EEN ALLEENSTAANDE FIGUUR MAANDAG 11 MAART 1929 DERDE BLAD PAG, o DERDE BLAD. Uit Oost-Indië Uit de Indische bladen van de eerste helft van Februari: TRAGE STRAFRECHTSPLEGING. Naar aanleiding van den moord op den heer Waller, den administrateur van de onderneming Aloer Gading, wijst de Deli Crt nog eens op onze trage strafrechtsple ging, waardoor de straf veel te laat komt en aldus geen indruk meer maakt. Aange nomen, dat de tragisch verslagene door zijn wijze van optreden alle schuld lieeft gehad, dan nog kan men tot geen andere con clusie komen, dan dat hier een gruwelijke moord heeft plaats gehad, waarvoor geen enkel excuus of verzachtende omstandigheid is aan te voeren. Indien er geen middel gevonden wordt om deze zelf het recht in handen nemend» rabauwen af te schrikken van lynchpartijen op Europeesche planters, dan kan men ge rust aannemen, dat het van dit vrceseelijke kwaad nog tot veel erger zal komen INDIE EN DE VOLKENBOND. De Loc. correspondent te Genève, Jhr. Mr. B. de Jong van Beek en Donk, er de aan dacht op vestigend, dat opvallend veel In dische kwesties te Genève aan de orde zijn de statistiek, de dubbele belasting, de sui- kerkwestio betoogt, dat er een Indische deskundige noodig is. Schr. erkent, dat onze Regeering van haar wensch, dat NecL-Ind. belangen op Volkenbondsconferenties niet veronachtzaamd worden o-p verblijdende wijze in de laatste jaren blijk gegeven heeft; maar hij betreurt het daarom: dat op de bolastingconferentie alléén de eerste gedelegeerde van ieder land, voor Nederland Mr. Sinninghe Damsté, het woprd zou voeren. Toevallig kwam dit voor ons nogal goed uit Want onze Ne derlandsche en de Nederlandsch-Indische regeering waren het onder elkander niet eens met betrekking tot de belastingplich tigheid van scheepvaart-maatschappijen. Onder deze omstandigheden was het mis- «chien wel het vcrkieslijkst, dat Mr. Dam sté de eenige Nederlander was, die sprak, #00ral omdat hij op zeer loyaale wijze naast het Nederlandsche ook het Neder landse!) Indische standpunt uiteenzette. Aan den anderen kant was het een be grijpelijkerwijze minder pleizierig geVöel voor den Nederlandsch-Indischen deskun dige in onze delegatie, dat hij voortdu rend maar vertrouwen moest op de loya liteit van zijn tegenstander, of deze met voldoende warmte en deskundigheid het Indische standpunt zou bepleiten. Zooals gezegd het ging ditmaal goed. Doch in het algemeen zal onze regeering toch emaar moeten streven, dat op Volken bondsconferenties de Nederlandsch-Indi sche deskundige het recht bezitten zal zelf te spreken, waarbij dan op den eer sten Nederlandschen gedelegeerde de ver antwoordelijkheid zal moeten blijven be rusten, dat het optreden van de Indische specialiteit niet de algemeene belangen van den Nederlandschen Staat (Rijk in Europa en koloniën te zaïmen) schaden zal. Dat dit in den boezem der Nederlandsche delegatie wel eens tot moe Tijkheden ?al kunnen aanleiding geven, is bezwaarlijk te: betwijfelen. Als algemeene regel zal echter moeten worden vastgehouden aan het beginsel, Sat degene, die in het bizonder voor de belangen van Nederlandsch Indië te wa ken heeft, dit ook door eigen redevoerin gen zal hebben te doen. DE NIEUWE DEFENSIE-GRONDSLAGEN. Veel hadden wij zeker niet verwacht van ifle nieuwe defensie-grondslagen, waarvan de belangrijkste gegevens ons dezer dagen bereikten, dooh dat het resultaat zóó in- droevig zou zijn als thans blijkt, hadden wij niet kunnen vermoeden, want droevig is het resultaat, dat zal niet ontkend kunnen wor den; A'dus G. in het „Soer. Hbld." Het komt er op neer, dan nog meer op het weermacht-budget bezuinigd zal worden; dat nog meer zal worden afgebroken cn om laag gehaald, tot het leger niets meer is dan e"n politiecorpsje, slechis te gonra'ken bi.' binnenlandsche onlusten op kleine schaal en de Marine een schijn nach'je dai niott» ktr. presteeren, noch bij neutra'.itoitshana- hdving, noch bij oorlog. Schr. beschouwt dan de mogelijkheid, dat Nederland is overgegaan tot geheime mili taire verbonden. „Doch zelfs indien dit het geval! is; al hebben wij ons op papier ver zekerd van de hulp van een grooten broe. die dan naar wij van harte hopen als de nood aan den man komt, zijn papieren belofte gestand zal blijven, dan kunnen wij deze defensie-igrondslagen niet anders noe men dan een geneesmiddel, dat veel erger zal blijken te zijn dan de kwaal". Is het oorlog, dan zijn wij meteen alle zelfstandigheid kwijt; immers, onze groote broer (Schr. bedoelt Engeland) zal ons met ons speelgoedvlootje in eigen terrein niet de leiding laten behouden. Hij kan dit nu wel op papier beloven, doch met is een klein kunstje, om de papieren leiding over te laten en die werkelijke leiding zelf ter hand te nemen. TEGEN REVOLUTIONAIR GEDRIJF. In den laatsten tijd bereikten ons schrijft de „Java-Bode" nogal eens opmer kingen en berichten, welke er op wijzen, dat men in verschil lende intellectueele krin gen genoeg begint te krijgen van het voort durend aflbrekend revolutionair gedoe van sommige leiders. Daar dcae reactie geheel uit eigen boezem voorkomt en zich in hoofdzaak richt tcgeu het brute, dat de fnlandsche beweging onder de huidige leiding kenmerkt, mag verwacht worden, dat ie voldoende kracht zal kunnen ontwikkelen om een tegenwicht te vormen tegen 'de richting van ue P.P.P.K.I. De voorzitter van de sectie Bandoeng de zer federatie is zekére mijnheer Gatot Soeta- dipradja en, geheel in overeenstemming met de voorschriften van de derde Internatio nale, tracht hij door propaganda in bijzon dere vcreenigingen het doel der P.P.P.K.I. te propageeren. We hebben er oni'angs al mel ding van gemaakt, dat hij als bestuurslid van de vereeniging van Bantammere te de zer stede, aansluiting dier vereeniging bij de P.P.P.K.I. had voorgesteld, doch dat zijp doel mislukt is. Met overgroot® meerder heid werd het voorstel verworpen. Met zekere Bakri Soetia- atmadja, redac teur van het weekblad „Sipitahoenan" te Tasikmalaja heeft hij zitting in het bestuur van „Pasoendan" cn het is in den boezem van deze vereeniging, dat het verzet tegpn het drijven van de voorstanders van de P.P.K.I. tot uiting komt en wellicht tot een botsing leiden zal. Eenige dagen geleden hehben verschil lende bestuursleden dier vereeniging een vergadering gehouden om het optreden van deze heeren te bespreken en maatregelen te beramen om aan hun invloed een einde te maken. De voornaamste grief betrof het feit, dat deze leiders in vergaderingen van de P.P.P. KJ. het doden voorkomen, alsof hetgeen zij te berde brachten de opvattingen van „Pa soendan" vertolkte en zulks werd zelfs een bezoedeling-geacht van de beginselen der vereeniging. Ingevolge de besprekingen is dezen lieden daarom medegedeeld, dat zij het recht mis ten als vertegenwoordigers van „Pasoendan" stellingen te verkondigen die in strijd wor den geacht met de belangen dier vereeni ging en dat in geval van herhaling voorge steld zal worden hen van hun bestuurs functies te ontheffen, terwijl hen te kennen werd gegeven, dat op hun lidmaatschap van „Pasoendan" zelfs geen prijs gesteld werd. Daarmee is het eerste conflict tusschen de gematigden en de revolutionnairen ingezet. In het in. Maart te houden congres zal hoogstwaarschijnlijk het voorstel voorge bracht worden uit dé P.P.P.K.I. te treden. Van welke beteekenis zulks is, moge blij ken uit het reit, dat de voorzitter van de settle Bandoeng der P.P.P.K.I. ook voorzit ter van „Pasoendan" is, naar we mcenen; in dit geval beteekent het dus een breken met de leiding. Het stuit verschillende leden van „Pasoen dan" ook tegen de borst, dat de cursussen 'van de z.g. volksuniversiteit dienstbaar ge maakt worden aan de nationalistische be weging. Deze cursussen worden gegeven door stu denten van de Technische Hoogeschool; die jongelieden schijnen nog heel wat tijd ter beschikking te hebben; er gaat geen verga dering voorbij, waarin niet een of andere student het woord voert; ze schijnen te meenen, dat zij bij uitstek de verspreiders van de nieuwste ideeën moeten zijn. Zijn hou den ze in het vereenigingsgehouw aan den Poengkberwég cursussen in allerhande vak ken en daar de lossen gratis worden gege ven,.stroomt het er van jongens, en meisjes,, die er gebruik van willen maken. Zoo prac- zou het kunnen loven, maar zooals onze tisch werken op den voorgrond stond, men zegsman hot uitdrukte, het is in de omge ving van dat gebouw niet te harden, als ze er bezig zijn; het is een voortdurend galmen van z.g. Indonesische strijdliederen en de Soendanees moet van dat Indonesische maar een heel klein schijntje hebben. Sterk krijgt men den indruk, dat de Soendanees absoluut niet wil weten van een opgaan in Indone siërs en het schijnt niet het minst dat pro pageeren voor Indonesië, dat den Soenda nees dwars zit en prikkelt. Dit even te constateeren lijkt ons volstrekt geen overbodigheid. UIT HET SOCIALE LEVEN. DE ZEELIEDENACTIE TE KATWIJK. Verblijdend resultaat. Met begrijpelijke voldoening maakt de .Banier" van den C Z. B. melding van do ,,-eslaagde actie te Katwijk aan Zee. Er wer den verblijdende resultaten bereikt; zoowel ten aanzien van de erkenning der vakorga nisatie als van positie-verbetering. Dit laatste kan slechts in zeer enkele ge vallen binnen den kring der beschouwingen van een algemeen dagblad vallen, omdat de buitenstaander daarover zoo moeilijk kan oordeelen. Het Chr. dagblad heeft slechts tot taak sociale gerechtigheid in algemecn- nen zin te prediken. De toepassing in de practijk moet aan de organisaties worden overgelaten. Dit kon tot heden, op Katwijk niet, al thans niet behoorlijk geschieden; omdat de werknemers afzijdig bleven staan en mede als. gevolg daarvan de wei-georganiseerde werkgevers niet met de arbeidersorganisatie wenschten te onderhandelen. Die situatie kón niet bevredigen. Ze moest uitloopen op nadeel voor het bedrijf, schade voor de onderlinge verhoudingen en wat ons steeds het meest beangstigd heeft. be vordering van den klassenstrijdgeest en voorbereiding voor een revolutionaire vak beweging. Pat gevaar is nu voorsbands bezworen en dat is groote moreele winst. De Chr. vakorganisatie zocht den socialen vrede; daarom is zij niet alleen strijdver- eeniging, maar heeft zij ook een bewarend karakter. Wij hopen, dat zij zóó op Katwijk gezien mag worden cn dat zij zich zóó zal open baren. Dan zullen patroons en arbeiders dank baar de gezegende vruchten plukken van de thans gevoerde actie. Pan zal deze de verhoudingen niet slech ter. maar gezonder en beter maken. VEIUNGPERSONEEI, De bond van veiling-personeel hield haar eerste jaarvergadering in Hotel De Kroon te Den Haag. Deze vergadering, welke vrij goed was bezocht kenmerkte zicih door een geanimeerd verloop. Na opening door den voorzitter, den heer A. Sluy van Brielle, werden de jaarversla gen uitgebracht, waarna een bespreking volgde over het punt „Pensioenfonds". In deze bespreking kwam tot uiting, dat van de zijde van het Centraal Bureau van Veilingen de volle medewcrk'ng is verkre gen, zelfs zoo, dat de pensioneering door dat bureau bij de besturen der veil'ngen is aanhangig gemaakt, wat zeker heeft bijge dragen tot het resultaat dat nu reeds ver scheidene besturen van veilingen dn prin cipe hebben besloten ten behoeve van bun personeel tot het pensioenfonds toe te tre- dn. Voorts werd doro den heer A. Hogewge, van Rotterdam, secretaris van den Bond, ingeleid het onderwerp: „De rechtspositie van het veilingpersoneel". Kunst cn Letteren. EEN OPDRACHT VAN LEON BLOY. T^on Bloy had de goede gewoonte om in de exemplaren van zijn boeken, welke hij aan zijn vrienden ten geschenke gaf, op drachten te schrijven, die nu eens zeer ern- •l.ig en heel mooi waren, dan weer vol ironie en komisch. Zoo schreef hij, die zichzelf noemde „de ondankbare bedelaar", eens als nndracht in een zijner boeken bestemd voor eim armen vriend: „Van een bedelaar voor een voddenraper". .Boekzaal.") RADIO EN LETTERKUNDE. Poor de Chr. Liter-Essayistenkring en het Verbond van Chr. Lctterk. Kringen is een commissie gevormd, bestaande uit de hee ren W. ten Kate Jzn., J. H. de Groot. P. H. Muller en J. van Ham, teneinde zich met de N. C R. V. te verstaan over betere verzor- eing van het literair gedeelte harer pro- eramma's. Na eenige samenspreking is thans overeenstemming bereikt Genoemde commis sie zal voortaan, natuurlijk In overleg met de organisaties die haar in 't Teven riepen, de sprekers voor de wekelijksche literaire causerie aanwijzen. Dr. Erik Rooth doet medcdeelingen in do: Verslagen en Meöedëclingén dér-Kon. Vlaanv sche Academie over ecri Limburgsch minne dichter uit de 13e eeuw. „Reeds in het jaar 1895 had Willem de Vreese twee bladen per kament uit de We eeuw gevonden, die min nedichten inhielden. Prof. de Vreese heeft op „het zeker niet gering beiang dezer min nedichten voor de geschiedenis onzer lyri sche poëzie" opmerkzaam gemaakt; niemand heeft echter, voor zooveel ik weet, beproefd, uit de literaire of taalkundige eigenaardig heden van deze gedichten besluiten voor hun chronologie te trekken. Hun beperkte om vang, bedorven vorm en beschadigde toe stand zal daarvan weerhouden hebben. Door een verrassende vondst, die ik in den herfst va.) 1926 in de universiteitsbibliotheek té Lund in Zweden, gedaan heb, ben ik er thans toe In staat aan te toonen, dat er in de 13e eeuw in Limburg, een tot nog toe on bekend gebleven minnezanger heeft geleefd. Eerst met deze vondst is het mogelijk dc door de Vreese ontdekte gedichten, die met die van Lund zeer nauw verwant zijn, en zeker wel eens tot eenzelfde originaal heb ben behoord, in hun Juist literair-historisch verband te plaatsen en op een periode van de inheemsche minnelyriek in de Nederlan den, die tot nog toe volkomen in het duister gehuld was, ecnig licht te werpen". Land- en Tuinbouw. HET GEWEI VAN DEN ELAND. Een landbouwer heeft in de Broekveldcn onder Zwammcrdam het gewei van een eland gevonden. Moet men deskundigen gelooven. dan is het ding 4000 jaar oud. De eland is een groot hert met een plat gewei. Het dier, dat zeer gevaarlijk kan zijn, was vroeger over geheel Europa verspreid, doch wordt thans slechts gevonden aan het Koerische Haff, een strandmeer in Oost- Pruisen en in het hoogo Noorden van Europa. BLOEMBOLLENVEILING TE BROEK OP LANGENDIJK. Men meldt ons uit Broek op Langcndijk: De L. G. C. besloot hier een bloembollen veiling in te richten. Een terrein vlak bij de veiling zal ten behoeve van den handel geheel worden bebouwd. „LAND VAN DRUIVEN EN BLOEMEN". Op alle postkantoren in het Westl3nd is thans een nieuw reclame-stempel in gebruik genomen, waarbij de woord en: „Land van druiven eu bloemen" op de poststukken wordt vermeld. Gemengd Nieuws. DE WEGEN IN HET WESTLAND. Na dp vorst van de laatste weken, beginnen de wegen in het Westland weer alle moge lijke kwade eigenschappen te vertoonen, eu worden bijzonder modderig. Vooral de bermen zijn zeer zacht, en voo* de bestuurders van vrachtauto's en auto bussen is bij passeeren, groote voorzichtig heid noodzakelijk. 7J BRUTAAL HEERSCHAP. Te Venlo wist een inbreker 's avonds door het uitsnijden van een raam op een boven kamer van een zekeren Schuts binnen te komen. Hij heeft alles doorzocht cn eenige gouden ringen, een horloge en ruim 1100 meegenomen. Een en ander geschiedde terwijl de bewoners nog beneden bij de kachel zaten. Tegen half elf naar bed gaan de werden op den overloop de ringen ge vonden, terwijl hothorloge buiten op de plaats lag. EEN MOORDAANSLAG? De reiziger Van Zetten uit Meppel hoorde toen hij Zwartomeer (Dr.) met zijn auto doorreed, een paar verdachte knallen, doch hij schreef dit toe aan de knalpot van zijn wagen. Te Klazinaveen bleek hem echter, dat er op zijn wagen geschoten was. Een tweetal kogels, waarvan één op korten af stand van zijn zitplaats, was dwars door den wagen gegaan. EEN OVERVAL DOOR GEMASKERDE BANDIETEN. rn den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn'twee gemaskerde bandieten de woning binnengedrongen van het reeds bejaarde echtpaar Taams, wonende aan de Haal, een half uur gelegen van Oostzaan (N.H.) On der bedreiging met een revolver eischten zij van hen de plaats aan te wijzen waar zich het geld bevond. Op deze bedreiging over handigde de vrouw hun een portefeuille in houdende 120 aan bankpapier. Hiermede niet tevreden wendden zij zich tot den man, wien zij, eveneens dreigend met een vuurwapen, gelastten de plaats aan te wijzen daar het overige geld geborgen was. De grijsaard zeide liever te willen sterven. Zon der uitvoering aan hun bedreiging te heb ben gegeven verlieten de gemaskerden de woning. Als verdacht van dezen overval heeft de politie aangehouden twee nog jeugdige Zaandammers. Ze zijn reeds met het echt paar Taama geconfronteerd. Met stelligheid meent Taams in de aangehoudenen de da- 'jrfel's van den öVeiK-al te herkennen. LEVEND VERBRAND. Te Amsterdam werd de brandweer gealar meerd voor een kleinen binnenbrand aan de Focke Sïmonszstraat. Op de woning, waar het brandje woedde, vonden de brandweerlieden een 69-jarige vrouw bewusteloos op den grond liggen. met zware brandwonden overdekt. Bij onderzoek bleek, dat zy met haar kleeren in aanraking met de brandende kachel was ge- Te Zwarte Kat buurtschap Nes a/d Amstel (N.H.), waagde rich een 11-jarige knaap met een vriendje op het ys in den Amstel. Hy kwam daarby °P een uiterst zwakke plek en zakte er door. Eer hulp kon worden geboden was de knaap reeds onder het ijs geraakt en verdronken. Het vriendje wist zich in-veiL'g- heid te stellen. Het lykje werd korten tijd la ter opgehaald. WATERGEBREK OP MARKEN. Sedert eenige weken heerscht er op Mar ken watergebrek. Men haalt zeeys, dat ge smolten werd; zoodoende had men water voor de wasch en verder huishoudelijk gebruik. Nu echter de regenputten leeg zijn, is men ver plicht dit water ook als drinkwater te gebrui ken. Door den dooi is aanvoer van water van den vasten wal onmogelijk. Het welwater is ondrinkbaar. ONDER STEENKOLEN BEDOLVEN. Bij het losmaken van steenkolen voor de P.N.E.M. geraakte te Geertruidenberg een arbeider onder de steenkolen bedolven. Hij heeft daar drie uur onder gelegen. Ten slotte gelukte het hem uit zijn benarde positie te eerlossen en naar het ziekenhuis over te brengen. DOODELIJKE SPRONG. Te Amsterdam verloor een trampassagier op den Amsteldyk zyn hoed. Hij wilde hem onmiddellijk na. Ondanks waarschuwingen van den conducteur sprong hij toch van den rijdenden wagen en kwam onder den bijwagen terecht. Met een afgereden voet werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hy aan de beko men kwetsuren overleden is. KOMMER DOOR DE KOUDE. In Twente en Salland (Ov.) is de nood onder bloemisten en tuinders groot, als ge volg van de koude. Dc bloemisten hebben enorme bedragen uitgegeven om hun kassen tijdens de stren ge koude voldoende warm te stoken. Door den öngunstigen economischen toestand zijn de gewone koopers niet in staat van de bloemisterij de producten te betrekken te gen den kostprijs. De producten uit de kasscu zijn nog niet gereed ter aflevering, terwijl zij in deze maand kunnen worden achterhaald door producten van den kouden grond, zoodat dc vrij kostbare kasartikelen niet voldoende voor de tuinders zullen kunnen opbrengen. Bij de schipperij ontstond een toestand als in geen jaren het geval was. Vooral de kleine schippers lijden veel gebrek. BRAND IN DE „VENEZUELA" Te Amsterdam werd de brandweer ge alarmeerd voor een brand, die uitgebroken was in de lading van het stoomschip Vene zuela liggende aan de Surinamekadcren toe- bchoorende aan de Kon. N'ed. Stoomboot Mij. De brandweer rukte met veel materiaal uit. Het vuur woedde ln coprah, een van dë meest brandbare materialen. De brandweer zette aanstonds bij haar komst de „Jason" aan het werk. Tegen 12 uur begon het gedeeltelijk geladen schip slagzij te maken, zoodat trossen naar den wal moesten jvorden uitgebracht om het groote gevaarte want het is een der grootste schepen dezer maatschappij vast te houden. De slagzij nam echter nog toe. Om een uur 's nachts was het vuur nog niet gebluseht en werkte de Jason nog door. De lading, die in het voorschip was geborgen moet ernstig hebben geleden, ter wijl ook de schade in het schip groot moet zijn, zoodat het wel geruimen tijd zal duren voor het vaartuig zal kunnen vertrekken. DE VOORPOST VAN DEN DOKTER. Onder dezen naam is verschenen nr. 1 van het maandblad gewijd aan E.H.B.O., orgaan van de Nederl. "Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken. Redacteur is W. N. v. d. Hout en de com missie van redactie wordt gevormd door de heeren Dr. D. Buyze., A. J. ten Hope en G. O. Meulman, tenvijl de Administratie is ge vestigd aan den Heemraadsingel No. 223 te Rotterdam. In het voorwoord wordt het groote belang van E.H.B.O. betoogd in dezen tijd van toe nemend gevaar door de versnelling van het verkeer, de steeds verder voortschrijdende moderniseering van alle bedrijven, de alge meene aanwending van electrieiteit, zelfs in het huishoudelijk gebruik. Wil men in staat zijn om eerste hulp te verleencn dan dient men niet alleen be reid te zijn tot handelen, maar ook |>araat in de kennis die practisch moet worden toegepast. Vandaar de cursussen, vandaar de wedstrijden, die dwingen tot opvoering dier paraatheid. De onmisbare schakel voor dit alles ls nu eenmaal de krant, het vakblad, dat op ge regelde tijden als onderling Corresponden tieblad onder aller oogen komt en aller aan dacht weer eens concentreert op het groote gemeenschappelijke doel, dat gediend wordt. De naam van het orgaan is ontleend aan den titel van het bekroonde geschrift van den redacteur. De belangwekkende inhoud omvat oofc een rubriek Opgaven en Vragen. Onder de b'idragcn lijkt ons zeer leerzaam „Eenige veel voorkomende fouten bij het verleenen van Eersto Hulp" en „E.H.B.O. aan het strand". Radio Nieuws. HUTZEN (336-3 M-. na 6 u. 1S-3 M.) (UJtsI. N.C.K.V.) 1111.3U Korte Zlekendlernt. 13.30— 1.45 Or«>lconcert. 3—3.30 Practlsche gerond- heldsles. 45 Ziekcnuurtje. 6—6.30 Gramofoon- inuzick. 6.30—7 Literaire causerie. 7—7.30 Steno- srrafleles. 7.30—8 Spr.: Ds. J. van .Vos Cz,n.: De vtlf bijbelboeken. 8 Concert. ArtJterdanvwb Vrouwenkoor. XI ej. Klok. alt. F. G. He Jm el gr. vlooL P. D. J. Gajc-ntoan. alt-viool. H. van Beek. piano en orgel. J. de Jong. planobcgel. Spr.: J. XL Krijger: Savorntn Loamann HILVERSUM (1071 M.) 10—10.13 Morser.wÖ- PAVENTRY 115« M.) 10.36 Kerkdienst- 1.03 Cau-serle. 11.20 Gramofoon. 12.20 Balladen. 12.60 Muziek. 1.20 Orgel -0 Voor de .«.cholen. i.40 Muziek. 2.50 Histor. «*ri-!llnp. 3.15 Muziek. 3.-» Vertellingen. 3.40 Xluilek. J.ó'"' 8.0.1 Schotsen f>ber 9-rë Lczlnr. 9.50 Nieuwe- ben 9.55 Katner-orkecL 11 20—12.30 Muztek. PARIJS Radio-Pari e" <3750 M.) 12.50—2.1» Orkest. 4.05—5.05 Gramofooa. 7.057.50 Grawo- fnon. °.3ó11.10 Kwartet. IJLXGEN8ERG (462 M.) t.CS «nlLSO Gramo- foon. 12.25—1.50 Orkest. a.CÓ—5X10 Orkc-'L 7.29 Concert. Daarna lot 11.20 Muziek. (Tu«;ehen 9.5® en 1.20 Uit*, u. d. Woetfalenhallc- «-«.-rennen. ZEESEN (1649 M.) 11.20—8.50 Lezingen. 3.S0— 4.50 Orkest. 4.50— 7.05 Lezingen. 7 :0 Opera. Da&iw HAMBURG (291.0 XL) 10.2011.30 Gramofooa. 4.20 Koor-concert. 7.15 Symphonis- en kooi coo- cert- ».06 Orkest. BRUSSEL <511.» M.) 6.20 Orkeat «60 Tno- concert. 7.20 Gromophoon. 8.35 Orkest. 9-JS Muziek. DInulas 12 Maart. HUIZEN (836,3 nu C uur 1863 <b'lts,2 KRO-uitz. 11,8012 Godsdienstig halfuurtje. 12,15 —1.15 Concert. KUO-Trlo 5,30—6 30 Gramoloonnuiziek. 6.30—7 Dultsch* tcs 7—18 Lea Kerklatijn. 89.30 LJdeneoverwe- glng. Gewijde muziek. Meditatie door Kapelaan J. Hooymans 9.30 Orgelconcert door E. Haak, Xlej. J Bode. alt. HILVERSUM (1071 M.) 10—10.16 Mor aren w»- dinn 12 152 Concert. 22 30 Kookpraat.'e. 2 3« -3 Gramofoon. 3Knlplrs. 4—5 Populair pro gramma door h-t AYKO-Trlo. 5.30—7 Concert. LIS7.45 Enseteche te«. 7 30 Die Mntthiu»- Passlon" door de Kon. Chr. Oral „Erccelslor" i Rotterda..*. Daarna perrber. DOODELUKË VAL. De 76-jarige heer H. van Timmeren, oud- hoofd der school te Zuidlaren (Dr.), d'e een tak wilde wegnemen uat een boom, ls daarby naar beneden gestort en overleden. Rechtzaken. BIETENKN OEIERIJ. De rechtbank te Breda veroordeelde een bictenweger der suikerfabriek te Zeven bergen, die een drietal landbouwers voor groote aantallen kg. bieten bevoordeelde ten koste van anderen conform den eisch tot negen maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en be taling van 100 schadevergoeding binnen den tijd van een jaar aan de benadeeld® fabriek. Twee landbouwers uit Oud-Gastel wer den in verband met deze zaak, wegens uit lokking van genoemd misdrijf, veroordeeld resp. tot 3500 en 2500 boete, bij niet be taling of verhaal te vervangen door zes maanden gevangenisstraf. Een derde landbouwer uit Oud-Gastel te gen wien in verband met deze zaak zes maanden gevangenisstraf was geëlscht werd veroordeeld tot 1000 boete bij niet betaling of verhaal te vervangen door drie maanden gevangenisstraf. DE WONDERLIJKE REIZEN EN AVONTUREN VAN TOONTJE EZELSVEL 59. Toon heeft in enkele seconden Den ijsbeer stevig vastgebonden; „Sta op!" roept hij, en rukt en sjoit Totdat de beer weer wakker wordt. Toon pakt het touw en heel gedwee Loopt d' ijsbeer wagg'tend met hem mei Zoo kamen ze bij d' and'ren aan, Die veilig op een afstand staan. 60. Die vinder elk, dat Toon een kraan is} Maar als hij zegt, waar Oome Daan is. Dan zucht Professor: „Och, hoe naar! Die auto is voor ons te zwaart Je hoeft er niet aan te beginnen! Gaat mee, licht schiet ons wat te binnen".....* ..Hoera!" roept Doctor na een poos, „Kijk, huttenl Van de eskimo's!" (Wordt Woensdag vervolgd.) FEUILLETON. rvcia,UiÖO ,u haar houding gekregen, door mij mijn vrijheid schenkt", haar leven als priesteres, door het gewicht „Het is een edelmoedige gift van wat je der wijsheid, die zij uit de sterren had ge- geen recht hebt om te geven", zei Pilatus, door MARK ASHTON. Dit alles werd precies uitgevoerd. Toen Pilatus door een gerusten slaap verkwikt, wakker werd en zich met een bad had kunnen verfrisschen, wat den Romein zoo welkom is en hij zich weer ge kleed zag naar zijn rang en aan een goed maal had kunnen aanzitten, gevoelde hij zich een geheel ander mensch. Hij begon over zijn vrouw na te denken, er waren nu wel tien jaren verloopen, se dert hij haar 't laatst gezien had. Hoe zou zij er nu uitzien? Hij was erg veranderd en hij vond, dat hij zeer achteruit gegaan was, zoowel op verstandelijk als op geestelijk ge bied. Zijn voorhoofd was met diepe rimpels doorploegd en zijn haar was wit geworden Zijn humeur was er ook niet beter op ge worden. Hij werd dikwijls door berouw over zijn slechte daden gekweld en daardoor put, door de inwijding in de magische kunst van Egypte en bovenal door den goeden in vloed van den heiligen gordel. Door dit al les w^s de schoonheid van Euphrosyne ver hoogd en haar karakter veredeld. Haar li chaam. ziel en geest waren zoo ontwikkeld, dat Pilatus haar bewonderd beschouwde en zij hem een wezen van hoogere orde toe scheen. Pilatus was zelf echter nog steeds de trot- haar orders scjie en arr0gante Romein van vroeger. Hij herstelde zich spoedig van zijn eerste ver bazing en riep vol verrukking: „Claudia! Mijn beminde vrouw! Zljt gij eindelijk bij mij teruggekomen?" „Ik ben teruggekomen, Pontius, om res titutie te maken", antwoordde zij. „Spreek niet over het verleden, mijn be minde Claudia, laat dat voorgoed vergeten zijn, ik ben maar al te gelukkig om u weer terug te zien." Zij ging recht voor hem staan en zei: „Lees op dezen gordel de woorden, die gij er zelf in uw eigen handschrift op geschreven hebt De daad, toen begaan, heeft ons ge scheiden. rnear ik hen nu hier gekomen om u de helft van mijn fortuin aan te bieden, als gij mij vrij wilt laten volgens de Ro- meinsche wet der echtscheiding." „gij zijt mijn vrouw en behoort mij toe, even als alles, wat gij bezit" „Neen", antwoordde zij bedaard, „mijn be zittingen zijn zoo vastgezet dat zij op een woord van mij opeens zouden ophouden te bestaan. Buitendien zljt gij in ongenade bij Caesar en alles, wat gij bezat zou toch ver beurd verklaard worden." „Ik doorzie nu de geheele zaak", zei Pila tus woedend, „dit is een samenzwering tus schen u en Aurelius, gij valsehe vrouw". „Leeft Aurelius nog?" vroeg zij op zachten toon. In zijn woede trad Pilatus met de gebalde vuist op haar toe. Hij had haar wel gaarne neergeslagen. Bedaard trad zij echter ter zijde cn toen kwam hij weer tot bezinning „Ik heb dus heel verstandig gedaan met dien vroegeren minnaar van je. naar Galilea te verbannen, toen je zelf in Judea was. Ik deed heel wijs van je niet te vertrouwen", riep hij. „Naar Galilea! En ik was toen in Jeruza lem en Caeserea. Dat was niet ver daar van daan" „Neen," antwoordde Pilatus met een boos- aardigen lach, „hij was toen dichtbij. Hij was te Kapem-Mim cn gij .Maar waar Is hij nu?" vroeg zij zoo piot- niet op zijn hij oud geworden voor zijn tijd. Hij had nu j J)at nooit,' riep Pilatus, in woede ontsto- .»eling, dat Pilatus. die >k berouw over zijn gedrag jegens zijn [-erii gij zjjt en blijft miin vrouw. Ik heb li!hoede was. al een n~A— lief en heb alle mogelijk recht op u en ik voor hij er bii dacht verlang geen echtscheiding". „Hij is in Brittnnnië," zeide hij, .als hij Vrouw. Als in antwoord op zijn overpeinzingen werd het gordijn voor de deur weggetrokken en zijn vrouw stond voor hem. Hij stond op en keek haar verschrikt nan alsof hij zijn oogen niet gelooven kon. Zij was wel verah derd maar niet veel verouderd. Zij had Iets bedaarden toon, „ik vroeg het vorm, want ik wil nooit meer uw vrouw I „In Brittannië! Ook weer zoo dichtbij en zijn, nooit meer aan uw tafel eten, mar toch zoo ver ar. wel wil Ik mijn (oud mei O deelen. ale c|| I .Beken na maar Uarar de waarheid-, zal Pilutus en zeg, dat gij hier kwaamt, om mij echtscheiding te vragen om dan naar Aure lius te kunnen gaan". „Ik zal de wuurheid bekennen", antwoord de zij, „ik had Aurelius. den centurion lief met mijn gansche hart van het eerste oogen- blik af aan, dat ik hem zag, of liever, dat ik van hem gehoord had en hem beschouw ik als mijn waren echtgenoot Ik heb nooit op gehouden hem lief te hebben en zal dit blij ven doen tot mijn dood. Ik vond hem edeler, heter en betrouwbaarder dan andere man nen en ik glorie nog in het denkbeeld, dat ik hem lief heb." „Dat is wel een vreemde bekentenis voor een gehuwde vrouw," zei Pilatus op bitteren toon. „Sta mij mijn verzoek toe, Pontlus, en schenk mij do vrijheid." „Dat nooit," antwoordde hij woedend, .Als gij mijn vrouw niet wezen wilt, dan zult gij toch ook niet aan een ander toebe- liooren, dat zweer ik u bij de negen Romein- sche goden." „Vaarwel dan," antwoordde zij, „maar toch heb ik iets tegenover u goed te maken. Deze villa, met alles wat die bevat en de slaven schenk ik u met de middelen om hier te kunnen blijven wonen. Het geld, dat er voor uitgekeerd wordt, zal er geregeld zijn, maar het blijft op mijn naam, evenals de eeheele bez.itting, anders wordt die ver beurd verklaard door Caesar en... Pontius, lijn tegen beid begeert of mijn hulp en steun in droef heid. dan zal ik terstond hij u komen. An ders loopen onze wegen uiteen. Vaarwel!" Zij wendde zich af verliet de villa en Pi latus bleef alleen achter. Gedurende gerutmen tiM schepte hij veel behegen In «JJo leger woordigen loestand m genoot hij van de weelderige omgeving, die j hij nu dubbel op prijs stelde na de onthe- I ringen, die hij geleden had. Maar langza- I merhand verveelde hom dit eok weer, hij be- igon zich aan uitspattingen over te geven cn Ide straf daarvoor bleef niet uit. Nu hij zoo- I veel tijd had om na te denken, kwam zijn I vreeselijke misdaad' hem weer voor den j geest, de monarch met de doornenkroon istond weer voor hem en hij gedacht zijn. eigen woorden: „Ecce Homo". AI sloot hij de oogen, toch stond die gestalte telkens hem weer voor oogen en hij kon er niet aan ontkomen. Hij herinnerde zich nog zeer goed zijn ontsteltenis, toen de gevangene hem sprak van de legioenen Zijns Vaders. Ieder woord, toen gesproken, kwam hem nu weer in de gedachten. Kon hij de ver- oordeelng van dien Rechtvaardige maar her roepen, dan zou zijn geweten tot rust kun nen komen. Hij kreeg aanvallen van melancholie en van wanhoop. Ook had hij weer heldere oogenbiikken, wanneer hij verstrooiing zocht in allerlei ongeoorloofde vermaken en den wijn. Hij verloor allengs zijn verstand en was rich ten volle daarvan bewust Onder een van die vreeselijke aanvallen dacht hij aan het aanbod van Euphrosyne en liet hij haar verzoeken om bij hem te ko men. Zij kwam terstond en in het eerst scheen hem haar nabijheid eenige verade ming te schenken. Zij wist hem te bedwin gen en er volgde een gedeeltelijk herstel. Maar we'dra trad de reactie in. Ilij deed niets dan klagen en Jammeren over onher stelbare zaken, vooral ook over de or-ictan- digheid. dat zij hem verlaten had. TT' be schuldigde de goden, dat zij hem niet heter geholpen hadden en hij scheen een vreesa- 1 lj ken angel sa Vtaalaraa voor het lot, dat hem in de toekomst wachtte. Eindelijk naderde het einde. Op Ti avond was de toestand zoo onhoudbaar, dat alle slaven de villa ontvloden en Euphrosyne ge heel alleen met hem achterbleef. Eenige uren- later kwamen sommige slaven weer met bevenden tred het huis binnen,. Clau dia, zooals zij genoemd werd, trad hun doodsbleek tegemoet en was alleen maar in staat om naar de deur van huns meester» kamer te wijzen, die van binnen gegren deld was. Met geweld verschaften zij zich toegang tot de kamer. Pilatus was dood, hij had zelf een einde aan zijn leven gemaakt, want hij kon liet niet langer verdragen. Evenals dat bij den eersten moordenaar het geval was geweest, was zijn straf grooter dan hij die dragen kon. EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Norcea. De centurion Aurelius behoorde met zijn bende veteranen tot de eersten der Romein- sehe soldaten, die op dp kust van Brittannié onder de witte kalkrotsen landden bij den i tweeden inval der Romeinen in dat land ■onder keizer Claudius. Hij werd weldra benoemd tot militair tri- j huun en landvoogd van een gewest ten Noorden van de Theems gelegen. Daar jwerd een kamp gebouwd-en een villa gezet Ivoor den generaal, zoonis Aurelius nu ge noemd werd, op de plek, die thans nog wordt intrenomen door de bouwvallen van een oud fendreal kasteel, ertegen 'o de k«v lonie van het Leger des Heils te Hadleigh, dicht bij de tegenwoordige I Leigh in Essex. fWordt vervolgdJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9