TWEEDE BLAD. Geweldige brand te Maassluis. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. WOENSDAG 1 MEI 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 Touwfabriek in lichter laaie. 600 MAN WERKLOOS. Voor tonnen schade. Een geweldige brand heeft hedenmorgen gewoed in de Vereenigde Touwf abri eken (voorheen Touwfabriek van Van der Lelie) te Maassluis. Twee groote gebouwen, waarin waren ge vestigd de twinerij, weverij en eenige „ba- pen" zijn totaal uitgebrand. Het bedrijf is hierdoor geheel stopgezet, terwijl 600 man werkvolk door den brand werkloos is gewor den. De schade, die eenige tonnen bedraagi. jtvordt door verzekering gedekt. De Maassluissche brandweer werd geassis teerd door motorspuiten uit Delft, Vlaardin- gen, Schiedam, Maasland en Rotterdam en door het krachtig optreden van de brand weer zijn de kostbaarste afdeelingcn van de fabriek gespaard gebleken. Onze speciale verslaggever seint ons uit Maassluis: v De „roode haan" heeft zijn tocht door Ne derland voortgezet en thans was Maassluis het oord van een brandramp, welke voor deze toch reeds weinig floreerende gemeente «rustige gevolgen heeft. De Touwfabriek in brandl zoo klonk he denmorgen de roep door het oude stadje en Jeder inwoner wist wat dit zeggen wilde: de laatste belangrijke bron van inkomsten in gevaar gebracht. Op dit alarmeerende bericht zijn we heden giorgen naar Maassluis geijld en vonden er de gemeente in rep en roer. Reeds te Schie dam kondigde een zware zwarte rookkolom aan, dat cr een geweldige brand moest heer- «chen en hoe dichter we naderden, hoe dui delijker dit bleek. In Maassluis zelf hcerschte de grootste Verwarring. Verschrikt liepen de menschen heen en weer en het heeft ons aanvankelijk pog cenige moeite gekost om bij den vuur haard te geraken. Toen we eindelijk op het terrein waren ge- tomen konden we de catastrophe ten volle overzien. Twee groote gebouwen, elk onge veer 500 M. lang stonden in lichter laaie. Een verstikkende rook belette ons den weg te vinden tusschen de resten van verbrande machines, omgevallen muren en groote sta pels jute. die hier lagen te smeulen. Vooraan bij het wed, waar dc oude fabriek was gevestigd geweest, was alles al een «meulende puinhoop, maar verderop, bij het gebouw van de Gereformeerde Kerk laaide het vuur nog met groote heftigheid op en hier was de brandweer in volle actie. lloe de brand uitbrak. Vanmorgen te ongeveer halfzeven, hoorden we, werd door cenige arbeiders, die daar voorbij kwamen, brand ontdekt in de oude weverij. Hier wend op dat oogeablik niet gewerkt, doch in de naastgelegen t. rerij waren vele meisjes aan den arbeid Een honderdtal van hen zijn op bet geroep „Brand" direct gevlucht, terwijl de manne lijke arbeiders de slangen van de fabrieks- brandweer opzochten en uitlegden. Met ver bijsterende snelheid had het vuur inmid dels om zich heen gegrepen en binnen fcele minuten stond de heele oude fabriek in lichter laaie. Men stond voor een hopc- looze taak met de slangen van de fabriek tegen het vuur op te tornen, doch de stads brandweer was ook reeds vaarschuwd cn Jjide 1oe met een stoomb.-.idspuit en twee motorbrandapuiten. Op het terrein van den brand heerschte een grenzelooze verwarring. De een riep: .Hier moeten we zijn!", de'ander schreeuw de weer iets anders en het was te begrijpen, want overal lekten de vlammen en een zwa re rook steeg tan hemel. Aanvankelijk was cr zoo geringe druk op de waterleiding, dat de brandweer niets kon Uitrichten, doch later werd dit beter. De burgemeester, de heer P. C. Domisscn, die direct was gewaarschuwd ,zag in, dat de eigen brandweer van Maassluis tegen zulk een brand niets kon uitrichten en vroeg as sistentie uit de omligende gemeenten. Van alle kanten werd de gevraagde hulp feboden. Hulp van allen kant. Bellend en loeiend kwamen de motorspui- n van Vlaardingen, Schiedam, Delft, Maas land en Rotterdam Maassluis binnenrijden en met groote snelheid werd al dit groote materiaal in werking gesteld. Met ongeveer 20 stralen kon men toen krachtdadig tegen liet vernielende vuur den strijd aanbinden. Het was noodig. Behalve de weverij en de twinerij met hun vele kostbare machines waren ook de oude n hieruit zijn twee gebouwen elk van ongeveer 500 M. aangetast en uitgebrand. Doch het bezit was nog veel grooter. De kost baarste gedeelten van de fabriek waren de hekelarij, de cheelspinnerij, de spinzaal, de garenbergplaatsen en de henneploodsen. De ze afdeelingen waren door brandmuren van dc oude fabriek gescheiden. Met man en macht heeft men nu getracht deze afdeelin gen te behouden. De brandweerlieden klom men op de daken der belendende gebouwen en van hieruit gelukte het den vuurhaard te overzien en volgens een bepaald plan te bestrijden. Reeds was een dak van een belendend ge bouw aan het branden, doch door het kor daat optreden van brandmeester Jansen, die zelf een slang greep, het dak op klora en het brandende gedeelte onder water zette is het gelukt dit gebouw te behouden. Verder hebben de brandmuren het gelukkig gehou den, zoodat het grootste gedeelte van de fa briek is gespaard gebleven. Gewonnen. Te ongeveer negen uur kon de brandweer zeggen: „We hebben het gewonnen!" Wel waren de twee gebouwen van de oude fabriek verbrand doch van geluk mocht men spreken, dat het hierbij was gebleven. Toen men eindelijk 't verwoestende vuur meester was, waren twee gebouwen in asch gelegd'f ÏVos een groote, troostelooze verwoesting.... banen in vlam geraakt, de daar aanwezige voorraden jute en teer waren een grage prooi voor het vuur en hel laaiden de vlam men boven het dak uit. Een dikke rook dreef door de stad en ver daarbuiten en nog steeds breidde de brand zich uit. Woonhuizen en kerk in gevaar. Het liet zich aanzien, dat de woningen in de achtergelegen Marelstraat, Boonestraat, Kerkstraat en Schoolstraat het niet zouden kunnen houden en de politie gaf de bewo ners last hun bezittingen in veiligheid te stellen. Vooral in de Marelstraat was het een op- hooping van bedden cn stoelen en tafels cn verschrikt liepen de bewoners rond om naar hun kinderen te zoeken, die in de algeheele verwarring waren ontsnapt. De muren van het brandende gebouw be gaven het en er kwam nu groot gevaar voor het transforrnatorgebouw van bet Eleetriei- teitsgebouw, dat vlak naast de fabriek is ge legen cn dat weer grenst aan de Gerefor meerde Kerk. Te omstreeks half acht. toen de brand op het hevigst woedde, dacht men niet anders, of de kc-rk zou het niet kunnen houden en dan dreigde cc-n finale catastrophe. De brandweer. In het brand weerleger was echter na de eerste schrik wat orde gekomen en systema tisch kon men nu het vuur gaan bestrijden. De eerste zorg was, dat het transformator gebouw behouden bleef. Men heeft zeer veel water op dit gebouw geworpen om het ge vaar te keeren en ook op het brandende ge bouw zelf in die omgeving groote massa's neergestort. De leiding van het blusschingswerk berust te bij den opperbrandmeester Van Maris, die daarbij werd gesteund door hoofdlieden van andere steden. Met ongeveer 20 stralen heeft men verder getracht de brand te localiseeren tot het oude gedeelte van de fabriek en hierin is men geslaagd. Geloealiceerd. Het geheele oppervlak van de Vereenigde Touwfabriek bedraagt eenige duizenden vier kante Meters. De fabriek is te splitsen in het oude en het nieuwe gedeelte. In de oude fa briek aan de zijde van het Wed was de brand uitgebroken. Een deskundige schatte deze op één mil- lioen, waarvan 6 ton aan maediineriën. Een groot gedeelte van het vrouwelijk per ceel is ongeorganiseerd, terwijl overigens 100 werklieden, neutraal en een 150 Christe lijk georganiseerd zijn. Een gedeelte van het personeel heeft hedenmiddag den arbeid weer hervat. Op het oogenblik (één uur) is alle hulpma teriaal van buiten Maassluis vertrokken. Nog een tiental slangen houden de opko mende vlammen in bedwang. Wanneer de geweldige voorraden garen en hennep waren aangetast zouden ook dc andere fabrieksgedeelten niet te houden zijn geweest. Nog uren lang heeft men echter met al het heschikbare materiaal de smeulende hier en daar nog brandende puinhoopen nat ten houden om verder gevaar te voorkomen De Rotterdamsche brandweer die met een machtige motorspuit gewaardeerde hulp ver leend had echter te kampen met een gebrek aan slangen Men had niet meer dan onge veer 300 M slangep meegenomen terwijl de afstanden op het terrein veel grooter waren Later heeft men hier echter een mouw aan wetén te passen. Maassluis is wel bijzonderen dank verschuldigd aan de brandweer uit de omliggende plaatsen, die zoo spoedig ge holpen heeft Met het beschikbare materiaal uit de gemeente zelf had men met geen mo gelijkheid de brand kunnen localiseeren. Oorzaak cn schade. Omtrent de oorzaak staat op het oogenblik nog niets vast. Wel werd vanmorgen ge sproken over kortsluiting, doch met zeker heid valt er niets te zeggen en het is zeer de vraag of men wel ooit de oorzaak zal ont dekken. waar het vuur met zoo groote snel heid om zich heen greep, dat van een onder zoek uiteraard geen sprake is. Wel is zeker, dat op de weverij, waar het vuur h-t eerst werd ontdekt op dat oogen blik geen menschen aan het werk waren. Op dé andere afdeelingen werd volop ge werkt, want de Touvvfabriekcn hebben een continubedrijf. In totaal zijn er ongeveer 600 man werkzaam. De Touwfabriek was feite lijk nog de cenige groote bron van inkom sten voor de gemeente, zoodat deze brand zeer ernstige gevolgen heeft. Indien de twi nerij niet was afgebrand zou het bedrijf on- bele-mmerd voortgang kunnen hebben, doch nu al de daarin aanwezige macbi nes een prooi der vlammen zijn geworden, staat heel het werk stil en zullen honderden werkloos worden, althans voor eenigen tijd. Omtrent de schade, die door den brand aan gebouwen en inventaris is toegebracht, viel hedenmorgen nog geen juiste schatting te maken. Ze beloopt echter zeker eenige tonnen. Nader meldt men: De directie, tot wien wij ons wendden, Ikon de schade moeilijk bepalen. LUCHTDIENST OP INDIE. OVEREENKOMST MET DE K.L.M. GEREGELDE WEEKDIENST IN 193L Ingediend is een wetsontwerp tot bevor dering van het onderhouden van een lucht- dienst tusschen Nederland en Nederlandsch- Indië door de K. L. M. In de Memorie van Toelichting wordt op gemerkt, dat art 2 der overeenkomst van 1927 de K. L. M. verplicht zooveel mogelijk de totstandkoming van de luclitverbiuding met Indië na te streven. Dientengevolge zijn in de laatstverloopen maanden proefvluchten gehouden, welke proefvluchten zoodra doenlijk zullen wor den hervat Om vervolgens met de inrich ting van een vaste verbinding tijdig gereed te zijn, is het noodig bereids flnancieele maatregelen te treffen. De maatschappij rekent den dienst in 1931 geregeld waarschijnlijk éénmaal per week heen en terug te kunnen aanvangen. Met het oog op de voorbereiding, c' schaffing en beproeving van daarv< stemd materiaal en de opleiding van per soneel, zullen reeds spoedig uitgaven moe ten worden gedaan en bestellingen worden geplaatst waartoe intusschen eerst ook kan worden overgegaan, wanneer de Maat schappij ook omtrent het verkrijgen de later noodige bedragen zekerheid bezit Het is begrijpelijk, dat onder de tegen woordige omstandigheden voor dit doel zonder waarborg nog geen particulier ka pitaal is te verkrijgen. De Staat zal daarbij dienen te helpen. Het nationaal belang, dat hij de luchtver- blnding is betrokken, spreekt naar do mee ning der Regecnng voor zichzelf. Aandeelen en obügatic3. Do kapitaalverschaffing is gedacht deels in door het Rijk te nemen aandeelen, deels in een geleidelijk en naar behoeften tn plaatsen obligatieleening, waarvan het Rijk rente en aflossing waarborgt. Voor het be drag, noodig voor de voorbereiding en de eerste aanschaffing van materiaal, Lw streeks 21/2 millioen gulden, is dc eerste vorm gekozen. Voor het verder noodige zal de uitgifte van obligaties dienen. Zoodoende zal w licht eerst obligatierente behoeven te w i den betaald, wanneer de dienst in gang en inkomsten worden verkregen. Aangenomen wordt, dat op de exploitatie geen aanmerkelijke verliezen behoeven te worden geleden, omdat verwacht mag wor den, dat het publiek voor deze verbinding met haar groote tijdwinst in vérgelijki met andere middelen van vervoer voldoend hooge prijzen zal willen betalen. De Raad van Bestuur. De Staat- zal in den raad van bestuur het grootste aantal vertegenwoordigers hebben; bun getal wordt daartoe van twee op vijf gebracht door een wijziging van art 10 der overeenkomst, dit het totaal getal leden brengt van vijf op negen. Evenals tot dusverre moet de aanwijzing van de niet namens den Staat gekozen le den geschieden naar genoegen van den Mi- Het ligt in de bedoeling voor twee der drie nieuwe namens den Staat te vervullen plaateen aan te wijzen een vertegenwoordi ger van den Minister van Financiën en een in overleg met den Minister van Kolo niën te benoemen lid. Om de vertegenwoor diging van den Staat niet uitsluitend amb telijk te doen zijn, wordt bepaald, dat al thans één lid uit het bedrijfsleven zal wor den gekozen. Raad van Commissarissen. In den uit tenminste zeven leden samen te stellen raa i van commissarissen zal de Staat twee leden aanwijzen, terwijl de aan wijzing van de overigen naar genoegen van den Minister moet zijn. De Minister van W aterstaat acht het met zijn ambtgenoot van Koloniën gewenscht, dat ten aanzien van het toezicht, dat elk der beide departementen, het eerste op de K. L. M. en de tweede op de K. N. I. L. .NL uitoefent, zooveel n>ogelijk naar een per soonlijken band gestreefd wordt, welk doel, zou kunnen worden bereikt door dengeen, die de functie van regeeringscommissari3 bij laatstgenoemde maatschappij bekleedt, tevens te benoemen tot lid van den raad van bestuur der K. L. M. Door de nieuwe samenstelling van den raad wordt de waarborg verkregen, dat de belangen van de departementen, die bij de luchtvaartmaatschappijen in het bijzonder betrokken zijn, naar behoorcn zullen wor den behartigd en dat de belangen van den Staat en van de particulieren naar rede lijkheid jegens elkaar worden afgewogen. Het aandeelenkapltaaL Omtrent de tevens voorgenomen uitbrei ding van het aandeelenkapitaal van f 5.100.(X)0 tot 10 millioen wordt opgemerkt dat met de thans voorgestelde uitgifte van 2V2 millioen ten name van den Staat het bedrag aandeelen in portefeuille zou zijn uitgeput Uitsluitend om ter wille van een verdere toekomst meer ruimte te scheppen, wordt van de thans zich voordoende gele genheid tot verruiming eenvoudigheidshal- ve alvast gebruik gemaakt Aan de Memorie van Toelichting is o.a, toegevoegd een door de K. L. M. overgeleg de toelichtende nota. Op de Ged. Slaak te Botterdam viel vanmorgen een heistelling om, waarbij een voorbij ganger gedood werd en een persoon gewond. Een foto van lut terrein ran het cmgeval. Men ziet de stelling op straat liggen, In het midden ziel men den heer Nederveen, eigenaar van het heiwerk, aan een inspecteur van politie verklaren, waar de ketting losschoot, wat het droeve gevolg veroorzaakte. Wat ©0» de machtige machinee overbleef: een geweldige m«wt AFSCHEID IR. WORTMAN. Gehuldigd in Den Haag. Nadat in het bureau van de Zuiderzeewer ken aan de Zeestraat de aftredende directeur- generaal dier werken, dr. ir. H. Wortman, in een bijeenkomst met de ingenieurs en ambte naren afscheid van hen had genomen, ving te ha'f vijf een huldigingsreceptie in zeer bree den kring aan in de zalen van het gebouw van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs aan de Prinsessegracht, bij welke gelegenheid den heer Wortman een eerepenning werd aan geboden. Deze penning draagt aan de eene zijde dr. Wortman's beeltenis en aan de andere zjjde dr. een plattegrond van de afsluiting en droog legging der Zuiderzee, terwyl de aanbieding vergezeld ging van die van een album, dat de namen der deelnemers bevat. Een zeer groot aantal personen uit de in genieurswereld en tal van anderen hebben aan deze huldiging deelgenomen. Van het hiertoe gevormde comité was xnr. H. van der Vegte, Minister van Waterstaat, eerevoorzitter, terwijl vele vooraanstaande personen a's lid waren toegetreden. Ter receptie verschenen meer dan drie honderd personen, allen uit ingenieurs, wa terstaats- en andere technisch-wetenschappe lijke kringen, benevens een aantal dames. Ook werden vele schriftelijke gelukwenschen bezorgd, zoo o.m, van den heer H Colijn, ..r Posthuma, thans nog vice-president van don Zuiderzeeraad, prof Thierens uit Delft, dr. Th. v d Waerden, ir Albania, mr H Smeerv ge, leden van den Zuidezeeraad, prof v. Mourik Broekman en een groot aantal in genieurs. De voorzitter van het Comité, ir. M. H Damme, sprak ir Wortman toe en bood óe portretpennïng "in. ontworpen door Huib. Luns en vervaardigd door de Kon. Begeer. Als tweede soreker trad naur voren de Minister van Waterstaat, mr. H. van der Ve»>te, eere-voorzitter van het comité. Deze sprak van de waardering vun regee- ring en vaderland en deelde de benoeming mede tot commandeur in de orde van den Nep. Leeuw en bood Ir. Wortman namens het co mité de versierselen aan. Hierop volgde een langdurig applaus. Voorts sprak nog Mr. Vissering, als onder voorzitter van den Zuid-'rzeeniad, wegens ver hindering van den heer Colyn; en de heer Van Sandick, die als eerelid en algemeen secretaris van 't Kon. Instituut van Ingenieurs een oor konde aanbood, welke boekstaaft dat het Kon. Instituut de heer Wortman de hoogste onder scheiding, waarover zij besch'kt, heeft toege kend, nl. het eerelidmaatschap De heer Wortman was zeer onder den indruk j van de grootsche hulde hem gebracht en zeide, in zyn antwoordtoespraak daarover zeer dank baar te' zyn- Met bijzondere vo'doenir.g zal hy fay het aanschouwen van den hem verleenden eerpenning steeds terug denken aan dit uur. De aanwezigen bleven rog eenigen tijd bijeen, waarna een feestmaaltijd volgde in hotel „De Witte Brug". DE RAMP AAN DEN HOEK. Een der slachtoffers van de ramp aan den Hoek van Holland, P. A. Verwoy, ia Maandag j.L onder groote deelneming ter aarde besteld. Vlaggen hingen halfstok e:i de klok beierde. Achter den lijkwagen, onder bloemen be dolven, volgden zeven rijtuigen met familia en vrienden. De baar werd door vrienden van den overledene naar de groeve gedra» gen. Tal van autoriteiten woonden de droev» plechtigheid bij. Namens de reddingmaat- schappïj sprak de heer Gordon, namens (te barmonievereeniging, waarvan Verwey l>d was. de beer Van Zwienen, namens bet Do- rus Rijkersfonds de heer Langhorst, nomen* .Ie politie de beer Bazen, namens do S.D.A.I* do heer Arbeid en namens de bemanning van de „Pres. van Heel" de heer v. d. Ster. BOND VAN ACCOUNTANTS. Jaarvergadering te Utrecht gehouden. De Nederlandsche Bond van Accountants heeft Zaterdag zijn jaarlijksche ulgemeeno vergadering te Utrecht gehouden. Tot leden werden benoemd do hoeren Jan Groen to Rotterdam, E. F. John te VGravenhage, J. P. v. Marie te Semarang, A. Nagelsinit Jr. te Amsterdam, L. v. Randwijk te Malang cn P. de Vries ie Amsterdam, dje allen bet vol ledige Bondsdöploma hebben verworven. Do vereeniging bestaat 30 jaar en telt 98 led?n 011 200 aspirant-leden. Het bestuur bestaat uit de hcetvn N. de Kramer, voorzitter; J. S. Akkeren, secreta ris; A. A. H. Bals, penningmeester; P. C v. d. Have, G. K. H. Hinnen, W. F. Lokhorst en M. F. C. v. Teeseling. Op het intern, accountantencóngres, dat In Sept. te New-York wordt gehouden, zal dc Bond vertegenwoordigd worden door de hoe ren J. A. v. d. Ploeg te Groningen en W. Schuil ie Rotterdam. BURGERWACHTEN. WIJZIGINGEN. Het Bestuur van den Bond van Burger wachten heeft om meerdere redenen dc Burgerwachten tn Zuid-Holland opnieuw in gedeeld in Kringen. Hierdoor is een wijzi ging gekomen in deze samenstelling. In7.011 derheid in den Kring Rijnland-Zuid en Rijn land-Noord. Deze Kringen zijn thans samen gesmolten en zullen heeten „Duitland". Tol „Duinland" behooren dan: Ka wijk Valken burg, Voorschoten, Wassenaar, Oegstgees;, Rijnsburg. Tot den Krir; „De Rijn zullen behooren Alphen, Boskoop, L-Meg raven. Waarder. W'oubrugge, Waddinxveen. Bent huizen, Leiderdorp. DE MOORD TE HAARLEM. De bekentenis van dei» dader. De dacer van den te Haarlem gepleegde* moord heeft thans een bekentenis afgelegd. Zeer waarschijnlijk zal echter nog een onder zoek naar riin geestvermogens worden inge steld. De moordenaar vertelde dat hij Zondag avond ruzie kreeg met zyn vrouw, omdat hij vertelde geen zin meer te hebben in zyn werk. Hy wilde Maandagmorgen thuis blijven. Zyn vrouw maakte hem op zijn plicht opmerkzaam en gaf hem te kennen, dat er toch geld in huis moest komen, om haar en de Jdnderen eten to geven. De ruzie liep zoo hoog, dat een worste ling ontstond, waarbij K. met zijn voet door de deur van een kast kwam te vallen. Hy had slechts weinig kracht noodig om rich te ver dedigen. want zijn vrouw was klein en tenger, terwijl hy een robuste kerel is. Na een lang durige worsteling heeft hy een broodmes ge nomen, dat naast hem op de tafel lag, de vrouw op den grond geslingerd, ziin knie op haar borst gezet en in een oogenblik den hals slagader doorgesneden, waardoor zij dood bloedde. Na zyn daad heeft hy verrch:,lend« manieren verzonnen om een eind aan zyn eigen leven te maken. Hij heeft bekend zich zelf en zyn dochtertje door gasvergiftigirg om het leven te hebben wi'len brengen. Hij bedacht zich echter en heeft het gaskranntja weer uitgedraa'd. Vervolgens is hij een brief gaan schrijven aan zijn broer. Dit deed hij in de keuken. Toen is hy met zijn dochtertte naar zyn zwager gegaan en liet zijn tien-jarig zoontie ot> den zolder slapen. Nadat hy met het lijk van de vrouw gecon fronteerd was toonde hij veen spijt en maakte opmerk'ngen tegen de politie w--ru't deze de conclusie meende tc rno-tea trekken met een simulant te doen te hebben. BOSCHBRANDEN. Bij Groosbeek (Gld.) ontstond een bosrli- en heidebrand achter den z.g.n. Koepel. Padvinders en voorbijgangers bluschten het vuur, dat over 5 H.A. zich uitstrekte, DE CULEMBORGSCHE WEESJES. Tc Culomborg zijn de oude costumen van do weesjes (slipjas cn plooimuts) naar de oudheidkamer verwezen. DUBBEL HUWELIJK. Te Dc Bilt (Utr.) is een 35-jarige man aangehouden, verdacht van dubbel huwelijk. Na ei-hoor is hij ter beschikking van da justitie te Utrecht gesteld. DE WONDERLIJKE REIZEN EN AVONTUREN VAN TOONTJE EZELSVEL. 101. „Door deze worden wij met kracht Tot aan de grens der lucht gebracht; l»at is bij I», waar onverdroten De laatste rij wordt afgeschoten. Nu komen w' in de duisternis. Waar lucht noch zwaartekracht moer Is; Daar kan ons niemendal meer hind'n-n En niets meer onze vaart vcnnind'ren.1) „Awel". zegt Oom Daan „De Aard-- t prof. d heeft nagedacht, s dat, rw anrte- krachtf" •aagt t ronden klok ter te*n al? een magneet, int voorwerp aan, gelijk men weet; Kijk maar, daar guat het al geeft achtf Dit, Heercn, noemt men „zwaarte kracht"» (Wordt Vrijdag vervolgd.}

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5