Aan het einde der Week Dreigde enkele dagen geleden, dat we met Kerstmis, als overal in de Christelijke wereld het gezang „Vrede op Aarde'' zou weerklinken, weer in een nieuwen oorlog zouden zitten, ge lukkig heeft de president van Bolivia moeten inbinden, doordat alle Zuid- Amerikaansche Staten een afwijzen de houding tegenover zijn optreden aannamen. Bovendien hadden de Ver. Staten laten weten, dat Bolivia, als het tot oorlog kwam, geen financieelen steun van Amerika had te verwachten. Ook de'paus had bij beide regeerin gen aangedrongen op het bewaren van den vrede. Hij bedoelde geen tusschen- komst, maar alleen een vaderlijke ver maning. Paraguay, dat aan 't mobiliseeren was, heeft deze mobilisatie niet voort gezet en Bolivia heeft zijn troepen naai* bun operatiebasis doen terugkeeren. De buitengewone vergadering van den Volkenbondsraad is ook niet door gegaan, omdat bekend was geworden, dat de beide landen de bemiddeling van de pan-Amerikaansche conferen tie hadden aanvaard. In Afghanistan is een opstand uit gebroken, hetgeen verband houdt met de hervormingen van koning Aman- oellah, die van zijn groote reis geheel verwesterscht is teruggekomen. De toestand is er tamelijk ernstig. Hadden de in opstand gekomen stam men al eenige dagen twee forten bij de hoofdstad Kaboel bezet, welke de stad beheerschten, een later bericht meldt, dat Kaboel definitief in handen der opstandelingen zou zijn. Of dit juist is, weten wij nog niet. Wel is er een me- dedeeling volgens welke 's konings positie sterk achteruit gegaan is. Zijn troepen zouden geweigerd-hebben hem n zijn strijd te ondersteunen.. Die troe pen zouden ook zijn afstand van den troon hebben geëischt. Het conflict in Afghanistan is in wezen de botsing tusschen Oost en West, twee machten, die elk hun eigenaardige cultuur hebben, welke moeilijk met elkaar te verzoenen zijn. Met ditzelfde probleem zit ook Ne derland en Oost-Indië. Hoe zal 't mo gelijk zijn, het ontwakend Indië in dusdanige banen te leiden, dat het zich niet aan het vreemde gezag onttrekt? In het teeken van dit vraagstuk stond ook de behandeling der Indi sche begrooting. Zoo klaagde de heer Joekes over de geestelijke onrust, die het binnentreden van den Westerling in de Oostersche wereld heeft ge bracht als onvermijdelijkheid, terwijl de heer Van Boetzelaer van Dubbel dam wees op wat hij ziet botsen: de Oostersche samenlevingsvormen, de autocratisch-aristocratische verschij ning van de oostersche bewindvoering met de daarin gedrongen wefetersch democratische vormen. Wel is het anderzijds waar, dat in Indië groote groepen der intellectuee- len om westersche vormen hebben ge roepen, doch dit neemt niet weg, dat er meerdere wezensbestanddeelen van de Oostersche ziel en van de Ooster sche samenleving zijn, die een zeer voorzichtig omgaan eischen met wat in het Westen groeide. Indien ergens, dan zal Nederland in Indië groote staatsmanskunst aan c'.en dag hebben te leggen, zal het zich niet losrukken T:an 't moederland. De algemeene opvatting der Kamer was echter ook, behalve bij de communis ten. dat de Nederlandsche leiding in Indië nog niet kan worden gemist, maar dat Nederland nog een taak heeft te vervullen in koloniaal opzicht. De Tweede Kamer heeft deze week, behalve de begrooting, ook nog behan deld het wetsontwerp tot verlaging van den dranka^cijns (met 40 pCt.), welk voorstel zonder hoofdelijke stem- fning werd aangenomen. Men zal zich verwonderd afvragen, waarom een dergelijk wetsontwerp werd ingediend en zich nog meer ver bazen, dat van de zijde der geheel onthouders in de Kamer niet meer op positie daartegen gevoerd is. t Ging hier evenwel tegen de ontduiking en smokkelarij, waartegen de regeering vrijwel machteloos staat, en dit was de reden, waarom alle leden met dit voorstel accoord gingen. Ook de Leidsche Raad heeft deze gt heele week aan de begrooting ge wijd. Leiden gaat almeer de groote steden navolgen, en telken jare neemt de bcgrootoing meer tijd in beslag. Of de belangrijkheid dezer zRlingeri aan haar duur geëvénredigd is? Het antwoord op deze vraag laten wij gaarne aan onze lezers over, waarbij wij hun als maatstaf aanwijzen het lot der voorstellen, dcor de verschil lende fracties zijn ingediend en met meer of minder enthousiasme verde digd. Gemeenteraad Leiden. Bij de gistermiddag voortgezette be handeling der begrooting is het woord aan den heer S c h 11 e r (S.D.). De Voorzitter verzoekt beper king. De heer S c h 11 e r (S.D.) zal niet terugkomen op de water en melk principes door den heer Van Es verde digd, maar wil uitdrukkelijk opkomen tegen de uitlating van den heer Huur man alsof alleen de heer Van Eek fat soenlijk was. Eveneens wraakt hij de uitdrukking dat de Soc.-Dem. wel eens ruzie zou den kunnen krijgen over een weth.- zctel. Spr. wil dan ook verwijzen naar hetgeen in den boezem der A.-R. frac tie indertijd is voorgekomen, dat men bij loting moest uitmaken wie weth. zou worden, de heer Mulder of de heer Pera. Spr. vraagt van den heer Huur man intrekking van die beleedigende woorden omdat onder de Soc.-Dem. zoo'n ruzie nooit zal voorkomen. Spr. veronderstelt dat de R.-K. noch de Anti-Rev. tegen erfpacht zijn, an ders hadden ze zich wel doen hooren. De heer Romijn heeft gezegd, dat wij hier in Leiden erfpacht hebben en noemde de terreinen van de Leidsche Hout en het terrein van Amicitia, maar dat maakt het principe niet uit. Wat de heer Bosman aanvoerde snijdt geen hout wanneer hij maar even de jurisprudentie had nagegaan zou hij geweien hebben, dat overname der op stallen geen gewicht in de schaal legt. De weth. heeft spr. verweten, dat hij een clausule uit het rapport heeft ver zwegen. Voorlezing van die clausule was onnoodig omdat spr. tevoren reeds dat standpunt had medegedeeld. Spr. gaat verschillende gemeenten na waar erfpacht reeds eenige jaren werd toegepast en komt tot de conclu sie dat de cijfers sprekend zijn voor het slagen van erfpacht. Spr. constateert, dat bij den verkoop van een stuk grond bij Zuiderzicht, toen spr. zeide dat daarop f 16000 ver loren was geen enkel lid der rechter zijde bijviel. Spr. eischt dat de weth. zal aantoo- nen, dat het onwaar is wat spr. zegt. Weth. Splinter: Het is niet waar. De heer Schüller: Het is wel waar. Legt U dan de stukken over. 'De heer Splinter: Ik weiger U daarop antwoord te geven. Ik laat mij niet drillen. Onder heftige interrupties eischt de heer Schüller nogmaals tegenbewijs, anders zal hij daarop voortdurend te rugkomen. De Voorzitter sluit het incident en verzoekt den heer Schüller door te gaan. Deheer Schüller wijzigt daarop zijn voorstel' inzake de demping van de Mare, zoodat daarin alleen sprake n- van het stuk tusschen Haarl.straat. en Oude Vest. Spr. hoopt dat dan dit voorstel de algemeene steun zal ver krijgen. In verband met de mededeeling van den Voorzitter, dat wanneer niet spoe dig de uitbreidingsplannen komen tot incidenteele dempng van het Leven daal zal moeten worden overgegaan, meent spr., dat de urgentie daarmede is erkend. Wanneer de weth. zegt, dat de dem ping van het Levendaal f 300.000 zal kosten met f 63.009 aan rioleering dan dient van dat bedrag van f 63.000 te worden afgetrokken de bezuiniging op de rioleering door spr. genoemd. Spr. haalt nog verschillende punten uit de rapporten aan om aan te toonen dat de stroomsnelheid van het water zoo gering is, dat nooit van voldoende verversching kan sprake zijn. Het gaat niet meer over de demping maar over het tijdstip van de demping. De volksgezondheid eischt spoed. Spr. doet nogmaals een beroep op den raad om zijn voorstel le steunen. i^e neer Bergers (n.-K.) hoopt dat de toonkamer spoedig zal worden toonitamer zonder meer. Spr. wil als antwoord op de opmer king van den heer Van stralen nog meüedeelen, dat spr.'s lidmaatschap van de K.-K. fractie voldoende aan wijst, dat spr. voor alle standen zal op treden. Wat de opmerking over de ijsleve- ring aangaat, spr. meent dat nu beide partijen tevreden kunnen zijn. De heer Parmentier (A.-R.) komt terug op de opmerking van den Voorzitter, dat spr. uit de geschiedenis van verleden jaar geklapt had. Verle den jaar heeft spr. uitdrukkelijk ge vraagd of de toen gebruikte woorden inderdaad de meening weergaven. Daarom vond spr. nu tegenstrijdig heid. Spr. kan niet nalaten als 't noo- dig is zijn meening te zeggen. Wat de demping Levendaal aangaat, spr. hoopt niet dat men door over haaste demping, van andere wateren b.v. het Rapenburg ook stinkende grachten zal maken. Spr. is geen principieel tegenstander van erfpacht maar wel tegen het prin cipe dat alle grond van do gemeente in erfpacht moet worden gegeven. Spr. staat op zichzelf sympathiek tegenover het voorstel-Baart aangaan de de wachtdagen, maar spr. zal nog gaarne nadere inlichtingen vernemen. Spr. noemt het in kalme gemoed stemming een schandaal, dat men de menschen opvoedt om te weigeren bij een 45-urige werkweek op Zaterdag middag 3 uren meer te werken. De heer Van Eek gaf in overweging eens naar Amerika te gaan. Waarom? Geeft dat eenig voordeel voor Leiden? De heer Van Eek ontkende, dat de H Schrift de kernbron voor ons han delen is. Spr. houdt dit desniettegen staande toch vol. Naar spr.'s overtui ging is het geneesmiddel van den heer Van Eek anti-bijbelsch. Spr. wil te genover de ontkenning een stukje practijk meedeelen, n.l. een stuk uit het verslag van de diaconie der Geref. Kerk van Leiden. Een Anti-Rev. of hij kapitalist is of niet. (Spr. weet dit niet zoo precies wanneer iemand kapitalist wordt bij een inkomen van f 6000 of bij dat van f 10.000) moet barmhartigheid betrachten. De heer Van Eek: Maar door aal moezen heft U de armoede niet op. U laat de armoede bestaan. De heer Parmentier (A.-R.) Maar wij lenigen de armoede. Spr. me moreert uit dat versl. dat door 't kleine groepje menschen van pl.m. 4000 in 1927 f 20.000 aan diaconale zorg is be steed. Zij steunde daarvan ook de werkloozen, nadat zij waren uitgetrok ken. Niet afwijzen naar de Overheid. De heer Van Eek interrumpeert, dat de A.-R. niets doen voor leniging van de nooden. Het militairisme wordt door Uw partij machtig gesteund. De heer Parmentier vervolgt en zegt dat de kiem van oorlog ligt daar waar verleden jaar de heer Groeneveld sprak toen de Voorzitter dreigde hem het woord te ontnemen. Als U mij het woord ontneemt dan sla ik nog eens de raadzaal in mekaar. De S.D.A.P. heeft in 1914 ook gegrepen naar het zwaard niettegenstaande zij mooie plaatjes tëekent. dat een duif nestelt in het gevest van een in den grond ge stoken zwaard. Wil men iets anders: in Duitschland stellen de Soc.-Dem. voor kruisers te bouwen. De teer V a n E c k: Daar is de heele partij tegenop gekomen. De heer Parmentier: Dan ver- Wijs ik naar Oostenrijk waar de revo lutie uitbrak en door Soc.-Dem. werd gesmoord. Spr. zal echter niet verder daarop ingaan alleen dit ter illustratie van het Soc.-Dem. standpunt. De heer Eikerbout (A.-R.) ver dedigt een motie om den Burgemees ter te verzoeken wijziging te brengen in de bevorderingsregeling van de agenten van poltie. Voorts vestigt Spr. de aandacht op de uiterst smalle tUrechtschebrug en voorts op de verbreeding van de Plan tage. Spr. dringt niet aan op onmid dellijke uitvoering. Spr. wil in verband met de bezwaren tegen bouw van een nieuwe brug bij de Zijlpoort invoegen het woord eventueel waardoor bouw van die brug meer facultatief wordt. Spr. acht het noodig, dat minstens eenmaal per jaar zoo mogelijk 2 maal per jaar gegevens over de woning voorraad worden verstrekt. De Chr. partijen zouden de Soc.- Dem. noodgedwongen volgen maar dezerzijds wordt nooit gevraagd naar de meening van de S.D.A.P. Evenmin is juist, dat de S.D.A.P. optreedt voor alle arbeidg*s. De heer Baart critiseerde de aanstel ling van een man in het badhuis, die reeds een andere betrekking heeft. In theorie is spr. voor de 48-urige werk week, maar in de practijk is ze vaak moeilijk te handhaven. In gevallen als dit, waar het aankomt op geschool de menschen, is het moeilijk. Boven dien het betreft hier <»en geval dat al 6 jaar oud is. Is het ook hierom, dat de heer Baart geen succes had om de man Soc.-Dem. te maken? Wat de wachtdagen aangaat, zooals opgemerkt werd, kan de gemeente raad daarin niet beslissen. Namens de A -R. fractie doet spr. een ander voor stel, n.l. een extra steun voor degenen die daaraan behoefte hebben. Hierme de blijft men binnen de perken der wet. Verder moeten de vakbonden hier actief optreden om wijziging in de re geling te krijgen. De heer V a n T o 1 (R.-K.) is niet vol daan over de ontvangst van spr.'s voorstel betreffende den Haarlemmer weg. Laat de weth. nog een stapje verder gaan en den Directeur opdra- geh, dat de weg voortdurend in goe den staat blijft, dan zal spr. zijn voor stel intrekken. De toezegging wordt gegeven en daarna het voorstel ingetrokken. De heer K'u ij venhoven (C.-H.) vraagt als voorstander van de 48-urige werkweek nadere mededeelingen om trent de man van het badhuis en om trent de wachtdagen. De Voorzitter deelt mede, dat het College van dupliek afziet. Hij doet mededeeling van het standpunt van het College ten aanzien van de verschillende voorstellen. Weth. Gosling a licht nog tech nisch toe de kwestie van de wachtda gen. Is de periode niet onderbroken dan kunnen de wachtdagen worden uitbetaald. Spr. houdt dit vol tegen de ontkenning van den heer Baart, hij heeft de beslissingen van den Minister op zijn hand. De heer Baart (S.D.) meent dat spr.'s voorstel verder gaat dan dat van den heer Eikerbout. Als het voorstel- Elkerbout wordt aangenomen zal spr. met praeadvies genoegen nemen. De heer Wilbrink (C.-H.) geeft in overweging het voorstel-Elkerbout in te trekken en wanneer het B. en W. blijkt, dat wachtdagen moeten ge maakt worden deze van gemeentewe ge uit te betalen. De heer Eikerbout (A.-R.) ^eeft bezwaar tegen intrekken. Als het een kwestie is moeten ook de Hoofdbestu ren gehoord worden. De Voorzitter gevoelt het meest voor het voorstel-Wilbrink. De heer Eikerbout wijzigt zijn motie door toevoeging: indien de werkloozenkas geen wachtdagen mag uitbetalen. De Voorzitter licht ten aanzien van het voorstel-Koole omtrent de ad viescommissie toe, dat hij onmogelijk mee kan gaan omdat leden van het personeel zouden zitting nemen, het geen hij absoluut verkeerd acht. Daarna heeft de stemming plaats over de verschillende voorstellen. En kele worden door de voorstellers inge trokken. Andere worden, omdat B. en W. zich bereid verklaren praeadvies uit te brengen naar B. en W. gezonden. Een en ander heeft den volgenden uitslag: Voorstel-Van Eek (Adres Tweede Kamer financieele verhouding) ver worpen met 21 tegen 8 stemmen. Al leen de Soc.-Dem. voor. Voorstel-Huurman, Wilmer en Wil brink (Herziening Inkomstenbelasting, minst draagkrachtige gezinnen). Voor prae-advies naar B. en W. Voorstel-Van Eek (Opcenten perso neel). Verworpen met 20 tegen 9 stem men. De Soc.-Dem. plus de heer Sijt- sma voor. Voorstel-Van Eek (Opcenten vermo gens). Verworpen met 20 tegen 9 stem men. Voor stemde ook hier de heer Sijtsma. Voorstel-Van Eek (Aftrek levenson derhoud). Verworpen met 20 legen 9 stemmen. Voor de Soc.-Dem. en d| heer Sijtsma. Voorstel-Van Eek (Belasting op bel drijf). Verworpen met 20 tegen 9 slem, men. Voor de Soc.-Dem. en de h<jei Sijtsma. Voorstel-Van Eek (Belasting 0j bouwterreinen). Verworpen met 21 té. gen 8 stemmen. Hier stemde de heer Sijtsma tegen. Voorstel-De Reede (subsidie werk verschaffing Leidsche Hout). Mei goedvinden van den voorstel1 er word, de beslissing aangehouden, brengst Plaatselijke Belasting). Dj Voorstel-De Reede (Berekening op- heer De Reede trekt dit voorstel in. Voorstel-Van Eek (Verlaging Eleoi tiiciteitsprijs). Verworpen met 21 te. gen 8 stemmen. Voor alleen de S.-D, Voorstel-Van Eek (Verlaging Gas. prijs). Verworpen met 21 tegen 8 stem. men. Voor alleen de Soc.-Dem.). Voorstel-Heemskerk (Reductie Gas* en Electriciteitsprijs voor groote ge. zinnen). Om prae-advies naar B. en \V, Voorstel-Van Eek (Medezeggenschap! Gemeentepersoneel). Wcrdt verworpen met 20 tegen 9 stemmen. Voorstel-Sijtsma (idem ii|em). De voorsteller trekt dit voorstel in. Voorstel-Schüller (Gemeentegronden', in erfpacht). Verworpen met 20 tegen' 9 stemmen. Voorstel-Kooistra (Aanleg van stra. ten en bouwrijp maken van grond), Verworpen met 19 tegen 10 stemmen, Voorstel-Kooistra (Woningen bou wen zonder Rijkssteun). De heer Kooi- stra trekt dit voorstel in, nadat B. en W. hebben toegezegd een voorstel ti zullen doen indien de Minister eec voorschot mocht weigeren. Voorstel-Wilbrink (Bouw van 10( woningen voor groote gezinnen). Ou prae-advies gezonden naar B. en W. Voorstel-Spendel (Bouw van wonin- gen voor kinderrijke gezinnen). On prae-advies naar B. en W. gezonden, Voorstel-Elkerbout (Demping va: de Mare). B. en W. zeggen toe om i: Mei of Juni den datum mee te deelei waarop het uitbreidingsplan aan orde zal worden gesteld. Daaroo trek de heer Eikerbout zijn voorstel in, Voorstel-Schüller (idem idem). Oo de heer Schüller trekt zijn voorstel ii Voorstel-Schüller (Demping Leven daal). Verworpen met 19 tegen 10 st Voorstel-Sijtsma (idem idem). Inga trokken. Voorstel-Elkerbout- (Verbreedinj Piantage). Ingetrokken. Voorstel-Elkerbout (To-estand Zijl poort). Op cle mededeeling van B. ei W., dat zij reeds lang met plannen be zig zijn trekt de heer Eikerbout zijl voorstel in. Voorstel-Van Tol (Verbetering Haar lemmerweg). Ingetrokken. Voorstel-Manders (Studiecommissie Handel en Industrie). Verworpen mei 16 tegen 13 stemmen. Voorstel-Manders (Intrekking veror dening Liggeld). Om prae-advies naar B. en W. Voorstel-Manders (Intrekking 'belau ting Havengeld). Om prae-advies naai' B. en W. Voorstel-Spendel (Verkoop van niet noodige eigendommen). Om prae-ad vies naar B. en W. Voorstel-Baart (Uitkeering wachtda gen aan werkloozen). De voorsteller wijzigt zijn voorstel in dien zin dat hij! prae-advies vraagt. Het wordt aange nomen met 18 tegen 12 stemmen. Een voorstel van den heer Eikerbout; om voor rekening van de gemeente te nemen de uitkeering gelijk aan de! twee of meer wachtdagen indien de werkloozenkassen geen uitkeering mo. gen doen, wordt aangenomen met 24i tegen 6 stemmen. zetten in tuinland). Wordt verworpen; met 20 tegen 10 stemmen. Voorstel-Van Eek (Weilanden om. Voorstel-Van Eek (Werkloozen be-! kwamen in het tuinbo-uwvak). Wordt; na verwerping van het voorgaande! voorstel door den heer Van Eek inge trokken. Voorstel-Baart (Werkzaamheden in het' badhuis op Zaterdagmiddag). Ver worpen met 17 tegen 13 stemmen. Motie-Van Eek (Optochten met mu ziek op Zondagmiddag). Verworpen met IS tegen 12 stemmen. Voor de lin-! lcerzijde behalve de heer Reimeringer. Voorstel-Van Eek (Liedjes zingen op| straat). Verworpen met 17 tegen I3j stemmen. Rechts tegen links. V vies 19 t kei heb van bur Con gin iret M die: stei mei vco dut mo' ma Het woi sch Leidsche Penkrassen. Amice, Met een geweldige bewondering ben ik vervuld voor den burgemeester van Amsterdam, wien het mogelijk is geweest om ruim vijftig lange avon den zoo ongeveer om de halve minuut zich te hooren aanspreken met Mijn heer de Voorzitter. Wij hadden in Leiden het feest, dat deze week negen vergaderingen van den gemeenteraad gehouden werden. Ik was van de partij om er ruim de helft van bij te wonen, en nu is 't net, of iedereen, die mij tegenkomt, zoo iets mompelt van: Mijnheer de Voor zitter. Als ik aan de telefoon de juffrouw om een nummer vraag, gevoel ik nei ging om te beginnen met: Mijnheer de Voorzitter. Toen mijn vrouw me gistermorgen goeden morgen wenschte, begon ik met de tegenwerping: Dat is te zeg gen, Mijnheer de Voorzitter. Een kennisje van me, een aanvallig meisje van ongeveer 18 lentes, kwam ik tegen en groette haar, maar onwil lekeurig liet ik mij ontvallen: Dag, Mijnheer de Voorzitter. Èn nu hen ik nog maar zwijgende getuige geweest, wat moet het dan niet zijn voor de edelachtbaren, die negen lange vergaderingen al maar door dat aanhoorden, met den voort- durenden drang om zelf mee te praten Maar, Amice, ik heb er een verkla ring van gekregen, en nog wel van twee kanten tegelijk. Aan de eene zijde was het de heer Van Eek, die het mij duidelijk maak te. Zie, zoo ongeveer liet de heer Van Eek zich uit, wij zijn hier niet alleen raadslid, maai* wij dienen hier ook nog een ander belang. Buiten deze raadzaal hebben wij ook nog plichten te volbrengen. Wij moeten n.l. deze plaats benutten om propaganda te maken voor het socialistisch ideaal. Ik heb altijd wel zoowat den indruk gekregen dat dit de bedoeling was. Maar als anderen dat zeiden, en er op wezen, dat de publieke tribune steeds goed gevuld werd met men schen, die blijken den sociaal demo- cratischen raadsleden niet vreemd waren, dan werd dit met verontwaar diging afgewezen. Nu heeft echter de heer Van Eek het zelf erkend. In de tweede plaats'was het wet houder Goslinga, die het zeide, dat het noodig was, om breed opgezette betoo- gen te houden. De wethouder drukte er echter zijn leedwezen over uit. Teveel, aldus onze wethouder van financiën, wordt op de algemeene be schouwingen geschoven, en daardoor noodzaakt men ook de wethouders om op al die details in te gaan. Dat is, be halve zeer vermoeiend voor de wet houders, omdat zij daardoor twee uur en meer achter elkaar het woord moe ten voeren, bovendien niet bevorder lijk aan de degelijke behandeling van de begrooting, omdat de artikelsgewij- ze behandeling daardoor schade lijdt.. Nu behoef ik u wel niet te zeggen, Amice, dat ik de verklaring van den heer Van Eek, niet afdoende vindt. Immers, al moge in een College, dat slechts een geringe bestuurstaak heeft zooals b.v. de Tweede Kamer, dat nog te verdedigen zijn, voor een bestuurs college als een gemeenteraad gaat dat. niet on. Naar ik meen, moet daar elk raadslid het 33ste deel van het be stuur, van het geheele bestuur der ge meente voor zijn rekening nemen. Hoe kan dat nu ooit mogelijk zijn als men zich houdt, alsof de zaken, waarmede men het in beginsel niet eens is. on9 niet aangaan? Het is hier weer precies hetzelfde als met de deelneming aan het Dage- lijksch Bestuur, wanneer de Sociaal Democraten niet hun program kun nen toepassen, dan weigeren zij de medewerking en de verantwoordelijk heid. Dan is de gemeenteraad hoog stens nog goed genoeg als publieke tribune of als een plaats waar men zijn druk doet gevoelen. Een andere zaak die mij nooot om iet5» van te ze^en is de kwestie van emigratie, die in on^e stad thans weer meer in 9e belangstelling staat. Woensdagavond ie hebt dat in 't verslag gelezen hadden wij zelfs 'n filmreclame voor Canada. Ik geloof, Amice, dat het zeer toe te juichen is, dat op de kansen van emi gratie naar Canada gewezen wordt. Voor boeren en tuinders ziet hét ir in Nederland nu niet zoo bijzonder gunstig uit. Het heeft mij getroffen, dat Woens dagavond in de propaganda voor Mid den- en West-Canada vooral den na druk gelegd werd op moed en vastbe radenheid en weerstandsvermogen in tegenspoed. Het is volstrekt niet mooi er voorgesteld, dan het in werkelijk heid is; geen poging ook gedaan, om de menschen over te halen togen hun zin te emigreere.i. Ik geloof. Amice, dat inderdaad voor onze ondernemende jongelui, daar nog een toekomst is weggelegd. Als eenmaal die streek meer gecul tiveerd is. zal veel van het gebrek van nu worden opgeheven. Een punt b.v. dat mij trof en dat door niemand is aangeroerd, is de een vormigheid, een echt Amerikaansche eigenschap. De boerderijen worden eenvoudig in vierkante stukken aangelegd en deze blokken weer in een grooter vierkant samengevoegd. Geen heuvel, geen dal. geen hoorn, geen sloot, alles eentonigheid. Dat is m.i. een geweldig gebrek. Maar op den duur overwint men dat. Een andere omstandigheid, die ook op dien avond niet zoo aan het licht tracj, is de samenwoning van gelijk gezinden. Eerst in de latere jaren is men gaan inzien, dat hier nog heel wat te doen valt. Met name van Gereformeerde zijdi is men de laatste jaren hier een orga nisatie begonnen, die nu reeds goed« vruchten afwerpt. In Canada heeft men nu een z.g.n „field'agent" aangesteld, die een gere geld contact houdt met de emigranten. Voor geneeskundige behandeling, voor geestelijken en zedelijken bijstand enz. wordt dan gezorgd. Op deze wijze ontstaat een band tus schen de emigranten, die anders in de verstrooiing alleen zouden staan. Zooals vanzelf spreekt, kwam alleem naar voren de propaganda voor Mid den- en West-Canada. Voor de Zuid-Oostelijke provinciën waar het klimaat milder is en de cul tuur meer intensief, heeft men niet meer die mooie vooruitzichten. Daar entegen zijn hier heel wat meer voor waarden voor levensveraangenaming aanwezig. Maar om daar te komen, moet men aan andere eischen voldoen en moet, men ook over andere middelen be schikken. Intusschen. Amice, is het lofwaar-J dig, dat onze dienst van Sociale Zaken, deze taak zoo ernstig opvat. Leiden maakt een goeden naam. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6