t Dezer dagen heeft generaal Muller M assis een bezoek gebracht aan het re giment Wielrijders. De kranige jongens stonden in lange kolonnes opgesteld, can de spits hun leiders. Tusschen de rijwielen v.l.n.r. Generaal Muller Massis en Generaal Majoor van Mens. DAG AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- ftebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Pestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen'. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Donderdag 27 tot en met Zondag 30 Dec. waar genomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. VISSCHERIJ. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat met afwijking in zoover van het voorgeschrevene in art. 23, eerste lid van het Zeeuwsche Stroomen-vissche- rij-reglement, tot en met 31 December 1929 geen maat op schar en schol zal zijn gesteld. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. Blijkens een nader ontvangen be richt zal het s.s. Tambora van den Rotterdamschen Lloyd hedenmorgen eerst te 11 uur in Marseille aankomen. In aansluiting daarop vertrekt de Lloyd Rapide om 15.10 uur uit Mar seille en komt Zaterdagochtend om 12.02 uur in Roosendaal aan. Aankomst Rotterdam D.P. 13.35 uur en Den Haag H.S.M. 14.04 uur. LUCHTVAART. DE KERST-POSTVLUCHT NAAR INDIë. Volgens bij de K.L.M. ingekomen be richt, is de PH-AEN gistermorgen 6.45 uju plaatselijke tijuit Akiap vertrok ken en 15.15 uur plaatselijke tijd te Bangkok aangekomen. EEN NIEUWE VINDING VOOR HET VLIEGWEZEN. Men deelt ons bijzonderheden mede omtrent een nieuwe vinding op het ge bied van het vliegwezen. De heer W. Albers te Amterdam. heeft n.l. geconstrueerd een vliegtoe stel, dat volgens de uitvinding, ten doel heeft, zoowel verticaal te kunnen stijgen en dalen, in de lucht te kunnen stilstaan als in horizontale richting te kunnen vliegen. De constructie van het vliegtoestel, op welks vinding octrooi is verleend, komt in korte trekken hierop neer: Aan de romp zijn onder- en boven vleugels bevestigd. Do ondervleugels zijn vaste van ventilatiekleppen voor ziene draagvlakken, terwijl de boven vleugels verstelbaar en draaibaar zijn. De staartvlakken kunnen ten opzichte van elkander in horizontale en verti cale standen worden ingesteld. De verticale as van de bovenvleugels en de propeller (welke beide op één motor lcopen, daar het toestel slechts een motor vereischt) kunnen ieder afzon derlijk in- of buiten werking worden gesteld. Het landingsgestel bestaat uit luchtbuffers. De werking is als volgt. Bij verti caal stijgen worden de bovenvleugels in roteerende beweging gebracht, ter wijl de ventilatiekleppen der onder- Vieugels worden geopend en de staartvlakken in een verticalen stand worden gebracht. Bij overgang tot de horizontale vlucht wordt de propeller in werking gezet en het aantal om wentelingen van de bovenvleugels wordt successievelijk verminderd, zoodat stijging niet meer plaats vindt. Bij voldoende vliegsnelheid worden de bovenvleugels vastgezet, waardoor het toestel in het type tweedekker veran dert. De stabiliteitsverzekeringen van het vliegtuig zijn in voldoende mate aanwezig en wel door de bovenvleu gels als hoofdstuurorganen; (hierbij dient n.l. te worden opgemerkt, dat de beide helften der bovenvleugels ieder afzonderlijk in alle gradenstanden kunnen worden ingesteld), ondervleu gels met aanwezige ventilatiekleppen en staartvlakken. De verticale daling en landing kan met en zonder motori- schen arbeid plaats vinden. Deze wordt verkregen door de wederom in rotatie (roteerende beweging) gebrach te bovenvleugels. De voordeelen tegenover de bestaan de vliegtuigen, autogiro's, helicopthe- res enz., bestaan hoofdzakelijk hierin, dat het toestel bij motorstoring tijdens de vlucht veilig kan landen, hetwelk, zcoals uit het bovenstaande reeds blijkt, door het automatisch dalen mo gelijk is. Bij gedwongen landing zal het toestel volgens de uitvinding ter plaatse weder kunnen opstijgen. Het landingsterrein behoeft niet groot te zijn. Het nieuwe vliegtuig zal voor alle denkbare doeleinden geschikt zijn. BUITENLAND. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE. De toestand minder gunstig. Het gisteravond gepubliceerde bul letin omtrent den toestand van ko ning George luidt als volgt: „De toestand van den Koning is vandaag niet zoo gunstig geweest. De Koning heeft met tegenzin voedsel tot zich genomen en zijn krachten hebben zich minder goed gehandhaafd. De pols blijft regelmatig". Officieel werd gisteravond medege deeld, dat de gewone ochtend- en avondbulletins heden weer zullen ver schijnen. Na het bulletin van gisteravond, dat het eerste minder geruststellende is, dat de doktoren de laatste dagen uit gegeven hebben," heerscht er op het Buckingham Palace minder groot ver trouwen. Men kan er uit opmaken, dat er een stilstand in den vooruit gang van den Koning is ingetreden, De verklaring, dat de pols regelma tig blijft, is niet geheel geruststellend. Het beteekent, dat, hoewel de dokto ren op het oogenblik tevreden zijn, men de toekomst met de grootste voorzichtigheid moet afwachten. Voor het eerst sedert Zondag is er weer een radio-therapeutische behan deling toegepast. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Dr. Stresemann geCntervieuwd In een interview heeft minister Stre semann verklaard, dat Duitschland krachtens art. 431 van het Vredesver drag van Versailles recht heeft op de ontruiming van het Rijnland. Dit artikel toch zegt, dat het Rijn land zal worden ontruimd, wanneer Duitschland zijn verplichtingen ver vult en niet pas, wanneer het zijn ge- heele schadevergoedingsschuld heeft betaald. De regeling van Dawes nu is geen bloote betalingsgelofte van Duitsch land, doch stelt voor een geregelde betaling van overeengekomen annu- iteiten effectieve panden, die boven de bepalingen van het vredesverdrag uit gaan. Wij hopen allen, dat de arbeid der commissie van deskundigen tot een uiteindelijke regeling van het schade- vergoedingsvraagstuk zal leiden, doch zelfs als dit niet het geval mocht zijn, zou de Daweeregeling voldoende waar borgen geven om de voorwaarden van art. 431 als vervuld te beschouwen. De minister besloot met uiting te geven aan de verwachting, dat de ar gumenten van Duitschland gehoor zullen vinden en te zamen met de ge wichtige politieke en moreele argu menten zullen leiden tot het opruimen van het laatste militaire overblijfsel uit den wereldoorlog. DE OPSTAND IN AFGHANISTAN. Oproep van Amanoella. Uit Kaboel wordt gemeld, dat Ama noella een oproep tot het Afgaansche volk heeft gericht, waarin hij een po litiek van vrede aankondigt en toezeg gingen doet aan de religieuze gemeen schappen en waarin hij steun verlangt van de geheele bevolking tegen de op standelingen. Te Kandahar heeft zijn moeder over eenstemming bereikt met de vertegen woordigers van de religieuze gemeen schappen. De opstandelingen zullen opgeroepen" worden, hun strijd tegen de regeeringstroepen te staken. Verder heeft de Koning den Kroon raad bijeen geroepen. NIEUWE OVFRSTROOMINGEN IN BELGIë. Het dorp Grembergen onder water. Ten gevolge van een nieuwe dijkbreuk van de Schelde in de streek van Dender- monde staat het dorp Grembergen weer geheel onder water. In de straten is er 70 centimeter water. Het verkeer per as is onderbroken. Tusschen Hamme en Dendermcnde is de spoorweg .eveneens op verscheidene plaatsen overstroomd en in het station GrembergenMoerzeke bereikt het water een hoogte van 1 meter 20. Het treinver keer is sedert Donderdagochtend stop ge zet. Te Moerzeke waar het centrum van het dorp, dat op een kleine hoogte is ge bouwd, tot dusver was droog gebleven, is het water nu gestegen tot d n drempel van de kerk. De overstrooming heeft zich uitgebreid in noordwestelijke richting. FINANCIERS NAAR RUSLAND. Zij zullen er welkom zijn. Een bericht uit Moskou aan de Engel- sche bladen meldt, dat volgens het offi- cieele Russische telegraafagentschap de Britsche financiers en industrieelen, die voornemens zijn naar Rusland te gaan voor een „verkennings"-reis, door de sov jet-regeering met open armen zullen wor den ontvangen. Het oogmerk der Britsche bezoekers is de kansen te onderzoeken voor het beleggen van Britsch geld in Rusland. In de officieele mededeeling wordt ge zegd, dat de Russische ambassade te Pa rijs eenige maanden geleden op de hoog- "te werd gebracht van het voornemen van een groep financiers en industrieelen om Rusland te bezoeken om de mogelijkhe den na te gaan van economische samen werking tusschen Rusland en Groot-Brit- tannië. De sovjet-regeering heeft toen te kennen gegeven, dat een dergelijk bezoek haar welkom zou zijn en dat de Britsche delegatie in de gelegenheid zou worden gesteld te Moskou regeeringsautoriteiten te ontmoeten en kwesties, die hen inte resseeren, te onderzoeken. HOOVER NAAR WASHINGTON VERTROKKEN. Onverwachte terugkeer. Uit Washington wordt gemeld, dat Hoover onverwacht zijn reisroute heeft gewijzigd en zich direct voor Washington heeft ingescheept. President Coolidge heeft van dit plan bericht ontvangen. Dit feit wekt te meer verrassing, waar het in de Vereenigde Staten eenigszins traditie is, dat de nieuw-gekozen president de hoofdstad niet bezoekt vóór de ambtspe riode van zijn voorganger afgeloopen is. Algemeen is men van meening dat de onverwachte terugkeer van Hoover naar Washington, waarvoor hij zijn oorspron kelijk plan om naar Florida te gaan heeft laten .loopen, moet worden toegeschreven aan zijn wensch, mede te werken aan de benoeming van de Amerikaansche des kundigen, die in Europa aan de komende conferentie zullen deelnemen. KOnTE BERICHTEN. De Belgische socialistische onderwij zers overwegen aansluiting bij het I. V. V. Nederland, Zweden, Denemarken en Portugal doen afstand van hun exterri toriale rechten in China. Het aftreden der Joego-Slavische re geering moet op last van den koning tot einde Januari zijn uitgesteld. De mijnwerkersstaking in Penssyl- vanië is geëindigd na twintig maanden te hebben geduurd. De Russische volkscommissaris van buitenl. zaken, Tsjitsjerin, zal nog gerui- men tijd, uitsluitend om gezondheidsre denen, in Duitschland blijven. Hij is niet voornemens conferenties e.d. te houden. Een op 3 November uit Wesermünde ter haringvangst uitgevaren stoomtraw ler is niet teruggekeerd. Vermoedelijk is het schip met een equipage van 19 man aan boord vergaan. Briand heeft thans het wetsontwerp betreffende de toelating van missie-orden en gedeeltelijke restitutie van geseque- streerde kerkelijke goederer. aan de ka mercommissie voorgelegd. Op Kerstdag is het stadje Trangle in Nieuw Zuid-Wales (Australië) afgebrand. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. De VOORZITTER deelt mede, dat ingekomen is een voorstel van de huis houdelijke commissie tot wijziging van het reglement van orde, strekken de om het mogelijk te maken, dat de leden van een spreekgestoelte het woord kunnen voeren. Voorts deelt spr. mede het besluit der centrale afdeeling ter behandeling in de afdeelingen van eenige wetsont werpen en het bovengenoemde voor stel der huishoudelijke commissie. De vergadering wordt te 2.10 uur verdaagd tot Vrijdag 11 uur. UIT DE OMGEVING. SASSENHEIM. Tentoonstelling van vroege bolgewassen. In aansluiting op ons bericht van gis teren omtrent de tentoonstelling van vroege bolgewassen in het gebouw Bloem- lust, alhier, zijn wij na een nauwkeurige bezichtiging van het aldaar geëxposeer de thans in de gelegenheid een meer vol ledig overzicht te geven. Direct rechts van den ingang staat de inzending van de fa. W. J. Eldering Zoon te Overveen, waarvan de e.v.t. Fas cination omringd door de mooie Narcis sen Christmas Glory aardig uitkomt. Daarnaast komt de fa. Th. P. van de Nauland van Voorhout met vier soorten Mendeltulpen, waarvan de soorten Glory en Superba zeer mooi zijn. Ook King of the Reds, hoewel een oude bekende, is een bijzonder mooie tulp. Indien men in aanmerking neemt dat deze soorten reeds Radio-Pro gramma. WAT SR VANAVOND TC HOOREN I] HUIZEN, MO.#, n* 8 uur 1870 M N. C. R. V. 5.Middagconcert. Zang en muziek. K. R. O. 7.Cursus in Paedagogie. V. P. R. O. 7.35 V. P. R. O.-avond. Zang, muziek en causerie. 10.Persberichten van V&x Dias. j HILVERSUM, 1060 M. A V. R. O. 5.30 Spreekuur v. d. Radio-dokter. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.15 Cursus voor schippers. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Concert. 8.50 Lezing. 9.35 Vaudeville. 10.Persberichten van Vaz Dias, KöNIGSWUSTERH.. 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 8.50 Concert. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. 10.05 Beelduitzending. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Concert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Symphonie-concert. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris', 1750 M 5.10 Koersen en berichten. 6.50 Landbouwberichten. 7.05 Gramofoonplaten. 7.50 Engelsche les. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Causerie. 8.50 Concert. In de pauze persberichten. op 8 Dec. onbehandeld in de kas gebracht, werden, zoo is bet resultaat zeker zeer gunstig te noemen. De Fa. Gebrs. Segen te Lisse laat ook een mooie inzendini hyacinthen en tulpen zien, waarbij Men deltulp Early Sensation uitblinkt. De fa Vreeburg te Lisse exposeert zeer smaak vol een aantal tulpen welke alle variaties van oranje toonen en voorkomen uit krui singen van Brilliant Star met Prins van Oostenrijk. Als bijzonder mooie exempla ren kunnen wij noemen Quick, Thom&= Edison en Attraction. De firma Warnaar Co alhier, laat een mooie collecte Mendeltulpen zien, waarvan wij in de eerste plaats om haar prachtig roode kleur Scarlet Wonder wil-; len noemen, vervolgens Early Sensation, Majestic en Willy, terwijl deze firma ook een bijzonder mooie enkele Narcis Magni-1 ficence toont. De firma L. Onderwater ie Lisse bracht als curiosum e.v.t. Brilliant Star, gegroeid uit bolletjes tusschen blad en steel. De fa. J. C. van Woerden te Lisse brengt drie Mendeltulpen, waarvan Men- deltulp Parkinson schitterend is, terwijl Premier o.i. de mooiste roode tulp is, wel ke op deze tentoonstelling Je vinden is, De fa. N.V. C. G. van Tubergen te Haar lem exposeert een groote collectie Hya cinthen in alle mogelijke kleuren in de gewone handelssoorten, welke over het algemeen zeer geslaagd is. Als mooie ex emplaren noemen w?j de dubbele roode hyacinth Victor Emanuel, enkel rood Ge neraal Pelissier en Garibaldi. De fa. van Zonneveld en Philippo komt eveneens met een flinke inzending uit en maakt te recht propaganda voor Holl. Irissen door inzending van de vroegste soort n.l. Wed- gewood. Verder toont deze inzending ver scheidene mooie hyacinthen in de- gewo ne handelssoorten. Zulu Kink valt daarbij op daar haar bijzonder donker paarsche kleur, tevens een zeer decoratief werkend mandje met enkele blauwe Nare. Bis marck. De N.V. H. de Graaff Zoon te Lisss is met een groote collecte Mendeltulpen; uitgekomen, waarvan wij als vooral be zienswaardig willen noemen de Mt. First Rate, Leonidas, Fabione en Parcifal. In het midden van de zaal exposeert d« fa. Leo van Grieken Zoon uit Lisse o.a, e.v.t. Diadeem en d.v.t. Scarlet Cardinal, beide zeer mooie exemplaren. Van het door de fa. Gebr. Tromp van Lisse ten toongestelde vermelden wij nog de Mt, Pinkie en Delicate. Hoewel de eerste iets klein is, heeft ze een mooie zacht rose kleur. De fa. G. van der Mey Zonen te Lisse brengt drie mooie hyacintbensoorten. De geprepareerde enkel blauwe Czar Peter,; de zeer mooie ongeprepareerde enkel rose? hyacinth Heraut en de prachtig roode en-; hele hyacinth Vesuvius. Van de inzending der fa. Gebrs. Nieu- wenhuis te Lisse is waard te vermelden Mendeltulp Fridjof Nansen. Wat Tri- umphtulp Indus betreft, hoewel goed in: groei en vorm, zoo meenen wij toch, dat de gewone Wm. Copland wat kleur be treft te prefereeren is. De fa. P. Bijvoet Co. te Overveen brengt een prachtig' collectie enkele hyacinthen Jan Bos i«; wijnrooden kleur. De N.V. Braam Zoonj uit Heemstede komt uit met een moo.*) collectie hyacinthen, waarvan wij vooial willen noemen de enkele hyacinth Mont®j Rosa, waarvan de trossen kolossaal zwaar zijn. Ook de enkel rose hyacinth Winsomp. is magnifiek. De nieuwe enkele blauw' hyacinth N 366 is ook waard vermeld t' Een kijkje in Londen. In Highstreet en Denmarkstreet was de verwoesting na de gasontploffing w-el het hevigst. Uit de gaten, welke in den grond ge slagen waren, steeg met groot vlammen het brandende gas op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2