DONDERDAG 7 FEBRUARI 1929 TWFFDF Rl AD RAri c STADSNIEUWS HET GOUDEN JUBILEUM DER R. H. W. FABRIEKEN. Op de receptie, die Dinsdagnvddag door directie en commissarissen der jubileerende R.H.W.-fabrieken in Zomerzorg is gehouden, kwamen veel personen blijk van hun belang stelling geven, voorsl zaken-relaties, verte genwoordigers, cliëntèle en vrienden. Een dertigtal bloemstukken gaven het geheel Des avonds vereenigde directie, commis- een vroolijk aanzien. earssen en vertegenwoordigers der N.V. uit geheel het land zich aan een feestmaal ij d in Zomerzorg. De eigenlijke feestdag. In de morgenuren boden de fabrieksleider, de hoofdvertegenwoordiger en hst kantoor personeel den directeur een gebeeldhouwden eiken bureaustoel aan; het fabriokspersoneel schonk en bronzen plaquette met inscriptie en de beeltenissen van den oprichter en van diers zoon, den tegenwoordigen directeur. Om ongeveer één uur vereenigden de ver tegenwoordigers uit alle deelcn van het land, het voltallig personeel met directeur in to taal een 70-tal personen, zich aan de lunch in Oud-Hortuszicht, welks zalen in een bloe mentuin waren herschapen. De directeur herinnerde in zijn openings woord aan de fundatie dor zaak aan de Lan- gebruk en aan haar oprichter, wijlen den neer J. P. R'edel, die in 1879 het bescheiden bedriif met één knecht begon en wat daaruit groeide, het bloeiend bedrijf van vandaag. Menig hartelijk woord is daar nog gespro ken, u'tirig geverd aan hetgeen allen ver bond, de wensch zijn krachten te blijven ge ven tot voorsooed van het bedrijf waaraan allen deel hebben, de N?aml. vennootschap R H.W. Limonadefabrieken. De stroom van bloemstukken, telegrafi sche en echrifte'-ijlre gelukwenschen, welke D:nsdag aanving, h';'d ook gister, de feite lijke herdenkingsdag, den geheelen dag aan. ZENDINGSAVOND. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVENS". Na de vorige opgave is de Openbare Leeszaal en bibliotheek „Reuvens" verrijkt met de volgende aanwinsten: Bergson, H. Inleiding tot de metaphisica 1928, Gunning J. Hr., J. H. Blikken in Bunyan's Pelgrimreize 1928. Fülöp Miller, Réné. Raspoetin, de heilige duivel, 928. Kirkeby, Anker. Rusland. 1929. Gunning, J.Hzn., J. H. Engeland, Schotland en Zwitserland. Collinson Clifford, W., Onder de Kannibalen van de Salomons-eiianden. 1928. Wells, H. G., Mankind in the making. 1903. Rein, J. van. De vrouw op kantoor. 1028. Botke, J. De hondsrug. 1928. Dacqué, E. Das fossi'e Lebewesen. 192S. Schuurmans Stekhoven, W. Ons lichaam 1928 Groot, G. M. de, Materialenleer. Averkcjmp, Ant. De Zangkunst en hare sterren. Meier-Graefe, Julius. Entwickelungsge- sch'chte der modernen kunst (1915). Schmidt, R. Dm Porzellau. (1925). Fahrenkamp, E., Ausschnitt seines Schaf- feus. 1928. Visecher, J. en L. Hïïbesheimer. Beton als Gestalten. Boom, A. N. van der. De moderne houtsnede in Nederland (1928). Berenson, B. D e Maler der Renaissance. 1925 I. Die Oberitalienischen Maler der Re naissance. II. Die Venetian!schen Maler der Renais sance. III. Die F.orentiner Maler der Renaissance IV. Die Mittelitalienischen Maler der Re naissance. Burger, F. Cezanne und Hodler, 1920. Hartlaub, G. F. Kunst und Religion. 1919. Mayer, A. L. Anthonis van Dyck. Pfister, K. aVn Evck. (1922). Wo'.ff, G. J. Arnold Böcklin. Zoff. O. Das Leben des Peter Paul Rubens. 1923. Verhagen, B. Prosdie der voordrachtskunst. 1921. Marsman, H. De lamp van Diogenes. 1928. Poort, H. Gerbrand Adriaensz Bredero. 1918 Proost, K. F. Frank Wedekmd. 1928. ^►Bookman, The, Speciaal Christmas-number. 1928. Hope, Anthony. The indiscretion of the duc- Raden Nimnocno spreekt. Gisteravond had de Zendingscommissie ifler Geref. Kerk de gemeente samengeroe pen tot een eerste cursusvergadering in de len winter. In de slechts matig bezochte Heeren- grachtkerk opende te 8 uur de voorzitter der Zendingscommissie, de heer D. Hunnink, de vergadering met te doen zingen Ps. 67 Vs. 2 en het lezen van Jes. 65 vs. 1—10 en gebed. Spr. heette vervolgens welkom den Spre ker voor dezen avond, den heer Raden S Nimpoeno. Een collecte voor het tekort over 1028 werd aangekondigd. De heer Nimpoeno het woord verkrijgende kond.gde zijn onderwerp aan als „Javanis- me". Spreker zal achtereenvolgens spreken over het Hindoeisme, het Mohamedanisme en het Christendom. Over het Hindoeisme schilderde hij het leven van den vorstenzoon Sidarta. Reeds bij diens geboorte bleek het welke groote beteekenis dit kind z"n trekken. In het verder opgroeien ontmoette hij tot viermaal toe een goddelijke zending. Na de vierde ontmoeting werd hij monnik en kwam zoo tot het hoogste, te worden een Boeddha. Dat is in het kort de geschiedenis van de stichting van het Boeddhisme. Op Java kwamen in de tweede eeuw reeds de Boeddhisten. Veel van de cultuur die de Hindoes brachten is nu nog merk baar. Kunst en godsdienst zijn bij den Boeddhist één. Vooral de beeldhouwkunst is bii hen in de tempels hoog opgevoerd. Van 1000 tot 1400 was het voor Oost Java de zilveren eeuw. Daarna tot 1700 de gouden eeuw voor Midden Java. Nu nog rijn de Javanen zoo onder beslag van het Boeddhisme dat het met geweld ingevoerde Mohamedanisme niet de sporen heeft kun nen uitwisschen. In korte trekken schetst snr. vervolens de geschiedenis van Mohammed en zijn leer. Hij, de arme wees, trad in het huwelijk met een rijke weduwe en studeerde, ge steund door het kapitaal van zijn vrouw, in godsdienstige aangelegenheden. Aanvan kelijk geen steun vindende, werd hij zijn vertrok van Mekka naar Medina, zijn gezag gevestigd. In een 8-tal jaren heeft hii daar na heel Arabië onderworpen. In zijn leer komt vooral uit zijn godsbe schouwing, die de menschen plaatst tot God als die van heer tot slaaf. Voorts spelen de engelen een voorname rol in zijn leer. Een aantal profeten, waarvan Adam de eerste en Mohammed do laatste is, vormen een schakel in zijn leer. Mohammed is de Apostel Gods, de voornaamste.. Het fatalis me, de absolute onderworpenheid, is een voornaam bestanddeel van het Mohamme danisme. Ook omtrept do eeuwigheid heeft Mohammed zonderlinge opvattingen. Op de Animistische-Hindoeistische onder laag van de Javaansche bevolking zit echter het Mohainmedanlsme slechts als een dun laaje. Bij de moeilijkheden in het dagelijksch leven zoekt de Javaan nog troost bij den ouden godsdienst. Het Mohammedanisme kent als godsdiensttaai slechts het Arabisch Daardoor blijft het voor de gewone bevol king vreemd. Spreekr illustreert dit met verschillende oorbeelden. Dit mengelmoes van godsdiensten noemt men het Javanisme. Het gevaar is groot dat het Javaansche volk het Christendom zal aanemen zooals het het Mohamedanisme aannam. Dat is gebleken in de Sadrach-ge- meenten. Sadrach wilde de Javaansche adat behouden, maar door geringe kennis van het Christendom verwarde hij de zaken en kwam tot droevige afwijkingen. Dit Chrste- lijk Javanisme is inderdaad een groot ge vaar, maar het wordt door onze zending be- horMjk onderkend. Maar gewaakt moet worden voor het ma ken van een copio van een Hol'mndsche Kerk. Het aannemen van Bijbelsche namen bij het doen van belijdenis is dan ook dwaas hcid. Javaansche muziek wordt overboord geworpen en dat is verkeerd, omdat daarin ecu stuk cultuur verloren gaat. Spr. geeft een uiteenzetting van de gamelan en van de muziek en hoe daarin dc Javaansche ziel zich uitspreekt. Zoo is het ook met het wa jangspel. Daarin steekt een groote opvoe dingswaarde. De wajang is annschouwelij ke vaderlandsche geschiedenis der Javanen. Spr. eindigt met een opwekking tot krach tige zendingsactle opdat de Inlandsche Christengemeetnen als een zuurdeeg het Ja vaansche volk mogen doortrekken. De voorzitter dnnlt» den spr. voor dit kos- te'dike woord. Voorts wordt nog medege deeld dat op 13 Manrt Dr. J. H. Bavir.ck de d»:rde missionair Dienaar des Woords voor Solo, voor de gem°epte zal optreden. Ds. Kouwenhoven eindigde met dankzeg ging. EXAMEN. Mej. D. Kranz alhier is Zaterdag te Am- sterdam geslaagd voor het diploma-spraak- ieerares. Hagard, H. Rider. Heart of the world. Sinclair, U. Boston 1929. Borchhnrdt, R. Poëtische Erzahlungen, 1923. Br.br, Hermann. Theater. B'unck, H. F. Streit mit den Göttern. 1926. Chronik, D'e. Von Sankt Johann. (1929). Decslv, E. DaB Theater unserer Lieben Frau. 1927. Jacob, H. E. Jacqueline und die Japaner. 1928. Mereschtowsk'. D. Alerander I. 1925. We'ss, E. Boëtius von Orlamünde. 1928 Andersen Nexö, M. De familie Frank. Dostojewski, F. M. De Zachtmoedige. Christalles. Hé'ène. Heilige liefde. HilV Gaerthé, C. H. van. Heilige Kerstnacht. 1928. Scholz, W. von. erpetua. Kemp. M. De borte storm. 1929. Hal'. Radclyff. De bron van eenzaamheid. 1920. UNIVERSITEITSNIEUWS. SICHEM-TENTOONSTELLING. Hedenmiddag is in het Rijksmuseum van Oudheden in een daarvoor speciaal inge richt zaaltje een Sichem-tentoonstelling ge onend. Er wórden geëxposeerd voorwerpen, die in Sichcm voor den dag gebracht zijn bij de laatste opgravingen voor zoover ze behoo ren aan Professor Böhl. Intcgenwoordigheid van verschillende ge- noodieden heeft de voorzitter van het Sichom Comité, de oud-minister van Onderwijs Dr. J. Th. de Visser, een rede gehouden, waar na Prof. Böhl het gezelschap rondleidde. DE RIJ-JOOL. Behalve de reeds door ons vermelde on- derwerpen, die de eerste "'aars zullen ver beelden in de morgen te houden riijool ter gelegenheid van de dies der Leidsehe Uni versiteit, zullen nog vertoond worden: de 70.000ste inwoner van Leiden en de Tol- kwestie. Heden is bevorderd tot arts de heer C. Verdocs Kleyn te Dordrecht. HAAHLEMSCHE ORKE3TVEREEN. Maandag 11 Februari a.s. geeft de H. O. V., onder leiding van Eduard van Beinum weer concert. Solist is Ferdinand Helman (viool), concertmeester van het Concertge bouw-orkest, die zal spelen het vioolconcert van Beethoven. Verder bevat het programma orkestwerken van Beethoven, Debussy, Bizpt en Berlioz. ARBEIDSBEURS. By de Arbeidsbeurs stonden op 6 Februari 1929 ingeschreven 1053 werkzoekendep. Op c nzelfden datum van het jaar 1928 bedroeg het aantal ingeschrevenen 914. DENK OM HET LICHT 1 Bestuurders van ry- of voertuigen worden er aan herinnerd, dat de door hen bestuurde wagens tusschen een half uur na zonsonder gang tot een half uur vóór zonsopgang moe ten voorzien zijn van een lantaarn, die voor waarts een helder wit licht uitstraalt en ge plaatst is vooraan aan de linkerzijde van het voertuig, of, als de lading buiten het ry- of voertuig uitsteekt, vooraan aan de linker zijde van het meest uitstekende deel der lading. De bestuurders vqn die wagens kun nen er dus niet mee volstaan, wanneer zij een brandende lantaarn in de hand hebben of aan hun kleeding hebben bevestigd. De politie zal toezien, dat de wettelijke voor- rchriften dienaangaande worden nageleefd RIJWIEL ONTVREEMD. By de politie is aangifte gedaan door F. Schn., dat ten zynen nadeeie is ontvreemd rijwiel, dat hij onbeheerd had laten staan voor de gemeentelijke winkel voor Gas- en Electriciteitsartikelen aan de Hooigracht. ZLVEREN JUBILEUM NEDERLANDSCHE AANNEMERSBOND. Afdeeling Leiden. Gisteren heeft de afdeeling Leiden van den Nederlandschen Aannemersbond haar 25-jarig bestaan gevierd. Ter gelegenheid hiervan heeft zy gistermiddag in huize Bruyns aan het Rapenburg een receptie gehouden van 3.30 tot 5,30 uur, welke druk bezocht was. Ver schillende bloemstukken versierden de zaal en van vele zyden waren schriftelijke en tele grafische gelukwenschen ingekomen. Onder degenen die de afdeeling kwamen gelukwenschen waren o.a. afvaardigingen van de zusterafdeelingen Vlaardingen en Alphen aan den Ryn, van de afd. Leiden den R.-K. Aannemersbond, van de afd. Leiden van den Ned. Stukadoorsbond. Ver der de directeur en adjunct-directeur van ge meentewerken en de directeur van Bouw- en Woningtoezicht Na afloop van de receptie vereenigde men zich aan een gemeenschappelyke maaltijd. GEMEENTEZAKEN. Zooals wy gisteren reeds mededeelden zal op Maandag 18 Februari a.8, een vergade ring van den Leidschen gemeenteraad wor den gehouden. In deze vergadering zullen o.a- aan de or de komen verschalende voorstellen betref fende gas en electriciteit. Nieuw winkeltarief. Zich vereenigende met een voorstel van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit tot wyziglng, in gaande per 1 April a.s., van de verordening betreffende de levering van electriciteit door die fabrieken, welke wyz'.ging o.m. strekt tot invoering van een nieuw winkel tarief, in verband waarmee het adres van verschillende kappers en kapsters betref fende dit onderwerp als afcedaan kan wor den beschouwd, geven B. en W. den Raad onder verwijzing voor wat de toelichting be treft naar de missive van Commissarissen, in overweging vast te stellen een verorde ning, houdende wyziging van ds verordening- van 17 Dec. 1914 (Gem.blad No. 37), be treffende de levering van electriciteit door de Stedelijke fabrieken van Gas en Electri citeit, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 11 April 1927 (Gem.blad No. 3). Na het bepaalde sub e van artikel 10 wordt o.a. ingevoegd, dat, volgens winkelta rief, aan vast recht per jaar wordt betaald voor iedere hectowatt (of gedeelte daarvan van de totale aansluitwaarde f 14.40, met dien verstande, dat voor de berekening van dc totale aans'.uitwaarde, de aanslu'twaarde van de etalageverlichting, buitenlampen en reclameverlichting voor 100 in aanmer king wordt genomen; die van de overige winkelruimte voor 75 die van het bybe- hoorerjde magazijn, pakhuis, kantoorruimte of andere bybehoorende ruimten, voor 50 Dit vast recht, te betalen in gelijke maan- delyksche termijnen, is verschuldigd, ook al wordt geen stroom verbruikt. Bovendien volgens aanwyzing van een meter met enkel telwerk voor de verbruikte K.W.U.: 5 cent per eenheid. Vastrechttarieven. Ook met een voorstel van Commisarissen cler Stedelijke Fabrieken van Gas en Elec triciteit, strekkende tot invoering van vast rechttarieven voor gas met ingang van 1 Juli a.s., kunnen B. en W. zich vereenigen. Aangezien door deze tarieven aan den wensch van den heer Heemskerk, blijkens diens toelichting in den Raad uitgesproken, naar ten grootere reductie op den gemiddelden arijs per M3. by grooter verbruik wordt te gemoet gekomen, kan deze motie, voorzoo ver op de gasprijzsn betrekking hebbende, hiermee tevens als afgedaan worden be schouwd. Voorzoóver de motie van den heer Heemskerk betrekking heeft op de prijzen voor electriciteit, brengen B. en W. den Read :n herinnering, dat in de geldende tarieven, met name in het woonhuistarief, met het beginsel van reductie op den gemiddelden prijs per K.W.U. by grooter verbruik, be reids in groote mate reken'ng is gehouden. Waar nu bovendien de voorstellen inzake de vastrechttarieven voor gas en het winkel tarief voor electriciteit reeds een belangriike tegemoetkoming aan de afnemers der Licht fabrieken beteekenen en vry groote f!nan- cieele offers van de fabrieken vorderen, meenen B. en W, na overleg met Commissa rissen, dat ten aanzien van een verdere re ductie on den gemiddelden prijs per K.W.Uv by grooter verbruik voorshands een afwach tende houding moet wordert aangenomen.^ B. en W. geven mitsdien, onder verwijzing voor wat dp toelichting betreft, naar de mis sive van Comm'ssarissen, in overweging te besluiten vast te stellen een regeling, be treffende de tarieven vor de leverng van gas door de Stedelijke Fabrieken van Gas en E'ectriciteit, waarvan het voornaamste art'kel ln'dt als volgt: De prys van het gas te Leiden wordt, ter keuze ven den verbruiker, bepaald naar een der vo'gende tarieven: tarief a: voor de verbruikers, die het gas over d-m gewonen meter betrekken. 9 cent per MS.; voor de muntgasverbruikers 10 cent per M3.; tarief b: le. voor iederen verbruikten M3. voor de verbruikers. d:e het gas over den gewonen meter betrekken 7l/0 cent, voor de rauntgasverbru'kers 8% cent; 2e. bovendien een vast recht oer maand van f 0.75; dit recht is ook verschuldigd, in- d'en geen gas wordt verbru'kt; tarief c: le. voor iederen verbruikten M3. voor de verbru-'kers. die het gas over den gewonen meter betrekken 5 cent, voor de muntgasverbruikers 6 cent; 2e. bovendien een vast recht per maand van f 3.50; dit recht is ook verschuldigd, in dien geen gas wordt verbruikt. Uitkcering ex art. 100. In verband met het bepaalde by rat. 100 der L. O.-wet 1920 zyn van de hierna te noemen bc.-turen van bijzondere scholen wederom aanvragen om vergoeding van de jaarwedden van boventallige leerkrachten, over het jaar 1927, ingekomen. Voor de berekening van de uit te keeren vergoeding geldt als grondslag het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer aan de ge zamenlijke overeenkimstige openbare scholen. Een overzicht van dit gemiddeld aantal leerlingen over het jaar 1926 en het aantal leerkrachten over 1927 vinden de raadsleden in een tweetal staten by de betrekkelijke stukken in de Leeskamer nedergelegd, aan de hand waarvan de ingekomen aanvragen zyn onderzocht. Uit dit onderzoek is gebleken, dat de gede clareerde vergoedingen overeenkomstig de in gediende aanvragen kunnen worden uitge- keerd. Op grond daarvan geven B. en W. een Raad in overweging aan de besturen der ~- te noemen bijzondere scholen voor lager- uitgebreid lager onderwijs, over het jaar 1927 eene vergoeding krachtens art. 100, le lid, der L. O.-wet 1920 uit de gemeentekas te ver- leenen. De bedragen zijn; Voor de eerste Leidsehe Schoolverecniging f 1875.voor dc Vereeni- ging voor Christelijk Onderwijs f 22461 voor de Gereformeerde Schoolvereeniging f 9414.17; voor het R. K. Parochiaal Kerkbe stuur (Jongensscholen) f 12897.91; voor de Inrichting van Liefdadigheid voor R.-Katho- liekcn (Meisjesscholen) f 11208.34; voor het gesticht „De Voorzienigheid" f 3058.33. Deze cijfers wat betreft het lager onderwijs. Voor de Vereeniginffen voor uuitgebreid Lager On derwijs, de Inrichting van Liefdadigheid voor R.-Katholieken en voor het R.-K. Par. Kerk bestuur f 3132.80. Ter voldoening aan de uitnoodiging, vervat in het schryven van B en W. van 24 De cember j.l. No. XVIII.'l U41, heeft het college de eer den Raad aan te bieden een ontwerp verordening, regelende het verieenen van wachtgeld en pens'oen aan de Wethouders, zulks ter vervang'ng va*i de verordening van 17 April 1919 (Gcm. Blad No. 11). B. en W. merken neg op dat de Commissie zich met betrekking tot de uitvoering van haar taak heeft beperkt tot een technische uitwerking binnen het raam van conclusiën van de comm." ie tot onderzoek an de lariëering en de wijze van pensionneerir.g van de Wethouders, met welke conclusiën de vergadering zich den 21en December jl. heeft vereenigd. In de nieuwe verordening wordt o.a. be paald dat wachtgeld wordt verleend ann hen die anders dan tengevolge van vervallen klaring, overeenkomstig art. 26 of art. 89 der Gemeenteraad ophoudt wethouder te zijn cn die tenminste twee jaren achtereenvolg* alszoodanig heeft gefungeerd. Het wachtge'd bedraagt 60 pet. van de laatstgenoten volle wedde en wordt toegekend voor den tyd van een Jaar. Aan den gewezen wethouder, die anders dan tengevolge van vèrva'lenverk'aring, overeenkomst17 art. 26 of art. 89 der Gemeen tewet ophoudt wethouder te zijn en die ten minste drie jaren en 11 maanden achtereen ala zoodan'g heeft gefungeerd, wordt dien hij den leeftijd van 60 jaar heeft bereikt, of zoodra hij dien leeftijd bereikt, pens'* verleend. Deze leeftijdgrens geldt niet, w, r.eer het aftreden van den wethouder een volg is van ziekte of gebreken van blijvenden card, waardoor hij ongarchikt is geworden voor de verdere waarneming van het ambt. Overigers zijn in de verordening slechts ondergeschikte wijzigingen aangebracht- JAARFEEST GEREF. JEUGDRAAD. Tn het catechisatielokaal van Ds. Bouwman heeft gisteravond het plaatselijk verband van Geref. Jeugdvereenigingen, de Geref. Jeugd raad, zyn jaarvergadering gehouden. De bij eenkomst was goed bezocht. De voorzitter, de heer A. van Weeren Hzn., liet zingen Ps. 89 1 en ging voor in gebed, waarna gelezen werd 1 Cor. 9. Naar aanlei ding van dit Schriftgedeelte sprak de heer var Weeren vervolgens een kort openingswoord. De tijd voor de pauze was bestemd voor een inleiding van den heer U. Boter, die sprak over den vereenigingsarbeid in hel per soonlijk geloofsleven. Spr. begon met er c-> t« wijzen, dat onze arbeid in theorie is het doen kennen en belijden van de Calvinistische levens- en wereldbeschouwing en na dit nader uitgewerkt te hebben behandelde spr. de arbeid in de practijk, waarin vooral naast het bij de „theorie" genoemde, het bewarend element gevonden wordt. Kennisverzameling is het middel in Gods hand om ons geloof tot ontwikkeling te brengen, te verrijken en te verdiepen. Het is de schakel in den band die naar den Zaligmaker leidt. Wij mogen veronderstellen, dat bij alle leden het geloof in den kern, bij sommigen in verdere ontwikkling aanwezig is. En daarom zyn we met de werkmethode op de J, V. en M. V. op den goeden weg. Op deze inleiding volgde een zeer geani meerde bespreking. Na de pauze, terwijl intusschen eenige ver- snaperingën waren uitgereikt, werd een soort opstellenwedstrijd gehouden. Van elke veree- niging had een tweetal leden een schets ge maakt en deze schetsen werden thans i gelezen, tenvyl de geheele vergadering fungeeren als jury. Vox populi zou alzoo beslissen en hechtte haar hoogste goedkeu ring aan een leuk stukje werk van Hen». Eoter. die een watergeus van den Briel deed optreden in deze moderne eeuw, wat tot eigenaardige ontmoetingen aanleiding gaf. Er heerschte overigens den geheelen avond een zeer gezellige en opgewekte stemming. Dit jaarfeest van den Jeugdraad is, wat niet altijd gezegd kon worden, prachtig geslaagd. Ds. Bouwman sloot met dankgebed. DE IJSBANEN GEOPEND. De baan van de Leidsehe IJsclub is heden den geheelen dog voor het publiek openge steld. Het ijs is goed. Hedenmorgen werd oen hardrijderij gehouden voor leden var het Leidsoh Poliriecorps, waarvan we mor gen de uitslag zullen mededeelen. Ook de openbare ijsbaan op de Zoeter- •.voudsche Singel is hedenmorgen vpor het publiek opengesteld. K. VAN K. VAN RIJNLAND. Wijz'nlrn. 6 Febr. Firma I. Zandvnort Oude Vest 55. (Vleeschhouwcrij. Vest. Fll; te ccstgrest, de Kempcnaerstraat 87, d.d. 1 Febr. 1929. Opheffing. 6 Febr. B. van Noort Leiden, Haarlemmerstraat 44 (Handel in hoeden petten). B. A. A. van Noort, te Leiden. Uit den Omtrek. ALKEMADE. VLEESCHKEURINO. In den loop der maand Januari zijn ter secretarie aangegeven de volgende slachtin gen: Bedrijfsslachtingen: 17 koeien, 24 kens en 1 schaap. Huisslachtingen 23 var kens. Noodslachtingen: 7 kalveren, 4 var kens, 3 biggen, 1 schaap en 1 paard. Inge voerd werd 522 K.G. vleesch uit gemeenten buiten den Centralen Keuringsdienst van Leiden. Aan keurloon werd ontvangen een bedrag van f320.75. KOUDEKERK. LANDSTORM. De afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm alhier, hield Dinsdagavond in de O.L. School onder leiding van den reserve Luit. Stuiven berg een onderlinge schietwedstrijd waar voor een 5-tal prijzen waren beschikbaar ge steld en waarvan de uitslag was als volgt: le pr. J. van den Berg met 48 p.; 2e pr. \V. Hoogeboom met 46 p.; 3e pr. A. Uithol met 45 p.; 4e pr. J. Dalcbout met 42 p.; 5e pr. J. J. van Doorn met 40 p. WERKMANSBOND. De afd. Koudekerk a.d. Rijn van den Chr. Nat Werkmansbond hoopt Vrijdag a.s. des avonds te 7.15 uur, haar 5c jaarfeest te hou den in de Koorzaal der Ned. Herv. Kerk al hier. OUDEWETERING. „PRICILLA". Woensdagavond vierde de Me'sjesver- eeniging „Priscillaalhier haar jaarfeest. De vergadering stond onder leiding van haar presidente, mej. B. van Beek. welke de ver gadering op de onder ons gebruikelijke wy'ze opende, en haar blijdschap uitsprak over de Troote opkomst. Verder hoorden we de jaarverslagen, waaruit bleek, dat de eVreeniging een goed 'aar achter zich heeft. Mej. G. Katsburg en mej. A. de Krijger everde mooie inleidingen over: „Jezus' Doop" en „Calvyn". Voorts zagen we eeni ge schitterende tableaux, waarin vooral u'tblonkéft ..Ons Bondshu's" en ,.Nnar de Stembus". Ook werd door eenige dames nog enkele stukjes poëzie en proza voorgelezen. Voldaan keerden allen huiswaarta, OEGSTGEEST. HARDRIJDERIJ. Vrijdagmiddag te half twee zal op het Kanaal hardrijderij worden gehouden voor mannelijke personen boven de 18 jaar. De prijzen bpstaan uit levensmiddelen. Voor den wedstrijd kan men zich aangeven bij M. C v. d. Burg, hedenavond 610 uur. Behoefti ge gezinnen, die voor een prijs in aanmer king wenschen te komen kunnen zich aan melden aan hetzelfde adres. ROELOFARENDSVEEN. IJSFEESTEN. Door de beide ijsclubs alhier zijn de laatste dagen verschillende wedstrijden uitgeschro ven. De eerste wedstrijden hebben plaats go- had onder begunstiging van prachtig winter weer. De belangstelling was zeer groot, waai toe zeker wel de fraai versierde baan en het prachtige ijs zullen hebben medegewerkt. Door de besturen waren geldprijzen uitge loofd, waarvan de hoofdwinnaars waren als volgt: Hardrijden: le prijs Jac. van der Meer Basz. 2e prijs: Willem Loos Cz., 3e prijs: Jan Kennis; 4e prijs: Jan van Goozcn. Deze go- combineerde leden wedstrijd had een prettig verloop. Aan den wedstrijd voor ringrijden voor pa ren namen 44 paren deel. Niettegenstaande het dooiende weer was de belangstelling ook ditmaal zeer groot Winnaars met hunne da mes van de fraaie luxe prijzen waren: 1. Jac. Hoogenboom Pz.; 2. N. van Berkel; 3. G. Kui per, 4. Han van der Meer, 5. Aug. Rietbroek. IJs en weder dienende zal er een wedstrijd plaats hebben voor behoeftigen. De uitslag van de op 6 Febr. gehouden wed strijd voor jongens luidt als volgt: Jongens 13-14 jaar: L. Gerard van der Meer Pz.; 2 W. Zwartjes; 3. Leen van der Meer; 4. Joop Kul- Ders. Jongens 15-16 iaar: 1. Leo van Diemen; 2. Cor Bosman; 3. P. van Ruiten Lz.; 4. Jan van Beek. De twee eerste prijs-winnaars be- kampten elkaar nog met het resultaat, dat de jongste Gerard van der Meer won. De jrij- zen waren geldprijzen vap 5, 3, 2 en 1 gulden WAARSCHUWING. Zooals wij reeds meldden zijn enkele per sonen op het Braassomermccr door het ijs gezakt, doordat zij in een wak reden. Wij waarschuwen, daarom een ieder, speciaal dc genen, die met de omgeving niet bekend zijn om niet het Braassemermcer over to steken, daar er op verschillende plekken wakken zijn, die of nog geheel open of slechts met een dunne ijslaag bedekt zijn. SASSENHEIM. ELEKTRISCHE KLOK. Naar wij vernemen is door de N.V. Elcctri- eiteitsbedrijf Hillcgom-Lisse-Sassenhelm aan deze gemeente aangeboden een electrische klok, welk aanbod dankbaar is aanvaard. Des avonds zullen de wijzerplaten worden verlicht. De klok zal geplaatst worden nabij het woonhuis, bewoond door den Gemeente- Opzichter. BROEDERDIENST. Door den heer Commissaris der Koningin van Zuid-Holland is aan de navolgende dienstplichtigen der lichting 1930, voor goed vrijstelling verleend van den dienstplicht, wegens broederdienst, t.w.: G. Dannijs; C Drost; N. B. van der Eist; A. Guldcmond; P. Knetsch; K. Kuperus; C. P. van Lierop M. Mocrkens; J. C. M. van Noord; P. M. Philippö; H. W. Schoo; G. J. Stoute; H. w! Verdegaal; A. L. Verhoog; H. C. Westerbeek; H. Weijers; W. L.Witteman. VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdagavond te 8 uur. Voorzitter, bur gemeester E. Vcrnëde, afwezig met kennis geving de heer J. W. Bakker en J. Verboon De voorzitter geeft een overzicht over het afgeloopen Jaar. Er is toestemming gegeven tot den bcuw van 72 woningen, waarvan een gedeelte nog in aanbouw is. Het bloembol enbedriif was bij zond ei gun stig; die van de landbouw en zilverindus- trie niet zoo gunstig. Belangrijke besluiten zijn door den Raad genomen, o.a.: het verieenen van een voor schot tot den bouw van 27 arbeiderswonin gen. Een nieuwe politieverordening i werking gesteld; ook een nieuw watertarief eai \erlaging der lichttarieven. Do werkloos heid was dit jaar niet groot; het grootste aanta! was 64. uitgegeven werd daarvotw een bod rag van f 3400. De bedrijven zijn lm bloeienden toestand Gasbedrijf in 1927 werd verbruikt 586.000 M.;in '28 634000; vooruitgang 8 Electri citeit in *27 86000 K.W., in '28 120000 K.W. vooruitgang 40 Water in '27 85000 M., in '28 8800Ö M vooruitgang 3 Ook dit jaar zullen weer gewichtige be sluiten genomen worden. Spr. hoopt dat .1e leden wijsheid van Boven gegeven moge worde in 't be.ang der gemeente. Het voorstel tot het verieenen van f 150 subsidie aan de Voorschotensche Burger wacht wordt aangenomen (tegen «ie heeren Bmggaar en v. Leeuwen). Een verzoek om f 150 subsidie aan de ra het Groene Kruis wordt toegestaan. Vergoodin.? vm oe agent in politie van Mourik wordt gebracht van f 180 op f 260 zooals voor agent Hil ersuui. De R.-K. Jongensschool verzoekt wegens invoeringinvoering voor het 7e leerjaar me dewerking tot uitbreiding met een lokaal van haar school. Op voorstel van B. en W wordt hierop gunstig beschikt. B. en W. stellen voor nu het nieuwe ge deelte van het Verncdepark gereed .s, het park te beplanten en een maztektent te p'aatscn. De heer Braggaar iuicht het voorstel toe en hoopt, dat de muziek en zang de bevolking ten goede zal komen; de heer van Leeuwen vindt dat de tent niet op z'n plaats staat. De heer Limburg acht een uitneem har' tent verkieselijker met het oog op feesten op de Voorstraat. Spr. stelt tevens voor het bedrag met f 100 te verhoogen voor den aankoop van lessenaars. De heer Diikman acht de plaats van de tent niet goed. De heer Eggink zegt in antwoord op de heer v. Leeuwen dat wij niet noodcloos r»oj men gaan hakken die een menschenleeftijil voor gToeien noodig hebben. Spr. acht een verplaatsbare tent nfet ge wenscht met het oog op de beschadiging bi] vervoer en hij zal kosthaarder worden. *»pi. is tegen de heeren Dijkman en v. Leeuwen om de straat van het oude gedeelte en nieu we parkgedee'ite d-~or te trekken; zulks zou de schoonheid van park schaden. De heer v. Leeuwen wil practfsch werk doen en wil ook verscheidene boomen om hakken. Voorstel van de heer v. Leeuwen om de jtraat door te trekken wonciit verworpen mot 2 tegen 7 stemmen. Voor met de voorsteller de heer Dijkman. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND. (Blz. i.) Eerste Kamer. Gister werden verschilli de wetsontwerpen aangenomen, wat t tot verlaging van het accijns op gec •icerd. Ook het handelsverdrag met T kije lokte discussie uit De burgemeesters der randgemeenten zetten zich tegen de annexatie door Rott dam. (Blz. 5.) Verschenen is het Voorloopig Verslag Eerste Kamer inzake de begrooiing 1929 Buitcnlandsche Zaken eu Arbeid. (Blz. 9.) De Vondelherdenking in Den Haag. De watervoorziening in Zeeuwsch-Vla doren. WA Gerc moei Chrl BUITENLAND. (Blz. 2.) De troebelen in en om Bombay. De vorming van de groote coalitie Duitschland mislukt. Von Guerard neemt ontslag. Het Kellogg-verdrag door den Duitscl Rijksdag geratificeerd. Herdenking van Weimar in den Duitscl Rijksdag. De Koningin-Moeder van Spanje Is o\ leden. De nieuwe groote tocht van de Gr Zeppelin. Hen werj te z< verb pred Herv te zi. DE AGENDA. Donderdag 'i Febr., 's av. acht uur. voering Mij. voor Toonkunst. Groote Stadsgehoorzaal. Donderdag 7 Febr., 's av. acht uur. Aud'torium Academiegebouw: V oovdr; Prof. J, P. Verhaar, u t Warmond, „Het Huwelijk voor Kerk en Staat". Voorstel van den heer v. Leeuwen oir 7-tal groote boomen te rooien, wordt worpen mot 1 tegen S stemmen. Aangenomen wordt het vcorstel-Limb om tevens bij de tent lessenaars aai schaffen. Het geheele voorstel van B. en W, wi hierop aangenomen. Hierna sluiting. UITVOERING „TAVENO". Zooals gewoonlijk trok de uitvoering het strijkensemble „Tavcno" Dinsdagav weer een volle zaal. Het orkestje heeft verdiend! Wij brengen gaarne hulde aan den di teur G. Verrips en de leden. Twee goede krachten :s le vereen geworden een Fluitist en een Cellist. De cello deed mooi werk in Panis Ai licus" van Cesar Franck. Ook Tavori" van Mozart getuigde van erna studie. Dc clarinet was zuiver, maar zal nog wat toe moeten leggen op klankve tering in de tusschentonen. Een pluimpje voor de lieve kinderzan No. 5 mag zeker niet ontbreken. Zonder iets aan andere nummers te kort te J noemen wij nog Allegretto en Menuet to '.de-'Militaire Symphonic van -May(fh,.wat naar tempo ein spel vooral van de Fluit Voldeed, zoodat wij dit gaarne een volgc maal nog eens zouden hooren en dan I Trompet Een knan stuk on het zoo voor dillei ten moeilijk instrument als de Waldhf hoorde wij van den heer J. W. Schüsi Concert No. 2 van Mozart Het dikwijls herhaalde applaus bij nummer bewees wel hoe de uitvoerinj den smaak viel. Voor directeur en leden succesavond. Ten slotte zou het niet mogelijk jongelui die op zulke avonden komen andere bedoelingen, dan waarvoor hun gang erleend werd tc weeren? Er werd avond b.v. met niespoeder geworpen! ZOETERWOUDZ. UITSLAG HARDRIJDERIJ. Voor inwoners der gemeente boven dj op de Noord Aa. 20 deelnemers. le pr. W. van Klink 25; 2e pr. G. huizen 20; 3e pr. D. Ossinga 15; 4e C. v. Leeuwen 10; 5e pr. C. Janmaat Een eereprijs geschonken door den gemeester werd eveneens door W. Klink gewonnen. 1 DE ZIGEUNERPLAAG. Onze gemeentewordt schier eiken dag nlaagd met bezoek van zigeuners, wien hoofdzakelijk is te doen om hooi voor paarden, hoewel bijna alles van hun ding is wordt meegenomen. De veehouders hebben vaak heel moeite om het lastige volkje weg te ki zoodat menigeen zich afvraagt, wannee van deze plaag bevrijd zal worden. Laatste Nieuws. LC Volgens een bericht uit Miami onthi reeds sedert 24 uur elk bericht van of Lindbergh, die, naar men weet een f lucht door Ccntraal-Amerika maakt, laatste wat men van hem weet is, da! van Punta Arenas in Costarica is gei naar Panama. Men neemt aan, dat berg misschien direct naar Christobal ii logen.. GEREF. KERKEN. MARKTBERICHTEN. kool ƒ5.10—9.80 rond# kooJ ÏO.L'O- 100 stuk*. KOUDEKEnK-RUXDIJK, 6 Fobr. Ele nnKovoerd 2920 stuks. PrU:en: kipeleren -9. cen-'eneleren fi.in_7 20. per 100 etuk K o n n e n 03—1.50. Boter 1.0-108 per pond. i.Rinror, 6 Februari. (Velling Pe Eendt ruien: eslderU i i—7.50. pleterelle ƒ5- oode kool ƒ8—17. en vore kool 6—13. gi kool ƒ2—5 prol 8—14. Bllos per 100 el iprulten 25—33. witlof 25—35, uien ƒ12- boerenkool ƒ7—10, waspeen ƒ8—15. aardi len f 7, kroten 4—5. kroten (gok.) ƒ8- alle» per 100 k£. kelc vest In Aan lensws dingen de Dol bewegi

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6