TWEEDE BLAD. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Oost-Indië Schoolnieuws. Gemengd Nieuws. ZATERDAG 30 MAART 1929 TWEEDE BLAD PAG. S EET HERSTELVRAAGSTUK. Op de conferentie van deskundigen te Pa- s, de laatste plenaire vergadering voor ischcn, heeft Owen Young, de voorzitter r conferentie, een verklaring afgelegd. Hij deed dit, naar nadrukkelijk opge- erkt wordt, niet als vertegenwoordiger der ireenigde Staten, doch uitsluitend als orzitter der conferentie. Deze verklaring en die der geallieerden ibben niet den vorm van een memoran- im, doch beoogen slechts richtlijnen en jUatieven aan de hand te doen voor de nstaande beraadslagingen over het totale drag der Duitsche betalingen, welke na ischen zullen beginnen. De inhoud van deze verklaringen wordt .tuur lijk strikt geheim gehouden, doch ar verluidt, zijn daarin geen bepaalde Iers genoemd. De verklaringen zijn schrif ijk overhandigd, opdat de deskundigen arover gedurende de Paaschvacantie hun dachten kunnen laten gaan. De eerstvolgénde plenaire vergadering zal 4 April des morgens om 11 uur plaats ibben. Naar de mislakklng? De „Matin" weet te melden, dat de des- indigcn der geallieerde mogendheden in in Donderdag gehouden gemeenschappe- ke bespreking een oogenblik overwogen ibben, of het niet beter zou zijn, aan „het el" een einde te malven, aangezien hel eds lang genoeg geduurd heeft De deskundigen hebben aan Owen Young ui uitvoerig memorandum doen toekomen aarin zij nogmaals hun eischen en de ■ens van het voor hen mogelijke formu- iren. v_ Young werkt nu een tweede memorandum t, dat hij heden aan de Duitsche dele tie zal overhandigen, en waarin hij ihacht zal verzoeken, tijdens de Paasch- cantie na te denken over de geweld j e oeilijkheden voor Duitschland, indien deze oferentie definitief mislukt DE OPVOLGER VAN KELLOGG. Stimson aanvaardt zijn ambt Uit New-York wordt gemeld: De nieuwe staatssecretaris Stimson is underdag door oud-president Taft, voorzlt- van het opperste federale gerechtshof, êedigd en heelt daarmede de leiding van t departement van buitenlandsche zaken rnvaard. Kellogg heeft in bewogen woorden af- heid genomen van de pers, welke hij voor lar hulpvaardige medewerking dankte. Vertegenwoordigers van de binnen- eu litenlandsche pers dankten van hun kant. ellogg, dat hij de pers haar arbeid zoo ier heeft verlicht Voorts verklaarden zij, it het algemeen wordt betreurd, dat het ellogg-pact niet voor het afscheid van ellogg in werking is kunnen treden. Kellogg antwoordde hierop, dat deze ver- aging te verklaren is, aangezien de ove- ge onderteekenaars van het pact hebben ewaoht, tot liet pact door den Amerikaan- lten sëhaat was geratificeerd, wat betrek kit laat is geschied. Ook liet Tucna-Arica geschil is helaas nog niet definitief geregeld, hoewel mis schien nog deze week overeenstemming zal vorden bereikt Kellogg vertrekt vandaag naar Europa en il le Londen zijn portret laten schilderen oor den bekenden schilder Laszlo, welk irtret in de conferentiezaal van het depar- ment van buitenlandsche zaken te Washington een plaats naast de portretten sr vroegere staatssecretarissen zal vinden. DE TERUGKEER VAN STRESEMANN. Gemeld wordt, dat de Duitsche minister in buitenlandsche zaken, Dr. Stresemann, t de Riviera vertrokken is,»waa!» hij zich wee weken tot herstel van gezondheid eeft opgehouden. De minister reist onmiddellijk naar uitschland, waar hij de Paaschdagen waar Pijnlijk in een Zuid-Duitsche badplaats DE NIEUWE BURGEROORLOG IN CHINA. Feng verklaart zich voor Nanking. Uit Sjanghai wordt gemeld: In den binnenlandschen militairen toe and is een beslissende ontwikkeling ge- omen door de officieele verklaring van eng Yoe Siang, dat de onderwerping van vrede-verstorende generaals der provin- s Hoenan en Kiangsi gerechtvaardigd zoodat hij zelf troepen heeft gemobili- ierd en zich met hen ter beschikking van i bevelen der Nankingtroepen houdt Dien vereenkomstig heeft Tsjang Kai Sjek ge- eraal Feng Yoe Siang en generaal Han öe Tsjoe, die bij de militaire expeditie van erleden jaar tegen het Noorden een be- ingrijke rol heeft gespeeld, benoemd tot evelhebbers der derde legergroep, welke in in opmarsch naar Hankow op het oogen- lik aan den PekingHankow spoorweg W Te Sjanghai wordt een gecombineerd of- insief van de Kwangsi-leiders tegen Nan- ing geopend. Te Hongkong is de staat van beleg afge- ondigd. Patrouilles trekken door de stad n de openbare gebouwen worden streng be 'aakt De kantoren der Centrale Bank wor- en door duizenden Chineezen, die hun ankpapier in zilver willen wisselen, be- ifterd. Het vierde leger onder bevel van generaal sjen Sei Tong is Kengsiwakong binnenge- ikt. hertog van Gloucester, de derde zoon an den Engelschen koning, heeft Londen erlaten op weg naar Tokio, waar hij den eizer in naam des konings de orde van on Kousebaftd zal overhandigen. DE GALEIEN IN HET NEMIMEER. Het eerste schip aan de oppervlakte. Volgens een bericht van de „Tribuna" Is eerste Romeinsche galei aan de opper- lakte van i,et Nemimeer verschenen. Het chip is vrij ernstig beschadigd en heeft versieringen ingeboet In elk geval liijft het met zware slagzij. DE Dr. A. KUYPER-STICHTING. het jaarverslag over 1928. Praktische voorlichting, studie en propaganda. Toenemende belangstelling. Verschenen is het jaarverslag over 1923 van de Dr. A. Kuyperstiobting, samenge steld door den ajdij.-ddrecteur Mr. J. W. No- teboom. Van het uitvoerige overzicht kunnen we niet meer geven dan een korte samenvat ting, koo nu en dan afgewisseld met eenige citaten. Ter inleiding merkt de samensteller op: Hoewel de aribeid der Kuyperstichting veel waardeering ten deel valt en het aan- an hen, die regelmatig met de Stichting in aanraking komen, reeds aanzienlijk mag worden genoemd, ware het toch wensche- lijk, dat- de Kuyperstichting, meer nog dan thans, populair in den goeden rin des woords was. Zij, die de betcekenis van de Stichting verstaan, worden, evenals de pers, dan ook uitgenoodigd, om da belangstelling aan te wakkeren. Men kan de Stichtdnig steunen, door het verstrekken van lectuur en het ge ven van voorlichting, doch ook door deze te vragen; mits men de aangevraagde boeken ook op tijd terugzendt, wat nog al eens te wenschen overlaat. Bestuur. Tengevolge van verandering van woon plaats trad de heer D. L. Harms af a'b lid van den Raad van Beheer, waarin hij na mens den kieskring Den Helder zitting had. In deze vacature werd tot heden niet voor zien. De samenstelling van den Raad van Be heer is overigens als volgt: H. Colijn (voor zitter), A. W. F. Idenburg (tweede voorzit ter), Mr. J. Terpstra (secretaris), J. J. C. van Dijk (penningmeester), H van And'el, Ds. M. van Grieken, Mr. J. J. Croles, Mr. P. E. Briët, J. van Andel, A. Bax Gzn., Ds. J. Renting, A. D. P. van Löben Seis, J. Deute kom, Mr. iA. Bruch, J. G. Schouten, Mr. H. Bijlevelld, Dr. J. Soverijn, H. J. van Lonk huizen, B. Schuurman, J. Schouten, J. A. J. Jansen Maneschijn, D. Mulder, J. Bos Kzn, en Prof. Dr. H. Bouman, waarvan do zeven eerstgenoemden tezamen vormen het Da lijksch Bestuur. De Raad van Beheer kwam m Maart November bijeen. Het Dagelijksch Bestuur vergaderde vier maal. Ingevolge art. 7 der Statuten treden alle leden van den RaaiJ van Beheer af op 1 Sep tember 1929, zoodat in den loop van dat jaar een nieuwe verkiezing zal moeten plaats vinden. Centraal Bureau. Personeel. De bezetting van het Cen traal Bureau bleef, althans wat het leidend personeel aangaat, ongewijzigd. Naast den directeur, als hoedanig de voonzritter van den Raad van Beheer ook gedurende dit jaar bleef aangewezen, bestond dit uit adj.- directeur. assistent, bibliothecaris en con cierge, benevens drie steno-typistes en een jongste bediende; gedurende het eerste en het laatste gedeelte van het jaar nog bijge staan door een tijdelijke typiste. Van de meerdere ruimte, waarover de Stichting door aankoop en verbouwing van het percele Dr. Kuypcrstraat 3 de beschik king kreeg, zijn meg vier .vertrekken onver- huurd. Bibliotheek. In den loop van het j'aar "verwierf de bi bliotheek, buiten rekening gelaten de ver schillende periodieken, in totaal 296 nieuwe aanwinsten, waarvan op het gebied van binnen- en buitenlandscb staatsrecht, staat kunde en partijwezen 46; economie 19; so ciale aangelegenheden 40; gemeentepolitiek en administratief recht 23; woordenboeken, jaarboeken, verzamelingen, administratieve jurisprudentie 31; huwelijksrecht, eigen domsrecht, vennootschappen, kindenzorg e.d, 10; geschiedenis 14; algemeene en rechts- philosophie 11; financiën 9; onderwijs 13; internationale aangelegenheden 22; kerke lijke aangelegenheden 10; strafrecht 8: ethiek 7; sociologie 3; koloniën 18 en diver sen 7. Door Prof. Mr. V. H. Rutgers werd een collectie boeken aan dc bibliotheek der Kuy perstichting afgestaan, waarvan verschei den als aanwinst in de boekerij konden wor den opgenomen. Een alfabethische catalogus (volgens de namen der schrijvers) kwam gereed en kan geraadpleegd worden. Voorts wordt het werk aan de catalogi voortgezet, in den loop van het jaar hoopt men gereed te komen met het ordenen van de theologische bibliotheek. Verder® werkzaamheden. De werkzaamheden namen ook dit jaar geregeld in omvang toe. Dit kan doch slechts voor een deel blijken uit de totalen der ingekomen en uit gezonden brieven. Deze bedroegen over: Ingekomen: Uitgezonden: 1923 1184 1464 192-4 2083 1954 1925 1614 1752 1926 1630 1603 1927 1724 2057 1928 1815 2303 Natuurlijk werden ook mondeling en tele fonisch verschillende zaken afgedaan. Over verschillende onderwerpen werden, ten deele naar aanleiding van voorafgaande correspondentie, in het afgeloopen jaar klei nere of grootere rapporten samengesteld, en wel over: Schoolartseniinstituut; Kiesrecht, Annexatie: van gemeenten; Coalitie; Leer plicht; A. R. Partij en Gewetensvrijheid; A. R Partij en Democratie; Historisch en Principieel overzicht, van de verhouding tus schen Nederland en Koloniën; Staatspen sioen. De rapporten over Coalitie en Staatspen sioen werden in het maandschrift Anti-re volutionaire Staatkunde" gepubliceerd. Van zeer groot belang was ook gedurende 1923 de lectuurierstrekking. Het aantal uit gezonden lectunrdossicrs (hdekwerken. tijd schriften, statistieken, courantenknipsels en officieele stukken) steeg gedurende 1928 tot 1018 (vorig jaar 785). Het is jammer, dat sommige uitgeleende boekon den terugweg naar het Kuyperhuis niet kunne vinden; aan de accurate leeners ligt dat natuurlijk niet. Behalve 11 daghinden, ontving het bureau geregeld 32 weekbladen en 45 tijdschriften, benevens de handelingen en verdere stuk ken der Staten-Genernal, van den Indiischen Volksraad, van een drietal provinciale be duren en van negen gemeente-besturen. Een belangrijk deel dezer periodieken wordt gratis toegezonden. Voorts zij vermeld, dat regelmatig ver schillende periodieken door bemiddeling der Kuyperstichting, over de militaire Terhui oen in NetL-Indii werden verspreid dr. j. h. holwerda. De heer De Vries zette zijn arbeid aan 't analytisch register op De Standaard voort. Het werk nadert reeds zijn voltooiing. Het voornemen bestaat, om, zocudTa het werk ge reed zal zijn, afschriften van het register te laten maken en op beperkte schaal voor be langhebbenden verkrijgbaar te stellen. Herhaaldelijk werd ook geraadpleegd het archief .van wijlen Dé. Kuyper. Historische en wijsgeerlge stadie. Mr. G. M. den Hartogh heeft gedurende eenige jaren zich bezig gehouden met het bestudeeren van een periode na 1862 uit de geschiedenis der anti-rev. partij. Reeds ten vorigen jare was deze studie zoo ver gereed, dat binnen korlen tijd de eer ste publicatie kon worden tegemoetgezien. Echter moest deze publicatie worden uitge steld in verband met de voorbereiding van het Gedenkboek der Anti-revolutionaire Par tij, waarvan de redactie aan Mr. den Har togh was opgedragen. Nu dit Gedenkboek het licht heeft gezien, mag verwacht, dat het verschijnen van de ze historische studie binnen zeer afzienha ren tijd zal plaats hebben. Mr. J. J. Hangelbroek, thans definitief voor den gewonen arbeid aan het bureau verbonden, zette voor zoover hem daar toe de gewone dagelijksche werkzaamheden de gelegenheid Lieten buiten den bureau- tijfdi zijn studie over de rechts- en staatsleer van- Althusius voort. Wat de rechtsphilosophische studie aan belangt, melden we, dat Prof. Dr. H. Dooye- weerd aan de Kuyperstichting als adviseur verbonden bleef. Van zijn hand verschenen in het driemaandelijksch nummer van het tijdschrift Anti-revolutionaire Staatkunde" een tweetal artikelen, resp. over het juridisch causalitcitsprobleem in het licht der wets- idee en over Beroepsmisdaad en Strafvergel- ding in het licht der wetsidee (een bijdrage tot de dogmatiek van de beroepsmisdaad de lege ferenda). Subsidie werd verleend voor vertaling van eerstgenoemde studie in het Duitsch. Voorts werd met steun van .1e Kuyper stichting in het afgeloopen jaar door den heer J. H. Kok te Kampen ter hand genomen de uitgave van het tweede deel van Ds. Rull- mann's Kuyperbibliografie, welk werk bin nen korten tijd het licht zal zien. Publicaties. Naast het orgaan der Kuyperstichting' „Antirevolutionaire Staatkunde." zagen een tweetal publicaties het licht. We bedoe len het Gedenkboek ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der Anti-revolutionaire Partij in haar tegen woord igen organisatie vorm, dat in opdracht der Kuyperstichting door den heer J. H. Kok te Kampen werd uitgegeven en onder den titel „Schrift en Historie" in November 1928 het licht zag; en voorts het boek „Anti-revolutionaire Ge meentepolitiek" van de hand van den Adj.- Directeur der Stichting, dat eveneens door den heer Kok werd uitgegeven. Het in de tweede plaats genoemde boek geeft een uitvoerige schets van het anti revolutionair standpunt ten aanzien van de gemeentepolitiek en beoogt voorlichting van principieelen en practischcn aard te geven vooral ten behoeve van anti-revolutionaire leden van gemeentebesturen, en bevat als bijlagen o. a. voorbeelden van diverse ge meentelijke verordeningen. Het orgaan der Dr. Kuyperstichting .Anti revolutionaire Staatkunde" voltooide den vierden jaargang van haar maandelijkschc en den tweeden jaargang van haar drie- maandelijksche uitgave. Het. aantal ahonnementen klom niet, doch daalde van 1556 tot 1317 wat liet masnde- lijksch, en van 1059 tot 914 wat het drie maandelijksch nummer betreft; daaronder begrepen ongeveer 150 gratis- en recensie- nummers. Dit is te betreuren. Wel is het aantal abonnementen, vergeleken bij andere soort gelijke organen, vrij hoog, doch met het oog op den geringen abonnementsprijs en in ver band met den in het algemeen zeer gunstig geoordeelden inhoud, had veeleer een stij ging dan een daling van het aantal abonne menten mogen worden verwacht. Wijl hopen, dat de belangstelling, dio het tijdschrift zon der eenigen twijfel geniet, zicli gedurende het loopende jaar ook in een stijging van het aantal abonnementen moge manifesteeren. In den nieuwen jaargang zal meer dan tot dusver plaats worden ingeruimd voor klei nere artikelen betreffende actueele onder werpen van staatkundigen of socialen aard. Vermelding verdient voorts, dat ook in 1928 weer verschillende bijdragen van bui tenlandsche medewerkers werden opgeno men. Prof. Dr. J. Sebestyèn uit Budapest pu bliceerde een artikel over het Calvinisme in Hongarije uit politiek oogpunt beschouwd; Prof. Don Maclean uit Edinburg schreef in het derde kwartaal nummer een artikel over „Influence of Calvinism on Scottish Politics" van welk artikel een Hollandsche vertaling werd opgenomen in het maandelijksch num mer, terwijl van Dr. W. Kolfhaus uit Vlotho am Weser een artikel werd opgenomen over het mislukken der jongste Duitsche School wet Propaganda. Tenslotte nog enkele mededeelingen wat bestreft de stembus-propaganda. Rechtstreeksche verkiezingsarbeid ligt niet op den weg der Kuyperstichting. Daarvoor zorgen het Centraal Comité en de andere partij-organen. Zelfs verbiedt art. 4 van de Statuien der Stichting uitdrukkelijk het aan wenden van de geldmiddelen der Stichting tot rcchtstreekschen financiëelen steun bij de verkiezing. Doch wel wordt uiteraard zijdelings de verkiezingsaébeid door de Kuyperstichting gesteund. Deze geeft gelijk ook in vorig.' jaren te doen gebruikelijk was in samen werking met enkele drukkerijen kleine ge schriften uit ter voorlichting met het oog op de verkiezingen. Reeds zagen, in verband met do aanstaan de Kamerverkiezingen, vlugschriften het licht van de hand van den leider der Anti revolutionaire Partij, getiteld: „Ter wille van geestelijke waarden" (verschenen bij de drukkerij „De Standaard" te Amsterdam) en van den heer Chr. v. d. Heuvel, getiteld: „Rood Boerenbedrog" (verschenen bij de drukkerij „De Nieuwe Meerbode" te Aals meer). Deze geschriften werden tegen geringen prijs (f2 per 100 exemplaren en roductie hij afname van grootere kwantums) ter beschik king van de kiesvereenigingen gesteld. Verschillende andere dergelijke geschrif ten, met name over het Staatspensioen, de Ontwapeningskwestie, de actie der Staat kundig Gereformeerde en Hervormd-Gerefor- meerde Partijen zijn in voorbereiding. Evenals bij den aanvang van de verkie zingscampagne van 1925 werden ook in 1928 weder door het Centraal Comité met steun der Kuyperstichting een viertal cursusver gaderingen belegd, waaraan door afgevaar digden van alle kiesvereenigingen werd) deel genomen. Dr. J. H. Hohucrda, direcleur van hel Rijks museum van Oudheden te Leiden, die 1 April 25 jaar aan dit milscum verbonden is en 2 April door een commissie zal worden gehuldigd. de financieele verhouding. De Commissie .Belastingwezen" van boven- genoemden bond heeft, naar aanleiding van het gewijzigde ontwerp tot herziening van dc financieele verhouding tusschen Rijk en f" meenten opnieuw een rapport uitgebracht. Met dankbaarheid wordt erkend, dat me dan in het eerste ontwerp met de belangen van het platteland rekening wordt gehouden; hoewel nog niet in voldoende mate. De commissie blijft er bij, dat men ten aan zien van de draagkrachtfactor dient uit te gaan van het gemiddelde belastbaar inko- en per ingezetene. Bij de behoefte-factor blijft men de uitga- in voor de meer speciale armenzoj-g meetel len, wat de commissie onjuist acht. Limiet en garantie worden niet om de vijf jaar herzien, wat toch noodig is. De wijzigingen in verband met de op brengst van grond- en personeele belasting worden toegejuicht; de commissie echter blijft betreuren, dat voor de hulp aan noodlij dende gemeenten de verplichte medewerking Ged. Staten noodig is. rotterdamsche annexatie-plannen. Het College van B. en W. van Rotterdam ontving van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, naar aanleiding van het ingediende oorstel tot grenswijziging, een schrij waïrin. zij berichten, dat zij geen vrijheid kunnen vinden de totstandkoming van grensregeling zooals door de Rotterdamsche raad was voorgesteld, te bevorderen. Wel zijn Ged. Staten bereid voorbereiden de maatregelen te treffen met het oog op eer grenswijziging in verband met den aanleg an een petroleumhaven onder Pernis. De Ministers van Waterstaat en Binnenl. Zaken, zijn van meoning, dat de behartiging van de havenbclanen van Rotterdam slechts op den grondslag van art. 194 G. W. behoor lijk kan worden verzekerd. Minister Kan vindt, dat Waterstaat een immissie behoort in te stellen, welke aan de Regeering ter zake voorstellen zal doen- spoorweg gouda--alfen. DE WERKZAAMHEDEN HERVAT. burgemeester de vlugt. HEDEN UIT INDIE TERUGGEKEERD. Na een afwezigheid van ruim drie maan dén is burgemeester de Vlugt na zijn Indi sche reis hedenmorgen weer in Amsterdam teruggekeerd- De heer De Vlugt hoopt na Paschen zijn werkzaamheden te hervatten. twee jubilarissen. IN DE STATEN VAN OVERIJSEL. De heeren Mr. G. J. Sybrandy te Almelo J. A. van der Sanden te Heemse hopen bei den dit jaar te herdenken, dat zij vóór 25 jaar tot lid der Staten van Overijsel werden gekozen. Beiden zijn sedert 5 Juli 1902 lid van dat college. INGEZONDEN MEDEDEEUNG. VROUWEN IN VERWACHTING en jonge moeders bezorgt het natuurlijke „Franz-Josef'-Bitterwater een geregelde maag- en darmwerking. De hoofdfiguren op 't gebied der moderne geneeswijze van vrouwenziekten hebben het „Franz-Josef"- ater in een zeer groot aantal gevallen snel, betrouwbaar en pijnloos werkend bevonden. Bij Apotheken verkrijgbaar. j. van den bosch. TWEE FUSILIERS VERDRONKEN. DJOKJAKARTA, 28 Maart (Aneta). Bij het overtrekken van de Kali Ello in het Magelangsche zijn vier fusiliers door den krachtigen stroom medegesleurd. Twee hun- zijn verdronken. De lijken zijn nog niet gevonden. EUROPEESCH CHRISTELIJKE SCHOOL. PADAN'G, 28 Maart (Aneta). Op 1 Juli as. zal met steun van de Vereeniging voor Christelijke Scholen te Batavia, alhier een Europeesch Christelijke School worden ge opend. GEARRESTEERD. BANDOENG, 28 Maart (Aneta). Alhier werden gearresteerd de Europeanen Niessen en Andreas wegens het houden van een dobbelhuis. Morgenochtend worden zij bei den opgezondtn naar de gevangenis te Tji- panang te Weltevreden. ZEDENMISDRIJF. SOERABAYA, 28 Maart (Aneta). De Chi- neesche hotelhouder H. Kon is nadat het Parket een onderzoek heeft ingesteld, weder opgesloten in de gevangenis alhier, onder verdenking van een ernstig zedenmisdrijf. T)e heer J. v. d. Bosch, die reeds meer dan S0 jaar voorzitter van het bestuur der Keu- cheniusschool te s-Gravenhage is. hoopt I April a.s. zijn 70sten verjaardag te vieren. tegen diphterie. Barometer)-.! and. Hoogste stand 773.5 te Valentia. Laagste stand 752.1 te Isafjord. Verwachting van het Koninklijk Meteorc logisch Instituut te De Bilt: Matige tot zwakke Noordelijke tot Noord oostelijke wind, nevelig tot licht of half be wolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. FIETSERS. LICHT OP; Van 31 Maart1 April van 7 nam.5.05 vm. Van 1—2 April van 7.02 nam. tot 5.03 vcorm. 23 April van 7.04 nam. tot 5.01 voorm. Door den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst te Amsterdam wordt gelegenheid gegeven tot kostelooze or baarmaking tegen diphteric. Op onze foto zien we Dr. G. H. de Jong bezig met een kleintjes, die het schijnbaar alles behalve prettig vindt. examens. ACADEMISCHE EXAMENS. Rijk laagd: Apotlieki Vemü en E. Pont. beiden geb. te Rotterda mej. W. M. C Versteeg, geb te Soerabaja. EXAMENS-POLITIE. Amsterdam. Voor AdJWnct-Inspecteur dat op 15, 28 en 29 December het eerste br' te was gehouden, vond op 23, 25 26. 27 - Maart het tweede gedeelte planl nej. r. J. Bloi H. Boersma, Leeuwarden; ma. Alaaatrlcht^ J. Breugen._ Berg^ Apeldoorn; H. M. van Dük. Hel BUI. Lee- Apeldoorn; P. F. DUk. Utrecht; A_ J. Rotterdai M. A. Rem J. Schipper Pieper Nootho< Rosendaal bU Arnh. T. Rol Hilversum; J. Th. H. Spa* Dükxhoorn. Schlebroek; srdam; E. J. Leert L. Matla. Der t. Bloem iien üaag; a a. de Wlntei W. Wonink. WUk aan Zee. EXAMENS-GRAFISCHE VAKKEN. b t. BU de laatstgehouden exan -oonsleerllngen: J. W. van der Burgh. naaer: H. F. X GriiDlna-- Xtlmpeen: M BI. de^Pat, Den Haai Th. F. --I. Bitter. Utree) H. de Vries.-Rotterdam; J. Olthoff. Mlddi Th. H. Smit, Utrecht; de eerste melkveiling. Woensdagmiddag werd te Loosduinen in het gebouw tiari de Loosduinschê Groenten- veiling, de eerste meVkvriting gehouden. Men ziet hier het gebouw, dat bij deie ad genhcid fa ylaggentooi gehuld uw. Weerbericht. G. van Vleuten, EXAMENS-STUURMAN. a a g. 28 Maart. Geslaagd voor Sda jQuurman gi. stoomv, de h.eren J, J. Haiel- oi'f en C. F. P, van Dongen. EXAMENS-VISSCHERIJ. Den H a u g. 28 Maart. Geslaagd voor stuurs jan ou ze 11 zeevI, u i svaartuigen A. v. d. Plas. H. J IJmuldei EXAMENS-PSYCHIATRIE. Amsterdam. 26 en 27 Maart. B» h-t tn de sychlatrische-NVurologieche Kliniek. Valerius- leln 9 te Amsterdam gehouden examen, ten verstaan van de heeren: dr. A. J. de Blinde. Vogelenzang" te Bcnnebrock: ds. A. M. Donner. 8 Den Haag. en dr. J. Wesscls ..Veldwük" t» irmelo en \oorts ds. w. w. Smitt te Benne- an" Ver. artlgheld, s ged ,oró^ inlglnger van Dalen. j. G. He; na a Schat en O. VI ■pleegster 2e gedeelt n van Barm- ig-ver pleegster :ude, t. Boem- S. G. Koster, en voor leer- vjn den Berg, ERNTIG AUTO ONGEVAL. Prof. van Mourik Broekhuizen gewond. Gisteravond omstreeks half 6 had op den Parkweg te Voorburg een ernstig auto-onge val plaats. Een automobilist wilde met zijn wagen oen stilstaande auto passeercu, juist toen er een blauwe tram naderde. De doorgang was auw en de auto werd aan de voorzijde aanzienlijk beschadigd. Erger was echter, dat Prof. Ir. G. H. van Mourik Broekman, hoogleeraar te Delft, die bij de stilstaande auto stond, ernstig aan da becnen werd gewond, zoodat hij naar het ziekenhuis St. Anihoniushoeve moest ge bracht worden. Men meldt ons uit Vecnendaal: Vrijdagmorgen ongeveer 8 uur had op de spinnerij der Veenemlauhclie Stoomspinnerij en Weverij een ernstig ongeluk plaat-;. Bij het opleggen van een drijfriem gebeurde het ongeluk. Toen de man die bij den as was de riem op de goede schijf had, hield de 36- jarige Neeltje van iBurken vast cn werd in ondeelbaar oogenblik tegen de betonzol- dering te pletter geslagen. De hersenpan werd verbrijzeld. Het lijk viel meteen af. De geneesheer Dr. Boot, die weldra ter plaatse was, kon niet andei's dan den dood consta- teeren. Op last van den Burgemeester, die met de politie spoedig ter plaatse was, is het lijk per gemeentelijke brancard naar het ziekenhuis alhier overgebracht Men kan zich indenken dat dit tragisch geval alge meen deernis wekt, temeer daar de overle dene weldra in 't huwelijk zou treden en de woning daarvoor nagenoeg gereed was. NA 20 JAAR GEARRESTEERD. De politie heeft in de buurtschap Keilers- berg bij Kerkrade aangehouden een mijn werker, sedert 1919 in een mijn bij de grens werkzaam, die 20 jaren geleden gevlucht uit een tuchthuis, hij moest 7 jaren tuchthuisstraf ondergaan. Al die 20 jaren leefde hij onder denzelf den valschen naam. Tqcii de oorlog uitbrak meldde hij zich op de valsche papieren, die hij zich in den Elzas hnd weten te verschaf fen. Tot 1919 bleef hij bij zijn compng:*é en gedroeg zich dapper. Het ziekenfonds der mijn was tot de ont dekking gekomen, dat twee mijnwerkers denzelfdcn naam droegen. Dc politie werd op de hoogte gesteld. Een tatoueering op den arm werd voor den man noodlottig. De initialen en cijfers herinnerden aan den militairen dienst. Bij zijn voormalige com pagnie werd een onderzoek ingesteld, dat tot de ontmaskering leidde. De man stond gunstig hekend. Hij is we derom naar het tuchthuis overgebracht Luchtvaart. ROTTERDAMWESTFALEN. De K. L. M. deelt mede, dat met Ingnr.g van 2 April een hoogst belangrijke directe verbinding tusschen Hot'., rdam en het in dustriegebied van Westfalen in het leven wordt geroepen. Het gaat hier om de ma chine naar Praag, die zal landen in Essen, waardoor het den Rotterdamschen Linde 1 mo gelijk wordt gemaakt dit helangrijke centrum in ongeveer 2 aur te bereiken. De dienstregeling is als volgt: Rotterdam v. 9,00; Essen a. 11,00; Essen v. 11,25; Kassei a. 12,56; Kiussel v. 13,15; MaridabaJ a. 15«46{ Marienb&d r. 15^ Praag a.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5