EERSTE BLAD. ABONNEMENT» Per kwartaal 3.23 (Beschlkkingskostcn 0.15). Voor het Buitenland bil Weke- lijksche tending f^-. Bij dageüjksche zending m 7*— AlUes by vooruitbetaling. Losse nummers 3 cent. met Zondagsblad V/% cent. No 2691 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 12 MAART 1929 ADVEBTENTïfiffi Van 1 tot 5 regelsJ L17V% Elke regel meer 0.22V» Ingez Mededeeltngen van 1—5 regels 135 Elke regel meer m (US Bij contract belangrijke korting. 9e Jaargang. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen, DE RAMP AAN DEN HOEK LAATSTE VERANTWOORDING. Jongensclub te Sliedrecht f 1.05; H. C te SI. i 10.—; J. H. te B. o. Z. f 2,50; Ch'r.". Muziekvereeniging „Wilhelmina" te Eindhoven. I 40.50; Verzameld door den heer P Haanschoten te Bameveld 146.50; Verzameld door den heer J. Visser te .Werkendam f 9,25; Nagift van een der leerlingen(Piet) viin den heer A. Post te Sch even in gen,, die ziek was geweest f 0,25; Verzameld door den heer'A. de Haan te Ridderkerk f 12,-60; Wed. te V. te "s-Gr. 11,1 A. B. te 's-Gr. 1 2,50; Mevr. de Wed. A. E. V. te 's-Gr. 12,-; A. J. PI. te Schev. f 2,—; A. ten H. te Loosd. f 2,50; Fam. A. te 's-Gr. f2.50; K B. te 's-Gr. 14; M. te Voorb. 15; Pers. Ruys' Handelsv. te A dam 15.75; Nagilt Bethelschool, Sande- lingplein te Rotterdam f 1,10; W. de W. te D. f 2,—Lcerl. 7e kl. v. Asch v. Wijck- gchool, Gouvemcsti. te Rotterdam 1 3,—; Door. bemiddeling van den heer A. Pieterse te Ooltgensplaat van C. L K. te O. 1 0,50; van W. J. D. te O. f 1,—; Ontvangen van 't zoontje van den heer V. te Loosduinen, de winst op 40 verk. boekjes „Heldendood' i 7,05; Geref. Jongel. Ver. „Soli Deo Glo ria" te Asperen f 2,75; Fam. de L te R. i 2,50; - J. Kr. te G. f 5.20; - I. V. W. te VGr. 1 2,50; N. N. te s-Gr. 1 2,50; K N. te R. 1 2,50; Aid. P. C B. te Nuth 1 10,-; N. C. K. te G. I 5,—; Nagift jCoiijnschool", Korfmakerstraat (hoofd de heer C, Esser) te Rotterdam 11.50; Verzameld door den heer F. Reitsma te Loosduinen. (Stichting Bloemendaal) f 25.35; Verzameld door den. heer B. Reitsma te Loosduinen f 2.60. H. J. B. te D. f 5 N. N. te O. T. 1 2.50. Opbrengst der verkochte Boekjes HELDENDOOD 2732.86. In totaal is daor ons alzoo ontvan gen en afgedragen een bedrag van f 3381 7.20. EEN VERKLARING. Voorts werd nog door ons ontvangen voor 'dm nood in Drenie van: G. P. M. K. te 12,-; J. G. te R. 1 250; - N. N. te O. T. f 2,50; - N. N. te s-Gr. 1 2,50; - A. N. te T. f .1,—; en voor de slachtoffers van den moord te Grootegast van N. N. te O. T. f 2,50. Zoo is dan hiermede onze taak Inzake het Inzamelen van giften tot een eind gebracht en wij meenen tot een goed einde. Wij begrepen wel, dat onze lezers in goe den zin zouden reageeren op onze oproep, maar dat de giften tesamen zulk een hoog te-' zouden bereiken, neen, dat hadden wij zeker niet kunnen denken. Inmiddels is thans het goheele bedrag overgemaakt aan het bestuur van het Hel- dcn-dcr-Zce-Fonds „Prins der Nederlanden". Met het bestuur mochten wij tot een af spraak komen, zoodat centnaal per jaar een staat van inkomsten en uitgaven in het jaarverslag zal worden opgenomen. Natuurlijk wilden wij ook iets weten om trent de uitkeeringen aan de nabestaanden van de. verdronken helden. Het spreekt vanzelf, dat men. waar het hier toch feitelijk geldt een intieme aange legenheid voor deze gezinnen, de cijfers niet in de krant zet, c'ocli onze ver: kering moge hier staan, dat de uitkecring zeer en zeer royaal is. Deze wetenschap zal elke gever verster ken in- het vertrouwen, een goede daad te ■hebben gedaan. Het zal velen onzer lezers ook inter.es- secren, op te merken, hoe als batig saldo van het, bock'e, geschreven door onzen redacteur Hoek, 'ruim 2700 aan het Fonds kon worden afgedragen. De artikelen van Hock in onze krant hebhen tot veler gemoed gesproken. In-het lmekie wilde men een blijvende her innering hebben aan deze dagen, welke het oud 'Hollandsehe hart warmer deed kloppen. In totaal, beschikt het Fonds thans over ruim 500 000. zoodat hij komende ongeluk ken óp de kust, welke helaas wel weer zul len voorkomen, al zal het getal slachtoffers naar wij honen nimmer weer de hoogte van thans hereiken, in den daD ontstaneri nood kan worden bijgesprongen. En wat zullen wij hier beter aan toevoegen dan het in onze kringen zoo bekende woord: Het is zaliger te geven dan te ontvangen. Dit lijkt ons christeli'k-sociaal werk toe in den besten zin van het woord, waaraan elke stand kan en mag medewerken. DR. H. TH. S'JACOB. De co^nrseTis der Koninmu In Utrecht, dr. H. Th. s'.Trcoh, he-ft een emri'ge ooe- cpp'-pt-'o d«rgann by prof. J. van der Hoe ve te r.e'den. De operat'e is p-oed geslaagd. De toe- ètand van den patiënt is vooruitgaande. Van sommige zijden vraagt men ons, of het verband, waarin de naam van den heer Van Beuningen door ons werd genoemd, wel juist geacht mag worden. Wij meenen van wel. Het spreekt vanzelf, dat elke persoonlijkheid ons al tijd vreemd is, maar de geschiedenis van de vervalschte documenten is nu een maal niet los te denken van personen. Lugubere personen als Frauk-Heine en collega-spionnen rijzen voor ons op. Daarnaast komen namen in geding van achtbare personen als de ministers in België en Nederland, de chef van den generalen staf in België, Dr. Kilter, de heer Van Beuningen enz. Men neme het ons toch niet kwalijk, dat wij een dergelijke combinatie niet altijd even vleiend vinden. Wie zich los kan maken van het ge zelschap der spionnen, zal het zeker moeten doen. Nu kan natuurlijk geredeneerd wor den, de heer Van Beuningen heeft slechts het landsbelang gediend en dit heeft hem gedreven tot een koop van stukken, waarvan hij thans nog meem de echtheid te tnogen aannemen. Hét spreekt vanzelf, dat ook wij niet anders zouden hebben verwacht. Ech ter liet waas der geheimzinnigheid, waarin de heer Van Beuningen zich is blijven hullen, bederft het goede, het welk men in de oorspronkelijke daad zou willen gaan zien. Dat wij niet alleen zoo oordeelen, blijkt uit wat de Haagsclie Post Zater dag j.l. sclireef. Wij nemen er uit over: Wij hebben zelden publicaties of be schouwingen gelezen, die zulk een aan eenrijging vertoonden van vage termen, inccngcdraaidc zinswendingen, zwevende begrippen, onduidelijkheden en duister heden. zulk kiekeboe spelen, als hier liet publiek te verteren werd gegeven. Als voorbeeld neme men liet interview met den heer D. G. van Beuningen in de „N. It. Ct." van 4 dezer. Wij meenden uit den aard van, ons beroep cepigszins getraind te zijn in „lezen",-doch moeten rondweg erkennen na herhaaldelijk doorworstelen van dit kruisgesprek nog even wijs te zijn gehlevcn als tciorcn. Zelfs rninder wijs. want toen draaide ons letterlijk alles voor de oogen. Wij" weten het zelfs nu nog niet: was of is er nu één document, zijn er meerdere, zijn er drie of meer stellen documenten? Fit alles blijkt dat de woor denkeus bij dit vraag- en antwoordenspel tot in het belachelijke beheerscht werd door den angst zich aan koud water te branden. En nu spreken wij nog niet eens over het feit zelf, dat de „N. R. Ct.", die op haar eerste pagina v .ij geregeld een redactioneel artikel opdischte over het Fransch-Belgisch document, plotseling te voorschijn kwam met het verslag van een interview met iemand, dien zij van te voren nimmer noemde, terwijl de redactie zelf zweeg. Hieraan zij toegevoegd wat Het Volk vroeg: In de eerste plaats vragen wij: welke rol heeft de heer Van Eeuningen in deze hecle geschiedenis gespeeld? Hij heeft niet een enkel dokument het door het ..Utrechtsch Dagblad" gepubliceerde ontvangen, maar een aantal dokumentcn. Ook liet valsche stuk, door de Amerikaan- sche krant gepubliceerd? Van de onthul ling in liet „U. D." is bijzonder werk ge maakt door de „Rhcinisch-Westphnlische Ztng.", - de heer Van Beuningen is do erootc afnemer in Nederland en expor teur van de steenkolen van de Roer. De ..Rhcinisch-Westphnlische Ztng." is de spreekbuis van de mijneigenaren van de Welke rol speelt de heer Van Beunin gen in deze-affaire? De heer Van Beuningen maakt het ons niet gemakkelijker. Hy blijft bewe ren, het echte stuk te hebben, wat dan nu veilig en wel in een safe by een bankinstelling opgeborgen moet zijn. zonder de mededeeling erby, wie den sleutel heeft. Waarom dit stuk niet ronduit gepubliceerd met alle stukken, welke hij heeft? De krantenlezers heb ben al zooveel documenten doorwor steld, dat dit er nog wel by kan. Dit zou, naar onze meening, zyn een zuiver landsbelang en ook het best kun nen dienen om de verhouding met Bel gië zoo goed mogelijk te doen zyn. Mei niets minder of niets meer mag het pu bliek thans tevreden zyn. Juist, omdat het de heer Van Beu ningen is, niet de eerste de beste. Een krachtige persoonlijkheid voor het eco nomisch leven, voor ons land van be lang. Al zal ieder het niet eens zijn met de economische politiek, geveerd dooi de belangengemeenschap waaraan hij is verbonden. En nu beweren wy aldus en wy hou den dit staande: fcy nieuwe onderhande lineen met België, welke straks zullen plaats hebben over het hangend ver drag. kan er gevaar in schuilen, indien de heer Van Beuningen. ren der meest belanghebbenden bij de Rynvaart. ver kleurt. in 't bezit tp ziin van eer. voor on* lend rrvaarlijk stuk. Toen wij voor een paar jaar persoon lijk de actie tégen het Verdrag in de A.-R. Party hebben aanvaard, waarbij wy veel onaangenaamheden hadden te overwinnen, hebben wy beproefd elk persoonlijk belang op den achtergrond te dringen, zoowel in de samenstelling van het comité, als in de wyze waarop wij het pleit hebben gevoerd tegen het Verdrag, als in het verkrijgen der geld middelen. Bij een nieuwe behandeling moet de zelfde objectiviteit kunnen worden be tracht. Juist daarom deed ons het her haaldelijk noemen van den naam van den heer Van Beuningen leed. Wy aarzelen niet te zeggen, dat de heer Van Beuningen op deze wijze de zaak niet kan laten zitten. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van -ien n.i ruste»- van Arbeid zal op 14 Maart a.s. en die van c'er, minister van Justitie zal 15 MearV a-s. niet plaats hebben. ONDERSCHEIDINGEN. By Kon. besluit is toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje Nassau-orde aa Siebelding, le machinist, chef van de machi nekamer by de N.V. Houthandel voorheteri H. Simonsz Zoon te Zaandam, en aan W. Hof man, meesterknecht bij de firma Wynne Co. te Groningen. VREEMDE EERETEEKENEN. "By Kon. Bes'uit is aan den reserve-kolonel van den generalen staf G B. Noothoven Goor, vergunning verleend tot het aanne en dragen van de ordeteckenen van officier van het Legioen van Eer, van Frankrijk en tot het dragen van het Eerekruis van Hongaarsche Roode Kruis. KAMER VAN TOEZICHT NOTARISSEN. By beschikking van den minister van titie is herbenoemd tot plaatsvervangend lid der Kamer van Toezicht over de Notarissen cn candidaat-notarissen te Groningen J. Kyl- stra, hypotheekbewaarder te Groningen, RAAD VAN NED.-INDIE. Bij Kon. besluit ip op zyn verzoek eervol ontslagen met ingang van 2 Juni 1929 met dank voor langdurige en tróuwe diensten A M. Hens als lid van den Raad van Neder- landsch-Indië. CHINEEZEN EN LASCAREN OP DE NED. KOOPVAARDIJVLOOT. Ce Minister van Waterstaat heeft den heer W. Turfboer, oud-kopitein ter koop vaardij te s-Gravenhage, op verzoek eervol ontslagen als lid der Comm'ssie tot onder zoek naar omvang en oorzaken van en de cezwaren tegen het dienstdoen van Chinee- zen en Lascaren op de Nederlandsche koop vaardijvloot en benoemd tot lid den heer W. A. Beyer, oud-kapitein ter koopvaardij te 's-Gravenhage. ONZE MINISTERS. MINISTER KAN LEGT EERSTE STEEN VOOR BUURTHUIS TE JUBBEGA. Bij het lessen van den eersten steen voor 'net buurthuis te Jubbega-Schurega (ge meente Schoterljmd), waren met den mi nister van B nnenlandsche Zaken, mr. J. B Kan en de hem vergezellende inspecteurs Falkena en Me ver de Vries, o.m. aanwezig de heer ir. Lieïjert, als vertegenwoorö:ger van den minister van Arbeid, het gemeente bestuur van Schoterland en de opbouwcom- Na een inle'dend woord van den heer De Vos, voorzitter der opbouwcommiss:e en wethouder van Schoterland en een techni sche toe.'ichting van den architect den heer Baart, die o.m. een teekening liet zien van een gedenksteen, welke in het buurthuis zal worden aangebracht, legde de minister den eersten steen. De hseren ir. Lieber en Falkena sloten de rij der sprekers. Het gezelschap nam daarna, voorgelicht door den Rijkstuinbouwconsulent ir. Van de Hieke, de in aanbouw zynde kassen der tuinbo'nvvereeniging ook een onderdeel van het opbouwwerk in deze streek in •ïogenschouw. waarna de minister naar het Friesche volkssanatorium vertrok. BUITENLANDSCHE ZAKEN EN DE PERS. DE KAMERVERKIEZINGEN. IN DEN VRIJHEIDSBOND. Vo( Het dagelyksch bestuur van de Liberale Staatsparty „De Vrijheidsbond" heeft een schrijven gezonden can den heer Ahr. Staalman te Amsterdam, naar aanleid'ne van de motiveering van diens verzoek hem als I'd der partij te schrappen In dit schrij ven wordt beslist ontkend, dat degenen, die de propaganda financieel steunen daardoor rdleen invloed on den gang van zaken zou den hebben verkregen. De noodzakelijkheid een ko'oniale specia liteit in de Kamer te brengen is o.m. am- 'eid:ng geweest tot de gewraakte rangrege ling. Het bestuur wy'st er voorts op. dat de combinatie Amsterdam een behoorlijke kansplaats geeft, beter dan d;e welke het het gcbeele land zou verschaffen. Het bestuur meent ten slotte, dat de vravr of men de belangen van alle bevol- k'npsgroepen kan hehart'gen nr'mer is dan r!e vraag, of een henanlde cand'daat volgens ziin berekening z:eh ve'lïg gesteld gevoelt bjj de Kam?rverkie7ïng. H^t bestuur ver- trouwt ter s.'otte, d-t de heer Staalman, i door zijn uittreden u't de partij, tevens zyn lidmaatschap van de Tweede Kamei heeft neergelegd. Wij lezen in de „Rotterdammer": In een uiteenzetting van de hoofdredactie van het Utrechtsch Dagblad, waarin deze zich verweert tegen den voerzitte» van den Nederlandschen Journalisten Kring trof ons een ondervinding, bijna geheel overeenstem mend met wat ons zelf voor eenigen tijd overkwam. De heer Dr. Bitter schrijft: Eenigen tijd geleden heeft er eene pers conferentie plaats gehad over eene aange legenheid, die met de Nederlandsch-Bel- gische verhouding nauw verband hield, liet Utrechtsch Dagblad, dat vroeger re gelmatig tot de pers-conferentics op „Bui tenlandsche Zaken" werd uitgenoodigd, heeft voor die conferentie geene uitnoodi ging ontvangen. Op haar beklag bij den Heer Secretaris-Generaal van Buitenland- sche Zaken ontving onze Hoofdredactie van dien functionaris eene mededeeling in dezen geest, dat genoemde pers-confe rentie zich tot de allervoornaamste bladen had beperkt, en zelfs voorname provin ciale bladen niet ter conferentie waren opgeroepen. Die mededeeling heeft onze Hoofdredac tie ten zeerste verwonderd, aangezien het ..Utrechtsch Dagblad" in het bizonder be lang gesteld heeft in de Nederlandsch- Belgische verhouding, en thans blijkt, hoe wenschclijk het is. dat ook de provinciale bladen in het overleg met de Regeerihg blijven betrokken. (Ten vijfde) dat door deze houding van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, voor het Utrechtsch Dagblad door de Be geering het contact met die Regeering werd afgesloten. Blijkbaar precies bij dezelfde gelegenheid deden wij bij de persafdeeling van het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken gelijke teleurstellende ondervinding op. Onze parlementaire redacteur deelde ons 12 November 1928 mee, dat op Ruitenlanu- schc Zaken een persconferentie had plaats gehad, waarin mcdedeelingen zouden zijn verstrekt over de Nèderlóndsch-Belgische aangelegenheid. Onze parlementaire redac- teür vvds er niet in geslaagd toegang te krij gen tot deze persconferentie. Wij wendden ons toen 13 November tot ae Persafdeeling van het Ministerie, met den volgenden brief Het zij ons vergund, voor „De Rot terdammer" een beleefd verzoek te doen, om bij het verstrekken van mededcelin gen uitgaande vau het Ministerie var Buitenlandsche Zaken, ook in de rij der uitgenoodigde bladen te mogen worden opgenomen. Niet alleen met het oog op het groote aantal lezers hetwelk „De Rot terdammer" heeft, maar ook in aanmer king genomen den inhoud van ons blad, meenen wij dit verzoek met klem bij U te mogen aanbevelen. Door „De Rotter dammer" bij deze lijst op te nemen, wordt meteen verkregen, dat dergelijke berich ten gelijktijdig worden opgenomen in de andere bladen, welke in onze combinatie zijn opgenomen. Hierop ontvingen wij het volgend ant- Tn antwoord op Uw schrijven van j 13 dezer heb ik de per U mede te deelen. dat bij de uitgenoodigde binden voor l persconferentie op het Ministerie I Buitenlandsche Zaken Uw blad zeer r een volgend maal in aanmerking zal ko men, wanneer die conferentie voor eenigszins ruimen kring van bladen wordt gehouden. De conferentie welke waarschijnlijk aanleiding tot Uw schrijven gaf (inzake de Belgische aangelegenheid) omvatte slechts een zeer beperkt aantal bladen en daarbij was geen gelegenheid voor U blad een uitzondering te maken.... (w. g.) Plemp v. Duivcland. Waarop wij van onzentwege den 16en weder hebben gerepliceerd. Het slot van dit schrij ven volgt bier: Het komt ons in alle bescheiden heid voor, dat waar wij meenen interesse te hebben voor alles hetwelk het publieke loven betreft, door ons de vraag mag den gesteld, bij dergelijke conferenties te worden toegelaten. Zoowel de oplaag van ons blad, de hoe veelheid lectuur welke het bevat en het medeleven van onze lezers, geven ons hel recht op gelijke behandeling aan te drin gen met andore bladen. Wij hopen zeer, dat ons doel bereikt wordt Anderszins gelooven wij niet, dat wij ons \an ouzo vcrantwooi(lelijkheid ten volle bewust waren, wanneer wij niet beproefden nog op een andere wyze de aandacht te vestigen op ens goed recht in Waarom bijv. bij de Belgische aangele genheid wij niet konden worden toegela ten en dit per sé aldus moest worden be richt aan een onzer redacteuren, is ons ten ëenemnaale een raadsel. Indien eenigc zaak. dan heeft wel deze jaar en dag de volle belangstelling „De Rotterdammer" gehad. Wij zijn zoo vrij, afschrift vun schrijven te zenden aan Zijne Excellentie den Minister van Buitenlandsche Zaken. Sedert dien tijd hoorden vij niets meer van deze zaak, ook niet van den Minister van Buitenlandsche Zaken. Dit verloop heeft ons buitengewoon teleur gesteld. Wij zien ook niet in, waarom het geheel alleen aan Mr. Plemp van Duivcland mopt worden overgelaten, enkele kranten uit te noodigen, met het gevolg natuurlijk, dat een paar vrijzinnige bladen worden uitgeko zen en misschien 1 A 2 rechtsche er hij. j Een blad van onze positie, met z'n tien- j duizenden lezers, he'^'elU ook nlot is een irovinciaal dagblad, maar een algemeen dag blad, moet niet afhangen van de welwillend heid van den toevalligen leider van de Pers afdeeling van het Ministerie van Buitenland sche Zaken. Is deze heer genegen om een blad toe te laten, dan mag het er bij; vindt hij dat het onnoodig is, zoo geschiedt dit niet. Telt de groote belangstelling van een Re dactie in 't geheel niet mee? Ook niet het feit, dat tienduizenden lezers vertrouwen, dat hun blad op de hoogte zij van dergelijke In grijpende landsaangelegenheden? Wie legt den norm aan? Wij hopen van harte dat een herhaling uitgesloten zij. Zoo neen, dan vertrouwen wij, dat er gelegenheid zij ter bevoegdet plaatse op dit exclusivisme te wijzen. DE ZIEKTEWET. Het bestuur van den Koninklijken Neder landschen Middenstandsbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden in ver band met het thans in behandeling zijnde ge wijzigde ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet Adr. betoogt daarin, dat met de invoering an een gewijzigde Ziektewet als voorgesteld. :erre overschreden worden de grenzen van de noodzakelijkheid en dus van de wensche- hjkheid van bemoeiing van den wetgever met deze materie, en bovendien, dat de im productieve millioenenlasten, welke, door invoering der voorgestelde gewijzigde Ziek tewet, wederom op industrie en handel ge legd worden als gevolg van de er aan ver bonden administratieve kosten, in géén re delijke verhouding hoegenaamd staan tot de meerdere voordeelen, welke «r voor de be trokken arbeiders voortvloeien uit de voor gestelde wettelijke regeling ten opzichte van een eenvoudiger oplossing, waaraan géén of althans zeer geringe administratieve kosten verbonden zijn. WENSCHEN VAN DE HOOFDARBEIDERS. Het Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland heeft in zake het aanhangige wetsontwerp tot wijziging der Ziektowet een adres tot de Tweede Ka mer gericht. Daarin worden de volgende wenschen geuit: a.schrapping van de loongrens ln arti kel II; b.regeling der premie-betaling in dien zin, dat-deze komt ten laste van het bedrijf; c.opneming in het ontwerp van een bepa ling. waarin het beginsel is vastgelegd, jat bij doorbetaling van het loon aan ziekp werknemers de uitkeering ten bate komt van den werkgever. nexatie heeft men de hangende vraagstuk» ken nog niet tot een oplossing gebracht Er toch een dubbel probleem op te lossen: a. hoe schepen wij een zoo goed mogelyk beheer voor het havencomlex aan de mon« ïn van de Maas; b. hoe komen wij aan een gewestelijk uit breidingsplan ter voorziening in de behoef te van terrein voor havenaanlcg, industrie, handel en volkshuisvesting. Volgens de commissie kan alleen intercom munaie samenwerking uitkomst brengen. Trouwens hierin ziet de Commissie de grond ettelijke oplossing van het probleem, om dat het nieuwe artikel 149 G.W. juist er op uit is annexatie zooveel mogelijk te voor komen door middel van samenwerking. nu geen enkele voorwaarde voor an nexatie vervuld is, blijft er in den geest van cc G.W. niet anders dan samenwerking over Deze samenwerking zal echter geen vrij willige kunnen zijn doch gedwongen samen werking ex art. 149 G.W. zooals dat in bet intwerp van Minister Kan van 21 Nov. j.L is uitgewerkt. De commissie staat vrij uit- oerïg bij dit onderwerp stil, omdat hier het zwaartepunt van haar betoog valt. [-volgens wordt een schets gegeven van de wijze waarop deze samenwerking in de praktijk opgezet zal moeten worden, waarbij het rapport de wenschelijkheid van twee intercommunale commissies wordt betoogd, voor het havenbeheer en één voor het uitbreidingsplan. Het havenbestuur zal waarschijnlijk op den duur uit handen van de gcmeentebcstu- m moeten overgaan aan een voor dit doel i het 'leven te roepen bestuursapparaat. Als eerste stap in deze richting stelt daar om het rapport voor het havenbeheer van Rotterdam tot een afzonderlijken tak van dienst uit te bouwen binnen het raam van het huidige gemeentebestuursapparaat, op dat later zoo noodig deze afzonderlijke tak dienst kan worden toevertrouwd aan een bijzonder havenbestuursllchaam. HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. Voor de burgerlijke ambtenaren. Thans is verschenen het Staatsblad n< 72, bevattende het Koninklijk Besluit van 8 Maart j.l. tot vaststelling van regelen ten aanzien van de bezoldiging van burgerlijke Rijksambtenaren. In het besluit zijn opgenomen de fre-wone- overgangs- en slotbepalingen, alsmede ais bijlagen de salarisbedragen voor de derscheidene groepen van ambtenaren onderwijzenu personeel, de bijzondere regj- len, in acht ie nemen bij de bereken in den diensttijd, waarnaar de wedden van on 31 October 1928 reeds in dienst zijnde amii tcnaren op 1 November 1928 hehooren t- worden vastgesteld en de klassenindeeling van de Gemeenten. Het besluit met de bijlagen telt 336 pagi na's druks. Militair personeeL Ook het be-zo'digingslvesluit voor het mili taire personeel is thans door de Koningin bekrachtigd. ROTTERD. ANNEXATIEPLANNEN. Op 14 April 1928 werd naar aanleiding van de Rotterdamsche annexatieplannen door den Statenkring Delft der Christelijk Historische Unie een commissie aangewezen ten einde over dit onderwerp te rapportee ren. Deze commissie is als volgt samenge steld: Mr. J. A. de Visser, Rottedram, voor zitter; Mr. Dr. H. H. A. van Gybland Ooster- hoff, den Haag, T. Slavenburg, Schiedam, A. v$n Walsèm, Vlaardingen, J. A. van Wijngaarden, den Haag, leden en H. J. M. van den Berkhof, Hoek van Holland, secre- Aan het onder dagteekening van 1 Maart verschenen rappert ontleenen wij het vol gende: Na in het kort de voorstellen van B. en W. van Rotterdam geresumeerd te hebben aan de hand der stukken, behandelt de commissie de vraag of de annexatievoorstel- Icn op goede gronden berusten. Zij stelt daar bij vier beginselen op, die bij annexatie in acht genomen moeten worden, n.l.: a. dat tot annexatie alleen mag worden overgegaan, wanneer de noodzakelijkheid b. dat alle andere middelen om het met de annexatie beoogde doel te bereiken moe ten zijn uitgeput c. dat de annexatie moet berusten op het „algemeen belang". d. dat de betrokken gemeenten organisch met elkander moeten zijn vergroeid. Dc commissie komt vervolgens tot de slot som, dat de annexatievoorstcllcn van B. en W. van Rotterdam aan geen enkele dezer voorwaarden voldoen, waarbij inzonderheid de vraag onder de oogen gezien werd of het algemeen belang aanwezig is. Annexatie merkt de commissie op. bezit algoneuw werking, is daarom alleen geoorloofd in die gevallen, dat niet e.-n bepaald belang b.v. het havcnbclang doch het totaal van alle belangen, waarop de bestuursbemoeie- nis betrekking heeft, zulks noodig maakt. Van hoe groot gewirht de bavenhelangen dan ook mngrn zün. waar dit geen alge meen belang is in den zin van het totaal Van allo belangen van bestnnrshemoeiin«* mag dnnrop ook geen annexatie gebaseerd wor den. Intusschen met het uitschakelen der an- REDEVOERINGEN PER TELEFOON Voor hen, die een rede voor een vergade ring wenschen uit te spreken, doch verhin derd zijn het vergaderlokaal in hun woon plaats of elders te bezoeken, bestaat gele genheid toch voor de daar aanwezige pet^ son en te spreken door gebruik tc maken va® de telefoon. Het gewone abonnétoestel kan daartoe via locale en interlocale geleidingen 'n verbin ding worden gebracht met een in de zaal opgestelden luidspreker. De kosten zijn dezelfde als voor een ge woon gesprek (interlocaal: 50 cent per dria minuten) vermeerderd met de kosten voor de van Rijkswege te treffen technische voor zieningen. ..DE BANIER" EN HAAR TECHNISCH PERSONEEL Over eenigen tijd zal de Banier, het or gaan van de S.<|.P. als dagblad uitkomen. Van de zijde der georganiseerde werkn» mers in het Typografisch bedrijf, deelt men ons mede, dat een waarschuwing is uitge gaan aan de georganiseerde gezellen, om zich niet als typograaf te verbinden aan de nieuwe drukkerij. De leiding nl. van deze nieuwe drukkerij wenscht niet als georganiseerde onderaf ming te boek te staan. In de drukke rsbedrij ven is al sedert Jarea een goed geregelde verhouding tusschen de patroons en de arbeiders. Hierdoor is tea bate van de arbeiders veel bereikt: een goede rechtsverhouding, vacantieregeling, zieken geld. en straks naar men hoopt, pensionen ringsmogelijkhoid, enz. Hiertegenover staat dat de werkgever* kunnen rekenen op rust in hun bedrijven, op een goede opleiding der leerlingen en op zeer goede productie. Nu de nieuwe onderneming niet van plaa is, zich hij het georganiseerd bedrijf aan te sluiten, hebben de werknem rs-organisatiëa het besluit genomen, bun leden te verbieden aan de nieuwe krant te gaan werken. Zij deelen ons mede, er van overtuigd t« zijn, dat dit zeer in t nadeel is van het nieuwe dagblad. Zij weten zeker, dat, mis schien op een enkele uitzondering na, maar dan toch in groote meerderheid alle bekwa me gezellen in Nederland, georganiseerd zijn. Wat er nog om heen loopt, is, naar hun overtuiging, bijna zonder uitzondering als mindenvaardig te beschouwen. Bij een bedrijf als de typografie, waar de bedrijf»- gemeenschap zóó sterk is doorgevoerd, zal dit zonder veel tegenspraak ook wel moeten worden aanvaard. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ, DE DEPUTATENVERCADERING. De Agenda. Naar we ter aanvulling van vroeger® be richten vernemen, zal de eerste zitting van de 2 en 3 April a.s. te Utrecht te houden Depu talen vergadering der Antirev. Partij, waarop het gouden jubileum der Party zal worden gevierd. Dinsdagmiddag 2 April worden gehouden en gewijd zijn aan huis houdelijke zaken. In de morgenvergadering van S April zaï de leider der jiartij, de heer H. Colijn, de gehruikelijke Deputntenrede uitspreken. In de middagvergadering zal het woord wor den gevoerd door Staatsraad Prof. Mr. n. P. D. f'ahius, de eeuigste overgeblevene van het comité dat vóór 50 jaar het voorloopig centraal comité vormde. Het Tweede Kamerlid. Prof. Dr. H. Vls- scher. zal voorts een opwekkend woord spreken. Verkiezingslitt era tuur. Naar we vernemen. i«| de Antirev. Pertij met het oog op de komende Kamen erkie- zmgen een vijftal geschriften hel licht doen zien. Het eerste gesrhrift zal een soort va demecum zijn voor de bushoofden etc. Van rle andere zal er een handelen over de be ginselen der Horv. Geref. Staatsnnrtij en eon over die der Rt"ntkundlir Geref. Partij. F.on zal meer ln het Iriznnder rijn ge-rijd aan het sori-'e leven, terwijl de laatste speciaal tot de landbouwende bevolking een woord richten zal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1