|liftuur £>tïtsdjr (iouraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. EERSTE KAMER. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3=25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending H 7«—> Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7% cent. Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. No 2717 ZATERDAG 13 APRIL 1929 Van 1 lol 5 regel»t I.17V, Elke regel meer 0*22 Yt Ingez Mededeelingen van 1—5 regels 2^0 Elke rege' meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan hel bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. Dit nummer beslaat uit VIER bladen. ™d3pS*rlst;'nd'die in het IndividuaHsme en Socialisme, Wij hebben hier twee van de in onzen tijd zoo zeer gebruikelijke ismen ge noemd, waarop het oordeel valt van gchier alle ismen, n.l. het oordeel der eenzijdigheid en daarmede zijn alle ismen in het algemeen veroordeeld. Er is in het leven plaats voor net individu eels, het persoonlijke, maar er mag geen plaats zijn voor individualisme. Het sociale eischt zijn rechten, dceh socia lisme is een ontaarding der eenzijdig heid, welke uit de ontaarding van haar tegendeel is ontstaan, het individualisme en daarmede ook steeds verband houdt. Zonder individualistische .miaatding geen socialistische. Wie eenzijdig voor de zelfstandigheid en de rechten v»ii de in dividuen opkomt, verkracht noodwendig den socialen aard van de menscheljjke natuur. De mensch is uit een bloede ge schapen. Niet de enkele mensch, maar de menschheid als geheel werd tot open baring van haar wezen in het aanzijn geroepen, toen God de Heers Adam voortbracht in Zijn scheppende almacht. Die eenheid van de menschelijke na tuur en haar organisch karakter, doet de persoonlijkheid van den enkeling geenszins te niet. Integendeel, de men schelijke natuur openbaart zich in de enkelingen in een rijke verscheidenheid welke den luister van dit scheppings werk Gods in den rechten staat des levens in de schoonste harmonie zou openbaren. Vasthoudende aan de grondwaarheid der Schriften, dat overal waar van rechten van den mensch kan sprake zijn, zulks alleen in den zin var verkre gen goederen, waarmede de genadige Gcd den mensch wilde versieren, kan en mag gelden kan dan ook z^t r ze ker g-cwnajrd worden van persoonlijke en dus individueele rechten van den mensch, b.v. van persoonlijke vrijheid. Die rechten zullen echter wanneer zij eer. individueel karakter aannemen, steeds en altoos verband houden -r et dc gaven der persoonlijkheid, welke de Heere aan haar heeft geschonken en staan dus in onmiddellijke relatie tot het gezag, dat God aan die gaven ver bond en met de ordinantiën, welke hjj aan het leven heeft gesteld. Aan de gave is alzoo het recht en zelfs de plicht der ontplooiing gesc hon ken. De gaven zetten eener'üüs hem, die daarmede versierd is, afzonderlijk, gaven hem een bijzondere plaats onder de menschen, doen de persoonlijkheid spreken. Er zijn menschen, die door hun talent een hoofd boven de menigte uitsteken. Die persoonlijke verscheidenheid in gaven en goederen brengt voorts ver scheidenheid in betrekkingen en plaats in de saamleving der menschen, en heeft in verband met de uitoefening van gezag en souvereiniteit ook zelfs strikt naar de ordinantiën Gods gezien weder om verscheidenheid van rechten, die aan de personen gebonden zijn door ambten en betrekkingen. Deze werkelijkheid is er, ligt iri het leven gefundeerd en zal zich steeds handhaven, ondanks alle droornen van gelijkheid, zelfs onder degenen, die zich aan zulke droornen overgeven. Ilat leven laat zich ten eenenmale niet tegen de natuur des levens maltraiteeren. Wij erkennen derhalve naar Chiiste- lijke orde niet slechts de algemeene rechten der persoonlijkheid als haar vrijheid en deze vanzelfsprekend naar den zedelijken maatstaf, welke de ordi nantiën Gods stellen, maar ook de door talenten en ambten bepaalde r 'ehten van de persoonlijkheid, die zich die rechten waardig betoont. Dit is echter geen individualisme. Individualisme gaat men drijven, wan neer men op grond van de rechten dei- persoonlijkheid, zooals wij die onder Gods bestel meenen te mogen zien, of zooals sommigen naar eigen goeddunken aan den individueelen mensch toes hrij- ven, den enkeling ook nog het recht toe schrijft om naar eigen believen en be geerte alle krachten in te spannen tot eigen nut en voordeel, zonder zich te be kommeren omtrent de belangen van zijn medemenschen. De vrijheid, welke men predikt, om schier onbelemmerd, zich uit te leven, berooft de saamleving van haar sociaal karakter, hoewel dit onder den dekman tel van een onafhankelijke moraal gedu rende korter of langeren tijd verborgen kan blijven. Intusschen kan de practijk van zulk een individualistischen En hoewel het een mensch zeer na ligt om zich in zulk een indivudualisme wel te bevinden, zoo de gelegenheid hem gunstig is, kan dit niet anders dan te gen hem getuigen, wijl hij het gebod des Heeren en de wet zijns levens schendt. Niemand kan zich voorts verwonde ren, dat de mensch naar zijn verdorven aard zoo doet en zoo is, gelijk cok alleen de dwaasheid en geestelijke blindheid zich kan verbazen, dat het leven zich over zulk een individualisme wreekt. Wie uit het geloof leeft, weet deze dingen en belijdt met den Catechismus als eisch Gods, dat men zijn gaven en krachten schuldig is ten nutte en tot zaligheid van zijn naasten dierv.tbaar te maken. Daarin spreekt de sociale eisch der H. Schrift, die de gaven der persoon lijkheid erkent en haar vrucht zoekt in haar sociale aanwending cm daarin den Gever en Schepper te eeren. Derhalve zal ook deze sociale eisch zijn toepassing en bekrachtiging vinden in de gehoorzaamheid des geloofs. De zonde leidt tot zelfzucht en individu alisme, overheersching van het indivi dueels, het geloof treedt haar tegen en doet zijn rcgenercerende kracht op de natie uitgaan. Dit is een zegen van het Kruis, die ook op de wereld uitgaat, als de Kerk zich op haar roeping bezint en die vervult. De onheilvolle gevolgen van een over- heerschend individualisme komen daar in aan het-licht, dat de minder bedeel den in gaven en vermogen allengs in meer schrijnenden socialen achterstand geraken en de uittering van de sociale liefde wordt daarin bev/ezen. 1-Iet sociaal gebrek wordt geveeld, men wordt zich er van bewust, wijt de ellende aan den welvarende, gevoelt zich gekrenkt in zijn rechten, en geleerd door het individualisme eischt men in denzelfden weg, wat men als zijn rech ten begeert. De individueele ontevre denheid zoekt versterking in het mas sale. Men tracht naar het sociale en maakt de achterstelling, de ontevreden heid als zoodanig tot sociaal verband. Tegen de eenzijdigheid van het indivi dualisme stelt men die van het socia lisme en beziet al zijn belangen uit het oogpunt van het sociale. Alles zal so ciaal geschieden. Geen individueele vrij heid dan onder den ban van het soci alisme. Hoezeer zulk een gang van zaken ver klaarbaar is en de klassen der minder welvarenden en veronachtzaamden tot sociale verbanden reept, ontbreekt ook in zulk socialisme het eigenlijk soci?.le niet minder dan in het individualisme. Het is individualisme in den vorm van een blok, strijd om persoonlijke belan gen in verzamelvorm en principieel in geen enkel opzicht daarvan verder on derscheiden. Het is even doodelijk voor de rechten der persoonlijkheid als de vorm van individualisme, welke het be strijdt, wijl het evenweinig rekening houdt met des menschen levenswet er. de sociale ordeningen Gods, en zoo mo gelijk nog verderf lij ker in zijn gevolgen, zijnde een voortschrijding in een pro ces, dat de maatschappij in het alge meen nog armer vindt aan waarachtig zedelijk bewustzijn dan het voorge slacht, dat zich op het hellend vlak ging bewegen. Geboren uit materieele tegenstellin gen, die ondraaglijk werden in eer geestelijk arme maatschappij, wordt het socialisme eenzijdig door stoffelijk be lang gedreven en zal vergeefs zoeken in een idealisme van een niéuwen maat schappij vorm een surrogaat te verschaf fen voor de dragende kracht van het sociale leven. Hier is geen genezing te verwachten, dan van de hernieuwende kracht van den Verrezene en het geloof in de eeuwige liefde. Slechts in de gemeenschap des ge loofs herleeft het waarachtig sociale gevoel, dat dringt tot gehoorzaamheid aan het gebod der naastenliefde. Slechts in de kennis van des Heeren ordinantiën en haar onderhouding ook voor de sociale betrekkingen is de bron van socialen welstand gelegen en de waarborg voor de vrijheden en rechten naar Gods bestel. BEGROOTING VAN ARBEID. DE SOCIALISTISCHE CRITIEK GEWOGEN EN VEEL TE LICHT BEVONDEN. HET WINKELWERKTIJDEN BESLUIT KOMT. LANDBOUWARBEIDSWET. De Woningpotitiek. De bc-rooting l.h.s. goedgekeurd. OVERZICHT. Minister Slotcmaker heeft in een uitvoe rige rede zijn opponenten te woord gestaan en vrijwel afdoende. Nieuws zat er niet veel in, doordat de soc.-dem. critiek geheel en al opgewarmde Tweede Kamercritiek is. De minister moet dus wel herhalen wat hij elders en in de stukken heeft gezegd. De minister heeft volkomen duidelijk ge maakt, dat het verwijt van gebrek aan acti viteit geheel ongegrond is. en dat veel cri tiek zeer oppervlakkig is te achten feiten geen grond vindt. Daarom is ze i onredelijk. Als niet onhelangrijke mededeeling leerden we 's ministers voornemen om in ieder geval voor zijn aftreden het winkel- werktijdenbesluit in te voeren, ook al doet de Kamer de Winkelsluitingswet niet meer af. Ook voor de chauffeurs en musici is er uitzicht,'dat voor hen neg iets gedaan wordt. crige we moeten kort zijn het VERSLAG. Tn zijn voortgezette rede betoogde de heer Westerdijk (V.D.) nog, dat afdoende rei niging van afvalwater economis.h onmogëS lijk is. Men zou dan de industrie moeten verbieden. Echter zal veel te hereiken zijn met een verbeterde Hinderwet. Mr. Reymer (R.K.) betoogde, dat het verwijt van den heer Wibaut, dal de minis ter den volkswoningbouw heeft achteruitge zet, allen feitelijken grondslag mist. De zaak is, dat het Dijk zich om financieele redenen meer cn meer terugtrekt op dit gebied. Alleen geeft het Dijk nog steun bij oprui ming van krotwoningen. De voorwaarden zijn echter zoodanig de minister weet dit dat vele gemeentebesturen er geen ge bruik van willen maken. t is in ons land vergeleken met het buitenland met den woningbouw, aller minst slecht gesteld. Men komt juist uit het buitenland hier om van or.zcn woningbouw te lecren. Voorts bracht de heer Reymer bedenkin gen in tegen het betreden van den meer en gebruikelijken weg, dat ministers voor allerlei vraagstukken commissies instellen. Ook betreurde hij, dat van ccn wettelijke re geling ter zake van de gewestelijke uitbrei dingsplannen dit jaar niets meer zal komen. Mr. v. d. Hoeven (C.H.) ontwikkelde bij 'crnleuwing zijn bcki- »e ernstige bezwaren tegen het onteigeningssystcem. Daarna was het woord aan den Minister. Deze verweerde zich eerst tegen de critiek van den heer Danz. Doet een minister, die 5 wetsontwerpen zag afgeduan cn er 8 door de Kamer in behandeling ziet genomen, er 5 aanhangig maakte bij den Hoogen Raad van Arbeid cn er nog 4 in bewerking heeft, niets, zoo vroeg de minister. De unificatie van de sociale verzekering traineerde door het uitblijven van de Ziekte wet. Maar die is nu afgedaan. De heer Danz, die den minister gebrek aan durf verweet, overweegt geen oogenblik de economische gevolgen van nieuwe sociale maatregelen. Dat is wel heel gemakkelijk, maar ernstige politiek is het niet. Medezeggenschap en bedrijfsorganisatie zijn mooie en groote gedachten en de minis ter voelt er voor, maar de tijd is voor ver wezenlijking nog niet rijp. Bij ieder debat blijkt ook van zoo groote verscheidenheid in de opvattingen, dat er moeilijk harmonie tusschen te ontdekken is. Uitbreiding van de werking der Arbeids wet moet voorzichtig geschieden met het oog op het zich geleidelijk herstellend econo misch evenwicht. Met de Ziektewet heeft de minister door getast, al zal die wet van het bedrijfsleven aanzienlijke bijdragen vorderen. Om liet verpleeghesluit goed te laten wer ken, had eigenlijk een bij de Kamer aan hangige wijziging der Arbeidswet vooraf moeten gaan. Dc Kamer had or geen tijd voor en toen is het Verpleeghesluit toch af gekondigd. Het Winkelwerktijdenbesluit zal gewijzigd worden afgekondigd, als de Winkelsluiting- wet niet tijdig kan worden afgedaan, eer de minister demissionair wordt; het zal dan 1 Jan. 1930 in werking treden. De transportarbeider? en de musici in bioscopen zullen vermoedelijk iok tegen dien datum nog worden geholpen. De Landhouwarbeidswet zal hij de Staten- Generaal worden ingediend. Met betrekking tot bescherming der volwassenen 2al 's mi nisters opvolger zijn standpunt kunnen be palen. Over we'telijke vacanlieregcling oordeel de de heer Schaper heel wat billijker dan de heer Danz. Daarna verdedigde do minister zijn beleid ten aanzien van de nverw-erkvergunningn tegenover de gelijk dc rpirvster met voor beelden bewees oppervlakkige en on zakelijke critiek van den heer Danz. De samenstelling van den adviseerenden Hoogen Raad van Arbeid moet zoo z'in, dat goede adviezen worden verkregen. De schillen'dc overtuigingen moeten lot uiting kunnen komen. Het stemmen komt pas in de tweede pica's. Aan alle vakccntralen is eerst één plaats toegewezen en daarna zijn de beschikbare nlaa's^-n naar ever digheid toegewezen. De minister denkt er niet aan in den beslaanden toestand veran dering te brengen. Ratificatie van de 8-uren-convcntie van Washington bleef achterwege had de heer Danz geïnsinueerd omdat de werkgeveis een voorpsrong op andere landen zouden willen houden. Maar dat is een ginloozc be wering. Want wij hebben den 8-urendag en hoe kan dan ratificatie ons in ongunsti ger conditie brengen? Maar is het zoo onredelijk om bij ratifi caties ook Ie letten op wat anderen doen? De bewering van den heer Danz. dat Duitsch- land ratifireeren gaal, is niet bewenen. Heel de landswetgeving moest er zielt nog aannassen aan de Washingtónsche conven tie. En in de voorgestelde wet door den soc.- dem. Minister van Arbeid s'onden 300 over uren. Dat is practisch de 9-urendag. Er is dus alle reden om goed op onze oostelijke buren te letten. De eisch, dat we a'le conventies van Ge neve automatisch moe en ratificeeren, is natuurlijk onhoudbaar. Wii zelf maken on ze wet'.en en niet Gcnève. Regeering en Sta- ten-Generaal hebben het te zeggen. Tijdens 's ministers bewind ziin 8 conven ties geratificeerd, znolat er nu 11 van de to taal 25 zijn geratificeerd: bovendien is de ra'ificatie van een 9-tal bevorderd. De gevallen von den heer Hermans over late betaling van ongevallennitkcering zul ne-n nader worden onderzocht. Tegenover den heer Westerdijk merkt? de mïnis'er op, dat er b.v. in Frioslan t. 'andbouwkringen ziin, die het werk van d? Kamers van Koophandel zeer wa.ardeere-n OFFICIEELE BERICHTEN. degenen, die door talent en vermogen Alkmaar, r stand' daartoe in staat zijn, de gelegenheid gem BloldLci^G.^ L« schenken om de grondslagen van dc.J?n£ "Tfifi maatschappij te ondermijnen ten bate LU0. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is aan A. A. ter Laag, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Zaandam. Bij >n. besluit zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement: Leeuwarden, ter sta: plaats Warga, gem. Idaarderadeel, Holwc 'a, cand.-notaris te 's-Gravcnhage; ■tarirlplaats: a. Oosterblokkcr, cand.-notaris, wo- eri zelfs met zekere welwillendheid subsidies dier Kamers voor tentoonstellingen aan vaarden. Dat de Plaatselijke Keuze niet ad boe zou wórden hehandeld, is in 1920 aangekondigd. De Eerste Kamer heeft tweemaal een ont- wern ad hoe verwornen, o.a. omdat zij een nartieele regeling niet wonsch'e. De heer Hermans was dus te laat met z:>n opmer king en zal 's ministers deferen'ie voor d<> Eerste Kamer dienen te annrecieeren. De arbeid van de Staatscommissie voor de s'reeknlannen is vertraagd door de lang durige ziekte van haar voortreffelijken eer sten vonrzit'er. Mr Rooderibiire. De commis sie streeft ei naar haar eindrapport zoo spoedig mogelijk uit te brengen. De betrekenis van het Uitbreidingsplan voor de rnteigpninesnroceduro is groot er moet wijziging komen. Maar hot vri stuk is moeiliik hij afzonderlijk wetsi worp aan de orde te stellen, ook omdat hei hezwaarliik zal zijn los te maken hef overige, dat er in de Woningwet -ver hand mee houdt cn dat dus ook wijziging vraagt Aan de wijziging der Woningwet is intu sehen met kracht gewerkt en het is allee door ziekte van voorzit'er en secretaris va de betrokken commissie ad hoe. dat er n" gepn on*werp naar den Raad van State i De critiek on de uitvoering van de Wi ningwet van den heer Wibaut was zoow? het omgekeerde van de werkelijkheid. Het peil van den woningbouw is door den minister door allerlei voorschriften niet v: laagd, maar verbeterd. Mlnderwaardi plannen van hoivvvereenigingen zijn i worden herhaaldelijk afgewezen. Voor ziin beschuldigingen heeft de heer Wibaut geen enkel hewiis aangevoerd. De minister kan er niet aan denken toeslagen te geven op woningen voor de arbeiders. Dat is niet in economisch belang van den arbeidenden stand, gelijk ook door soe.-dem. als Dr. Waerden en Gerritsz, wethouder van Haar lem, Is betoogd. De lieer Wibaut vertolI; dus geenszins een soeia'istisch inzicht, meet een par'irtilier meen'nkie. Op het punt van de waterverontreiniging staan e'lerlei ivertuigingen vierkant tegen over elkaar. Hinderwet en Riolenwet zullen in onder linr? verhand moeten worden behandeld De Memories van Antwoord ziin klaar. Zij zijn door verzet van Binnenlandsrhe Zaken nog niet ingedienc. Dat departpment meende, dat de gemeentebesturen met te groote kos ten werden he'ast. Het interdepartementaal overleg wordt non s'eeds voortgezet. Voor Limburg kan de minister nog niets doen, omdat de Limhuresche commissie nog steHs rapport moet indienen. Hierna werd gerepliceerd. Het had niets om het liif. De liegrootin»' ging er z.h.s. door. Dinsdagmiddag 2 uur komt de Kamer op nieuw bijeen. Koloniën is dan aan de beurt. WAAROM DE HOUTBEWERKERS TE LEERDAM STAKEN. IETS UIT DE VOORGESCHIEDENIS. Loonsverhooging. Vacantie. Pensioenfonds. Sedert Maandag wordt het anders zoo rus tige Leerden beziggehouden door de staking van de houtbewerkers, die werkzaam waren bij de houthandel voorheen Varsseveld en Co. Da ongeveer 5G0 personen, bij deze actie betrokken, maken schier zonder uitzondering deel uit van de Nederlandsehe Bond van Chris telijke Houtbewerkers. Dit dn tegenstelling met de staking te Zaandam, waaraan de vier organisaties dee'nemen. Juist omdat het hier geldt de Christelijke Bond in het bijzonder, wilden we meer uit voerig dan in ons blad placht te gesch eden, iets vertellen van de oorzaken d e geleid heb ben tot het conflict dat thans gerezen Man meet dan weten dat de Chr. Bond met de firma Varsseveld een apart contract'heaft afgesloten. Dezp onderneming valt dus niet onder de overeenkomst, die met de werkgevers in het houtbedrijf is aar»;egaan. Men hc-?ft dit gedaan speciaal om de invloed in de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders oveel mogelijk uit te schakelen. Intusschen vertoonde het contract te Leer dam sprekende gelijkenis met het landelijk contract, afgesloten met de grcep-Wiksea. itract. dat op 15 Maart afoopen zou, werd door den Chr. Bond nu drie maanden :n het niet Wat men verlangde. De verlangde wijzigingen in de overeen- omst waren de volgende: een looneverhonging van f 2 per week voor de arbeiders van 21 jaar en ouder; 6 vacantiedagen per jaar (het aantal vrije dagen bedraagt 4); instelling van een pensioenfonds. Voorts werden een'ge verbeteringen in de sociale bepalingen en de ziektegeldregeling gevraagd. Hoe reageerde de firma Varsseveld hierop'' Zij meende niet venier te kunnen gaan dan het aantal vacantiedagen cp zes te brengen terwijl ze zich in prine'pe bereid verklaarde de moge'ijkheid van een pensioenfonds te overwegen. Aan loonsverhooting kon even wel niet gedacht worden, verklaarde de f'rma V. Men voel*,, dat de Bond van Houtbewerkers hiermede geen genoegen kon nemen. Dies kwam zij met een voorstel, waarbij aan dc werknemers met een uurloon van 4 4 tot 50 cent een loonsverhooging toegezegd werd van 2 cent, terwijl degenen, d e 51 cent en meer per uur verdienen, een verhooging van 1 cent zouden krijgen. Wie echter op stukloon werk te, zou daaronder niet begrepen zijn. Aangezien zich echter de omstand'gheid voordeed, dat een groot gedeelte der aibei- ders op stukicon werkte, meende de Chr. B mil oolc dit voorstel niet te kunnen aanvaarden. Een ult'matum was het gevolg van dc ver- der-we: gerende houdng der firma V. Toen daarop geen antwoord kwam, is op 8 Api» het werk neergelegd. BELASTINGMSSERE. SCHOFT EN DORPSPOTENTAAT. De Officier van Justitie gelieve er we! op te letten, dat ik de lidwoorden in den onder titel van dit stukje angstvallig heb wegge laten. Anders zou er een beleedigingszaak uit kunnen groeien en broeien en die liefheb berij is te duur. Maar ik voelde me gister toch hizonder aangetrokken tot het Kamerlid A. B. te He kelingen, die zich voor de Politierechter moest verantwoorden wegens beleediging van een „ambtenaar in functie". Gelukkig, dat de kranten in zulke recht zaken alleen de initialen, de leeftijd, de kwa liteit en de woonplaats vermelden; ander» wist iedereen direct, wie bedoeld is. Thans gaan de Hekelingers (niet Heker laars!) als wijlen Diogenes met een lan taarntje door hun dorp. op zoek naar het Kamerlid A. B., oud 53 jaar enz. Wie zou dat kunnen zijn? Nu, mij laat dat koud, maar, zooals ik zei en herzeg, ik voel me thans bizonder tot A. B. aangetrokken, solidair in het lijden, één in de veroordeeling. Hij sprak het woord schoften uit ten over slaan van een tweetal ambtenaren, en dan wordt het evengoed vastgelegd als wanneer ge liet ten overstaaan van een notaris doet Nou, A. B. was dan ook zoo wijs, om het aar niet te ontkennen. Hij wist wel niet zeker of hij dat woord gebezigd had, maar... 't zou wel zoo kunnen zijn. Waar uit ik afleid, dat het woord „schoft" blijkbaar nog al veelvuldig voorkomt op zijn causerie-rcpertoir. Iets, dat toch weer niet behoeft te verwonderen, omdat A. B. behalve een plaats op het Binnenhof ook een plaats buiten in den hof heeft en zijn hand dus vaak streclend over de „schoft" van een koe Bovendien is „schoften" niet alleen het meervoud van schoft, maar ook werkwoord; schoften of schaften. Een lange redevoering moet hij eens afgebroken -hebben met het dreigend verzoek: M. de V., wij schoften eerst, vóór ik verder ga. Daarom vind ik het niet mooi van den Officier van Justitie, dat hij een boete van f209.— vroeg, omdat iemand van de „stan ding" van A. B. (landbouwer-Kamerlid, oud 33 jaar te Hekelingen!) een ander en zeker geen ambtenaar voor schoften mag uit schelden. De Politierechter dacht er anders over. Als je een burgemeester en dorpspotentaat lernt, dan kost je dat ƒ50.— als je een belastinginspecteur met ..schoft" aanspreekt, :lan kost je dat ook 30.—. Derhalve wordt dit de evenredigheid: Burgemeester: dorpspotentaat belasting ambtenaar: schoft Nog i tusschenvoorstel heeft het hoofdbestuur van den Chr. Bond ge meend te moeten doen. Het kwam h'crop neer. Wanneer de firma Vars-eve'd bereid was ver beteringen in de sociale pos'tie te brengen, zouden de arbeiders 1 cent laten vallen en alzoo genoegen nemen' met een loonsverhoo ging van 3 cent. Bemiddelingspogingen falen. Wij hebben reeds gemeld, dat de bemidde lingspogingen, welke de rijk. hem'ddelaar, de heer Van IJ -elstein heeft aangewend, ver leden week Vrijdag, hebben gefaa'd, evenals die van den burgemeester van Leerdam op den daarop volgenden Zaterdag. Komt er een kentering? Terwijl we dit schrijven (Vrijdagmiddag) bere'kt ons de telefonische mededeeling, welke we nog in een deel der vor'ge éditie konden opnemen, dat onder voorzitterschap van bur gemeester Mees van Leerdam jl. Donderdag een conferentie plaats gehad heeft van de directie der firma Varsseveld met het afd.-bc- stuur van den Chr. Bond en den voorzitter van den Ned. Bond van Chr. Houtbewerkers, den heer Van der Heiden, uit Rotterdam. Welke de resultaten dezer samenspreking zullen zïjn, kon men ons u t den aard der zaak nog niet meedeelen, maar men koesterde de hoop, dat mogelijk de conferentie zou hebben bijgedragen tot een nader bij elkaar komen der conflictecrende partijen. INGEZONDEN MEDEDEELING. Roos op het hoofd Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd mot warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu en dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt niet uit LUCHTVAART. Dc Minister van Waterstaat, gelet op art 50 der Luchtvaartwet, heeft als ambteuar ren, bedoeld in genoemd artikel, aangewe» a. E. Th. de Veer. referendaris bij het De partement van Waterstaat, te 's-Graven- hage; h. II. Cli. E. van Ede van der Pais, hoofd commies hij liet Departement van Water? staat, te 's-G raven li age; c. den directeur van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, te Amsterdam: <1. Ir. A. G. von Baumhauer, onderdirec teur van den Rijksstudiedienst voor Je Luchtvaart, te Amsterdam; e. Ir. L. J. G. van Ewijk, ingenieur van ilen Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart» te Amsterdam; f. C. Kuipers, ingenieur van den Rijks- studiedienst voor de Luchtvaart, te Amster dam; g. Dr. Tr. H. J. van der Maas, ingenieur van den Riiksstudiedienst voor de Lucht» vaart, te Amsterdam. ..EUDOKIA" ROTTERDAM. Naar ZEEMACHT. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot hiitn- nant ter zee der tweede klasse bij de Kon. marine-reserve de luitenants ter zee der 3d.» klasse bij die reserve C. J. Walraven, A. J L. Beumer, P. Prins, W. J. Buiteling, R. C Jonge'ie. M. C. Motta en H. Punt. Bij Kon. besluit is de heer H. C. Bos, arts benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse hij de zeemacht. ONDERSCHEIDINGEN. de BIBLIOTHEEKWEZEN. Bij Kon. besluit van 10 April is benoemd tot lid der Rijkscommissie van advies in zake bet bibliotheekwezen Dr. J. S. Theis- Isen, bibliothecaris van de Gemeentelijke I Universiteit te Amsterdam. Bij Kon. besluit is toegekend de aan orde van Ornnje-Nassau verhonden eere medaille. in zilver aan: J. van der Schaaf te Almeniim, gem. Barradeel, fabrieksbaas hij de N. V. J. van Hulst's Bonwstofimlus tris te Harlingen: mej. A. C. Janssen, huis houdster hij mei. M. C. L. H I.etirs te Roer mond; J. H. Wijnans, scheerdershaas bii de N. V. WoMenstnffrnfahrieken van II. Eras en Zonen te Tilburg. REGENTEN OVER DE GEVANGENISSEN. Rij Kon. besluit is eervol ontslag verleend aan C D. Donath als lid van het college j. de gevangenissen te Alk 1 i regenten ar, onder dankbetuiging." non en is. 1 ij heschikking vaif den Minister van Arbeid. Handel en Nijver heid, liet Ziekenhuis ..F.udrkin" te Rotter- dam, erkend els opleidingsinrichting voor j het verkrijgen van de nentrekening voor ;u raamverpleging. bedoeld in het Koninklijk k- r - - - COMMISSARIS VAN POLITIE. Bij Kon. besluit is benoemd tot commit saris van politie te Hengelo (Overijssl) J. C. Drijfhout, thans inspecteur van politie te Bergen op Zoom. LANDMACHT. De kapitein C Erpcnbeek de Wolff van het Regiment Kustartillcric, is in het belang van den dienst overgopluatst bij het korps luchtdoelartillerie ie Utrecht De Eerstc-Luitenant G. J. I.e Fevre de Montignv. van het 1ste regiment veldartil lerie, wordt overgeplaatst bij bet 2de regi ment veldartillerie te 's-Gravenhnge. De Ecrste-l.uitenant Jhr. F. II M. Michiels van Kessenich van het 3de regiment veld artillerie wordt overgeplaatst bij hei 1ste re giment veldartillerie te l'trccht. De Kapitein G. Greldanus. van het 6de re giment infanterie wordt overgeplaatst bij den staf der Vlilo Infanterie brigade, met bestemming voor de functie \an Kapitein, toegevoegd aan den Commandant dier bri gade. De Kapitein J. P. van Pelt is benoemd tr»i ADJ.-RJJKSLANDBOlTWCONSUTjENT. ,d„„lnnl v„„ ho. Me regime,jnZierie In Bij Kon. besluit van 10 April is met in-Breda, gong van 1 Mei benoemd tot tijdelijk adj.- Bij beschikking van den Minister van De- Rijks'nndhouwconsulent Ir. J. F. L. Krügers j.fensie is de officier van administratie der te Tilburg. 12e klasse J. H. Siegers, geplaatst bij het De- Reslult MAATSCHIJ. „DE SCHELDE". TEWATERLATING MS. „POELAU-BRAS". Hedenmiddag werd van de werf der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingcn met goed gevolg te water gelaten het stalen m.s. „Poe'au-Bras", in aanbouw voor de Stoomv. Mij „Nederland" te Amsterdam. De laatste beletselen werden weggenomen door mevr. A. E. I.e»iert*-nn\-enhorst te Amsterdam Voor de techniseho lomnderhe-ton n bot sebio verwijzen wij naar de rubriek On de vrijeekr de kiel geleed sehroefmotormei Rotterrlamschen len helling zal binnenkort orden van het duhbel- tchio ..Dempo" voor den Joyd te Rotterdam. W. J. F. JUTEN, t HET OUD KAMERLID JUTEN OVERLEDEN In den ouderdom van ruim 60 jaar is overleden liet oud-Tweede Kamerlid de heer W. J, F, Juten, geboren to Bergen op Zoom*

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1