Jlieuurr gnhsdft ©intrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending Bij dagelijksche zending m Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7% cent. Zondagsblad niet afzonderlijk vcrkr baar. No 2730 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 29 APRIL 1929 A0VERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meer m *22% fngez Mededeel ingcn van 1—5 regels 2.30 Elke rcge meer 0.45 Bij contract belangrijke korting, oor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 1Qe Jaargang. Hit nummer bestaat uit TWEE biaü"/' TE CENTRALISEEREND Uit de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Afdeelingen van de Tweede Kamer inzake het wetsont werp, houdende algemeene regelen op het stuk der electriciteitsvoorzienmg, blijkt wel dat de Regeering onwrikbaar vasthoudt aan het stelsel, dat zij aan de voorgestelde regeling ten grondslag legde. Waarin bestaat dit systeem? Krijgen de denkbeelden van den Mi nister van Waterstaat vorm van wet, dan zullen in de toekomst nieuwe maat schappijen, die zich de levering van electrischen stroom ten doel stellen, daartoe niet kunnen overgaan tenzij een concessie van het Rijk werd verworven. Voor bestaande ondernemingen wordt deze eisch niet gesteld. Te verwachten is niet, dat langs dien weg het aantal producenten van elec- triciteit nog zal worden uitgebreid. Stroomverkoop als nevenbedryf naast een industrieel doel zal wel geen kans meer maken en ook nieuwe maatschap pijen, die electriciteit wenschen te leve ren uitsluitend voor licht en kracht ten behoeve van particulieren, zullen het be drijf wel als gesloten kunnen beschou wen. Zeker, bestaande ondernemingen worden onder den dwang der concessie niet gesteld. Maar ook deze zullen her haaldelijk vastloopen en zich naar de leidende hand van den Staat nebben te richten. En zoo dikwijls uitbreiding noodig blijkt is het de Kroon die een krachtig woordje meespreekt. Vanwaar dit concessiestelsel? Ter rechtvaardiging beroept zich de Minister op de practyk. Immers, de Rijksconcessie is geen vreemde, ver schillende maatschappijen hebben haar in den loop der jaren aanvaard. Welnu, wanneer men de ontwikkeling der electriciteitsvoorzienmg over een reeks van jaren nagaat, dan valt een snelle toeneming te constateeren in het verbruik. Terwijl byv. in 1913 pl.m. 113 millioen K.W.U. werd opgewekt, was dit cijfer 10 jaren later pl.m. 750 mil- lioen. Men ziet dus, concludeert de Minis ter, dat de bedrijven aan die toenemen de vraag onder de werking van het con cessiestelsel steeds het hoofd hebben we ten te bieden. M. a. w.dank rij het concessiesysteem werd deze gunstige uitkomst bereikt. Dank zij of ondanksHier ontbreekt elk bewijs. En de Minister, die zonder meer de Rijksconcessies als stuwende factor in het behaalde resultaat aan wijst, had moeten betvijzen wat hij thans voetstoots aanneemt. Tegen dit betoog pleit althans de ont wikkeling der electrificatie in die stre ken, waar men met geen Rijksconcessie te doen had. Is soms de voorziening in Zuid-Holland achter te stellen bij de electrificatie van die deel en van ons va derland, waar men wel van de concessie gebruik maakte? Waarheid is, dat juist Zuid-Holland vaak wordt aangehaald als sprekend voorbeeld eener doeltref fende voorziening, waarbij inmenging van hoogerhand was buitengesloten. Eer. ander beroep van den Minister ten gunste der concessie lijkt ons al evenmin sterk. Verwezen wordt naar de vergunning der provincie, die mön thans krachtens verordening in de meeste ge westen behoeft. Deze verwijzing is zeker niet geluk kig. De dubbele functie, door het be stuur van verschillende provinciën uit geoefend, wekt geen onverdeeld aange name herinneringen. Als College van Ged. Staten belast met de controle op de gemeenten, zag men zich anderzijds ge plaatst voor de taak om het provinciaal electriciteitsbedryf vooruit te brengen, dikwijls tegen de huishoudelijke belan gen der gemeente in. En deze conflicten waren minder sporadisch dan de Memo rie van Toelichting wil doen gelooven. De Minister is thans van mcening dat, als dit provinciaal zelfverordenings- rëcht maar komt te vervallen en de Kroon het alleen voor het zeggen heeft, de gouden eeuw op het gebied dei elec triciteitsvoorzienmg zal aanbreken. Is er grond voor zoo optimistische verwachting? Het komt ons voor, dat zulks niet het geval is. Immers, meer dan eens heeft de Kroon onder de huidige bedoeling te beslissen gehad in een conflict van be landen en dan werd vóór du dwang- rcHing gekozen t.oo-en '"et uitgesproken be1ong der appellanten in. Men denke aan het Waterschap Oos terzee in Friesland, dat door Ged. Sta ten genoopt werd in electrische bema ling te voorzien en den stroom van het provinciaal bedrijf te betrekken. Tever geefs beriep men zich op de Kroon Men denke aan de gemeente Ambt- Delden, die ten vorigen jare electriciteit begeerde van het Twentsche Centraal station wier voorwaarden zooveel aan nemelijker waren, maar tot aansluiting werd gedwongen bij het provinciaal be-1 drijf, de IJsselcer.trale, die een Rijks concessie bezat. Weer baatte niet een beroep op de Kroon! En nu moge de Minister verwijzen naar den Electriciteitsraad die, uit des kundige belanghebbenden samengesteld, over alle belangrijke aangelegenheden wordt gehoord deze adviezen geven geen waarborg dat ze worden opgevolgd. Ook de Raad van State wordt in be- stuursgeschillen gehoord, maar ondanks zijn afwijkend advies vermocht dit col lege in de zooeven genoemde gevallen geen gunstiger resultaat te bereiken. De feitelijke toestand zal zijn, dat krachtens de ontworpen regeling de Mi nister van Waterstaat schier opper machtig wordt. Wil men weten wat dit voor de toe komstige ontwikkeling der electriciteits voorzienmg beteekent, dan heeft men slechts kennis te nemen van de wijze, waarop men nu al maandenlang aan hel Departement van Waterstaat de Wet op de openbare middelen van vervoer toe past. En hoewel deze houding van schier alle kanten afkeuring ondervindt vol hardt men ten Departemente bij zijn eenmaal ingenomen dogmatisch stand punt. Een herhaling op electricite'tsgebied van dit streven naar centralisatie be- geeren wij niet. Reeds hierom niet, wij', zij de geschie denis van het electricitcitsvraagstuk miskent. Bij de behandeling van hot ontwerp- König in 1921 heeft de Kamer duidelijk te kennen gegeven, dat zij zich tegen de centraliseerende tendentie van dit ont werp keerde. En in het rapport, waarin de meerderheid der Staatscommissie Van Lynden van Sandenburg haar standpunt zag neergelegd, wenschte men de ontwikkeling toch wel ietwat anders dan ons ditmaal werdt uitgestip peld: de beslissing aan den Minister, terwijl zelfs de mogelijkheid van naas ting niet gespaard wordt Voor een zoo ongebreidelde machts oefening van een Minister pact het be ducht te zijn. Zelfs is de vrees gewet tigd, dat de geeselen der provinciale verordening slechts zouden worden weg genomen om plaats te maken \oor de schorpioenen der ministerieele. beslis- sing. Wie vertrouwen heeft in de Krachten, die schuilen in een maatschappelijke ontwikkeling waaraan de nooöigc vrij heid niet wordt onthouden, wie do les sen der geschiedenis op het stuk der electriciteitsvoorzienmg ter harle nam en daarmee zijn voordeel wer.scht te doen mag op aanneming van d?1 ont werp, zoo het in dezen vorm mocht wor den overgenomen, niet hopen. officieele berichten. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Hertogen- bosch, ter standplaats Andel: G. van Willi gen, thans notaris te Almkerk, en is be paald dat de notarieele standplaats te Alm kerk niet zal worden vervuld. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij de ar rondissementsrechtbank te 's-Gravenhage: tot vice-president: Mr. P. W. J. Bynen, thans rechter in gemeld college; tot substituut-officier van justitie: Mr. P. R. Blok, thans in gelijke betrekking te Al melo. Bij Kon. besluit is aan Mr. II. B. van der Eist, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1929, eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van griffier bij het kantongerecht te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen dien sten. GOED LEZEN. Ook in de politiek is goed lezen een kunst, die te pas komt. Als in hot program dor R.-K. Staatspartij gevraagd wordt: „Voortgezette voorbereiding van plaatselijke zelfstandigheid binnen het Rijksverband van de deelen des Rijks bulten Europa onder handhaving van de Nederland- schc leiding", dan meent men, dat dit niet te vereenigen zal zijn met de wenschen der A.-R Partij, en dan vreest of hoopt men, dat daardoor een samenwerking dier beide par tijen onmogelijk zal worden. Nu zouden we toch allereerst willen vra gen, of er in het progam van actie der A.-R. Partij ook maar iets voorkomt, dat met dc boven geciteerde zinsnede in strijd is? Immer nierts. Men moet programma's met programma s ?rgelijken en niet het program van de eeiie partij met de houding in een bepaald geval van de andere partij. Dan vergelijkt men on gelijksoortige grootheden. Maar ten tweede. Is er nu werkelijk strijd tusschen wat de heer Colijn in de Eenste Kamer op den voor grond schoof en tussohen het verlangen der R. K. Staatspartij? Voortgezette voorbereiding van plaatselijk zelfstandigheid. Maar die zelfstandigheid wordt juist het best voorbereid door de regionale ontvoogdinggelijk onze partij Jie wil. Er is geen beter middel. Het is zelfs het ig doeltreffende. Wie Ned. Indi<- inder daad wil opvoeren tot zelfstandigheid binnen het rijksverband, moet beginnen met de onderdeden tot grootere zelfstandigheid op te leiden. Voortgezette voorbereiding van plaatselijke zelfstandigheid kan dus niet beter worden uitgevoerd dan door de regionale ontvoog ding. We zijn er geen oogenblik bevreesd voor of de R.-K. koloniale deskundigen zijn dat voi'-nmen met ons eens. En de R K. Staatspartij beeft in de>re zin snede van haar program geen hinderpaal opgeworpen voor een samenwerking der redhtsohe partijen. RAAD VAN BEROEP (O.). Bij Kon. besluit is aan Mr. J. Verdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van plaatsvervangend voor- zitter van den Raad van Beroep (O.) te Am sterdam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij Kon. besluit zijn gehandhaafd bij den Raad van Beroep voor de directe belastin gen: te Groningen als lid G. de Vries, bur gemeester der gemeente Zuidhorn; te Alk maar als lid: W. Bos, burgemeester der ge meente Oudorp; als plaatsvervangend lid: Ni Dekker, burgemeester der gem. Obdam. ZEEMACHT. I j beschikking van den Minister van Defensie is de olficier van admiivslratie der le klas J. Rotgans belast met den admi- nistraticvcn dienst van de marine-kazerne te Amsterdam en met de betrekking van commies van aanneming der marine al daar, ter vervanging van den officier van administratie der le klas F. A. Kuhn, die met denzelfden datum ter beschikking wordt gesteld, en is de officier van admi nistratie der le klas G. J. Jöbsis belast met den adniinistratieven dienst van het Ko ninklijk Instituut voor de Marine te Wil lemsoord. plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep voor de directe belastingen: te 's-Hertogenbosch, Mr. A. J. Vliegent- hart en Mr A. J. M. H. van Baar, beiden raadsheer in het Gerechtshof te 's-Hertogen bosch; te Breda: Jhr. Mr. L. J. M. van Sasse yan lJsselt, rechter in de arrdndissementsrecht- bank te Breda; te Arnhpm: Mr. A. A. Cnopius, procureur- generaal bij het Gerechtshof te Arnhem; Mr. Dr. A. D. H. Fockema Andreae, raads heer in het Gerechtshof te Arnhem; Mr. J. H. M. van der Grinten, rechter in de arr.- rechtbank te Arnhem; te Zutphen: Mr. J. H. G M. van der Kun, suhst.-officier van justitie bij de arr.-recht- bank te Zutphen; nr. I te Rotterdam: Jhr. Mr. Dr. G. W. van Vierssen Trip, vice-president van de arr.- rechtbank te Rotterdam: Mr. J. R. Goddard, directeur-secretaris van de Bijbank van de Nederlandsche Bank te Rotterdam; Mr. Jacq. Dutiih, advocaat te Rotterdam; nr. II te Rotterdam: Mr. H. Heuveling, president van de arr.-rechtbank te Dor drecht; Mr. R. Rensma, advicaat en procu reur te Gouda; Mr. K. Douw van der Krap, advocaat, procureur en secretaris van den Voogdijraad te Dordrecht; te 's-Gravehage: Mr. G. Jannink, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Voorburg; Mr. Dr. C. P. Zaayer, dijk graaf van het Hoogheemraadschap van Delfland, te 's-Gravenhage; te Leiden: Mr. E. de Vries, oud-dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Rijnland, te Leiden; nr. I te Amsterdam: Mr. B. de Gaay Fort man, rechter in de arr.-rechthank te Am sterdam; Mr. H. P. van Heukelom, te Am sterdam; Mr. F. L. Neppérus, rechter-plaats- vervanger in de arr.-rechtbank te Amster- nr. II te Amsterdam: Mr. H. F. H. Wil brink Hoitsema advocaat en procureur te Hilversum; Mr. A. Moolenburgh, te Bus te Alkmaar: Mr. W. Stap, advocaat te Alkmaar; te Haarlem: Jhr. Mr. F. W. van Stvrum, advocaat en procureur en rechter-plaatsver- vanger in de arr.-rechtbank te Haarlem; Mr. S. H. Vcning Meinesz, rerhter-plaats vervanger in de arr.-rechtbank te Haarlem; te Middelburg: Mr, H. F. Lantsheer te Middelburg; te Utrecht: Mr. C. W Star Busmann, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; Mr. Dr. S. van Brake), vice-presi dent van de arr-rechtbank te Utrecht; te Leeuwarden: Mr J. J. Croles, vice-pre sident van het Gerechtshof te Leeuwarden; te Zwolle: Mr. O. F. M. Pathuis Cremers. te Ommen; Jhr. Mr. M A. de Savornin Lob man. president van de arr.-rechtbank te Zwolle; te Groningen: Mr F. J. T.isman. president van de arr-rechtbank te Groningen; te Assen: Mr. A. Hilhrink ten Oever, te Assen: te Roermond- Mr. J C H. Coenegracht. vice-president van de arr-rechtbank te Roermond: Mr. E. J, H A. Janssen, advo caat en procureur te Venlo; te Tilhurg: Jhr. Mr. A J. M. G. de la Court, kantonrechter te Tilburg: te Maastricht: Mr. Dr. Ch. H. M. van Op pen. advocaat en procureur te Maastricht TOPO^W^v, I*TRTf*,«,T*TG. Mo! ingsntr van 1 Mei 1929 zijn benoemd bij de To»r<rrafjsrhe Inrichting: tot Graveur le kl de r.-nvpur 2e kl. D. C. L. Sartor; tot Graveur 2e kl. de Graveurs 3e kl. W. F. van Niekerk, II. W Wessels, D. Demmers en C F. Witt vragen van kamerleden. DE INVALIDITEITSWET. En haar toepassing. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft aan den Minister van Arbeid d« vol gende vragen gesteld: 1. Is het der Minister bekend, d^t er een zeer onderscheiden toepassing bestaat van de Invaliditeitswet in dezen zin: dat aan som mige werkgevers in den landbouw toege staan wordt aan het einde van den looptij 1 eener rentekaart daarop de noodige rente zegels te plakken of het daarvoor verschu:- dig.de bedrag te voldoen, terwijl anderen, die niet elke week plakken, deswege een proces verbaal krijgen? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat het verkeerd is in de landbouwbedrijven, waar de menschep veelal op den akker betaald worden, in wat men noemt weer en wind, hetgeen zeer groote bezwaren oplevert, ze gels op een rentekaart te plakken? 3. Is de Minister eveneens niet van oor- deel, dat het verkeerd is, om werkgevers, die in het verleden geen grond hebl»en op- geleverd voor het vermoeden, dat zij zie!» aan hun verplichtingen pogen te onttrekken, uit oorzaak van hun niet wekelijks plakken te verbaliseeren en dat het voordeel, dat het Rijk misschien heeft hij wekelijks p'akkep, verre ach'erblijft bij het nadeel, om op deze wijze de sociale verzekering impopulair te maken? 4. Is de Minister bereid een soepele toe passing der premiebetalingsbepalingen te bevorderen en, zoo noodig, door een wet? wijziging j'aarlvksche premiebetaling door landbouwers mogelijk te makon? tweede kamerverkiez' 3zn. DE CANDIDATENLÏJST VAN DE PLATTELANDERS. Op de candidatenlijsten van den Platte landersbond komen de volgende namen voor- A. Braat, Hekelingen; J. v. d. Ende B'. Monster; Mr C. Vervoorn, Herwijnen; K. Tamminga, Deinum; J. v. Hoven, Papen- drecht; J. W. Bos, Lonneker; P. A. Tim- j mers. Hekelingen; P J. Rosenboom, Borie- I graven: K. C. Sche ling. Hekelingen; Joh. 1 Michiclen, Zwammerdam en J. H. Zwart, I Appelscha. I De he»r Braat is op alle lijsten het trek- I paard; öp ander? heeren gaan op en onder; vóór en achteruit. telefoontarieven. Een adres van den Alg. Ned. Zuivelbond en van de drie centrale landbouworganisaties. De Alg. Ned. Zuivelbond (F. N. Z.), het Kon Ned. LancLbouvvcomilé, de R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond en de Chr. Boe ren- en Tuindersbond in Nederland hebban een adres gezonden aan den directeur-gene raal der P. T. T., waarin zij zeggen, dat rij kennis hebben genomen van de voorgeno men indeeling van ons land in voorloo pig een 22-tal sectics, waarin z.g. diistrict- teleroonnetten en plaatselijke net-groepen zullen worden aangelegd. Een punt van directe beteekenis voor hen is de vraag, of bij het thans voorgestelde plan van gesprekken-tarieven het maken van streeknetten nog mogelijk is, daar deze netten, waarbinnen lokaal en tegen lokaal tarief getelefoneerd kan worden, voor den land- en tuinibouw van bet grootste belang zijn. Volgens door ben verkregen inlichtingen van het hoofdbestuur, zijn dergelijke streek netten in het nieuwe systeem niet moge'ijk, hiermede is ech'er niet in overeenstemming hetgeen de minister van waterstaat op P Maart j.l. in de Tweede Kamer heeft gezegd, n.l. dat „het gesprekkentarief als systeem voor het geheele land gebruikt zal worden. Wanneer wij het eerst hebben, zooais het wordt voorgesteld, dan is er geen enkele be- belemmering meer voor een goed streeknet". Adressanten zouuen gaarne er op dit punt op eenigcrlei wijze stand in het spel is. electrificatie van west-flakkee. Eindelijk is dan in beginsel do defini tieve beslissing gevallen in de acht betrok ken gemeenten om over te gaan tot stichting van een Naam!. Venn, tot electrificatie van het eiland Goeree en Westelijk Flakkee. Het zijn de gemeenten Ouddorp (met f 42.000). Goeree (f 15.000), Ilerkingen (f 11.000), Dirksland f23.000). Melissant (f 21.000), Sommelsdijk (f 29.0001, Middel- harnis (f 30.000) en Stellendam. De gemeente Stellendam die het laatst over de deelname besliste, weigerde eerst, omdat het zelf een kleine centrale heeft, maar nam Zaterdag met algemeene stem men het besluit om toch mee te doen. Het maatschappelijk kapitaal is vastge steld op f 750.000. f 200,000 hiervan zal door de betrokken gemeenten in aandeelen ge plaatst worden, terwijl het overige kapitaal 'n obligaties wordt uitgegeven, onder ga •antie naar evenredigheid van iedere deel nemende gemeente. Daar besloten is het engrosstelsel te aan vaarden, waarbij men „haas in eigen huis" blij ft. zal niet met Rotterdam, doch met Dordt gecontracteerd worden Alleen laatst genoemde gemeente deed tot heden offerte engros, terwijl Rotterdam alleen vol gens het concessiestelsel in detail leveren vil. De tarieven zijn door de electr. comm. •oorloonig vastgesteld on 35 cent per K.W 'nor licht. 13 rent per K W. voor kracht en 8 cpnt per K.W voor huishoudelijk gehruik Fr komt een hnoesnanningskahe! van 3S K M. lengte, terwijl het laagspanningsnet in de gemeenten een totaal-lengte krijgt van 70 K M. Voor 1 Jnn. 1930 kan hij gunstig ver loop op Flakkee het electrische licht branden! Fen uitkomst, zeker ook voor de vijf pe- troleum-gemeentcn. ^frsr'jr^m vaz nias VHf en tg «rht'enm. Tiet Persbureau Va?. Dins bestaat 11 Mei 25 jaar. Op dien dag zal de directie van 35 uur in liet paviljoen „Vondèlpark" te Am sterdam een receptie houden. harde politiemanieren. DE RECHTSGELEERDE VENTER DE ZEISEN VAN BERKENWOUDE. „HET WETBOEK VAN KOOPHANDEL" EN De boerendagagelder te Berkenwoude, die j »»DRIE OM EEN DUBBELTJE geheel ten onrechte verdacht werd van Bij oppervlakkige kennismaking was ik het stelen van een zeis, naar de „Voor- het roerend met den kantonrechter oneens: waarts" meldde, kwam dezer dagen op hei de bloemenkoopman behoorde wis en zeker bureau van dit b a>d met de mededecling: tot het gilde der venters. De proef op dc90m „Twee van de vier zeisen zijn terugge- bevestigde da:: hij vroeg 3o ets. voor een bracht namens den burgemeester van Ber- bosje tujpen; ik bood een kwartje en kreeg kenwoude, maar die zijn uit elkander ge- ze: „omdat u niet iedereen bent". De dame, eest, terwijl op een der zeisen een kleine die aan den anderen kant van den wagen dolle (korte arm) aangebracht is, die nietop 't zelfde oogenblik zeven stuivers betaai- van ons hoort. Kan dat iets beteekenen?" de, was het dus wel. „Bij de beruchte huiszoeking, aldus deelt I Die man is eon venter, dacht ik, want hij het blad thans mee, werden vier zeisen in j voldoet aan het criterium, dat velen stellen: beslag genomen. Deze werden niet gewaar- hij neemt, wat hij krijgen kan en je denkt merkt. Twee er van zijn nu teruggebracht j ten slotte toch, dat je "te veel hebt betaald. hoe-wel een zeis werd vermist, werden De politie dachi er ook zoo over en sleepte twee zeisen naar de rech'ibank te Rotterdam hem voor den kantonrechter. Doch de rechts- gestuurd. i geleerdeventer hield een betoog, waar- Wij hebben nu de twee terugbezorgde zei- van de kantonrechter omviel, sen gezien. Het viel al zijn wij leek in- Zeker, hij had op een uur, dat „venten1* derdaad ook ons op, dat de kne'len-Je ijze- verboden is, in een straat gestaan en ge- banden, waarmede de armen (dollen) roepen: „Drie (dat waren sinaasappels en orden vast gemaakt, belangrijk zijn schoven. Op de plaats waar eerst de ijzeren banden gezeten hebben, ziet men nu een houtkleur als ware da! gedeelte nieuw. Waarom een en ander verschoven is en aaroaa een andere korte arm dolle an een der zeisen is bevestigd, blijft voor loopig een raadsel". De Burgemeester, om inlichtingen ge vraagd, opperde de meening, dat de men hetzelf wel gedaan zal hebben, of dat dc banden door het zwellen van het hout ver schoven zijn. Voorts deelt het blad mee, dat de 40-jarige man geboeid zou zijn, omdat hij gevaarlijk is: 20 jaar geleden heeft hij iemand een klap gegeven, waarvoor hij gestraft is. En nu, burgemeester, zoo werd verder gevraagd, de houding van uw veldwachters, die toen de man vrij werd gelaten lie.n zonder ge'd in zijn zak alleen lieten zitten, zoodat hij Ioopen moes' van Rotterdam naar Berkenwoude, pl.m. 30 K.M. Ja, dat is heel beroerd, maar mijn men- schen hebben een kwartier met de auto staan wachten. Toen R. niet uit het hu's van bewaring kwam, zijn ze met de auto vertrokken. Van dat wachten, burgemeester, heeft niemand iets bemerkt zij wisten waar hun voormalige arrestant was zij hadden dan toch wel kunnen vragen om mee te gaan? Dan heeft de man het er zeker naar ge maakt ti'dens de huiszoeking en het ver hoor. Mijn menschen zijn niet zoo hard vochtig. geen politie-daenaren!) om een dubbeltje", en hij had ook drie appelen verkocht voor een dubbeltje. Allemaal volkomen waar; en de kooper zou zich niet beklagen Maar. zoo betoogde hij. daar hij vo'gec* artt 2 en 3 Wetboek van Koophandel koop man is, heeft hij niets anders gedaan dan ern daad van koophandel. Het luidkeels be kend makc i van den prijs is nergens ver boden. Wat is nu venten? Een omschrljvinï van dat begrip vindt men nergens. Naar ver- dachtes meening is verten niet anikrs nnn een verkapte vorm van bedelarij. Wat hij -ze- daan heeft, is echter een gewone daad van koophandel". De kantonrechter was het met hem eens en sprak hem vrij; doch (in hooger beroep) meende de Officier van Justitie, dat het wel degeliik venten was en hij vroeg boete, subs, hechtenis. 't Spijt me voor den man, hij zij dan ven ter of koopman (een verkapte bedelaar is hij zeker niet!), maar ik geloof, dat hij ver oordeeld moet worden. Want, dat het een gewone daad van koophandel zou zijn oru zeven stuivers te vragen en voor een kwartje te leveren; zie. dat strijdt met mij-n koop manseer, we-'ke ik nog uit een vroegere le vensperiode heb gered, toen ik (de eemgt keer, dat ik aandeeltjes bezat) het gevleu gelde woord had kunnen spreken: alles is verloren, behalve de eer. INGEZONDEN MEDSDSELING. AMSTERDAM gemeenteraad. Vrijdagmiddag, Nog altüd ging ftet debat over de electrici- teitswerken door. De heer Ed. Polak liet duidelijk doorschemeren, dat hij den wet houder niet krachtig genoeg achtte op deze plaats te zitten. Met de nota van B. en W. Is hij over het al gemeen niet tevreden. De middenstander Weiss houdt een speech tegen de noodelooze uitbreiding van het over heidsbedrijf. De heer Kitz (rev.) houdt een donderrede tegen den directeur van het Gem. Electrisch bedrijf- De heer W i b a u t kwam nu, min of meer, met warmte ontvangen, aan het woord Hjj verdedigt zich tegen het verwijl, dat door hem het vertrouwen dat de Vos in hem «telde zou zijn geschonden. Dit is mogelijk, wijl hij blijkbaar het vertrouwen van den heer de Vos nooit heeft bezeten. Elke ambtenaar die klachten had kon bij den wethouder terecht en nimmer zijn tegen een ambtenaar die ernstige klachten had, re- j pressaille maatregelen genomen. Verder zette hij uiteen waarom hij, toen het klachtendossier de Vos hem bereikte, die zaak aan een paar ambtenaren ter zijner nadere voorlichting gegeven had. Indien zijn voorloo- pige indruk was geweest, dat de klachten zooals ze in het dossier waren gegeven, juist waren, was slechts één oplossing aangewe zen, n.l. een enquêtte-commissie en gelijk tijdige schorsing van den irecteur. Daarvoor was z.i. geen reden. Men moest dus een weg zoeken om tot een voorloopig onderzoek ten oriëntatie van den wethouder, te geraken, een onderzoek dat het bedrijf zoo min mogelijk in opspraak zou brengen. Gevaar voor verduistering van stukken was er niet, dat is niet zoo gemakkelijk en daartoe is de directeur ook niet in staat, hü is noch een schoft noch een ezel Vrijdagavond. De heer W i b a u t zette nog een poosje zjjn rede voort.. Hjj wees er op dnt de be handeling van de zaak-de Vos in de Commis« e van Bijstand ernstig en volkomen afdoend» was. Dat het nieuwe college een nader en breeder onderzoek noodig oordeelde, was zijn recht. Maar de wijze waarop men dat onder zoek wilde aankondigen was verkeerd en zou het bedrijf hebben geschaad. Daarna bespreekt hij de samenstelling der commissie en komt dan tot het rapport zelf. Hü neemt aan dat B. en W. op de samenstel ling van het rapport geen invloed hebbi-n geoefend. Maar het was dan toeh wel nood:c geweest dat men de tegenstrijdigheden in dit rapport had weggenomen of in de nota aangegeven, hoe zy stonden tegenover de bijla gen die niet met dc conclusie kloppen. Nu dit niet is gebeurd is naar zyn oordeel eroote schade toegebracht a in de gemeente- bed ry ven. Hoe staat het nu eigenlijk met He rechtspo sitie van de directeuren? Is met het insti tuut der directeuren geraadpleegd Of be st— h°t n-'et meer? Hy verdedigt verder met eer. enkel woord de tot heden gevoerde bedriifspol tiek, die on gezond commercieele basis berust. Ten slotte spreekt hy zijn ongerustheid uit over de taak die B. en W. in verband me» Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, traeen en ouregelmstigen stoelgang, zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp ot pyn Bij Apothekers en Drogisteo. Doos r-0 ct. loononderhandelingen. DE STEMMING OVER DE VOORSTELLEN. Zaterdagmorgen had de stemming plaats over de loonvoorstellen door B. en W. ge daan aan de werklieden- en ambtenaren. Het voorstel door den wethouder van Ar beidszaken op eigen verantwoordelijkheid gedaan, was in de Vrijdag gehouden verga dering van het college door B. en W. ge- sanctionneerd. Voor de stemming wei-den enkele verkla ringen afgelegd. Het Nationaal Verbond van Ambtenaren deelde mee, dat men dit voor- stel nam op afbetaling, de CN.AJJ. ver klaarde hetzelfde. De heer Snikkers van de Moderne Werk liedenorganisatie verheelde zijn teleurstel ling. dat hij moest tegenstemmen, niet. Zooveel reeds was op te maken uit de stemmingen der d.verse afdeelingen. stem den alle organisaties van politiepersoneel \oor. Van «ie Ambtcnaarsbonden stemde slechts de Federatie tegen. Dat was wat de stemmenverhouding betreft twee stemme» tegen en twintig voor. Voor deze groepen was dus de overeen stemming bereikt De meerderheid der werklieden stemde tegen, nl. de Federatie, de Moderne organi satie en dc neutrale bond. De beide christe lijke organisaties stemden voor. Voor de werklieden is dus geen overeenstemming bereikt Wat nu gebeuren zal? Practisch dunkt ons zullen B. en W. niet anders kunnen voorstellen, dan de door de ambtenaren aangenomen voors'cllen. ook op de werk lieden van toepassing te verklaren. Formeel zou men nutuurlijk ook kunnen voorstellen, ten aanzien van de werklieden niets te doen. Maar dat zou op groot verzet stuiten en oi. terecht. De soc.-dcm. kunnen moeilijk anders doen dan zich bij dit resultaat neerleggen Hun moderne Amhtenaarsbond heeft immers toe gestemd, de moderne politie organisatin Deze af te vallen is niet zoo ge makkelijk. De anderen meer geven gaat ook niet best. Dat klemt te meer, nu de leiding \an de Moderne organisatie voor aanvaar ding heeft gepleit en feitelijk voor dit jaar s bereikt wat i >eg. t Is wel aardig dat de moderne arnel- ders <le voorstellen verwerpen, wijl ze geen „fooi" wenschen te nrceptepren, ter.vijl de moderne ambtenaren deze „fooi" wel hebben aanvaard. Maar ons lijkt dat het goede in zicht ditmaal zeker hij de ambtenaren is ge- woest en liet verheugt ons dat alle Christe lijke organisaties eveneens van dit „breeder* inzicht" blijk gaven. Uit Oost-lndie DE STUWDAM TE TJITAROEM. BATAVIA. 27 April. (Ane^ Het ondpr- 'i-ek naar het doorbreken van den stuwdam j te Tjitaroein, die tengevolge van der aan drang van het water gebroken was. heeft •ntgevvezen dat Ie geen fout bij de constnic- j tic begaan is, 2e. zoowel bij het npmn ten lemen aan de leiding in de bedryv Namens B. en W. antwoordde d» heer Lbrnhams dat het klandest'en p'ak-ken in Ie stad groote afmetingen heeft i .-itreno- nen. Daarte-zep is in de politieveroHen'nr een >en."''-{r tegen de on's-Vr»—re-'»~> De heev De Miranda meende e»n voor stel te moeten doen dit plakken weer moge- lyk te maken, dat werd aangenomen met 18 uit rijst Hipericure kvvalite: ^egen 17 stemmen. .uit rijst en pijnappels, welko van Rangoon 1 afkomstig waren, is thans gebluscht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1