He,,s- VRIJDAG 18 JANUARI 1929 TWEEDE BLAD PAG. R Ons stadsschoon. EN NOG VEEL KEER. HET MENU VOOR DE EERSTKOMENDE RAADSVERGADERING. WAAROVER ONZE VROEDE VADEREN ZULLEN BESLISSEN. De Kaasmarkt. voorrechten te scheppen, doch vast te hou den aan den tegenwoordigen toestand. Onder verwijzing naar het ter visie lig gend dossier, waarbij zich het lijvig ver zoek van adressante met bijlagen bevindt, geven B. en W. den Raad mitsdien in over weging, op het verzoek van de Amsterdam- sche Anthraciet Maatschappij afwijzend te beschikken. Do verplaatsing der brandstoffenmarkt In de vergadering van 29 October 1928 werd in handen van B. en W. om prae- advies gesteld een verzoek van een aantal bewoners van de Oude Vest, strekkende tot verplaatsing van de brandstoffenmarkt al daar naar een ander terrein, als hoedanig adressanten het Ri;.n- en Schiekanaal en het Galgewater nabij don Hangweg noe men. Adressanten motiveeren hun verzoek door te wijzen op de gevaren, verbonden arm het drukker verkeer ter plaatse, in het bijzonder ten tijde van het aan- en uitgaan van de scholen aldaar, de verontreiniging en de stank, welke, hun belet, hun ramen te openen en de belemmering van het vrije uitzicht. Het komt B. en W. voor, dat deze be zwaren niet vrij te pleiten zijn van over drijving. Bij \erplaatsing van de brandstoffen markt, gesteld al dat daarvoor een meer ge schikte plaats kon worden gevonden, het geen echter niet het geval is, zou dan ook waarschijnlijk de last niet belangrijk ver minderen, daar de vrijkomende ligplaatsen zouden worden ingenomen door andere schepen. B. en W. geven den Raad in overeenstem ming met de Commissie voor den Markt- en Havendienst in overweging het verzoek niet in te willigen. In de vergadering van den Leidschen Ga. Reenteraad zal een uitgebreide agenda in ihanclelipg komen. Een gioot aantal pun ten ?al wel zonder stmboeling onder den hamer doorgaan, maar ten opzichte van en kele zaken is het echter wel wenscheijjk u.t de raadsstukken een nadere toelichting te geven. Regaling Eerste Hulpdienst In verband met het feit, dat de doctoren van den Eereten Hulpdienst niet bereid zijn gevonden hun taak langer te vervullen, omdat ze door verschillende omstandighe den, o.a. door de ingebruikneming van de nieuwe, veel grootere kliniek, daarin be. lommerd worden heeft de d.recteur van den Geneeskundigen dienst nu, in overleg met den Hoogleeraar in. de Heelkunde en den Directeur van het Academisch Ziekenhuis get; acht een oplossing te vinden en zij zijn daarin op de volgende wijze geslaagd: Be Eerste Hulpdienst zal worden ver richt door semi-artsen, door den Hoog- keraar aan te wijzen. Zij zullen zooveel rrt-igelyk hun co.asistentschap in de Heel kunde achter zich moeten hebben en dus dicht by hun arts-examen staan. Deze semi-artsen zuilen telkens voor den tijd van zes weken worden aangewezen. Zy zullen een honorarium genieten van f 6 per dag, benevens vrije kost en inwoning. De kosten aan deze huipverleening voor de gemeente verbonden zullen bedragen f 21-5, d.i. f 425 meer dan by de begioo- ting voor dit jaar is toegestaan. Geen subsidie. In de vergadering van den Raad van 29 October 1928 werd een verzoek van den Bond van Leidsche Zangvereenigingen, om ter bevordering van de vocale zangkunst •en subsidie voor genoemden bond op de ge- ipopnte.bogrooting u't te trekken, in banden van B. en W. ten f.ne van prae-advies ge steld. Het College meent, dat tegenover deze •anvraag een afwijzende houding moet Worden aangenomen. B. en W. meenen, dat, hoezeer de beoefening van de zangkunst uit ^eschavingsoogpunt op pry's moet worden gesteld, hier geen taak voor de overheid Ugt, noch voor het verleenen van geldelyken jteün', noch voor de daarmee noodzakelijk iferband houdende overheidsbemoei'ng. Bovendien zou hier een pretedent worden geschapen en daarom stellen B. en W. voor •fwijzend te beschikken, op het verzoek. Kceltijdperk Slachthuis. In verband met de vry langdurige sluiting •an de koelruimten van het Openbaar Slachthuis, die thans slechts 8% maand ge opend zijn, waarvan door de slagers, bij eer/g vochtig weer nogal bezwaar wordt ondervonden, stellen B. en W. voor de ver ordening op het gebruik van het Openbaar Slachthuis, aldus te wijzigen, dat het kocl- tydperk voortaan 10 maanden zal duren. De Kaasmarkt, Nu het terrein aan den Ouden Rijn, ter plaatse van het voormalig Invalidenhuis, sinds eenigen tijd als kaasmarkt in cebru'k is, echten B. en W. het gewenscht, dat dit nieuwe plein van een naam wordt voor zien, als hoedanig de n~am „Kaasmarkt" het meeat geëigend voorkomt. Van deze gelegenheid ware gebruik te «naken, om in dezelfde verordening een af zonderlijke vischmarkt in te stellen voor bokking, waaraan in de praktijk behoefte is ontstaan. In verband hiermede stellen B. en W \vy- fig'pgen van enkele verordenigen voor De verplaatsing van de kaasmarkt maakt het noodzakelijk, ook een tweetal strafver ordeningen, waarin punten, die markt be treffende. geregeld worden te wijzigen en tan te vullen. Dit betreft in de eerste plaats de artike len 10 en 12 van de Verordening op de Markten, alwaar geregeld wordt, langs welken weg de wagens mlt kaas ter markt moeten komen, zich van de markt naar de Waag moeten begeven en na de weging moeten wegrijden, zoomede, hoe zij op de markt mosten worden opgesteld. Da voor gestelde wijzigingen volgen uit den aard van den gewijz'gden plaatselijken toestand; een bepaling inzake de wijze van opstelling der wagens, terwijl zy op weging wachten, is hieraan toegevoegd. In de tweedè plaats mo9t de Verordening op het Rijden aangevuld worden, opdat ook voor nndere voertuigen en motorrijtuigen, dan die kaas aanvoeren, op de nieuwe kaasmarkt en de toegangs- en afvoerwegen tijdens de markt één richting verkeer voor geschreven zal zijn, gelijk dit bereids voor rijtuigen, toen de kaasmarkt nog op de oude plaats gehouden werd, voor de Visch- markt gold krachtens art. 8 van de veror dening, gelijk zij vóór de w'fziging van 31 October 1927 (Gem. Blad No. 19), waarbij deze bepaling al reeds werd afgeschaft, luidde. Ook in verband hiermede stellen B. en W. enkele wijzigingen van verordeningen voor. D Do ultbroidlng dor brandstoffenmarkt In overeenstemming met de Commissie •oor den Markt- en Havendienst komt het B. cn W. voor, dat het in haar handen tor fine van prae-advies gestelde verzoek van de Ansterdamsche Anthraciet Maatschap pij te Amsterdam, om de verordening van 15 Mei 1922, o. m. houdende aanwijzing van de nlaataen voor het houden van de vcr- edhillcndc markten, in dien zin te wijzi gen, dat daarin boven en behalve het ge deelte van de Oude Vest tusschen de Kort- do9tccg en de Koestraat, ook nog als plaats voor het houden van een markt voor brandstoffen zal Svorden aangewezen een gedeelte van de Heerensingelgracht, ter plaatse, waar aan den Heerensingel de onslcgnlaats der Maatschappij is gelegen, niet behoort te worden ingewilligd. In het belang van den handel en de prijsvorming, in het belang voorts van de goede orde. (o. m. het toezicht op de invordering het verschuldigde m.nrktgeld) is nu maal voor brandstoffen een he m-wkt ingesteld, waar allen gellikeliik r-v hebban r-> een nl~Ms, maar waarbm- ten dan ook niet gemarkt mag worden. De a#>n««weren markt kan uithard niet voor al'e h-n^el-ren even gunstig gelegen ritn maar het minder- moet in deze voor het fmotere belang wijken. B*t©r is het ten deze geen bijzondere Onder medcdeeling, dat B. en W. zich met het voorstel van de Commissie van Beheer over de Gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" kunnen eenigen, gevon zij den Raad in overweging genoemde Commissie te machtigen tot het doen verbeteren van de toetreding van daglicht in de paviljoens E. en El, over eenkomstig het overgelegd plan voor de van f 4000, te betalen uit de midde len van liet afschrijvings- en vernieuwings fonds dier inrichtingen. Onder verwijzing naar de in de Leeska mer ter visie liggende stukken, geven B. en W. den Raad in overweging: a. met wijziging van het besluit van 13 Maart 1922 do" subsidie voor de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvcns" aldus te regelen, dat zij zal bedragen zoodanige som als zij volgens de rijkssubsidievoor waarden zal moeten beloopen, zulks in ver band met de provinciale subsidie en het aantal inwoners op 1 Januari, met dien verstande, dat de verhooging van de ge meentelijke subsidie, welke moet plaats hebben als gevolg van dc nieuw vastgestel de „Rijkssuhsidievoorwaarden 1927", ver deeld over 4 jaren, geleidelijk zal worden ingevoerd, aanvangende met het jaar 1929, opdat het vereischte minimum-bedrag der subsidie is bereikt op 1 Januari 1932; b. vast te stellen den overlegden be- gmotingsstaat, model E, dienst 1929, groot f 335. Lcldsclie Dninwatermaatschapplj. De I.eidschë Duinwater Mij. komt nog maals terug op de haar toegestane vergroo ting van haren watervang onder de gemeen ten Katwijk cn Wassenaar. Zij stelt den Raad thans een andermaal vergroot plan tor uitvoering voor, nl. het graven van een kanaal ter lengte van 1670 meter in plaats van 1210 meter, terwijl dit kanaal, dat eveneens op eigen terrein van de maat schappij (Groot- en Klein-Berkheide) is ge projecteerd, ook een grootere diepte zal krijgen dan het vroeger ontworpene. In het kanaal zullen tot vermeerdering van den watertoevoer en bij gebleken behoefte 18 putten met z.g. mammouthnompen worden geplaatst als vervolg van de in het be staande kanaal aanwezige 24 overeenkom stige putten met pomp. gesteld, bestaat bij commissarissen geen be zwaar. E*n van de commissarissen Is echter van meening, dat het dan meer in overeenstem ming met de wcnschen van den Raad zou zijn, indien in de verordening werd be paald, dat van de vier door den Raad te benoemen leden ten minste twee lid zouden moeten zijn van den gemeenteraad. Het komt B. en W. voor, dat met betrek king tcit. een commissie als die voor de Bank van Leening niet als verplichting moet worden voorgeschreven, dat meer dan twee leden lid van den gemeenteraad moe ten zijn. En zijn er toevalligerwijze geen geschik te krachten in de vrije maatschappij te inden, welnu niets belet nog een derde of zelfs vierde lid uit den gemeenteraad te benoemen. De voorgestelde redactie sluit dit niet uit, doch eischt alleen, dat behalve het raadslid, dat als voorzitter fungeert, nog ten minste een tweede lid deel moet uit maken van den gemeenteraad. Vorvroegde periodieks vorhoogingen. Door B. en W. wordt aan den Raad mee gedeeld dat in 1928 vervroegde periodieke verhoogingen van wedde zijn toegekend aan de heeren: G. P. S. Wever, hoofdcom- ter secretarie, van f 3400 tot f 3500; D. de Graaf, techn. ambt 2e kl. Gemeen tewerken, van f 2600 tot f 2700; D. C. van der Blv, hulpklerk, gcmechtol. Rein- en Ontsmettingsdienst, f 900f 1000. Leidsch Borgstellingsfonds. Blijkens de in de Leeskamer ter visie lig gende stukken verzoekt de onlangs opgei richte stichting „Leidsch Borgstel li ngs- fonds", ter bereiking van het door haar gestelde doel, van de gemeente geldelijken steun, hetzij door deelneming aan het ka pitaal, hetzij door het beschikbaar stellen van een jaarlijksche bijdrage. Het doel van de stichting is volgens art. 1 der statuten: „woekerbestrijding door borg te staan voor rredietwaardige ore- dietbehoevenden, die, trots ernstige pogin gen, niet slaagden in het vinden van voor eredietverlecning gecischt borgen of in het stellen van gevorderde zakelijke zeker heid". B. en W. kunnen niet anders dan de tot standkoming van deze stichting toejuichen omdat naar haar gevoelen met een derge lijk f' ds in een behoefte wordt voorzien. Inderdaad mag worden verwacht, dat deze instelling goede diensten zal bewijzen in den strijd tegen den woeker en zij aldus verval tot armoede zal helpen voorkomen. Er bestaat dan ook naar onze meening voor de gemeente alleszins aanleiding van haar belangstelling in het werk van de stichting door het verleenen van finan- cieele medewerking te doen blijken. Zij achten het 't meest met het karakter van fondsvorming in overeenstemming, dat de gemeente een bijdrage geeft in den vorm van deelneming in l\et kapitaal van het fonds en wel in een bepaalde verhou ding tot den inbreng, welke uit andere bronnen zal worden verkregen. Het aldus ineens te verstrekken bedrag zouden B. en W. hepaald wenschcn te zien op 1/3 van het kapitaal, dat uit andere bronnen vóór 1 April 1929 is bijeengebracht, doch tot een maximum van i 5000. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. De Gvneenteraad zal vergaderen op Maan. dag 21 januari a.s., des namiddags twee uur. Da agenda bevat o.m. het voorstel om m het plein aan Jen Ouden Rijn, door af braak van het voormalig Invalidenhuis ver- Kregen, den naam „Kaasmarkt" te geven; Voorstel tot wijziging van de regeling van den Eersten Hulpdienst; Voorstel tot toekenning van een bedrag in eens tot een maximum van f 5000, aan de stichting „Leidsch Borgstellingsfonds'' te Leiden; Praecdvies op het verzoek van den Bond van Leidsche Zangvereenig:ngen, om toe kenning van een subsidie uit de gemeente kas, subsidiair garantiestelling ter dekking van de tekorten van een bepaald aantal concerten; DE BOOMEN AAN HET RAPEN BURG. Hoewel in de raadszitting van as. Maan dag B. en W. met het voorstel zullen komen, cm slechts 2 boomen aan het Rapenburg te rooien, vernamen wy heden van den wethou der van fabricage, de heer Splinter, dat in derdaad de toestand van vrijwel alle boo men aan het Rapenburg van dien aard is dat zij binnen korten tijd zullen moeten verdwij nen Een bevestig'ng dus van de juistheid van ons bericht dienaangaande. CHRISTUS INVLOED OP DE SAMENLEVING. WAARTOE HIJ ONS OPWEKT. INGEZONDEN MEDEDEELING. •KERN" ZOOLLEER „DE CENTRALE" Haarlemmerstraat 74. kunnen gaan met het noemen van voorbeel den van den invloed van Christus op hei maatschappelijk loven. He aas hebben de Christelijke kerken in den modernen tijd wel ecus als oen rein ge werkt op de vakactie cn daarom moeten de kerken nog meer leeren verstaan Jezus' bedoelingen op dit terrein. Want door dut misverstaan is er veel onrecht geschied. N«'g in de zestiger en zeventiger jaren van de vorige eeuw was er een doffe berusting vun de zijde van de arbeiders. Hulpbehoevend en oniAetend waren ze en zoo was het drin gend nood'ig dat er een geestelijke ontwa king zou komen. Die ontwaking is gekomen. Jezus gaat thans over de wereld en klopt aan vele harten. Jezus Christus leeft sterker dan ooit op deze wereld. Op de Conferentie in Jeruza em is de vraag ter sprake geko men hoe Christus geplaatst kan worden in het centrum van de industrie. De taak, die de kerken zoo 1-aing verzuinUl hebben, wordt thans gezien. En wat moeten wij nu doem? Wij moeten de wapenrusting van Christus aantrekken on ook onzen weg gaan, vertroosting er» hulp brengei.de door de liefde van Christus. Ook in de organi?aties moet leven en leeft gelukkig het beginsel, dat Jezus gebrach. heeft. Zoo moet het Evangelie van Jezus komen over alle terrein des levens. Rijken en armen moeten een zijn in Jezus Chris tus. onzen Heere. Hierna zong nogmaa's de zangvereeniging enkele nummers, waarna de voorzitter Ds. Kuilman hartelijk dankte voor zijn krach tige rede en de zangyereen. „Halleluja" voor haar zang. Ter-slotte wekte Spr. allen op zoo goed mogelijk werkzaam te zijn op het terrein van «Ie Chr. vakbeweging en hierna sloot hij de vergadering met dank Voornaamste Nieuws. BINNENLAND. (Blz. I.) Oproep tot steun van de nagelaten betrek kingen aer omgekomenen te Hoek van Holland Let rapport der sub-comfnissie uit de Com- issie vcor de Economische Politiek over de stand der werkloosheid. (blz- 2.) Een wetsontwerp wordt verwacht tot het stempelen van in ons land geïmporteerde eieren. (Blz. 3.) De P.H.-A.E.N. is nog te Constantinopel en vertrekt niet vóór Zaterdag a.s. (Blz. 5.) De ramp te Heek van Holland. Ds. G. Post is geïnstalleerd als directeur, docent der Theologische School te Apeldoorn, uitgaande van de Vrye Evangelische Ge meenten in Nederland. (Blz. 6;) Een anarchist schiot te Grootogast vier veldwachters dood. De dader is te Groningen gearresteerd. (blz. 7). Ds. Burger doet mededeelingen handschrift van Barentsz uit het „Bohoudenè Huis, op Nova Zembla. Op de rivieren komt veel drijfijs voor. (blz. 9) Een schrijven van Ds. James Leynse over de arbeid in China. De burgemeester van Bussum, de heer De UNIVERSITEITSNIEUWS. Bevorderd'zijp tot arts de heeren: G. Be- lonje Alkmaar) en H. A. C. Schaaf (Rotter- CONGRES OOSTERSCH GENOOTSCHAP. Het Congres van het Oostersch Genoot- VERZAMELING OUDE BRILLEN. Tegen de aanslagen van een 10-tal perso- lon in dc plaatselijke inkomstenbelasting ■an een andere gemeente als werkforens, bestaat bij B. en W. bezwaar, omdat die aangeslngenen, met het oog op den aard van hun betrekking naar hun meening niet behom-en tot de personen, die op grond van art. 244a, eerste lid, sub 3o, der Gemeente wet in de betreffende gemeente voor het belastingjaar 1927/28 belastingplichtig zijn. vctsartikel is evenmin van toepassing op een anderen aangeslagene, omdat de betrokkene gedurende de belastingjaren 1926/27 en 1927/28 niet meer dan 90 dagen tot vervulling van zijn betrekking in de forensaal-gemeento, op den staat vermeld, aanwezig is geweest Het rooien van boomen. B. en W. leggen den Raad voor -. n lijst van boomon, welke na raadpleging van do Commissie van Fabricage door haar om verschillende redenen ter rooiing en verkoop worden voorgedragen. Volgens deze lijst worden van de boo men op de Rijn- en Schiekade slechts een 6-tal oude boomen wegens hun slechten toestand ter rooiing en verkoop voorgedra gen. Intusschen is het de bedoeling boven dien nog 29 jonge boomen weg te nemen cn naar "elders te verplanten, zulks ter te gemoetkoming aan den wensch, geuit in de bekende adressen van de Leidsche Koet- siersvereeniging „Verbetering zij Ons Stre ven", om de boomen op de Rijn- en Schie kade om den andercó te rooien, ten einde het passeeren van 2 voertuigen aldaar ge makkelijke en minder gevaarlijk te maken. Tengevolge van een en ander zullen bin nenkort 30 plaatsen verdeeld over de gchee'e lengte van de Rijn- en Schiekade ontstaan, alwaar de onderlinge afstand van dc boomen 12 M. (in plaats van 6 M. zooals tot nog toe) zal bedragen, zoodat dan voorloopig in een voldoend aantal uitwijkplaatsen voor de koetsiers zal zyn voorzien. Naarmate in volgende jaren weder oude boomen wegens hun slechten toestand voor rooiing cn vervanging door jonge hoo rnen in aanmerking komen, zal met de uit dunning geleidelijk worden voortgegaan, totdat ten slotte over den geheelcn weg de onder'inge afstand van de boomen op 12 M. zal zijn gebracht Gsmecntoüjka Bank van Leening. Tegen het uitbreiden met twee ven bet r-n'al comm'-fvipsen van de Gemeentelijke Bank van Lecnlng, zooals de heer Bergers in con vorige landsvergadering heeft voor- Helflng Havengeld. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den heer Wilbrink (c.h.) werd in do vergadering van 19 Nov. jl. het voor stel van B. en W. tot wijziging van de ver ordening, regelende de heffing van Haven geld, aangehouden. Met de door den heer Wilbrink gemaakte opmerkingen rekening houdend stellen B. en W. den Raad thans voor naast het vrij dom van havengeld voor z.g. doorvaarders tusschen de Schijversbrug en do Blauw- poortsbrug ook vrij te laten het traject tus schen de Haagbrug en de Wouterenbrug, met dien verstande, dat het vooriaan geoor loofd zal zijn, zonder te laden of te lossen, tot het doen van inkoopen, drie uur tus schen genoemde bruggen te mogen verblij ven. Buiten deze trajecten mag slechts zon der betaling gebleven worden gedurende den tijd, voor directe doorvaart noodig. Bovendien zullen voortaan met het danr- 'oor vastgesteld tarief aangeslagen worden de vaartuigen, die na binnenkomst binnen het havengebied een eigen motor gaan ge bruiken of kennelijk worde ingericht, om door midden van mechanische kracht te varen. Stadshnlpwerf. B. en W. stellen den Raad voor een be drag van f 8000 ter beschikking te stellen voor het aanbrengen van verschillende ver beteringen. het verlengen van een walmuur enz., nabij den ingang van de stadshulp- werf aan de Oude Heerengracht. Benoemingen. Door Regentessen van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis worden aan den Raad ter voorziening in de vacature van regentes, ontstaan door het aan me vrouw A. M. van Genderen—De Veer ver leend ontslag voorgedragen: lo. mevr. H. A. de Koning—Van Wermes- kerken; 2e. mevr. M. A. G. J. CortsDe In de periodieke vacatures per 31 De cember 1928 van de leden der plaatselijke Schoolcommissie Prof. Dr. N. J. Krom. mevr. H. A. C. Rademaker—Coucke, D. C. Schuit, A, L. L. Gathier en Mr. H. F. A. Donders, doet de commissie resp. de na volgende dubbeltallen ter aanbeveling den Raad toekomen: 1. Prof. Dr. N. J. Krom, 2. Prof. Dr. H. Colenbrandor. j. 1. mevr. H. A. C. Rademakcr—Coucke, 2. mevr. G. van Vrijberghe de Coningh- Bosman. c. 1. D. C. Schuit. 2. H. Teunissen. d. 1. R. L. L. Gathier. 2. J. Knisbeek. c. 1. Mr. H. F. A. Donders, 2. Th. Wilmer. Gisteravond werd in het gebouw „Predi ker" een openbare propaganJavergadering gehouden van den Leidschen Chr. Besturen bond. De groote zaal was geheel gevuld, zoodat aan een der eerste eischcn voor propaganda-avond was voldaan. Te ruim 8 uur opende de plaatsvervan gende voorzitter, de heer A. J. Schoneveld, de bijeenkomst, las een gcdec'te van Matth.L 5 cn g.ing voor in gebed. Spr. sprak daarna J schap in Nederland zal in April a.s. te Lei- een kort openingswoord, waarin hij dankte I den worden gehouden. Tijdens dit congres voor de groote opkomst cn speciaal welkom;zal in het Rijks Ethnografisch Museum een heette Ds. D. Luik-nam, Ned. Herv. predikant t- hier ter stede, die dozen avond het woord zou voeren. Verder heette Spr. welkom dc zangverecniging „Halleluiah" met haar be kwame directrice mcj. Tilly Leering. Spr. sprak de hoop uit dat doze avond weer zou mogen bijdragen tot bloei van de Chr. Vak beweging. Hierna zong de zanpvereeniging eenlgc liederen op inderdaad verdienstelijke wijze. Vervo'gens sprak Ds. Kuilman zijn rode uit over het onderwerp: „Waartoe Christus invloed op de samenleving ons oproept". Rede Ds. Kuilman. Spr. begon mot te zeggen, dat hij hiervan avond voor deze vergadering s'aat als een prediker van Jezus Christus, die ook op hel maatschappelijk terrein van het leven in vloed moet hebben. Spr. vertelt dan van zijn jeugd, waarin hij raar school ging op een Christelijke school in een achterbuurt. In dien tijd heeft hij veel gruwelijke dingen gezien, liederlijkheid, dronkenschap enz. Maar gelukkig heeft Spr. ook vroeg ingezien dat er tegenover deze macht der zonde een andere macht staat, de macht van Jezus Christus cn dat wij in dit loven onze leden moeten stellen tot wapenen van gerechtig hcid. Wij worden geroepen om getrouw den Heiland te dienen op élk terrein van het léven. Het jaar 1929 dat «vrij zijn ingegaan is een bijzonder jaar. Spr. haalt aan een artikel van Prof. Windisch in een Duitsch tijd schrift, die er op wijst, dat in het jaar 29 m dc geboorte van Jezus, Johannes de Doope: het Christendom inluidde. In de woeste plaatsen heeft doze man hot Woord Gods erstaan, om dat later in de wereld uit te dragen. Op deze krachtige figuur wil Spr. avond wijzen, op dezen man, die, als de monschen hem vroegen: Meester, wat zul len wij doen, hen steeds zeidc rechtvaardig en lichulpzaam te zijn in deze kromme we reld. Dit sociaal gevoel is niet iets speciaals van Johannes den Dooper. Dit hoort bij het Evangelie. Toen Jezus over Johannes oen oordcel uitsprak, heeft Hij zijn prediking niet veroordeeld. Neen, Hij zegt zelfs: Wie zijt gij uitgegaan om te zieneen profeet. BUITENLAND. (Biz. 6.) Rood Weenen en de Godsdienst Ook Amanoella's opvolger, Inayatoella, heeft al troonsafstand moeten doen De leider den opstand Basja Sakao is te Kaboel tot koning uitgeroepen. Aan Amanoella, die te Kandahar verblijft, worden planner, toe geschreven om Afghanistan te heroveren. Hoe Borms in vrijheid gesteld werd en wat hij van plan is. Coolidge onderteekende hot Kellogg-pacL Een hevige aardbeving in Venezuela vaagde heel een stad van den aardbodem. KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. 16 Jan. Concertzaal l'Union Leiden, Steenstraat 39. Uittr. Gevolm.:L. Ar nold te Leiden. N. Gevolm.: G. B. Hofenk to Leiden. Firma M. den Duik. Katwijk a. Zee, Zuid straat 71. (Rcederij, Haringhandel, Bok- kingrookerij, Taanderij, Nettenpreparateur.) Wijz. uitgoèf. heclr. thans: Commissiehandel en Makelaar in Haring en reedcrijartikclen Rcederij, Taanderij en Nettenprenarateur i? npgehcven.I-Iaringhandel en Boltkingrookerij is overgegaan aan B. den Duik. Coöp. Ver. „Boerenbelang". Rijnsaterwoude No. 2. (Handel in mestinestoffen en granen.) Uittr. Dir. of Voorz.: A. Kiebert, te Rijnsater woude. N. 1c Dir. of Voorz.: P. van der Meer te Rdnsatenvoude. N. 2e Dir. of Voorz.: C. Straathof, tc Lcimuiden. N. ?c Ponningm.: .T. Boere, te Leimuiden. N. Lid Raad v. Toer.: .T. Molkenbocr. te Leimuiden. N. Lid: A. Rij kclükhulzen Pzn. te Woubrugge. IJjkuwa Inschrijving. 16 Jan. C. A. A. Zlrk zec-Montens. Lelden, Nieuwe Riln 6. (Winkel in sigaren, sigaretten en aanverwante nrtl kelen.) E.: C. A. A. Montens echtgenoot® van J. E. Zirkzee. (H.V.), te Leiden. Het Instituut voor geschiedenis der Ge nees-, Natuur- en Wiskunde alhier ontving een belangrijke verzameling oude brillen en nfbeeld'ngen van brillen in bruikleen van Jen bekenden verzamelaar on dit gebied dr. H. Weve, te Rotterdam. Deze verzameling, waarover dr. Weve binnenkort voor de stu denten te Le'den in het instituut een voor dracht hoopt te houden geeft een overz'cht len vorm der brillen vanaf de oudste ot nu toe bekende tot op den tegenwoor digen tüd. Men vindt er een foto van het srh'lderü van Jean de Bruges (13901440) it bet museum te Antwerpen, de „Saint Georges, La Vierge et Saint Donat", waar bij het mcdel van de daarop voorkomende bril: de Virgile van Hermann R ng uit de euw, waar de scb'lder Virg'lius afbeeldt met een „binocle articulé", eveneens met bet model van dezen vorm van bril. Merk aardig ria de Chineescre brillen in prach tige gesneden montuur met donkere glazen bun veelkleurige etuis. Op dit geb'ed is echter nog veel te ver zamelen. Een ieder die nog in het bezit is van oude brillen of afbeeldingen waarop brillende menschen voorkomen, wordt ver zocht hiervan mededeeling te doen aan direct'e van het instituut, dr. J- G. de Lint te Leiden, die geschenken of voorwerpen in bruikleen gaarne zal aanvaarden. HERHALINGSOEFENINGEN. De dienstplichtige £orporaa'3 cn soldaten der lichting 1923, die op 1 November 1928 van de artillerie bij de infanterie zijn over geplaatst en ingedeeld zjjn by het regiment jagers en het 4e regiment infanterie, komen 12 September resp. te 's-Gravenhage en te Leiden voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. De onderofficieren dier lichting ja. Ik ze"6 U, veel meer dan een profeet. Deze Johannes heeft <le «nieuwe periode ingeluid, de periode van Jezus, die een groe ten invloed op het maatschappelijk leven heeft gehad. Christus was met innerlijke onifertning bewogen over do tollenaars on zondaren, over de bedrukten cn bedroefden. Niot de grootcn der aarde zijn Hem dadelijk te voet gevallen. Het waren degenen die voelden de ongerechtigheid in deze were'd, die tot Hem kwamen. Jezus wil het niet, dal wij in deze wereld vreedzaam in ons hoekje zallglijk onze bevindingen proeven. Als wij de hongerigen gespijzigd hebben, de dorsri- gen gelaafd, del naakten gekleed, dan zul len wij ter rechterband van Jezus worden geplaatst in den Oordeelsdag. Wij moeten de fakkel, die Christus heefi ontstoken op maatschappelijk terrein, over dragen van geslacht op geslacht. Christus invloed op liet sociale terrein is wel hier aan sterk merkbaar, dat na Zijn hemelvaar, de discipelen alle goederen gemeen had-den en ook hieraan dat de gruwelijke toestanden van den Rar-einschen tijd, dc vrccsclijke s'avemll en zedeloosheid, door den ir.vloe.i van het Christndom weer «werden verbeterd Toen werden de slaven niet langer be schouwd als dieren en torvr werd gewaar schuwd tegen dc liederlijkheid als gevolg van den drank. F.n zoo zou men door j HET PERSOONLIJK ELEMENT IN DE ARMENZORG. De Armenraad Leiden houdt op 27 Fe bruari des avonds een vergadering voor leden en belangstellenden in het Nutsge- bouw. De heer Dr. J. H. Adrian). Secretaris van den Armenraad te Utrecht houdt dan een inleiding over het onderwerp: ,Het per soonlijk element in de armenzorg". EXAMEN. Geslaagd is voor het examen F.ngelsche Handelscorrespondentie „Vereeniiging van Leeraren", mej. Gré Petit, alhier. UITVOERING ATHALIA. In de matig bezette zaal van De Graan- beurs is gisteravond door de Chr. Muziek- vereeniging „Athalia" een uitvoering gege- von, waaraan behalve het orkest, mede werkten hot Dubbelmannenkwartet Intumo en een declamator. Nadat de bijeenkomst met Psalmgezang én verder op de gebruikelijke wijze door den eerevoorzitter, den heer D. A. Treur, was geopend, sprak drze ecnige woorden van welkom, in het bijzonder tot de afge vaardigden van de 3 October-vereeniging, de Chr. Oranjeverceniging en van zuster verenigingen. Daarop begon men met de uitvoering van een met zorg samengesteld programma dat uitstekend word vertolkt. Vooral de muziek van .Athalia" klonk en dan verrassend goed. En ook de zang van het dubbelmannenkwartet onder zelfde leiding als Athalia boeide de aanwe zigen. die luide applaudiseerden, ten ste. En ook de declamator viel in smaak. Zoodat het all 13 bij elkaar, mooie avond genoemd mag worden, die Athalia gisteren leden geboden. donateurs heeft DE RAMP AAN DEN HOEK. DEELNEMING VAN DE KONINGIN. Decr tusschenkomst van den Commissarii der Koningin in de provincie Zuid-Holland, heeft II. M. de Kcningln here gevoelens van innig" deelneming doen overbrenaen aan d« nagelaten betrekkinnen van het bij dc ramn aan ('er IJ-jek wn- Holle-,omgekom soi eel der reddingboot „.Prins der Neder landen", ifS- EEN ANARCHIST SCHIET VIER AGENTEN DOOD, ONTZETTEND DRAMA TE GROOTEGAST. Hedenmorgen te ongeveer 8 uur heeft z'd te Grotcgast een vreeselijk drama afgespeelc Twee gemeenteveldwachters en twee ryki veldwachters waren gegaan naar de wonil zekeren Y. Wykstra, om dezen te resteeren. Deze Wykstra, een mm met anar chistische opvattingen, woonde samen met vrouw van een zekere Wobbes, die op hel oogenblak in de Rijkswerkinrichting te Veen hulzen vertoeft. duw had haar woning en haar ze kinderen moedwillig verlaten, en was met ge noemden Wykstra gaan samenwonen. In verband met een en ander zou Wykstn hedenmorgen op last van den Officier v Justitie te Groningen worden gearresteerd. De arrestatie ging, zooals verwacht werd met verzet gepaard, een verzet dat tot eei vreeselyk drama heeft geleid. Toen de beide gemeente- en de beidi rijksveldwachters by de woning van Wykstn kwamen, werden zy met revolverschotel ontvangen. WUKSTRA I7EEFT ACHTERENVOL GENS ALLE VIER VELDWACHTERS DOODGESCHOTEN. De slachtoffers zijn de gemeente-veldwacb ter" Meyer, die een vrouw en vier kinderei achterlaat, en de gemeenteveldwachter vai der Molen, die een vrouw en twee kinderei achterlaat, en de béide rijksveldwachter Werkman uit Sebaldaburen, die een vrouw ei drie kinderen achterlaat, en Hoving, vade van twee kinderen. De onmiddellijk ter plaatse verschenen ge neesheer kon by alle vier slechts den doo constateeren. Wij vernemen nader uit Grootegast: Het drama dat zich hedenmorgen bij he aanbreken van den dag in deze gemcent heeft afgespeeld heeft groote beroering het dojp verwekt. Hoe het drama heeft plaats gehad, is nie Lekend. Men heeft slechts vier lijken van d slachtoilers gevonden, terwijl de dade voortvluchtig is. Ook du vrouw met wien hij samenwoond ia verdwenen. De Justitie heeft alle maatregelen geno men om de beide voortvluchtigen, de ccni gen die opheldering kunnen geven, zoo 6po« dig mogelijk in handen te krijgen. Het huisje dat door Wijlcstra werd woond, ligt eenigszins buiten het dorp, door het mogelijk is geweest dat de dadi kon vluchten voc, v'.at het gebeurde beken was. Het is niet bekend of de viervoudig moord vóór, of geheel, of gedeeltelijk luiis heeft plaats gehad. Politie en Justitie zetten met kracht hi onderzoek voort. Wij vernemen nader omtrent het drama Grootegast. dat de dader, die voortvluchti was. aan den Heerenwcg te Groningen dofl twee rechercheurs is gearresteerd. Hij drol in elke jaszak een revolver, doch kon er gcc gebruik van mrken Aan zijn rcchtcrhaii was by gewonJ. Dp man ia onmiddcllij naar het hoofdbureau van politie gebrad on in arrest gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6