|)irumr getiksrtjr €mrmt f Op GOEDEN VRIJDAG zal ons blad niet verschijnen. De bureaux zijn dien dag geopend tot 1 uur. 2- s4 66ttf 48 03# 2.49" m I VM ABONNEMENT! Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskostcn 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 8.— Bij dage>lijksche zending m 7*— Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7% cent. No 2704 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. WOENSDAG 27 MAART 1929 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen rEERSTE BLAD. Wie zich heden abonneert op ons blad, met ingang van 1 April a.s., ontvangt de tot dien datum verschij- «2* pende nummers GRATIS. 87). 84# 80 75). - 75# 75 - 74« 9»# 107# 108# i 08# 95 100# - m 62# <r 69# - 10411 - 86# - 95# 96# - 97# 60# I - 101# 670 674 97# i 8 k. 36 w. kr. 106 2e t j LOODSMANNETJES. De schoolboeken leeren, dat sommige, nog al vraatzuchtige visschen, altijd vergezeld zijn van een kleine collega. Ziet de zeevaar der zoo'n loodsmannetje, dat zegt hij, zeker te weten dat er een haai in de buurt is. Zonder nu een politieke partij, welke ook, te willen vergelijken met een haai, hoewei ze in geoorloofde gulzigheid e.'lcaar niets toegeven en het derde der vergelijking zeker aanwezig is, mag toch gezegd, dat alle par tijen één of meer loodsmannetjes in de buurt hebben. Ja, hoe dichter we de fatale datum der candidaatstebing naderen, hoe meer het aantal dezer parasiteerende partijtjes in aan tal toeneemt. Met uitzondering van de vrijzinnig-demo craten, die er althans officieel nog geen last van hebben, hechten zich dissidente groe pen aan de groote partijen vast, gelijk gar nalen aan een walvisch. Anti-revolutionairen en Christelijk-histori echen weten reeds sedert langen tijd hoe bij wijze van spreken de horzels het paard kunnen plagen; de Roomsch-kath. partij scheen minder last te hebben van de zieke lijke Arts-groep, doch ze kreeg er thans eeu paar loodsmannetjes bij, al verschuilen deze Zich nog tusschen het zeewier. Wat de S. D. A. P. nog te wachten staat. U moeilijk te zeggen; en wat de Vrijheids bond nob boven het hoofd hangt, evenmin. li Jilaor dit is zeker, dat een groot aantul 121# ttemmen bij de komende verkiezing, óf in 761 .volstrekten, óf in betrekkelijken zin te loor -1 telgen. ja volstrekten zin, omdat talrijke groepjes niemand in de Kamer zullen kunnen bren gen; in betrekkelijken zin, omdat "de geko zenen slechts afbrekend werk kunnen ver richten. Dat feitelijk geen enkele partij aan de af brokkeling ontkomt, is tot op zekere hoogte een voordcel; de kleine groepjes neutrali seeren elkanders invloed cn de politieke ver houdingen veranderen er niét veel van; al kunnen de gekozen dissidenten wel zekere parlementaire groepeering moeilijk maken. Doch, hoe dan ook, het is een kwaad. Want verbrokkeling, tenzij om werkelijk princi- pieele redenen, blijft een kwaad; het knaagt aan de gezondheid van het partijleven en be derft de politieke verhoudingen. Dit kwaad is ongetwijfeld zoo niét moge lijk gemaakt, dan toch in hooge mate bevor derd door het tegenwoordige kiesstelsel. Eenerzijds is er het gevaar, waarop de heer 'de Vos van Steenwijk, zonder tegenspraak le ontmoeten, in de Eerste Kamer wees, toen hij beweerde, dat het gros der kiezers niets te zeggen heeft over de candidaatstelling. En in de tweede plaats leidt dit er juist toe, dat ontevredenen eigen partijtjes stich ten en eigen candidaten stellen en zoodoen de de verwarring al meer vergrooten, 't Is dan ook te begrijpen, dat de heer Colijn in de Eerste Kamer de verzuchting slaakte: Men zou ook het geheele stelsel kunnen opruimen! De last, welke de loodsmannetjes bèzor- £en, is zeer groot. j BELANG BOVEN BEGINSEL. Het gevaar der kleine partijtjes is daarom zoo groot, omdat bet meestal belangengroe pen zijn en het beginsel in het gedrang komt. De arbeiders zijn ontevreden over den tragen gang der sociale wetgeving; de boe ren klagen over le weinig belangstelling; middenstanders protesteeren tegen te veel rcgeeringsbemoeiïng; waarlijk iedereen weet wel een letter voor zijn ketterijen te .vinden. Zulke menschen lijden aan kortzichtigheid cn zij missen de noodige zelftucht; ook ver gissen zij zich altijd in de beteekenis van hun daad. Mr. Heemskerk wees daar indertijd op in 'deze woorden: „Aan de staatkundige ontwikkeling hapert bij velen niet weinig. En voor de Christelijke arbeidersverenigingen bestaat altijd de vei- zoeking om zich af te scheiden van de partij tot welke haar leden, krachtens hun ge loofsbeginsel, behooren, en tot zelfstandige formatie eener Protestantsch-Christelijke of Roomsch Katholieke arbeiderspartij over gaan. Het Is een verzoeking, en als zoodanig te Kennljden; de anti-revolutionaire, christelijk- historische en roomsch-katholieke partijen beoogen krachtens hun beginsel verzoening tusschen de verschillende standen door be hartiging van ieders recht. Haar leiders stre ven daar ook naar. Maar met het bestaan der verzoeking moet rekening worden ge houden." Dr. Nolens sloot zich daarbij aan toen hij sprak over belangenvertegenwoordigers en „Men zou bij wijze van standenvertegen- woordiging den belangenstrijd hier in de Kamer brengen en met het dienen van het algemeen belang zou het gedaan zijn." En Dr. Schokking liet deze waarschuwing „Het valt moeilijk te ontkennen, dat het kiesstelsel van de evenredige vertegenwoor diging, zooals wij het ten onzent hebben, aan het streven naar belangenpolitick niet de minste rem aanlegt, maar hst tegemoet komt en gelegenheid biedt om daaraan den teugel te vieren. Intusschen, al kunnen we het streven ver staan, dit dringt slechts te meer om op het bedenkelijke daarvan het oog te richten en een „halt" toe te roepen aan hen, die gevaar loopen op dien weg mee te gaan. Want, een dusdanige opvatting van ons politieke leven moet uitloopen op ontbinding van het parlementaire stelsel cn zou de voor bereiding blijken te zijn tot den chaos der anarchie en de dood der democratie." Deze waarschuwing moet gehoord worden: wie belang boven beginsel stelt, dwaalt van den goeden weg afl BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN. UITVOER VAN RUNDVEE NAAR BELGIË De "minister van binnenlandsche zaken brengt het onderstaande ter kennis van be langhebbenden: In verband met de voorbereiding van maatregelen, welke door de Belgische auto riteiten" zullen worden voorgeschreven ten aanzien van voor uitvoer naar België be stemde runderen, zal de uitvoer naar dat land van rundvee op 30 Maart niet mogelijk zijn en vermoedelijk eerst na 16 April we- ">r kunnen geschieden. Van het bovenstaande, zijn uitgezonderd Jeren, welke bestemd zijn om in de Belgi sche quarantaine-stalleü te worden geslacht RECHTERLIJKE MACHT. Bij K.B. is aan Mr. Dr. H. W Hovy eer vol ontslag verleend als plaatsverv. lid van het distrih gerecht te 's-Gravcnhage: aan Mr. F I. J. Jansen eervol ontslac vereend als I'd van de enkelv. kamer voor burgerlijke kinderz., tevens belast met de beh. van kinderstrafzaken van de recht bank te Maastricht. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K.B. is aan den maj. P. W. Scharroo van het reg. genietroepen, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van ridder le kl. in de Orde an het Zwaard van Zweden. RIJKSGEBOUWENDIENST. Bij K.B. is bevorderd tot districtsbouwk. bij den Rijlcsgeb.dienst W. F. L. van Leeu wen, thans bouwk. ambtenaar, le kl. bij voorm. dienst. VOOGDIJRADEN. Bij K. B. is aan Mr. J. G. C. M. Walter, secretaris van den Voogdijraad te'Roermond, uit die betrekking eervol ontslag verleend onder dankbetuiging. RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij K. B. is: lo. aan Mr. II. A. Hartogh, die krachtens art. 3 van de Spaaibankwet periodiek af treedt als lid van den raad van toe-zicht op de'Rijkspostspaarbank, dank betuigd voorde door hem aan den lande bewezen diensten; 2o benoemd tot lid van voorn, raad Mr. P. Hofstede de Groot, te Amsterdam, dir. van dc Amsterd. Bank. AUDIËNTIES. De wekelijksche audiëntie van den Min. van Waterstaat za', in plaats van op 1 April a.s. worden gehouden op Dinsdag 2 April d.ajv., des nam. o-m 2 uur. HOFBERICHT, DE KONINGIN NAAR HET LOO. Wij vernemen dat H. M. de Koningin het voornemen heeft om na Paschen voor eeni- gen tijd naar het Loo te vertrekken. DE COMMISSARIS DER KONINGIN. GEEN SPREEKUUR. De Commissaris der Koningin in Zuid Holland zal verhinderd zijn Woensdag 3 April a.s. audiëntie te verleeneiv BOOTTREIN STOOMVAART-MIJ „NEDERLAND". Het Agentschap van de Stoomvaart-Maat schappij ..Nederland", de firma Kuvper, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein van het s.s. „Prinses Juliana", hetwelk 29 dezer te Genua wordt verwacht Zaterdagmorgen, 30 dezer, om 9.52 uur aai het Maasstation te. Rotterdam zal aankomen Aankomst te 's Gravenhage 9.45 (S. S. station.) Blijkens het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie eni Telefonie uitten enkele leden hun onbevre digdheid over de postbestellingen hier te lande. Zij waren van oordeel dat op het platteland de eerste bestelling veelal te laat komt in sommige gevallen eerst tegen tien uur en spraken den wensch uit dat, nu de vierde bestelling in vele plaatsen weer hersteld is, dit spoedig zal geschieden in alle plaatsen waar zij vroeger bestaan heeft en nog met opnieuw is ingevoerd. DE TELEFOONTARIEVEN. DE MEENING VAN HET VERBOND VAN NEDERL. WERKGEVERS OVER DE HERZIENING. Het bestuur van het Verbond van Neder- landsche Werkgevers heelt het volgende adres gericht aan den Minister van Water- Ons bestuur nam er gaarne acto van, dat het in uitzicht gestelde gesyrekkentarief eenigszins zal worden verlaagd, nl. van 3 cent op 2j/2 cent en dat tijdelijk een zekere reductie voor hen. die veel te.efoneeren. zal worden verleend. Hiermede is intusschen onvoldoende aan onze bezwaren tegemoet Het is een groot bezwaar, dat de invoe ring van het gesprekken-tarief een verhan ging der telefoonkosten tot het twee-, drie-, vier-, ja soms vijfvoudige van het tegen woordige bedrag zal beteekenen Industrie en handel hebben, zooals bcgrij- grijpelijk is, thans het gevoel, dat 'n mas sale uitbreiding der telefoonnetten wordt geforceerd ten koste van de tegenwoordige abonné's. zonder dat door hen op die nieu we aangeslotenen in eenigszins betcekenen- de mate wordt prijs gesteld. Het spreekt intusschen vanzelf, dat men overigens tegen uitbreiding van het tele foonverkeer geen bezwaar zou hebben, wan neer al of niet met verhooging van het grondbedrag het gesprekkontarief zóó laag gesteld werd, dat geen noemenswaardige verhooging van telefoonkosten voor het be drijfsleven zou ontstaan Dit schijnt echter technisch onmogelijk te passen in de plannen voor de toekom stige ontwikkeling van het telefoonbedrijf: de verdeeling van het land in 22 districten, waarbinnen vol-automatisch verkeer kan plaats vinden. Het lokaal-gesprekken-tarief moet dan de eenheid vormen, waarop het tarief voor interlocale gesprekken binnen liet district wordt opgebouwd. Nu reeds heeft het hoofdbestuur bekend gemaakt, dat het tarief voor een interlocaal gesprek over een afstand van circa .7% K.M. op 10 cent behoort te worden gesteld. Aangezien de tegenwoordige techniek der automatische tellprs niet toelaat meer dan vier eenheden aan te slaan, moet men wel automatisch te rugvallen op een tarief voor locale gesprek ken van 2cent. Hier ligt de kern van de zaak. Tedere motiveering van het gesprekkontarief met verwijzing naar de kosten, die daardoor moeten worden goed gemaakt, verliest haar beteekenis. wanneer de nog in ontwikke ling zijnde techniek der tel automaten on vermijdelijk tot een vaststelling op 2% cent dwingt. Het besluit tot invoering van het vol automatische distri ets-verkeer 'op dit oogen- blik is dus de oorzaak, dat reeds thans een gesprekken-tarief moet worden ingevoerd, dat tot veel te hooge kosten voor liet be drijfsleven zal leiden. Hiertegen rijst ern stig bezwaar. Dringend wordt daarom ver zocht niet tot den ontworpen maatregel over te gaan, alvorens de techniek zoover gevorderd is, dat de automatische tellers meer dan 4 eenheden kunnen tellen, waar door liet mogelijk lean worden, het ge sprekken-tarief minder hoog te stellen. Mocht uwe Excellentie tot ons leedwezen daartoe niet bereid gevonden worden, zoo vertrouwt ons bestuur, dat zij, ter tegemoet koming in de kostenvermeerdering, die voor het bedrijfsleven van het tegenwoordige plan het gevolg zal zijn, een ruime reduc tie op de rekeningen zal willen verleenen, die stijgt naarmate meer gesprekken per maand gevoerd worden. NEDERL. JOURNALISTENKRING. JAARVERGADERING TE ROTTERDAM. De Nederlandsche Journalisten-kring heeft te Rotterdam zijn jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden, die druk. be zocht was. De Voorzitter, de heer D. Hans herinner de in zijn openingsrede aan eenige belang rijke gebeurtenisen uit het afgeloopen jaar. De rekening van den penningmeester over 192S sloot op een ontvangst van f 8324.20 met een batig saldo van f2347.63. De weerstands- kas toont een bezit van f32 265. Aan pen sioen-premies werd hij de Nationale te Rot terdam gestort f45.623. Besluit 11 werd over 1929 in de weerstands- kas 15 pCt. der inkomsten te storten (vorig jaar 10 pCt.) Ook de begrooting voor 1929 werd met een geraamd eindcijfer van f 9107.63 goedgekeurd. Tct bestuursleden werden herkozen de heeren D. Kouwenaar en L. Schotting, bei den te Amsterdam; tot voorzitter der com missie van advies de heer N. D. Kuiper ('s-Gravenhage)tot redacteur en plaatsver vangend redacteur van De Journalist, resp. de heeren W N. van der Hout ('s-Graven- hage) cn D. Kouwenaar (Amsterdam.) Tenslotte wérd ook goedgekeurd het jaar verslag van den secretaris, den heer W. N. vander Hout. De Kring telde op hét eind van het vorig jaar 524 gewone en. 1,08 bui tengewone leden. Dr. RITTER WIL INLICHTINGEN GEVEN. Tijdens de vergadering van den Kring, waarbij de litrcchtsche publicatie hcspi ken werd, kwam een telefonisch bericht in van Dr. Ritter, dat hij zich ter beschikking stelt van het Kringbestuur voor het geven van nadere inlichtingen. Het bestuursbeleid werd goedgekeurd. De heer Ed. Polak stelde na de besprekin gen de volgende motie voor: „De vergadering. gehoord het debat, oreekt zijn volledig vertrouwen ALLES VRIJ? Men schrijft 011s van geachte zijde: Telkens weer, als men kennis neemt van 'at zoo aan het publiek te lezen gegeven 'ordt, bijv. als men op een openbare Lees zaal de kranten en tijdschriften inziet, komt men tot de conclusie, dat het zoo grof en zoo godslasterlijk niet zijn kan, of wie het woord wil in ons goede Nederland, die krijgt het en van afkloppen is. geen sprake! Ik heb het Tijdschrift „Nu" in 1928, op een Leeszaal eenige malen ingezien, en heb verbaasd gestaan' over de godslasterlijke taal in de „Mijmeringen van een Godzoeker" In de Tribune van 26 Oct. '28 was een stuk te lezen over een filmvertooning, bij een feestelijke gelegenheid in Breda, bijge woond door de Vorstelijke familie. Onder het opschrift: „Huichelarij" las men daar in dat artikel: „Welk walgelijk schouwspel door onze, van dergelijke in dé practijk uitgevoerde moorden vet en rijk geworden vorstenfamilie, .met ..handgeklap- werd be- In hetzelfde nummer las men een bericht van een Christelijke Zangvereeniging, die in een gevangenis gezongen had voor de gevangenen; waaraan de walgelijke opmer king werd toegevoegd: „eigenaardig dat die lui zoo goed weten, waar ze thuis hooren" maar daarbij de misselijke en profaneerende wensch: 't zou lollig worden wanneer de Heer er in eensklaps de brui aan gaf, en ze in de gevangenis in den steek liet". Later tijdens de crisis in de ziekte van Koning George van Engeland kon men le zen: „Do koning van Engeland gaat dood. Nu de Kroonprins terug is, kan de koning dood gaan". Dit zijn maar een paar dingetjes die ik eens aantcekend.c. Vandaag, dat is 1 JFehr het blad inziende, vind ik op een in-gemee- ne manier over het Leger des Heils ge schreven. En in een stukje over het bezoek van een belastingambtenaar, de opwekking tot de broeders dat langzamerhand de bordjes moeten verhangen worden. En letterlijk staat er dan vervolgens: „Wij moeten het voorbeeld volgen van onze kameraden in Rusland". Zoo ware er zoo veel tc noemen. Zoo gaat het maar steedë door. En dit ontlo" t me de vraag: Mag in on« land dan alles, onder den naam vrijheid Mag liet maar te lezen gegeven worden in krant of tijdschrift, al is het nog zoo gods lasterlijk, al is het nog zoo kwetsend voor den Christ blijken godsdienst, al is het aan randend de eer van liet Vorstenhuis, al is het predikend opstand tegen het gezag"? Mag dat alles maar? En om die lieve lectuur daar te lezen, geeft een gemeenteraad subsidie en steunt r'ie verspreiding. Tenminste op-de leeszaal door mij be zocht, blijkt dit fraais ongehinderd de con trole te passeeren. En zoo vraagt men inderdaad, is er dan niet meer bescherming mogelijk tegen wat voor een christen krenkend is, en moet niet noog noodig strenger opgetreden worden, tegen sommige revolution: re'lectuur die in publieke leeszalen te lezen gegeven wordt. Mij dunkt, bij de moeilijke kwesties die hij Art. 36 zich voordoen, kan het niet twij felachtig zijn dat naar ons heliiden: de Over beid hier positief een taak heeft. En als hier .ingrijpen moeilijk is, dient hier actie te wor den gevoerd door onze voormannen, om op dit kwaad te wijzen en het tegen te werken En zoo deze vrijheid niet gekortwiekt wordt, zal liet drama van Grootegast, dat een openbaring was van dc ellendige, volks vergiftiging door revolutionaire lectuur, we! pens door soortgelijk optreden, in de toe komst gevolgd kunnen worden. Want de moordenaar van Lucaswolde kreeg de lec-, tuur aan huis gestuurd uit Amsterdam; maar dat zelfde volksvergift, dat ligt daar open en bloot voor 't grijpen op leeszalen! Alles vrij! Maar mag dat in ons Christelijk Neder land?" De geachte Inzender zal ztch misschien herinneren, dat in ons blad eenige artikelen zijn verschenen .er hetzelfde onderwerp. Ooit daar luidde de conclusie: Vrijheid van drukpers mag niet beteekenen, dat alles maar geoorloofd is. Een andere opmerking mogen we daaraan toevoegen. Het is duidelijk, dat wij genoodzaakt ziin moer kranten te lezen dan ons lief is. En dat we ons dan vaak ergeren aan de spot taal van onchristelijke auteurs; welke taal men niet alleen in dc roode pers vinrlt, hoe wel er daar speciaal werk vr:i wordt ge maakt. Onze stelregel is echter: hierop zoc en dan de aandacht vestigen, doch zoo nig mogelijk eiteeren. Het is niet noodig schunnige spotternij onder 'e oogen c lezers te brengen. De geachte Inzender doet enkele aanha lingen uit de „Trihune". We willen hem wel meedeelen, dat we dit blad zoo goed als nooit onder de oogen krijgen. We gelooven ook niet, dat ons wer onder lijdt En niet-lezcn is het beste mid del om zich niet aan de gruweltaal ergeren. Iets zakeliiks staat er in dit Mos- kousche blad toch niet IN DE SUIKERBIETENCULTUUR. Een motie. landen, met uitzondering van Nederland en zij'n koloniën, dat in de eerste plaats de coöperatieve sui- kei-fabrieken zullen ondergaan door deze maat regelen, daar de Nederlandsche speculatieve kerfabrieken, vereenigd in een internatio nale maatschappij, door dezelfde maatregelen het buitenland extra-winsten behalen, 'an meening dat onze regeering "bet lijde lijk mag aanzien, dat zoo'n voorname bron /oiksbestaan, vooral voor (Li landbouwbe volking van een groot gedeelte van ons land door genoemde maatregelen, dreigt ender te besluit de beide Kamers der Staten-Generaal te verzoeken het initiatief-vb.8..stel van wet tot steun aan de suikerindustrie, ingediend bij de Tweede Kamer door de heeren v. d. Heu vel, c.s. aan te nemen. Leger en Vloot. DIENSTPLICHT 1930. Voor de dienstplichtigen van de lichting 1930 bestaat gelegenheid om bij de Lucht vaarlafd. te worden opgeleid tot reserve tweede-lui tenant-waarnemer. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich om inlichtingen wen den tot den commandant van de Lucht vaart-afdeeling te Soesterberg. Schoolnieuws. Bestuur, Maandag heeft in een te Zevenberg! gehouden, goed-bezochte openbare vergade ring van de Noord-Brabantpche Maatschappij van Landbouw, de heer J. M. v. Bommel van Vloten te Goes, penningmeester van de coöpe ratieve suikerfahriek en raffinaderij Dintel- oord te Stampersgat gesproken over: De sui kercrisis en het initiat:ef-voorstel van den heer v. d. Heuvel c.s., tot het verleenen van tijdelijken steun aan de beetwortelsuiker-in- dustrie hier te lande. De vergadering nam tenslotte een motie aan Ut'den de: De Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw enz., overwegende, dat de suikerbietenteelt en t iW het su'kerindustrie in zeer moeilijke omstandig- gaat over tot de orde van den heden verkeert, dat deze toestand is ontstaan ten gevolge 1 maatregelen genomen door de regeeringe: 1 én«» bieten- en rietsuiker produceevcnde HOOGER ONDERWIJS. PROF. r R. J. SEBESTL JN. Zaterdag is te Den Haag voor een 14-dar.gsch verblijf gearriveerd Prof. Dr. J. Sebestyèn, hoogleeraar aan de TheoL School te Boedapest, de bekende leider van het Calvinisme in Hongarije. Dr. Sebestyèn is hoofd-redactcur van de „I\alvinista Saemle" en was het voorheen ook van.de „Hongaar- sche Heraut", het indertijd in Nederland .ver schijnende maandblad voor de kennis en de bevordering van het Iiongaarsche Calvi- Prof. Sebestyèn heeft het voornemen de belangen van het Calvinisme met bekende Xcdcrlandsche mannen op politiek, kerke lijk en wetenschappelijk gebied te bespre ken cn o.a. de Deputatcnvergadering der Anti-rev. Partij cn de jaarlijksche algcmee- no vergadering van de Vereeniging van Gcref. predikanten in Nederland, beide in de Paaschweek te Utrecht bij te wonen. TECHNISCHE HOOGESCBOOL TE DELFT. Prof. I r.. J. N e 1 e m a n s hoopt zijn 70- sten verjaarilag op Vrijdag 29 Maart a.s opgemerkt te laten voorbijgaan en is daarom voornemens dien dag buitenaf door te brengen. Bevorderd zijn too: landbouvvscheikundige de tijdelijke vast-assistent Dr. Ir. W. S. Smith; scheikundige de va$t-assistent Dr. G. Berger; plantkundige de tijdelijke assistent Dr. J. J. Beijer, werkzaam bij het laborato rium voor bloembollenonderzoek te Lisse; cn tijdelijk plantkundige de tijdelijk assistent Dr. H. Bleier. LAGER ONDERWIJS. HOOFDBENOEMINGEN. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Noord ba rge, gem. Emmen (hoofd M. G. ter Mors), mej. G. Schuurman te Heerde. K a t w ij k aan Zee (U. L. O., hoofd W. B. Hofman), M. van der Veen te Kollum. Gorinchem, P. Schild te Hardinxveld. Bilthoven (hoofd P. van Ginkel). Alf. viertal: de dames G. Groen te Harderwijk, J. W. Meijer te Vreeswijk, A. J. Mierendorf te Rotterdam en C. C L. van Zwet te Naald wijk. Schoonhoven (hoofd J. G. de Leeuw), F. Bouwmeester, ass. aan dezelfde School, (totaal 74 soil.). „JEUGD EN BEROEP". Afl. 3 van den tweeden jaargang van „Jeugd cn beroep" (uitg. J. Mousses te Pur merend) vangt aan met een artikel van P. C. Faber over Beroepskeuze en Jeugdcrimi naliteit, waarin wordt aangetoond, dat jon geileden die geen herocpskeuze doen hei meest aan de gevaren der criminaliteit zijn blootgesteld. De Red. E. J. v. Det schrijft over: Wat Amsterdam voor de jeugdige ge meentewerklieden gaat doen. In dit eerste artikel wordt uiteengezet, dat de gemeente Amsterdam een opvoedingsplicht tegenover haar jeugdige werkkrachten erkent en in navolging van verschillende grootbedrijven aan dezen plicht volledige uitwerking gaat geven. Anna Polak bespreekt in een artikel: Meer psychisch dan Technisch de onmoge lijkheid om door psychotechnisch onderzoek de voor vele beroepen vcroischte persoonlijk hoedanigheden te onderzoeken. J. de Kanter zot zijn artikelen over De Leerlingopleiding m de Rott. Metaalindustrie voort. Ida Hcij. mans behandelt in haar artikel Leemten de ••onzijdigheid van het leerprogram der gym nasia. Zij stelt daarbij de programma's der ambachtsscholen en die der gymnasia tegen over elkaar, heide als voorbeelden van lie treur'nswanrdieo eenzijdigheid. In een ge ilhtstreerd artikel: Opening der Nijverheids r. »-ool A B. Davids bespreekt E. J. v. Dei de belangrijkste paedagogische hesehonwin gen die ter gelegenheid daarvan werden ge honden door dc heeren n, J. de Groot, in speet ei ir generaal van liet Nijvcrheidsond.'i wijs, Th. M. Ketelaar, Wethouder voor het -'terwii- te Amsterdam en A. H Gerli Ie Staten Een half uur te laat verscheen de waaiN schuwing om niét-op het A.V.R.O.-adres ta teekenen. Juist was Zaterdag ons blad bezorgd en werd het in een Christelijk gezin ter lezing aangeboden, toen een propagandist van de A.V.Il.O. de geheele familie had omgepraat om dc handtekening op het adres te zetten. Ouden en jongen, ze mochten allemaal tee ltenen. De man had gewerkt precies op de manier 2ooals ik Zaterdag veronderstelde. Och, was zbo doodonschuldig om te teekenen. Luisterde moeder de vrouw niet met zegen lar de morgenwijding? Zeker, zeker, was het antwoord. Nu dan, waarom mag de A.V.R.O. daar dan niet inee doorgaan? De andere omroep» recnigingen gunnen haar. het licht in de oogen niet. Naijver en jaloezie. zij teekenden. Straks wordt het adres aangeboden en dan wijst het A.V.R.O.- lur met nadruk op de vele orthodoxe Christenen, die hun handteekening plaatsten ider het verzoek Ja, onder-welk verzoek? Weten ze dat wel? Weten ze we!, wat de A.V.R.O. in grenzenlooze gulzigheid vraagt? De neutrale omroep wenscht een eigen zender, een volle week zendtijd en de beste golf! Hoe bescheiden, niet waar? En niet-neutrale menschen mogen dat voor aar vragen. Orthodoxe protestanten! Zouden ze ook op een Roomsche lijst tee- kenen, als die hetzelfde vroeg? Natuurlijk niet! Stel je voor: wat verbeel den die Roomschen zich wel! u men teekenen op een lijst voor de V.A.R.A. van de sociaal-democraten? Natuurlijk niet! Stel je voor: een Christen zal de roode omroep steunen! t is wel! Maar hoe komt er dan een sten 4toe, om wel de handteekening te n op een adres voor een neutrale miging, welke vloeken en bidden kan tegelijk? Over dit raadsel heb ik mijn heele leven al getobd; cn ik kan er maar niet uitkomen. Waaróm geen neutrale preek en wel een neutrale krant? Waarom geen neutrale school en wel een neutrale radio-omroep? Ik sta voor dit raadsel en ik kan het niet oplossen. 'Weet men dan niet, dat het gesproken woord maelitigèn invloed oefent ten goede of ten kwade? Zoo'n morgenwijding is toch zoo dierbaar; zegt ile vrouw, en zij teckent. Een uurtje godsdienstonderwijs onder of 11a schooltijd is toch voldoende; zei men Maar Christelijk Nederland was niét te vreden met zoo'11 openbare school en stichtte eigen onderwijsinrichtingen. Zullen vVe bij de Radio dan minder begin selvast zijn? ADVERTENTIE NÏ Van 1 lot 5 regels 1.17% Elke regel meer 0.22% fngez Mededeel in gen van 1—5 regels 2.30 Elke rege' meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 9e Jaargang. DE MORGENWIJDING. PAEDAGOGISCH TIJDSCHRIFT. De pasverschenon Januafi-aflevering -van het Paed. Tijdschrift voor liet Chr. Undei» wijs (uitg. „De Standaard", Amsterdam) opent met het releraat van Ds. W. Faber, ter Districtsvergadering, van Geref. Schoolver band te Hoogeveen gehouden óver: „Het Chr. Onderwijs en de bekcering van het kind", een onderwerp dat vooral in den laat- sten tijd meer érkenii'ng van beteekenis ver kreeg, o.a. in verhand mot de verhouding dia er moet zijn tusschen het Chr. Onderwijs ei» het gedoopte schoolkind. Ook het versche nen referaat van Ds. P. van Dijk over het Bijhelsch Onderwijs op de Gcref. Schout raakt deze belangrijke materie. De heer H. Dam zet de beschouwingen voort, als give'7 van een door hem bij da leerlingen genomen prncf. over „de voorstel lingskring van de teerlingen in de hoogst» klassen der l.agore School". Prof. Dr. J. Waterink vervolgt ziin onder werp: „Opvoeding en schoonheidszin" De heer J. van Goudoever schrijft oven „Onderzoekingen over de temperamenten" 'n betrekking tot dp bloedgroepen. Met de „Critïschc Revue" van D. Wouter» wordt deze goedgevulde aflevering besloten. Uit Oost-lndie. 'T BELGISCH KROONPRINSELIJK PAAR. Naar de Dcli Crt. verneemt, zulten graaf en gravin De Róthy omstreeks 22 April a.s. ter Oostkust aankomen. De reis geschiedt via de Westkust, waar natuurlijk ook eeni- gen tijd verbleven zal worden, evenals in Ta- panoeliwaar het vorstelijk echtpaar zijn intrek neemt bij den resident van Tapanoeli te Sibolga, den heer Gqoszen. Van Siboiga gaat dc reis door de Bataklnnden naar Pra* pat, waar de familie De Róthy omstreeks bo- vengenoemden datum zal aankomen. Het verdere programma is nog niet be kend. Wel staat vast dat hot verblijf ter Oostkust vrij langdurig zal zijn. teneinde den prins een zoo volledig mogelijken in druk te geven van do toestanden hier, voor namelijk wat dan de cultures betreft, waar voor prins Leopold begrijpelijkerwijze veel belangstelling heeft. Het bezoek aan de Oostkust zal dan ook het besluit zijn van hel verblijf in Tndië. Op 12 Mei zouden de graaf en gravin De Róthy zich te Belawan aan boord van de „Tjerimai" inschepen om de thuisreis te aanvaarden. Deze motie werd bij zitten en opstaan o\ jrgreote meerderheid aangenomen. ét met i gen uit bh ELECTRISCHE TREINVERBINDING BATAVIA—BUITENZORG. De werkzaamheden voor de etectrificatie van de spoorbaan Batavia—Buitenzorg zijn zoover gevorderd, dat het vrijwel vast staat dat met 1 November a.s. deze electrische treindienst in exploitatie zal zijn gebracht. Volgens glolmte berekening zal dan de tijd waarin het traject wordt afgelegd, 20 minuten korter zijn dan tegenwoordig, ter wijl het snellere verkeer vooral van beteeke nis zal zijn voor den Imemeltreindienst. De voorgenomen electrische trein-verhin- ding met Depok op 1 Mei a s., gaat voorloopig Omtrent de ingevoerde dienstregeling Man- gari—Passar Minpgoc, speciaal voor de pas- Noord-Hol j sargnngers. vernemen wij. dat van deze etec- ntal Berich 1 trischo treinen druk gebruik wordt gemankt 1- en buiten cn do maatregel volkomen aan het doel be- 1 antwoord*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1