LEIDSCHE GEMEENTERAAD. BEEKMAN Uit den Omtrek. DINSDAG 23 APRIL 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 OVERZICHT. De vergadering van den Leidsclien ge meenteraad, vooizoover zij in 't openbaar ia gehouden heeft gistermidag slechts een uur geduurd en gezien de agenda zou elke minuut meer dan ook tijdverspilling 2ijn geweest. Het eenige voorstel dat nog een schijn van belangrijkheid had, werd op voor stel van den heer v. Es van de agenda afge voerd. Dit voorstel hield in de oprichting by wijze van proef voor den tijd van één jaar, aanvangende 1 Mei a.s., van een con sultatiebureau voor zenuw- en geesteszie ken onder het oppertoezicht van de commis sie van beheer en onder het toezicht van den Geneesheer-Directeur van de gestichten „Endegeest". „Voorgeest" en „Rhyngeest*». Dr. Van Es en met hem, zooals uit de stem ming bleek, verschillends anderen, waren van meening dat deze zaak ook in behande ling diende te worden gekomen bij de ocm missie voor den ger/eskundigen dienst, hoewel deze dienst met het op te richten bureau weinig of niets te maken heeft. Hoe het echter ook zy, niemands gemoedsrust behoeft hier te worden verstoord. Baat het niet, dan schaadt het niet. Het voorstel tot aankoop van eenige perceel en grond tusschen de Medusastraat en den Lagen Rijndijk leverde geen bijzon dere opmerkingen op, behalve dan dat de heer Sijtsma B. en W. tot voorzichtigheid meende te moeten aanmanen, maar zijn waarschuwing mankte blijkbaar niet veel in druk. Bij de rondvraag maakte de heer Schalier een theatraal gebaar. Hij sprak zelfs van een handschoen die de voorzitter aan de s.-d. fractie zou hebben toegeworpen en die hij gaarne bereid was op te rapen. En dit alles naar aanleiding van het feit, dat de burge meester by de rondvraag geen discussie wilde toestaan op een door den heer Schüller te ontvouwen standpunt van de s.d.a.p. ten op- lichte van ós te weinige mededeelzaamheid I.L van het college van B. en W. jn ver band met de werkzaamheden ann den gevel •n de puinhoopen van het afgebrande stad huis. De klassieke handschoen uit een ridderlij ken tyd deed ons onwillekeurig denkan aan de beroemde figuur van Don Quihcotte, die vocht tegen windmolens, want blijkbaar wist de voorzitter niets van zulk een handschoen af. De heer Van Eek trad als waardig arbiter op, noemde den voorzitter wel eens te streng en den heer Schüller op 't oogenblik t-j fel. En daarmede was do hemel weer gezuiverd. VERSLAG. Voorzitter de Burgemeester, mr. A. v. d. Bande Bakhuyzen. Afwezig waren met kenivsgeving de hee- ren Suendel, Huurman en Parmentier Ingekomen zijn enkele missives van Ged. Staten houdende disposities op raadsbeslui- Eer. adres inzake restitutie van by den brand vernielde werktuigen van particulieren, end-raannemers, die in het Stadhuis werk zaam waren, wordt in handen gesteld van R en W. 0*1 prae-advies. De Voorzitter doet daarna mededeelingen omtrent de tc ontvangen asurantie-peDn'n- gen, welke medodee'.ingcn wy reeds in ons blad van gisteren opnamen. Het heeft den heer Sytsma (v.d.) be vreemd, dat bet publiek cleze dingen eerder wist dan de raadsleden. Wanneer er bij de ge meentediensten lekken zijn, dan zou spr. wel willen, dat daartegen maatregelen wer den genomen. De Voorzitter kon h:erop niet veel Iroostryks antwoorden. Spr. kan niet na gaan waar vandaan deze mededeelingen ko men. Als persman moet de heer Sijtsma toch weten dat er wegen zyn waarlangs men berichten kan krijgen zonder dat deze van officieele personen behoeven te komen. In behandeling komt daarna de agenda: 1. Benoemine- van een lid der Commiss'e voor het Stede'-iik Museum „De Lakenhal". Benoemd wordt prof. dr. L. Knappert, op wien 14 van de 27 stemmen waren uitge bracht:: 5 op den heer le Poole en S op den her dr. J. A. N. Knuttel 2. Voorstel tot overplaatsing van den onderwijzer J. Marijt, van de School Dui- venbodestraat A. naar de school Medusa- ■traat A. Aangenomen z. h. st. 3. Prae-adv'es op het verzoek van W. C. Brassem om eervol ontslag als ond-rwijz^r In de I'chamelijke oefeningen bij het o. 1. onderwijs. Aangenomen z. h. st. 4. Vcorstel: a .tot ontbinding van de huurovereenkomst met L. Koning, betref fende de strook grond ann den Apothekers- dijk nabij de Schapensteeg: b. tot verhuring van sub. a genoemde strook grond aan IL Hoge woning. De heer v. E s (n.-r.) kon niet dwepen met dit voorstel maar wil overigens alleen vragen of niet belet kan worden, dat in let terlijken zin de bloemetjes te veel worden buiten gezet, waardoor te veel ruimte bulten de krr-am in beslag genomen wordt. De Voorzitter zal met deze opmer king reken'ng houden. Het voorstel wordt aangenomen z. li. st. 5. Voorstel: a. tot ontbinding van de huurovereenkomst met J. A. van H'cringen betreffende hiet perceel Lalchorstotrnut 20; b. tot verhuring van het sub a. genoemd per ceel aan A. A. Owel. 6. Prae-advies op het verzoek van het college van Diakenen der Ned. Herv. Ge- 'meente, om vergunning tot het bouwen van een hofje aan de Kanrsenmakerssstraat. 7. Voorstel inzake de oprichting, by wyze van proef voor den tyd van een jaar van een Consultatiebureau voor Zenuw- en gees teszieken. Dit punt heeft B. en W. eigenlijk een beetje verrast. Deze zaak is besproken met de commissie voor de gestichten en ook met den geneeskundigen dienst, maar niet met de commissie voor dezen dienst in den Raad. Spr. zou graag deze zaak nog eens bestu- deeren en stelt daarom voor deze zaak van de agenda af te voeren. De heer Groeneveld (s.d.) sluit zich hierby aan. Wethouder Reimeringen zegt dat de raak die hier behandeld wordt er een is van den laatsten tyd. Ze is in verschillende ge meenten verschillend aangepakt. In onze ge meente is ze ondergebracht bij den Genees kundigen Dienst. In andere plaatsen echter is ze uitgegaan van de gestichten en dat is ook hier gebeurd. Het eenige verband dat met den G.G.D. bestaat is dat een lokaal zal worden gebruikt van het gebouw waarin deze dienst is gevestigd. B. en W. achtten het dan eok niet ncodig dat de commissie voor den G.GD. werd ge raadpleegd. De heer S ij t s m a (v.d.) meent dat er geen bezwaar tegen bestaat om dit punt uit te stellen. De beer Heemskerk (rJc.) gelooft niet dat de motie van den heer v Es op haur plaats is. Juister ware het een oordeel uit te lokken welke van de twee commissies er over had moeten worden gelhoord. De Voorzitter zegt dat oen zaak wel meer door twee comimissiën wordt be handeld, zoodat de opmerking van den heer Heemskerk riet juist is. Overigens zegt spr. dat het voorstel door B. en W. niet kun wor den aanbevolen op de door Wethouder Rei meringen genoemde gronden. Het voorstel van dokter v. Es in stemmmg gebracht, wordt aangenomen met 17 tegen 12 stemmen. Voor stemden de heeron Wil- mer, v. Rosmalen, v. d. Reijden, Wilbrink van Tol, Manders, Eikerbout, v Es en de s.d.a.p. 8 Voorstel tot aankoop in het belang van de volkshuisvesting van de perceelen grond en water tusschen de Modusastraat en den Lagen Rijndijk, sectie K nos. 910, 538, 539, C41 en 3Ü44 ged en van het perceel water langs de Medusstraat, Sectie IC., No. 2344 on tot vaststell'ng van den desbetreffeuden be- grcotïngstaat. De heer Sytsma (v.d.) zou met aankoop van grond over 't algemeen zoer voor/.icht'g willen zijn, omdat de gemeente nogal op las ten zit en voor dergelyke dingen geleend moet worden. De heer Schullcr (s.d.) is in de com- nv'ssie met dit voorstel meegegaan, maai bij wist niet ,dat ook perceelen water moesten worden gekocht. Wethouder Splinter (c.-h.) antwoordt den heer Sytsma, dat de grond niet duur is cn met het oog op onbewoonbaar-verklaring van woningen nood'g is. Wat betreft het opgemerkte door den heer Schüller, zegt spr., dat slechts een perceel water ad f 150 Is gekocht moeten worden en d t was nadat de zrak in de commissie is behandeld. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Schül ler (sd.) hoe het staat met de oprui mingswerkzaamheden van het stadhuis Wcthcuder Splinter (c.-Jh.antwoordt, dat daartoe is bes'oten. Hot opru'mnigswerk zal geschieden door den heer v. d. Akker, onder toezicht van den gemeente-opzichter. De heer Schüller (s.d.) zou graag meer inlichtingen wenschen en vraagt toe stemming het standpunt van zyn fractie in dit opz-'cht uiteen te zetten. De Voorzitter kan dit by de rond vraag niet toestaan. De heer Schül Ier kondigt een inter pellatie aan. De heer Manders (r.-k.) vraagt of het prae-advies op het adres inzake kinder toeslag spoedig te verwachten is. De Voorzitter antwoordt dat de zaak door Georganiseerd Overleg behandeld wordt. De heer Wilbrink (c.-h.) zou graag willen, dat de heer Schüller een uitlating in de vorige vergadering gedaan, clat spr. zou ingeschreven hebben voor de gemeente onder een anderen naam, bewees of introk. De Voorzitter zegt dat de rondvraag is voor opmerkingen in het belang der ge meente. De heer Groeneveld (s.ci.) is op rrrond van het reglement van orde van mee ning, dat de Voorzitter' '>n heer Schüller niet kan belatten zyn f ...iupunt inzake de werkzaamheden ann het afgebrande stad huis uiteen- te zetten. Spr. constateert, dat de Raad wordt gehouden buiten alles wat de zank betreft. De heer Schüller (s.d.) zegt dat de voor zitter de s.d.-fractie belemmert bij de be sprekingen en achterstelt bij de vechter zijde. De esdeapeeërs'zullen zich houden aan de orde wanneer ze behandeld worden vol gens hot reglement van orde maar wanneer dit n;et het geval is zal de voorzitter in hen felle tegenstanders vinden. Spr. zal de handschoen oorapen wanneer die hem toe geworpen wordt. De Voorzitter zegt zich niet van partijdigheid bewust te zijn. De beer Van Eek (s.d.) gelooft dat het 't algemeen beter is, dat de voorzitter niet te streng ontreedt. De hter Schülier is thans echter te fel geweest. Wat hij gezegd heeft was niet in overleg met de fratcie. arna sluiting. De Raad gaat over in ge heime zitting. STADSNIEUWS. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat L H. M. Beltjens te Leiden ,een verzoek heeft inge diend ter bekoming van een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in liet perceel Pelikaanstraat no. 4. Leiden, 23 April 1929 'VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. UNIVERSITEITSNIEUWS. PROF. STORM VAN LEEUWEN. In de vijf zdckeninrichtingen van de Duil- sche Landesversicherungsanstalt in de Rijn provincie zijn fallcrgoenvrije kamers ingo rich: volgens het systeem van de Leidsclu- k inlok voor allergische ziekten van Prof. Storm van Leeuwen. Ter gelegenheid van de ingebruikneming ervan op 4 Mei is Prof S'orm van Leeuwen uitgennodigd in een t" Dusseldorf I»: houden lcdenvergdering een voordracht te houden over allergische ziek ten cn haar behandeling, LEIDSCHE WINKELSTAND. BUREAU C. L. M. v. CLEEF. Hedenmiddag te 4 uur hoeft do heer C. L. M. van Cleef, gediplomeerd radio-technicus, die roods sedert cenigen tijd werkte als zoo danig zonder winkel in een gesloten huis aan de Heerenstraat, in het perceel Knre- vaarstraat 24 een show-room geopend. Dit perceel is voor dit doel hot was een ge sloten huis geheel omgebouwd en geres taureerd en thans inderdaad naar de eischen van den modernen tijd ingericht. In een fraaie moderno etalage, worden ver schillende artikelen smaakvol ten toon ge spreid en ook'in den winkel zelf is alle ruim te benut om <le radiotoestellen, electrische, gas- en sanitaire artikelen zoo voordeelig motrelijk te doen uitkomen. Do heer Van Cleef heeft eigen ateliers voor houw cnombouw van radiotoestellen, het vervaardigen en overtrekken van lam- pekappen, een wikkelinrichting voor mo toren enz enz. De verbouwing is geschied onder leiding van den aannemer A. en C. van Beukeriner. die ook de keurige lnrichtfng hebben ont worpen. Schilder was de heer A. J, Bievs. stukadoor de heer v. d Rerg, behanger de heer Dool, die allen gewerkt hebben tot vo''e tevredenheid van den heer van Cleef. i' -t is dan ook alles prachtig in orde. INGEZONDEN MEDEDEELING. ONZE COLLECTIE JONGENSPAKJES NIEUWE KLEUREN EN DESSINS ZEER SOLIEDE EN TOCH NIET DUUR KOREVAARSTRAAT TÜL. 3(9 LUTHER EN ZWINGLI. Hedenmiddag heeft prof. Dr. Walther Kohier, tot voor korten tijd hoogleeraar in de kerkgeschiedenis tc Zürioh, thans als zoo danig aan de Unlvejoitedt te Heidelberg werk zaam, op uitnood iging van de theologische faculteit van studenten te Leiden, iin het Uni versiteitsgebouw, een drukbezochte lezing ge houden over: Waarom rijn Luther en Zwingli in 1529 op het godsdienstgesprek te Marburg het niet eons ge worden? Kort samengevat was de ged&chtengang zijner rede als volgt: Wanneer men in den tegenwoordigen tijd allerwege een streven speurt en een poging opmerkt om elkander beter te verstaan, zou den wij Protestanten daarbij dan ook gaarne onze voormalige geestelijke leiders, de Refor matoren in herinnering brengen, maar dit gaat niet, want in plaats van eenigtheid bij hen aan te treffen, stuiten wij op soherpe tegenstellingen, zoo: Luthcr en Zwingli le Marburg. Hoe is dit te verklaren? Waarom zijn deze beiden het niet eens goworden, zij die tooh, ieder voor zich, zulke uitnemende menschen waren? Dit vraagstuk is vrij ingewikkeld. Ten deele moeten wij de tegenstellingen reeds zoeken in hot onderbewuste, derhalve al aanwezig voor zij elkander persoonlijk had den leeren kennen. Zwingli, dé vrije demo- kratische Zwitser heeft een geheel andere geestesgesteldheid dan Luther de monarchis tisch gezinde Duitsoher. Bij Zwinglii v.indon wij religie cn poli tok in rechte linie verbon den, bij Luther daarentegen een scherpe tegenstelling tusschen religie en staatkunde. Deze onderbewuste tegenstellingen nu ko men tot bewustheid bij de Avondmaalsleer, waar weder noodlottig is dat Luther Zwingli niet persoonlijk had leeren kennen, maar dat Zwingli bij Luther verdacht is gemaakt als een vorvalscher dier Avondmaalsleer. Over dit wantrouwen tegen Zwingli heeft Luther zich nooit heen kunnen zetten, al heeft Zwingli zijnerzijds Luthers reformatie in den eersten tijd ook geestdriftig toege juicht en is hij Luther steeds dankbaar ge bleven voor wat doze hem in geestelijk op richt geschonken had. Zoo blijkt Luther on verzoenlijker dan Zwingli. Deze tegenstellingen nu wortelden ook theologisch gesproken zeer diep. Zwingli's Avondmaalsleer toch is van beneden uit ge vormd, namelijk de geloovige mensoh viert gedachtenis van Christus; Luthers leer daarentegen is van boven af geconstrueerd: God spreekt, God geeft zich in het sacra ment Hier de inslag van hoven af, bij Zwingli' een verheffing van heneden naar boven. Bij Luther het Woord, bij Zwingli de Mystiek Wij vinden hier tegenstellingen die ook weer dn den tegenwoordigen tijd levendig zijn geworden. Deze tegenstellingen waren wetenschappe- lijk-theologisch niet tot een vergelijk te brengen. Men meende echter een uitweg te kunnen vinden door ieder zijne meening te laten behouden cn over de verschillen heen elkander de hand te reiken en samen een bondgenootschap tegen de roomsch-katho- lieken te sluiten. Zwingli was hiertoe be reid. Luther echter niet daar voor hem be lijdenis wat ruimer te stellen, en men heeft in Marburg een vereenigingsformule aan de hand gedaan, maar Luther wilde tenslotte zijn standpunt van hoven af niet verlaten. Zoo kon Zwingli niet verder toegeven, waar bij nog kwam, dat hij het zich als een plicht rekende de reformatie in Zürich zuiver te houden; een overeenkomst met Luther in de Avondmaalsleer zou in Zürich als roomsch- katholiseerend zijn beschouwd en in dezen zin door de roomsch-katholieken tot hun voordeel zijn aangewend. Op die manier zou Zwingli heel zijn hervormingswerk op het spel gezet hebben, wanneer hij aan Luthers Avondmaalsopvatting zijn instemming had betuigd. Inderdaad, een samenstel van om standigheden en opvattingen die de vereeni- ging tusschen Luther en Zwingli te Marburg in 1529 onmogelijk heeft gemaakt. DE KONINGIN DOOR LEIDEN. Hedenmorgen te ongeveer 10 uur is II. M. de Koningin met gevolg op weg van het Leo naar den Haag, waar H. M. te ongeveer 11 uur werd verwacht, onze stad doorgetrok ken, over den Hoogcn Rijndijk, de Hocge woerd, Brecstraat en Noordeinde. Door ver schillende personen wt-rd de Koninklijke stoet, bestaande uit een vijftal auto's, opse- merkt. De politie op den weg van doortocht was verstrekt. INSPECTEUR A. P. A. ESKENS. 25 jaar bij de politie. Morgen is het 25 jaar geleden, dat de heer A. P. A. Eskens, die volontair was by de politie te Vlaardingen, tot inspecteur van politie te Leiden werd benoemd. Het politiecorps had hem gaarne dien dag hulde gebracht en ook zeer velen uit de burgerij zouden hem zeker zijn komen com plimenteeren. Het is echter den uitdrukke- lijken wensch van den heer Eskens, dat die dag onopgemerkt voorbijgaat; hij zal dan ook uitstedig zijn. Wy meenden onzen lezers dit bericht niet te mogen onthouden, danr de heer Eskens cncler de Leidsche burgerij een goede be kende is. FOURAGE. By ministerieele beschikking is voov het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 Juli e.k. de dagelijksehe vergoeding voor niet in nature verstrekte fourage voor Leiden vastgesteld op f 1.08. ZES-RITTEXKAARTEN' N2.U.T.M, Zooals wy on'angs mededeelden zullen met ineang van 1 Mei n.s. o-> het traject I.e'den Den Haag van de N Z.H.T.M, zep-ritten- kaarten worden verkrijgbaar gesteld. Abu sievelijk maakten wij daarbij melding van een prijs van f 2.10 per stuk. Deze prijs is nader vastgesteld op f 2.25. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". TWEEDE PAEDAGOGISCH CONCERT. De Leidsche Kunstkring „Voor Allen'' had gisteravond de Foyer van de Stadsgehoorzaal voor meer dan drie kwart bezet met een aan dachtig auditorium, waarvan de z.g. rijpere jeugd een zeer groot deel uitmaak-*. Wat ook de bedoeling was! En dit aud'torium heeft gisteravond onver deeld kunnen genieten van de klare, zake lijke en zeer boeiende wijze, waarop Willem Andriessen hier de mentor was. Andriessen begon met een uiteenzetting de ontwikkeling de Suite. De Suite van Bach zijn er be roemde voorbeelden bestaat uit een opeen volging van dansvor men aan Duitsch- land, Engeland,Frank rijk, Italië en Spanje ontleend. Melodiek en rhythmiek var. oor spronkelijke volksdan sen, werden door in strumental 1-kunstc- naars aangewend om deze muziek op het plander kunst te heffen. En nu is de Sonate niet andc den Sonate-vorm uit .Andrles dan de zich ontwikke lende Suite. Zoo is het Allegro, waarmee een Sonate gewoonlijk aanvangt een gewijzigde Allemande. Vooral de kleine, eendeelige sonaten van Domenico Scarlatti, de eerste verschijningen van klaviersonaten, toen nog gespeeld op hst ciavfccymbel, wyzen daarop. Het kenmerkende van Scarlatti's sonates is, dat ze evenals de Allemande, met behoud van dezelfde rhyfch- ndek, zich in twee deelen laten scheiden. Hierna speelde Andriessen een sonate in de kl. t. en een in C gr. t. van Scarlatti. Het dsnsrhythme zit er nog geheel in. Voornaam zyn de melodische lijnen, die voortdurend om speeld worden van trillertjes en fijne versie ringsfiguurtjes. Alles zweefx voort in lichte vlucht en kenmerkend is wel voor den aard van het instrument, waarop zij oorspronkelijk werden gespeeld, dat men weinig diepe bas tonen hoort. Men voelt dat het instrument, waarvoor ze gedacht zyn, lichter van struc tuur was, dan onze moderne vleugel. Hierna liet Andriessen een Allemande van Bach hooien. Bach en Scarlatti waren tya- genooten. Bij alle verschil van persoonlyk- he.d v/as de innerlijke structuur van ceze Allemande gelijk aan de sonate'3 van Scar latti. Hetzelfde fijne, licht zwevende karak ter met versieringen van het melodisch motief in ongeveer denzelfdcn geest, al is de Germaan iets donkerder dan de Italiaan. Naast de parelende melismen en de tintelende arpeg gio's hoort men wat meer gebruik maken van diepeire bastonen. Allemande en sonate delckeu echter elkaar nog volkomen. Er is alleen ver schil van naam. In tegenstelling met het gezongene, dc cantate, gebruikten de Italianen voor een speelstuk, een „klankstuk'' den naam sonate. Dus cantate-zangstuk, sonate-klankstuk De oude Italianen bedoelden aanvankelijk met sonate geen stuk in een bepaalden vorm, 'oo- als d t een eeuw later by de Weensche klaseici het geval zcu zyn. Haydn denkt zich dt sonate reeds als eon stuk van 3- of 4-d:eligen vorm, dat in zijn onderdeden aan bepaalde rhythmische en. melodische eischen moet vo'.doen, terwijl ook die onderdeden op zich zelf een meer samen gestelde structuur gaan vertoonen. Intusschen herinnert bij hem net Allegro rog eenigszins aan de Al.emande, het Adag o soms aan de Sarabande, het Presto aan de Gigue. Het Allegro is intusschen aanmerkelijk uitge breid door een samengestelder oew erving t&A het thematisch materiaal. Én hét Largo in de sonate :n D gr. t., Welke Ar.driessen zou voordragen is in dit géval niet verwant aan een dans, ornaat het füloen dient tot inleiding van da Finale. Intusschen bemerkt men bij hem, vooral m het Largo een veel rijker gebruik van de bassen, en geeft, vooral door de verdubbeling van ae basconen, reeds een voorspel van cïe sombere klanken die aan Bcethovens werk zulk een machtigen, diepen grond geven. Overigens is de muziek van Haydn van een trouwhartige, humoristische, opvoerende le venskracht, vol van Oostenrijkscne inijmoe- d-gheid. Na deze uiteenzettingen duidt Andriessen de thema's aan en doet opmerken, hoe deze af wisselen, omgekeerd en omgewerkt worden tot ze weer in hun eersten vorm verschijnen. Daarna wordt de sonate in haar geheel gespeeld, een prachtige voordraent, waarvan onverdeeld werd genoten. Als Andriessen opnieuw het woord neemt, begint hy met te verklaren, dat hy nood zakelijk heel kort moet zijn, omdat de litte ratuur zoo omvangrijk is. Beethoven all<-en schreef reeds 38 sonates. Hij behandelt ver volgens Op. 81a, genaamd „Le3 Adieuj.1'. Welk afscheid ligt hieraan ten grondslag? In 1809 brak de oorlog uit tusschen Frank rijk en Oostenrijk. Napo'.eon belegerde en nam Weenen. Het keizerlijk hol' moest vluchten. Een en ander greep Beethoven steèk aan. Aartshertog Rudolf, een halfbroe\T.\>an den was leerling van Beethoven. Er waS^tusschen beiden een heel innige vriendschap. Aartsher tog Rudolf, later Kardinaal-Aartsbisschop van Olmuz kende ten opzichte van Beethoven niet de verstijfde en bevoren aristocratentrots, die zoovele k'edne potentaatjes grenzenloos be lachelijk maakt voor degenen die zy als hun inferieuren beschouwen. Aartshertog Rudolf stond met begrijpenden eerbied tegenover het genre van Beethoven en deze wist op zyn beurt grootheid van ziel te waardeeren. Zoo was er tusschen beide mannen een verhou ding, die alle nedeibuigende welwillendheid van de eene, alle laffe vleierij van de andere .zijde uitsloot. En het zijn juist werken van het allerbeste gehalte, welke Beethoven aan den kerkvorst opdroeg: het v'erde en vyfde piano-concert, de sonate voor Hammerklavier, de Missa Solemnis, de sonate Op. 111 en de onderhavige: „Der Abschied'". In het eerste deel. Adagio, vertolkt Beet hoven de smart van het Afscheid; in het Audante het herinneren van de afwez'gheid en eindelijk in het Vivacissdmamento de vreugde van het weerontmoeten. Is er dus een bepaalde ^omstandigheid die Beethoven heeft geïnspireerd tot het compo- neeren van deze prachtige sonate, Beethoven heeft het zoo gedaan, dat ze het gevoel weer geeft van iederen mensch, die in zijn leven wel eens een aangrijpend afscheid moest ne men, die leed en zuchtte onder lange schei ding en eindelijk de vreugden van 1 zien smaakte. Von Bülow, de groote Wagner- dir'gent meende, dat deze sonate vóór Wag ner reeds op treffende wyze den 'nhoud van diens muziekdrama „Tristan und Isolde" ver tolkte. Uitvoerig zet Andriessen aan de hand Her motieven uiteen, hoe het Afscheid als 't ware cu'mineert in een laatsten handdruk, wanneer het korte „Lebewohl"-motief met een geniale dissonantvondst tusschen de scheiden den gewisseld wordt; hoe in het Andante de eenzaamheid klaagt in droefgeestige uelo- dieën en hoe aan net slot er van weerszoden levendige, hartstochtelijke, wederzydsche vreugde-betuigingen worden geuit. Inderdaad deze sonate is van d:epaanrijpenJe algemeen menschelijke beteekenis, wat na ae toelich ting te meer bleek uit de prachtige auditie. Andriessen speelde ze met een meesterlijk stijlbegrip, technisch volkomen af en muzi kaal heel diep doorleefd. En opnieuw stonden we met eerbiedige bewondering tegenover den meester, die uit een eenvoudig motief van drie afdalende tonen: gfes, zulk een wonder yan schoonheid wist te scheppen. Na de pauze eindelijk behandelde Andries sen nog de Sonatine in Fis.-kl.-t. van Rave!, een werk, modern van structuur, pas in 1905 ontstaan, modern van gedachte, dat niette min toch vast houdt aan den klassieken so natevorm. Spr. merkt op, hoe ook Ravel voor de dub bele streep in het Moderato, voor het rust punt dus, een expositie geeft van het thema tisch materiaal, hoe daarna dit materiaal ver werkt wordt om ten slotte in den oorepron- kelijken vorm terug te keeren. Deze drie- deeiighe'd is een kenmerk by alle kamer muziekstukken en eveneens bij Symphonieën. Daarna volgt het Mouvement de Menuet dat ook weer herinnert aan den cuden Menuet- vorm, al os dan de inhoud modern. Heel logisch heeft Ravel zyn Menuet voort laten komen uit het eerste deel en ook het derde deel sluit zich daar weer heel streng by aan. En binnen de grenzen van die streng archi tectonische structuur weet hy zyn stemming in duizend nuances weer te geven. Een bril- lante voordracht van dit nobele werk besloot den avond. Het auditorium was zeer dankbaar gestemd. Bachstein-vleugel uit het magazyn van Mens. ALPHEN AAN DEN RIJN. AANBESTEDING. In de gemeente-secretarie werd gister morgen door B. en W. aanbesteed hef onder houd aan gemeente-eigendommen gedurende 1929. Ingeschreven werd als volgt: Voor timmermerk: Gesman en Zoetmeyer C. Slingerland M. de Kleer C. M. Deerenberg Gebrs. Vrisekoop K. de Jong A. van Dam J. van Wieringen Joh. Gesman Voor stucadoorwerk L. v. d. Waal Voor metsel- en stuoadoor f 2S15, - 2710,— - 2700,— - 2459,— - 2298.— - 224 - 2239, - 2172,— - 2091,— f 1965.— Gesman en Zoetemeyer f 204Ó,— S, de Jeu - 1910,— A, J. J. van Engelen - 1869, J, P. van Wyk - 1680,— Voor smidswerk: Th. Rozenstraten f 295,— J. v. d. Velden - 243, J. Oudejans 235,— Voor sch'lderwerk: Gebr. Verhoeff s*00,— Wassenberg en Zyerveld - 3333. J. Z. van Hellemond - 3320.— H. J. Geertman - 3122,— W. van Diest H Voor lood- en zinkwerk: - 2143. Th. van Oostrom f 793.— Jrc. J. Bonte - 775,— H. Vitters - 620,— Voor stoffcerwerk: S. Gorree f -.94.— Th. Jongeneel - 784,90 O. Verwyk - 765, BOSKOOP. „DE BOSKOOPSCHE VEILING". Veiling van 22 April. Rozen per hos: But terfly f 0.751, Golden Ophelia 5075 ct., Gemengde rozen 2531 cV, Bab'-rozen f 0.60—1, Mac Keiler f 1.12—1.43, Marcel Royer f 0.951.20, Claudius Pernet f 130 —1.60, Hadley f 0.94—1.33, Columbia 40— 70 ct., Ophelia 5168 ct., Rosalandia Cl 86 tc., Wilh. Kordes f 1.071.30, Ba'oyrozen per tak 911 ct. Kersentakken per tak 2538 ct., Idem per bos 2e soort 20—32 ct., Aronskelken per kelk 20 ct., Rhodendrons per kop 5 ct., Prunustakken per bos 16—31 ct.. Ma- lustakken per bos 1419 ct., Lathyrus oer bos le soort 3047 ct., idem 2e soort 18 23 ct., Amamle'.takken per bos 20 ct., Viol ie rend ubb. per bos 98 ct. BELASTINGKANTOOR. In aansluiting op ons bericht omtrent de verplaatsing van het belastingkantoor naar het oude Raadhuis, zij nog medegedeeld, dat de eerste zitdag vor het in ontvangst ne- n.en van gelden aldaar zal aanvangen op Maandag 29 April e.k. HAZERSWOUDE. SCHOUW. Door liet bestuur der Hazerswoudsche Droogmakerij zal op Maandag G Mei a.s. schouw worden gehouden volgens art. 5 en 21 der verordening. EMMABLOEM. De verkoop van de Emmabloem ten bale van het T.B.C.-fonds in onze gemeente, heeft opgebracht de som van f 375.02 waar van ruim f 243.— op het dorp cn ruim f 101 aan den Rijndijk. EIERVEILING. Bij de Maandag gehouden veiling waren aangevoerd 19C32 eieren, waarvoor werd be steed voor kippeneieren f 5.— h f 5.95 per 100 stuks, eendeneieren f 4.75 f 5 05 per 100 stuks, ganzeneieren f 0 12 a f 0.14 per stuk; Konijnen f 0.50 per stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN. VERKEERSONGEVALLEN. Op den hoek MolentuinwegVoorstraat kwam door verkeerd uitwijken ccn auto, chauffeur J. Wessels uit Haarlem, in botsing met den motorrijder J. H. Hubert. De motor fiets was gedeeltelijk vernield. Geen persoon lijke ongevallen kwamen voor. De politic maakte tegen eerstgenoemde proces-verbaal Op den Wassenaarschen weg bij „de Mient", geraakte door onvoorzichtigheid een auto in een sloot. Alleen matericole schade. Nog een verkeersongeval had plaats aan don Valkenburgschen weg. ter plaatse waar door de Amsterdamsche Ballastmaat- schappij een haven wordt gegraven. Op dc noodovorgang, die daar gemaakt is, had een aanrijding plaats, doordat een automobilist zonder waarschuwingssein te geven, achter uit reed en het rijwiel van iemand, die er achter aan kwam, geheel vernielde. Het liep zonder persoonlijke ongelukken af. De auto r mobilist zal de veroorzaakte chacle moeten j[ betalen. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND. (blx. 1.) Voor de eerste maal is in druk verschenen het verslag van liet prov. Friesche advies commissie lot wering van inbreuk op schoon heid van stad en land. Verschenen is het 24ste jaarverslag i „Sonnevanck". Volgens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer lot wijziging van de begi ting van het Zuiderzeefonds is er geen voor een financieele debacle. (blz. 2.) Heden is voor de rechtbank te Gronin; de behandeling begonnen van het drama to Grootegast, waarbij vier veldwachters zijn vermoord. Het Fransche stoomschip Paris is ter re paratie bij de firma Wilton aangekomen. (blz. 5.) Voor de Indische afdccling van dc Ned. Chr. Radio-Vereen, is Zaterdag weer een i gadering te Utrecht gehouden. fhlz. G.) Te Utrecht hec.'t een groote brand gewoed in de machinefabriek van de firma Smul ders. (Blz. 7). Op verschillende plaatsen hebben fel la branden gewoed. (Blz. 9). De heer Wirtz schrijft een artikel over vvensehelijkheid van een achturigcn arbeids- dag voor onze kinderen. Een commissie uit de Chr. Werkgevers- vereeniging heeft een rapport uitgebracht over het vraagstuk der ProL Chr. patroons- vakorganisatie. DE AGENDA. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei Apotheken wordt van Maandag 22 t;t er met Zondag 28 April waargenomen door do apotheken van de heeren: G. H. Blanken, Hoogowoerd 171, Tel. 502. D. J. van Driesum, Mare 76, Tel. 406. INGEZONDEN MEDEDSELING. Uw schoeisel dient bij reparatie in een minimum van tijd weder tot uwe beschik king te zijn. Wij leveren binnen een dag ai. Lederh. en Schcemn. „De Centrale", Haarl.cïr. 74 LISSE. CHR. ORANJE-VEREENIGING. Men deelt ons mede dat de jaarvergadering der Chr. Oranje-Vereeniging D.V. zal worden gehouden aan den vooravond van den verjaar dag van II. K. H. Prinses Juliana. Nadere bij zonderheden vo.een. Ds. H. A. MINDERMAN. Wegens ongesteldheid was Ds. M'ndemiart Zondag verhinderd in den dienst des Woords I voor te gaan, zocdat door de brs. ouderlingen/ in beide diensten een predikatie ord yoo-va.i.A KERKTELEFOON. Door den Raad der Geref. Kerk alh'er ia besloten ove1- te gaan tot het aanleggen van de Kerktelefoon, waarvoor aanvragen bij de Fin. Commissie (adres: br. E. Statema) m ten worden ingebracht. HOLLAND'S ELOEMBOLLENHUIS. Woensdag 24 April, des nam. te 2 uur er een vcorveiling worden gehouden. COöP. VEILING H. B. G. Woensdagmorgen om half elf veiling RIJNSBURG. ONGEOORLOOFD SCHOOLVERZUIM. Uit het verslag van de Commissie tot we ring vas schooivei'iuim blijkt, dat in l afgeloopen jaar 90 oproepingskaarten w den on-.vangen van den Inspecteur van Lager Onderwijs tc Leiden, betreffende i geoorloofd Schoolverzuim. De secretaris riep de daarbij betrokken personen op, waaraan door 35 hunner ge hoor werd gegeven. De Commissie verga derde daartoe 11 maal. In 12 gevallen adviseerde de Commissie het verzuim als geoorloofd te beschouwen. De overige verzuimen werden als onge loofd aangemerkt. BURGERWACHT. In de vacaturc-H. J. Grimbergen is geko zen tot voorzit.er van de Burgerwacht al hier de heer Adr. den Hcijer. 5ASSENHEIM. ZIEKENHUIS VERPLEGING. Naar wij vernemen is het Bestuur van dc Vereeniging tol voorziening in de onkosten van ziekenhuisverplcging a hier als volgt samengesteld: le voorzit.er: J. de Jong, 2e voorzitter: S. Molema, le Serretaris: J. Zu;I- hof. 2e Secretaris: P. Potman en algemeen adjunct: J. Oudshoorn. „CRESCENDO". Ter gelegenheid van dc winkelweek heeft het Christelijk Muziekkorps „Crescendo" op Zaterdagavond een muzikale rondgang door onze gemeente gehouden. Er was van d zijde van het publiek veel belangstel ling. Naai wij vernemen hoopt dit korps don 2en Pinksterdag deel tc nemen aan het ziekconcours te Naarden en komt dan voor de le maal uit in do le afdeeling. We wen schen hen van harte veel succes toe. AïflSTEF.DAM—DEN HAAG. De nieuwe groote verkeersweg tusschen Amsterdam-Sassonheim-Deii Haag is zooda nig ontworpen, dat le uehouwdo kommen van Sassonheïni en Oegs geesi worden gr- meden en de weg te Wassenaar (den Dcijl) zal worden verbeterd. Een weg beoosten Leiden behoeft om die reden geen voorkeur te hebben. BOLLENSCHOONHEID. De crocussen bloeien nu volop, hier daar zijn hyacinthen en narcissen ontlo ken. Als hei weder een weinig meewerkt i de nachten niet al tc koud ziyn, is de ma sa-bloei spoedig te verwachten. Binnen e kele dagen Kunnen duizenden en duizenden komen genieten van het schoone bloeiende bloembollqn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6