LEIDSCHE PENKRASSEN. ZAKELIJKHEID. De moderne zakenman, die er prijs op stelt geheel op de hoogte te zün van zijn tijd, is een zeer gecompliceerd wezen. Dit ge'.dt in 't bijzonder voor den middenstan der, en de reden daarvan is niet ver te zoe ken. Zaken doen toch sluit in zich, dat men 2ijn aangezicht heeft te wenden tot alle schillij» wat die menschen zijn, als ze maar menschen en nooddruft te begeeren, onver- safe zyn voor de centen. De moderne zakenman stelt zich, hoe kan het anders, op een zakelijk standpunt. De Chr. zakenman doet dat ook. Dat is goed. Dat is logisch. Hij moet trachten een zoo groot mogelijk afzetgebied te krijgen. Hij moet trachten zoveel mogelijk klanten te krijgen. Zijn pond suiker en zijn K.R.E.S.-schoenen hebben met zijn christelijkheid niets te ma ken. Hij verkoopt ze aan de rabbijn en aan ce dominé, aan de leden van de vereéniging ,,De Dageraad", zoowel als aan het Her vormde Minnehuis, als -hij de kans maar krijgt. Het is hem even gelijk of de mensch <l'e in die schoenen steekt, gewend is te vloeken of psalmen te zingen onder zijn werk, als dat vloeken maar niet komt om dat de schoenen te nauw zyn, want dan is hij coulant en hy rekt ze gratis uit Er is tusschen hem en den niet-christelyken zakenman geen verschil uit een zakelijk oogpunt gezien. Alleen zijn zaak is 's Zon dags gesloten. Dc moreele wet ten opzicht» van el, maat, waar, woeker, voelen beiden als voor zich te gelden. De dorsnee christe lijke zakenman is niet eerlijker dan zijn niet chrstelijke collega. De christelijke gaat. 's oZndags naar de kerk en is wel eens daa- ken. Dan heeft hij na sluitingstijd allerlei werk op het christelijk erf. De niet-christe- lijke gaat 's Zondags naar Scheveningen en gecft zich in de week na sluitingstijd aan aler'.ei werk op het neutrale erf of speelt een pr—tij biljart. Ik geloof, dat, zakelijk gezien, tegen deze redeneering weinig in te brengen is en toch bier komt de aap uit de mouw heeft het me onprettig getroffen, toen ik dezer dagen in een verkiezingsblad van voor Lei den een uitgesproken linksche party, adver tent iën zag opgenomen van uitgesproken re-litsche zakenmenschen. Ik heb zelfs menschen gesproken, die er grootelijks over verontwaardigd waren, toen ze het blaadje in huis kregen Als men op de advertentie-pagina begon te lezen, en hoe dikwijls vouwt men deze pagina het ter t open. zou men by de eerste oogopslag werkelijk kunnen meenen met een blad van een rechtsche party te doen hebben. Als we goH geteld hebben, voorzoover wij ze ken- jieri kwamen er niet minder dan zeven ad- ver ntiën van christelijke zakenmenschen op voor. En nu kan men dit gaan verdedigen met argumenten als: Die menschen bezien dat van zakelijk standpunt en ze moeten van jeerren leven, maar dat wil er bij ons toch nog zoo maar niet in. Voor christelijke m-n- srhen bestaat geen tweeërlei gevoelen. Ze kunnen hun zakelijk standpunt niet los ma ken van de wet Gods. In de eerste plaats drukken ze door net plaatsen van een advertentie in een verkie- 7.'n"sorgaan, onwilekeurig een stempel^ op hn e'gcn zaak. dat onwaarachtig is; in d twco la plaats stpunen ze. hoe weinig ook n yifipp-'ool, r'an toch moreel, den principic-l^n tegnst -nder in een zank waar zij niets m^e te maken willen hebben; in de derde plaats brengen zij den eenvoudigen "kiezer, dit is werkeiyk niet denkbeeldig, in de war, daar hun naam voor deze eenvoudige menschen, die van de politiek hoegenaamd niets af we ten en die ook het onderscheid tusschen de advertentiepagina en het redactioneele ge deelte niet maken, en soort sanctie betee- kent. Het betreft hier immers een bijzonder ge val. Het gaat niet over 't adverteeren in 't algemeen in de niet-christelijke pers. Daar bij moet ons standpunt anders worden be paald, hoewel het ons ook daarby vreemd zou aandoen wanneer de geloovige zaken man, van uitgesproken a.-r. overtuiging b.v., ging adverteeren in „Het Volk". Daar over gaat het thans echter niet. We wilden er alleen maar met nadruk op wijzen, dat ce christelijke zakenman in den tyd van voorbereiding vor den stembusstrijd, niet op den rechtschen candidaat uit te brengen, klaar is met zich voor te nemen zyn stem Ieder Christen, ook hij, heeft hier zijn po sitieve taak, een taak die hij naar zyn beste weten moet volbrengen, een taak waardoor direct of indirect de tegenstander moet wor den getroffen en dan kunnen we ons niet voorstellen, dat men met deze taak voor oogn it het werk van den tegeilstander, voor zich persoonlijk, profijt probeert te trekken, want dat is toch de bedoeling van adverteeren, en aan den anderen kant na tuurlijk zonder bedoeling, maar volgens den zakelijken wet: voor wat hoort wat, deu tegenstander steunt. We zullen de zaak niet opschroeven, want van zooveel importance is ze niet, maar juist dit weinige belang, dat ook de zaken man hierby heeft, maakt het hem zoo ge makkelijk, om alle critiek die hier onwille keurig door velen wordt uitgeoefend te voor- (Ongecorrigcerd.y Land- en Tuinbouw. UITSLAG VOORVEILING TE LISSE tehomlcn in Holland* Uloen.bollcnbul» 01 den van een verplichting tot betalen. U hebt <le goederen bereids naar R. teruggezonden? Goed. Niet betalen! Vraag en Antwoord. Vragen moeten vergezeld gaan van 20 ets. jan postzegels, zullen zij voor beantwoording •n aanmerking komen. Vragen, welke een algemeen karakter dragen, zullen in de krant worden beant woord de andero pei brieL 115. J- V. te A. Hoewel het niet prettig is zit er toch niet anders op dan te betalen. Hoe liet komt dat het zoo laat aan het licht is gekomen, «lat U nog bij moet passen be grijpen wij ook niet Vermoedelijk is dit een gevolg van Uw reclame waardoor U aan de eene kant iets is kwijt gescholden, terwijl aan de andere leant weder een vordering ontstond. Bij dc forenscnbelasting komt dit meer voor. U kunt U ook nog bij gelegen heid wenden tot den inspecteur. Doze zal U desgewcnsclit wel een verklaring van het geval geven. 116. L. V. Ie M. Voor het bclastingjaa 1929/30 behoeft U niets aan te geven van d« afrekening der vorige zaak. Dit is een kapi taalskwestie welke buiten de inkomstenbe lasting valt. De rente die U eventueel van de ontvangen sommen trekt moet U natuur lijk wel aangeven. 117. I. L. v. R. tc V. Voor de opleiding tot machinist wordt allereerst ambachtsschool vereischt en daarna opleiding aan een Mid- delb. Techn, School of aan een Machinisten school. Ge vindt uitvoerige gegeve-ns daar over in een boekje „De Opleiding van een Machinist" dat uitgegeven is bij de Bussy te Amsterdam. Het kost circa f 1.— en bevat talrijke gegevens over dat onderwijs. 118. J. M. B. te U. Het veerenpikken bij een papegaai is gewoonlijk symptoom van verveling. Men boude zich met den vogel wat meer bezig cn plaatse stokken in de kooi van appel- of pereboom en wel met den bast erom. Dan heeft het dier wat te knab belen. Ook kan het kwaad een gevolg zijn van branderigheid, doordat het voer niet deugt. Rijp ooft is in dat geval zeer aan te bevelen. Ér is toch geen ongedierte in het spel? Wrijf dan den vogel eens in met een mengsel van raap- cn anijsolie. Laat ook als dat kan, den vogel eens buiten de kooi. Dat geeft afleiding. 119. H. L. te R. Vaste regels zijn daarvoor niet gegeven. Volgens ouderdom, lijkt ons het meest geschikt, en dan eerst de ouders van den bruidegom, daarna die van de bruid. Broers en zusters ook volgens rang orde van hun ouderdom. 120. A. B. te P. Hier is geen sprake van verkoop. U hebt het goed in depet gekre gen; en er kwam dus geen koopcontract r-.i stand. Dus kan cr ook piet gesproken v.oi Rechtzaken. FAILLISSEMENTEN. Handelsberichten. AMEWKAANSCHE MARKTEN. Prof Mr. J. H CARPENT1EP Al TING. oud-lld y. d. Raad v. Ned. Indie, Is te 's Gravenhage overleden. Mr. F. B. KEI 1 OOG. de vroegere staatssecretaris der V.S., vertoeft momenteel te Lon den, waar hij o.a. voor den beroemden kunstschilder Philip de Laszló poseert Het portret zal na voltooiing een plaats krijgen !n hel „S e Department" te New-York. Een seance in De Laszló's atelier. DE „FOCH" TE WATER GELATEN. In tegenwoordigheid van de hoogste militaire en maritieme autoriteiten werd de kruiser „Focb" te Brest te water gelaten. De „Foch" meet 10.000 tonnen, zal een snelheid van 33 knoop kunnen ontwikkelen en heelt een bemanning van 30 officieren en 575 min deren, terwijl de bewapening uit 2-1 stukken bestaat. Het moment van den stapelloop. HET GROOTE NIEUWE MONUMENT TER EERF VAN COLUMBUS vervaardigd door de Amcrikaansche beeldhouw er Mrs Whitney, dat te Palos (Spanje) onthuld werd. VERHOOGING VAN DE MAASBRUG BIJ ROERMOND. Het Is noodzake lijk gebleken de Maasbrug bij Roermond 2.-15 M. omhoog te brengen. Tevens moei een nieuwe betonbrug worden gebouwd bij den Hornerweg, waar nu een houten hulpbrug ligl. Wij maakten een foto van de eerste der belangrijke werkzaamheden, welke Woensdag zün aangevangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8