DINSDAG 22 JANUARI 1929 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND, OVERZICHT. Nu de regeling van de oorlogsschulden en daarmee ook de ontruiming van het Kijn lanu naüij begint te komen, uouuicn aan uen politieaen gezichtseinder weer andere vraagstukken op. van wier beslaan men wel jeeds lang wist maar die kortgeleden nog zoo ver ai schenen, dal men met hun bestaan weinig rekende. Een daarvan is de aansluitingskwestie Oostcnrijk-Duitschland. L)e bandentuachen de landen van Duit- achen stam beginnen krachtiger te trekken. Het blijkt herhaaldelijk uit'de wederzijd- ■che .bezoeken der .leidende staatslieden en kwam verleden jaar zelfs tot uiting in een krachtige volksoemonstratie in Oostenrijk De betrokken staatslieden laten zich ech ter niet door de getronste wenkbrauwen over de West- en Zuidgrenzen afschrikken •n gaan nuchter hun gang met hun propa ganda voor zie aansluilingsidee. Dp Óóstenrijksoiie premier Dr. Seipel is vandaag'weer eens op bezoek bij den Beier- •chcji minister-president Dr. Iiéld, die in December j.l. de gast van zijn Oostenrijk- •chen collega geweest is. Dr. Seipel maakt van de gelegenheid van dit tegenbezoek natuurlijk gebruik om even- tueele ty is verstanden uit den weg te rui men. Als zoodanig was misschien te be schouwen de federalistische opbouw van Oostenrijk,, die door degenen, die voorstan ders zijn'van de aansluiting, nogal scherp becritiseerd wordt Seipel betoogde echter, dat het federalisme zeer geëigend is voor Oostenrijk, dat bet tot de werkelijke autono mie van -het volk leidt en zoo goed past bij de sterke partijtegenstellingen. In de academisch-politleke club, waarvoor hij de rede hield, zal naast het politiek-we- tenschappelijk karakter van deze uiteenzet ting wel de aandacht getrokken hebben.dat Dr. SeipcJ weliswaar toegaf, dat het federa lisme voor de toekomstige ontwikkeling moeilijkheden kan baren maar dat hetgeen onnverkómenlijke belemmer.ng zal vormen. Wat Seipel met die „toekomstige ontwik keling" bedoelt, zal in Beieren en over 3e grenzen wel niet misverstaan worden. HET ENGELSCHE PARLEMENT. Het Engelsche parlement komt vandaag weer bijeen, voor de voortzetting van zijn laatste zitting voorde verkiezingen. Deze heropening «Ier Kamer is dan ook teveps het begin van de verkiezingscam pagne. Man gelooft, dat de verkiezingen half Juni zullen plants hebben; alsdan zal de nieuwe wet. welke kiesrecht verleent aan 5 milliocn mannen cn 500.000 vrouwen, in werking- treden. Een aantal leden van het parlement, tot alle partijen 'behoorende, heeft een motie in gediend, welke aandringt öp een nieuwe he- atudeering van de kwestie van het Kann.il- tunnclplan. en wijst op de groote voordoe* len, voor Engeland en Europa, van de ver wezenlijking von dit plan. ook uit een oog punt van bestrijding der werkloosheid. De vooruitgang van Koning George van Engeland duurt voort. Hij neemt nu vol doende voedsel tot zich en de algemeene krachten -nemen toe. - Het herstel en andere kwesties. Uit Dresden wordt ons bericht: Door het congres der Duitsch-Nat'onale partij' werd. na een rede van den partij-voor zitter Hugenberg een resolutie aangenomen, waarin o.a. gezegd wordt, dat de Du'tsch- Nat'onale party de komende onderhandelin gen over het herstel vraagstuk met hezorgd- tegemoet ziet. Wat Du tschland reeds nan oorlogsschatting betaald heeft, is meer, dnn in het. Verdrag van Versailles is vastgesteld. Maatregelen worden geëischt tegen het verval van het economische leven en zeer scherpe maatregelen worden geëischt tegen de hieuwe belast'ngplannen, welke ten duide lijkste Marxistische sporen tonnen van ont- erigening van het privaat-bezit; In de sooiaal-democrat sche commissie voor defensie ziet de Duitsch-Nationale partij een poging, om de partijpolitiek in de Ryksweer te brengen en deze daardoor voor haar taak ongeschikt te maken. De D. N. groep in Sak.-en protesteert tegen de pog'ngen om van Saksen een eenheidsstaat te maken, aangezien een land met een gecom pliceerd econom sch leven als Saksen zich niet volgens een bepaald schema laat besturen. De Christelijke Kerk wordt onvoorwaarde lijk als de grondslag voor het Duitsche volk aanvaard en de onderhandelingen tusschen de Pruisische regcering en de kerk worden met wantrouwen gadegeslagen, aangezien men de ze regeering niet bevoegd acht. De schoolkwestie moet afdoende in de wet geregeld worden. De re olutie eindigt met de woorden, dat de strijd om den Du tschen staat, het Duit sche economische leven en de Duitsche cul tuur zijn hoogtepunt nadert en met een op roep dit alles te helpen verdedigen. Op de conferentie van leiders van den Stchlhelm te Maangdcnburg werd met be trekking tot het „Volksbegehren'1 van den Stahlhelm met algemeene stemmen de vol gende verklaring aangenomen: „De ondergeteekenden, leiders van den Stahlhelmbond van frontsoldaten, geautori seerd en in opdracht van hun kameraden, machtigen de bondsleiders een Volksbegehren tc verzoeken om verandering van de grondwet. Wy eischc-n het verwijderen van de alleen heerschappij van het parlement; wij oischen de instelling van een krachtige regeeringe- macht, die onafhankelijk is van helangenin- vloeden en de verantwoording voor het lot van het Duitsche volk op eigen schouders draagt." Uit Chemnitz wordt gemeld: Nadat op 16 en 17 Januari j.l. de arbeiders van zes weverijen te Gera in staking waren gegaan, werd Zaterdag in alle textielbedrijven te Gera, welke tot het Verbond van Saksisch- Thuringsche weverijen behooren, de uitsluiting afgekondigd. Hetzelfde was het geval te Glau- chau en Mzerane, waar de arbeiders in een aantal weverijen Donderdag j.l. het werk had den gestaakt. De uitsluiting is aangekondigd voor Maandagmorgen en de bedryven zullen worden stilgelegd. Zi.i zal worden opgeheven, zoodra de staking opgeheven wordt. Indien in dit conflict geen overeenstemming wordt be reikt, bestaat het gevaar, dat de uitsluiting zich zal uitbreiden over de geheele Sak&isch- Thuringsche textiel-industrie. (Particuliere Correspondentie.) BORMS MET DEN DOOD BEDREIGD? WIE VERANTWOORDELIJK? EEN DÓ0DE BORMS GEVAARLIJKER DAN DE LEVENDE. „Een lijfwacht van August Borms". Er is reden om te juichen. Na een heldhaftig en blijmoedig gedragen gevangenisschap van tien jaren is de groo te, nobele voorvechter der Nederlandsche cul tuur in België eindelijk losgelaten. Maar het is een gemengde vreugde. Een vreugde gemengd met vreeze. De toeleg der Viaamschhaters om den gronten voorman en thans leider in den kerker te doen sterven is mislukt, Ddt dit de toeleg was, blijkt zonneklaar uit de woede in hun gelederen en bladen tot uiting komende, nu Bonns weer staat te midden van de zijnen, te midden "an zijn volk. Daarom zal men nu uitzien naar andere middelen om den gehate, en in Borms Vlaanderen te treffen. Er roert wat in België. België kraakt in zijn voegen en schudt op zijn fundamenten. De mogelijkheid bestaat, dat we aan den vooravond staan van gebeurtenissen, welke verstrekkende gevolgen zullen hebben. De onderdrukkers der Vlamingen zien Dor hun oogen dat dat de Vlaamsche leeuw ontwaakt, en zich gereed maakt tot den sprong, die een einde zal maken aan hon derd jaar verknechting en tyrannie, dio hem het hert doorwond. Dat willen ze coupeeren. En men wet het staal om In den pereoon in Dr. Borms Vlaanderen in 't hart doode- lijk te treffen. Maar men vergeet één ding: een doode Bo nis zal gevaarlijker zijn voor wat men België noemt, dan do levende is. Na tien jaren mijne vrijheid opgeofferd te hebben, wil ik ook gaarne mijn leven geven ons geliefd vaderland. Doch mijn bloed home dan over den verdrukkers der staat België." Over de doodsbedreigingen tegen Borms wenschen we niet veel meer te schrijven. Ze werpen een droevig licht op de mentaliteit, op de beschaving, die Mr. Zimmerman vo rig jaar in onbegrijpelijke kortzinnigheid in zeker Fransch gezind blad, in de Nederland sche tnol tweemaal daags verschijnend, heeft bejubeld. Mnar het allertreurigste is wel, dat aan het misdadig opzet voedsel wordt gegeven door katholieke bladen, gelijk bv. door de XXe Sièrlc (welks drukkerij cn kantoren door Kard. Merqicr in hoogst eigen persoon in dertijd werden ingewijd en welks redactie is samengesteld nit drie priesters), dat durft te schrijven met verlof van 't Belgisch Epis copaat, dat men dadelijk na den oorlog bet doodvonnis aan Borms had moeten voltrek ken. Dat beteekent in de huidige omstandig heden, in een atmosfeer met haat en moord lust bezwangerd, niets minder dan doods bedreiging. Even gemeen, ofschoon wat geraffineer der, dan de manier van 't Brusselsche Söhiindhlad Pourquoi Pas", dat op zijn geklcurdcn omslag Borms voorstelde met spijkers aan een paal vastgeklonken en bloederig hoofd. De uitbarsting van demonische wraak- en moordbczetcnhcid, doet de vraag opkomen: tal dan toch Borms te een of andere gele genheid door een of anderen ellendeling wor den vermoord? De Brusselsche „Standaard" schreef ccnigszins sreplisch: „Om 't spel op den wagen te helpen ont breekt er nog iets. 't Is misschien gevaarlijk to sprekenvan do revolver die het leven van Borms bedreigt, als hij vrijkomt. Om die revolver op te nemen loopen er zotten en halve zotten genoeg rond, cn zelfs hoogmoe dige kwasten, die zich interessant willeiv maken. Kan het anders of zij moeten door de lezing van hun lijfblad overtuigd wor den, dat er wel can Brusselscho of Gentsche Jmy zal worden gevonden om hen vrij te spreken". Natuurlijk, een jurisdictie die er niet te gen op ziet op ongrondwettelijke wijze on-, schuldigen ter dood te vcroordeclcn zal er ook niet tegen op zien, op ongrondwettelijke wijze een moordenaar van een activist, vrij te spreken. „De verantwoordelijkheid van de Belgische Magistratuur is een ijdel woord", schrijft „VI." terecht. De Belgische regeering heeft den Vlamin: gen nimmer .recht gedaan, en zal dat vrij willig ook in de toekomst niet doen. Toen voor kort Ward Hermans te Meohe- len verklaarde, dat het Vlaamsche vclk zich hij de verkiezingen wreken zou op de Van Isachers, die schaamteloos de legervvet-, Iten goedkeurden, kreeg hij hczor" van het Belgische gerecht cn hem werd zwart op wit Ibeteekend, dat hij met zijn persoon vcxant- woordsJök stand voor al wat in de tcc- j komst heor Van Isacher overkomen zou! I Ward Hermans sprak van een politieke, 'een verkiezingswraak en de Belgische regee ring vloog in het geweer. Maar nu te allen kant niet politieke maar wezenlijke doods- wraak wordt geschreeuwd en ertoe opzet tegen den Vlaamschen voorman, nu zwijgen het Belgisehe garecht en de Belgische re gcering. Daaron stellen *"e dit vast: Indien Borms door een of anderen „zot of halve zot of hoogmoedige kwast", die er vol gens de Br. „Standaard" in België genoeg rondloopen, wordt geschoten, dan valt de schuld daarvoor in eerster instantie terug .'op de Belgische rcgccring, die geen vinger van straf, zelfs niet van protest uitsteekt Itegen de openlijke doodsbedreigingen. Dan zou daardoor de beker van gal, die ze Vlaan deren heeft uitgeschonken, overloopcn. We treden thans nipt in beoordeeling, hel I is ons voldoende te constatcercn, dat de Iveer van de Vlaamsche energie en het Vlaamsche vrijhcidsvcrlangen door de ge beurtenissen van de laatste maanden strak gespannen staat en dat de kogel die Borms zou treffen, tegelijkertijd mogelijk de veer in 't Vlaamsche volksverzet zou kunnen doen losspringen. En dan zal niet slechts het bloed van Dr Borms, doch ook het bloed dcr velen die van dat conflict tusschen Vlaanderen en België de slachtoffers zullen wezen, komen voor rekening van een bewind, dat*— evenals hc» Spaansch-katholieke bewind van Filips II - pertinent weigert te voldoen aan de drie werf billijke en gerechtvaardigde cischen van de meerderheid van het volk, m.a.w „over den verdrukkenden staat België" Maar mede-verantwoordelijk zal Vlaande ren staan. Van Belgischen kant heeft men ter beveiliging van het kostbare leven van onzen grooten vriend en broeder nict3, maar dan ook niets te wachten. Daarom hebben de Vlamingen de plicht, waar de regcering te kort schiet zelfs in de allereerste beginselen van rcgcer-plicht: be veiliging van het leven van haar burgers tegen opgeheven moordenaarshanden te waken voor den persoon van Borms. Men heeft 200 000 francs bijeengebracht voor een lijfrente, maar wat Borms noodig heeft op dit oogenblik is een „lijfwacht", niet in den gewonen zin, maar een keur van mannen, die -bereid .zijn, om indien de; Belgische regeering ongehinderd de wan daad zou toelaten persoonlijk met bun eigen leven het zijne te dekken. Terecht zegt „Vlaandcrs" daarover: „Nu het op het leven van Aug. Borms aan komt. moeten wij ook maar, tegenover de Belgische staatsmoraal, die moordenaars bij voorbaat dekt, het recht van ieder volk op doeltreffende verdediging van het leven der eigen kinderen in toepassing gaan brengen „Men geeft leven om leven als het op het leven aankomt". Moge God, die tien jaar goedgunstig Dr Borms in den naren kerker heeft gespaard, hem voorts met vleugelen dekken voor het kwaad, dat dreigt Moge Hij onzen Dietschen stam bewaren voor de herhaling van het treurspel van 10 Juli 1584! DE BELGISCHE REGEERING. AANGEKLAAGD BIJ DEN VOLKENBOND. Wegens rechtsverkrachting tegen de Vlamingen. Het Bestuur van de Vlaamsch-Nationale inrichting voor Internationale Actie heeft •ui den secretaris van den Volkenbond te Geneve een in de Engelsche taal gestelde aanklacht ingediend tegen de Belgische re- p»erintr wegens schending van het Verdrag van Versailles. De inhoud luidt vertaald aldus: Mijne Heeren, In naam van duizenden Vlaamsche oud- «Irijdcrs en studenten, in nacm van talrijke Vlauiiisch-ualionale organisuties, die reeds 'tl hel Belgisch l'arleincnt, bij monde van zps Vlaumscb-nationale volksvertegen woordigers, hun protest lieten hooren, tee- konen wij verzet aan legen de verkrachting van het „Verdrag van Versailles" door de Belgische regeering. nl. van artikel 212, waarin vervat en betcekend werd de am nestie in de door de Duitsche legers ont ruimde gebieden. Toon de Vlaamsch-nationale volksverte genwoordiger Staf de Clercq. tijdens de Am nestie-debatten in de Belgische Kamer, ein de November, dit artikel in herinnering bracht aan de Belgische rcgccring, werd hij door <Ip onderteckenaars van het Verdrag van Versailles zelf op spot onthaald! Zie daar de eerbied, dien men in het Belgische Parlement betuigt voor dit Verdrag! Wij tcckcnon verzet aan tegen het feit. dut tien jgren na den oorlog, amnestie nog ge weigerd wordt door de Belgische Regeering. die, haar eigen Grondwet schendende, n.l Artikel 04, bijzondere Commissiën of buiten gewone Gerechtshoven wil instellen, om haur inkwisitie-politick tegen de Vlaamsche ge- kerkerden, gehroodroofden en bannelingen verder voort te zetten. Wij brengen deze feiten voor het geweltn der wereld cn voor het Internationaal Tribu naal vnn den „Volkenbond", opdat men we ten zal hoe de Belgische Staat, die het Vlaamsche volk verdrukt, verdrag en eigen grondwet schendt op de meest cynische wijze." Naar verluidt zal Dr. Borms de leiding op zich nemen van het Vlaamsch-national'st'sch blad „de Schelde''. Talrijke activisten zyn reeds op grond van de amnestie-wet uit Hol land naar België teruggekeerd. Een gedeelte van hen zal aan de „Schelde'' medewerken. MAARSCHALK FOCH. De toestand van maarschalk Foch is in zooverre verbeterd, dat de doktoren hem hebben toegestaan cenigen tijd het bed te verlaten cn bezoek te ontvangen. Zii achten het gebaar voor een nieuwe crisis nog niet voorbij. DE HERSTEMMING IN COLNAR. De autonomist Hauss gekozen. By de herstemming, die Zondag in het kies district Colnar werd gehouden ter vervanging van den autonomistischen afgevaardigde Rosse, werd de autonomist René Hauss gekozen met 10,151 stemmen tegen den candidaat der Na tionale Union 6,303 en de communisten 1611 stemmen. DE OPSTAND IN AFGHANISTAN. Nieuwe strijd In zicht. Uit Nieuw'Delhi wordt gemeld: De nieuwe emir van Afghanistan tracht een nieuw mi nisterie te vormen. Hij heeft tot zijn resi dentie gekozen het koninklijk paleis le Ka boel en probeert zijn positie te consolidccrcn Reizigers uit Kandahar melden dat ex- koning Amanoclla alles in het werk stolt, om de plaatselijke bevolking zich aan zijn zijde tc doen scharen. Ex-koning Inaytoella cn zijn gevolg heb ben Pcshawur verlaten en worden te Kan dahar verwacht REORGANISATIE IN CHINA. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN DE GE NERAALS. GEEN APARTE LEGERS, GEEN AFZONDERLIJKE BELASTINGEN MEER. Naar gemeld wordt, moeten de Chinne- sclie generaals op «le conferentie te Nan king de voorgestelde hervormingen voor het leger in China hebben goedgekeurd. Zij hebben ook afstand gedaan van de voornaamste voorrechten, waaróp de gene raals aanspraak hebben. Het leger zou van 1.600.000 man tot 800.000 man worden verminderd. Verder zullen de verschillende legortroe- pen, die de verschillende generaals in bun eigen dicn9t hebben, worden afgeschaft De generaals zullen vortaan niet meer 't recht hebben belastingen te heffen voor het on derhoud van hun troepen. De troepen zullen bun soldij van de centrale regeering te Nanking ontvangen, onder wier toezicht ook alle arsenalen komen AUTO DOOR EEN TREIN VERNIELD. NEW-YORK, 21 Jon. Uit Chicago wordt gemeld, dat een auto, waarin vier jongelui gezeten waren, die van een verjaarpartij terugkeerden, op een onbewankten overweg met een trein in botsing is gekn-nen. Alle" vier inzittenden werden gedood. HET GRAF VAN SALOMD'S KONINGIN Het weelderigste praalgraf ooit ontdekt, te Jeruzalem gevonden. Uit Cairo wordt gemeld: Volgens medcdeeling in een Egyptisch b'ad zou te Jeruzalem het graf zijn gevpn- den van de Egyptische, meest geliefde, vrouw vrouw van koning Salomo (dus de eigen lijke koningin, eie 1 Kon. 3 vs. 1). De graf kamer zou nog weelderiger zijn ingericht dan die van Toet-ank-Amen en veel schooue. kostbare voorwerpen bevatten. Volgens de „Tel." schrijft het Egyptische blad „Al Mokattam" dat de grafkamer in een bergachtig terrein is gevonden en meldt verder het volgende: „De «mummie lag in een gouden kist en was gewikke'd in kost bare kleederen, versierd met edelgesteenten. Aan de vingers waren verschillende rin gen gestoken en op het hoofd was 'n kroon gezet, bezet met saficren, smaragden cn paarlen. Bij de mummie lag 'n Hebreeuwsch perkament, waarop, naar men meent, ko ning Salomo zelf heeft geschreven hoe zyn gemalin Is gestorven en welke deugden haar sierden. Volgens dit geschrift stierf de vrouw, Mo- t i of M e t i Maris genaamd, afkomstig uit Memphis, in het 36ste jaar van koning Sa lomo's regeering. Zii werd onder haar pa'eis begraven, „nadat zll zich voor haar gemaal en hoer had opgeofferd". Verder staat in het geschrift vermeld.dat koning Salomo als bewijs van zijn groote liefde voor haar, eigenhandig de prachtige kroon op haar hoofd plaatste, die zijn volk ham had aangeboden, toen hij vijf en twintig jaar koning was. Drie «maanden voor den dood van Moti Maris was haa- "ad°r, Amento, uit Egypte gekomen met ee« sohit van geschenken, maar het hart was vel boosheid; zijn voor nemen was nl. Salomo van den troon testo.v ten en het land voor den Pharao van Egypte in hezit te nemen. Op zekeren dag zocht Amento een gesprek met Sa'omo. nadat hij Motl had gelast den wnn van haar gemaal te vergiftigen. Het geschrift eindigt aldus: „Toen Moti binnen kwam met bekers er. wijn. vermoedde ik geen verraad, hoewel ik onmerkte. dat ze doodsbleek was. Ik zag, dat, toen Moti den wijn in de bekers schonk Amento de hand niet naar zijn beker uil- stak. Tocli bracht ik den beker maar mijn rrónd 'Maar Moti, die dicht hij me stond, greep den1 beker en dronk zelf den wijn op. Enkele-oogonblikken bleef ze nog staan, ter wijl ik in een steenen bepld veranderd scheen. Haar vader vluchte uit de kamer mét een kreet van woede Kort daarna vip! Moti stervend in miin armen. De slechte Amento trachtte mij'te vergiftigen, maar z'in dochter Moti, mijn ge'iefde vrouw, red de mijn leven, ten koste van het hare". DRIE EN VIJFTIG KINDEREN VERDRONKEN. EEN RAMP OP HET IJS IN ITALIË. Uit Rome wordt gemeld: Tengevolge van het breken van het ijs op het meer Acuto zijn 53 kinderen verdronken EEN FAMILIEDRAMA TE BERLIJN. Maandagnacht heeft zich te Berlijn-Frie- denau een ontzettend familiedrama afge speeld. De voormalige uitgever Konrad Scheerer doodde zijn vrouw en 2 zoontjes van negen en zes jaar en schoot daarna zichzelf neer. Omtrent de redengn, waarom de man tot zijn vreesehjke daad kwam. is niets bekend. Wel weet men, dat de financieele omstan digheden van Scheerer niet al te gunstig waren. Hij had al zijn papieren en brieven in orde gemaakt en had één zijner vrien den verzocht, Maandagmorgen tegen acht uur bij hem te willen komen. Deze kreeg geen gehoor en waarschuwde de politie, die de woning openbrak en 't drama ontdekte. DE ELECTRISCHE STOEL. George Harsh, zoon van een welgestelde familie te Milwaukee, is wegens moord op den drogist Smith te Atlanta ter dood ver oordeeld. Hij zal op 15 Maart a.s. geëlectro- cuteerd worden. De verdediger had vrij spraak gevraagd, omdat de beklaagde psy- chopaath zou zijn. DE PASSAGIERS VAN DE „PRESIDENT GARFIELD" GERED. NEW-YORK, 21 Januari. De passagiers van het aan den grond geloopen s.s. Presi dent Garfield", zijn allen gered. De men- schcn konden bij rustige zee op kalme wij ze niet al hun bagage aan boord van een te hulp gesneld schip overgaan. I»j „President Carfield" zit nog vast maar heeft geen lek- zoodat er geen gevaar staat. De uit 15ó koppen ebstaande beman ning is dan ook aan boord gebleven. Een aantal slcepbootcn is onderweg om te trach ten hot schip vlot te sleepen. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ. ONTWERP PROGRAM VAN ACTIE. THANS VOORLQOPIG VASTGESTELD. Het ontwerp program van actie, zooals wij dal indeitijd hebben gepubliceerd, Is op het Centrale Convent van 22 Nov. 1.1. op sommige punten herzien en aangevuld. Aldus voorloopig vastgesteld zal het aan de Deputatcmergadering worden voorge legd. Thans verscheen het in druk als een bro chure van 46 pagina's. Aan 't eind wordt de vo'gende Samenvatting gegeven. Den inhoud van haar Program van Actie in enkele hoofdgedachten saamvattend, voert de A. R. partij den verkiezingsstrijd dus ai lereerst voor de bewaring \an de Christelijke grondslagen van ons volksleven, in overeen stemming met de gedachte, die in Art. I van ons Beginselprogram haar uitdrukking votiu en legt daarbij nadruk op: 1. Het tegengaan van de invloeden, die de ontkerstening der natie bevorderen. 2. De noodzakelijkheid van de handha ving van het gezag, zoo hier te lande als in Indië. 3. De handhaving van ons hu«welijksrech: cn de beveiliging van het gezinsleven. 4. De beoefening der sociale gerechtigheid. 5. De handhaving onzer nationaiè zelf standigheid. Daarnevens heeft de bevorderincr "ir volkswelvaart de volle aandacht. Kerknieuws. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Utrecht (vac.-J. C. Rull- mann), P. Deddens te Ryswyk (Z.-H.) en W. Veder te Waddinxveen. Beroepen: Te Lutjegast, G. Staal te Culemborg. NED HERV. KERK. Bedankt: Voor Oudewater (toez.), K. J. van den Berg te Amersfoort. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Aalten, J. W. Polman te Almelo en J. Tolsma te Zaamslag. Bedankt: Voor Kampen, C. S. van der Ven te Arnhem. CANDIDATEN TOT DEN H. DUNST. Cand. K. W. Dercksen, van Gouda, be roepen pred kant by de Gcref. Kerk van Maas tricht, heeft voor de.Classis Den Bosch pe remptoir examen afgelegd en is toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: Ds. G. van Hal se ma nam Zondag jl„ wegens ingang van eervol emeritaat, na 43 dienstjaren, afscheid van de Geref. Kerk van Nyeveen, die hij juist 34 jaren gediend had. Het kerkgebouw was eivol. Vele belangstel lenden, ook uit de omgeving, waren opge komen. De scheidende leeraar had tot tekst 2 Cor. 13 11, sprekende over Paulus- laatste verman'ng aan de Gemeente van Corinthe, waarbij hy wees op den inhoud en op de drangredenen dezer vermaivng. Na slu'ting van den d'enst werd Ds. van Halsema cp har- leüike wyze tceeesproken door ouderling D. de Boer namens Kerkeraad en Gemeente; ver volgens door Ds. T. L. Kroes, van Ti'nerwold; door Ds. Y Vellenga, van Meppel; door de plaatselijke Hervormde collega's Dr. P. J. W van den Berg (Nyeveen) en Ds. J. A. Gerth van Wijk (Kolderveen); door deii Burgemees ter van Nyeveen, den heer K. Slomp; door Dr. Bckker, arts te IJmuiden; en door Ds. W. Faber, van Hoogevecn, namens de Classis Meppel der Geref. Kerken. D 8. W. Kool preekte Zondagmiddag JL, wegens vertrek naar Beesd, voor de Ned. Hervormde Gemeente van Ransdorp zijn af scheid met Psalm 00 17b. Na de toespraken tot de verschillende colleges, enkele personen en dejSemeente in het algemeen, spraJc ouder- Fng H. van Vuure namens de Gemeente var Ransdorp woorden van dank en liet Gezang 77:4 (eenigszins gewyz'gd) toez'ngen. Ds. P. van Lelyveld, van Durgerdam, sprak als con sulent en als vriend eerst een persoonlijk woord en daarna uit naam van zyn Gemeente, en vervolgens als consulent namens de Ge meenten van Ransdorp en Schellingwoude, waarna hy Psalm 121 4 liet toezingen. Na mens den Ring Monnikendam werd nog door Ds. J. de Vlieger, van Holysloot, het woord: gevoeid. Van de ringcollega's was vcorts nog Ds J. G. Steenbeck, van Zunderdorp, wezig. Ds. W. Seinen, die, gelijk reeds ge meld, Zondag 27 Januari a.s. te Opperdi afsche'd neemt en Zondag 10 Febr. d.a.v. by de Geref. Kerk van IJmu'den intrede hoopt te doen, zal hier bevestigd worden door Ds. L. J. Allaart, van Hillegersberg-Terbregge. Ds. A. J. Splinter nam Zondag j.l. afscheid van de Ned. Herv. Gemeente van Lent om te vertrekken naar de Herv. Evan gelisatie te: Drachten. Hij hield een afscheids- predikatie over Efeze 3 14-20. De consulent, Ds. H. J. C. Pierson, van Ressen, sprak den scheidenden leeraar toe. Vele collega's woonden de plechtigheid by. De Gemeente zong Ds. Splinter Psalm 134 3 toe. Ds. C. Vlasblom, overgekomen van Ter Aar, werd Zondagmorgen j.l. by de Ned. Herv. Gemeente te Oude Tonge bevestigd door Ds. G. van der Zee, van Den Bommel, met een predikatie over Matth. 5 6. De nieuwe herder en leeraar deed des namiddags zijn intrede met een woord uit Jeremla 21 8 en werd na den dienst door de ringcollega's hartelijk begroet, terwijl de Gemeente Ps 119. 9 (gewijzigd) toezong. Ds. M. va n der Voet preekte Zon dagmiddag j.l., na een byna 6-jarig verblijf aldanr, voor een overvolle kerk afscheid de Ned. Hervormde Gemeente van Kuinre met een predikatie over Openb. 7 13-17. Na de gebruikelijke toespraken tot den Kerkeraad en eenige colleges, werd de naar Lemmer ver trekkende leeraar toegesproken door ouder ling Van Veis namens de Gemeente, door den heer R. Gaastra, godsdienstonderwijzer te Oldemarkt, namens den Ring Steenwijk en de afdeeling van het Ned. Jongelingsverbond; en door Ds. F. H. Plooy, van Blankenham, als consulent, die de Gemeente haar scheidenden leeraar Ps. 121 4 deed toezingen. Ds. A. DE BLOIS. Naar wy vernemen, heeft Ds. A. de Blois, predikant der Geref. Gemeente te Dirksland. op medisch advies voor den duur van zes weken rust genomen TER GEDACHTENIS. Een Gildemeester-Huia. Er heeft zich een Commissie gevormd om ter blijvende gedachtenis aan den geliefden en po- pulairen Dr. F. van Gheel Gildemeester te geraken tot de stichting van een Tehuis Christelijke belangen, vooral ten dienste de Ned. Herv. Gemeente te Den Haag. Het schijnt in haar voornemen te liggen om daartoe het huis, waar Dr. Gildemeester zoovele jaren gearbeid heeft, als „Gilde- meester-Huis" aan te koopen en geschikt te maken. De Commissie is samengesteld als volgt: Dr. J. Th. de Visser, voorzitter; Mr. Treussart ridder van Rappard, secretaris; L. F. Carriere, penningmeester, van Merlenstraat 94, Giro No. 111622; Jhr. Mr J. M. M. van Asch van Wyck; R. F. Baron Bentinck van Schoon heden; J. G. van Eek; Jonkvrouwe L. Elout van Soeterwoude; E. G. van Hoogstraten; Jhr. Mr Dr H. A. van Karnebeek; mevr. wed. Kesler-de Lange; S. S. Korthuis; A. Kruyt; C. H. Landsman; G. J. van Peursem; P. van Pijlen; Dr. L. A. Rademaker; Dr. H. Schok king; L. Slagter; K. H. T'sierry; Mr. Caesar Voftte; Ir. J. F. R. van de Wall; Dr W. L. Welter; J. A. de Zwaan. LEGER DES HEILS. Het verzoek van generaal Bramwell Booth om de Wen van den Hoogen Raad van Heilsleger te verhinderen hem af te zetten zyn opvolger aan te wijzen, is gister voor Kanselaril'hof behandeld. De zaak is verdaagd tot Vrijdag 25 dezer. KERKGEBOUWEN, Te Eindhoven Is, naar de „Stand." meldt, in een vergadering van rechtzinnige Hervormden besloten tot opheffing va „Vereeniging lot Instandhouding van de tweede pred:kantsplaats" en .-amenwerking te zoeken met de andere leden ded Ned. Herv. Gemeen te, vooras tot vergrooting van het oude kerk gebouw in de Ten Hagestraat. Zoodra grond is aangekocht, zal ftaast het Wykgebouw, waar Weerbericht. Barometerstand. Hoogste stand 775,G te Weencn. Laagste stand 759,0 te Valentia. Meest zwakke wind uit Zuidelijke richtin gen, ncnelig tot zwaar bewolkt, weinig of* geen regen, lichte tot «matige dooi. METSERS. LÏCHT Ops Van 2324 Jan. van 5.00 nam. tot 7.28 vm. thans godsdienstoefeningen worden gehouden, een nieuwe grcote Hervormde kerk gebouwd worden. Deze bouw zal gezamenlijk ter hand worden genomen, door alle groepen in deze G&- Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Prof. Dr. L. Polak, benoemd tot hoogw leeraar om onderwys te geven in de gesch.e- denis der wijsbegeerte, de logica en metaphy- s ca, wiens orat e wegens ongesteldheid was uitgesteld, zal thans zijn intrede houden op Zaterdag 2 Februari, 's namiddags 3 uur, in de aula der Universiteit. IN MEMORIAM Prof. Dr. H. A. LORENTZ. In de Maandag jl. te Leiden gehouden Raadsvergadering deelde de Voorzitter mede, dat binnenkort den Raad mededeeling zal wor den gedaan omtrent de wyze, waarop men te Leiden de nagedachtenis van Prof. Lorentx zal ceren. Tevens vroeg hy den Raad mach tiging om een eenvoudige gedenksteen aan te brengen in den gevel van het hu s op de Hooi gracht te Le den, waar Prof. Lorentz vroeger heeft gewoond en hiervoor f 200 beschikbaar te 6tellen, waaraan de Raad zyn goedkeuring hechtte. REÜNISTEN „N.D.D.D." De Reunistenorganisatiè van N. D. D. die bedoelt contact te zoeken met het Studen tencorps aan de Vrije Universiteit en de resul taten der Calvinistische wetenschap onderling te bespreken, heeft, naar de Stand." meldt, een oproep gericht tot alle oud-leden van de Studentencoipsen aan de Vrye Universiteit; de llieol. School te Kampen en van de S. S. R., de organisatie van Gerei. Studenten aan open bare Universiteiten, die in Friesland wonen, om te komen tot de vorming van een kring Friesland van N. D. D. D. Daartoe is gisteren een vergadering gehou den in de Noorderkerk te Leeuwarden, waarin als spreker optrad Prof Dr D. H. Th. Vollen hoven, voorzitter van het hoofdbestuur van N. D. D. D. en hoogleeraar aan de Vrye Uni versiteit, met het onderwerp: „De 'wijsgee- rige grondgedachte van het Calvinisme". LAGER ONDERWIJS. HOOFDBENOEMINGEN. Leimuiden, J. Dyk, ond. aldaar. Voor tydelyk. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Delft (Dr. II- Bayinckschool, hoofd, L. van. Klinken),'A. N. "van Oosten, leeraar fj-O., als vakleeraar voor lichamelijke oefening. Den Haag (Herv. School op Rustenburg, hoofd P. de Jong), D. E. Ernste te Brunsèum, A. van Luyn te Den Haag en mej. U. F. Sluyter te Den Haag. De laatste twee voor tydelyk. Vroomshoop (Geref. School, hoofd G, Rutgers), mej. A. Mol te Steenwyk. Leimuiden, C. Binnenkade te Koude kerk a. d. Rijn. Voor tydelyk. J. P. HEBLY. t Zondag jl. is in het D aconessenhuis te Lei den, waar hy vorige week een operatie onder gaan had, overleden de heer J. P. Hebly, hoofd der Chr. School te Leimuiden. De heer Hebly, dn Nov. 1875 te Zuid-Beijer- land geboren, werd daar voor onderwijzer op geleid door zijn oom, den heer J. P. Hëbly, thans hoofd der Vredenoord.-chool te Rotter dam. Als onderwyzer, welke loopbaan in 1903 voor hem begon, was hy achtereenvolgens werkzaam aan de Chr. Scholen te 's-Graven- deel en Zevenbergen. In 1911 werd hy hoofd der School met den Bijbel te Leimuiden, die hy steeds met opgewek.he'd en trouw gediend heeft. Van den Kerkeraad der Geref. Kerk te dier plaatse was hy meermalen ouderling en scriba. Een korte ongesteldheid maakte aan zyn 53-jarig leven een einde. De begrafenis heeft a.s. Donderdagmiddag 1 uur te Leimuiden plaats. J. C. NIJK. t Te Haarlem is Zaterdag jJ. na een korte ziekte op 66-jarjgen leeftijd overleden de heer Joh. G. Nyk, oud-directeur der Rijkskweek school voor Onderwijzers en Onderwijzeressen aldaar. Hy was te Amsterdam een bekend en zeer geacht Openbaar-Schoolhoofd, bezat een on- gemeene vakkennis, toonde een sterk plichts besef, was jarenlang opleider, examinator en adviseur. Hy schreef een serie leesboeken „In Woord en Beeld" en vele paedagogische arti kelen. Na zyn Amsterdamschen tijd die de rykste is geweest voglde zijn directeur schap van de Haarlemsche Kweekschool. Vorig jaar heeft hij het onderwys met pensioen ver« luten. Hy was ridder in de Orde van Oranje- Nassau. SCHOOLTOEZICHT. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 Mei aan Dr, K. E. W. S t r o o t m a n, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als inspec teur van het Lager Onderwys in de inspectie Apeldoorn, en is als zoodanig benoemd, met gelijktydig ontslag uit zyn tegenwoordige be trekking, A. E. van D i s h o e c k, thans in specteur van het Lager Onderwys in de in spectie Zutphen. KINDERSTUDIE. De 3de Conferentie van de Stichting voor Kinderstudie te Den Haag, zal in Februari en Maart worden gehouden. Zy wordt geopend met een voordracht van Prof. R. S. Steinmetz, te Amsterdam, over het denken en voelen der natuurvolken, op Woen.-dag 6 Februari in de aula van de Gemeentelijke U.B.S. aan den Nieuwen Duinweg. Op 19, 20 en 21 Maart volgen (in het ge- houw De Ruyterstraat 671 voordrachten van Prof. Dr. Jean Plaget (Genève en Neuch&tel) onderscheidenlijk over: La loglque de l'enfant, la causalité de l'enfant et la représentation du monde chcz l'enfant es le fugement moral chez l'enfant. Op 22 Maart is er een samenkomst met zes sprekers voor belangstellenden ter bespreking van een nader op te geven onder werp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2