JMeauir £rihsrijr GTimraiït Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en .Omstreken Wij hebben allen samen een eereschuld» EERSTE BLAD. PRIMA BRANDSTOF ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagenijksche zending s 7.— Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad TVi cent. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2645 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 18 JANUARI 1929 ADVERTENTIE Nt /117H 0-22' 2 Van 1 tot 5 regels Elke regel meer Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke rege' meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Vo< 9e Jaargang. Alt» men dit in aanmerking neemt ver staat men ook, dat het openbaar onderwijs zelf door aanstelling van deze personen niet gediend wordt Vandaar dat we deze regeling achten noch i het belang var. het openbaar onderwijs noch van de betrokkenen zelf. Met ontzetting heeft het Nederlandsche volk kennis genomen van het drama, hetwelk zich aan den Hoek van Holland heeft afgespeeld. Daar zag het scheepsvolk van een vreemden zeevaarder den dood onder de oogen en zond zijn smeekbede om hulp uit, wetende, dat aan onze kust altijd helden gereed staan, om lijf en leven te wagen, als het den in nood verkeerenden medemensch geldt. Natuurlijk was ook nu de roep niet vergeefs. De wakkere be manning van „De Prins der Nederlanden", zonder zelfs in de ge legenheid te zijn van gezin afscheid te nemen, aanvaardde haar plicht. Wat mocht anders van haar worden verwacht? Helaas! 't Zou de laatste tocht zijn, die deze dappere mannen mochten maken. Met diepe ontroering zal men het wedervaren hebben gevolgd en zich verplaatst in den laatsten strijd van onze keurgarde. In 't harnas gestorven, als zoovelen rcór hen deden op onze kust en als zoovelen na hen zullen deen. Want morgen en overmorgen, als er opnieuw gevaar dreigt, zullen andeten even goed klaar staan, om hun leven te bieden voor anderer behoud. De acht omgekomen helden laten evenveel weduwen na en jeven en dertig weezen. Zonder bron van bestaan, want wie met geld en goed gezegend Zijn, zullen wel heel spaarzamelijk voorkomen onder de bemanningen der reddingsbooten. Met hulde aan de nagedachtenis der helden en een traan in het oog voor weeuw en wees zijn wij voor God niet verantwoord, maar ook niet voor ons Nederland, dat zijn plaats kreeg aan den cever der groote zee, de zee met zijn bron van rijkdommen, maar ook zijn onleschbaar verlangen naar menschenlevens. Het is een taak voor rijk en arm. De Zuid-Hollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelingen heeft veel, zeer veel geld noodig voor deze gezinnen. Deze gezinnen zijn vanaf heden voor rekening van het Nederlandsche volk. Daar zijn geen natuurlijke ver zorgers meer voor deze 37-taliige jeugd; daar is geen mannelijke steun meer voor de vrouwen dezer aan het water ten offer gevallene een- voudigen. Er is veel noodig. Een bedrag van meerdere tonnen is vereischt, om de gezinnen te onderhouden. De N. L. Courant stelt zich beschikbaar, om Uw gaven, lezers, in ontvangst te nemen. Doet, zakenmenschen, als het gewoonte wordt, Gode zij dank, in ons Vaderland, en trek uit Uw bedrijfsinkomsten een flink bedrag Houdt, niet-zakenmenschen, de eer op van onze natie. Denkt, Christenen er aan, dat God den blijmoedigen gever liefheeft, en dat wij slechts rentmeesters zijn. Den hoofden van onze schoolinrich ingen bevelen wij deze zaak hartelijk aan. Onze jeugd wil zoo gaarne wat doen en zij leert dan geven, een bekend vak in onze kringen. Zendt groote en kleine giften aan de Directie van ons blad. Alles is welkom, bij ons bureau af te dragen, per postwissel te zenden of te storten op ons giro-nummer 58936. Verantwoording in ons blad volgt. Morgen voor de eerste maal. Laat het een edele wedloop worden. De Directie van de N. L. COURANT. NIET ZONDER BEDENKING. ANTWOORDEN VAN MINISTERS. STAND DER WERKLOOSHEID. Voorheen kwam het in kleinere plaatsen nogal eens voor, dat door den Raad tot een gemeentelijke administratieve functie werd benoemd een persoon, wien de noodige ge schiktheid voor het te aanvaarden ambt diende te worden ontzegd. Het streven naar betere opleiding, de uit breiding der gemeentelijke bemoeiingen heb ben ertoe bijgedragen nm het aantal dezer gevallen geleidelijk ie doen afnemen. En het feit, dat een dergelijk besluit in hoogste ressort een enkele maal werd ver nietigd op grond van strijd met het alge meen belang zal ongetwijfeld daartoe het zijne hebben bijgedragen. Toch zou men verkeerd doen te wanen, dat twijfelachtige benoemingen van perso nen, wier kennis en ontwikkeling geen vol doenden waarborg biedt voor behoorlijke waarneming van hun functie, tot het verle den behooren. Zoo zag zich nog dezer dagen het Kamer- de^regeering 'id Flcskens genoopt zich tot den Minister an Binnenlandsche Zaken te wenden met en vraag betreffende de benoeming van een ontvanger der gemeente Millingun. welk besluit de Minister had geweigerd ter vernietiging voor te dragen. Uit de vragen van den heer Fleskens mag worden afgeleid, dat dit Kamerlid en som mige gemeentenaren het bestreden besluit bij voorkeur vernietigd hadden gezien en dat hierop was aangestuurd Dit achten wij niet zonder bedenking. In de eerste plaats gold het hier iemand, omtrent wien de ambtsberichten hadden ger rapporteerd, dat de benoemde gedurende tijdelijke ambtsvervulling van twee maanden aan gunstige verwachtingen had Dit nummer bestaat uit DRIE bladen NADERE TOELICHTING. In verband met onze driestarren inzake Op vragen van het Tweede Kamerlid Kor- RESULTATEN tenhorst betreffende een voornemen van ..«m p-«— 111tomnrir\ nmnrDTaci/ Argentinië tot verhooging van het invoer- VAN EEN UITGEBREID ONDERZOEK, ■recht op eieren, hebben de ministers van binnenlandsche en vain buitenlandsche za- bnn geantwoord: Het is den ondergeteekenden bekend, dat ■"•n Augustus j.l. de Camara Sindieal del Co- mersio de Abasto een verzoekschrift tot ne Argentijnsehe regeering heeft gericht, waar bij die Kamer aandringt op het verhoogen ven tiet invoerrecht op eieren. Indien de Argentijnsehe regeering aan dien aandrang gehoor zoude geven, zijn on- dergetekeenden van oordeel, dat Nederland sche exportbelangen daardoor zullen wut den geschaad. Blijkens Harer Maiesteits gezant te Buenos Aires verstrekte inlichtingen, is het intus- schen onwaarschijnlijk, dat de stap van de Camara Si-ndical del Comercio de Aliasto, in anderen kring dan in dien van de onmid dellijke belanghebbenden bij dezen tak van productie steun zal vinden. Het bestuur van de buiipnlandsche kamers van koophandel in Argentinië, alsmede een aantel Argentijnsche kamers van koophan del, hebben zich Inmiddels reeds met een tegen adres tot den minister van financiën gericht In verband hiermede, alsmede met het oog op de omstandigheid, dat het in Argen tinië herhaaldelijk voorkomt, dat hinnen- lendsche belanghebbenden bij den een of anderen tak van nijverheid of productie bii de regeering aandringen op verhooging van het invoerrecht op een of ander product, zonder dat daaraan eenig gevolg wordt ge geven, schijnen bijzondere stappen voors hands onnoodig. Te minder omdat Harer Majesteits gezant te Buenos Aires zich met deze aangelegenheid reeds bezighoudt. Mocht he' noodig blijken den gezant spe ciale instructies te geven, dan zal daartoe onverwijld worden overgegaan. Maar bovendien levert dit vooral het be- ijs ,dat er met de gemeentelijke autono mie vaak zoo merkwaardig wordt gesold. Wie zelfbeschikkingsrecht voor de g meente opeischt moet tevens aanvaarden de mindcf gunstige gevolgen die eruit voort-' vloeien. Maar men ziet herhaaldelijk, hoe op het eene oogenblik de gemeentelijke zelfstandig heid bedreigd wordt geacht, terwijl men even later zelf zich tot de Kroon wendt om een minder welgevallige beslissing teniet te doen. Zulks wekt geen verheffenden indruk,ter wijl het op den duur de autonomie niet wei nig moet schaden Wie prijs stelt op. gemeentelyke zelfstan digheüi .dient.de gevolgen mede te aanvaar-: den. BINNENLAND. de redenen, waarom geen wachtgelder werd aangesteld. De besturen der bijzondere scholen zijn dus volmaakt vrij naar gelang der omstan digheden te handelen, maar bij benoemingen aan openbare scholen dient te worden voldaan aan den eisch der wet, bij gebreke waarvan geen vergoeding voor de aangestcl de leerkracht wordt verleend. Nu waren er langen tijd ir ons land ge meenten, wier bevolking vrijwel uitsluitend tot één bepaalde Christelijke gezindb de wachtgeldersbenoemingcn wordt ons de hoorde, waar men de openbare school be vraag voorgelegd of het wel juist is, dat een hield doch haar karakter deed aansluiten P.oomsch-Katholick, een Christelijk onder-'aan de levensovertuiging der inwoners, wijzer, die wachtgeld geniet, in sommige ge-| Vooral in Roomsch Katholieke streken deed va'len zou moeten worden benoemd aan een zich dit verschijnsel voor, maar ook in ortho- op^nbare school. j dox-protestantsche omgeving trof men het Om deze kwestie onder het oog te zien aan, zoo met name op Urk. «al men goed doen zich in herinnering te brengen de algemeene regeling, die voor herplaatsing van wachtgelders getroffen werd. Ten aanzien van openbare scholen is de wettelijke verplichting opgelegd om bij voorkomende vacatures de benoeming te doen plaats hebben uit wachtgelders hij het onenbaar onderwijs, behoudens door den Minister te verleenen ontheffing. Op de schoolbesturen rust echter niet een zoodanige verplichting ten aanzien van de wachtgelders bij het b ij zo n d e r onder wijs, hier wordt de verworven vrijheid op gepaste •vijv geëerbiedigd Alleen wordt bij het bezetten opengevallen plaats bij he» bij: 1-Iot zijn deze gevallen, waarop wij het oog hadden- Kwam aan een dezer scholen een leer kracht door hoventalligheid op wachtgeld te staan, dan werd de betrokkene geplaatst op de lijst van wachtgelders hij het open baar ondenvijs. Zoo'n wachtgelder werd genoodzaakt een benoeming bij het openbaar onderwijs te aanvaarden op straffe van verlies van zijn wachtgeld (wat reeds voorkwam), terwijl Ie gemeenten tot benoeming zijn verplicht krachtens de wet. llit de tegenzin der betrokkenen, d'e al leen wordt overwonnen door het uitzieh' op an een j verlies van het wachtgeld, blijkt genoeg dat >r enkel te doen heeft met voorstan- OFFICIEELE BERICHTEN. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal Maandag a.s. niet plaats hebben. Bij Kon. besluit zijn bevorderd bij het Cen traal B .reau voor de Statistiek: tot commies J. de Rave en A. L. M. Schmittmann, bei den thans, adjunct-commies en tot adjunct commies: J. C. van Venetië, thans klerk. FIN ANCIEN. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën van 17 Januari is de lieer C. L Levoir, gep. reserve-kapitein der infanterie, op zijn verzoek met ingang van 1 April 1029 eervol ontheven van zijn tijdelijke tew- stelling bij het Departement van Finan ciën (Bemiddelingsbureau voor wacht gelders). VLEECCHWAREN UIT ZWITSERLAND. De Minister van Arbeid heeft bepaald, dat met inachtneming van de bepalingen van het Kon. besluit tot uitvoering van artikel 30 van de Vleesclikeuringswet en van desbetreffende beschikkingen, tot weder opzegging eveneens vlceschwarcn mogen worden ingevoerd uit Zwitserland. BEMIDDELINGSBUREAU VOOR WACHTGELDERS. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de heer C L. Levoir, gepens. kap. der infanterie, eervol ontheven zijn tijdelijke tewerkstelling hij het Dep. van Financiën (Bemiddelingsbureau voor wacht gelders). wijs aangedrongen op benoeming van i ders van een zeer bepaalde openbare een wachtgelder en verzoekt de Minister in i school, die een C!.."stel ijk k-rakter Uk voorkomend eval te mogen vernemen I draagt. apport der sub-Oommissie uit de Com missie voor de Economische politiek. LAND- EN TUINBOUW. Inlsldlng. De sub-commissie (voorzitter minister Slotemaker de Bruine) uit de Commissie voor de Economische Politiek, heeft een uit gebreid onderzoek ingesteld naar den stand der werkloosheid. >rzoover dit onderzoek betrekking had op Land- en tuinbouw en Visscherij liep het >o vlot van stapel, dat daarover reeds een inport kon verschijnen. Dit rapport is zoo belangrijk, dat we In m tweetal artikelen de voornaamste con clusies weergeven. De eerste conclusies handelen over Land- en Tnlnbonw, beantwoorden verschillende vragen ove de werkloosheid in deze bedrijven, voor wa betreft omvang, aard, karakter, oorzaak en middelen ter bestrijding. DIERENBESCHERMING. INT. TENTOONSTELLING OP DIEREN- BES CHERWINGS GEBIED TE AMSTERDAM. Over de Intern. Tentoonstelling op gebied •an dierenbescherming. te houden in October ■•an dit jaar te Amsterdam, kan thans len medegedeeld, dat het uitvoerend comité er vour cen groot deel in geslaagd is de he- noodigde gelden hiervoor bijeen te brenger.. Allereerst door het vormen van een garan- tie-donds, waarin reeds door verschillende groote Dierenbeschenoingsvereenigingcn ir. Nederland en -u'ieren werd deelgeno nen. Ook kwamen vele giften binnen. Men wil echter nogmaals een beroep doen de belangstelling van de vele dieren vrienden in Nederland. Giften, hoe klein ook. uilen in ontvangst worden genomen door len len penningmeester: Mr. G. H. Arn- hardt Jr., rkhd: Ho'l. Bank v. Zuid-Ameri- ka, Heerengracht 438, postgiro 42G50, gem. giro No'. AA 1784, terwijl verdere inlirhtin gen gaarfre worden verstrekt door den len secretaris van het Comité: H. G. IJzerman Jr., p.a. Paleisstraat 31, tel 33866. BELASTING-M1SERE. Men schrijft ons: De burgers voor de ambtenaren? Ge zegt: neen. Maar toch heeft het er wel ins iets van. Met name belastingambtenaren verwc zich in dit opzicht vaak een slechte reputatie Of wat dunkt u van het volgende geval. Een belastingschuldige ontvangt in Oct. een aanslagbiljet uit zijn vroegere woon plaats. Hij meent echter te hoog te zij naan geslagen. Zijn eigen kasboek vertelt hem dat hij in het belastingjaar 192S1929 zeg ontving en de belastingontvanger oe- weert, blijkens het aanslagbiljet, dat het f 1050 is. Alleszins reden dus om te recta meeren. Dat gebeurt, nog in October gaat bezwaarschrift naar den betrokken in specteur. De man met zijn kleine inkomt wacht en wacht nog eens op bescheid. Op zijn bezwaarschrift komt niets los, te :;j do aanmaning om te betalen, die wel kwam, als zoodanig te beschouwen zou zijn, Natuurlijk moet er betaald worden, on danks de ingediende reclame. Maar zou het nu heusch onmogelijk ro weest zijn dezen man wat eerder behoorlijk te antwoorden? Drie maanden is toch een redelijke tijd. Ons dunkt het antwoord moet bevestigend luiden. Het geval, dat we bedoelen ressorteert on der de inspectie Dordrecht. Ook zonder dat we op ziin Braatsch over dit geval te keer gaan, wil het ons toch voorkomen, dat het geen kwaad kan geval als dit onder de aandacht der auto riteiten te brengen. Wat we bij dezen doen. DE ANNEXATIE. BARENDRECHT IS ER TEGEN. Na lange geheime vergadering werd ten slotte in openbare vergadering door den ge mcentcraad van Barendrerht hesloten op voorstel van den voorzitter krachtige actie te voeren tegen de door den gemeenteraad van Rotterdam aangenomen annexatieplan nen van een gedeelte dier gemeente. Omvang. Men kan van eigenlijk gezegde werkloos hoid (hoofdzakelijk seizoenwerkloosheid onder de landarbeiders eigenlijk s'cchts spreken in de streken met betrekkelijk groo te bedrijven, waarin akkerliouw een belang rijke rol speelt Dit zijn de zeekleigebieden van Groningen, Friesland, Noord- en Zuid Holland, Zeeiand en Noord-Brabant, alsme de de Veenkolonie aangrenzende zandgron den De akkerbouw vraagt 's winters veel min der handen dan in den zomer, zoodat sei zopnwerkloosheid haast onvermijdelijk is. In de weidestreken is het aantal arbeiders klein, terwijl het bedrijf 's winters en 's mers vrijwel evenveel werk geeft, met zondering van den hooitijd, waarin men het tekort aan handen aanvult met arbeiders it andere streken. In de zandstreken ontbreekt een eigenlijk gezegde landarbcidérsstand. De arbeider is hier tevens kleine hoer, die, a's hij niet it loondienst arbeidt, werkzaam is in zijn eigo: bedrijf. Z.O. Friet land, zuidelijk Groningen en ook sommige streken van Drenthe voi men in deze een uitzondering. Men heeft hier een overcompleet van arbeiders, die tijdelijkbuiten de provincie of streek werk moeten zoeken en in nood verkeeren, als zij "t niet vimtem. Op de rivierklei heeft de werkloosheid niel veel te beteeicenen. In den tuinbouw komt zeer weinig werk loosheid voor. terwijl deze door de toen°- ming der glasculturen sedert 1914 nog sterk is afgenomen. Oorzaken. Als ooi zaken noemt het rapport o.a.: ver hoogde arheidsloonen, invoering van machi nes, splitsing van bedrijven, werkloosheb in 't buitnland, uitbreiding der bevolking. Losse en vaste arbeiders. De verhouding tusschen het aantal losse en vaste arbeider» is in de eene streek i ders dan in de arrdere. al is zij niet altijd cijfers weer te geven. Over het algemeen ts na 1914 het aantal losse arbeiders toegeni men ten koste van d«at der vaste. Als voor naamste oorzaak mag worden genoemd hi streven naar bezuiniging op arbeidsloon, terwijl ook het gebruik van machines, spe eiaal van de dorschmachine, tn deze invloed hppft uitgeoefend. Op de werkloosheid heeft een en ander niet gunstig gewerkt. GIRONUMMER 58936 OOK EEN VRIJWILLIG. DOCH SLECHTS EEN KLEIN OFFER. Gij zijt gewoon, wanneer ge zeker bedrag ons gironummer laat overschrijven, dat ge daarvoor iets terugontvangt of reeds ont vangen hebt Laat het ditmaal eens anders zijn. Heel^ maal anders. Gireert een bedrag, groot of klein, déér- an zeg ik niets, dat moet ge zelf bcoordco- en; wek ook uw vrienden en kennissen op om het te doen, of doe het vóór hen; en reken er dan op, dat gij van ons niets, letterlijk niets terugontvangt, dan de een- roudige mededeeling, dat we het doorzon den ten bate van de zwaar beproefde gezin- in aan Hoek van Holland. Gij kent de Waarheid van Jezus' woord: het is zaliger te geven dan te ontvangen; helaas; zijn er ook menschen, die op dien zegen niet gesteld zijn: zij hebben niet ge leerd om te geven en dus bleef de zegen uit». En, al deden ze soms eens wat voor een goede zaak: het was geen offer. Ze be hoefden er zich zelf niets om te ontzeggen. De mannen aan den Hoek, ze brachten het grootste, het geweldigste offer, dat een mensch brengen kan: ze waagden en verlo- het leven, niet om ijdelheid of roem te verwerven; doch om stil. zonder ophef an derer leven te redden en daarna weer een bescheiden plaats te midden der burgerij in Zij hebben het offer gebracht; en de hun- m brachten het. Moeten hun nabestaanden het n nogmaals brengen? Zij verloren man en vader; moet er nn ook nog de ellende der armoede over de go- nnen komen? Zeker, een klein pensioentje is hun ge waarborgd, maar er zullen jaarlijks vele duizenden guldens noodig zijn, om voor voldoenden steun aan de gezinnen te zorgen. En deze uitkeering moet vaststaan, ook straks als de opvoeding der 37 kinderen veel vragen zal. Met minder mag ons volk niet volstaan, at zou onze nationale eer. welke door deze helden zoo hoog gehouden is, te na komen. En, we zouden onzen Christenplicht &1 lied slecht verstaan.. Brenge dan ieder van ons het vrijwillige offer: hetzij groot of klein; als "t kan heel want in vergelijking van wat an deren, die nu ten grave gedragen worden, gebracht hebben, wordt van u zeer weinig gevraagd. Dnórom blijft uw offer altijd klein, al is hd bedrag ook groot. Doch groot of klein: geef met een bewo gen en blijmoedig hart. Dan zult gij zegen ontvangen. Gironummer 58936, N. Leidsche Courant, Leiden. INGEZONDEN MEDEDEELING. I. VERZEGELDE ZAKKEN. Heerensingel 34-35, Telefoon 1523. Amstordam, Hilversum, Bussum, Haarlem. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 6 tot en met 12 Januari zijn in ons land aangegeven 18 gevallen buiktyphus (Arnhem 3), 318 van roodvonX (Amsterdam 27, Den Haag 29. Rotterdam 76 Maastricht S), 160 van diphterie (Amster dam 11, Rotterdam 12, Voerendaal 8). men. CHR. SANATORIUM ZEIST. JAAROVERZICHT DER VERPLEGING. Op 1 Jan. 1028 werden in het Sanatorium verpleegd 77 patiëntpn, n.l. 27 m. en 50 vr In den loop van het jaar werden opgeno men 01 m. en 158 vr. roorlat totaal verpleegd werden 88 m. en 208 vr. Hiervan werden hersteld of verbeterd afgeschreven 31 m. eti 90 vr. en niet hersteld of verergerd 28 m. en j 00 vr.: als overleden moesten nfgeprhrevetl ENCEPHALITIS NA INENTING I V'Z, ïjr helm,, h-1 In dezelfde week zijn geen gevallen van aantal patiënten 70. waarvan 25 m. en 51 vr encephalitis na inenting ter kennis van 'l Het aantal vernislagen bedroeg voor Staatstoezicht op de Volksgezondheid geko-1 het afgeloopen jaar 291S& Arbeid gehuwde vrouw. Doze arbeid is, voor zoover loonarbeid be treft, sedert 1914 afgenomen. Door de meeste berichtgevers wordt er op gewezen, dat de arbeid der gehuwde vrotnv niet leidt tot vermindering van de arbeids gelegenheid voor den man, aangpzien hi alleen werkzaamheden betreft, die voorKi men in tijden, waarin er toch reeds handen te Kort komen. Men zou het tegendeel kunnen zeggen dat de verdiensten van de vrouw er ni weinig toe bijdragen, om het totale inkomi van het arbeidersgezin zoo hoog te doen stijgen, dat zonder hulp van buiten of der gebrek te lijden, men de in den winter voorkomende periode van werkloosheid ka.i doorkomen. Loonen landarbeiders. Uit het overzicht blijkt, dat men vrij alge meen van oordeel is, da» de welvaart der landarbeiders sedert 1014 is toegenomen. Deze groote welvaart openbaart zich in de levenswijze en wordt eensdee's verklaard door het feit, dat de loonen meer zijn geste gen dan de kosten van het leven en ander deels door het toenemen van het grondge bruik. Rii de heonrdeeling van dezen vooruit gang moet echter in het oog worden gehou den. dat de looner der landarbeiders minder gestegen zijn dan die van de andere arbei ders en dat waarschijnlijk de toenemend» werkloosheid de loonsverhoogingen voor sommigen waardeloos heeft gemaakt. Transportgelegenheid. In het a'gemeen hebben land- en tuin houw niet te klagen over onvoldoende tran» portgelegenheld en den ongunstigen invloed daarvan op de werkgelegenheid. Slechts en kele streken make.t hierop een uitzondering Het ONZE PERS. i Hillegers- Niet genoeg kan gewaarschuwd worden te^en de zoogenaamde neutrale pers, en ons volk gewezen op zijn dure roeping om onze Christelijke Pirs te steunen. Ik schrijf dit. wijl mij dezer dagen ia handen kwam een stel afleveringen van een wekelijks verschijnend tijdschrift ,.Licht"(!) genaamd, dot zich aandient als streng populair-wetenschappelijk, en ook in onze kringen indringt, omdat liet beweerd zich inzake den godsdienst strikt neutraal te houden. Nu las ik in een der afleverin gen in een strijd over den Bijbel, onder meer dit: „De hóeken der Kronieken zijti een verzameling onbetrouwbare, lateio priestcrvervalschingen van historische let ten"; en: het verhaal van koning David, of schoon hij een bloedhond en landverader moet heeten, die toch een Godsman was. ve len zien hem voor den schrijver dor Psal men aan, waaraan hij part noch deel heeft, en waarvan zij (het gaat in dat stuk over het lezen van den Bijbel in Protestantsche landen) de helft niet begrijpen." Wetenschappelijk knn men dezen onzin zeker niet noemen, antichristelijk zeker. In een ander stuk trof ik een stuk. geti teld: „Een spiritistisch medium", waann zoogenaamde onthullingen voorkomen over menschen en dieren op de planeet Man, nog al met teekeningen en reproducties, zc'fs van het schrift dier menschen, dat wonderlijk gelijkt op het door mij gesigna leerde mornj.ionsche aendnhra, met allerlei onzin er bij. De schrijver vraagt aan het slot van zijn stuk. of dat medium een be driegster Is, en hr.re berichten en openba ringen humbug ziin?" en bij antwoordt? „Hij. die dat denkt is volkomen op een dwanlsnoor." Hij voeg* er een getuigenis er r aan toe. die beweert, „in tegen^follinc met zoo vete andere sniritisrhtljo-h,» media, nooit brnroofd hec-i munt uit .iare mediamieke gaven te slaan en zich v houdt van alle soorten van zwendel Het is arhande. dat in onze kringen zulke nonsens onder de oogen ook van onze kin. deren komt

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1