lliriiuir CViAsrijr (üouranl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. ABONNEMENT Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor hel Buitenland bij Weke* lijksche zending 6^-» Bij dagoüjksche zending m 7*— AMes bij vooruitbetaling, ftosse nummers 5 cent. «et Zondagsblad 7cent ZoBtfaesb'ad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2710 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58926. VRIJDAG 5 APRIL 1929 Van 1 tot 5 regels 1.17*4 Elke regeJ meer 0.22% fngoz Mededeelingen van 1—5 regels 248 Elke rege.' meer m 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor hel bevragen aan het bureau wordt bcreT-ïDd Uf 9e Jaargang. I ui nummer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD. DEPUTATENNOOTJES. Het was gc;d, nuttig en noodzakelijk, dat met het oog op de herdenking de Deputatenvergadering over twee dagen J veidecld was. Anders waren zoowel de "■Ijagencla als de viering van het jubileum I in 't gedrang gekomen. En toch waren er bezwaren. De Deputatenvergaderingen zijn van ouds geen droge werkcongressen ge weest, doch veel meer bijeenkomsten, waar vriendenbanden werden versterkt en door gemeenschappelijk gebed, zoo wel als door de historische Deputaten- redevoeringen geestdrift en bezieling 'werden gewekt. Nu ja, een enkele beslissing werd wel genomen, maar een Deputatenvergade ring met een congres-karakter leek al- fcjd iets onmogelijks. Daarvoor ging men niet op naar Tivoli. Het was om de broe ders, om de eendracht, om het woord yan den leider te doen. Ditmaal was het anders. Over den eersten dag lag een akelig waas van zakelijkheid en er was zoo weinig zon in Tivoli. Het was dan ook ondoenlijk om aan den avond van den eersten dag een warm stemmingsartikel te schrijven en we lieten het met gerustheid na, omdat we wisten, dat het de tweede dag wel anders zou zijn. De eerste dag stond dus in 't teeken der zakelijkheid. En er zijn zaken ge daan en afgedaan. Nochtans bleef er een onbevredigd gevoel hangen en gingen velen wij althans in een eenigszins gesluierde Stemming naar huis. Waarom? Lag dat aan de genomen besluiten? Geenszins. Maar, omdat weer over duidelijk gebleken is, dat zoo'n groote vergadering zich absoluut niet leent om zaken werkelijk zakelijk te behandelen, f Pat kan nu eenmaal niét. Het helpt niet of men er over treurt; het baat niet, of de voorzitter, gedreven door de zucht om iedereen recht te doen, de leid sels viert; het is onmogelijk een volg- bare discussie te voeren in zóó groote bijeenkomst. Doch, laat men zich daarover niet on gerust maken. Een Deputatenvergade- ring is toch waarlijk niet de geëigende bijeenkomst orn met elkaar te debatteo- ren. Het is daar ook niet op zijn plaats om een principieel betoog te houden over lijkverbranding en leerplicht. Niet, omdat hierover volkomen een stemmigheid heerscht in heel de partij juist over deze onderwerpen kan in eigen kring zoo al niet principieel, dan toch diepzinnig en zwaarwichtig gedis cussieerd worden. Echter, dat geschiede in de pers of op kleine bijeenkomsten. Daar kan men zoo'n onderwerp doorpraten en desnoods uitbeenen en afkloven. Ter Deputaten- vergadering kan men niet meer doen dan zijn opvatting omschrijven en for muleeren; argumenteeren en doceeren is daar contrabande. In dit opzicht kan Mussolini ons heel wat leeren. Die liet eenvoudig stemmen met ja of neen en op een groote party-* vergadering kan men moeilijk veel ver der gaan. Het was daarom ook zoo bedenkelijk, dat de afgevaardigde van Den Haag II poogde de vergadering te winnen voor een geheel nieuwe resolutie inzake lijk verbranding. Die moet geweerd wordendecreteer de Den Haag II eenvoudig, en er volgde applaus. Dit nu is een gansch nieuwe stelling, welke zeker niét door heel de anti-rev. partij aanvaard wordt. Ieder onzer deze uitspraak is mee- nen wij niet te sterk acht het begra ven van lijken in overeenstemming met de Christelijke zede; maar lang niet iedereen wil in deze zaak de minderhe den in ons volk, welke een andere opinie zijn toegedaan, onderdrukken. Wij althans hebben geen vrijmoedig heid om de Overheid te verplichten lyk- verbranding onmogelijk te maken, wan neer iemand dat bij uiterste wilsbe- I schikking voor zich zelf bepaald heeft, f Doch wy durven wél van de Over- j heid vragen, dat zij in geen enkel op- zicht de crematie bevordere. In welk een moeilyk parket zouden sprekers en schrijvers ten gunste van de anti-rev. candidatenlijst gekomen zijn, indien een geheel nieuwe, te wei nig doorgeprate gedachte, door de ver gadering was ?engenomen. Het zou een onrype en daarom onge- wenschte vrucht geweest zyn. Gelukkig kwamen verschillende kies verenigingen al ras tot de overtuiging, dat allerlei technische en dubieuse voor stellen toch niet op zoo'n massaverga dering behoorlijk behandeld konden worden. Ze werden daarom by risjes ingetrokken of ter overweging doorge zonden naar bevoegde partij-instanties. Het is misschien jammer voor de zaak zelf en zeker voor de sprekers, doch zij moeten begrijpen, dat men niet luistert naar een uiteenzetting over de premies bij de Verzekeringswetten of de noodzakelijkheid van de administra tieve rechtspraak. Zulks geldt immers zelfs voor princi- pieele onderwerpen. Deze Deputatenvergadering had iets eigenaardigs. Wel zag men in'de arena der deputaten nog geen vrouwenmaar de jubileumvergadering werd door heeJ wat dames bijgewoond. Het goede hart der Arnhemsche anti revolutionairen was hierdoor blijkbaar bewogen om een voorstel in te dienen voor herziening van het huwelijksgoe derenrecht en tot meerdere bescher ming van de rechten der vrouw. Ook dit voorstel kon niet afgedaan worden; wat echter ook niet noodig was. Minister Donner heeft reeds een wetsontwerp inzake deze materie aan gekondigd, en de Kamerfractie zal dus by de behandeling de wenschen van Arnhem wel willen overwegen. Mr. Heemskerk, die juist was binnen gekomen, gaf met een veelzeggend ge baar aan Dr. Beumer te kennen, dat dit een kolfje naar diens hand zal zyn. Dr. Beumer staat er immers voor be kend, dat hy als een ridder zyn leven waagt als de vrouw in 't spel of haar rechten in 't gedrang komen! Dat de nuchtere, bezadigde Friezen van Baarderadeel zich zoo konden ver- galoppeeren inzake het pachtcontract, viel ons hevig tegen. Hun bittere klacht demonstreert wel klaar, hoeveel fouten aan het tegen woordige pachtstelsel kleven, doch daar om mogen zy nog niet eischen, dat on voorbereide beslissingen worden geno men voor heel het land welke slechts voor een deel des lands gunstige gevol gen zullen hebben. Het gebeurt zoo heel vaak, dat ver schillende deelen des lands tegenstrij dige belangen hebben en daarom is een groote bijeenkomst al zeer ongeschikt om de Overheid tot ingrijpen uit te noo- digen. Dit geldt zelfs, als het principieele zaken betreft. Door Lunteren werd ter sprake ge bracht een verbod van optochten en openbare vermakelijkheden op Zondag; OFFICIEELE BERICHTEN. Jhr. RöELL OP REIS. ningin in de provincie Noord-Holland, Jhr. SPOORWEGRAAD. Mr. Dr. A. Rüell, naar Genua waar hij zich De Minister van Waterstaat heeft, we- aan boord van de „Chr. Huygens" zal in pons het overlijden van den aan den Spoor-1 schepen voor zijn reis naar Ned.-Indië, ter wegraad toegevocgden adj.-secretaris H 1 bijwoning van het Vredescongres. Het lid llcineman, als zoodanig benoemd J. Uding, i van Ged. Staten, de heer J. N. Hendrix, zal bij het Rijkstoezicht op de Spoor- hem gedurende zijn afwezigheid vervangen. wegen te 's-Gravenhage. I ONDERSC2EIDINGEN. Bij K. B. zijn benoemd tot ridder in de I Dt. NIEUWE FRANSCHE GEZANT. 'XZftSXS. 5£De nieuwe Fransche gezant, de heet Kam- met den Parijschen tot officier in de orde van Oranje- Gister vertrok de Commissaris der Ko- GROEP VEILINGVEREENIGINGEN IN NEDERLAND. orde trein te 4.42 aan het Hollandsche Spoor- Dr. Ir. W. N. Meijer, hoofdinspecteur hij die station in Den Haag aangekomen, naar hij werd opgewacht door c'0 leden van het ge zantschap, de daaraan verbonden attachés en de Fransche consuls te Amsterdam en te Maatschappij. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Bij K. B. is benoemd tot geneeskundige hij de medische afdeeling der Rijksverzeke ringsbank H. S. van der Stempel, arts te Utrecht LANDMACHT. Bij K. B. zijn benoemd hij het reserve- personeel der landmacht, hij het personeel van den gencesk. dienst, tot reserve-officier van gez. der 2de klasse de heeren B. F. Daamcn en L. van I.oon, artsen en ls den eerste-luit. Ir. M. J. A. F. Nicolas, van het reg. kust-artillerie, een eervol ontslag uit den mil. dienst verleend. DIRECTE BELASTINGEN. Bij K. B. is aan mej. M. A. Schutter, adj.-acc. der dir. bel. te Groningen, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Blijkens een opgave in de „Ster." zijn in Je week van 2-1 tot en met HO Maart voor gekomen de volgende gevallen van besmet telijke ziekte: typhus 1 (Rotterdam 1): roodvonk 3S6 (Amsterdam 32, 's-Gravenhage 35, Rotterdam 47); diphteritis 99 (Amster dam 11, 's-Gravenhage 2, Rotterdam 15). VOOR STAATSPENSIOEN. HET VERDEELDE CONGRES MET EEN EENSGEZINDE MOTIE BESLOTEN. Aan het Congres voor Staatspensioen, dat deze week in Den Haag werd gehouden, heb ben we reeds een ernstig artikeltje gewijd. Het schijnt, dat van de aangekondigde sprekers de heer Arts niet is verschenen, wat erg jammer is voor het ziekteproces. Een 'groepsfoto van de sprekers, waarop we zoo zeer hoopten, hebben we nog niet ontvangen. Ze waren natuurlijk slechts één in het ne gatieve. Positief had elk zoo z'n eigen sy steempje van staatspensionneering en verde digde dat ook op een manier, waarhij men elkaar over en weer duchtig te lijf ging. Met name deden de roode en rose spreker, de sor.-dem. Sannes en de vrijz.-dem. Mr. Oud. Beide heeren gaven natuurlijk hoog op van hetgeen ze in het belang van het staats pensioen in de Tweede Kamer hadden ge daan. De vrijz.-dem. waren in „liet Volk" door Mr. Sannes nog slechts enkele dagen uitge kreten als „verraders" van het staatspen sioen. De heer Oud heeft gisteren z'n kans waar genomen, Hij verklaarde, dat de S. D. A. P. staat tegenover het beginsel van het staats pensioen en noemde dat defaitisme DE BRUSSELSCHE FALSIFICATIE In verband met beweringen in buitenlano- schc bladen (zóo in de Berliner Bursen Z.-g. an 22 Maart, de Kolnische Ztg van 2S fro hruari en in d° Daily Express van 21 Maart) over liet aandeel dat de Nederlandsche gene rale staf in en met betrekking tot de publi catie in het Utrechtsch Dagblad zou hebhei. ;ehad, heeft de Ni R. Crt. zich tot den chef .an dien staf, luitenant-generaal P. J. li. .an der 'Jalm. gewend. Deze zeide zich, wegens zijn ambtelijke ver houding tot de regecring, met betrekking m de geschiedenis dor publicatie en in het ai !<?n tot do documentcnzar/v een beper king in het verstrekken van mcdedcelingoi te moeten opleggen, maar hij kan wel verkla klaren. dat hij, de generale staf als zoodanig, met de publicatie van het ..geheime stuk in het Utrechtsch Dagblad niets uitstaande hebben gehad en nimmer, noch ambtelijk, noch op andere wijze, het bewuste stuk voor echt hebben verklaard; dat hij dus niet de autoriteit is, die een dergelijke verklaring zou hebben afgelegd zijn vrijwillig aftreden met de kwestie v het „geheime ctuk" in geen enkel verband staat. nes, is demagoge, volksmisleiding. Toen de heer Oud toch zijn beweringen volhield, sprak de heer Sannes van „een infamie" een onbeschaamdheid. Onder deze liefelijke tonen is er gecon- grest. Men weet dus nu wel wat een puik zaakje dat staatspensioen is en hoeveel recht zal komen: Vijf, zes vooraanstaande menschcn praten er over en verkondigen even zoovele opvattingen als er sprekers Wassenaar en Bussum vroegen een j En uw spreken, antwoordde de lieer San- vloekverbod van regeeringswege. By al deze dingen, hoe voortreffelijk ook op zich zelf, werd vergeten, dat meer dan één der genoemde onderwer pen nog steeds in studie is; minder, wat de zaak zelf betreft, dan wel de vraag: hoever de Overheid in dezen kan en mag gaan en welke maatregelen genomen kunnen worden en uitvoerbaar zyn. Immers, zoolang men het daar niet over eens is, kan er moeilyk een alge- meer.e uitspraak komen. Waarbij ook overdacht dient te worden, dat de gebo den Gods wél voor eiken mensch in elke plaats gelden; maar dat de Overheid, om een gevaarlijk fiasco te vermijden, in het geven van voorschriften wel de gelijk met de omstandigheden rekening moet houden. Uniformiteit in vroeger en later eeuw, in groote steden en afge legen dorpen, in plaatsen waarin de groote meerderheid geloovig dan wel ongeloovig is, kan niet geëischt worden en het zou onverstandig zyn overal ge lijkluidende verbods- en strafbepalingen te maken. Ons dunkt, waniieer de Kiesvereni gingen met al deze dingen rekening hou den, dan zullen ze gezette studie over deze onderwerpen zooveel mogelijk be vorderen, doch ze zullen ze niet als on rijpe vruchten ter Deputatenvergade ring sturen, zoodat de tanden der man nenbroeders gevaar ioopen stomp te worden. Een Deputatenvergadering kan dan slechts goede vruchten afwerpen, wan neer alles wat verdeelt, teruggeschoven wordt, en men zich eendrachtig vcr- eenigt om het onverbleekte vaandel, waarbij men den eed van trouw aan de heilige beginselen en de gehoorzaam heid aan den Koning der Koningen ver nieuwt en elkander op handslag belooft in den strijd voor waarheid en recht zich zelf te verloochenen en alleen de eere Gods te zoeken. 1 Rotterdam ACADEMIE INT. RECHT. De Academie voor Int. Recht In het Vre despaleis houdt dit jaar twee cursusreeksen: t. \v. S Juli—3 Aug. cn 5—31 Aug De eerste reeks zal nis sprekers hebben prof. L. Quidde, de Duitsche Nobelprijswin naar voor den vrede, prof. A. Verdross uit Wocnen, prof. H. Lewald uit Frankfort, prof. S. Peritch uit Belgrado, prof. P. Ferozzi uit Genua, prof. H. Donnedieu de Vadres uit Pa rijs, baron Boris Nolde, oud lid van het Mof van Arbitrage, staatsraad mr. J. Limburg, prof. R. Erich, Finsch gezant te Stockholm, nrof. de Visschcr, uit Gent, lid va Hof van Arbitrage, prof. J. Spiropouli Salon iki, prof. J. Matos uit Guatelmala en Ds. M. Rocgner. De sprekers van de tweede reeks zijn: prof. A. Calvaelieri uit Napels, prof. M. Gut: Ier uit Heidelberg, prof. Th. II. Healy uit Georgetown, J. Hostie, secretaris generaal der centrale commissie voor de Rijnvaart, prof. Ph. Jessup uit Columbia (V. S prof ■T. Sulkowski uit Poznau (P.), prof.'F.. Borel uit Genève, N. Bentnich, attorney general der Palcstijnsche regeering, prof. Penrce Higgins uit Cambridge (V. S.)prof. G. Sal violi uit Pisa, prof. J. Escara uit Rijssel en G. Goyau der Académie frunvaisc. De reeksen van vorig jaar blijken, volgens het jaarverslag, te zijn gevolgd door 360 hoorders"(o. w. 59 dames), van wie 137 Ne derlandcrs. Dc 229 buiWilanders waren vei decld over 41 nationaliteiten, waarbij 3 ud De heer Sannes was ten slotte zoo eerlijk Amerika, 3 uit Azië, 1 uit Afrika cn 1 uil om tie te geven, dat van staatspensioen al- Australië, zoodat inderdaad heel de wereld lsen in vele {aren geen afdoende oplossing is er vertegenwoordigd is geweest. Het ccrtifi- RegeeringsEteun bij controle op export; dividend- en tantièmebelas ting; fruitexport naar Indië. De jaarvergadering van de groep Veiling- vereenigingen in Nederland had Donderdag te Utrecht plaats. Van bijna alle veilingver- terigingen waren afgevaardigden aanwe zig. Van de zyde der kooplieden-organisa ties waren aanwez'g de heéren Zwaan, Rot terdam, K. Wagenaar. De voorzitter, de heer F. V. Valstar, van Naaldwijk, opent de vergadering met een oord van welkom en wijst op het koperen jubileum, dat de Vereen, binnenkort hoopt e vieren. De solidariteit der Verecnigingen _n de Eezonde groei der organisatie stemt tot tevredenheid en 'geeft goede hoop voor de toekomst. Komende tot het bespreken van den ex port der producten wijst de voorzitter er op, dat de samenwerking tussehen handel •eilingen steeds beter wordt en in deze richt'ng de belangen van den tuinbouw wordt bevorderd. Gezien de groote uitbrei den tuinbouw waarschuwt de voor zitter tegen een eenzijdig opt'm'sma. H cht het kunstmat:g bevorderen van dei tuinbouw door verschillende gemeentebe sturen oneewenscht. Tegen een vermeerder de jaarlijksche productie van 23 moet orme afzet geforceerd worden en kun- teleurstellingen n'et uitblijven, noodzakelijkheid van reclame wordt steeds gevoeld en onze organisat' de beschikbare middelen dezen noodzakelijken arbeid voortzetten. E?n goed product moet daarvoor geteeld worden, want alleen daar- ioor zal de reclame haar effect hebben. Teneinde de e?-port te bevorderen is 5 ja- en geleden het U'tvoer-controlebureau opge likt. Deze vrijwillige controle heeft haar nutUgheid en doelmatigheid bewezen. Nu n.oet men een stap verder en voor veje pro ihicten een norm vaststellen waaraan deze by export hebben te voldoen. De vrijwillige basis kan daarbij niet ge handhaafd blijven. De velling- en kooplieden organisaties hebben in overleg met de regee ring maatregelen besproken op welke wijze de regeering onzen export zou steunen. Dit zal bestaan door aan de normen, weike de orga nisatie stellen zal, kracht bij te zetten. Daarna ging men over tot het afwerken der huishoudelijke agenda. Jaarverslag rvken'ng werden goedgekeurd. De totale om zet over de aangesloten vereen, bedroeg in 1928 ruim f 100 millioen tegen bijna f 82 millioen in 1927. Verschillende afgevaardig den leverden crit'ek op de wijze waarop dc belastinginspectie de dividend- en tantième belasting invordert. Dit gaf aanle dlrig om een motie aan te nemen, waarin gememo reerd wordt de wijze waarop de dividend- en tantièmebelasting ten aanzien van de tuin bouwveilingen wordt toegepast en er bij re geering en Kamer op aangedrongen wordt, ..-et aldus te wijzigen, dat de tuinbouw veilingen niet verder in haar taak, den al'zc-t van groenten en fruit, te bevorderen, warden belemmerd. In de middagvergadering woonde de heer J. L. Blijenberg, van den Haag, de vergadering bij. Het bestuursvoorstel om een vaste *"ij - drage in het reclamefonds te storten van li'20 pet. van den omzet werd met algemcenc stemmen aangenomen. Over het bestuursvoorstel om bet bestuur uit te breiden met 3 leden, waarvan Zuid-Holland en 1 uit Noord-Holland, uitvoerig gediscussieerd. In stemming ge bracht werd d t voorstel met 203 tegen aangenomen. Een voorstel Deventer om een wetsontwerp in de regeering te verzoeken om den uit- jer van producten, welke niet aan bepaalde eischen voldoen, te verbieden, was v.-i uitvoerig prae-advies van het bestuur zien. Hierby werd de nadruk gelegd op den arbe'd van het Uitvoer Controle Bureau cn zijn taak, welke het bij het tot stand- komen van het nieuwe wetsontwerp zal hebben. Dit voorstel kwam niet in stemming. Op voorstel van de afd. Tiel zal de mogelijkheid overwogen worden van export van fruit naar Indië. Na de rondvraag sprak de heer Zwaan nog enkele woorden namens den handel. Daarna werd de vergadering gesloten. te verwachten. De minderwaardigheid van het stelsel is daarmede door een groot voorstander er van toegegeven. Als nu nog iemand zich laat misleiden, begrijpen we het niet meer. ledereen is nu door dit congres gewaar schuwd, dat het met het Staatspensioen hui len is voor de ouden van dagen. Er was ten slotte wel een soort eenheids motie, maar wat die betcekoncn moet na een congres als een Poolschen landdag, vol scheldpartijen, valt bezwaarlijk in te zien. Zij kon hoogstens bedoelen onnoozelen zand in de oogen te strooien. Maar dat is een gevaarlijk bedrijf, waar tegen ieder op z'n hoede behoort te zijn. Intusschen, nu men deze schoone verkie zingsleuze te pakken heeft, is de volkomen concentratie der vrijzinnige groepen nog maar een kwestie van dagen. En de ouden van dagen leven In een land van beloften! caat is aan 60 hourc.ers verleend. AMSTERDAM. VERBINDING MET DEN" BOYENRIJN. In aansluiting op het telegram, de vorige week door het gemeentebestuur van Utrecht tot den Amsterdamschen raad gericht, is nu een uitvoerig schrijven uit Utrecht ontvan gen, waarin de aandacht wordt gevraagd voor een verbeterd plan Amsterdam-Wijk bij Duur stede. De hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat van Utrecht, Ir. A. A. Mu.-serc, daarbij gesteund door een erkend deskundige als Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, acht het mogelijk, in den vaarweg Amsterdam- Wijk bjj Duurstede de sluizen bewesten Utrecht te doen vervallen, zoodat een kanaal- pand wordt verkregen. Dat zou een zeer belangrijke verbetering geven van de vaartijden en zou ten dezen oanz'en de voordeek-n van het Valleiplan opheffen. Bovendien acht de ontwerper, dat een besparing van rond f 2 millioen zou zijn te verkrijgen. Wij hebben deze zaak met den stadsingeni eur besproken en deze meende, dut het plan- Mussert niet alleen ernstige overweging ver dient, maar ook volkomen logisch en aan vaardbaar moet worden geacht. De vraag rees, waarom men eerst nu op dat denkbeeld is gekomen, terwijl de plannen reeds jaren lang worden besproken en aller lei instar.-.ies zich er mede hebben bezig gehouden. Men heeft in den Amsterdamschen raad gesproken van een „coup de théatre". Bij onderzoek bleek ons, dat de vraag of men de sluis bewesten Utrecht niet kon m ssen, reeds voor een paar jaren i3 gesteld. Reeds toen meende dc Amsterdamsc'ne des kundige, dat dit zeer wel mogeliik zou blijken. Aan die vraag heeft men echter niet vol- het geheel geen aandacht ge- UIT HET SOCIALE LEVEN. GASCORRUPTIE. STEEKPENNINGEN OF GIFTEN. Blijkens een uitgebracht rapport is te Apeldoorn gebleken, dat de directeur der technische bedrijven belangrijke geldsom men als persoonlijke geschenken heeft aan genomen van den heer Wilson, directeur van de Ned. Gasmoterfnbriek te 's-Graven hage, in de jaren dat vrij aanzienlijke leve ranties aan genoemde fabriek zijn opgedra gen. Als leden van de commissie namen de burgemeester en wethouder Van Trigt ge noegen met de verklaringen van den heer Levert welke bevestigd werden door den lieer Wilson dat deze begiftigingen heli- ben plaats gevonden als van vriend tot t „10 vriend ter tegemoetkoming aan den heerdoende of Levert in moe.ilijko financieelo familie- schonken, althans omstandigheden. is geen sprake geweest. De Raad nam hiermee genoegen, ilovli Misschien is de vero-idcrstelFng gewettigd, Van ƒ4000 Wordt bestemd" voor het onder- keurde in een scherpe motie de houding oat men, aan het p'an Vreeswijk de voorkeur steuningsfonds, onderverdeeld als volg: van den directeur af in het vertrouwen, dat gevende, geen behoefte gevoelde, het Amstei- i verpleging S00; uitkeenngen f2600; He- herhallng ner feiten niét te verwachten is. damsciio flen e-n te g^ven. serve jf 600. DE STATENDAM. DE REGEERING IN BEHOUDEN HAVEN. Eerlijk en oprecht: er viel gistermiddag een ware steen van mijn zuchtend hart, toen Ik hoorde, dat de Statendam weer behouden binnen was. Waarom'? Moest er een ramp gevreesd worden! Volstrekt niet. De Statendam liceft de tech nische proeftocht glansrijk doorstaan; het i wel niet zóó schoon als onlangs, was toch niet de minste vrees voor ongevallen; trouwens de Statendam is voor geen klein geruchtje of windzuchtje ver* vaard. Maarbedenk toch eens, dat bijkana het geheele ministerie zich aan boord be- ond, benevens de burgemeesters van Rot terdam en Den Haag. Van een zittend kabinet was dus geen sprake meer; het was drijvend, vlottend, schommelend geworden. En dan: bij zoo'n intermezzo-kabinet sta je altijd vóór verrassingen. Was dit nu een in termezzo in bet ministerieele bewind of een grillige inval met definitieve gevolgen? Immers, het deed zoo vreemd aan, dat Lambooy er niet bij was, die toch anders ook wel van sport houdt en b.v. giv.ag haatsenrijdt. wat op het dek met rolschaat sen voortreffelijk gaat. Doch wat meer, ja wat alles zegt: Kan bleef thuis. Zegt u dat niets? Een uitstapje te water, zonder dat Kan er bij is. Dat is toch onge hoord. Op het dek zal getennist worden; In de gymnastiekzaal zal men zich oefenen en het fembassin bekoort de baders; en dat al les zal zoo maar beginnen zonder dat Kan het voorgedaan heeft. Onmogelijk, zei ik bij me zelf. Dat is on denkbaar. Daar zit wat achter. De Deputaten vergaderden, de Rooinsch Kath. Staatspartij was er vertegenwoordigd; de Chr. HisL Unie kwam te Amsterdam bij een; cr werden over 1 broederlijke woorden gesproken over samenwerkingMinister de Geer herinnerde zich wat hij zei bij zijn optreden: zoodra er kans is voor een parle mentair kabinet, eindigt ons intermezzo en dus gingen ze allen de Breeveertien op... Lambooy bleef achter, om eventueel een buitenlandsche vijand te keeren en Kan zou t binnenlandsche raderwerk behoorlijk op gang houden; doch overigens: einde van het intermezzo. Met gedoofde vuren zwaait straks de Statendam door het Marsdiep, zet bij Schok land een paar booten uit en laat het \oorts aan den torenwachter over om voor de stie- kura verdwenen Ministers te zorgen, die te- ruggexonden worden als straks de Zuider- ie geen zee meer is. Zoo iets moest er broeien, dat stond voor mij vast; anders is liet toch ondenkbaar dat zeven van dc negen Ministers (hoeveel zijn er ook weer?) het land regeerui^loos Schier laten, benevens twi e der grootste steden (als burgemeester De Vlugt niet pas van boord gestapt was, had men hem ook meegetroond) Ik heb dc heeren na hun terugkomst gauw een interview afgenomen. In telegramstijl luidden de antwoorden: wij waren er recht op ons gemak, want: de Geer behoeft het schio niet te finan cieren; Beclacrts zegt, dat het ongevaarlijk vlag vertoon is; aan Slotemakcr heeft men geen overwerk- vergunningen gevraagd; van der Vegte boort geen weg-, brug- en pontgebruikers klagen; Donner krijgt geen last met de wet op de N. V.; Koningsberger merkt niets van de Aziati sche tremmers; en Waszink had alleen des avonds last van het spellingsvraagstuk. Zoo was iedereen tevreden en ik ook, dat mijn bange vrees ongegrond bleek. DE EXPORT IN HET WESTLAND. Nu de snelle uitbre'ding van de cultures en de export in het Westiami zeer toeneemt, met name naar Engeland, bestonden <.r m- langs plannen van een reederijkantoor om van uit Hoek van Holland een speciale bootdienst te openen op Engeland. Men meld de reeds, dat daartoe de terreinen en laadg>- legenheden van de Mij'. „Vianda" gehuurd waren. Wij kunnen thans van bevoegde zijde mededeelen, dat bedoelde plannen niet door gaan, maar dat over een andere laadgele- genheid wordt onderhandeld. BIETENCONTRACTEN OP FLAKKEE. Men meldt ons: Op Oostelijk Flakkee zijn de contractprij zen der suikerbieten voor 1929 als volgt: Voor hen, die per H.A. contracteeren, is de prijs f 15,50 per 100U kilo, tot 15 Nov.; daarna is de prijs f 13 per 1000 kilo. De prijs per K.G. contract is vastgesteid op f 16 cn loopt tot 29 Nov.; franco fabriek f 1,25 meer. De pulpprijs is f 3.75 franco scheepsboord of fabriek, terwijl de contractanten 50 pet. pui? kunnen bekomen van het geleverde oieten- gewicht. De Nederlandsche Vereen iging voor Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, roept baar afdcclingen en leden op tot bij woning van haar vieréndertigtiggte algemee ns vergadering welke zij hoopt te houden op 26 en 27 April in het Vacantic oord van het N. V. te Putten. Naast de gewone huishoudelijke werk- ernstig onderzoek zaamheden: bestuursverkiezing, jaarversla 1U);iaioll gen, en dei-gelijke, zien wij dat e<'ii bedrog i mr-t' Onder de ingekomen voorstellen, treffen ij er één van ue afd. Arnhem, die voorstelt de oprichting van een fonds tol uitkeering bij overlijden. Dit voorstel wordt door het Hoofdbestuur .fgowezen, deze zaak ia herhaaldelijk aan le orde gesteld en telkens verworpen, wijl nen meent dat bet niet op den weg der akverecniging ligt, in deze richting te gaan. Dordrecht wil op gezette tijden, prac- tische vlugschriften verspreiden en stelt Voor dit muandclijks te doen. liet Hoofdbestuur neemt dit denkboeld 5ver doch wil dit niet ééns per maand docti iens per zes weken doen. Belangrijk dunkt ons een ander voorstel rail Dordrecht, n.l om een commissie te be noemen die in studie moet nemen de vraag hoe ten aanzien van de beschouwing der so ciale vragen meer eenheid kan worden ge bracht ouder de Nederlandsche Christenen in liet algemeen en tussehen kerk en so ciale beweging in het bijzonder. Daar zit uan deze kwestie natuurlijk nog al wat vast en men zal er met een rapport alleen niet zijn. Natuurlijk is deze zaak niet enkel voor de kantoor- en handelsbe dienden van beteekenis. Het hoofdbestuur wil deze zaak dun ook verwijzen naar het N. V. Utrecht wil vertegenwoordiging van de provinciën in het hoofdbestuur naar het aantal leden, dat do Verecniging in de pro vincies heeft Het hoofdbestuur wijst dit voorstel af en kan er terecht op wijzen, dat de bestaande regeling nimmer moeilijkheden heeft op geleverd en men in het hoofdbestuur niet de vertegenwoordigers van de provincies doch van bet algemeen moet zien. Utrecht wil ook verplichte deelname van allo ledon van de Verecniging aan het Tube reu lose fonds D. E. L. Het moet daar zeker wel naar toe en het hoofdbestuur staat er niet afwijzend tegen over, maar het zou contributieverbooging ten gevolge hebben en dat kan nog niet T ;rschillendi afdcelingcn stellen voor verbetering van do uitkeenngen der werk- loozcnkas. Het hoofdbestuur wijst er op, dat in twee jaren zoo goed als geen reserve is gemaakt, zoodat thans geen verhooging van uitkeo ring kan worden gegeven. Het wil nu een commissie benoemd zien die do verschillende wenschen overweegt en tegen een volgende vergadering met voorstellen komt. Do rekening 1923 sluit 'ndeijfer i*i ontvangst en uitgaaf van 1 48,212.3^ en ito hegrnoting voor 1929 met een eindcijfer ven f 50 610. De overige voorstellen zijn van meer In tern organisatorische beteekenia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1