DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 7—8.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracbt: Zit ting van het Uestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Donderdag 27 tot en met Zondag 30 Dec. waar genomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenbyrg 12, Telef. 594. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren Bruining, Niemer, Schreu- der en Starck. De geneeskundige Zondagsdienst te Gegstgeest wordt waargenomen door dr. Timmermans, Telef. 390. tegen een regeling", dat de belegging van gelden thans zal worden opgedra gen aan één centraal lichaam inplaats van aan drie bestaande. Men zag hier in een economisch gevaar, omdat één lichaam uiteraard geneigd zal zijn de belegging bij voorkeur in één en de zelfde richting te zoeken, terwijl bij de bestaande lichamen aanmerkelijk ver schil van voorkeur bestaat. Gevraagd werd, of de regeering be reid is uit ieder der thans bestaande drie lichamen één lid te benoemen in den Beleggingsraad. Voorts oordeelde men het beter, dat ook beleggingen in buitenlandsche waarden mogen plaats hebben. Andere leden maakten bezwaar te gen de prioriteit, welke in art. 6 toe gekend wordt aan het rijk in de be schikking over de daar genoemde fondsen. Dit is onbillijk tegenover de provincies en de gem'eenten. Eenige leden konden ook de veran dering in de samenstelling van den Centralen Beleggingsraad niet toejui chen. KINDER VACANTIE-KOLONIES. Alle koloniehuizen van het Centraal genootschap, behalve het Boschhuis te Nunspeet, zijn weerom gedurende .en kele weken gesloten, voor de noodige herstellingen. Bij voldoende deelneming en daar is bij de onbetwistbaar gunstige resul taten van de winterverpleging wel haast niet meer aan te twijfelen, zullen de volgende tehuizen hun deu ren weer openen voor een breede scha re zwakke kinderen. Huis Heelsum op 17 Januari, het Ri vierhuis te De Steeg op 18 Januari,. Het Noorderhuis te Hoogeveen, op 19 Januari, Kerdijk en Zwartendijk te Egmond aan Zee op 31 Januari, het Emmakinderhuis te Wijk aan Zee op 1 Februari en Ons Genoegen te Oost- voorne op 8 Februari of 15 Maart, ter wijl zoo noodig ook het Zeehuis te Bergen aan Zee 2 Maart opengesteld kan worden. Het 10de huis, n.l. Veluwezoom-, wordt dezen winter verbouwd en in gericht voor plm. 100 kinderen. Aan de propaganda wordt intens ge werkt. In 1928 werden voorzoover nog niet vermeld de volgende afdeelin- gen opgericht of werd in beginsel tot de oprichting besloten: Amerongen, Barendrecht, Blija, Dalf- sen. Diepenveen, Driebergen, Eerbeek Eindhoven, Grafhorst. Haamstede Den Burg, Hattum, Hollum-Ballum. Kwadijk, Laren (Geld.). Loosdrecht, Muiden, Olst, Oldemarkt, Oudesluis, Papendrecht. Pernis, Ruurlo, St. Jo- hannesga, Souburg, Texel. Ursum, Utrecht Ziekenzorg, Vlachtwedde, Vriezenveen, Wervershoof, Wilnis, Winsum (Fr.), Ysselmuiden, Zevenho ven, Zweeloo. Het aantal afdeelingen, dat op 26 Maart 1927 nog 348 bedroeg, is sedert dien na afschrijving van de inmiddels opgeheven afdeelingen, gestegen tot 413. Het ideaal, in elke gemeente een afdeeling en hulp aan elk slap en zwak kind in Nederland, is dus in de verste verte nog niet bereikt. De provincie met het grootst aantal afdeelingen is Noord Holland, n.l. 84. Relatief echter winnen het Drente en Groningen, waar in resp. 3 en 7 ge meenten nog geen afdeeling bestaat. H. A. BEETS. Te Utrecht overleed op 62-jarigen leeftijd oud-notaris Beets, zoon van ^icolaas Beets, die hetzelfde huis be- voonde, waarin zijn vermaarden va- ter eertijds gewerkt heeft. De teraardebestelling is bepaald op daandag a.s. te half twaalf op de 2de .lgemeene begraafplaats te Utrecht. )E JAARVERGADERING DER A. R. PROPAGANDACLUBS. Donderdag werd te Utrecht in het aarbeursgebouw de jaarvergadering •ehouden van het verband van A. R. ^ropagandaclubs. De opening geschiedde door den leer J. Schouten, die daarna een wel- iomstwoord sprak. Hierna werd in bespreking gegeven Let schema voor de cursusvergaderin- ren door Dr. E. J. Beumer, over: „Par- ementaire geschiedenis". Aan de discussie namen deel de ïeeren Mr. Scheurer van Amersfoort, Varnaar van Sassenheim, de Bruijn an Pijnacker, De Wit van Haarlem, deyer van Pernis, Kuipers van Benne- -om, en Kreuzen van Meppel. De heer Beumer beantwoordde de Terschillende sprekers. Daarna werd gepauzeerd. In de middagvergadering" was aan le orde de bespreking naar aanleiding 'an het door den heer J. Schouten ge De opening van het Roemeensche parlement. Prins Nicolaas spreekt in het parlement de openingsrede uit. leverde schema over: „Sociale poli tiek". Aan de besprekingen hierover na men deel de heeren: de Jong van Nieuw Lekkerland, Mr. Scheurer van Apeldoorn, Bakker van Oosterbeek, Warnaar van Sassenheim en Mr. Ger- brandy van Sneek. De heer Schouten beantwoordde de verschillende sprekers. Ds. Sybesma, de tweede voorzitter, sprak een woord van dank tot den heer Schouten voor de wijze, waarop hij deze bespreking heeft willen voe ren. De secretaris, de heer R. A. den Ouden, deed alsnu eenie-fi mededee- lingen, en drong aan op krachtig wer ken, met name voor het orgaan, dat nog steeds exploitatietekorten heeft. De heer Schouten sprak een krach tig opwekkend slotwoord en drong aan op hard werken voor de Partij en voor de Propagandaclubs. Mr. Dr. Beumer ging voor in dank gebed. BOND VOOR NED. HERV. ZONDAGSSCHOLEN. In Hotel „Terminus" te Utrecht werd een vergadering gehouden met het doel te komen tot een nationale Vereeniging in het belang van den arbeid op de Hervormde Zondagsscho len. De vergadering stond onder leiding van den heer M. Noteboom te Goude rak. Deze deeldt mede, dat ruim twin tig Zondagsschoolbesturen en een aantal leiders reeds hun sympathie hadden betv.'vd met het gestelde doel. Hierna hield spr. tot betere oriëntee ring van de besprekingen een referaat over: „Het nut der Zondagsschool en de noodzakelijkheid van een nationale Hervormde Zond gssdhoolvereenUIng" Na het referaat ontstond onder de aanwezigen een levendige discussie, waaraan deelnamen de heeren A. Kok, van Feijenoord; C. Korevaar, Gou- driaan; Van Rheenen te Achterveld; G den Ouden, van Groot-Ammers; D. Vlasblom, van Zegveld; v. Hoogdalen, te Gorinchem; H. de Heer, te Ottoland Na eenige bespreking werd besloten tot het oprichten van een landelijke vereeniging onder den naam: „Bond voor Ned. Herv. Zondagsscholen", waarvan de grondslag zou zijn. Gods Woord opgevat naar de drie formulie ren van Eenigheid en het doel: Om door den arbeid op de Zondagsscholen de kinderen onder de beademing van Gods Woord te brengen. De middelen tot het bereiken van dit doel zullen zijn: 1. oprichten van Herv. Zondagsscholen; 2. leiding ge ven aan hen, die op de Zondagsschool arbeiden; 3. uitgeven en verspreiden van boeken, geschriften, periodieken, platen, roosters van werkzaamheden, kaartjes, enz. enz. Leden kunnen worden: a. Zondags schoolbesturen; b. Leiders en leidsters der Zondagsscholen; c. Kerkeraden- der Ned. Herv. Kerk; d. Besturen van J.V. en M.V.; e. alle belangstellenden in den Zondagsschoolarbeid. Voorts werd bepaald, dat in het voorjaar van 1929 weer een algemeene vergadering belegd zal worden, waar in een reglement vastgesteld en een bestuur zal worden gekozen. LUCHTVAART. DE KERST-POSTVLUCHT NAAR INDIë. De directie der K.L.M. ontving gis teren bericht uit Medan van de beman ning der PH-AEN, dat zij om 6.41 uur plaatselijke tijd uit Bangkok vertrok en om 13.35 uur pl. tijd te Medan is geland. Alles wel aan boord. BUITENLAND. DREIGENDE CRISIS IN FRANKRIJK Da positie van het Kabinet zeer wankel? Te Parijs circuleeren geruchten over een aanstaand aftreden van het kabi net. althans van Poincaré. Men acht het niet onmogelijk, dat ten gevolge van de meeninssverschil- len tusschen Poincaré en de overige ministers in verband met de verhoo ging der vergoeding voor de afgevaar digden, een nieuwe kabinets crisis zal uitbreken. Volgens sommige berichten moet Poincaré echter verklaard hebben, dat hij niet de kwestie van vertrouwen zal stellen en de ministers bij de kwestie in de kamer vrijlaat. Andere bladen zijn echter van mee ning, dat Poincaré van deze kwestie gebruik wil maken, om af te treden, aangezien de positie van zijn kabinet zëer wankel is geworden. De meerderheid van de Kamer zou echter op het oogenblik een crisis wil len vermijden, aangezien men aan den vooravond der regeling van de groote, uit den oorlog overgebleven vraagstukken staat en Poincaré daar bij niet gemist kan worden. Pomcaré's aftreden onvermijdelijk? De Fransche Senaat heeft het voor stel inzake de verhooging van de ver goedingen der parlementsleden aan genomen. Het heengaan van Poincaré wordt daardoor onvermijdelijk geacht en einde de volgende week verwacht, zoo seint de Parijsche corr. van de Msb. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. Een lichte verbeterinq. Het bulletin van gisterochtend werd in de hofkringen iets minder veront rustend beschouwd, dan dat van Don derdag, maar de verbetering was toch maar zeer gering. Belangrijk is de verklaring in het bulletin, dat de algemeene toestand van den koning niet die verbetering vertoont, die een week geleden werd verwacht. De algemeene toestand van den Ko ning houdt de dokters op het oogen blik het meeste bezig en men zal niet definitief van vooruitgang kunnen spreken, voor deze een belangrijke verbetering vertoont. Het feit, dat de plaatselijke toestand beter wordt, is hoewel voldoening ge vend, niet van onmiddellijk belang. Een goed teeken is de mededeeling in het bulletin, dat de dokters min der moeite hebben om den koning er toe te brengen voedsel tot zich te ne men, want dit is noodzakelijk voor het opbouwen der krachten. De maatregelen, die de dokters nu van plan waren te nemen, zooals in het bulletin werd aangeduid, zijn nog niet bekend gemaakt. Naar verluidt, zijn tijdens het con sult van gistermorgen de resultaten van het bacteriologisch onderzoek van Donderdag door Dr. Whitby bespro ken. Het bulletin van gisteravond luidde: De koning heeft heden een rustigen nacht gehad. De lichte verbetering, die hedenmorgen geconstateerd werd, bleef aanhouden. Na de publicatie van het avondbul letin verluidde, dat de Prins van Wa les besloten had, om heden Londen te verlaten voor een afspraak op sport gebied. De hertog en de hertogin van York zouden nu ook pas heden naar Londen terug keeren, inplaats van gisteravond. Een geneesmiddel uit de Ver. Staten. Gistermiddag is op het Buckingham Paleis een pak gearriveerd uit de Ver. Staten, waarin een product zat, dat Solution Dakin genoemd wordt, en dat de geneeskundige diensten tijdens den oorlog gebruikten om wonden van ziektekiemen te zuiveren. Dr. Sherman van de Carnegie Steel Company uit Pittsburg had aangebo den om een hoeveelheid van dit pro duct te zenden voor de behandeling van den Koning, en dit aanbod is dankbaar aanvaard. BOLIVIA EN PARAGUAY. Nieuwe grensincidenten. De gezant van Paraguay te Washing ton deelde gisteren mede, dat Boliviaan- sche troepen het fort Vanguardia weder bezet hebben en 20 K.M. opgerukt zijn. Uit La Pas wordt gemeld, dat de chef van den Boliviaanschen generalen staf de berichten over een nieuwen opmarsch der Boliviaansche troepen in het Gran Chako-gebied tegenspreekt. Het fort Van guardia was reeds een dag na den aanval der Paraguavsche troepen weer bezet en sedei-t dien hebben de Boliviaansche troe pen zich van eiken aanval onthouden. De Volkenbond had gisteien nog geen bevestiging ontvangen van het gerucht over een nieuwen opmarsch van Bolivi aansche troepen. DE OPSTAND IN AFGHANISTAN. De Sjiwari's zullen den strijd tot het niterste voortzetten. Naar uit Kaboel gemeld wordt, heeft de stam der Sjiwari's een oproep tot het Af- ghaansche volk gericht, waarin verklaard wordt, dat de stam zijn strijd tegen den Koning niet opgeeft. Zelfs indien het den regeeringstoepen zou gelukken de hoofd macht der opstandelingen te verslaan, zouden zij zich in de hergen terugtrek ken en zich niet aan den Koning over geven. De burgeroorlog is dus, in strijd met de optimistische berichten van de laatste 24 uur, niet geëindigd, doch slechts onder broken. In verband met de reis van de Koningin-Moeder naar den stam van de Sjifari's verklaart laatstgenoemde, dat haar geen gevaar dreigt. Onderhandelin gen worden nutteloos genoemd, daar de Koning het land met zijn moderniseerin gen niet tot welstand zal kunnen bren gen. DE WERVELSTORM OP DE PHILIPPIJNEN. Dreigende hongersnood. Het officieele rapport over de door den jongsten wervelstorm aangerichte schade spreekt van 500 dooden en een twintigtal verongelukte schepen. Het rapport meldt verder, dat tengevol ge van de aangerichte verwoestingen zes provincies der Philippijnen door hongers nood worden bedreigd. Een bedrag van 5000 p. st. is reeds naar Manilla gezonden ten behoeve van de door den storm zwaarst getrofenen. LAATSTE BOODSCHAP VAN AMUNDSEN? De authenticiteit nog niet vastgesteld. Naar uit Tromsö gemeld wordt, is aan de kust van Finmarken een flesch met mededeelingen over de tragedie van het vliegtuig „Latham" gevonden, die de on- derteekening Roald Amundsen dragen. Nadere bijzonderheden ontbreken. Op 't oogenblik kan nog niet gezegd worden, of de mededeelingen authentiek zijn. KORTE BERICHTEN. In Irak is een pokken-epidemie uit gebroken, die zich ondanks alle maatre gelen der overheid snel uitbreidt. De commissie van herstel zal 5 Ja nuari vergaderen, ter benoeming van de leden der expertencommissie. Mgr. Ruch, aartsbisschop v. Straats burg, zou binnenkort maatregelen nemen tegen Katholieke geestelijken in den El- zas, die een leidende rol in de autonomis tische beweging spelen. Denemarken en Portugal zien met ingang van 1 Jan. 1920 van hun exterrito- rialiteitsrechten in China af. De vijfde partij van de schaakmatch EuweBogoljubow is na 41 zetten afge broken. Euwe is een pion achter. De voorbereidende ontwapeningscom missie is door Jhr. Loudon tegen 15 April bijeengeroepen. In China worden 12 millioen perso nen door hongersnood bedreigd. Turkije heeft de protocollen tot af schaffing der in- in uitvoerverboden op huiden en beenderen geteekend. UIT DE OMGEVING. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. Voorzitter, tevens secretaris, bur gemeester van Griethaysen. Afwezig de heeren C. de Graaf en dr. H. Varekamp. No-tulen worden na Lzing onveran derd gearresteerd. Stemming begint bij den heer M. C. v. d. Burg. Mededeeling wordt gedaan van de ingekomen stukken, welke meeren- deels voor kennisgeving worden aan genomen. Het verzoek van de Nederl. Politiehondenvereeniging om als be gunstiger toe te treden wordt afgewe zen op voorstel van B. en W. Eenzelfde lot onderging het verzoek der gemeen te IJselmonde om adhaesie te betuigen aan haar adres aan den Minister Binnenl. Zaken over toepassing van art. 112a Gemeentewet. Vervolgens deelt de Voorzitter me de, dat hedenmorgen de Begrooting 1928 van Ged. Staten is terugontvan gen met enkele aanmerkingen, mee- ren deels van administratieven aard. Voor zoover noodig, vragen B. en W. 6.30 7.— 7.30 8. 8.20 10.- 6.45 7.45 8. Radio-Programma. WAT SR VANAVOND TB HOOK1IN ij HUIZEN, SiO.0, nu 0 uur 1S70 M, K. R. O. 5.30 Vooravondconcert. Gramofoonplaten. Lezingen. Engelsche les. Knipcursus. Lezing. Concert door salonorkest. Solozang en mannenkoor. Persberichten van Va* Dias. I HILVERSUM, 1060 M. A. V. R O. Fransche les. Tijdsein van de A. V. R. O.-klok, Vooravondconcert. Duitsche les. ','j.ji Politieberichten. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. V. A. R. A. 8.05 V. A. R. A.-avond. Tooneel. 10.Persberichten van Vaz Dias. j 10.30 Filmmuziek. KöNIGSWUSTERH.. 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 820 Lezingen. Daarna weer-, nieuws- en spon berichten en tijdsein. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Concert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.8 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsberid 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewl seld door muziek, 8.05 Vaudeville. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. 9.55 Vioolconcert. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 5.10 Koersen en berichten. 6.50 Landbouwberichten. 7.05 Gramofoonplaten. 7.50 Pianoles. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Causerie. 8.3(5 Concert. In de pauze persberichten. ZONDAG 30 DECEMBER. HUIZEN, 340.9 M.; na 6 1852 M. K. R. O. 8.30 Morgenwijding. Rede van den heer Jos. Mini te Amsterdam over: „Ou de ja; gedachte". N. C. R. V. 9.50 Kerkdienst vanuit de Ned. E vormde kerk te Sexbierum (I Voorganger: Ds. J. Nauta A; Ned. Herv. predikant te Sext rum. Organist de heer C. Grunstra. 1. Orgelspel. 2. Votum en zegen. 3. Psalm 68 vs. 10. 4. Lezen: De Wet des Heeren en Joh. 4 vs. 7—19. 5. Gebed. 6. Inleiding en voorlezing v. d. Te! 1 Joh. 4 vs. 9. 7. Psalm 118 vs 7 en 14. 8. Eerste gedeelte der predikatie. 9. Gezang 38 vs. 1 en 3. 10. Tweede gedeelte der predikatie 11. Dankgebed. 12. Psalm 146 vs. 1. 13. Zegen. 14. Orgelspel. K. R. O. 1.30 Geestelijk concert ui: 7" te Leuven. R. K. kerkzang. 4.30 Ziekenhalfuurtje. N. C. R. V. 5.35 Kerkdienst vanuit de Gei Kerk t* Almelo. Voorganger: Ds. W. L. Milo, ref. predikairt te Almelo. 1. Orgelspel. 2. Votum en zegen. 3. Psalm 97 vs. 7. 4. a. Geloofsbelijdenis; b. Avondzi vs. 7; c. Lezen: 2 Kon. 4 vs. 18- 5. Gebed. 6. Psalm 146 vs. 2, 3, 4 en 6. 7. Tekst: 2 Kon. 4 vs. 26. 8. Eerste gedeelte der predikatie! 9. Psalm 72 vs. 7. 10. Tweede gedeelte der predikatif vs. 10. 12. Psalm 13. Zegen. 14. Orgelspel. K. R. O. 7.30 Lezing van Pastoor Beuker. te Rotterdam. 10.45 Epiloog door klein koor. Gewijde zang. de goedkeuring om enkele cijfers' te zetten, wat algemeen wordt g«-v gevonden. Hierna wordt de agenda •gewerkt en komt aan de orde Punt Aanvrage gelden ingevolge art. 72 O.-wet door schoolbestuur Bijzond' School-Morsch. Uit een overgelegde kostenbere ning blijkt, dat voor aansluiting de electriciteitskabel met verlicht van het gebouw f 231 noodig is. 0 form het voorstel van B. en W. ait met alg. st. toegestaan. Punt 3. Credietaanvrage leggen terleidingbuizen Rhijnhofweg. De voorzitter treedt terug in de j schiedenis dezer aangelegenheid j zegt, dat de bestaande moeilijkhel

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2