DONDERDAG 25 APRIL 1929 EERSTE R< AD PAG. 2 BUITENLAND. GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. WERPEN VAN BOMMEN UIT VLIEG TUIGEN GEOORLOOFD. Een voorstcl-Bernstorfi verworpen. Het voorstel-Bernstorff, waarbij het wer pen van bommen uit vliegtuigen verboden wordt, is door de voorbereidende ontwape ningsconferentie niet aangenomen. De Fransche gedelegeerde Massigli zeide bij de discussie ronduit, dat het voorstel practisch neerkomt op de geheele afschaf fing van de militaire luchtvaart waar hij Inderdaad gelijk in heeft België en Spanje, hoewel die een betrek kelijk kleine luchtvloot hebben, waren het daar roerend mee eens. Voor Nederland bepleitte Prof. Rutgers, dat zulke militaire belangen niet mogen ge- tteld boven belangen van menschlievenden •ard. Politis merkte op, dat een staat, die het Kelloggpact schendt, zeker een conventie die het werpen van bommen uit vliegtuigen schendt, niet zou eerbiedigen. Prof. Rutgérs zeide, dat dit een gevaarlijke leer was, die leiden moet tot afschaffing in alle humanitaire maatregelen - voor de oorlogvoering zooals in de Haagsche con ventie van 1007 zijn vastgelegd. Men zou zou zelfs komen tot opheffing van de eerbiedi ging van het Roode Kruis en de witte pai- lementaire vlag en de humane behandeling van krijgsgevangenen. De voorbereidende ontwapeningscommissie heeft den definitieven tekst van het hoofd stuk over den chemisohen en bacteriologi- schcn oorlog na vrij langdurige besprekin gen aangenomen. Volgens de thans aanvaar de lezing verplichten de mogendheden zich. onder baling van wedenkeerigheid, in geval van oorlog geen gifgassen of dergelijke stof fen te gebruiken. Dit geldt ook voor elke aanwending van bacteriologisch strijdmate riaal. GIBSON'S REDE. Het Britsche Kabinet heeft gisteren den toestand besproken, welke door de nieuwe bemiddelingsvoorstellen van Amerika is ge schapen. Voor deze zitting heeft de regee- ring overteg gepleegd mei Lord Cushendun, die na afloop instructies ontving, waardoor hij tg de gelegenheid is gesteld op de vooi- r'-ellen van Gibson een uitvoerig officieel antwoord te geven. De hoop op overeenstem ming met Amerika is thans herleefd. De Engelsche gezant te Washington, Sir Esme Howard, heeft een bezoek bij presi dent Hoover afgelegd, teneinde hem in kei: nis te stellen van de gunstige wijze, waarop de Amerikaansche voorstellen zijn ontvaui gen. Chamberlain over Gibson's rede. Chamberlain heeft in het Lagerhuis ge- tegid: De Engelsche regeering heeft met groote belangstelling kennis genomen de verklaring van den Amerikaanschen a! ge-vaardigde Gibson te Genève en zij deelt fn de hoop en de goede wenschen, die van die verklaring het natuurlijk-uitvloeisel zijn. De Engelsche regeering wenscht van gau- echer harte te komen, niet alleen tot een „begrenzing" maar wel degelijk tot een ver mindering van de bewapening ter zee en zij heeft er reeds een voorstel toe gedaan, dat betrekking had op iedere soort van oorlogi echepen. Het verschil van meening met de Vereenigde Staten ging niet over ae toepas sing dier beide beginselen, maar de moeilijk heid, waarover men ten slotte gestruikeld is. zat in de aanwijzing van de categorieën ir. welke de verschillende scheepstypen zouden svordenr verdeeld. De Engelsche regeering maakt uit Gibson's verklaring een grooter elasticiteit van het Amerikaansche slandpunt op en zij druki haar warme bewondering voor dien geest van toenadering uit, waarvan die verkla ring getuigt Harerzijds kan de Engelsche regeering de verzekering geven, r'n" j door eenze-fden geest bezield is en de Amerikaan sche voorstellen onderzoeken en overwegen zal met den ernstigen wil om tot volkomen overeenstemming te geraken. Deze verklaring werd met levendigen bij val door het geheele Huis begroet. In de besprekingen, die volgden, zeide Chamberlain nog op een vraag van Garro Jones: De regeering heeft altijd gewenscht, dat elke k'asse van oorlogsschepen zou worden beperkt en ons eigpn voorstel hield dat in. Wij hebben het alleen gewijzigd, omdat wij de erover overeenstemming hoopten te ver krrgen. Garro Jones vroeg, of er thans on-derhan- delin ren konden beginnen over de beperking van duikbooten. Sir Austen: Indien wil met Amerika in overeenstemming de li-mltatie van elke klas se van oorlogsschepen kun non verkrijgen, dan kunt gij er verzekerd van zijn, da' de regeering daaromtrent niet zal achterblijven Naar verluidt, werkt de Amerikaansche delegatie aa-n een gedetailleerd plan inzake de vlootbepcrking. Bridgeman waarschuwt tegen overhaasting. Bridgeman, de eerste lord der Engelsche admiraliteit, heeft in een interview met een correspondent van de United Press zijn in stemming -met de vooretelling van Gibson betuigd, wiens rede hij van zeer groo'.e be- teekenis achtte. Hij waarschuwde echter tegen overhnas tjng en zei, dat eerst zeer omvargrijki bereidende werkzaamheden Pridgemnn eindigde met de oprechte hoop uit te spreken, dat deze bijeenroeping ee.i feit zal worden, aangezien h'j de oplossing van het vraagstuk der ontwapening ernstig (wenscht. EEN SCHOOLKWESTIE. HET GEM. ELECTR. BEDRIJF. Een schoolkwestie. In de gister gehouden vergadering kwam aan de orde het adres van de Woningbouw vereniging „Eigen ITaard", die bezwaar maakt tegen het bouwen van een lagere school aan het Onderlangs. Dit bezwaar geldt de plaats waar deze bijzondere schooi zou komen De plannen zijn reeds lang opgehouden en het gaat dus moeilijk nu een ander ter rein, dat trouwens nog niet beschikbaar is, aan te wijzen. De wethouder van onderwijs drong er dan ook bij den Raad op aan nu niet op dit besluit terug te komen. De heer De Miranda meende bezwaar te moeten maken, wijl het plantsoen aan het Onderlangs geheel zou worden bedor ven. IJij doet een voorstel met het schoolbe stuur nadere onderhandelingen te voeren over een nieuw terrein. De heer Rustige (C.II.) releveert de lijdensgeschiedenis. I-Iet bestuur heeft be rust in het aanwijzen van deze plaats, maar vindt bet niet een ideale oplossing. Alleen dient vast te staan, dat men den cursus met 1 September kan openen, zij het don ook in een door de gemeente tijde lijk to verschaffen lokaliteit B. en W. willen wel onderhandelen, maar kunnen niet toezeggen, dat zij per 1 Sep tember schoolruimte kunnen geven. De lieer Ketelaar wilde er echter nog eens vollen nadruk op leggen, dat het zoo voor school besturen toch haast niet te werken is. Na deze toezegging trok de heer De Mi randa zijn voorstel in. Ongetwijfeld heeft de wethouder deze zaak volkomen loyaal behandeld. Maar wanneer de Raad op dezen weg zou willen door gaan, zou men den bouw van bijzondere scholen vrijwel onmogelijk maken of op zijn zachtst heel sterk doen stagneeren. De toestand bij het G. E. B. Hierna kwam een heel langwijlige zaak in behandeling: de kwestie van het onder zoek naar den algemeencn toestand bij de Gemeente-Electriciteitswerken. Zooals wij reeds eerder schreven is de kwestie aan de orde gekomen door 'n reeks klachten van een ambtenaar bij dit bedrijf, ingediend bij den voorzitter van het scheids gerecht. Deze klachten zijn behandeld door de Commissie van Bijstand en na de wethou derswisseling door een bijzondere com- Al is het optreden van den ambtenaar De Vos niet in alle opzichten te verdedigen, er is toch wel voor enkele klachten aanlei ding gegeven en in verband met het on derzoek worden dan ook door B. en W. maatregelen ter bescherming van het pu bliek noodig geoordeeld. De heer W ij n k o o p haalde de zaak hepl diep op en besprak alle mogelijke kwesties, die ermee verband hielden. Hij achtte de zaak door den oud-wethouder W i b a u t verkeerd behandeld. Het rapport is zwak, de conclusies kloppen niet op de bijlagen, hoewel deze eigenlijk het feitenmateriaal bevatten. Verder achtte Spr. den laatsten brief van den heer Bellaar Spruijt, de voorzitter der commissie, voor den directeur zeer bezwa rend. Hij meende, dat B. en W. er niet af [kunnen iet hun nota. Ze moeten óf de commissie op enkele punten desavoueeren, lóf ze moeten ingrijpen. Eerst legen half elf kwam de wethouder, de heer Ter Haar, aan het woord. Wijn koop had vier uren gesproken. Het record staat op zijn naam en zal wel op zijn naam blijven staan. Wethouder Ter Haar zette de historie I in algemeene trekken uiteen. Bij de wisse ling van het college was de zaak-De Vos nog niet afgedaan. De interpellatie-Wijnkoop bracht dc zaak op breeder basis, wijl deze een onderzoek wilde naar de toestanden in het bedrijf, j Men heett het toen noodig geacht een commissie van deskundigen tc benoemen, die B. en W. bij het gewenscht* onderzoek jzou bijstaan. Het rapport van deze com missie met de bijlagen en de nota van den directeur zijn den Raad bekend. B. en W. verblijden zich er over, dat dir onderzoek is gehouden, wijl bij nauwkeu- j rige lezing van het rapport blijkt da» slechts spaarzamelijk feiten worden gege ven en de ingebrachte beschuldigingen on houdbaar zijn gebleken. Op de leiding van het bedrijf kunnen geen ernstige aanmerkingen worden ge maakt. Enkele correcties, meencn B. en W., moe ten ook thans in het bedrijf worden aange bracht en in hun nota stellen B en W. enkele correcties voor. Ook thans onlbrak gloed in de rede. Het hezwaar dat meer redevoeringen aankleeft, die blijkbaar voor de discussies zijn gereed gemaakt en dus te veel in het algemeene blijven hangen. Wat de zaak-De Vos betreft, de feiten door hem genoemd, zijn bij het onderzoek geen feiten gebleken. Het is niet mogelijk den heer De Vos op zijn plaats te handha ven, de verhoudingen zijn natuurlijk be dorven, wijl er geen aanleiding is om aan kwade trouw te denken, zal men óf tot overplaatsing hij een anderen dienst óf tot op wachtgeldstelling moeten overgaan. Zoo spoedig de interpellatie is gesloten zullen B. en W. nader overwegen, wat zij ten aan zien van dezen ambtenaar verder hebben te doen. Hij hoopt dat na deze periode van on rust, een periode van rust cn bloei mag in treden. CONGRES VOOR STREEKBELANGEN. Do Volkenbondsconimissie voor de bestrij ding van den vrouwenhandel heeft weer 2ijn jaarlijkscho discussie over de afschaf fing van het stolsel van de reglementeering der prostitutie gehouden. De wijziging, die ditmaal in de kwestie is Ingetreden, is de geheel veranderde houding der delegaties van landen, waar nng hor dooien gehandhaafd worden, zonals Frank rijk. .ir.pan en Spanje Do beraadslagingen eindigden mot de aan neming van twee door den F.npelsehen ge delegeerde Hertick voorgestelde resoluties. De eerste spre'kt de voldoening uit over de steeds grootere kentering in de openbare meaning ten gunste van de afschaffing der huizen van ontucht; de tweede verzoekt den Volkenbondsraad toch vooral bij pile regee ringen aan te dringen op het geven van de volledige inlichtingen over de maatregelen ter bescherming van de openbare orde en volksgezondheid na do afschaffing der bor- deelen. DE ENGELSflriprE VERKIEZINGEN OP 30 MEI. Baldwin heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat het parlement op 10 Mei zal wor den oa.'bonden. Op 20 Mei geschiedt de car.- didaats'.elting en op 30 Mei worden de ver kiezingen gehouden. DE KABINETSCRISIS IN OOSTENRIJK. Goen kabinet-Mitlelberger. De candidatuur van dr. Mittelberger voor het Oostenrijksche kanselierschap kan als mislukt beschouwd worden, nu de land- hond aan de christelijk-socialen verklaard heeft, dat men niet deel kan nemen aan kabinet-Mittelberger. DE „GRAF ZEPPELIN". De „Graf Zeppelin" vloog gister 2.30 uur over Sevilla en om 24.4 over Tandsjor. Dp koers gaat verder over Malaga. DE MOORD OP GRAAF STOLBERG. De rechtercommissaris te Hirschberg heeft er graaf Christiaan Stolberg van verwittigd dat het resultaat van het: onderzoek is, hij aangeklaagd wordt wegens moord. PESTRATTEN A—f BOORD. Op het stoomschip „Sandades", dat te Hamburg in den lichter „Oberlander No. 10' heeft gelost, is de aanwezigheid van pest ratten geconstateerd. De noodige voorzorgs maatregelen zijn terstond getroffen. De lichter „Oberlander" is onder toezicht an de Maagdenburgsche politie naar Schoe- ncbick aan de Elbe vervoerd, waar in over leg met den geneeskundigen dienst de noo dige voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. De bemanning van den lichter is pan ge- seslcnndig onderzoek onderworpen. Deze werd volkomen gezond bevonden. D® lichter wordt onder voortdurend toezicht gelost, 'aarbij de lading nauwkeurig onderzocht wordt De bemanning aan den lichter en de arbei ders, die de lading lossen, staan voortdu rend onder geneeskundig toezicht Alle maatregplcn, om ten eventueel pestgevaai te Schoenebick to voorkomen, zijn getrol fen. DRANKVERZORGING VAN AMERIKAANSCHE SCHEPEN. Een „filling station" in tpeu zee. Zakenlieden uit New-York hebben 't plan opgevat om in do nabijheid van het Nan lichtschip een drankschip voor anker SiohTmocten i" dat van uit Hfti-iw yoort.l.n en.» van uicjliolisclie dranken voorzien zal wor den. om deze te leveren aan do Amerikaan sche schellen, die dc haven van New-York drong uitvaren moeten. Wanneer dc schepen op de thuisreis zijn, zullen ze de overgehouden voorraad op het ..lilling station" achterlaten, zoolang tot fce het weer aandoen op de terugreis. Hierdoor zal voorkomen worden, dat Amerikaansche schepen hun overgeschoten dranken over boord moeten gooien om binnen de prohi bitie-wetten te blijven. Ook buitenlandsche scheepvaartmaatschappijen stellen belang in dozen maatregel, omdat ze mcenen, dat te eeniger tijd fanatieke „droog!eggers" het Congres zullen dwingen vreemde schepen do Amerikaansche havens te ontzeggen wanneer ze sterken drank aan boord heb hen, hetzij onder zpgel of niet. RTJKE GOUDVONDST IN CANADA. Center meldt uit Matheson (Ontario) d.d. Een landbouwer, die bezig was grond met behulp van dynamiet weg te ruimen, vond lagen zuiver goud. Hij heeft zijn rechten op het hem toohehoorend terrein voor meer dan 12000 pond sterling verkocht, IJSBERGEN-GEVAAR. De transatlantische mailboot Pennland Is ternauwernood aan schade door ijsbergen ontkomen. In verband daarmee deelt de In ternational Mercantile Marine Cy mede, dat zij al haar schepen naar de uiterste zuidelij ke route zal doen afwijken daar ter hoogte van de groote banken ijsbergen zouden ronddrijven. TELEGRAMMEN. BOTSING TUSSCHEN EEN MILITAIRE AUTO EN EEN SNELTREIN. Vierentwintig dooden. PEKING. 25 April. Bij Kaigan werd een geheel bezette militaire auto door een snel trein gegrepen en volkomen vernield. Vier en twintig Chineeseho soldaten, w.o. twee officieren, werden gedood. Gemengd Nieuws. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ MUIDEN. VIER MENSCHEN GEWOND. Op den Muiderstraatweg bij Muiden botste een luxè-auto bij het passeeren van een an deren auto tegen een uit de tegenovergestel de richting komenden melkauto. De luxe auto behoorde tot een begrafenisstoet, die van de Israëlitische Begraafplaats Mulder- berg terugkeerde. De heiue auto's werden door de botsing totaal versplinterd. In den luxe-auto waren gezeten de heeren J. M. Hes, directeur van het Israëlitisch Begrafenis Ge nootschap, en L. D. Staal, Joodsch leeraar. Belde personen werden ernstig gewond, evenals do chauffeur van Zwieton. De be stuurder van den melkauto, een zekere Bo- gaert uit Weesp, bekwam een hersenschud ding. Door twee geneeskundigen werden ze voorloopig verbonden. De wagens werden door de politie m be slag genomen. Het tramverkeer ondervond eenlge vertra ging .terwijl ook het autoverkeer langs den weg geruimen tijd moest worden stopgezet. Het bleek, dat do heer Staal en do chauf feur van Zwieton een lichte hersenschudding hadden bekomen. Bovendien hadden do bei de chauffeurs nog verscheidene bloedende wonden. Ook de heer Hes had zware won den aan het hoofd en op verschillende plaat sen van het lichaam opgeloopen. Alle vier gewonden werden naar Amsterdam vervoerd en in een ziekenhuis opgenomen. De heer Hes werd naar zijn woning vervoerd, na eerst verbonden te zijn. DGODELIJK ONGEVAL. Dinsdagmiddag reed een 69-jarige man op zijn rijwiel van I-Iilvarenbeek naar Dicssen (N.-Br.) terwijl hem een auto van de ben zine-maatschappij „Texaco" hem achterop reed. Op het laatste moment week de man verkeerd uit, waardoor de auto hem raakte en de mnn tegen den grond werd geslingerd. Met een hersenschudding werd de ongeluk kige in bewusteloozen toestand in een nabij- 7ijnd woonhuis naar binnen gedragen. Dnai is hij aan de gevolgen overleden. VERDRONKEN. Dinsdagmorgen is te Oranjewoud bij Hee 'vnveon een tweejarig meisje verdronken, lat bij haar grootouders verpleegd werd. BRAND IN DE LADING. Te Eftrm brak brand uit in een hennep •vhip. De deklast en een deel der verdere la ding werd gelost, daar de brandweer ndets vermocht, waarna men door het hakken van twee gaten het schip gedeeltelijk onder water zette. NED. F.'IJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. DB INLEIDINGEN. Zooals reeds gemeld, zal op 3 Mei in hotel De Twee Steden te Den Haag het congres wonden gehouden, dat de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft ingericht ter bespreking van het onderwerp: Sjreek- belangen. De heeren Prof. Mr. Dr. C. W. van der Pol Bzn., Prof. Mr. Dr. J. van der Grinten, Prof. Mr. F. G. Scheltema en Prof. Mr. C. W. de Vries hebben ziich bereid verklaard Inlei dingen te houden. over „conclusies betreffende de doelmatigste staatsrechtelijke vormen voor de behartiging van streekbelangen". Wanneer de doelmatige verzorging van een belang, dat tot dusver als een gemeen telijk belaing is beschouwd, niet meer ge schieden kan binnen de grenzen der gemeen te, ook niet wanneer deze mocht zijn ver groot met aan de peripherie grenzende lan delijke gemeenten of deel en daarvan, dan is annexatie een te simplistisch, te plomp en te ruw middel om de betere verzorging van dat belang te verzekeren. Eischt de riohtige behartiging van hei s'reekbelang een voortdurend)} bemoeiing en kan deze niet doelmatig aan het provin ciaal bestuur worden toevertrouwd, dan is een nieuw lichaam niet steeds noodig. Door middel van intercommunale commis sies kaïn ook dan nog vaak voldoende wor den bereikt. Zoodra echter de bestuurszorg niet meer goed kan worden uitgeoefend zon der eigen vermogen, dient een nieuw lichaann in het leven te -treden. Men moet een nieuwe figuur construeeren en art. 194 grondwet stelt boven twijfel, dat I ook dan aan het lichaam verordenende be- j voegdheid kan worden toegekend. De wet gever is in dit geval volkomen vrij, wat het groote voordeel meebrengt, dat hij voor de behartiging van elk streekbelang de daar voor meest geëigende regeling kan ma ken, loowel ten aanzien van de samenstel ling van het bestuur van het lichaam als van de bevoegdheden, die het bestuur zal be zitten. over „Verzorging van streekbelangen langs den weg van samenwerking van gemeenten". 1. De weg van gemeentelijke samenwer king kan voor de voorziening in de verzor ging van streekbelangen slechts dan een oplossing bieden, als het betreft belangen, die een locaal aspect hebben. 2. Gaat het om streekbelangen, die een speciaal, niet-zuiver-locaal-huishoudelijk ka rakter dragen (havens, afvalwater), dan moet een bijzondere wettelijke voorziening worden getroffen. 3. Een andere oplossing voor de voor ziening in locaal-georiënteerde streekbelan gen levert het instituut der grenswijziging, dat echter ln menig opzicht groote bezwaren ontmoet. 4. Om verschillende redenen is de' hui- ,dige regeling voor de gemeentelijke samen werking onbevredigend, vooral omdat deze wetgeving mist een algemeene regeling dei- gedwongen samenwerking. 5. Wel kent onze wetgeving de gedwon gen samenwerking waar het geldt het ge meentelijk zelfbestuur, zoowel in den vorm van potentieelen dwang als in dien van rechtstreekschen wettelijken dwang. 6. De grondwettelijke belemmering tegen het opleggen van dwang tot samenwerking met betrekking tot de huishoudelijke be langen der Gemeente is weggenomen door de opneming bij de Grondwetsherziening van 1922 van art. 149. De bedoeling van dit artikel is, dat een algemeene regeling van de interlocale samenwerking zal worden getroffen. 7. Tegen het ontwerp-Kan tot herziening der Gemeentewet bestaan op het punt der gemeentelijke samenwerking enkele bezwa ren, vooreerst valt af te keuren het al te zeer terugdringen der privaatrechtelijke as sociatie-vormen; ten andere bestaat beden king tegen de mogelijkheid van het cre- eeren van rechtspersoonlijkheid bezittende lichamen met verordende en belastingwet- gevende bevoegdheid. Zulk een intercommu streekplan een wettelijke basis krijgt De vaststelling van het streekplan worde toe vertrouwd aan Gedeputeerde Staten. „Doelmatige overheidsbemoeiing. Beharti ging van gewestelijke belangen in verband met art 194 der Grondwet»' Het is een eisch van doelmatige overheid- bemoeiing, dat de van overheidswege te be hartigen belangen worden behartigd door die overheidsorganen, welke daartoe telkenma le de meeste geschiktheid bezitten. Als uitvloeisel van deze gedachte kent ons staatsrecht sinds lang de autonomie en het zelfbestuur van lagere corporaties; de be voegdheid dier corporaties, eigen huishoude lijke belangen naar eigen inzicht te regelen en de bevoegdheid, tevens plicht dier organi saties, aan de uitvoering van hoogere rege lingen mede te werken. Met dit stelsel van distributie heidsbelangen kan niet worden volstaan. Er zijn belangen en zij nemen bij dc uitbrei ding der overheidszorg hoe langer hoe meer in aantal toe voor de behartiging waar van. nóch de organen van het Rijk, nóch die van de provincie of gemeente de meest ge schikte zijn. Het kan noodzakelijk zijn, bepaalde be langen aan de algemeene belangensfeer van Rijk, Provincie of Gemeente te onttrekken en ter behartiging op te dragen aan een bij zonderlijk daartoe ingesteld, overheidsor gaan. Tot het instellen van dergelijke organen !s de wetgever bevoegd Een wet ter instelling van een openbaar lichaam als hierboven bedoeld, zal in de eerste plaats nauwkeurig moeten aangeven de belangen, aan dat lichaam opgedragen. Door die opdracht worden deze belangen aan de algemeene belangensfeer van provin cie en gemeente onttrokken. Naast de instelling van een orgaan en de bepaling van de door dat orgaan te behar tigen belangen is aanwijzing van een grond gebied mogelijk. Belastingbevoegdheid kan worden gege ven. Een meer of minder vergaand Rijkstoe- zicht zal wel steeds onontbeerlijk zijn. De verhouding daarentegen van het lichaam tot provincie en gemeente zal niet steeds een zelfde zijn. ProL Mr. C. W. de Vries verdeelt de materie, ln zijn praeadvies be handeld, in drie onderdeelen: a. De uitdrukking „streekbelangen" geeft goed de bedoeling weer, dat er een streven bestaat, bevrijd te worden van den chaos der zelfstandige „uitbreidingsplannen",, waarin elke gemeente voor zich zich kan verlustigen. Vroeger ging men in gedachte steeds uit van kleine, autonome plaatselijke kernen; tegenwoordig moet echter eerst de vraag ge steld worden, hoe wij ons land zullen be wonen en bebouwen en geschikt maken voor de beste economische ontwikkeling, voor dp vestiging der industrie, voor de verdeeling der bevolking, voor het behoud van het na tuurschoon. b. „Doelmatig overheidsbeheer" bij het op maken en uitvoeren van gewestelijke plan nen zal in het hijzonder beteekenen, dat aan dacht gevraagd wordt voor de economische zijde van het vraagstuk. Doelmatig overheidsbeheer hebbe zoo min mogelijk betrekking op staatkundige ver houdingen; de gedachte zij er zooveel .moge lijk op gericht de toepassing van de.beginse len van het private bedrijfsleven naar het openbare leven over te brengen zoo dikwijls staat, provincie en gemeente op economisch terrein optreden. c. Een economisch doelmatig overheidsbe heer zal in het bijzonder dd&r worden ver- eischt, waar een gewestelijk plan niet alleen een schema is, Waarbinnen een oplossing wordt gezocht voor de behartiging van de belangen van het verkeer, de be bouwing;, de vestiging der industrie, voor de verwezenlijking van kultu- reele belangen, maar waar het gewestelijk plan samenvalt met het streven de streek zelve in het geheel zoo goed mogelijk in exploitatie te brengen. Dit is het geval met een mijnstreek en met een havenstreek. Voor Rotterdam en voor do welvaart in ,de geheele havenstreek is het gewestelijk plan een levensbelang nu de andere moge lijkheden om de streek in exploitatie te brengen gelukkig voor goed van de baun schijnen. Rotterdam wilde een enorme an nexatie. Rotterdam wilde de voordeelcn van n millioenen-stad. maar vergat de nadeelen Een minderheid in den Rotterdamschen gemeenteraad droomde van een vrijwillige nale rechtspersoon behoort slechts krachtens 0f gedwongen samenwerking tusschen de bijzondere wet te kunnen worden opge richt, die tevens zijn samenstelling en be voegdheid regelt 7. Voor de lokaal-georiënteerde streekbe langen zal een regeling in den geest van het ontwerp-Kan in vele gevallen een doel treffende oplossing mogelijk maken. Men denke aan het conglomeraat van stad en randgemeenten. 9. Bij de toepassing is het In het algemeen gewenscht dat het beheer van instellingen en werken, ook als die gemeenschappelijk zijn tot stand gebracht, aan één gemeente wordt toevertrouwd. 10. Voor het vraagstuk der gewestelijke plannen biedt het ontwerp-Kan geen oplos sing. Hiervoor zal noodig zijn een aanvul ling der Woningwet, waarbij het begrip verschillende gemeentebesturen. Het waren er wel meer dan tien! Maar Ged. Staten van Zuid-Holland en de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat hebben met één ruk het vraag stuk op een hooger plan gebracht Gedacht moet nu worden aan een afzon derlijk havenbestuur tot behartiging van een gowestelijk economisch belang. Dit ha venbestuur zal slechts een economisch doel matig overheidsbeheer kunnen wezen, wan neer ln dit havenbestuur de voordeelen van het private bedrijfsleven vereenigd worden met de voordeelcn van het publiek bestuur. Ik geloof, neen, ik weet zeker, dat de Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan de verwezenlijking van deze gedachte zal willen medewerken. DE MOORD TE GIESSEN-NIEUWKERK. MUNSTER OP Z'N TEENTJES GETRAPT Getuige Mynster heeft by den offioier van jistit'e te Dordrecht een klacht ingediend tegen den Fahryver van een in de Voorwaarts op 16 April gepubliceerd artikel, waarin hy van het afleggen van een meineed'ge verkla ring wordt beschuldigd en waar'n hij een sujet en een praatjesmaker genoemd wordt. j Mynster schreef den officier, dat hy zich door deze aantijgingen in zijn goeden naam aangerand gevoelt en ten zeerste beleedigd en mitsdien verzoekt om een strafrechtelijke vervolging in te stellen tegen den schrijver voornoemd. In verband hiermede werd de heer Winkler, chef van de redactie van de Voorwaarts, ten politiebureel te Rotterdam verhoord. De stukken morgen naar Den Hoogen Raad. De verhooren te Dordrecht zyn afgelopen. Het proces-verbaal van deze verhooren zal vermoedelijk morgen naar den Hoogen Raad worden opgozonden. STAKENDE WERKLOOZEN. Wegens herhaaldelijke staking van de Amsterdamsche werklooaen bij de werkver schaffing te Beilen is aan zestig man ont slag aangezegd. Zij vertrokken Woensdag weer naar Am sterdam. i TRAMONTSPORING. Bij Laren (Gld.) ontspoorde een personen- tram. De machine viel om op het land naast de trambaan. De machinist kon zich tijdig redden. Een personenwagen, waarin dertig passagiers zaten werd gedeeltelijk vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen ook daar niet voor. De machinist bluschte met zand het vuur in de machine. De passagiers wer den met materieel uit Laren on Lochem ver der vervoerd. 'N GEVAARLIJK SPELLETJE. In een eikenboschje bij den ingang van het wandelbosch Grocnendaal te Heemstede ont stond brand door spelende jongens. Met be hulp van enkele wandelaars heeft de bosch wachter het vuur bestreden, dat later door de brandweer met slangen op de waterlei ding werd geblusoht Een gedeelte van het bosch ging in vlammen op. DOODELIJK ONGEVAL. Men meldt ons uit Rotterdam: Dinsdagmiddag ongeveer 4.30 u. is te Schie dam de 22-jarige P. W. Bos, wonende aan de Voorhaven alhier, van een loopplank geval len, waarover hij zich aan boord van een schip wilde begeven, dat in de Wilhelmi nahaven ligt Hij viel ter hoogte van 10 Meter in de ha ven en verdween terstond in de diepte, zon der weer boven te komen. Alle pogingen met dreggen mochten niet baten. Tot op heden Is het lijk niet gevonden. Radio Nieuws. Donderdag 35 l atle's. 6.307.45 Orgelcou oon. 8 Evangel Isatle-eam rgelspel en spr-kere. Daar HILVERSUM (1071 M.> Sportpraatje. 6.01 1S52 M.) (NCRV.) 12.301.45 Solls- S uit nieuwe boe- 45 Elekenuurtje. DAVENTRY (1562 Studlo-opvoertni 10.45—11.30 Gramofoon. H.) 10.35 Kerkdienst. 1 11.20 oramofoo 12.20 Concert. 1.202.20 Gramofoon. 2. .0 Voor c «cholen. 3.10 Muziek. 3.20 Vesper in de Wen minster Abbey. 4.05 Lezing. 4.20 Octet. 5.35 Kil dei-uurtje. 6.20 Muziek 6.36 Nleuwsber. 6.50 Voi 0.20 Nieu' iiserie. 10.06 Nleuwsber. lu.10 Mur 11.10 Een verrassing. 11.251 Politieke ei uit Londer Muziek. PARIJS „Radio-Paris" (1750 M.) 12.20 Protest, 12.60—2.10 Orkest 12.25—1.50 Orke iconcert. 7.20—8.15 Concert. 8.20—9.50 Zang, na tot 11.20 Muziek. (1649 M.) 11.20—4.20 Lezingen. 4.20 —5.20 Orkest. 5.207.05 Lezingen. 7.20 Orkest, 8.20 Muziek. Daarna Orkest, pens berichten en tot 11.60 Muziek. HAMBURG (391,6 .M.) 10.20—11.20 Gramofoon, 3.35 Orkest 6.20 Orkest 6.16 Opera-uiftzending, 10.10 Orkest BRUSSEL (611.9 M.) 6.20 Muziek, 6.50 Gramo® ziek. 5—6.45 NCRV. Trio. 7—7.26 KRO. 7.30 VPItO-uitzendl densraadsel - idlng t ifoon. 44,30 Causerie. 6.306 spreeauur van de rt. 2.06- 6.30 6,01—7.16 8.01—9 Kamermu: lek. 9—9.S0 Piana Voortzetting Kamermuziek. 10 Pers* 0.16 Muziek. DE RADIO EN DE SCHOOL. Dezer dagen had te Utrecht een vergadering omen zal worden met radlo-ult* de Scholen met den Bijbe). HJk zal vermeden worden gewon» daar de radio nimmer den on- orden ge- Tot Voorzitter der Commissie werd gekozen Ds. J. L. Piereon en tot Secretaris de heer C. P. Verschoor, Badhuiskade 11a, Schevenlngen. .mmissle bestaat thans uit de volgend® J. Hobma, Utrecht (Voor Schoolraad en Vereen, van Chr. Onderw. en Onderwijzeressen in Ned. en O. B.); P. van Nes Czn.. Ntlkerk (voor Gereformeerd Schoolverband): Ds. J. L. Pierson, Bilthoven (Unie „Een School met den Bijbel")S. Stemerding. Rotterdam (Ver. Uhr. Volksoni js); C. F. Verschoor. Sch( eningen (Bond van Chr. Molu-Scholen): Dr. J, i Waal Maleföt Utrecht (Ver. v. Chr. Na- al Schoolonderwijs); H. J. van Wijlen. Rot- m (Bond van Prot. Chr. Kweekscholen): rs); Mr. A. van der Deuro, Eönnekom ca wltser. Rotterdam (Unie van Chr. Onder- L?UrJsd!ïfïï «ssi&sn: 3 de heer A. van Renssen Hzn., Utreoht, DOOR EEN MOLENWIEK GETROFFEN. De 14-jarige zoon van den molenaar v. d. B. te Lierop had het ongeluk geraakt te wor den door een in beweging zijnde molenwiek. Bewusteloos en zwaar gewond bleef hij lig gen. Naar het ziekenhuis te Helmond ver voerd is hij daar aan de bekomen verwon dingen overleden. GOED AFGELOOPEN. Gistermorgen geraakte te Boreulo een driejarig jongetje spelenderwijze in de rivier de Berkel. Toevallig passeerde dokter Schei, Hij sprong he.t knaapje na en wist hem ho ven te brengen. Hjj paste geruimen tijd kunstmatige ademhaling toe em mocht er in slagen de levensgeesten weer op te wek ken. Economie en Financiën. OOSTENRIJK. Voortgaande economische verbetering. De directeur der Bodenkreditanstalt heeft in dc* algemeene vergadering van aandeelhouders der bank een rede gehouden over den econo misch en toestand, waar n hjj er op wees, dat niettegenstaande de buitengewone moeilyka omstandigheden (beschermende rechten in da aangrenzende landen, drukkende belastingen) de economische verhoudingen langzaam maar zeker verbeteren. Ce rationaliseering der industrie is zeer effectief geweest; ondanks belangryke loons- ve» hoogingen sinds de stabilisatiu der munt eenheid is het aandeel der loonen in de pro ductiekosten in verschillende industrieën ge daald, b.v. in de papierinustrie met 25 pet en in die der gloeilampen zelfs met 75 pet. De veestapel is grooter dan voor den oorlog, de verbouw van suikerbieten is zes nnal zoo groot, de uitvoer van melk en melkproducten is twee maal zoo groot als de invoer. Van den invoer is thans 68 pet di or uitvoer gedekt tegen 60 pet. in 1923. Per hoofti der bevolking is de Oostenrijksche uitvoer zelfs grooter dan de Duitsche. De hooge belastingen zijn van groot nadeel ■or dfi verdere ontwikkeling. Zij verhinderen toevloeiing van vreemd kap.taal, waaraan groote behoefte bestaat De netto bedrijfswinsten worden kleiner en voor verbetering en vernieuwing benoodigde gelden zjjn hoe langer hoe moeilijker te ver krijgen. De overheid moet sterk bezuinigen, waartoe de onderlinge politieke partijtwisten beëindigd moeten worden. SCHATKISTPAPIER. Toegewezen f 39.554.000. By de gehouden inschrijving op f 40 nrllioen schatkistpromessen en - biljetten werd inge schreven aan 3-maanöspromc-;sen 19.3L0.000, 6 mnandspromessen f 3.800.000 en aan bil jetten f 25.168.000. Totaal f 48.288 01)0 ut pry. i van resp. f 960, f 988.75, f 972.75, T 983.75 f 1000—1040. roegevezen werd ann 3-maandspromessen f 13 020 0C8 tot den prijs van f 936 06. uitko mend op een disconto van ca. 5%, aan 6- maandspromessen f 2.400 000 tot den prys van f 973.90 (ca. 5 1/16 pet.), en aan biljetten f 24.134.000 tot den prijs van f 1000.21 (ca. o pet.). Totaal f 39.554.000,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2