TWEEDE BLAD. BINNENLAND. MAANDAG 6 ME! 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 NEDERL. VEREEN. VAN CHR. TECHNICI. {JAARVERGADERING TE UTRECHT TOESPRAKEN VAN DE HEEREN AMELINX EN BEEREMANS. De behandeling- der voorstellen. Zaterdag wend %e Utrecht Iele veertiende 3 arvergaderinjgi gehouden van de Ned. Ver. {van Chr. Technici. De heer J. Bourn an hieldi de openings- *ede, waarvan we Zaterdag reeds verslag gaven. Daarna heette de voorzitter idon heer \V. |C. Beeremans, oprichter en oud-voonz.it- ler vereeniging, welkom. Hierna was aan de orde liet 'i Jaarverslag. r Uit dit verslag hleek, dat hét) aantal leden 517 (was (31 Dec. 1927: 307). Thans is de ver- eeniging vcrtegenwoorcligd in 15 afldee lin den. Samenwerking met andere organisaties is ffiecr dan eens noodig. De actie voor een pensioenregeling in de metaalnijverheid «eed de samenwerking, ook met dén NcvL R. K. Bond van Kantoorbedienden en de Ned. Vereen, van Chr. Kantoorbedienden als mede den R. Bonld van Technici voortbe staan. Uit het verslag van den penningmeester. Hen heer G. van Hoven, bleek, dat de staat ,Van ontvangsten en uitgaven over liet af geloopen jaar sluit met oen wins'tsaldo van S 276.95. Voor het nieuwe jaar sluit de be grooting met een totaalcijfer van f 7875. ,Voor de werkloozenkafl was het oen gunstig Jaar. Het kapitaal nam aanzienlijk toe Al Jan. *28 i 12222.40, thans f 17.9S1.43). Het verslag van het bureau voor ar fceidsbeniiddelinig gaf te zien, dat in 1928 in Ik)taal 588 vacatures werden verzonden, tcr- (svijl dit in 1927 slechts 342 stuks was. Na breedvoerige discussio werden deze Jaarverslagen vastgesteld. Bestuursverkiezing. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden, de heeren H. de Hoop, A. H. N'ieuiwenhuis, A. C. Vreugdenhil en A. va.i Walraven herkozen. In do plaats van den lieer G. J. Hcusittkveld, die zich niet her kiesbaar stelde word gekozen de heer G Puyper van Dordrecht. De begroeting voor 1929 wordt vastgesteld k't een bedrag van f 7875.—. Toespraak van. den heer Amclink. De koffiemaaltijd werd gemeenschappelijk rebruikt. Aan den maaltijd heeft de heer H. Amclink als afgevaardigde van liet Chr. Na|. Vakver bond het woord ge voerd en erop ge- Vezen dat tde Vcree- lAging in haar actio *'0or pensionnee- ring cn land'pfij ke geigieling der arbeids voorwaarden echt bet werk eener vak- [voreeniging doet. 1-Iet blijkt dat het bestuur over het constante getal van 300 leden heen wil en daartoe ook den maatregel voorstelde om oen propagandist aan te stellen. De ar beidersbeweging moet niet tegenover de na- tionaJisecring in het bedrijfsleven staan doch daaraan juist medewerken, omdat zij dan het bedrijf meer kan doen beantwoor den aam zijn bestemming. De vakbeweging beeft echter ook tot taak om ervoor te wa ken dat de nationaliseering paen groote fcchade veroorzaakt voor idegenen die in het productieproces werkzaam zijn. Speciaal ivoor de technici is hier een taak. Dit vraag stuk moet worden bezien bij het licht van ket beginsel. I MIDDAGVERGADERING. Bij den aanvang der vergadering wordt de beer J. Boumam hij acclamatie als voor- Bitter herkozen. Redactie Orgaan. Daarna komt de bespreking van de redac tie van het orgaan aan de orde. Uit de ver gadering kwam de wensch naar voren dat technische artikelen e>n stukken van Chris tel ijk-soei al en aard zouden worden opgeno men. Besproken worclt of meditaties moeten worden opigencfnen. De vergadering blijkt er wel voor te zijn dat bij speciale gelegen heden een meditatie zal worden geplaatst, doch niet ln elk nummer. Besloten werd dat aan degenen die tech nisch*} en practisbhe wenken en artikelen in •het blad wenschen te doen opnemen, gelegen beid gegeven zal worden. De heer W. C. Beeremans spreekt de vergadering toe en drukt er izijn blijdschap over uit dat de grondslag der vereeniging is behouden gebleven. Spr. wenscht de veree- niging toe uitbreiding van ledental en dat zij gevestigd mag hlijveui op het fundament van Gods Woord. In de commissie van redactie voor het or gaan worden benoemd de heeren J. Bouiman, H; de Hoop, J. K. F. v. d. Hoek, W. C. Stof fels en A. C. Vreugdenhil. De heer J. Bou- tnan wordt bij acclamatie herbenoemd tot redacteur. De financiering. De afdeelingi Haarlem bad een voorstel in gediend over de financiering der organisatie en de vorming van een weerstamdsfonds. In de vorige vergadering was een commissie benoemd die over dit voorstel zou rapportee- ren. Deze commissie wijst in haar rapport het voorstel af en spreekt als haar meening uit., dat de beste financiering der organisatie bestaat in de vorming van een flink vermo gen en niiet in de oprichting en instandhou ding) van diverse fondsen en kassen. De com missie stelt voor dat de uitgave/n moeten worden bepaald in totaal op negentig pro cent. De overige tien procent moet dan tot kapitaalvorming worden aangewend. In het huishoudelijk reglement kunnen artikelen worden opgenomen waarbij het recht op uitkeering of anderszins .wordt ge regeld. Het Hoofdbestuur neemt dit voorstel over, ondei' voorbehoud dat nog nader zal worden bezien of opname in het huishoudelijk regle ment van bovenbedoelde artikelen noodig is. Do vergadering gaat zoplder discussie met dit voorstel accoord. Verdere voorstellen. Het voorstel van het Hoofdbestuur om de contributie voor de werkloozenkos te verla gen wordt aangenomen. Evenzoo het voor stel om op 1 Jan. 1930 een propagandist aan te stellen. De volgende algemeene vergadering komt te Utrecht bij oen. Nadat de heer H. de Hoop den voorzit ter voor zijn leiding heeft dank gezegd, spreekt de voorzitter een slotwoord en ein digt de heer H. de Hoop met dankgebed. Uit het Sociale Leven. DE SCHILDERSSTAKING IN FRIESLAND. Met ingang van heden opgeheven. Men deelt ons mede, dat partijen, betrok ken bij het conflict in het schildersbedrijf, tot overeenstemming gekomen -zijn, zoodat de staking met ingang van heden zal worden opgeheven. Behoudens enkele wijzigingen is het door den rijksbemiddelaar ontworpen compromis voorstel aanvaard. Voor Sneek en Franeker zal arbitrage worden toegepast, terwijl voor Heerenveen en Drachten de bepalingen van het landelijk collectief contract zullen gel den. WILLEM KLOOS ZEVENTIG JAAR DE HULDIGING IN DEN HAAG. In de Kon. Kunstzaal Kleykamp te 's-Gba- venhage is Willem Kloos Zaterdagmiddag vanwege het comité van letterkundigen ge huldigd. De huldiging gescheidde in dc sa lons aan de zijde van den Scheveningeschen weg. De zaal was met vele bloemstukken van vrienden van de familie Kloos versierd. Naast bet podium stond een groot bloem stuk van Jeanne Kloos. Nadat Willem Kloos en Jeanne Kloos wa ren binnengeleid, nam Lodewijk van Dey»- sel, voorzitter van het huldigingscomité, het woord. Deze huldigde Kloos als man van in nerlijke zuiverheid. Deze zuiverheid bestaat hierin, dat men doet wat men in het diepst van zijn wezen als het edele cn goede er kent Deze zuiverheid in u te hebben gehad, toen gij nog jong waart, en ongeschonden te hebben behouden als het meest cssen- ticele bestanddeel van uw wezen is het, zoo besloot Spr., wat u aanspraak doet hebben op den dank zonder grenzen van uw vrien den £n de vereering van allen, die in deze dagen tot u zullen kom* om u te groeten. (Applaus.) Burgemeester Patijn sprak als zijn over tuiging uit, dat Kloos ook buiten den letter kundigen kring grooten invloed heeft uit geoefend. De beweging van tachtig heeft niet alleen grooten invloed uitgeoefend op onze kunst, maar evenzeer op de taal, hert denken en het nationaal bewustzijn. Zij is een ople ving, een nieuw leven geweest, waarvan wij allen (ook zij die nooit een gedicht van u gelezen hebben) de nawerking hebben on- Spr. bracht aan Kloos de hulde, die hem ais een van de vooraanstaande personen aan de beweging van 1SS0 toekomt Hij wenschte hem geluk met zijn 70sten ver jaardag en sprak de hoop uit, dat hij aan dezen dag nog lang met voldoening zou mogen denken. De lieer L. Simons deelde mede, dat als vrucht van de samenwerking tusschen het Willem Kloos-fonds en 't inhuldigingscomité het mogelijk geworden is Willem Kloos en zijn echtgenoote eon lijfrente te verschaffen. Hij overhandigde hierbij het door Maria Rueter vervaardigde album, dat de namen van degenen, die aan het huldeblijk hebben" meegewerkt, bevat, en las de daarin door George Rueter gestelde opdracht voor, dat nog niet alle deelnemers zijn opgenomen. De huldiging werd besloten met de in trede van een deputatie uit de leerlingen van de gemeentelijke Gymnasia, het ge meentelijk Lyceum en de gemeentelijke Hoogere Burgerscholen, uit naam van welke een jonge man Willem Kloos in eerbiedige woorden hulde bracht Dr. de Raaf las nog een reeks van tele grafische gelukwenschen voor. Na afloop van het officieele gedeelte, werd in een van de aangrenzende salons thee aangeboden. De eere-maaltijd. "s Avonds om zeven uur verzamelden zich vrienden en vereerders van Willem Kloos aan een intiemen maaltijd in Huize Voor hout in Den Haag. Alberdingk Thym huldigde Kloos als de grootste dichter na Goethe. Als onze geest drift dezen dag zoo groot is, dan komt dit, omdat Kloos onze taal gevormd heeft tot schoonheid en onze waarde als natie boven die der omliggende volkeren heeft verheven Na hom volgden nog vele tafelredenaars. Jacqueline Reyneke van Stuwe dankte ten slotte namens den jubilaris en zijn vrouw de leden van het comité en alle vrienden, die hebben bijgedragen om den dag onvergetelijk te maken. DE GROOTSTE VOETBRUG VAN NEDERLAND. Tien geweldige pijlers schragen de zwareuil negen logen beslaande verkeersbrug, die thans Ie Grave in den verbindingsweg is gereed gekomen. Men is thans full speedbezig met den bouw der toe- cn ofvoenueg en en hoopt over luttele maanden het geheel bedrijfsklaar op te leveren. Wij geven hier een overzicht van de brug. RADIO EN POLITIEK. DE TOEBEDEELING IN KWARTIEREN. De voorzitter van den Radio-Raad, oud- Minister J. Th. de Visser, heeft, blijkens een uitvoerige publicatie in het „Christelijk Tijdschrift voor Radio", dezer dagen een onderhoud gehad met het bestuur der N. C. R. V., in zake het houden van politieke radio-redevoeringen voor de a.s. Kamerver kiezingen. „Namens het bestuur aldus het orgaan is toen medegedeeld, dat besloten was deze voor de microfoon te Huizen niet te houden en dat alleen door het bestuur ver andering van standpunt zou worden over wogen, indien de partijen van links wel tot het gebruiken van de radio voor verkie zingsdoeleinden zouden overgaan. Ons stand punt was echter, dat dit zooveel mogelijk moest worden vermeden. Thans, even voor het afdrukken van de „Omroepgids", werd de hieronder volgende brief van den Radioraad ontvangen: Aan de Nesderl. Christelijke Raclio-Vereeniging. Naar aanleiding van Uw mondeling medegedeel'den wensch om bij voorkeur geen verkiezingsredevoeringen door den zender te Huizen om te roepen cn alleen en voorzoover daartoe door antdcre poli tieke partijen werd overgegaan door Uw partij een overeenkomstig aandeel daar aan te nemen, heeft de Radio-Raad de eer U medo te deelen, dat hij Uiwe medewer king inroept voor de volgende regeling- 1. Verkiezimigsredevoeringen zullen al leen worden omgeroepen in het tijdvak van 12 Juni2 Juli a.s. 2. Ten einde het. normale programma zoo weinig mogelijk te hinderen zal dage lijks met uitzondering van den Zondag de zender te Huizen op de even dagen van 6.55—7.25 en op de oneven dagenvan 6.55—7.10 nam. en de zender te Hilversum op de even dagen van 7.730 en op de oneven dagen van 7.157.30 nam. beschik baar worden ges''old. 3. In het geheel zijn aldus beschikbaar 5,4 kwartieruren. 4. De verdeeling van dezen tijd over de partijen is: Röomseh-Katholickcn 11 kwartieruren. Anti-Revolutionairen en Chr.-IIistori- schen tezamen 11 kwariieruren. 5. D. A. P. 11 kwartieruren. Vrijheidsbond 6 kwartieruren. Yrijrz.-Democr. 6 kwartieruren; Plattelandersbond 1 kwartieruur; Christen-Democraten 1 kwartieruur; Ds. Lingbeck 1 kwartieruur; Ds. Kersten 1 kwartieruur; Mr. Arts 1 kwartieruur; Communisten 1 kwartieruur; beschikbaar 3 kwartierman. 5. De drie eerstgenoemde partijen zul len over Huizen en de S.D.A.P. over Hil versum uitzenden. Op don zender te Hui zen blijven dan nog 5 kwartieruren en op dien te Hilversum J6 voor andere par tijen ter beschikking. 6. Op grond van een door den Radio- raad te houden loting worden de dagen der maand aangewezen op welke elk dei- partijen kan uitzenden. 7. Aanvragen voor zendvergunning moeten -vóór 15 Mei hij den Minister van Waterstaat zijn ingekomen. 8. Indien een partij geen gebruik maakt van den haar toekomenden tijd, valt de ze terug aan de organisatie, die er ge woonlijk over beschikt. 9. De Radioraad zal het op prijs stel- De Voorzitter: (w.g.) J. TIL DE VISSER. De Secretaris: (w.g.) E. T. WEBER. GEMEENTEONTVANGERS ZUID-HOLLAND. een te Rotterdam gehouden vergadering de Vèreeniging van gemeente-ontvan gers in Zuid-Holland heeft do secretaris, de heer LI. de Groot, gemeente-ontvanger te Vlaardingen, een lezing gehouden over: Eeni ge wenken inzake de Inrichting van de ad ministratie van de gimeente-ontvangers en de samenstelling van de gcmcenterekening. AUTOBUSDIENSTEN. In Zuid-Holland. Bij K. B. is niet-ontvankelijk verklaard de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij te Rotterdam in haar beroep tegen de beschik king van Gedep. Staten van Zuid-Holland 9 October 1928, waarbij is gewijzigd de aan F. Dirkzwager te Hccrjansdam verleende vergunning tot het onderhouden van een autobusdienst tusschen Hcerjansdam en Rot terdam (Groote Markt). NED. CHR. RE1SVEREENIGING. Buitengewone Alg. Vergadering. Zaterdag werd een buitengewone Alg. vergadering gehouden door de Ned. Christe lijke Reisvereeniging in een der zalen van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Te 10 uur opende de voorzitter van de afd. Utrecht, de heer W. Klein Obbink, de verga dering cn sprak een kort openingswoord, wees met blijdschap op den groei der Ver- ceniging en uitte den wensch dat in vriend- schappelijken geest de beraadslagingen mochten plaats hebben, kon 't zijn tot nog grooter bloei der Verceniging. De Voorzitter, de heer Drs A. van Dcursen, van Groningen, nam de leiding over, dankte voor de gesproken woorden en uitte zijn blijdschap dat, als reizen een bewijs is van ontwikekling, de X. C. R. V. daarvan onder de Christenen bewijs mag afleggen. Hierna kwam ter tafel het concept-huis houdelijk reglement met ingediende amen dementen. De artikelen, waarop geen amendementen waren ingediend, werden onveranderd vast gesteld. De artikelen 1, 3, 4 en 6 werden zon der bespreking goedgekeurd. Na breedvoerige bespreking zijn de amen dementen op Art. 40 om de N. C. R. V. te verplichten haar bureau naar Utrecht te ver plaatsen, met groote meerderheid van stem men verworpen. Het bureau blijft dus te Den Haag. K. J. A. G. BARON COLLOT D'ESCURY. t Te Ivloosterzande is overleden, in den ouderdom van 70 jaar, K. J. A. G. baron Col- lot d'Eseury, rentmeester van het Kroondo mein, burgemeester van Hontenisse en voor zitter der Eerste Nederl. Coöperatieve Suiker fabriek. BEGRAFENIS MR. R. VAN VEEN. Onder zee.r talrijke blijken van belangstel ling is Zaterdag op de algemeene Begraaf plaats te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van het oud-lid der Twee* de Kamer Mr. R. vau Veen. Tot de belangstellenden behoorden Min, Slotemaker de Bruine, de Tweede Kamerle den Dr. Schokking en Tilanus namens Chr.-Hist. Unie, oud-Minister Mr. S. <1« Vries, het oud-Tweede Kamerlid van Vliet, de oud-gouverneur van Suriname de heer Staal, tal van leden der Haagsche balie, •Staatsraad Idenburg, Leden van den Pen sioenraad, alle loden van de z.g. commissie- Van Veen, behalve Prof. Rutgers .die t Geneve vertoeft, Mr. Voute, voorzitter vani lu t college van kerkvoogden, Mr. Lisman, kerkvoogd. Mr. van Gclein Yitringa, lid van dc Wachtgelders-commissie (de voorzitter Mr. Schepel was verhinderd), Mr. van Ris- seliek, secretaris van die commissie, Mr. \V. J. baron van Lynden. voorzitter van hel - provinciaal college van toezicht op liet be heer der kerkelijke goederen en fondsen van dc Hervormde Gemeenten in Zuid-Holland, de heer Luyendijk, secretaris van dat colle ge. Mr. Koppius uit Arnhem, secretaris van' het aljfcmeen college van toezicht op het be heer der kerkelijke goederen cn fondsen van! de Hervormde Gemeente in Nederland, nota ris Braun uit Scheveningen; Ds. Tichelman, Ds. Gravcmeyor, Dr. Renkema. rector van het Christ. Gymnasium; Prof. C. Gerrctson; het Eerste Kamerlid baron de Vos van Steen- wijk: de heer de Mol van Ötterloo, secreta ris van den Raad van Toezicht voor octrooi- gemachtigden; generaal Elout, lkl van dei* Militairen Pensioenraad: Mr Bcsier, advo caat-generaal bij den Hoogen Raad; Ds, Loeff en vele anderen. Aan de groeve is het eerst het woord ge voerd door Mr. Dr. J. Schokking namens do Christ. Historische Unie, tevens op verzoek van Dr. de Visser, die verhinderd was, na mens de Christ Hist. Tweede Kamerfractie. Wij zagen Mr. van Veen niet veel meer de laatste jaren, aldus spr. Gezondheidsrede nen noopten hem reeds in 1922 ontslag te no men als lid der Kamer. Ook was het voor hem moeilijk de vergaderingen van het hoofdbestuur der Christ. Hist. Unie bij te Spr. roemde verder de groote kracht en toewijding van den overledene, die een zeep eervolle plaats in de Tweede Kamer had. Hij beperkte zioh in lioofdzaak tot juridise.hu onderwerpen. Zijn juridische bekwaamheid was van groote beteekorus. Nog steeds wordt de in 1913 door de Regoc. ring ingestelde commissie aangeduid als do commissie-van Veen. Daarnaast had het on derwijs zijn liefde en belangstelling; hij voelde de groote waarde van liet Christelijk onderwijs voor ons land en volk. Ten slotte sprak de heer Schokking nog eenige hartelijke woorden als vriend. Hij zal altijd een dankbare herinnering aan de trou we vriendschap van Mr. van Veen, dien Spr. beschouwde te behooren tot de „Friezen op hun best", blijven behouden. Daarna spraken nog Mr. Voute namens dc kerkvoogden, de heer Idenburg na mens een kleinen kring van vrienden, M r. Koppius uit Arnhem, Viee-admiraal Ze c- m a n als voorzitter van den militairen pen- Ten slotte sprak D s. F. Loeff nog als vriend. Hij roemde de persoonlijkheid en het karakter van den ontslapene en voelde het als een behoefte des harten God te dan ken. dat hij hem op zijn weg heeft ontmoet. Voor velen is Mr. van Veen's leven een zegen geweest Llierna ging d9 Loeff voor in gebed. EEN JUBILEEREND WEESHUIS OP 25 JUNI A.S. BESTAAT HET PROVIN CIAAL GEREFORMEERD WEESHUIS TE MIDDELHARNIS 50 JAAR. I. Een paar weken geleden had ik 't genoegen feen feest mee te vieren van een Rusthuis [voor Ouden van Dagen. En een dominee, die de dingen altijd zoo heo.l eme-uïg zeggen kan waéir 't was en wélke dominee dit leverde doet niets ter zake, nieuwsgierige lezeres of lezer! zei toen: We zijn op 't feest van deze mooie in stelling allemaal heel blij, maar toch ho pen we ook allemaalhier nooit belioe- iven te worden opgenomen Wie zou iemand verbieden lachend do pvaarheid te zeggen? Die dominee had inderdaad groot gelijk! De doorsnee-menseh heeft meestal een fcnder verlangen dan op zijn ouden dag in een Rusthuis terecht te komen hoe goed men 't 6r 00^ heeft En is om nu maar gelijk tot ons onder werp over te gaan een Weeshuis eigenlijk geen aangrijpende realitiet? Dat is toch een huis voor kinderen, die geenouders meer hebben. Voor kinderen, die heel vroeg het allerbeste moeten missen. Mochten misschien kandoren mn geschrijf lezen och, laat me dan mogen beginnen te zeggen: Als ge een Weeshuis voorbij komt denkt dan altijd hee.l even aan uw misschien armen vader en wellicht zich af- b!ervende moeder. Dénkt dan aan hen en dénkt God!- Maar ook is een Weeshuis een heerlijke Instelling! Ze hebben geen vader on moeder meer, de arme weezen! Maar daar, in dat groote ge bouw, vinden ze toch weer een vader en moeder. D. BOS, 18 Juli 1S035 Sept 1876. Is dat geen heerlijkheid, om er in te juichen? En als dan die vader en moeder van 't groote Weeshuis bovendien 't zelfde ernstige begeeren van alle Christenouders hebben: om hun kinderen vroeg te leiden tot Hem, Wiens naam óók is: Vader der Weezen. o dan wordt onze blijdschap tevens diepe en in nige dankbaarheid voor dien rijken zegen, die de Heeré óók in het Weeshuis schonk. Als zulk een Weeshuis jubileert, dan dan ken niet alleen weezen. en oud-weezen mee. Maar dan gedenken we zulk een weldaad in heel den breeden kring van ons Christe lijk leven. Zulk een gedenkdag breekt D.V. 25 Juni Het Provinciaal Gereformeerd Weeshuis te Middelharnis bestaat dan een halve eeuw. Zijn naam is door 't gansche land bekend. Bekend met eere. 't Heeft achter zich een rijk en veelbewo gen verb 'm. Ter voorbereiding van 't komende feest willen we iets van dat verleden vertellen. Het Provinciaal Gereformeerd Weeshuis heeft zijn ontstaan te danken aan D i r k B o s geboren 18 Juli 1803 te Sommelsdijk. Deze heer Bos was de eenige zoon van welgestelde ouders; degenen, die hem gekend hebben, getuigen van hem, dat hij van zijn S'coegste j°ugd do.n Heere zocht. Omstreeks 1840 werkte de Afscheiding ook door op 't eiland Flakkee en daar de Afge scheidenen geen kerkgebouw bezaten, be sloot de heer Bos hun de behulpzame hand te bieden. IIij liet aan den weg, die de grens vormt tusschen Middelharnis en Sommels dijk, een complex gebouwen zetten, waarvan hij dc achterzijde als woning betrok; de mid delste ruimte werd voor kerk bestemd. Dit voorbeeldwerkte aanstekelijk op ze- koren Ds. Luther, destijds aldaar predikant. Dezp toog aan de andere zijde van den weg ook aan 't bouwen, cn toen er weldra een hoog, vierkant gebouw verrees, noemde de spraakmakende gemeente dit gewrocht zeer kernachtig: „het fort van Luther". De Afscheiding won steeds meer aan in vloed; een hevige vijandschap was ontketend, die zich op 't. westelijk en oostelijk deel van 't eiland in al haar ruwheid openbaarde. Middelharnis bleef echter voor die ramp gespaard, omdat de burgemeester dezer ge meente rondborstig erklaarde van die zoo zeer gesmade Afgescheidenen nimmer eenige hinder te ondervinden. Helaas vermochten de dorpspotentaton van de andere eiland-gemeenten zich niet tot zulk een standpunt op te werken. In Stellendam bijvoorbeeld werd een scherp boycot-systeem toegepast-: vele Afge scheidenen wérden in hun stoffelijk bestaan aangetast; en de keuterboertjes mochten niet langer hun vee weiden op dc domeingronden In 't begin der veertiger jaren zou deze grond door den Staat verkocht worden. De mannen van 't geld maakten zich op allen grond in eigendom te verkrijgen dan eerst zou men de macht volkomen in handen heb ben en was t lot der Afgescheidenen voor goed bezegeld. De toepassing der zoo hoog geloofde verdraagzaamheid is uit die ge denkwaardige jaren voldoende ckend. Maar de heeren kregen een leelijke streep door hun rekening. Want ook de lieer Ris reisde naar Den Haag enkocht alle Staatsgronden van de haven van Stellen dam tot de haven van Dirksland. 't Werd ook hier weer een bevestiging van de oude waarheid; wat de measchen ten kwade hadden gedacht, keerde dc Heero ten goede. De heer Bos bood de om 't geloof vervolg den en verdrukten de reddende hand. Op zijn land kregen zij arbeid, en voor billijken prijs mochten de kleine boertjes er hun vee weiden. Een opmerkelijk verschijnsel mag worden genoemd, dat schier al deze menschen later tot welstand zijn gekomen. In,|de zestiger jaren werd te Middelharnis een 'Chr. Geref. Gemeente gesticht en de heer Bos sloot zich bij haar aan. De boezemvriend van Bos was de lieer Hendrik Schoonejongen Jac.zn. Met dezen besprak hij meermalen do vraag wat bij zijn overlijden met zijn groot vermogen moest geschieden. Gehuwd was hij niet en van zijn familie waren slechts eenige verre bloedverwanten over. Vooral het lot der weezen was in dien tijd droevig, en dat lot ontroerde het gevoelige hart van den heer Bos. Een oogenblik dacht hij er aan een ge deelte van zijn vermogen te vermaken aan de bekende Neerbosch-Stichting, die toen in haar opkomst was. In den kring der toenmalige Chr. Geref. Kerken werd nog weinig voor dc weezen gedaan; andere zaken stonden toen in '1 brandpunt der belangstelling; bovendien ontbraken de geldelijke middelen. En zoo rijpte bij den heer Bos 't plan, dat hij weldra testamentair beschrijven liet. Hij stierf 5 Sept. 1876 te Middelharnis; den Sisten van die maand werd als zijn uiterste wil kenbaar gemaakt, dat dc door hem gestich te gebouwen zouden dienen als Weeshuis voor de Geref. Kerken in Zuid Holland (toen nog niet in noordelijk en zuidelijk gedeelte gesplitst). 1-Iij schonk daarvoor de gehouwen, de daarbij behoorenden grond en de helft van zijn vermogen. Tevens werd daarbij, bepaald dat zijn boezemvriend Schoonejongen als directeur der Stichting zou optreden. Met groote dankbaarheid werd door de Particuliere Synode van Zuid Holland deze Frovinciaai Gereformeerd Weeshuis ie Middelharnis vorstelijke erflating aanvaard. En spoedig werd met den arbeid een aanva gemaakt. 4 April 1S78 werd van de nieuwe gebou wen de eerste steen gelegd, waarbij 't woord woïxl gevoerd door den bekenden Ds. J. II. Donncr (destijds lid der Tweede Kamer) en den pastor-Joci Ds. J. Juch. In 't volgende jaar werd de bouw voltooid en 25 Juni 1879 had de officieele opening plaats. De belangstelling in heel dc provincie was zeer groot. Een reis naar Middelharnis wilde toen nog meer zeggen dan thans. En daarom zou van Rotterdam af een extra-boot varan om de feestgangers naar Flakkee te brengen. Ongeveer 200 menschen uit alle deelen der provincie maakten van deze-gelegenheid een gretig gebruik; onder de feestgangers be vond zich niemand minder dan de Vader der Afscheiding: docent A. Brummelkamp Sr. Toen de boot Middelharnis had bereikt, trok men in optocht naar de Stichting onder oen geweldige donder- en regenbui. Dc plechtige samenkomst werd geopend niet een rode van Ds. Donner; docent Brum melkamp eindigde met dankzegging. De stichting word al aanstonds bovt'kt door 26 kinderen, 13 jongens cn 13 meisjos. XT was dan het Provinciaal Gereformeerd Weeshuis te Middelharnis opgericht. In 1N79 dus een jaar na do beruchte cet-Kappeijne. 't Viel toen niet race een Christelijke School te stichten! En toch stond voor dc oprichters van neetaf xast: de weezen te Middelharnis noesten Christelijk Onderwijs ontvangen. Maar hoe moest dat? Op heel 't groote eiland Flnkkce was niet één Christelijke school. Toch -- t moest! l"n daarom werd tegelijk net 't Weeshuis een Christelijke School op- zericht Als straks de feestklok luidt over Middel harnis, uls op 25 J met dank aan den Heere mag worden herdacht wal rijken ze- zen Hij in 't Weeshuis s.-tionk dan zal t evens (eest zijn voor de Christelijke School aan deze Stichting verbonden. Dan viert ook de eerste Christelijke School aaa Flakker 't gouden jubileum mee. Een dubbele reden om leest te vieren. X

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5