DONDERDAG 2 MEI 1929 BUITENLAND. 1 MEI IN EUROPA. TE BERLIJN VLOEIT BLOED. In ons eigen idyllische landje wordt het. 1 Mei-feest der socialisten hoe langer hoe makker en rustiger en ook in dit opzicht geven wij Nederlanders blijk ons nogal eens te onderscheiden van de andere vouten van ons werelddeel door onze nuchterheid, die nochUhans niet vrij is van romantiek. Terwijl hier de jongens met manschester- pakjes en de meisjes in blauwe jurkjes met rood om de Meiboom dansten, hebben de partijgenooten in andere landen werkelijk betoogd, zoodat er op verschillende plaatsen niet slechts politioneel machtsvertoon moest plaats hebben maar de politie ook daadwer kelijk moest optreden In Genève moesten roode betoogers voor het lUiliaanscho consulaat uiteengejaagd worden. In Konstantinopel werden opruiende ge schriften in beslag genomen en arrestaties uitgevoerd in vemaud met een samenzwe ring van communisten. 'ie Kapfenberg bij Wecnen botsten soci alistische schutters cn burgenvachten op elkaar, waarbij negentien menschen ge wond werden, van wie zeventien burger wachten, waarvan twee er ernstig aan toe ziin. Te Praag bleef het bij inbeslagname van a.1 te vrijmoedige communistische aanplak biljetten en dundoeken, wat verzet uitlokte, hoewel dat niet een ernstig karakter aan nam. Een veeg teelten des tijcts was wel, dat de vrouwen in de optochten te Praag veelal op hun horden opheffing eischteu van de wetsbepalingen tegen abortus. Te Brussel en Luik hadden de roode op tochten een even vriendelijk-kalm verloop nis die in onze groote steden. In Antwerpen raakten alleen de communisten onderling slaags omdat ze net ueels met Stalin en an derdeels met Trotzki eens zijn, waarbij de politie als vredestichter moest optreden. Te Oslo heeft een hevige sneeuwstorm al-, le 1 Mei-illusies weggevaagd. Men heeil ei 's avonds in gesloten zalen het lentefeest moeten vieren. Te Warschau hebben de roode leiders het feestelijk gevonuen om oiles, zells het trambedrijf op 1 Mei stil te leggen. Overi gens is alles vrij kalm verloopen. In Litauen is het op verschillende plaat- 66ii tot botsingen gekomen. Er moeten zelfs eeuige personen gedood zijn. in Parijs heelt ue politie de communisten door massa-arrestaties en scherpe controle bij betoogingen goed in bedwang weten te houden, maar in Kijssel en Marseille zijn botsingen voorgekomen, in Hijssel het ergst, want daar zijn verscheiden immumsten tegen den grond geslagen en i nigen daar na naar hei ziekenhuis gebracht. Het brandpunt der 1 Meiwoelingen in Europa is evenwel, zooals verwacht werd, Berlijn geweest ln die wereldstad heeft de politie niet minder dan zeventig pogingen der commu nisten om optochten te vormen, moeten ver ijdelen, hetzij met de gummistok of met de brandspuit, die bij dergelijke gebeurtenis sen meer dan louter symbolische betekenis pleegt te hebben. Toen evenwel de brand spuit in het Noorden van Berlijn en in het Zuidoosten niet in staat was om het roode vuur te blusschen en de politie 's middags uit vensters en van daken af met steenen bekogeld en zelfs beschoten werd, moesten ook zij van haar vuurwapenen gebruik ma in den avond werd 't in 't Noorden echter heel erg en toen zijn er dan ook aoht duo- j den gevallen. I-Iet begon met het opwerpen van een bar ricade van bouwmateriaal in de Pankstras- se, op den hoelc van Kössldner en Weddmg- etrasse, door communisten. Toen de politie aanrukte, werd zij van echter de barricade en van de daken der huizen begioet met een kogelregen; er worden duizend, misschien wel vijftienhon derd schoten, blijkbaar uit pistolen en kara bijnen, op de agenten gelost, zoodat velen gewond werden. De politie vroeg terstond om versterking, die weldra arrivé. Je met pantserauto s en zoeklichten. Het vuren werd voortgezet en duurde tot 9 uur des avonds. Toen verflauwde het en kon de po litie vooruitrukken, de barricaden nemen en de huizen binnendringen, van waaruit was geschoten. Twee personen zijn bij dit gevecht ge dood, het aantal gewonden wordt op 15 2ü geschat, doch het is vermoedelijk nog hooger. Om 10 uur was het in de Wedding- strasse weer rustig. Intussahen arresteerde de politie nog circa 20 personen, die wapens droegen. Uit 'n huis in de Kösslinerstrasse kwam een communistisch leider, die in de eene hand een witte vlag en in de andere een geladen revolver droeg. Hij werd terstond ingerekend. lie bewoners van deze straat moesten hun voorkamers verlaten, daar zij gevaar liepen door afgedwaalde kogels te worden getroffen. In één huis zijn b.v. 15 kogels doorgedrongen. Een arbeider, die uit het raam keeek, werd door oen kogel in 't hoofd getroffen, tengevolge waarvan hij kort daar aa overleed. De politie-luitenant werd door talrijke schoten zwaar gekwetst In totaal zijn, als gemeld, aoht menschen gedood. Do communisten to Berlijn hebben dus in zooverre hun zin dat er bloed gevloeid is. al zullen ze wel betreuren, dat hun opzet oni de kinderen de straat op te sturen en bloot te stellen aan het door henzelf uit- ge'okte vuur der ordebewaarders, is mis lukt Wij zijn begonnen met de idyllische 1 Mei viering in ons eigen land. „Kapitalistische berhemving" voorkwam hier communisti sche wanklanken. We eindigen met een andore idylle: de 1 Meiviering op het Roode Plein te Moskou. Meer dan 500.000 menschen namen er aan deel. De roode legioenen hielden een pa rade, die geschouwd werd door volkscom missaris Worosjilof. Tot den donkeren avond toe defileerden massa's langs hot mausoleum van den heiligen Lcnin De tiemde Volkenbondsvergadering Is te gen 2 September van dit jaar te Genève bi» eengeroepen. DE HERSTELKWESTIE. De commissie der deskundigenconferentie die het eindrapport heeft op te stellen, heer; gister langdurig vergaderd. Enkele kwesties waarover inen het niet eens kon worden (rijn aan de z,g. Revelstoke-commissio in •tudie gegeven. Dr. Schacht Js weer uit Berlijn terugge keerd. DE A S. VERKIEZINGEN IN ENGELAND. 1650 candidates De lijsten van candidaten voor de a.s. kiezing in Engeland zijn thans nagenoeg ge reed. Voor de,/615 parlementszetels zijn 590 con servatieven, 500 liberale candidaten cn 56P candidaten der arbeiderspartij gesteld. Woensdag kort na uiiddernaaht Iheeft een oonferentie plaats gehad tusschen de aan voerders der opstandelingen en de generaals van het Mexicaansche federale leger over het 'beëindigen der revolutionaire beweging. Vertegenwoordigers van het leger der Ver- eenigde Staten en consulaire beambten wa ren als „waarnemers" bij de besprekingen tegenwoordig. I)e conferentie is dn den ochtend geëindigd. Het is gister gelukt het nabij het bij Waves Hill (Australië* ontdekte toestel van Hitchcock en Anderson te landen. De vliegers vonden op de bladen van de schroef in kort" zinnen een soort dagboek, dat met 11 April begon en 17 April eindigde. Den eersten da tum waren de vliegers, die naar men zich herinneren zal, opgestegen om mee te helper zoeken naar de inmiddels gevonden „Southern Cross", gedwongen geweest door een fout aan den motor tot een noodlanding, waarbij Hitchcock i;eeds gewond was, doen niet ernstig. De drie volgende dagen hebben zij getracht den motor opgang te brengen, maar zij konden geen opstijgingsterrein vin den en het is waarschijnlijk dat Hitchcock al waanzinnig van honger en vooral van dorst is geworden. De laatste aanteekening van Anderson van 17 April was :„wij lijden onbe- schrijfelijken dorst". I-Iitchcock's lijk lag ou der het niet al te gehaven-de toestel. Andci- son werd een 40 meter verder gevonden, te gen een heuvel waarachter hij zich waar schijnlijk nog eenigszins voor de gloeiende zon in dit woestijn-gebied heeft willen be schermen. Hitchcock is waarschijnlijk om dezelfde reden onder de machine gekropen. De lijken van beide vliegers zijn ter plaatse ter aarde besteld en het vliegtuig zal er waar schijnlijk gelaten worden om de plaats aan te duiden. Van den staart hebben de vlieger.- een eenvoudig houten kruis gemaakt en op het gemeenschappelijke graf geplaatst. Er is gisteren door verschillende aardbe- vings-observatoria een hevige aanibeving ge registreerd, waarvan de haard vermoedelijk in Turkestan ligt. POLITIEKE MOORD TE SOFIA. Dinsdagavond heeft een nieuwe moord op Macerioniërs le Sofia plaats gehad-. In de in een buitenwijk gelegen bakkerij drongen t wee onbekenden binnen en schoten de vier daar aanwezige personen neer. De slacht offers zijn. de bakker Trojanoff, diens zoon en dochter en de Macedoniër Mito Dschus- danoff, die bij Trojanoff op bezoek was. Drie personen, n.l. Mito Dschusdanoff, de bakker Trojanoff en diens dochter werden gedood. Op Dschusdanoff losten de daders nog verscheidene schoten-, toen deze reeds ge wond op den grond lag. Het schijnt, dat de aansla? voornamelijk tegen hem gericht was Dsohuidanoff wordt name'ijk gedoodverfd als een der moordenaars van generaal Pro- togeroff. De daders zijn in de duisternis ontkomen De Japansche radiodienst heeft noodsei nen ontvangen van een Amerikaanscli stoomschip, meldende, dat dit stoomschip zich op don Stillen Oceaan in zinkenden toestand bevindt. Het zou een schip van vierduizend bruto ton zijn. Drie reddingbon ten met 120 opvarenden werden te water gelaten. Volgens andere nog niet officieel beves tigde berichten zouden deze reddingbooten met de inzittenden ln de ruwe zee zijn ver gaan. MILLIOENEN OP DEN BODEM DER ZEE. De Duitsdie bergingsmaatschappij I-Iann- storff te AKona, welke belast is met het lich ten van de groote Fransche stoomboot, die bij I-Iaifond in Indo-China gezonken is, heeft reeds 70 miilioen francs van boord weten te halen. BINNENLAND. DE 1 MEI-VIERING. Behoudens een kleine uitzondering te Haarlem, waar gister min of meer het brandpunt van de 1 Mei-beweging was, had de viering van dit roode feest in ons land een rustig en kalm verloop. In 't buitenland, met name in Berlijn, is 'het er geheel anders naar toe gegaan. Zelfs in Zaandam, waar de toestand door de staking gespannen is, welke spanning door de overkomst van „werkwilligen" uit Spakenburg ongetwijfeld is toegenomen, was het juist gister rustiger dan andere dagen. Fleurige en kleurige optochten trokken door de straten, vlaggen en vaandels wap perden vroolijk uit, kinderen hieven het lied van den arbeid aan, gewestelijke en gemeen telijke autoriteiten en goed-gesitueerde bour geois (maar met roode harten) stapten kra nig en dapper in don stoet mee: een lange sliert van praal- en kinderwagens, muziek corpsen, fietsen en wandelaars. Na de tocht, door de gemeente kwam men in propaganda-vergaderingen1 bijeen, waar de 8terobuseischen werden toegelicht. Te Haarlem werd de 1 Mei-verghdering door de V.A.R.A. uitgezonden. Daar /werden de rede voeringen afgewisseld door /goede muziek en min of moer schunnige voordrachten. Te Haarlem kwam hot ook tot botsingen tussolien publiek en polifie. Een groote me nigte verzamelde zich op de Groote Markt. Het. begon met het molesteeren van voorbij komende auto's die werden vastgehouden en beschadigd, terwijl de inzittenden allerlei bedreigingen te hooren kregen. De menigte groeide steeds aan cn te 10 uur zag het op de Groote Markt zwart van de menschen, die luid schreeuwden en tierden. Het verkeer stond lj'4»omen stil. Tusschen de menöolienmeiiigte bevondqA zich dc aan gehouden auto's, waarvan ^de inzittenden zeer onaangename oogenbli'kktm doormaak ten. Op dat moment achtte de politie den tijd gekomen krachtdadig op te treden. Een 20- tal agenten werd van het hoofdbureau gc- requireerd en voerde met blanke sabel en gummistok een charge uit, waardoor dc menigte uiteengedreven werd. Enkele personen weiden licht, één nog al ernstig gewond. In verband met de relletje» zijn ©enige arrestaties gedaan. PROF. TREUB WEER TERUG. Na een verblijf van eenige maanden in Ned.- Indië arriveerde gisteravond met den Pullmann-trein Prof. Treub weer in Den Haag. Door verschillende leden van de Ondernemersraad werd hij verwelkomd. Kerknieuws. NED. HERV. KERK. 3e roe pen: Te Wouterswoude, P. Bon- kaansch predikant, thans te Gouda. Te Zandvoort (toez.), D. Tromp te Heer len. Te Oudega (H. O. en N.), O. Ilok- werda te Gaastmeer. Te Hoogvliet cand. F. J'. Broeyer te Den Haag. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Tienhoven (U.)s cand. J. M. Kroes te Zeist, CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. De Classis Schiedam heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard dn de Geref. Kerken den heer G. B r o u Theol. cand. aan de Viye Universiteit te Am sterdam, wonende te Vlaardingen, Eooge- laan 23, die gaarne des Zondags de Kerken, zal dienen. Ter vergadering van de Classes Haarlem is praeparatoir geëxamineerd en toegelaten om te staan naar de bediening des Woords de hi»3r D. Middelkoop, Theol. cand. aa Vrije Universiteit te Amsteiaam, wonende te Vijfhuizen (Haarlemmermeer), Spieringweg 277, die een eventueel beroep gaarne terstond in overweging zal nemen, Door de Classis Alkmaar is na praepara toir examen met algem. stemmen beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken de heer L. Zwaan, Theol. candidaat aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, wonende te Helder, Dykstraai 15, die gaarne een eventueel beroep in overweging zal nemen, AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. L. J. van Leeuwen, overgekomen van Haarlem, deed Woensdagavond zijn intre de bfj de Ned. Herv. Gemeente te Den Haag (vacature-W. L. Weiter). Evenals bij de be vestiging was de Grocte Kerk goed bezet. Onder de aanwezige predikanten bevond zich de voorganger van Ds. van Leeuwen, de grijze emeritus-predikant Ds. W. L. Welter. In zijn voorafspraak wees Ds. van Leeuwen er op, dat hy eigenlijk nooit naar de groote stad heeft gewild. Maar God leidde hem, die zoo gehecht was aan het rustige platteland met zijn eenvoudige bevolking, in anderen weg. Via de tuinstad ging het naar de provinc'e- stad en thans mag hij in de groote stad zijn intrede doen. Toch heeft God hem op dezen weg de schoonheid der stad doen zien; het geordende en het massale. Christus wil ook in het massale worden gezien. En daarom kon Ds. van Leeuwen geen be ter tekst en geen beter thema vinden dan 1 Cor. 15 6 „Jezus is gezien". Terecht legt Paulus op het zien den vollen nadruk, want Jezus zien ds zaligheid. En dat is zoó heeriyk, dat Jezus zich laat zien. Daarom is Hij de kern van de Goddelij ke bediening en elke prediker heeft te be denken, dat zjjn heerlijke taak bestaat in het laten zien van den Gekiuisigde. Uit den tekst blijkt voorts, dat Jezus, Die toch zoo individueel is, Zich op eenmaal aan de massa liet zien. Hy wil Zich ook over de massa (de stad) ontfermen. Moge er in d*> Haagsche Gemeente maar veel gebed zijn om Jezus, de Inslag Gods, tusschen de mas sa in te zien als den Eenigan Verlosser. Na de precVkatie richtte Ds. van Leeuwen de gebruikelijke toespraken tot zjjn voorgan ger, Ds. W L. Weiter, tot zijn bevestiger, predikanten, Kerkeraad en overige Kerke lijke colleges en personen. Aan het einde van den dienst zong de Ge meente haar nieuwen leeraar Gez. 91 3 toe. Ds. J. BAKKER. Naar de „Stand." verneemt, heeft de Clas sis Bentheim der Oud-Geref. Kerken beslo ten, de Kerk van Gronau op te heffen en Ds. Bakker als tweeden Dienaar dps Woords aan de Kerk van Bentheim te verbinden. Ds. Bakker is gaaine bereid de Geref. Kerken te dienen en een evcntueele roeping in overweging te nemen. Zijn voorloopig adres is: Waldeck Pyrmontlaan 6a, Soest dijk. Dr. W. KOLFHAÜS. Dr. W. Kolfhaus, van Vlotho (Westfalen, Duitschland), is in Noord-Amerika aangeko men, waar hij dn onderscheiden Kerken van Geref. Belijdenis, met name in het verband van de Ohr. Geref. Kerk en de Geref. Kerk, zal optreden in het belang van de jonge Theologische School te E'berfeld, uitgaande van den Gerefovmerden Bond in Duitschland. Hij spreekt Engelsch, Hollandsch en Duitsoh. Onderscheiden plaatsen, vooral in den Staat Wisconsin, zal hy bezoeken. JUBILEA. Ds. C. W. Coolsmn, pred. der Ned. Hervormde Gemeente te Groningen, is Woens dagmiddag ter gelegenheid van zjjn zilveren ambtsfeest in de „Harmonie'door e?n talrijke menigte Gemeenteleden en vrienden gehuld'gd. Ouderling R. Venb'' voorzitter \an het huldjgingscomitc, l. r:in oen rede deji jubi laris daiik voor den ijver, de blijmoedigheid en de geestkracht, waarmee hij zijn ambtswerk vervulde tn bood hem een geschenk onder cow- vert aan, waarvan Ds. Coo-Lsma en zija gezin in de komende vacantie een reis kunnen maken. Vervolgens spraken Ds. G. Tichelaar als voorzitter van den Kerkeraad; Prof. Dr. L. H. K Bleeker namens de Kerkvoogdij; J. J. H. Bange, van Zuidhorn, namens het Class. Be stuur van Groningen, waarvan de jubilaris praeses is; Prof. Dr. H. Wagenvoort namens de Diaconie; de beer A. Top, namens het College van Collectanten. Namens de Gemeenteleden van Dubbeldam, waar Ds. Coolsma vroeger stond, werd een album met foto 's van de Kerk en dorpsgezichten aldaar aangeboden. De jubi laris dankte met een hartelijke toespraak, na afloop waarvan hij receptie verleende en waar ook de Commissaris der Koningin hem kwam complimenteeren. Ds. J. H. van 't Hoff, pred. der Ned. Hervormde Gemeente te St. Laurens (Z.), hoopt Zaterdag 4 Mei a.s. zijn 45-jarige ambtsbodiening te herdenken. Hij stond van 1884''87 te Goudswaard, van '87—'92 te Hoek, van '92—'99 te Den Bommel (Z.-H.) en nu gedurende bijna 30 jaar in zijn tegen woordige Gemeente. VEREEN. VAN KERKVOOGDEN. Te Utrecht zijn Burg. en Weth. voornemens de deelnemers aan de Algemeene Vergade ring van dc Vereen, van Ned. Herv. Kerk voogdijen op Dinsdag 7 Mei officieel te ont vangen in de St. Mcchaëlskapel in den Dom toren. D:t zal de eerste ontvangst in deze nieuwe ontvangstzaal van Utrecht zijn. GODSDIENSTONDERWIJZERS. De Veren, van Protest. Godsdienstonder- wijoers in Nederland, die op 21 Mei a.s. te Utrecht haar 75-jarig bestaan hoopt te vie ren, heeft voor haar weduwen fonds van de Koningin en de Koningin-Moeder ter gele genheid van dit jubileum belangrijke giften ontvangen. KERKELIJK JAARBOEKJE. Door een misverstand gewerd ons eerst nu het Jaarboekje 1929 der Geref. Kerk van K a- tendrecht (Rotterdam), dat er bij Haas jes' boekhandel van de pers kwam. Bij den snellen groei van deze Kerk, dde enkele ja ren geleden nog slechts één dienaar des Woords en één kerkgebouw bezat, terwijl nu al het bercepingswerk voor een vierden predi kant gaande is en ook des Zondags viermaal twee godsdienstoefeningen worden gehou den, is dat ingeburgerde Jaarboekje nu wel geheel en al voor haar leden onmisbaar ge worden. Betreffende het Kerkelijk leven e wat er mee verband houdt, vinden ze hier de noodige en secure gegevens. Als bijzondere attractie van dit Jaarboekje mogen we vermelden, dat ook nu weer een bij drage is opgenomen waarin de geschiedenis van de Geref Kerk van Katendrecht wordt weergegeven, Ze is het derde historisch stuk en handelt over de jaren 18721883 en den tijd, dat wy'len Ds. J. van Mantg-em er predi- KERKSCHAPEN. Te Hoogmade hebben de 29 kerksoha- pen bij verkooping ten bate van de kas der Ned. Hervormde Gemeente in totaal f 1169.50 opgebracht. ZENDING. Afvaardigin g-D r. D. Vervee n. Te Delft in de Zudderkerk der Geref. Kerk werd Woensdagavond Dr. D. Verveen te Utrecht die binnenkort als 2de missionair arts naar Klaten (Java) vertrekt, op plechtige wijze af gevaardigd. Dr. W. H. Gispen heeft den dienst geleid en gesproken over Jona 1: 1316, daarbij een voorwoord wijzend op de nalatigheid v Jona in de uitvoering van het Zendingsbevel en hoe ook wij in dezen schuldig staan. Spr. wees er voorts op hoe ook de heidenen van Gods geslacht zijn, wat gezien wordt in de vrees des Heeren bij de heidensche zeelieden, die uitkomt daarin, dat zij in Jona Gods knecht in de stormen Gods wil en in de uitredding Gods macht zien. i Na deze punten te hebben uitgewerkt heeft Dr. GtUpen nog woorden van welkom tot Dr. Verveen en zijn bruid gesproken en hun ver zekerd dat er in Delft vele Zendingsvrienden zijn die zich zullen verblijden, als God hun verblyf in Klaten zal willen zegenen. Hierop zong de Gemeente staande Ps, 121 4. Dr. Verveen, hierop het woord verkrijgen de, heeft in een kort woord gewezen op de Medische Zending in het algemeen en op het werk in Klaten als bijzonder onderdeel daar van. Us. K. van Anken #heeft tenslotte namens Gecommdteerden voor de zaken van de Zen ding het woord gevoerd en den wensch uit gesproken, dat God, Dr. Verveen en diens bruid, straks zijn vrouw, wilde stellen tot een rijken zegen voor den Javaan, maar bo venal voor de eer van Zijn Naam. Nadat de Gemeente hierna nog de zegen bede uit Ps. 134 staande had toegezongen, ging Dr. Gispen in dankgebed voor. Luthersch Zendingsfeest. Op het Luthersch Zendingsfeest, dat 19 Juni a.s. op „Wildhoef' te Bloemendaal, gehouden zal worden, zal als eerste spreker optreden Ds. C. F. Westermann, te Amsterdam, voorzitter van het Ned. Luth. Genootschap voor In- on Uitw.Zending (Welkomstwoord). De opc ningsrede zal worden uitgesproken door Ds. J. P. van Heest, te Amsterdam. Verder zul len het woord voeren Ds. K. H. Wallien, te Weesp, en Ds. Th. G. Stellwag te Delft. Dc slotrede wordt gehouden door Ds. H. L. Zwahler, van Den Haag. „Wildhoef" werd voor dit doel welwillend ter beschikking ge steld door mej. A. C, van WickevoortCrom melin. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Prijsvragen. Uitgeschreven zijn de twee volgende prijsvragen voor studeeren den aan een Ned. instelling voor Hooger Onderwijs. Rechtsgeleerdheid. Do Faculteit verlangt een rechtshistorisch onderzoek naar de pacht van landerijen in ons vaderland, waarbij in het bijzonder aandacht moet wor den geschonken aan den strijd, in de 15e eeuw en later door de pachters voor hunne rechtspositie gevoerd. Geneeskunde. De Faculteit verlangt een onderzoek naar de praeparatorisch vast te stellen innervatie van de buikingewan den door den Nervus vagus en Nervus splanchnicus bij verschillende groepen van Vertebraten. In het bijzonder zal hierbij het ontstaan van laatstgenoemde zenuw verge lijkend anatomisch vervolgd moeten worden De antwoorden moeten, in het Neder- landsch gesteld, vóór 1 Mei 1930 oTider kern spreuk worden toegezonden aan den Secre taris van den Senaat Op 15 Sept 1930 wordt in het openbaar jhet oordeel der Faculteiten meegedeeld. Mej. J. v. Marion herdacht gisteren onder groote belangstelling haar iO-jarig jubileum als hoofd van de Alida-Bewaarschool aan de Leliestraat te Schiedam. MIDDELBAAR ONDERWIJS. KOLONIALE LANDBOUWSCHOOL TE DEVENTER. Tot leeraar zijn benoemd: G. Aergelo te Deventer, Dr. F. H. Hehewerth te Nijmegen en Dr. H. 't Hoen te Utrecht, allen thans tij delijk al3 zoodanig werkzaam. LAGER ONDERWIJS. HOOFDBENOEMINGEN. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Waddinxveen (M. U. L. O.-School, hoofd Tj. van Dam), J. B. van Wieringen te Hazerswoude. Voor afd. G. L. O. Voor tijde lijk Aang. Ing. 1 Mei. Heinenoord, mej. A. Sjoerdsma te Oud- Beijerland. Werkendam, mej. T. van Vliet Schoonrewoerd. Voor tijdelijk. Vriezeveen (U. L. O.-School, hoofd Baar), L. Schaap te Rijnsburg (Kon. Wilh. School). Oudeschoot, H. Steglnk, ass. te Steen wij kenvold. Oosterbeek (hoofd J. Caspers), J. Smit te Zwartsluis. JUBILEA. Mej. P. Prins, onderwzeres aan de Groen van Prinstererschool te Maassluis, mocht 1 Mei herdenken, dat zij 40 jaar geleden haar arbeid bij het Christelijk Onderwijs aanving. Zij Is gedurende al die jaren aan dezelfde School verbonden geweest en heeft zich mei groote liefde en toewijding aan haar taak ge geven. Het heeft haar dan ook niet aan belangstel ling ontbroken. De schoolkinderen vierden feest, terwijl ook een Comité van oud-leerlingen, de jubilaresse heeft gehuldigd. SCHOLENBOND. De Bond van Schoolbesturen, Onderwijzers en Voorstanders van Christelijke Scholen ii Gelderlands Achterhoek en Omgeving houdt zjjn jaarvergadering op Woensdag 15 Mei te Ruurlo. In de morgenvergadering den hu'shoudelyke zaken behandeld en houdt de heer C. C. van der Poort, van Utrecht, een inlecdng over: „Van Punt tot Ontwerp", waarin een teekenmethode vakkundig bespro ken en door een tentoonstelling van verkre gen resultaten toegelicht zal worden. In een openbare middagvergadering houdt Dr K. Dyk, van Den Haag, een rede over: „Waar heid of Werkelijkheid'', daarin de zaak van de aanschouwing in het onderwijs bespre kende. SCHOOUUBILEA. Te C a p e 11 e a. d. IJ s s e 1 hoopt de Chr. Prins Alexander-School op Hemelvaartsdag, 9 Mei, haar 50-jarig bestaan te vieren, een middagvergadering zal Ds. J. C. Rullman van Wassenaar, de gedachten'srede uitspre ken. Voorts zal er een avondby'eenkomst wor den gehouden. NIEUWE CHR. SCHOLEN. Te Enschedé worden met September a.s. twee nieuwe Chr. 8 holen geopend. Als hoofd zyn benoemd resp. de heeren G. J. H. Kottier en J. van Bolhuis. Te Huizum (bij Leeuwarden) is door den heer D. van der Schaaf de eerste rteen gelegd voor den bouw van een tweede Chr Nat. School aldaar (benoemd hoofd J. Pasma te Wolvega). SCHOOLGEBOUWEN. Te Emmen (Dr.) heeft de Gemeenteraad de noodiige gel-den toegestaan voor den bouw eener Chr. U. L. O. School. Te Zaandam heeft de Raad, niet tegenstaande aan alle eischen der Wet voldaan, afwijzend beschikt op een verzoek betreffende den bouw van een Chr. School aan de Herderinstraat. Het Schoolbestuur ging in beroep bij Gedep. Staten, die aan der Raad mededeelden, dat zyn afwyzende be schikking ten onrechte is genomen. De Raad heeft nu Woensdagavond met 12 tegen 9 stemmen besloten by de Kroon tegen deze be slissing in beroep te gaan. Vóór dit beroep stemden al de soc.-dem. en de beide vryz.- dem. Raadsleden. EXAMENS. PROMOTIES. jksunlversltelt te Utrecht. iotte van den heer Mr. R. Finos tot Doe 3 Rechtsgeleerdheid la goschlod „met li ACADEMISCHE EXAMENS. JkAuntveraltelt te Lelden, r alaagd: Indologie: taallc. cand. ex.. de heer I Prawlra Adlningrat. Den Haag. IIach Recht: cand. ex., de heer Sidartaw Lelden. Wis- en Natuurkunde K: cand. ex. de hoei I. Tlmmers, Den Haag. Apothekersassistent, de damoe P. J. Fal ob. te Delft en J. Bennlnk, geb. te Haarleir Oein. Universiteit te Amsterdn Geel.: Wis- en Natuurkunde, hoofdv. Pharr le: doet- ex., mej. C. Honig on de heer E. inslngh. Apothekersasslste ilaagd: Apothekersassistent, de heeren L. H. 3okma te Doorn, H. J. J. Versteeg te Gorln- :hem en mej. K. Woudenberg te Gouda. en in do Godgeleerdheid EXAMENS-STUURMAN. A. Facnrtra ea J. tSelnhorot, Weerbericht. Barometerstand. Hoogste stand 704.3 te Jamrnayen. stand 743.4 te Stockholm. Verwachting van het Koninklijk Mcteoro logisch Instituut ie De Bilt: Zwakke tot matige wind uit Oostelijk» richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer, nachtvorst, weinig verande ring in temperatuur overdag. FIETSERS LICHT OP: i 34 Mei van 7.57 nam. tot 3.53 voorm. Radio Nieuws. HUIZEN, (336,3 M. NCRV.-uitz.) 11—11.30 —1.45 Solistenconcert. 1852 M.) (UltM. J. R. ■lieert. Itedevoerl n de radio. Sprei Snoecu HenkemE Diei ;r. DaE HILVERSUM (1071 M.) 10—10.15 Morgenwij ding. 12.15—2 Concert, 2—2.30 Electriciteits- praatje. 2.30—3 Gramofoon. 3—4 Knipcursus. 4 5 Zlekenuurtje. 6—5.30 Sport-causerie. 6.01—1 7.15 Concert 7.15—7.45 AVRO. Boekenhalfuurtje. 8.15 Muziek. 11 Gramofoon. DAVENTRY (1562 M.) 0.85 Kerkdienst. 10.0!) Causerie voor de vrouw. 10.20 Gramofoon. 11.20 12.20—1.20 Gramofoon. 1.50 Causerie Lezini scholen. 2.10 Muziek. 2.20 Vesper. 3,05 3.20 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Mu- ■k. 6.35 Nleuwsber. 6.60 Voor de 5.66 Muziek. 6.05 Pianomuziek. 6.20 Lezing. C.35 Muziek. 6.45 Lezing. 7.05 Pianoconcert 7.20 Or kest. 8,20 Nleuwsber. 8.35 Vervolg concert. 9.20 Nleuwsber. 9.25 Lezing. 9,60 Bokswedstrijd. 10.50 —11.20 Muziek. PARIJS „Ra-dlo-Parla" (1744 M.) 11-20 Protest, causerie. 11.50 Concert 3,05 Gramofoon. 6,55 Gramofoon. 7.55 Opera. LANGENBERG (462 M.) 9.35 en 11.40 Gramo foon. 12.26—1.50 Orkest 6.05—5.50 Jeugdconcojrt. 6.50 Muziek. Daarna tot 11.20 Muziek. ZEESEN (1649 M.) 11.20—4.20 Lezingen. 4.2M 5.20 Orkest 6.20- tegj Daarna persberlcl HAMBURG (391.6 M.) 10.20—11.20 Gramof 4.20 Orkest 5.20 Orkest. 7.20 Herdenking van 5 Jarig bestaan der „Norag". BRUSSEL (511.9 M.) 4.20 Trio-concert. Gramofoonplaten. 7.36 Orkest met solisten. NORV. Korte Ziel latje. 7—7.85 ïr. 7.S5 VPRO. Godsdienstige vei 2.05—2.45 Uitzending 2.45—4 Gramofoon. 4- 6.30—6 het zelf Radlodoktor. :porke= 6.01—7.16 Concert door h— - 7 45 Plano-recital. 8.0110.30 Genoeglijk avond Programma. 10.30 Persberichten. Daarnr 11.30 Muziek door het A.V.R-O.-orkest diploma, de hef land; J. Mer EXAMENS-MACHINIST. 30 April. Gesl. voor het Duön. Hoek rdam; C. J. de Vlsse p. C. Visser. Utrecht; J. C. Mlddei dorp. Schiedam; M. Bruggeman, Zwolle; Swlers en A. Hansens, beiden Groninge.n. 1 Mei. Gesl. voor het voorl. diploma, de hei Dordrecht: J. Wilder-— *T—-- ■nthal. rel o (O.); en G. L. vat UIT HET SOCIALE LEVEN. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Hernieuwde samenwerking der arbeiders organisaties? Zooals bekend, is sinds de groote strijd in de Twentsche textielindustrie de samenwerk ng tusschen de R.-K. en Chr. organisaties en (ie socialistische verbroken. Pogingen tot toena dering hebben eenige malen gefaald. Thana schijnt er echter groote kans te bestaan, dat de verbroken samenwerking wordt hersteld. Nadar de fabrikanten nJ. de vacantie-eischen hadden afgewezen, heeft „De Eendracht"' aan „Unitas" en „St .Lambertus'' verzocht of zij bereid waren tot een hernieuwde samenwer king in het belang der vacantie-actie. Op dit verzoek hebban de Chr. en de R--K organisaties geantwoord, dat zy daaruit de conclusie trekken, dat „De Eendracht'1 thans biykbaar van oordeel is, dat ook door de Chr. organisaties het arbeidersbelang wordt .ge diend, zoodat uit eventueele meeningsverschil- len over de tactiek niet het tegendeel behoor# geconcludeerd te worden. „Unitas"' en „St. Lambertus'' verklaren zich in verband daar mede bereid, met het bestuur van „De Een dracht" een bespreking te houden, ten einde te zien in hoeverre het mogelyk is, in dit geval tot eenheid van optreden te komen. Gemengd Nieuws. LEVEND VERBRAND. Te Roöwinkelerveen (Dr.) wist het drie jarig kind van een arbeider lucifers te be machtigen. Het speelde daarmede in bad. Plotseling stond het bed in vlam. De moeder kon het kind nog uit het bedje trekken, doch de kleine Jiad hevige brandwonden bekomen. In het ziekenhuis is het kind aan de beko men verwondingen overleden. DOOR EEN AUTO GEDOOD. Te Bergen op Zoom werd bij de ambachts school het 12-jarig dochtertje van Niederer, dat met een ander meisje achter een wagen tje liep, aangereden door een auto. Het meis je stierf kort na het ongeval. VERDRONKEN. Bij Helmond is uit de Zuid-Willemsvaart opgehaald het lijk van den 83-jarigen Wayers. EEN ERNSTIGE ONTPLOFFING. Te Veendam ontplofte in een dextrinefa- briek een dor droogapparaten voor het fabri- ccercn van dextrine. Zij was zoo hevig, dat verschillende houten beschotten, op een af stand staande, weggeslingerd werden. Twee arbeiders, die het toezicht over de droog apparaten moesten uitoefenen, werden door de ontploffing eenige meters weggeslingerd cn liepen brandwonden op aan hoofd 011 handen. Door zelfhlusschers wist men den brand tot óén vertr"k te beperken, hoewel het door de verstikkende gaslucht moeilijk ging de kamer van nabij te naderen. EEN VERBODEN PLAAT. Volgens de Tribune is het opplakken van een communistische verkiezingsplaat te So* .t'nchem door de politie verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2