BUITENLAND. ROOD CONGRES. THERMOGENE ia a rtA ia MAANDAG 18 FEBRUARI 1929 EERSTE BLAD PAG. 2 INOEZONDEN MEDEDEELING. OVERZICHT. Eenige toelichting is gewenscht bij het be- richtje over bet stellen van de kwestie door Poincaré s regecring bij het voorstel tot toe- Jating der inissie-congr'Taties. dat nog altijd niet aan de orde is geweest en dat nu dan toch binnenkort in de Kamer komt. Misschien herinnert men zich, dat de regee ring ten opzichte van die „godsdienstige veieenigingen" met liet z.g. Comhisme wil breken. Niet omdat zij thans zooveel voor den godsdienst voelt of zelfs maar uit recht vaardigheidsgronden, doch omdat gebleken la, dat met het verdrijven van de Fransche sendelingcn uit zekere kolonisatie-gebieden ook de Fransche politieke en economische invloed verdween. Er zit aan het toelaten van de missie-congregaties dus een mate rieel belang vast en alleen daarom zullen die congregaties mogen terugkeeren en zul len ze hun bezittingen terugkrijgen. Zuiver opportunisme geeft dus den toon •an. Het ligt echter voor de hand, dat de socia listen en radicalen, die in de oppositie ver- koeren, van dit opportunisme niets moeten hebben. Hun anti-christelijke beginselen ver zetten zich tegen den terugkeer der zen- dingsvereenigingen om de gevolgen zelf: de verbreiding van hot Christendom. Het is de oude antithese: Christendom on paganisme, In de Fransche Kamercommissie voor de financiën zijn de socialisten cn radicalen op getrommeld en zoo trouw opgekomen, dat ze de behandeling konden traineeren en ten •lotte doorzetten, dat volgens de commissie de zaak van den terugkeer der missies af gescheiden van de suppletoire begrooting zal worden behandeld. De bedoeling daarvan is natuurlijk, be halve nieuwe vertraging, een uitvoerige be spreking te verkrijgen in de hoop deze te doen besluiten met verwerping van het Re- geeringsvoorstel. Daartegenover nu heeft Poincaré's regee ring de kwestie van vertrouwen gezet. We zullen nu zien of het anticlericalisme nog genoeg kracht heeft om een regeering weg te vagen, die voor 's lands belang op het oogenblik onmisbaar schijnt tz DESKUNDIGENCOMMISSIE. Het heet dat de Deskundigencommiss! zich de vorige week bepaald heeft tot het nagaan van de werking van het Dawesplan en dat zij deze weck beginnen zal met de bijzonderheden vast te stellen" van het be- taldngsvermogen van Duitschland. IN DE VER. STATEN. Coolidge remt President Coolidge heeft een ontwerp aan het congres gczor.-den, strekkende om een bedrag van 25 millioen gulden als eersten termijn voor den bouw van 5 der 15 toege stane kruisers beschikbaar te stellen. Dit is echter slechts iets meer dan de helft van het bedrag, dat door het ministe lie van marine noodig werd geacht. Ook ten aanzien van de latere financee- ring loopen de opvattingen van Coolidge en de commissie uit den senaat uiteen. De ze laatste wcnscht niets liever dan dat de bour.v onmiddellijk wordt aangevangen, ter wijl de president daarmee wil wachten tot dat met 1 Juii een nieuw begrootings jaar begint. DE STRIJD IN AFGHANISTAN. NIEUWE TROONPRETENDENT. Uit Angora wordt gemeld, dat Nadir Khan uit Europa te Peshawar is aangekomen om zijn aansoraken op den Afghaanschen troon te verdedigen. Hij zou Habihoellah hebben voorgeste'd te zijnen gunste troonsafstand te doen en in zijn dienst te treden. GRONDWETSHERZIENING. Naar in parlementaire kringen verluidt, moet het ontwerp voor een nieuwe grond wet van het regeeringsblok de rechten en bevoegdbeden van den staatspresident zoo zeer uitbreiden dat diens bevoegdheden vol komen gelijk staan die van een absolute» monarch.' Zoo moet o.a., naar verluidt, aan den pre eident het rccl.t worden toegekend om zon der mpde-onderteekening door den vertint woordelijken minister huitcnlandsche ver dragen te sluiten, veranderingen te brengen in den omvang van het leger, den oorlog te verklaren, het parlement te onthingen en zelfs verkiezingen voor het parlement on geldig te verklaren. DE FRANSCHE VAWER EN DE MISSIE CONGREGATIES. De kwestie van vertrouwen. Daar de commissie voor de financiën de artikelen nopens de missie-congregaties heeft afgescheiden van de suppletoire hogrootmg, heeft de regcering besloten daartegenover in de Kamer de kwestie van vertrouwen te stellen. DE IMMIGRATIE IN DE V.S. Onbeperkte toelating voor beoefenaars van speciale vakken. Het huis van afgevaardigden heeft een wetsontwerp op do immigratie aangenomen, waarin ongelimiteerd voorkeur wordt ver hun personeel, dat thuis zonder water zit, leend nan immigranten, die zich In bepaalde gelegenheid om zich op hun kantoren te vakken hebben gespecialiseerd, in welke scheren, met het gevolg, dat er eiken ochtend niemand, die In «Ie Vereenigde Staten werk- voor de vaste waschtafels queue gemaakt loos la, een plaats An vinden, I wordt STAKING IN BELGISCHE GLAS FABRIEKEN. In de Belgische drinkglasindustrie is een a'gemeene staking uitgebroken. De ovens zijn overal gedoofd. Twaalf fabrieken zijn gesloten. HET VATICAAN EN ITALIË. Het gebed voor den Koning. De bladen te Rome publiceeren het gebed voor den Koning, dat overeenkomstig de be schikkingen van het concordaat voortaan in alle kerken van Rome na de Hoogmis zal worden gezongen. De speciale oratie op Goeden Vrijdag luidt: „Laat ons bidden voor onzen zee*- godsdienstigen koning, opdat, voor onzen eeuwigdurenden vrede, God onze Heer alie hcidcnsche volken aan hem onderwerpe." Wat. er nogal imperialistisch uitzietl GEEN VERVROEGDE VLOOT- CONFERENTIE. Naar aanleiding van de geruchten over een te verwachten stap van de Engelsche regcering in zake een nieuwe vloot-confcren tie wordt door het departement van buiten landsche zaken te Londen verklaard, dat de toestand onveranderd is en dat een verdere gedachtenwisseling met de V. S. niet waar' schijnlijk wordt geacht Eerst moeten, zooals Chamberlain vroeger reeds heeft verklaard, alle vraagstukken om Irent de betrekkingen met de Vereenigde Staten en de bewapening ter zee nauwkeurig bestudeerd worden en daarna zal het resul taat van dit onderzoek nog eerst ter bestu deering aan de staten, die deel van hef Engelsche rijk uitmaken, worden voorgelegd. BAKENS, BOEIEN EN KUSTVERLICHTING. Unificatie-voorstellen. De door de verkeersorgnnisatie" van den Volkenbond benoemde deskundigencommis sie inzake de bakens, boeien en kustver lichting heeft te Genua haar laatste zitting gehouden. Aanwezig waren deskundigen uit de Vereenigde Staten, Chili, Duitschland, Frankrijk, Italië, Japan, Nederland, Portu gal, Spanje en Zweden. De deskundigen zijn het volkomen eens geworden over de voor stellen, die gedaan zullen worden aan de rkeersorganisatie van den Volkenbond, om te worden overgelegd aan een internationale conferentie voor de unificatie van het plaat- en van bakens en boeien en van de wijze 'an kunstverlichting. De muur om de Vaticaansche stad. De Messagero, die al meer bijzonderheden over liet verdrag tusschen Vaticaan en Quirinaalheeft gepubliceerd, meent te weten dat dit den bouw verbiedt van huizen in den naasten omtrek van de Vaticaansche stad, teneinde den Heiligen Stoel volkomen vrij heid te verzekeren. Het Vaticaan zal den muur, die het nu reeds voor een groot deel omgeeft doortrekken langs de gren tot dusver open zijn. Voorts zal men enkele huizen afbreken ,die uitzien op de tuinen. TROTZKL De „Vorwarts" publiceert een bericht van liet Berlijnschc orgaan der links-communis ten, dat het een telegram uit Constantinopel heeft ontvangen, waarin Trotzki zijn aan komst met vrouw en kind in Duitschland aankondigt. De „Times" meldt uit Constantinopel, dat Trotzki zich van het sovjet-consulaat in Pera naar het vroegere Russische gezantschap in Buyukdere aan de Bosporus begeven heeft. DE ARRESTATIE VAN ULITZ. Verklaring' van ZtfleskL De Poolsche minister van huitcnlandsche zaken Zaleski heeft Vrijdag aan de Poolsche pers een verklaring verstrekt in verband met de arrestatie van Ulitz. De leider \an den Duitschen volksbond Uüfz is gearres teerd, zeide hij, onder verdenking, docu menten vervalscht te hebben, om Poolsche dienstplichtigen en reservisten te helpen naar Duitschland te vluchten. Hij is van mccning, dat noch de Pooigche regeering, noch de volkenbond in deze zui ver justitieele zaak kunnen ingrijpen. DE S.D.A.P. TE NIJMEGEN. HOUDT ER DE MOED MAAR IN! J. Oadegecut. DE KOUDE IN HET BUITENLAND. DE TEMPERATUUR STIJGT. Uit de meeste streken van Europa komen berichten over stijging van de temneratuur, met name uit Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Engeland. In België ziet men nog weinig verandering. Te Londeq^ dooide het Zaterdag zelfs. ONGELUKKEN TE LONDEN. Gemeld wordt, dat Vrijdag in de straten van Londen 50 personen, door de koude in zwijm zijn gevallen, terwijl meer dan 40 menschen min of meer ernstig gewond wer den door uitglijden op het besneeuwde pla veisel. TRAGISCH GEVOLG VAN DE KOUDE. Uit België werd gemeld dat twee jonge meisjes uit Dameroff in Mecklenburg met to taal bevoren voeten van een danspartij naar huis keerden. Toen een der meisjes haar voeten met heet water poogde te ontdooien Scheurden haar kuiten plotseling open. Het meisje over leed spoedig. Het andere meisje moesten in een kliniek beide beencn afgezet worden. WOLVEN IN NOORD-ITALIE. Uit Rome wordt gemeld: De aanhoudende koude maakt de wolven steeds brutaler. In de Campagna zijn zij reeds in de huurt van dorpen gezien, en hebben zij huisdieren verscheurd. STEDEN AFGESNEDEN. In Oost-Galicië zijn eenige steden door he- vigen sneeuwval geheel van de buitenwereld afgesneden. Alleen per radio wordt nog ver binding gehouden. De voorraden steenkolen en levensmidde len zijn in de meeste steden van Oost Galiciê jna geheel uitgeput; vooral steenkool is •er schaarsch. Het geheele Poolsche verkeer bevindt zich in een vertwijfelden toestand. Geheel Podo- lië is sedert een week van de wereld afge sneden. Oost-Galicië kan slechts radio-tele grafisch bereikt worden. Door de spoorweg directie te Lëmberg wordt medegedeeld, dat het treinverkeer Zaterdag volkomen stil ge legd moest worden. De sneeuwval is ook he den bij een feilen Oostenwind groot Op de lijn Przemysl—Rzeszow zijn 20 kolentreincn en steken, terwijl op de lijn Lemherg— Przemysl een door de spoorwegdirectie uitge ruste hulptrein met 2 groote stoomsneeuw- ploegen is blijven steken. VISCH IN ZEE BEVROREN. Een bericht van het eiland Jersey, een van de Britsche Kanaal-eilanden, meldt dat men daar in de baai van Groville bevroren visch heeft kunnen verzamelen. SCHEREN OP T KANTOOR. Een aantal Londensche firma's geven i In liet Concertgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen is Zaterdag het 34ste congres van de S. D. A. P., het z.g. verkiezingscon gres, aangevangen. De openingsrede. Te ruim twee uur opent Je voorzitter, de heer J. Oudegeest, het congres. Hij her denkt ben. die in het afgeloopen jaar van de partij zijn heengegaan, t.w. den overleden partij-secretaris, den heer Werkhoven, den heer Don ia, oud-wethouder van Zaandam, den heer Lodeisen te Amsterdam en mevr. Schaper, Voorschoten. Het congres hoort dit staande aan. Hoewel Spr. niet vooruit wil loopen op de huldiging van Dinsdag a.s. wil hij toch niet nalaten thans reeds de 70- jarige in het mid den, Frank van der Goes, geluk te wen- schen. (Applaus.) Spr. wenscht een groet te brengen aan de afd. Nijmegen, de vooruitgeschoven post in het Zuiden, die zoo wakker heeft gewerkt en dit con gres heeft voorbereid. In verband hiermede wijst Spr. er op, dat de Katholieke pers zich uitermate heeft ver heugd in de scheuring in de S. D. A. P. in Limburg. De onecnigheid daar is echter niet grooter dan de twisten, die in de Ka tholieke partij zelf hcerschen, en het verlies aan leden in Limburg bedraagt 43, dus eigenlijk niet noemenswaardig. Overigens is de toestand van de partij in het geheele land verheugend. Bedroeg het ledental per 1 Je 1923 46.169, op 1 Jan. 1929 was dat cijfer gestegen tot 54.319, dus een toeneming van liet ledental met 8150 jaar tijcis. Het aantal afdeelingen be draagt thans 620. Daarbij komen de organisaties, die om de partij gegroepeerd zijn, als de Bond van Soc. Dem. Vrouwenclubs, de A. J. C. en ten slotte het „groeiende wonder" der beweging, de VARA, die in óén jaar tijds steeg van 3000 op 40 000 leden. (Applaus). Spr. laat een protest hooren tegen het feit, dat deze' omroepvereeniging niet over den omroeptijd kan beschikken, waarop zij volgens haar be- tep'cenis recht heeft. Het verheugt spr. dat 't de afdeelingen der S.D.A.P. en de Moderne Vakbeweging zijn geweest, dfë het initiatief hebben genomen tot hulpmaatregelen, toen de koude als een internationale ramp de arbeidersklasse trof. De toestand van de pers is nog niet bevre digend, maar dank zij den steun van het N. V. V. zal m.en thans spoedig tot de lang verwachte uitbreiding kunnen overgaan. Als. spr. den toestand van de partij na gaat gelooft hij, dat de komende verkiezin gen hoopvolle verwachtingen voor de partij rerhtvaa rdigt. Spr. gelooft ook niet, dat andere partijen met zooveel verlangen den komenden ver kiezingstijd tegemoet zien als de S.D.A.P. Vooral de kerkeliike partijen niet, bij wie groote verdeeldheid hecrscht sinds de ge meenschappelijke wortel des geloofs is afge storven. Zoo staat de SPA P. frisch én vrooliik voor den striid. Zelfs waar tegenstanders zoo hunkerend naar uitzien^ de oppositie, kan de partij niet schaden, aangezien de nartij rijn genoeg is en genoeg de geestelijke vrijheid eerbiedigt om oppositie te kunnen verdragpn. Spr. eindigt met de hoon uit te spreken, dat het congres eendrachtig en kameraad schappelijk goede hesluiten zal mogen ne men en lepst enkele hegroetingste'cgram- men voor: terwijl daarna begroetingswoor den gesproken worden. De Congres-agenda. De rapporteur van de congres-commissie stelt voor, een aantal voorstellen van orga nisatorische» aard naar den Partijraad te verwijzen, waartoe zonder stemming beslo ten wordt Een aantal onderwijsvoorstellcn wordt naar de onderwijscommissie verwezen. Op voorstel van afd. Bloemendaal zal de eerstvolgende pnrtijraad een commis- instellen, welke een onderzoek zal doen naar de cumulatie van functies en daarover op het eerstvolgende congres rapport zal uitbrengen. Een voorstel I-Iaarlem tot het stichten van een Arbeidershoogeschool door het In stituut voor Arbeidersontwikkeling zal door het P. B, in overweging genomen worden. Bij het vaststellen van de agenda verlangt ssen, dat de actie van het P.B. in zake de opnositieeroep van de agenda zal wor den afgevoerd. De voorzitter stelt voor deze motie Maandag te behandelen. P. J. Schmidt (Amsterdam II), redac teur van het oppositie-orgaan „De Socialist", wenscht te verklaren, dat het in het belang van de partij Is, dit congres geheel aan de verkiezingen te wijden. De oppositie vreest geen discussie, maar het verkiezingspro- gram js* thans belangrijker. Als men be zwaar heeft, dat de linkervleugel in 't open haar bijeenkomt, welnu, zij wil haar bijeen komsten ook in besloten kring houden, al hoewel Spr. aan openbaarheid de voorkeur geeft. Na bestrijding door den voorzitter wordt de motie-Assen verworpen. De politieke inleiding. Te kwart over vier krijgt de heer Vlie gen het woord, die in de plaats van Ir. Albarda de politieke inleiding zal houden. De partij zegt Spr. die lot doel heeft de verandering van de grondslagen der maatschappij, heeft in de allereerste plaats tot taak de overbeerschte klasse tot den strijd op te roepon. Er zijn echter nog an dere klassen dan de arbeidersklasse, die in het kapitalisme hun vijand vinden. De arbeidersklasse kon zich niet in den politieken strijd afzijdig houden tot zij de macht geheel in handen zou hebben. Dank zij den politieken strijd heeft de arbeiders klasse zich ook sociale rechten veroverd. De mogelijkheden binnen het kapitalisme zijn echter beperkt en daarom moet bij eiken strijd voornn staan, dat het groote doel slechts bereikt kan worden door den val van het kapitalisme. Een politieke partij moet haar actie aan passen aan de mogelijkheden van het oogen blik en moet het contact bewaren met de werkelijkheid. Hoe staat het op het oogenblik met de kansen voor een vruchtbar» hervormings politiek? Op hst oogenblik hebben ws een extra-par lementaire regeering en we zijn daarmee het eenige land in West-Europa, voorzonver het landen betreft met algemeen kiesrecht en democratisch bestuur. Een extra-parlemen tair kabinet regeert niet volgens den wil van de meerderheid des volks. Extra-parlemen taire kabinetten regeeren bij de gratie van de onmacht van het Parlement. Zoo is de toestand thnns in ons land. De oorzaak daarvan is de valsche grond slag van eenige politieke partijen in ons land. Deze politieke partijen trekken hun men schen door motieven van zedelijken cn reli- gieusen aard, doch dergelijke zaken kornen in het Parlement haast nooit aan de orde en als ze aan de orde komen, doen de Katholie ken er niet. aan mee. In ons land speelt Godsdienst echter de hoofdrol. De hoofdtaak, die de S.D.A.P. in Nederland heeft te vervullen, is allen, die onder het kapitalisme lijden, bijeen te bren gen en te vereenigen. De kerkelijke partijen maken den gods dienst nummer een en de sociale toestanden nummer twee of nummer tien en .net gods dienstleuzen. gaat men de verkiezingen in, maar na de verkiezingen hoort men ei niet meer van. Aan de hand van de cijfers van vroegere verkiezingen toont spr. aan, dat het aantal kerkeljjke arbeiders, dat op de kerkelijke partijen stemt, afneemt. Het is ook teekenend, dat blijkbaar geen der kerkelijke partijen vóór de verkiezingen durft zeggen, of er na de verkiezingen weer een coalitie zal komen. De S.D.A.P. moet daarom den kerkdijken arbeiders aantoonen, dat de hand, die hen aan de kerkelijke partijen bindt, een knel lende keten is, en dat de sociale band die hen aan de andere arbeiders bindt hen ver sterkt. Spr. wil echter geen voortzetting der extra parlementaire regeering, welke bedenkelijk veel op fascisme lijkt. Op sociaal gebied is slechts bezuinigd en ingekrompen, maar uit de overschotten en uit de cijfers der inkomsten, die de ramin gen verre overtreffen, blijkt ook, hoe men in de luren is gelegd door de financicele po litiek van den heer Colijn. Men kan van den heer Colijn alle moge lijke goeds zeggen, maar begrootingen zegt spr. na een aantal cijfers te hebben voor gelezen moet men hem nooit meer laten maken. Met het huidige kabinet konden de soc.- dem. slechts in negatieven zin werken. Dit werk heeft ook wel zijn gunstigen invloed gehad, maar er is thans behoefte aan posi tief opbouwend werk. Een voortzetting van de extra-parlementaire regeeringsvorm kin niet alleen geen positief werk opl-fveren, maar houdt ook een gevaar in voor liet par lementarisme zelf. Daarom heeft het P. B. in het concept ver- kiezingsprogram uitgesproken, dat net be reid is, indien de uitslag van de verkiezingen een meerderheid mocht opleveren, «He bereid en in staat zou zijn liet land op -democrati sche wijze te regeeren, onder bepaalde vocr- waarden met andere democratische elemen ten samen te werken cn eventueel aan otn regeeringsvorming met deze elementen .te willen medewerken. IVJen noemt deze bereidheid Minlsterialis- m'c en stelt het voor ».sof men daarmee af wijkt van de goede &uC.-dem. gewoon'e. Spr. bestrijdt dit echter cn staaft dit door het voorlezen van een passage uit de inleiding ♦ot het verkiezingsprogram van 1918 en van de resolutie van het verkiezingscongres van 1925. Do S.D.A.P. gaat vol hoop de komende ver kiézingen tegemoet. De tegenstanders, die zich verheugen in de afschilferingen lié bij de S.D.A.P. hebben- plaats gehad, maken zich blij met een doode.musch. Er leeft bij duizenden een verlangen naar een betere maatschappij. Daarvoor inoe; ge werkt worden, maar het werk is zrn mooi en het verlangen er naar zoo groot, dat mil- lioenen er voor zullen strijden om het groot- sche ideaal te verwezenlijken. (Luid applaus Met congres rijst op en zingt de Internatio nale). Te ruim G uur wordt de zitting verdaagd. Feest iv rad. Zaterdagavond bood de afd. Nijmegen der S.D.A.P. den afgevaardigden een l ostavond aan in de congreszaal. De heer Kleeivkoper hield een propagaudarede voor 'e bezoekers van de publieke tribune. De avond werd der met muziek en zang opgei a .stem. TWEEDE DAG. Verslagen en bespreking beleid. Aan de orde is thans de bespreking der verslagen en van het beleid van het P.B., de Kamerfracties en de redactie der partij organen. Amsterdam IV bespreekt het feit, dat een door deze afdeeling candidaat gesteiu lid voor het P.B. door een vergissing van het P.B. op het vorige congres niet gekozen werd verklaard en protesteert er tegen, dat het P.B., toen de vergissing ontdekt werd, de fout niet heeft hersteld. Alle Amsterdam- sche afdeelingen sluiten zich hierbij aan. Bij de uitwerking van de plannen tot uit breiding van de pers heeft de partij echter te weinig medezeggenschap gehad. De Boer (Amsterdam III) vreest door den grootoren toeloop van leden een vervlak king van het socialistisch ideaal, waartegen hij meer algemeen socialistische propagan da verlangt, waardoor ook de jongeren be ter door de partij zullen worden aangetrok ken. De Bruin, wethouder van Schiedam, be spreekt de motie van deze afdeeling, waarin er geprotesteerd wordt tegen de wijze, waarop de groslijst voor de gecombineerde kieskringen Rotterdam—Dordrecht is tot stand gekomen. Spr. schetst uitvoerig het verloop der gebeurtenissen en ziet er een gevaar in voor de democratie in de partij. Hollaar (Amsterdam IX) oefent critiek op de wijze, waarop het P.B. de sollicitatie voor de functie van partij-secretaris heeft behandeld. Mr. van Eek (Leiden) bestrijdt de op vatting van Schiedam inzake de samenstel ling der groslijsten in Zuid-Holland. Spr protesteert er tegen dat men door te veel beteekenis aan deze zaken te hechten de voorstelling heeft gewekt alsof de democra tie in de partij niet veiligzou zijn. De heer Vliegen dankt het congres de stilzwijgende hulde aan de Kamerfrac ties, die sprak uit het volslagen ontbreken van critiek op het beleid der beide fracties De heer W i h a u t spreekt namens de Eer ste Kamerfractie. De heer Ankersmit. hoofdredacteur van „Het Volk", beantwoordt de op de krant geoefende critiek. Men moet er rekening mee houden, dat een arbeldersblad met wei nig middelen aan geer veis aischen moet voldoen. De critiek op de kunstredactie van „Het Volk" wijst Spr. af. Naar aanleiding van de critiek op „De Notenkraker" wijst Spr. er op, dat de satirieke teekening overal, ook buiten ons land, achteruit is gegaan. Na de verschillende opmerkingen te heb ben beantwoord, wordt het woord gevoerd door Prof. B o n g e r, als redacteur van de „Socialistische Gids". De Voorzitter beantwoordt thans de opmerkingen, die gemaakt zijn op het be leid van het P.B. De kwestie van de 7-jarige grondschaal wordt op het oogenblik in den Algemeencn Raad van S.D.A.P. en N.V.V. behandeld. Bij de contributieregeling is er rekening mee gehouden, dat de partij een massa partij moet zijn. Wat betreft het geschil omtrent de eandl- daatstolling in Zuid-Holland, het P.B. heeft zich buiten deze zaak gehouden. In den Partijraad is medegedeeld, dat de beide be trokken instanties tot overeenstemming wa ren gekomen en ook het protest van Schie dam is daar behandeld. Er i? critiek geoefend op de meerderheid van het P.B. om de uitgave van het oppo sitie-blad toe te staan. Bij de bespreking met de z.g. contactcommissie Jer toenma lige open-briefonderteekenaars werd toe- stemmin'g gevraagd tot het uitgeven va orgaan ter verbreiding der Marxistische theorieën en een meer revolutionair socia lisme. Daartegen kon het P.B. geen bezwaar hebben. Te kwart voor twee wordt de zitting on derbroken. Tijdens de pauze vinden de verkiezingen plaats voor het P. B. De Middagzitting. Bij den aanvang van de middagzitting doet de voorzitter mededeeling. dat de afd. Sclv'i dam haar motie van afkeuring inzake dc kwestie der candidaatstelling in /..-Holland heeft ingetrokken na eenige toezeggingen van het P.B. Verder leest hij een telegram voor, dat Troelstra aan het Congres heeft gezonden. De Coalitickwestie. De heer Frank van der Goes (Laren) heeft alle eerbied voor de gisteren door zijn jongeren vriend Vliegen gehouden inleiding (hilariteit), maar is het met de daarin ver kondigde stellingen niet eens. Dit beteekent niet, dat spr. of zelfs ie lie den van de uiterste linkerzijde in 1e Inter nationale, altijd en onder alle omstandighe den tegen het samenwerken met burgerlijke partijen is. Maar naarmate de macht der so- fiaal-democratische partijen toeneemt, guat iet meer om de levensbelangen der bour geoisie. De vraagstukken, die thans aan we orde zijn, bijv. medezeggenschap en socialisatie, raken het hart van liet kapitalisme. Om deze dingen te verwezenlijken is meer noodig dan alleen politie macht. Hoewel spr. het extra-parlementair kabi net een kwaad acht, acht hii het midd;l er ger dan de kwaal. Volgens Vliegen is de de mocratie op stal gezet en bevinden wij ons in een toestand, die van fascisme niet \ee| verschilt. Volgens spr. is hiervan niets waar en verlaat Vliegen hier het terrein der wer kelijkheid geheel. Behalve in strikt politieken zin ontken» spr. dat we thans een huiten-parlemcntair kabinet, d. i. een kabinet, Hat niet berust op den wil von de meerderheid van het Parie- lement. Men bedoelt slechts, dat «Ie oude erderheid, de elericale. niet meer bestaat. De oude burgerlijke meerderheid is «chter in tndren vorm gebleven. Om aan dezen toe ;tand een einde te maken moeten wij nlpts anders doen zegt spr. dan wat wij al tijd gedaan hebben, n.l. in het land zeggen. non maar een minderheid in de Kamer heeft. Niet door het deplnemcn aan een re geering, maar door het veranderen van de machtsverhoudingen in het land kan men hier een einde aan maken. Verspor den weg naar het verderfelijke ministcrialisme. Het mag niet znnver knmpn, dat de massa der arhiders maling begint te krijeen aan het parlementairisme. Schrap dus deze alinea's uit het verkiczingsprogram. (Luid applaus). INGEZONDEN laEDEDEELING. RheumatieU - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest Bu Afiolh «n of huh dooi. 10.73. halo* dooi 1013 Weerbericht. De verkiezingen. De voorzitter deelt mede. dat tnt sec retaris der S.D.A.P. is gekozen de heer C. Woudenberg en tot leden van het Dage lijkse h. Bestuur de heeren Boekmau, Kleere- koper en Matthijsen. De discnssle. De heer Bern C Franke (Amsterdam VI) sluit zich, mede namens Amsterdam I en VIII. hij het door Van der Goes gesproke ne aan. Spr. is van meening. dat samenwer king met burgerlijke partijen het propagan distisch karakter der partij ernstig zou kun nen schaden. (Applaus). De Vries (Amsterdam TT) sluit zcih in hoofdzaak aan bij de strekking van het be toog van den vnrigen spreker. Van der Kieft (Bussum) herinnert er aan, dat de Katholieken de hand, die de soc.-dem. driemaal naar hen hebben uitga stoken, driemaal hebben genegeerd. Niets zal de bourgeoisie er toe dwingen een rc- geeringsvorm op te geven, die zij graag wil behouden. J. J. de Roode wil namens een aantal Amsterdamsche afdeelingen het ontwerp het P.B. verdedigen. Dit verkiezingsprogram is geen coalitie-program. Maar het begrijpt de nieuwe richting, die thans in Europa overheerscht Meer en meer wordt in Europa de demri- rratie verdrongefi en neemt de dictatuur toe. Ook hier zijn kleine dictatnrtjes, hoofd ambtenaren, voor wier.optreden niemand verantwoordelijk is. Het is de Katholieke partif. die hieraan het meeste schuld hppft Swaters (Gorcum) en Engels (\W burg) spreken namens plattelanders, en zij betreuren bet. dat in de inleiding tot het verkiezinesnrogram niets over socialisatie is opgenomen. n i t (Heerlen) moet er namens zijn af deeling tegen waarschuwen, niet al te gauw toe te happen wat bet met Katholie- snmenregeeren betreft, r. D u y s, van het P. B., herinnert aan zijn standpunt van 1913, nl. dat de homo geniteit in een kahinet niet altijd gehand haafd dient te worden. Als een kabinpt bij meerderheid een be sluit neemt, tegen den wil der soc.-dem. ministers in, dan kunnpn deze ministers im naar huitpn lijken blijken, dnt zij voor een voorstel niet verantwoordelijk zijn Als zulk een kahinet hij meerderheid be sluit om een pantserkruiser te houwen, dan zeggpn de soe.-dem. ministers neen. Van der Goes: „Dan zeggen zij ja!" Duys: Als het mannen van karakter zijn dan zeggen zij neen. De voo rz i 11 e r beet den nieuwen dage- mksohen bestuurder, den heer J. W. Mat- fhijsspn wplkom in het D. B. en wenseht den nieuwen partij-secretaris. dpn heer C. Woudenberg. ge'uk met ziin benoeming. Na dat de heer Woudenberg een woord van dank heeft gesproken voor het in hem ge stelde vertrouwen, wordt de zitting onder broken tot 's avonds halfnegea. Barometerstand. Zwakke tot matige Oostelijke wind, meest betrokken, weinig sneeuw, matige, in het Oo6ten wellicht strenge vorst. FIETSERS. LICHT OP: Van 1920 Febr. van 5.49 nam. tot 6.35 vra. LICHAMELIJKE OEFENING JAARVERGADERING C.K.B. De jaarvergadering van den Christelijken Korfbalbond in Nederland zal naar wij ver nemen gehouden worden op 2 Maart a.s. to Den Haag. SCHAATSENRIJDEN. Zooals wij reeds eerder hebben meegedeeld wordt den laatseen tijd krachtig opgetreden tegen het „verdeelen van de prijzen" door de beroepshardrijders. Het was zóó geworden, dat bij wedstrijden, waar goede rijders te gen elkaar in het strijdperk traden eigenlijk geen strijd meer werd geleverd. Van te voren spraken de heeren af, wie de eerste, tweede en derde prijs zou genieten en daar deze prijzen steeds hoogere geldswaarden betee- kenden, was ieder tevreden. Voor de leus reed men dan nog om het hardst, doch in werkelijkheid stond al vast, wie het winnen zou. Naar thans gebleken ls, heeft dit kwaad van het verdeelen der prijzen ook reeds in gang gevonden onder de vrouwen. Je Dok- kum, dat in dit opzicht pionierswerk ver richt, heeft het bestuur vorige week besloten de prijzen niet uit te reiken, daar was komen vast te staan, dat er van te voren afspraken waren gemaakt. Bij de laatste ritten door Janna v. d. Meu- len te Grouw kreeg èn het clubbestuur èn het publiek den indruk, dat er niet meer gestreden werd en dq nog aangebleven rijd sters omtrent de prijzen reeds een verdeeling hadden vastgesteld. Het ijsclubbestuur heeft de zaak ter ken nis gebracht van het bestuur van den Bond van IJsclubs in de noordelijke provincies, die destijds is opgericht met het doel, aller eerst de knoeierijen in zake de geldprijzen tegen te gaan onder de bcrocpsrijders op de korte baan. In het reglement wordt niet van rijdsters gesproken; vrij zeker was de con- stitueerende vergadering van den Bond des tijds van gevoelen, dat het vrou»,^ -pro- slacht aan dergelijke ongerechtigheden niét" meedoen. Het gebeurde te Dokkum werpt wel een groote schaduw on de sportivi teit van de huidige Friesclie hard rijdsters, met het gevolg inhouding der prijzen. ZWEMMEN. CRISIS IN DEN NED. ZWEMBOND. Naar de Crt. meldt is een zeer rumoerige vergadering gehouden van den Ned. Zwein- hond, waarbij van verschillcmle zijden ern stige grieven werden geuit over het beleid, van liet bestuur. Een motie van afkeuring werd met 94 tegen 54 stemmen aangenomen. Onder luid applaus heeft daarop het gclicele bestuur de vergadering verlaten! Er werd uit de vergadering een rcorganisaticcom- ïnissie benoemd. Eenige weken geleden heeft men ter gelegenheid van liet jubileum van don Bond hetzelfde bestuur op hartelijke gehuldigd en in de bloemetjes gezet...... INGEZONDEN STUKKEN. NED. SPOORWEGEN. Heefi de Directie lalt aan bet publiek? Tijdens deze vorstperiode hcerschen hij de Ned. Spoorwegen wantoestanden, welke wel eena besproken mogen worden. Misschién dat zoo niet a'^les, toch enkele grieven kun nen weggenomen worden. De directie der genoemde Spoorwegen weten wel maatregelen te treffen, zooals o.m. het ijstarief voor goederen-vervoer, maar waar blijven de maatregelen om het reizend publiek ter wille te zijn, nu bijna geen enkele trein op tijd, zooals in de offt- cieele reisgids aangegeven, vertrekt en de reizigers genoodzaakt aiin in vele geval cn maar gelaten moeten afwachten, wanneer een trein zal arrivecren en op hot perron blootgesteld zou ziin aan het gure element. Er zijn mij gevallen bekend, dat reizigers, onder wie vrouwen met kinderen, 40 A 50 minuten hebben moeten wachten op liet perron, omreden de wachtkamer te ver van het perron is verwijderd. Ik vraag nadrukkelijk, had hier do Direc tie niet moeten ingrijpen door te zorgen dat nu in dezen tijd aan de wachtkamers een waarschuwing werd gegeven dat de trein in aantocht is? Veel ellende was er dan voorkomen. Bij een dergelijk geval wendde ik mij tot het dienstpersoneel of het mogelijk zou zijn te waarschuwen, opdat wij ons naar wachtkamer konden hegeven, maar het ant woord was dat zü geen orders daarvoor had den en zoo het al eens gebeurde, het heel©- maal een goedheid was. Wel treurig, in deze omstandigheden af hankelijk te zijn van de goedheid van het dienstpersoneel. Is dit geen ergerlijk ver zuim van de Maatschappij en is het niet nood*»ake'iik direct in te grijpen, zoolang deze felle koude blijft aanhouden en de trei nen op ongewone tijden vertrekken? Laat nu de Directie eens tonnen, da» oolc zij met het publiek meeleeft en niet net doen of het publiek er geheel voor haar is. Het is toch al erg genoeg, dot geheele diensten zonder-meer, maar worden uitge schakeld. J. A. APPELDOORN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2