil zeggen, als zouden alle andere bladen on-Cbristelijk zijn. Wij passen er voor, een dergelijke uiting voor onze rekening te nemen, maar de vaste ba- lis ontbreekt toch, en bij de meeste zit de bedoeling voor den inhoud zóó van kleur te doen zijn, dat Jan en alleman er door wordt voldaan, gelijk thans, dunk zij den grooten invloed van het Christelijk volksdeel van ons land, de meeste liberale bladen er prat op gaan, een vrij goed voorziene kerk- nieuwsrubriek er op na te houden. Over de Christelijke dagbladpers was nog veel meer te zeggen, doch wij wijzen er thans alleen op, waar er liberale of zooge naamde neutrale dagbladen zijn van 100 jaar of ouder, de Christelijke dagbladen van veel jonger datum zijn. Zij zijn afkomstig van uit den tijd. dat de Christenen in Neder land zich hun kracht bew ust werden en zich ook op persgebied dc leden gingen strekken. Hier en daar is de achterstand reeds in gehaald of althans voor een groot stuk. Als het dagblad, voor wie er over te zeggen hebben, niet wordt beschouwd als een aan hangsel, hetwelk gemakkelijk in een enkel uur vrijen tijd kan worden verzorgd, maar als het allerbelangrijkste wapen in den strijd der geesten: waaraan de krachtigste, ijverigste, meest idealistische werkers ten volle moeten worden verbonden, zoo zal het verschil.tusschen Christelijke en niet-Chrlste lijke pers steeds kleiner worden. Om extra-hooge dividenden hij de Christe lijke dagbladen is 't niet bovenal te doen, al hebben.de aandeelhouders, de mede bezitters volkomen recht op een soliede onderneming en op rendabel beheer hunner gelden. Zoo is dan de pers een schakel in het le ven der menschen, in maatschr.ppelijken zin maar ook cultureel beschouwd en dit laat ste is wel het voornaamste. „Volksvertegen woordiging" noemde Elout van Soeterwoude de pers. Niet door de Grondwet gemaakt, maar opgegroeid uit de behoefte van de natie. En Leo XIII sprak een niet minder ty pisch woord, toen hij de krant noemde unc mission perpétuelle een altoos durende zen ding. Want het zijn de beginslen welke de wereld een bepaalde richting uitsturen, van God af. of naar God heen. En zoo hebben naast elkaar te werken in den grooten strijd der eeuwen: Kerk. School, Wetenschap, Vereeniging, Radio, ja ook Radio, en Pers. in onzen tijd het Christelijk dag blad onmisbaar. En de Pers heeft van deze zeker niet de lichtste taak op haar schouders genomen. Want de zegen, die van het Christelijk dag blad. hetwelk zijn tijd kent. kan uitgaan, is zoo wonder groot. Als de Zondag voorhij is, staat ook weder de Christen midden in dc wereld. Al de zes werkdagen wil zijn Chris telijk dagblad dan ziin vriend zijn en die van zijn gezin, en zoo Kerk. School en opvoe ding steunen. De Christelijke pers is er toch zeker niet onschuldig aan. dat wie van Christelijk* belijdenis zijn, alom meer de plaats innemen, die hun toekomt Alzoo dagelijksch inwerken op do ziel des volks en den geest beïnvloeden. Deze zware taak zegt reeds, dat een dagbladschrijver moet 2ijn iemand inet een liooge opvatting van zijn taak. Als Da Costa zich bij het Kroost der pers. gelijk hij zich uitdrukt, waagt met de vraag, „wat is er van den nacht", ant woordt hem de Wachter: ..Hoort het Woord des Heeren Heeren: de dag breekt aan, dut, ziet een Koning 2al regeereu", en aan het regeeren van dezen Koning der gansche aaro de herinnert in onze Christelijke samenle ving in West-Europa nog zoo veel. Het is ih-ze geest, welke niet veranderen mag. In West-Europa, dit staat voor ons vast, zullen allen, die den Christus erkennen als de Zon* Gods en Zijns het koninkrijk hten te zijn, zich nauw aaneen hebben te sluiten te gen do opkomende macht van het ongeloof en de duisternis. In dezen strijd van \er» weer en aanval, steekt nu het Christelijk dag blad dag aan dag de trompet Het beeft daar bij alle geestelijke stroomingen ten volle recht te doen wedervaren en te steunen, wat de autoriteit van de H. Schrift in alle om standigheden boog houdt En zoo volgt hieruit, dat het Christelijk dagblad niet partij heeft te kiezen In welken kerkdijken strijd ook. Het blijve er af en gov» objectief de geschiedenis van den dag weer. En «Ie lezer beproeve zich altijd weer dit standpunt in to denken en lnj goed inden ken zal lnj het moeten waardecren. Immer* toch, hij alle verzekerdheid van eigen over tuiging. is liet kennen hier ten decle, en juist hij «lil kennen ten deele, waartoe het Woont Gods ons tot voorzichtigheid mount, blijft er ruimte over voor dc gemeenschap der heiligen, en deze gemeenschap der heiligen wil uw Interkerkelijk dagblad bevor deren door het cement tc zijn dat op staat kundig-, maatschappelijk- school- en von eni- gingsgebied bijeenhoudt en brengt, wat ker kelijk uiteenging. Wij achten dit niet de minst sclioone zijde van do taak dor dagbladpers en zoo kan hier gesproken worden als eenmaal de grootste Christelijke journalist van ons land deed, als van een Gave Gods. Al het werk moet gezien worden onder eeuwipheidslicht Dat van de pers zéker. Bij haar wordt nu reeds geteld met kwart-, hal ve en licele eeuwen. Hoe lang de geestelijke strijd hier beneden nog moet worden gestre den, weten we niet Duizend jaar zijn bij den Heer als één dag en één dag als dui zend jaren. Maar zoolang de strijd noodig zal zijn, zal de pers vanaf heden in de voor hoede staan. Daarom, voor wat betreft de Christelijke pers in ons land. zij kan nooit genoeg doen voor Christelijk Nederland, lid boste is niet best genoeg! Maar Christelijk Nederland op zijn beurt moet zich een weten, met wat dagelijks pen of machine bestuurt op do vooruitgeschoven posten van het persgebied. Of dit voldoende geschiedt, Is een raag, welke mij niet ter beantwoording is voor gelegd. maar waarover mijn hoorders zirh zouden kunnen beraden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5