BUITENLAND. HET WERK VAN DEN VLAAMSGHEN BOERENBOND, Uit Oost-Indië BINNENLAND. Radio Nieuws. Gemengd Nieuws. r WOENSDAG 23 JANUARI 1929 EERSTE BLAD PAG. 2 DE KONING VAN ENGELAND. Hoopvolle berichten. In het Dinsdagmiddag uitgegeven bulle tin wordt medegedeeld, dat de koning een rustigen nacht heeft gehad. De temperatuur is reeds vele dagen normaal gebleven, ter wijl de toestand van de pols bevredigend is De wond van het empyema is klein. De ademhaling rustig. De eetlust keert weer terug en de hoeveelheid voedsel is daarmee evenredig; de koning nuttigt ook weer vaat voedsel. Hoewel in het algemeen de lichaamskracht toeneemt, toont hot gewicht geen noemenv Waordigen vooruitgang. Aan het slot van het bulletin wordt ge legd, dat de tijd begint te naderen, waarin het gunstig voor den koning zou zijn, de zeelucht te ademen. Nader wordt gemeld: De koning zal, als hij naar Bognor gaat, •en groot particulier huis bewonen, dat hem ter beschikking is gesteld en dat uit- gich biedt op de zee. Er wordt op gewezen, dat dit besluit nle*- bcteekent, dat de koning de convalesce» tie- periode bereikt heeft, maar men gelooft, dat de zeelucht hem zal helpen om de lichaams zwakte te ovenvinnen. IRAK EN ENGELAND. De onderhandelingen afgebroken. Bij de indiening van zijn ontslag verklaar de de premier van Irak, de onderhandelin gen tusschen Engeland en Irak waren afge broken Parker Gilbert, de agent-generaal voor de •chadevergoeding, vertrekt Vrijdag uit de Vereenigde Staten naar Iiuropa. Hij gaat #ver Parijs naar Berlijn. NIEUW SCHANDAAL IN FRANKRIJK. De staat voor millloenen benadeeld. De Fransche openbare meening is door de ontdekking van een nieuw financieel schan daal* waarbij van een bedrag van 80 millioen francs sprake is, in groote opwinding ge bracht. Ditmaal is het een suikermaatschappij, de Société eFrmière de Sucreries te Parijs, die op rekening van de leveringen in natura groote hooeveolhcden suiker uit Duitschland ontving en door haar bedriegelijke hande- Ungen den Franschen staat voor aanzienlij ke bedragen benadeeld moet hbben. De door Duitschland geleverde suiker moet met behulp van Engelsche kooplieden en sui kermaatschappijen zijn verkocht, doch de be dragen, welke aan den staat verschuldigd waren, eerst 9 millioen en later 32 millioen francs, konden niet worden voldaan. De Parijsche rechter van instructie Aubi- bert is met de behandeling van de zaak be last en heeft op het bureau der Frajische maatschappij cn bij de Parijsche filialen der Engelsche maatschappijen verschillende documenten in beslag laten nemen. De drie leiders der Fransche maatschappij ■ijn in staat van beschuldiging gesteld, ter wijl tegen den voorzitter Léon Polier een bevl tot aanhouding is uitgevaardigd. Matsjek met gevangenschap bedreigd. Naar uit Agram gemeld wordt, vond Maandag ten overstaan van den voorzitter der Kroatische Boerenpartij, dr. Matsjek, de Inbeslagname plaats van oorkonden der par. ty. Dr. Matsjek leverde den beambten der politie alle schriftelijke protocollen, vermo- gesbewijzen, enz. uit. De contanten der partij werden by het gerechtshof te Agram gedeponeerd. De correspondent van de „Daily Tel." te Belgrado seint, dat er een gerucht gaat over de aanstaande arrestatie van dr- Mats jek in verband met een interview, dat in de „Pestie Hirlap", een te Boedapest (Honga. xije) verschijnend blad en waarin hij op vrij moedige wijze de dictatuur critiseerde. De correspondent vernam, dat aan Matsjek is aangeboden om in het dictatorisch kabinet zitting te nemen maar dat hij volstandig beeft geweigerd, waara de regeering hem nis te gevaarlijk Is gaan beschouwen om op vrije voeten te worden gelaten. Dr. Matsjek zelf zou evenwel niet afkeerig van de ge vangenschap zijn, omdat hij dan door de Kroaten als martelaar voor hun zaak zal worden beschouwd en op dien grond zou de regeering dan ook weifelen om tot de ge vangeneming over te gaan. Inmiddels wordt de leider der onafhan. kelijke Kroatische democraten Pribltsjewitsj overal zóó opvallend door detectiven ge volgd, dat het een by na komischen indruk maakt. DE WARBOEL IN AFGHANISTAN. Amanoella heeft zijn aftreding officieel herroepen. Zijn broer Inayatoella is uit Pesjawar naar Kandahar gegaan om hen te helpen de macht te heroveren. Do provincie Kandabar zou Amanoella •tcunen. Te Kaboel begint gebrek te komen, daar de boeren den aanvoer van levensmiddelen hebben stopgezet. Er zijn voorts nog geruchten over het op treden van Sirdar Mohammed Omar Khan als vierde troonpretendent De Sjinwarls zouden hem steunen. Een Reuter-telegram uit Basra (hoofdstad van Irak) meldt: Een groep van vier Amerikanen, die gis. termorgen uit Basra was vertrokken voor ten bezoek per auto aan Koweit, viel in een hinderlaag der Wahableten. Een Amerikaansche zendeling werd dood geschoten, de anderen ontkwamen onge deerd. De overval had plaats binnen de grens van Irak. Het totaal aantal aanvallers be droeg ongeveer 100. De zendeling, Bilkert geheeten, was 11 Jaren werkzaam in de Amerikaansche Pres- biteriaansche missie aan de Perzische Golf. De aanval wordt van politleken aard ge- aeht, daar de Amerikaansche opinie tegen Tbn Saud den chef der Wahabieten, is ge richt. Uit Baaaorak wordt nader gemeld, dat de woestyn In de buurt van de grens van Irak, waar de zendeling gedood la, tevergeefs met Vliegtuigen en pantserauto's ie afgezocht* UITGEBREIDE EN VEELZIJDIGE ORGANISATIE. EEN SYMPATHIEK LEIDER. De Werkliedenbond deed ons over aan den Boerenbond, zooals wij dat verzocht haddon, en daar bevonden wij ons dan te genover den Abbé Bollaert, een groote en mannelijke verschijning in zijn zwart ge waad van Katholiek geestelijke, met achter de brillenglazen een Blik die levendig was en bijwijlen leutig. De priester Bollaert is directeur van den Boerenbond, een organisatie dio eerst enkele jaren bestaat Lid hiervan zijn slechts zij die zelfstandig op 'n hoeve zitten, en dat zijn op het oogenblik omstreeks 2000 Vlaamschs families, benevens een zeker aantal Waal* sche en ook Hollandsche boeren! „Hoofddoel", zeide onze zeer actieve voor lichter, „is de behartiging van de hoogero belangen, middel, dat zijn de stoffelijke aan- ge'egenheden". De Vlaamsche Boerenbond in Frankrijk is eigenlijk een geestelijk kind van den Bel gischen Boerenbond uit Leuven. Organisatie en werkzaamheid zijn, In aanmerking gen men de specifiek Fransche toestanden, op dezelfde leest geschoeid. Wetenschappelijk* voorlichting! De bedrijfsbezigheden van den Bond rich ten in eerste instantie zich op wetenschap pelijke voorlichting bij den boerenbond. Een eigen landbouw-lngenieur heeft daarbij de leiding. Hij verstrekt adviezen omtrent waar- n exploitatie van gronden, zorgt voor proefvelden ln de centra, meest doelmatige bemesting ,voeding3voorschriften* voor paar den en vee, en dergelijke. Eigen orgaan en andere middelen! Van groot nut Is daarbij natuurlijk het eigen wekelijks verschijnend orgaan, „Dp Stem uit het Vaderland". Daarin treft men ook inlichtingen aan over de andere tak- ?n van werkzaamheid van den Bond. Zoo is er bijvoorbeeld de.,Middenkredict- kas", waarhij men zijn geld neleggen kan en ook bedrijfsvoorschotten bekomen, indien men tenminste twee betrouwbare borgen in het eigen vaderland kan aanwijzen. De Bond is verder behulpzaam bij het afsluiten van diverse verzekeringen, welke voorloopig nog bij een Fransche assurantie maatschappij worden ondergebracht, doch die men hoopt later voor eigen rekening te kunnen nemen. Aan- en Vcrkoop-afdeeUng. Dan is er de aankoop-afdeellng! Deze voor al is een der steunpilaren van de organisatie. Het gezamenlijk inkoopen van meststoffen, veevoeder .zaad* kolen, enz. werpt natuurlijk belangrijke voordeelen af, die er sterk toe bijdragen steeds meerdere Vlaamsche boe voor den Bond te interesseeren, en te vens om de financieele positie van den Boe renbond steeds hechter on sterker te maken. Men heeft ook reeds een begin gemaakt met een afdeeling Verkoop* omdat vele boe ren moeilijkheden ondervinden, hun produc ten op waarlijk voordeelige wijze aan den man te brengen. Een centraal kantoor, dat den geheelen landelijken toestand overziet, en daardoor de beste markten weet aan te wijzen, is derhalve van onberekenbaar nut Onderverdeling in Gilden! De aangesloten Vlaamsche boeren zijn over het geheele land in twaalf Gilden verdeeld, welke alle eens per maand vergaderen, ter bespreking van de onderlinge belangen, de toespraak van een geestelijke aan te hooien, en er dikwijls een gezelligen, leerrijken dag van te hebben. Voor deze gilden wórden ook af en toe landbouwlezingen georganiseerd, dus zij hebben behalve een Vlaamsch en Christelijk ook een groot sociaal nut Do uitgeverij van den Bond! De Boerenbond is tevens uitgeefster, en in haar uitgaven komt weder duidelijk hé| twee-zijdig karakter dezer organisatie naar voren. Behalve het weekblad „De Stem uit liet Vaderland"* dat veel vaklectuur en ge gevens publiceert, heeft men sinds het begin van dit jaar een maandelijksche bijlage, welke ,-De Zedenwacht" heet, en zijn lezers van practische godsdienstige en morcele be schouwingen voorziet Dan zijn er de boeken! Godsdienstige en landbouwboeken, bijvoorbeeld, om eens een greep te doen: ,J5o vier Evangeliën"; „Vlaamsch Hosanna"; „Groote Volksthcolo- gie" ter eener „Algemeene Landbouwkunde", ,*De voeding der planten", „Bemestingsleer"* enz. ter andere zijde. De schakel hiertusschen zou men kunnen zeggen is de liederen-uitgave van den Bond dat beide elementen samenvat De leiding te Parijs. Pater Bollaert Is iemand, wiens daad krachtige. werklustige persoonlijkheid sym pathie en achting afdwingt Hij spreekt met hart en ziel over zijn arbeid, welke hem klaarblijkelijk geheel en al opeischt Even moesten wij glimlachen toen wij hem vol vur hoorden verhalen, op welk een doel treffende en verrassonde wijze de voeder adviezen in sommige gevallen de melk productie hadden opgevoerd. En het was niet zonder verwondering, of eigenlijk hevreemding, dat we hem, den geestelijke, over diverse stikstofmesten, pot- aschmesten, fosferzuurmesten en al derge lijke dingen met zulk een blijkbaar warm in teresse bezig hoorden. Onwillekeurig kwam er daardoor een vraag op, welke wij echtei aarzelden uit te spreken „Hoe bent u, die een geestelijke zijt, zoo geheel op de hoogt" met de wetenschappe lijke zijde van het boerenbedrijf? Hebt u daarvoor misschien een speciale opleiding gevolgd?" Het antwoord daarop was kort en half- afwerend. Deze stage werker spreekt liever over den hier te verrichten arbeid* dan over zichzelven. ,.Ik ben gewoon tot geestelijke opgeleid in het Seminarium van het Bisdom Brugge. Daaraan is een twee-jarige landbouwcursus verbonden, één lesuur in de weck. Maar d't is voor uw blad wel van weinig interessecn". Wij waren zoo vrij, daarin met hem varj>' meening te verschillen. Ongetwijfeld zijn èr zeer velen, aan wie deze maatschappelijke en practische zijde van de opleiding tot Roomsch-Katholiek geestelijke evenmin be kend ia „Maar het is toch zoo Iets vanzelf spre kends, vind ik ,dat wie in een land met boe renbevolking wil arbeiden aan bet geestelijk welzijn der menschen, óók met hen moet kunnen praten over hun dageliiksch werk, over alles wat hun gedachten bezig houdt Hoe zoudt gij zonder dat met hen contact kunnen krijgen. Gy waart op hun hoeven seffens uitgepraat". Is dit niet heel juist gezien, en verdient het, tot op zekere hoogte, geen protestantsche navolging? Werkelijk, wat de Vlamingen voor de Vlamingen in dit land verrichten, mag be keken worden! Men heeft het werk met be leid overzien en tot in onderdeden prachtig op pooten gezet! JAPAN EN CHINA. Reuter verneemt te Tokio, dat, ofschoon te nog niet de definitieve onderteckeningen dragen, de nota's, waarbij China zich bereid verklaart, vijf millioen yen te betalen, als eerste verrekening van de terugbetaling der Japansche leeningen, binnenkort tusschen Japan en China zullen worden uitgewisseld. Door dez ebetaling erkent China de wettig heid der leeningen, terwijl Japan het nieu we Chineesche douane-tarief erkent 8IBERISCHE KOUDE. 17*5 Celtin*. Fabrieken etopgezet Naar uit Moskou gemld wordt, heerscht in het Oeralgebeid een ontzettende koude, zoodat vele bedrijven het werk hebben moe ten stopzetten, o.a. do Nadeschinsker Metal lurgische fabrieken. Volgens een mededee- ling uit Swerdlowak (vroeger Jukaterinnen- burg), heeft de koude daar 57.5 raden Cel sius bereikt RAZZIA OP NACHTCLUBS. Drieduizend arrestaties. Te Chicago zijn „raids" ondernomen op nachtclubs en dansgelegenheden. In de afge- loopen 36 uren zijn er 3000 arrestaties uit gevoerd. Het doel daarvan was, bekende misdadigers in handen te krijgen. DE KRAKATAU. BATAVIA, 23 Jan. (Anota). De Krakatau heeft gister 3086 eruptiee te zien gegeven in series, waarvan 236 uitbarstingen een hoogte bereikten van 100 lot 875 meter. Tus schen 8.50 uur en 9.05 uur zyn drie keer bliksemverschijnselen uit de oprijzende eruptiemassa waargenomen. De werking gaat echter langzaam achteruit en sedert 1930 uur is geen eruptieve werking meer waargenomen. De kraterrand, die uit zee oprees, ie weer verdwenen. 8NELVAARTDIENST. SOERABAYA, 2t Jan. (Aneta). De D. A- D. G. heeft het voornemen een uitgebreide snelvaartdienst van Europa naar Nederl. Indië in te stellen, met nieuwe schepen van 10.000 ton. Er worden 8 schepen .van dit nieuwe type aangebouwd/ RAMP REDDINGSBOOT. BIJDRAGEN VAN REEDERS. Een ander belangstellend lezer deelt ons mede: Naar aanleiding van het stukje van gis teren waarin de vorming van een „fonds voor de reddingboot" uit kleine bedragen der reeders per den Waterweg binnenko mende boot kan ik u mededeelen, dat er reeds jaren lang op die wijze wordt bijge dragen, in den vorm van contributie aan de Zuid-Hollandsche Maatschappij tct Redding van Schipbreukelingen. Voor schepen tot 1000 reg. ton wordt 2.50; tot 2000 reg. ton 5; tot 3000 reg .ton 7.50 en boven 3000 reg. ton 10 bijgedragen. De cargadoors krijgen voor dat doel kwitantieboekjes van de Z. II. Mij en slechts bij hooge uitzonde ring, bv. voor schepen die alleen komen hun keren of dokken, wordt de contributie soms geweigerd. In den regel wordt om de drie maanden afgerekend. Dr. B0RMS IN ONS LAND. BIJ DE UNIE-HERDENKING. Dr. Borms is Dinsdagmiddag per auto uit Merxem te Den Bosch aangekomen om daar een bezoek aan zijn broeder te brengen. Naar V. D. verneemt, zal hij hedenavond aanwezig zijn op do vergadering, die door 't Algemeen Nederlandsch Verbond, ter gele genheid van het 350-jarig bestaan van de Unie van Utrecht» te Utrecht zal worden ge houden en waar het woord zal worden ge voerd door prof. Gerretson, Dr. Ritter en Dr. v, d. Poel. Het zou in het voornemen der bij hot A.N.V. aangesloten studenten liggen, hem aldaar morgenavond te huldigen. Donderdag a.s. zal hij zich* volgens de Tel., naar Den Haag begeven, waar een an dere broer van hem woont NEDERLANDSCH FABRIKAAT. HOUDT HET IN EERE! In de Januari aflevering van het maand blad der Vereenlglng „Nederlandsch Fabrl kaat" trekt allereerst onze ao --cht een bij drage „Terugblik" van de hand van den heer J, van Pusaeldorp, voorzitter der .ver HET DRAMA TE GROOTEGAST. Onder buitengewoon groote belangstelling had gisteren de teraardebestelling plaats v an twee van de vier slachtoffers van het vreeselijk drama te Grootegast, de rijksveldwachters Werkman en Hoving, op de begraafplaats „Esserveld" te Groningen. Voor op in den stoet ging het Rotterdams che Politiemuziekkorps „Hermandad". ceniging, waarin deze op korte, duidelijke wijze aantoont het groote nationale belang, dat met de bevordering van hef doel der Ver eeniging samen gaat „Wat de Verceniging in de laatste maand deed geeft een aardig, belangwekkend over zicht van hetgeen door het bestuur in de laatste maand tot stand is gebracht De heer IJ. Kiekens geeft een beschouwing over de ontwikkeling van de Nedcrlandsche Meubelkunst. De heer S. Ivalff geeft een bijzonder lezens waardige bijdrage over „Oud-Hollandsrb<* Smeedkunst". In de bijdrage „De Nedcrlandsche Zuivel Industrie, de Algemeene Nedcrlandsche Zui- yelhond en de Boter er. Kaascontrole", word* op bijzonder duidelijke en bevattelijke wijze een overzicht g geven omtrent hei zoo be langwekkende Nederlandsche Zuivelbedrijf en over alles wat hiermede samenhangt Ver schillende afbeeldingen verhoogen de aan trekkelijkheid van het geschrevene. Vervolgens is nog een fraai havengezicht van Rotterdam opgenomen, terwiil de heer Denijs in zijn maandelijksche plaat opwekt het Nederlandsch fabrikaat in eere te houden. Boottrein Stoomv.-Mij. „Nederland". Het agentschap dor Stoomvaart Maat schappij „Nederland", de firma Kuyper, Van Dam cn Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein, aansluiting gevend op het s.s. „Prinses Juliana", hetwelk a.s. Vrijdag van Genua zal afvaren, Donderdagmorgen 24 Januari, zal vertrekken van Rotterdam (Maas) te 7.09 uur en van 's-Gravenhage (S.S.) te 8.00 uur Luchtvaart. HET KERSTPOSTVLIEGTUIG BEHOUDEN TERUG. Dinsdag half vier op Schiphol geland. GROOTE BELANGSTELLING. Dinsdagmiddag te drie minuten over half vier is het ICL-Ml-vliegtuig, dat bemand met de vliegers J. J. E. Duimelaar en G. M. H. Frijns en den mecanicien J. Bruinesteyu de kerstvlucht naar Indië heeft gemaakt, op Schiphol te Amsterdam vlot geland. Ondanks de slechte weersomstandigheden was het aantal belangstellenden op liet vliegveld zeer groot Het vliegtuig was om 11.10 Amst. tijd uit Praag vertrokken, om kwart over 1 boven Hannover en ruim een uur later boven Hengelo gesignaleerd. Daarop zette het koers naar den IJscl, dien zij tot Zwolle volgden om daarna recht over de Zuiderzee naar Amsterdam te vlie- Aankomst en huldiging. De afspraak was. gemaakt, dat men zoo dra er bericht zou zijn, dat de vliegers Soesterberg zouden zijn gepasseerd, de si renen op Schiphol in werking zou stellen De P.H.-A.E.N. volgde echter, zooals gemeld, een andere route. Toen even over half vier de sirenen begonnen te loeien, doemde bijna tegelijk het drie-motorige Fokkcrvliegtuig uit den mist te voorschijn. Op enkele tien tallen meters hoogte suisde het sierlijke blauwe toestel langs den lichtmast, waarvan de lampjes reeds gloeiden, en vloog daar na nog eenmaal rond boven het terrein, waar een luid gejuich uit de menigte op steeg, om dan vlot te landen. Nauwelijks was de machine tot stilstand gebracht of honderden verdrongen zich om de cftbincdeur, teneinde de vliegers in liet vaderland welkom te heeten. Do echtgenoo ten van de drie luchtvaarders begroetten hun mannen, en het behoeft nauwelijks ver meld, dat dit wederzien na een scheiding van bijna anderhalve maand ontroerend was. Geëscorteerd door honderden 'ulchendo toeschouwers, werden de drie kranige vlie gers naar de groote vlic^luigenloods naast het stationsgebouw geleid, waar de toe juichingen daverden cn nadat deze bedaard waren de kranige vliegers werden toege sproken door den heer A. Plesman, direc teur der K. L. M., den heer A. van Beers, directeur van het postkantoor Amsterdam namens den directeur-generaal, die verliin derd was, ir. A. Stephan, directeur der Fok kerfabrieken en den vader van den werk tuigkundige Bruinesteijn. Alle toespraken vonden luiden bijval en worden met cham pagne bezegeld. Duimelaar vertelde later o.a., dat het weer overal schitterend was geweest. Te Constantinopel was men door adminislra tieve maatregelen opgehouden, te Praag door dat, bij 20 gr. vorst het zóó koud was in de vliegloodscn, dat de motoren door en door afgekoeld worden en niet konden wer ken. Ontvangst te Nieuwer-AmsteL Naar men verneemt, zullen de vliegers Vrijdagavond om zeven uur ontvangen wor den op het Raadhuis to Nicuwcr-Amstel. Zoowel de piloot J. J. E. Duimelaar als zijn reisgezel G. M. II. Frijns zijn in die plaats geboren.- AMSTERDAM. In 1927 diende een viertal sociaal demo craten een voorstel bij den Raad in, om te onderzoeken of het verstrekken van hypo theek op woningbouw van gemeentewege een middel kan zijn, om den handel in erf pRchtsgrond tegen te gaan. Mocht dit onderzoek leiden tot een be vestigende conclusie, dan rekende men pr op dat door B. en VV. voorstellen tot instelling van een zoodanige crcdiet-verstrekking zou den worden gedaan, zooals uit de bewoor dingen van het voorstel reeds blijkt was het de bedoeling van de vooi-stellers aller eerst het geven van bouwcredieten. Immers indien de perceelen afgebouwd zijn en voor het sluiten van een hypotheek in aanmer king komen, is er van speculatie in erf pachtsterreinen geen sprake meer. In het dezer dagen verschenen prae-advics wordt er op gewezen, dat in den strijd tegen de erfpachtszwendel een crediet-insteliing als in het voorstel bedoeld, geen wapen zal blijken. Immers iemand, die erfpachtsterrein be machtigd als tusschen persoon, bedoelt in geenen deele te bouwen, en zal van de ge legcnheid om van de Gemeente crediet te krijgen geen gebruik maken, noch tot zelf- I bouwen worden gedreven. Maar ook kan een zoodanige instelling averechts werken. Indien erfpachtsrechten I worden gekocht met het doel tot bouwen onmiddellijk over te gaan, geeft een ge- imeentelijke bank den koopers slechts ge mak en kan het verkeerde transacties bevor deren. Slechts wordt de mogelijkheid veronder steld dat enkele „zwakke" bouwers die moei lijk op reëele manier aan kapitaal komen kunnen, en daarom erfpachtsgronden, van eeri credietgever overnemen, door een ge meentelijke bank zouden kunnen .weerhou den, zich met deze speculanten af te geven. Maar terecht rijst de vraag, of het risico van de Gemeente niet te groot wordt en of het sociaal te verdedigen is, wanneer met ge meentegeld zulke zwakke broeders op de been worden gehouden, of in het zadel ge holpen. De conclusie van het praeadvies is dan ook niet over te gaan tot het doen van stap pen in deze richting. De bestrijding van de erfpachtshandel is buitengewoon moeilijk zoo niet onmogelijk. De handel zit aan het stelsel min of cheer vast, en den geweldig langzamen gang, die nu eenmaal in de Gemeen tebureaux ten aan zien van uitgifte van gronden schijnt ge volgd te moeten worden, werkt meer dan iets ander het kwaad in de hand» Zeer regoureuse maatregelen, zouden mis schien het kwaad voor een deel kunner wegnemen, maar niet zonder het bouwbe- dri'f te ontwrichten en een belemmerenden invloed te oefenen op de exploitatie der ge meenteterreinen. waarbij de dorpsbesturen verplicht worden er voor te zorgen, dat in een voor het pu bliek toegankcl.jk lokaal een radio-toestel steeds bedrijfsklaar staat opgesteld. Op deze wijze zullen de landbouwers op dc hoogte worden gehouden van de weerberichten en het prijsbeloop der landbouwproducten. Er zijn thans in Britsch-Oost-Afrika twee omrocpzendci*s in gebruik. Een der stations zendt met een energie van 4 K.W. op een golflengte \an 400 nieter, het andere met 1 K.W. op 33.5 meter. De stations zijn in han- van de British East African Broad- casting Co. Dok wordt er door de Oost-Afri- kaansche luisteraars zeer veel naar buiten- landsche ultra-lcortegolf- uitzendingen ge luisterd. Een zeer geliefd station is o.a. do Philipszender PCJ. DE PHILIPS OMROEP HOLLAND—INDIE. Een buitengewoon geslaagde uitzending. (Aneta). Dinsdagm'ddag heeft de Huizen- sche zender van de P.H.O.H.I. (Philips Om roep HollandIndië) een uitzending gehou den. Aneta verneemt, dat blijkens een stroom van uit Indië gekomen telegrammen deze uit zending bu'tengewoon goed geslaagd is. O. seinde de „Locomotief', dat de uitzending te Scmarang uitstekend gehoord was. RADIO VOOR DE LANDBOUWERS. DE B0UWINST0RTING BIJ ENSCHEDE. lijden lijden Zoon harte aan r der V Nader kan woiden gemeld over de instor- ting van een feestzaal ie Loiixieker: He omgekomen schiluer Zoelixout is ruim 30 jaar oud. tnj is atkomsug uit Sutck en was ujdeiijK werkzaam b.j den schilder» patroon VVxssink te Enschedé. De onge lukkige was ongeli uwd. De eigenaar van net café. de 35-jarige heer Dikken, heelt, zuoals bekend, drie ribuen ge broken Hij is er ernstig aan toe, doordat .hij ook inwenuige kwetsuren heeft bekomen. Verder werd gewond de 15-jurl^V suulücr»! leerling Ntjhuis, the reeus iMaaiiuag het zie- l keuliuis kan verlaten, evenals de metselaar Hooge weg, die ook licht gewond werd. Uvtr de oorzaak van het ongeluk mar/kt flie 6 men allerei gissingen. De Dienst van bouw* Van en onmgiuczicht te Lonueker wensente daaromtrent nog geen mededceiingeu te doen. Deskundigen zijn echter van meaning, dat tie hoogspanning te groot is geweest. Er (an L had een pilaar in de zaal moeten staan. Da p'"RC zaal was lü^ bij 26 meter groot en bood plants aan eenige honderden personen. Reeds op 1" Januari jl. was zij 111 gebruik geno men. Het bouwwerk was niet door den dienst van Houw en Woningtoezicht goedgekeux dorit wel was er permissie gegeven om bal en samenkomsten te houden. De oanii mer is de heer Huiskes uit Driene (geut. Lcnnckerj, die als een goed vakman bekend blijkc ijken Rhvi ;aarn veike !e kit HL jegin in m (liefst IVINI staat. Het schijnt, dat het bouwplan, (dat ook door de gemeente was goedgekeurd) is oniwurpen door een bouwkundige, wiens naam nog niet bekend is. De aannemer had de zaal reeds voorloopig opgeleverd. Men was g.stermorgen, toen het ongeluk plaats had, bezig met voegen, terwijl de schilders 8oeu. decoratiewcrk verrichtten. Hel staat vast, dat het ongeluk niet is ta wijten aan 't gebruik van ondeugdelijk ma teriaal. Dit is van de beste soort geweest Vermoedelijk gaat do aannemer dan ook vrij uit. Uitgemaakt dient nu te worden, wie de schuld heeft. Mogelijk hebben ook de af wisselende dooi- en vorstperiode invloed op dc specie uitgeoefend. Door de Justitie wordt een onderzoek ingesteld. Procesverbaal is echter nog tegen niemand opgemaakt- Tegen een dengelijk ongeluk was men niet verzekerd. Uitgemaakt zal thans moe ten worden wie de schade dient te dragen. Vermoedelijk zal deze zaak wol door da Rechtbank worden behandeld. De aannemer had het gebouw reeds voorloopig opgelverd en dit was door den heer DÜlen gebruikt. Het voorgevallene heeft in Lunteren en Loneker groote opschudding veroorzaakt. Mei EEN schik EEN WEI Brie m«*i 105.U DE WONDERLIJKE REIZEN EN AVONTUREN VAN TOONTJE EZELSVEL het j weest Hierv WEI\ SI Na p 19. Dc stier sleept, doodverschrikt. terstono Zijn vrachtje heel de weidt rond; Dan neemt hij, steeds van gramschap vol Het hcele zaakje op x'n bo! Een woeste stoot.een gil.een plof! Ach, 't achtbaar hoofd van onzen prof Zit, onverwrikbaar vastgeklonken, Diep in een melkbus weggezonken! Ach, ach", zoo zucht de arme mar „Nii zit de wijsheid in do knn!" Maar nóg is 't lijden niet voorbty; Het ondier kent geen medelij! Met boort zijn horens, do!verwoed, Diep in Professors Mikken hoed! „Wel", denkt de stakker met een zuch\ „Zoo'n gaatje geeft tenminste lucht!" (Wordit Vrijdag vervolgd)»

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2