NIEUWE LEIDSCHE COURANT van /RIJDAG 28 DEC. 1928 TWEEDE BLAD. KERK EN SCHOOL. NED. 11ERV. KERK. B ©1*0 epen, te Someren (toez.): de. heer A. Duets, cand. te Suos (Zwitser land). Aangenomen, naar BritsumIv. K. de Jong, te Ter Wispel Naar Hei- rto (toez.): J. Pot, te Opeinde. Naar Klundert: H. K. Queré, te Nijbroek. Naar Heeg: J. F. Th. v. d. Linde, te Wissekerke Naar Lemelerveld (toez.): IJ. Alkema, cand. te Sneek. Bedankt, voor Hoogeveen: J. A. van Nie, te Zetten-Andelst Voor Parrega: J. van Woerden, te Marken. GEREF. KERKEN. Beroepen, te Vlissingen: H. A. Wtiersinga, laatstelijk te Medan (met verlof hier te lande). Te Anna Jacoba- polder: A. de Bondt, cand. te Zwijn- drechi. CHR. GEREF. KERK. Bedankt, voor Celebes als 2e miss. predikant: C. v. d. Zaal, te De venter. GEREF. GEMEENTE. Beroepen, te Goes: M. Hofman, te Krabbendijke. EVANG. LUTH. GEM. Bedankt, voor Deventer: G. J. Duyvendak, te Bussum. VRIJE EV. GEM. Aaangenomen, naar Ierseke: I. J. Vasseur, te Veendam. BEVESTIGING, INTREDE, AFSCHEID. Ds. P. Smit hoopt Zondag 28 Jan. af scheid te nemen van de Chr. Geref. Kerk te Boskoop en hoopt op Zondag 10 Febr. a.s. zijn intrede te doen te Utrecht. Als bevestiger hoopt op te tre den prof. G. Wisse, van Apeldoorn. Ds. S. J. VOGELAAR, f In den ouderdom van bijna Ü4 jaar is len Kerstdag tengevolge van een hartverlamming overleden, ds. S. J. Vogelaar, predikant der Geref. Kerk van Heemse, tot vóór drie jaar direc teur van „De Glindhorst". Tot tweemaal toe heeft hij len Kerst dag nog het Kerstevangelie mogen verkondigen: dienzelfden dag echter nog werd hij weggenomen. Een ziek bed heeft hij niet gehad. Geboren 22 Januari 18G5, werd hij 5 Mei 1897 candidaat. Den 22en Aug. van dat jaar deed hij zijn intrede in zijn eerste gemeente, Apeldoorn, alwaar hij al spoedig zich met zijn gansche per soon aan zijn herderlijken arbeid gaf. De acht jaar, welke hij in Apeldoorn werkte, deden hem d..- liefde zijner ge meente verwerven. Maar ook in Gro ningen, waarheen hij in 1903 vertrok, werd hij een geliefde en bekende fi guur. Voor de Groningers is ds. Voge laar een stuwkracht geweest, die veel mocht tot stand brengen. 7 Mei 1914 ontving hij op eervolle wijze emeri taat; „De Glindhorst' riep hem als di recteur. De tien jaren aan deze in richting verschaften hem zijn grootste bekendheid. 21 September 1924 ging hij naar Heemse. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben morgen, om 1 uur, op het kerkhof te Heemse. Ds. A. J. SPLINTER. Het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland heeft aan Ds. A. J. Splinter predikant der Ned. Herv. Gemeente te FEUILLETON. De vreemde landlooper 27) -o- Meer dan ooit dacht hij aan zijn vrienden Elvvitz, terwijl hij tot zich zelf zeide, dat zij dat hetere bezaten, hetwelk hij zocht; maar wanneer hij het zich bewust was, dat het betere in vt-rband stond met God en de kerk, dan wierp hij deze gedachte 'weer ver van zich af. Gaarne zou hij Elwitz nog eens we der-zien, nog éénmaal de. reine lucht van zijn huis in willen ademen, maar het was onmogelijk. Er lag teveel tus- schen het verleden en het heden. Als zulke gedachten op hem aanstormden, werkte hij des te ijveriger, om dit te vergeten'. Wat hielp het hem ook, oude herinneringen op te halen? Stürmer, die hem gadesloeg, schudde treurig het hoofd: zijn vriend zag er ziek en ellendig uit, alsof al dat werken hem verteerde en zijn oog en vulden zicli met tranen als hij er aan dacht, dat er misschien een tijd zou komen, wan neer Gratzer hem alleen op de wereld zou achterlaten. De beide vriend enliadden hun bu ren dikwijls gezien, maar zij vermeden angstvallig met hen in aanraking te komen. Alleen als zij do kinderjuf frouw met de kleine Lily op straat of iu de gang ontmoetten, stonden zij even stil om een vriendelijk woordje tot het kind te spreken. Die begrijpt 't nog niet", zeido Gratzer; „zij kijkt ook vriendelijk te gen een vagebond". „Ja, die begrijpt 't nog niet", dacht ook Stürmei', als het kind hem toe knikte; .,-inderen zijn net als de en gelen". Toen hij vanmiddag het kleine Lent, met ingang van 20 Jan. eervol ontslag verleend. Ds. J. J. BUSKES. Naar gemeld wordt, heeft Ds. J. J. Bus ges, Geref. predikant in H. V. te Amster dam-Zuid, op dokters advies gedurende eenigen tijd zijn ambtswerk moeten neer leggen. Hij vertoeft thans elders tot her stel. Dr. W. KOLFHUIS. Dr. W. Kolfhaus van Vloto, de be kende Kuyper-bibliograaf uit Duitsch- land, die in meerdere plaatsen van ons land spreekbeurten vervulde, zal, zoo lezen we in „The Banner", in het voorjaar van 1929 de Vereen. Staten van Noord Amerika bezoeken. Hij wil een rondreis maken in de Chr. Geref. Kerk aldaar, om zedelijken en fiuancieelen steun te verkrijgen voor de Theologische School te Elber- feld en de Alliantie voor Geref. Ker ken in Duitschland. Dr. Kolfhaus denkt begin April zijn land te verlaten en in Mei en begin Ju ni in verschillende Amerikaansche Kerken op te treden. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. t) Gemeenteraad. ~rr*'v De Raad dézer gemeente vergaderde gistermiddag om 2 uur. Voorzitter de heer P. de Jong, wethouder. Aanwezig 10 van de 11 leden. Afwezig \^gens ziekte de heer Horsman. De voorzitter opent de vergadering met het gebruikelijke gebed en deelt mede, dat de Burgemeester wegens lichte onge steldheid de vergadering niet kan presi- deeren. De notulen worden hierna door den secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde de agenda. 1. Voorstel tot aaukoop van een strook grond te O. Wetering en t t overdracht van dien grond aan de R.K. Parochie van den H. Jacobus aldaar ten behoeve van den bijbouw van een lokaal. De voorzitter deelt mede, dat van het R.K. Kerkbestuur een verzoek is ingeko men om beschikbaarstelling van terrein. Aangezien de gemeente niet over terrein voor den bouw beschikte is het gemeen tebestuur in onderhandeling getreden met den heer Schoenmaker, eigenaar van den grond gelegen achter de school, die be reid is den benoodigden grond af te staan tegen een prijs van 8 per M2. Hoewel B. en W. de bedongen prijs wel wat te hoog voorkomt, is dit toch de eenige oplossing, omdat anders de school- woning zal moeten worden afgebroken. De heer de Vette vindt den grond te duur. De voorzitter zegt dat hiertegen niets te doen is. Bij het begin der onderhandelin gen vroeg de eigenaar nog een hoogeren prijs. Hierna wordt z.h.s. tot den aankoop besloten. Hierna hadden een viertal be noemingen plaats van leden van het al gemeen burgerlijk armbestuur van Alke made, van Rijpwetering en de Vrije en Lage Boekhorst. De heeren J. de Vette en T. J. de Graaf die periodiek moesten af treden, werden met overgroote meerder heid van stemmen benoemd. In de plaats van den heer W. Straathof werd benoemd de heer C. J. Verlaan en de heer W. Straathof werd gekozen in de vacature J. F. Henderitkx. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Ter- steeg werd benoemd de heer C. P. de Haas. Hierna had de vaststelling plaats van een aantal pensioengrondslagen. Aan de orde kwam vervolgens de vast stelling van een raadsbesluit tot aanvul ling van de instructies voor de ambtena ren ter secretarie. De secretaris deed ar- tikelsgewijze voorlezing van de aanvul lende bepalingen der verordening, waar bij een regeling weid getroffen bij ziekte, het ontslag op 65-jarigen 'eeftijrl en het tegengaan van schulden maken door de ambtenaren. Het ontwerp wrard onveran derd vastgtsteld. Ook de wijziging der g'meente begroo ting voor bet dienstjaar 192? werd onver meisje tegengekomen was, vroeg hij haar of zij met hem mec'e wilde gaan om mooie dingen te zien. Eigenlijk had hij er dadelijk weder spijt van dat hij die vraag gedaan had, maar het kind wilde beslist met he.m mede gaan en was overgelukkig met al het moois, dat zij zag. Gratzer legde de pen neer om naar het gekeuvel van het kleine ding te luisteren en bij het weggaan zeide zij: „Ik kom gauw weer terug!" De beide mannen keken het kind na en beiden zwegen, hoewel dezelfde ge dachte hun beider hart vervulde: dat ren familie-leven als van de Franken heerlijk moest zijn. Zij werkten stil vcort, want Stürmer had veel te doen tegen het Kerstfeest en zijn kunst voorwerpen werden veel gekocht. Het was stil in 't vertrek; men hoor de niets dan het krassen van Gratzer's pen over het papier en het kerven van Stürmer's mes. De twee mannen schrokken bijna, toen er plotseling aan de deur geklopt werd. „Binnen!" zei Gratzer gedrukt en verbaasd, en tot zijn groote verwonde ring trad de architect Frank binnen. Met den takt van een beschaafd man, hielp de bezoeker hun door alle verlegenheid heen. „Mijn kleine meid is vandaag bij u geweest", zeide hij, „en heeft volgens kinder-manier iets weggepakt, dat misschien waarde voor u heeft", met deze woorden wees hij op de teekening, die Lily medege nomen had. „O, als zij haar mooi vindt, mag ze haar gerust houden", ze' Stürmer. Frank wendde zich tot Gratzer: „Wij zijn al lang buren en kennen elkander ejgenlijk in 't geheel niet. Ge leeft bviden zoo teruggetrokken en hebt 't klaarblijkelijk zoo druk, dat het bijna verkeerd is een bezoek hij u te bren- anderd goedgekeurd. Een tweetal recla mes schoolgeld werden afgehandeld over eenkomstig voorstel van B. en W. Tot de ingekomen stukken behoorden behalve een aantal door heeren Ged. Sta ten goedgekeurde raadsbesluiten o.m. een verzoek van de Kon. Ned. Politiehondver- eeniging om als begunstiger toe te treden. Op dit verzoek werd afwijzend beschikt. Op de circulaire van den minister van A., H. en N. houdende verzoek om over te gaan tot het aanbrengen van eenige klei ne wijzigingen in de verordening op het keuren van waren, werd op voorstel van B. en W. goedgunstig beschikt. Voorts was ing:komen een schrijven van het gemeentebestuur van Leiden, houdende verzoek aan de gemeente Lei den ontheffing te verleenen van het ver bod, vervat in art. 2 van de verordening tot het storten van diepspeci-e in de Ka- gerplassen- met name de Spijkerboor. B. 'en W. stellen voor om hierop afwijzend te beschikken. Na toelichting wordt z.h.s. het voorstel van B. en YV. aangenomen. Aan L. van der Heden wonende te Oud- Ade wordt op zijn verzoek 75 pet. vergoe ding verleend van de kosten van vervoer van zijn leerplichtig kind naar Leiden. Op het adres van J. Remmerswaal te Nw. Wetering om in het genot te worden ge steld van 4 scholierkaarten van Nw. We tering naar Leiden, benevens een vergoe ding van ƒ7.50 per maand voor verblijf kosten voor zijn kinderen, wordt niet be slist, omdat reeds bij raadsbesluit van 2ö April 1928 hierop een beslissing is geno men en hij bij heeren Ged. Staten in be roep had kunnen gaan, betgeen hij blijk baar niet heeft gedaan. Het adres wordt dan ook z.h.s. voor kennisgeving aange nomen. Aan het bestuur der Christelijke Hoo- gere Burgerschool te Leiden wordt op voorstel van B. en W. besloten 50 sub sidie te verleenen. Tot slot komt nog ter sprake het geven van een gratificatie aan den volontair ter secretarie, den heer Th. Castelein. Genoemde persoon bevindt zich thans in militairen dienst. De heer Los is er voor de gratificatie te deelen onder Castelein en den tegenwoordigen volon tair. De heer Bontje acht het bedrag toch al niet hoog en zou er voor wezen de vol le 100 aan Castelein uit te betalen. De secretaris geeft een uiteenzetting van de werkzaamheden wélke door den volon tair worden verricht. Ten gevolge van steeds nieuwe voorschriften en het leggen van nog meerdere la9ten op de gemeente besturen is een volontair op de secretarie noodzakelijk geworden, zoodat wanneer Castelein uit dienst komt, spr. er voor is om hem een tijdelijke aanstelling als ambtenaar te geven ook met het oog op de toekomst van den heer Castelein Deze zaak is echter nog niet in de verga dering van B. en W. geweest, zoodat in deze vergadering hierover eerst dient ge sproken te worden. Aan den plaatsver vangend volontair kan dan pen gratifica tie gegeven worden wann-eer Castelein uit dienst komt. De Raad kan zich hier mede volkomen vereenigen, zoodat beslo ten wordt aan Castelein vvderom voor 1928 de gebruikelijke gratificatie te ver leenen. In bespreking komt nog het ontwerp- contract voor afgraving van de lande rijen te Buiksloot. Het contract zal nog op een punt aangevuld worden. Overigens kunnen de leden zich met den inhoud vereenigen. Rondvraag. De beer Bontje vesrigt de aandacht op den slechten toestand van den Nieuwen weg RijpweteringIloog- made. Spr. acht de toestand aldaar ge vaarlijk. Door het uitbreken van het paardenspoor zal reeds veel verholpen worden. De voorzitter zegt deze zaak in de vergadering van B. en W. te zullen bespreken. De heer Rietbroek acht het noodig dat een wals wordt aangeschaft voor het inwalsen van de sintels, welke op de wegen worden gebracht, want met een stamper krijgt men de bonken niet in den weg. De heer de Vette wijst op den gevaarlijken gevel van de ontruimde wo ningen te Rijpwetering. De jeugd is al druk bezig de woning at te breken. De gen. Maar", tot Stürmer, „niet alleen de onbescheidenheid van mijn Lily, maar ook het belang, dat ik als archi tect in uw kunst stel, voert mij tot u". Gratzer was verheugd over de waar deering, die zijn beschermeling te beurt viel. Deze wees den bezoeker al lerlei voorwerpen, die hij gemaakt had en teekeningen, die hem tot voorbeeld moesten dienen, en weldra waren de drie mannen zoo in 't gesprek ver diept, alsof zij elkander reeds gerui- men tijd kenden. Stürmer zat met ge spannen aandacht naar den architect te luisteren, als deze over de kunst en haar doel sprak, en Gratzer voelde zich in geheel andere sferen verplaatst. Plotseling brak Frank het gesprek af. „Mijn arme vrouw zit boven heel alleen, terwijl ik hier zoo gezellig zit te praten, dat is niet zooals 't behoort. Zij zou zoo gaarne luisteren en stellig ook gaarne de mooie teekeningen wil len zien. Hoe zoudt ge het vinden als we ons gesprek in mijn kamer voort zetten? Ge zoudt er mij een groot ge noegen mee doen. Slaat mijn verzoek niet af!" voegde hij er snel aan toe, ziende, dat Gratzer wilde antwoorden; „gaat met mij mede! Ik zou zoo gaar ne als goede buren willen leven". Een half uur later traden Gratzer en Stürmer bij de Franken binnen, en werden zeer vriendelijk door de beide eihtgenooten begroet. Onwillekeurig moest Gratzer telkens weder de jonge vrouw aanzien; zij herinnerde hem sterk aan mevrouw Elwitz. Er lag een glans in haar oogen, dien 1 ij ook in de oogen van deze opgemerkt had. en uit haar geheele persoon sprak een zeker iets, dat hem ook in mevrouw Elwitz zoo bekoord had. Het was reeds laat in den avond, toen de beidi vrienden vertrokken, nadat zij afgespioken hadden, dat voorzitter zegt onderzoek toe. Voorts klaagt de heer de Vette over het woeste rijden langs de Oude Wetering met de autobussen en de auto's van Muskator. De menschen liggen te schudden in bed. De heer Rotteveel vraagt of aan iemand te Oude Wetering vergunning is gegeven om de basaltsteenen uit de glooiing te halen voor het aanbrengen van een wa- terstoep. De voorzitter antwoordt, dat bij het gemeentebestuur geen verzoek is in gekomen. Spr. zal hiernaar een onder zoek instellen. Verder vraagt de heer Rotteveel om aan de schippers gelegen heid te geven om hunne schuiten behoor lijk vast te leggen door het slaan van pa len in den weg. Nu leggen de schippers hun schuiten vast door de pennen in den weg te steken, hetgeen z.i. niet bevorder lijk is voor het wegdek. Voorts vraagt de heer Rotteveel hoe het staat met de brug te O. Wetering. Spr. is er voor bij de her stelling spoed te betrachten, daar de brug slecht wordt. De heer Los bespreekt de vleeschkeu- ringsdienst bij Leiden. Het is spr. nog steeds onbegrijpelijk waarom we niet van Leiden af kunnen. Het contract laat im mers de mogelijkheid open lot opzegging. Het contract wordt voorgelezen, waaruit blijkt dat de termijn van opzegging reeds overschreden is. Voorts wordt nog ge klaagd over de slechte verlichting van den Stationsweg. Een tweetal lantaarns zijn gedemonteerd, omdat baldadigen de lampen steeds stuk gooiden. Sommige leden zijn van meening, dat deze toestand niet langer mag bestendigd worden. De politie moet dan maar beter toezien, opdat aan het vandalisme spoe dig een einde komt. Ook het voetballen neemt nabij het station een steeds groo- tere afmeting aan. Wanneer men in de Veen voetbalt, worden de ballen door de politie afgenomen, doch nabij het station kan ieder zijn gang maar gaan, terwijl men bovendien nog de kans loopt een bal tegen het hoofd te krijgen. De voorzitter zegt hiertegen maatrege len te zullen nemen. Hierna wordt de vergadering door den. voorzitter gesloten. ALPHEN AAN DEN RIJN. Op de Boskoopsche Pluimveeten toonstelling won de heer J. Roodakker lsten prijs en een z.e.v. voor Russische Brandneuzen. De heer R. de groot een Ie prijs voor een trio Java-krlelen en een le prijs voor Cochin Bieffhen. De heer A. de Blanken een 2e prijs voor Ind. Lach- duif en Gebr. Mens een le en een 2e prijs voor Postduiven en een le prijs voor een Ooievaarsduif. Men zie de advertentie der tentoonstel ling van Pluimvee en Konijnen in dit nummer. KATWIJK. Burg. Stand. Geboren: Arend, zv. A. Hazenoot en M. de Best; Jacob, zv. J. van Duijn en N. van Dijk; Gerrit, zv. G. Rem- melzwaal en M. van der Plas; Willem, zv. J. Haasnoot en P. Ouwehand; Hui- berdina Gijsbertha, dv. N. Parlevliet en H. G. Donner; Arie, zv. B. H. van der Plas en C. P. Fhilipsen. Ondertrouwd: W. Bruijn en W. van Duijn; J. Kloos en M. van der Boon; J. Guijt en G. Varkevisser; W. Ouwehand en H. van Rijn; G. de Jager en D. M. Minnee; H. Vooijs en E. Klinkenberg; D. Guijt en A. van Duijn. Getrouwd: J. Varkevisser en D. de Vreugd; J. de Jong en M. Ouwehand; B. van Dijk en J. Hoek; G. van Duijn en A. van Duijvenbode. Overleden: Antonius Caspers, oud 52 jaar, echtgenoot van A. Ebbing. KOORDWIJKEBHO'JT. Burg. Stand. Geboren: Elizabeth, dv. Th. v. d. Berg en D. Roodenhuis; Martina Jacoba, dv. A. v. d. Burg en J. van Wie- ringen; Petronella Anna, dv. J. H. v. d. Drift en E. Slootbeek; Johanna, dv. J. W. Franck en A. v. d. Berg; Petronella, dv. J. W. Franck en A. v. d. Berg; Theo- dorus Nicolaas, zv. J. M. van Schie en C. J de Ridder; Nicolaas Thtjodorus, zv. J. Frank bij hen aan zou kloppen zoo dikwijls hij hen tot een gezellig sa menzijn wenschte uit te noodigen. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Nu brak er voor de beide eenzame mannen een geheel nieuw leven aan. Stürmer beweerde in zijn geheele le ven nog nooit zoo vroolijk en gelukkig geweest te zijn als tegenwoordig, en zelfs over Gratzer's bleek gezicht kwam er nu en dan een lachje. Wan neer het werk gereed en het avond eten genuttigd was, luisterden beiden of het welbekende geklop weerklonk, de voorbode van een aangenomen avond. Dikwijls kwam c. kleine Lily; zij had óf een bestelling voor haar vader te doen, óf zij wilde mooie din gen zien, en door de verschijning van het kind weru de kamer opgevroo- lijkt. Wat kon de kleine babbelen en grappige vragen doen! Stürmer keek zijn vriend dikwijls wanhopig aan. ter wijl hij z ide: „Help me toch een beet je, ik ben ten einde raad!" Maar Gratzer wist dikwijls zelf even min raad, want het kind deed ernstige vragen; zij wilde van den hemel we ten, van God en den lieven Heere Jezus; duizend vragen bad zij en dui zend „waaroms", en dikwijls vond Gratzer geen antwo.ord voor haar. „Weet je dat niet?vroeg Lily wel eens; „Mama weet 't allemaal, Mama vertelt heel mooie verhalen; weet jij er geen van?" „Ik weet niets en ben volstrekt niet knap", antwoordde Gratzer op zeke ren dag. „Dan moet je leeren", besloot Lily, terwijl zij hem trouwhartig aankeek. Menii maal wendde Gr&tzer zich van het kind af; het was hem alsof die verwonderde kinderoogen tot in 't diepst zijner ziel dcor wilden dringen, en tóch mochten zij er niet in lezen. M. van Schie en C. J. de Ridder; Fran- cisca Johanna, dv. J. C. v. d. Voort en P. C. de Ridder. Overleden: Petrus Kerkvliet, 77 jaar, ongehuwd. Ondertrouwd: Hendrikus F. de Kan, 31 jaar en Johanna C. Caspers, 24 jaar; Tho mas F. A. de Lincel, 27 jaar en Catharina W. v. d. Klugt, 24 jaar. Gehuwd: Foppe Bruinsma, 24 jaar en Evertje M. Musegaas, 22 jaar. ROELOF ARENDSVEEN. In Memoriam Jac. Verhaar. Alhier is op 62-jarigen leeftijd overle den de heer Jac. Verhaar, die om zijn ver schillende functies, welke hij vervulde, algemeen bekend en bemind was. Hij was o.a. voorzitter van de Wielrijdersvereeni- ging „Het Stalen Ros", bestuurslid van de IJsclubs „Willielmina" en „Ijsvermaak is ons Genoegen", bestuurslid van de Zeil- vereeniging „Braassemermeer", alsmede van de Julianavereeniging. Hij had in ge noemde vereenigingen een werkzaam aandeel en van sommige was hij om zoo te spreken de spil waar alles om draai de. Zijn heengaan zal dan ook in de ver eenigingen waarvan hij lid was, zeer wor den gevoeld. Zijn nagedachtenis zal bij velen in aangename herinnering blijven. RIJNSBURG. Eerste steenlegging gebouw „Rehoboth". Gistermiddag om twee uur werd in te genwoordigheid van den Kerkeraad en bet college van kerkvoogden en notabelen in de Brouwerstraat alhier de eerste steen gelegd van het nieuwe lokaal der Xed. Herv. Gemeente, tot den bouw waarvan voor eenige maanden werd besloten, en waarbij de pastor loei een kort woord sprak. Gelijk aartsvader Izaak, voor wien 't bezit van een goede waterput met het oog op zijn talrijke kudden een levenskwestie was, langen tijd moest tobben, doordat de Filistijnen hem telkens de gegraven put ten weer ontnamen, doch eindelijk een put bekwam, waar de vijand hein met rust liet, zoodat hij dankbaar uitriep „Re hoboth", d.i. de Heere heeft ons ruimte gemaakt, zoo was de Herv. gemeente de laatste jaren aan Izaak gelijk. De om standigheden, geboren uit den groei en aanwas der gemeente, verhinderden als even zoovele Filistijnen steeds het bezit, van een goede put, d.i. het iiebben van voldoende plaats en gelegenheid voor bet vereeaigingsleven, vergaderingen en ca techisatie, alsook voor het hooren van W2ods Woord, voor een gemeente een le venskwestie. Als de gegraven putten steeds weer werden genomen, d.i. als de uitbreiding der gemeente, niettegenstaande de eerste en tweede uitbouw van de kerk, voortdu rend weer gebrek aan voldoende ruimte deed ontstaan, werd een en ander in de colleges en gemeente vergaderingen' ern stig besproken en voor Gods aangezicht gebracht mt als resultaat, dat de Hoorder der gebeden het mogelijk maakte, dat nu reeds het fundament van het nieuwe lo kaal kon worden gelegd. Nu zou de ge meente vooreerst van de Filistijnen geen last meer hebben en kon en nioest ook zij wel dankbaar spreken: De Heere beeft ons ruimte gemaakt. Met den biddenden wensch, dat dit gebouw in de toekomst aan Izaak's waterput, zoo vol van opbor relend frisch water, gelijk mocht zijn, dat er steeds het watei des levens mocht ge vonden worden, de verkondiging van een rijken Christus voor een armen zondaar, opdat er menige ziel pok in geestelijk op zicht'een Rehoboth mocht vinden, werd de steen ingemetseld en was de plechtig heid afgeloopen. GEMENGD NIEUWS. De inbraken te Lutterade. Men meldt uit GeleenLutterade; De vele inbraken van den laatsten tijd in deze gemeente hebben teweeg ge bracht, dat de middenstanders enz. niet Bij de Franken werden vaak ern stige gesprekken gevoerd; dikwijls bedekte plotseling een blos van schaamte Gratzer's gelaat, wanneer de architect de sociale vraagstukken van een christelijk standpunt beoordeelde; als hij veroordeelend, doch tegelijker tijd medelijdend sprak over degenen, die het volk opruien en op verkeerde wegen brengen, zonder de moeilijkhe den uit den weg te ruimen, die den menschen de kerk en Gods Woord ontnemen en er niets anders voor in de plaats geven. Het was geen overdreven vroom heid, die hier aan den dag werd ge legd. Frank was een nuchter, verstan dig man, die vast geloofde in den Bij bel. Hij wist wat hij wilde, en hield wat hij had. Ook zijn vrouw toonde een juist be grip te hebben van de toestanden om haar heen en wanneer zij rustig en zeker, met de meest vaste overtuiging zeide: „Wie den Heere verliest, heeft alles verloren en is de ongelukkigste mensch", dan klonken deze woorden in Gratzer's hart na. „Er is toch nog veel, dat iemand bevredigen kan", antwoordde hij op zekeren dag, „kunst en wetenschap, rijkdom en geluk". Zij had hem echter verbaasd aange zien zeggende: „Dat meent ge- toch niet? Ge wilt toch niet beweren, dat één van deze dingen, zonder God, den mensch bevredigen kan?" Gratzer bleef het antwoord schuldig; hij schaamde zich, dat hij God verlo ren had, en niet geprobeerd had Hem weder te vinden. Nooit waagde hij het thans, ernstige vragen spottend te beantwoorden. Er ging iets in zijn hart om, dat hij zelf niet begreep. (Wordt voTvolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5