meer in de gelegenheid worden gestéld, verzekeringen te sluiten tegen inbraak. Een zestal verzekeringsmaatschappijen heeft zulks al geweigerd. Thans heeft de Middenstandsvereeniging een beroep ge daan op het gemeentebestuur, en voorge steld om voor de veiligheid het politie corps uit te breiden. Mocht op dit ver zoek niet worden ingegaan, dan zal van wege deze vereeniging een particuliere nachtveiligheidsdienst worden ingesteld. Poging tot moord en zelfmoord. Men meldt uit Giethoorn: Dinsdagavond ongeveer kwart over ze ven werd Het anders zoo rustige dorpje Giethoorn in opschudding gebracht door een moordaanslag waarna de dader pro beerde zelfmoord te plegen. Een 33-jarige ongehuwde man bracht zijn hospita, de ongeveer 30-jarige vrouw van P. Scholten, met een bijl een drietal slagen toe, waarna de dader, vermoedelijk met een scheermes, zich ernstige verwon dingen toebracht, waaraan hij spoedig is overleden. De toestand van de vrouw is redelijk wel. De politie was spoedig ter plaatse, die onmiddellijk een onderzoek instelde, terwijl ook het parket uit Zwolle weldra verscheen. Verduistering. Bestuur en Raad van Toezicht van de Coop. Stoomzuivelfa- briek te Peize hebben aan den directeur van genoemde fabriek den heer de L. on gevraagd ontslag gegeven. De heer de L. wordt verdacht, dat hij verduisteringen heeft gepleegd en op grove wijze specu laties in granen heeft gevoerd op naam en voor risico van de Coöperatie, buiten medeweten en tegen uitdrukkelijk verbod van het bestuur in. Het tekort wordt op ongeveer ƒ13.000 berekend. Noodlottige vechtpartij. —Op den avond van den lsten Kerstdag, heeft in Vïer- lingsbeek een gruwelijke moord plaats gehad, meldt het „Hsgz." Ten huize van P. C. nabij de Haagsche Hoeve, werd een feest gegeven onder familieleden en ken nissen. Op een gegeven oogenblik ont stond er twist onder de gasten, naar aan leiding van een liefdesgeschiedenis. Een hunner, een 25-jarige landbouwerszoon, bracht een anderen, ongeveer 20-jarigen landbouwerszoon met een mes een doo- delijken steek in den linkerhalsslagader toe. Het ongelukkige slachtoffer was op slag dood. Nog drie andere personen, allen afkom stig uit Eindhoven, twee jongemannen van 20 jaar en een meisje werden gedu rende de vechtpartij gewond, de Jongelie den nog al zwaar, het meisje werd slechts licht verwond. De vermoedelijke dader van den moord werd onmiddellijk door de gemeeniepoli- tie in arrest gesteld in het gemeentelijk cachot. De politie heeft den dader aan een verhoor onderworpen, maar tot nu toe heeft hij nog niet hekend. Het onderzoek der Justitie en het ver hoor der getuigen duren nog voort. De vermoedelijke dader zal heden naar Den Bosch worden overgebracht. Hij staat minder gunstig bekend, terwijl het slachtoffer niet ongunstig bekend stond. De oorzaak van dit verschrikkelijke drama, dat het geheele dorp in rep en roer bracht, moet gezocht worden in mis bruik van sterken drank. Diefstal. Voor de Bossche Rechtbank werd gisteren twee jaren gevangenisstraf geëischt tegen N. K. en M. B. wegens diefstal van schoenen uit de fabriek van R. te Drunen. Boom op het lichaam, Te Rosmalen is de voerman A. van Lijssel bij bet ver voer van een boom doordat zijn paard schrok gevallen, waarhij hij den boom op het lichaam kreeg. Ernstig gewond .werd hij naar het ziekenhuis te 's-Herto- genbosch overgebracht. Hij heeft den lin kerenkel en het sleutelbeen in den lin kerarm gebroken en een zware kneuzing gekregen aan het onderlijf. Ernstige vaL Op Broekhoven te Til burg is de 18-jarige v. Herk van een in aanbouw zijnd huis gevallen. De jongen werd bewusteloos opgenomen en overge bracht naar het R.K. Gasthuis, waar hij van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden werd voorzien. INGEZONDEN. (Bultan tarantwooroelijkheid der Bedaetla.) DE VERGADERING DER STAAT KUNDIG GEREFORMEERDEN. Het ministerie Kuyper. Er heeft tegen de Christelijke par tijen en met name tegen de Antirevo lutionaire, en in 't hijzonder tegen Dr. Kuyper, altijd een geest gewoed van: scheldt maar raak, er blijft altijd wat van hangen". Hoe dikwijls heb ik niet uit den mond van socialisten gehoord: Dr. Kuyper? die heeft als minister niets gedaan voor de arbeiders. Ja, de worgwetten. Nu schijnen de Staatkundig Gere formeerden met dezelfde ziekte be- hebt te worden, tenminste op de open bare vergadering, te Leiden gehouden, heeft Ir. C. N. van Dis gezegd, vol gens het verslag „Het Kabinet Kuy per heeft bitter teleur gesteld. Een vloekverbod bleef achterwege, van we derinvoering der doodstraf was geen sprake, de vaccinedwang bleef gehand ha&fd, van een nieuwe Zondagswet of handhaving der bestaande, was geen sprake. Men had alleen het oog op de Vrije Universiteit, die den effectus ci- vilis verkreeg". Hier is iemand aan het woord, die een wetenschappelijke opleiding ge noten heeft, en niet ziet, of niet wil zien den zegen, dien ons Calvinistisch volk in de Vrije Universiteit heeft ver kregen, en hoe door ia verkrijging yan den effectus civllls het mogelijk is geworden, haar levensvoorwaarden stabiel te maken. Ik heb tegenstanders altijd geant woord: al had Dr. Kuyper niets afiders gedaan dan dat, dan had hij al ge noeg gedaan. Bovendien sprak deze heer onwaar heid, als hij beweert, dat Dr. Kuyper alleen oog had voor de Vrije Universi teit. Van iemand, die in bet openbaar optreedt, mag men toch verwachten, dat hij weet. dat het werkplan van het ministerie Kuyper was een stellig op den voorgrond schuiven van sociale hervormingen, alleen vatte hij de so ciale kwestie niet alleen in stoffelij- ken zin op, ootk, en in de eerste plaats, in geestelijken zin: vrijmaking van het onderwijs, maatregelen tegen de speelwoede, drankzucht en schending dei1 publieke eerbaarheid. En in stoffelijken zin waar de St. Geref. niets van hebben moeten herziening van de arbeidswet, vast stelling van het arbeidscontract, ver zekering tegen ziekte, verzekering te gen ongevallen bij de zeevisscherij, di to bij den landbouw en verzekering tegen invaliditeit en ouderdom. Uit een redevoering van Dr. Kuyper in de Tweede Kamerzitting van 4 Dec. 1903 citeer ik: „De vrijmaking van het onderwijs vereischt drie wetsontwerpen: één voor het hooger, één voor het middel baar en één voor het lager onderwijs. De wetsontwerpen, rakende het hoo ger en middelbaar onderwijs, hebben de Kamer bereikt. Dat betreffende het lager onderwijs is zoover gereed, dat de verzending naar den Raad van Sta te niet te lang meer op zich zal laten wachten; in elk geval zal het dit zit tingsjaar zoo tijdig inkomen, dat het, als de Kamer wil, desnoods nog lit jaar kan afgehandeld worden. Inzake de loterijen en het spel heb ben voorstellen do Kamer bereikt. Ter bestrijding van de drankzucht is een wetsontwerp bij de Kamer ingekomen. Over de arbeidswet heb ik niet te spreken, vermoedelijk zal zij nog voor dit kalenderjaar de Kamer bereiken. Het wetsontwerp op het arbeidscon tract is eveneens van den Raad van Het ontwerp ziekteverzekering Is verzonden naar de Kamers van Arbeid om advies. Wat de landbouw betreft., zal het daarvoor bestemde wetsontwerp ver moedelijk vóór de ziekteverzekering hier in behandeling komt, inkomen". Wat de invaliditeits- en ouderdoms pensioenen betreft, zegt Dr. Kuyper verder: „Begrijpelijkerwijs heeft men daar op van alle kanten, zonder onder scheid, zoowel van rechts als van links, met den meesten ernst aange drongen. Nu zou ik willen vragen: Is er nu in deze Kamer één afgevaardig de, die denkt of zich zou kunnen ver beelden, dat ér iemand meer in zijn schik zou zijn dan degeen, die op het oogenblik spreekt, indien de mogelijk heid bestond om metterdaad ook die zaak met dien spoed hier in de Kamer te brengen als men wenscht?" Hieruit blijkt dus, dat Dr. Kuyver nog voor heel wat meer oog had dan voor de Vrije alleen. Wist Ir. v. Dis dit niet? Dan moet hij niet in het openbaar spreken. Wist hij het wel, dan maakte hij zich schuldig aan opzettelijke mislei ding. Alle ontwerpen, die Dr. Kuyper zich voorgesteld had, zijn niet in 't Staats blad gekomen, dat is de schuld ge weest van de „Kuyper-hetze": haat te gen Kuyper was de gemeenschappelij ke wortel, waar van v. Karnebeek tot Troelstra en Ds. Kersten, als zijn partij toen bestaan had op stoelde en die het ministerie ten val bracht. Als Ir. van Dis zegt: ..Het kabinet Kuyper heeft niet gezorgd voor: vloek verbod, voor invoering van de dood straf, enz.", is dit even onzinnig, als wanneer ik zou beweren, dat Ds. Ker sten nu al vier jaar lid der Kamer is en dat wij dit nu ook nog niet hebben en dat er nog treinen op Zondag rij den, dat de Roomsche Kerken nog niet gesloten zijn, dat de coalitiezender een woord van Ds. K. te Huizen nog steeds uitzendt, enz. Tenslotte: waarom ik dit schrijf? Ie. Als protest tegen die vergadering waar het niet ging tegen die partijen, die met God en Zijn dienst niet willen rekenen in het staatkundig leven, maar voornamelijk tegen de A. R. Par tij. die, wat men er ook tegen moge hebben, in de Tweede Kamer en daar buiten steeds opgekomen is voor de souvereiniteit Góds tegen de revoluti onaire volkssouvereiniteit. 2e. Een pleidooi tevens voor de stu die onzer A. R. beginselen, vooral de parlementaire redevoeringen van Dr. Kuyper zijn het zoo overwaard, en ik geloof, mijnheer de redacteur, dat hieraan onder ons wat gaat mankee- ren. Ik hoor het ons Tweede Kamer lid Schouten nog zeggen in de Stads gehoorzaal, vier jaar geleden: „Studeeren, broeders, 9tudeeren en onze tegenstanders tegenspreken en altijd maar weer tegenspreken". Met dank voor de plaatsing. Voorschoten. D. LimbvVg. LEESTAFEL. „Antirevolutionaire Gemeente politiek", door Mr. J. W. Note- boom. Met een voorwoord van H. Colijn. Kampen, J. H. Kok. In dit boek ontvangen wij weder een tastbaar resultaat van de Dr. A. Kuy- perstichting. Er zijn in onzen kring wel eens menschen, die zeggen: Wat geeft ons toch die Kuyperstichting? Hoe wordt de rente van het millioen besteed? Deze vragers vergeten, dat de ar beid naast een practische belegging van de gelden voornamelijk bestaat in het ordenen en inrichten van een we tenschappelijke voorraadschuur. Als dat alles gereed is, dan kan vandaar uit geregelde leiding gegeven worden. Maar dat geschiedt ook nu reeds. In het maandschrift „Antirevolutio naire Staatkunde" komt maand aan maand een adviezenrubriek voor, waarin de schrijver van dit boek over allerlei practische vragen voorlichting geeft Dit .boek is daar een uitgewerkte samenvatting van. Hiermede wordt nu ieder A. R. gemeenteraadslid, maar worden, ook onze Burgemeesters, Se cretarissen en Ambtenaren gediend. Doch er ligt ook nog iets anders in Dit boek is een leiddraad bij de op stelling van een gemeenteprogram. Tot heden hadden wij daarvoor geen vaste leiding. Her en der verspreid be stonden wel geschriften over enkele onderwerpen. Hier en daar, vooral in de steden, was wel reeds een gemeen te-program vastgesteld. Ook was er, als wij ons niet vergissen, in één pro vincie een algemeen program. Doch meer en meer komt de be hoefte op aan eenheid. Hiervoor nu is dit werk van den Ad junct-Directeur van de Kuyperstich ting een uitnemende leiddraad .Het is vlot en gemakkelijk geschreven en 'n uitgebreid register vergemakkelijkt 't zoeken. Een handboek van blijvende waar de. H. „De haardvuren brandende", door G. Meima. Schetsen o.ver de opvoeding in huis. Kampen, J. H. Kok. Een van de moeilijkste problemen in de opvoeding is de behandeling van de rijpende jeugd. Wat al struikelingen door ouders en kinderen beide. De bedoeling van den schrijver is om in die moeilijkheden leiding te geven. In den vorm van schetsen worden enkele onderwerpen behandeld. De be doeling is om voor kinderen en voor ouders beide een lamp voor den voet te zijn. Zou het geen aanbeveling verdie nen om deze schetsen samen te lezen? In deze winteravonden op de a.s. feestdagen is er immers tijd voor. Wij achten het nuttig voor ouders en groote kinderen beide. H. „Van Jeruzalem naar Rome", door Dr. B. Wielenga. Kampen, J. H. Kok. Dit is het eerste deel van een reeks, die behandelt de ontwikkelingsge schiedenis der Christelijke Kerk, zoo als ons in de Handelingen der Aposte len beschreven wordt. Dit deel bevat: Van Jeruzalem naar Antiochië. Dr. Wielenga, die ons gaf „De Bijbel als boek van schoonheid", geeft in dit boek ons een blik in de schoonheid die hij schept. Deze eerste jaren van Christus' Kerk, zoo rijk aan machtige momenten, zijn bij uitstek geschikt om een vaardige pen als die van Dr. Wielenga te doen schilderen de Mag- natia Dei hier verspreid. Het is een boek. dat men niet ineens uitleest. Men leest en herleest en be studeert het en vertelt er anderen van. Een boek van 540 bladzijden. Een lijvige omvang, maar niet alleen daar om was het, dat onlangs iemand het vergeleek met de vette koeien van Farao's droom. Moge deze vergelijking ook opgaan in dien zin, dat men magere en onnut te romans laat verzwelgen door deze degelijke vette kost. Het lezen is een literair genot. H. „Geen algemeen© verzoening", door Dr. C. Bouma. Kampen, J. H. Kok. Er is van dit boek gezegd, dat de opzet teveel negatief is, zooals de titel het uitdrukt. Een recencent schreef: „Aan de gemeente is de bediening der verzoening gegeven, niet de pre diking van de leer geen algemeene verzoening". Men achtte het een gevaar, dat men teveel op ketterijen zal letten en het eigen positief standpunt niet handha ven. Naar het ons voorkomt, zal Dr. Bou ma wel goede redenen gehad hebben om op deze wijze de leer der verzoe ning te behandelen. Het voordeel lijkt ons, dat in de te genstelling een nog krachtiger waar schuwing ligt dan in een thetische be handeling. Zoowel dogmatisch als op het ge bied van Schriftverklaring valt uit het boek veel te leeren. H. „Wat ik op mijn Indische reis zag", door Dr. H C Rutgers. Kampen, J. H. Kok. Iemand, die Indië uit eigen aan schouwing kent, die weet, hoe moeilijk het is, om van dat onmetelijke gebied ook maar bij benadering een getrouw beeld te geven, zucht wel eens: Komt er dan nooit een eind aan die reisbe schrijvingen, die toch maar zoo wei nig ons zeggen? Zoo ongeveer namen wij dat boek op Nu ja, 't was Dr Rutgers, dus wij konden zeker zijn dat wij iets aardigs zouden te lezen krijgen. Maar erg hoog spande zich de verwachting niet. Maar al lezende ging ons toch een licht op. Dr. Rutgers laat ons Indië zien in verband met geheel de verre Oost. Onwillekeurig noopt hij telkens tot het maken van vergelijkingen, ook wanneer hij zelf het niet aanwijst. Dat is de groote waarde van deze op zich zelf eenvoudige reisbeschrijving. Het lezen en overdenken dubbel waard. H. „In de velden van Efratha", door Ds. J. J. Knap Czn. Kampen, J. H. Kok. Indien wij ons niet vergissen, was dit de eerste openbare pennevrucht van den bekenden Groninger Dominé. Dit is nu de derde druk. Ds. Knap heeft daarna veel en over velerlei onderwerpen geschreven. Steeds droeg zijn werk de strekking van innige, gemoedelijke onderwij zing, werk van diepzinnig zi-elsbestier. Dit boek was bestemd voor het Christelijk gezin. Het geeft óns in en kele meditaties de komst van den Heiland in het vleesch te aanschou wen. Ja, inderdaad aanschouwen, Ds. Knap zegt in een voorwoord, dat hem de lust nu en dan bekroop om enkele trekken wat vollediger uit te werken. Wij kunnen dat hegrijpen. Ds. Knap schreef zoo veel en voelde dan ook aa#, wat de behoefte van zijn lezers was. Geen wonder, dat hij nei ging gevoelt om wat breeder te schrij ven. Maar ook is er een eerbied voor het vroeger werk. Dat is Ds. Knap te sterk geweest. Wij meenen gelukkig, want de strek king van het boek is niet alleen uit nemend, maar ook de wijze van zeg gen is af. Het geeft in dezen vorm hetgeen noodig is. Wij lazen met ge noegen nog eens enkele meditaties over. H. „Persoonlijkheid en wereldbe schouwing", door Dr. J. H. Ba- vinck. Kampen, J. H. Kok. Dr. Bavinck heeft stormenderhand de harten veroverd met zijn psycholo gische studiën. Of hij ze geeft in den vorm van re devoeringen, of in den vorm van een voudige volkslectuur, dan wel in den vorm van diepzinnige wetenschappe lijke betoogen, steeds vindt hij luiste rende zielen. Dit boek is de persklare samenvat ting van een reeks lezingen voor de technische Hoogeschool. gehouden door het Haagsch Comité. Oud Gouverneur Generaal Idenburg schreef een inleiding, die doet zien, hoe deze fijnbesnaarde ziel genoten heeft van de levenswijsheid, die Ba vinck gaf. Hier is een probleem ontsluierd, dat doet zien het innige verband tusschen de twee woorden, waaruit de titel be staat. De wereldbeschouwing niet los van den persoon, maar ook de persoon het beheerschte voorwerp der wereld beschouwing. Een diepzinnig onderwerp, dat door de meesterhand van Dr. Bavinck is gevormd en pasklaar gemaakt tot een tastbaar object. Aan het einde van het boek slaakt men de verzuchting: Wat is het jam mer, dat wij zoo'n geest straks weer aan Indië moeten afstaan! Wat zijn Gods wegen tot wonderlijk. Wij dach ten Bavinck hier aan een onzer Uni versiteiten eenmaal als een lichtende ster, en nu gaat hij naar Solo. Maar toch ook weer is er stof tot dank, dat hij juist straks bij uitnemendheid de man zal zijn om de Javaansche volks ziel te doorgronden. Wij danken God daarvoor. H. „Licht en kruis", door A. K. Straatsma. Uitgevers Maatsch. Holland, Amsterdam. In deze korte schetsen, 22 in getal, toont Ds Straatsma zich in zijn kracht Rustig en gemoedelijk, van ziel tot ziel, als bij een huisbezoek, bindt hij den ernst op de ziel. De onderwerpen zijn geheel wille keurig gegrepen soms 'n enkele tekst, soms een heele psalm of een heele ge schiedenis, dan weer een bepaald per soon is het voorwerp waarover hij spreekt. Steeds is het overtuigend en getuigend van de liefde, die den ziele- herder dringt. En toch missen wij soms Iets. Wanneer hij spreekt over Mozes, over Simeon, over Paulus, dan vragen wij toch: was hier nu geen aanleiding om den blik ruimer te slaan? Was het verbondmatige hier niet meer dan het persoonlijke? Maar op zichzelf een zieletroostende en veilig leidende gids. H. „De bloeiende vlierstruik", door H. Bak els. Uitgave van De Tijdstroom, Huis ter Heide. 1928. Bakels is de man van de felle Bijbel- critiek. Deze critiek noemt hij de opkomen de waarheidszin inzake het met on juistheden en bijgeloovigheden en Godbeleedigende dingen opgepropte Bijbelboek. Zoo is Bakels, wat het principe aan gaat. Wat den vorm aangaat kiest hij gaarne de volgende titels: „Spaansche peper", „Prikkeldraad", en dergelijke. Heeft hij eens een zachtzinniger bui dan komt hij met een bouquet je als nu de bloeiende vlierstruik. Maar pas op, want tusschen de vlier- bloemen heeft de ondeugd snuif ge strooid. Van het boek is niets goeds te zeg gen, dan dat het bijzonder pakkend is geschreven. De stijl, de houw, is een betere zaak waard. Maar dat betere hebben wij van een spotter niet te verwachten. Zijn critiek gaat in dit boek voorna melijk tegen Rome. H. Jaarboek van de Vereen, van Vrijzinnige Hervormden 1928'29, N. V. Uitg.-Mij. De Wachttoren, Huis ter Heide. 1928. Dit derde jaarboek is met eenige moeite in het licht gekomen. Onder de vrijzinnigen in de Herv. Kerk is geen opgewekt leven. Dat is er nooit geweest. Het waren steeds de en kelen, die financieel het huis verzorg den, de anderen liepen achteloos uit en in. Het jaarboek draagt nog het stem pel van een simpele weergave van wat er omging Dat moge smakelijk zijn opgesteld, het is toch dor. Dor vooral, omdat het maar weinig van innerlijk leven doet getuigen. In de omgeving van Leiden is het al heel dor. Van de 39 gemeenten in deze Classis slechts 3 predikantsplaatsen voor een vrijzinnige; het zijn Boskoop, Nieuwveen en Oudshoorn. Was in Bos koop de vrijzinnigheid nog sterk, wij hebben de laatste dagen kunnen lezen, dat de kentering ook daar intrad. Voor wie op de hoogte wil blijven, verschaft het boek voldoende gege vens. H. „De Go.dsdienst in het licht der Zielkunde", door Prof. Dr. H. T. de Graaf. N. V. Uitg.-Mij. De Wachttoren, Huis ter Heide. 1928. Dit boek van den vrijzinnigen Leid- schen hoogleeraar vestigt de aandacht op de psychologische zijde van het godsdienstig leven. Voor wie het met oordeel des onder- scheids kan lezen, voor theologen al- zoo, bevat het tal van interessante ge gevens. Overigens blijkt wel uit dit werk, hoe groot de afstand is tusschen de psychologie der religie, beoefend door een modern geleerde, en Gods verbor gen omgang, dien zielen vinden waar Zijn vrees in woont. W. B. S ckeepstij dingen. HOLLANDAMERIK A-LIJN. RIJNDAM, 26 v. N. York te Rott. LEERDAM, 25 v. N. Orleans te Rott. EDAM, Rott. n. N. Orleans, 25 te Vera Cruz. SPAARNDAM, N. Orleans n. Rott., 28 BLOMMERSIJK, 27 v. N. York te Rott. NARENTA, Rott. n. Vancr., 22 V. Swan sea. RADNORSHIRE, Rott. n. Vancr, 21 v. Los Angeles. MEISSONIER. 21 v. Swansea te Vancr PARDO, Vancr. n. Rott., 22 v. Christo- bal. NEBRASKA, Vancr. n. Rott.. 22 te Los GROOTENDIJK, Rott. n. Vancr., 26 te Antwerpen. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. MELISKERK, uitr.. 24 v. Pt. Sudan. RIJPERKERK, thuisr., p. 25 Ouessant. RANDFONTEIN, uitr. 26 te Antw. HEEMSKERK, thuisr., 25 v. Marseille. JAGERSFONTEIN, uitr., 23 v. Dar es Salaam. RIETFONTEIN. thuisr., p. 22 Las Pal- mas. BILLITON, 26 v. Rott. n. Hamburg. SUMATRA, thuisr., 23 te Dar es Sal. NIEUWKERK. thuisr., 24 v. Kaapstad. WAALDIJK, uitr., 22 v. Mosselbaai. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. DRECHTSTROOM, thuisr., 25 te Rott. GROTIUS, 27 v. Amst. te Hamburg. ALKAID, thuisr.. 26 v. Takoradi. CERES, thuisr., 26 v. Freetown. DRECHTERLAND, thuisr. 24 V. Benlto TABANAN, uitr., 26 v. Duala. TEXEL, uitr., 26 v. Lagos. VULCANUS, uitr., 24 v. Las Palmas, IJ STROOM, uitr., 27 v. Amst. KON. PAKETVAART MIJ. NIEUW HOLLAND, Melbourne n. Ma cassar, 24 v. Brisbane. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MONTFERLAND, uitr., 26 v. Rio Gran de do Sul. SALLAND, thuisr., 25 v. Montevideo. EEMLAND, uitr., 24 te Rio Janeiro. ORANIA, uitr., 24 v. Lissabon. WATERLAND, thuisr., p. 26 Ouessant. AMSTELLAND. uitr., p. 26 Fern. Nor. KENNEMERLAND, 25 v. Hamburg te Amst. MAASLAND, thuisr., 26 v. Las Palmas STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". PRINSES JULIANA, thuisr.. p. 24 Gi braltar. J. P. COEN, uitr., 24 te Batavia. CHR. HUYGENS, uitr., 27 te Genua. RADJA, thuisr., 27 v. Marseille. RIOUW, uitr., 26 v. Suez. KON. DER NED., 26 v. Bat. n. Amst. SALAWATI, thuisr., p. 26 Perim. BORNEO, thuisr., p. 25 Gibraltar. SEMiBILAN, uitr., 26 v. Pt. Swetten ham. P. C. HOOFT, thuisr.. p. 26 Perim. ROTTI, uitr.. 23 te Sabang. KANGEAN, thuisr., 22 te Batavia. KRAKATAU, 24 v. Marseille n. Java

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6