IS u EEN SLACHTOFFER DER RHEUMATIEK? ongeveer 20 meter langt©, drie meter breedte en 60 a 70 c.M. dikte, heeft hen op den post verrast en hen op slag gedood. De overval op de Boasbank te Bussum. Ingevolge een wenk van de Amster- damsche politie, die verband zoekt tus- schen den overval in de Linnaeusstraat te Amsterdam en den bekenden overval op Boasbank te Bussum, heeft de Bussum- 'sche politie gisteren een onderzoek inge steld. Een der overvallen personen heeft jechter van de portretten, die haar getoond :zijn, niet met zekerheid durven zeggen, dat zij de afbeelding zijn van den man die haar indertijd heeft overvallen. Verder kan nog worden gemeld, dat men een aanwijzing meent te hebben ge vonden in het handschrift van het brief je, dat de directeur Joosten-destijds ont vangen heeft, waarin werd medegedeeld, dat Drummer niet de dader was. Dit hand schrift zou gelijkenis vertoonen met dat van een der nu gearresteerden, die geacht worden betrokken te zijn bij den overval i de Linnaeusstraat te Amsterdam. Confrontatie van de verdachten met mej. S., de kantoorjuffrouw van de Boas bank, die met een revolver in bedwang was gehouden en met den directeur, die inmiddels niet meer aan de instelling ver bonden is, heeft nog niet plaats gehad. Ontploffing. Woensdagmiddag had bij den smid K. H. Dekker te Bergentheim in de gemeente Ambt Hardenberg een on geluk plaats met een benzine tankwagen tje, meldt de „Zw. Crt." Dekker had juist een nieuw ontvangen wagentje uitgepakt en in de smederij geplaatst, toen het op het alleronverwachtst op een nog niet op gehelderde wijze in brand vloog en uit el kaar sprong. Nog meer eigenaardig is dit ongeval, daar het wagentje nog niet met benzine gevuld was. De stukken vlogen overal heen en in de smederij bleef geen ruit heel. De aanwezigen kregen allen ver wondingen, waarvan die van den knecht, een zekere D. Horsman, we1 het ergst wa ren. Horsman was in zijn geheele gezicht zoodanig met brandwonden overdekt, dat hij na eerst behandeld te zijn gew^rst door Dr. W. G. Weggeman te Bergentheim, nog denzelfden avond is vervoerd naar het ziekenhuis te Almelo. Doodelijke val in school. Donderdag avond overkwam den ongeveer 16-jarigen Jan van A., leerling-schipper bij de stich ting de Eendracht te Coevorden een vree- 8elijk ongeluk, meldt de „Asser Crt." Toen hij met andere leerlingen der vakteeken- school aaL de Wilhelminasingel binnen kwam, begonnen de jongens als gewoon lijk direct het locaal voo.- alles in orde tr brengen. Daartoe moesten z ook nu weer vers'chillende banken verplaatsen; v. A. kwam daarbij zeer ongelukkig te vallen en begon daarbij hevig te bloeden uit den mond. Direct werd Dr. Homan ontboden, die den jongen dadelijk liet overbrengen naar het ziekenhuis. Niets mocht echter meer baten en nog denzelfden avond overleed de ongelukkige jongen. In de stad is men algemeen zeer onder den indruk van het geval. De moeder :s weduwe en het gezin grcot, waaruit de in komsten van den jongen moeilijk konden worden gemist. Het verdrinkingsgeval te Heeir stede. De verdachte van R. te Heemstede, die eenige dagen in bewaring is geweest on der verdenking schuldig te zijn aan het verdrinken van zijn echtgenoote in de Ringvaart is Vrijdrgavond, na overleg met de Haarlemsche politie, door de po litie van Heemstede op vrije voeten ge steld. De vermissing van de partij paarlen. Aangaande de tusschen Londen en Den Haag zoek geraakte partij paarlen ver neemt de „N. R. Ct." van bevoegde zijde, dat het bericht daarover verbetering be hoeft. Er is in zooverre niets mysterieus sian het geval, dat aan het als gewoon aan- geteekend stuk verzonden pakket duide lijk te zien was, dat het onderweg was open gemaakt maar weer dicht gelakt UIT DE OMGEVING. HILLEGOM. Orgelconcert De heer C; J. de Koning, orgelist der Geref. kerk is zoo vriendelijk den Twee den Kerstdag-avond een orgelconcert aan te bieden. Medewerking wordt daarbij verleend door het Chr. Gemengd Dubbel Kwartet, dat eenige Oud-Nederlandsche Kerstliede ren zal zingen. KATWIJK. Stand der werkloosheid op 21 Decem ber 1928: 119 arbeiders, 59 grondwerkers, I zeilmakers, 2 stokers, 1 binnenschipper, II visschers, 5 opperlieden, 1 timmerman, 1 straatmaker, 1 kuiper en 1 kantoorbe diende, tezamen 203 personen. KOUDEKERK. Met medewerking van den directeur van den Gemeentelijken dienst voor Socia le zaken te Leiden, werd Woensdagavond aldaar een gratis filmvoorstelling met toe lichting gegeven door den heer Stentel, vertegenwoordiger der Canadeesche Staats Spoorwegen, inzonderheid voor hen, die belang stellen in de kansen, welke in Ca nada bestaan op het gebied van landbouw en veeteelt. Vanuit deze gemeente woonden een 23- tal personen de voorstelling bij. Jan Zwaan en Adriana Groencvcld; Da niël, zv. Cornel is do Mooij en Geer'rui da Bloemondaal; Léendert, zv. Floris Corne lls van Tilburg en Adriana Judina Tim merman. Getrouwd: Willem Driebergen, oud 27 jaar en Antje van Egmond, 21 jaar. Ondertrouwd: Dirk de Koning, 27 jaar en Angenietje Paauw, 28 jaar; Willem de Mooij, 25 jaar en Anna van der Bent, 22 jaar. Bloemenhandel. De prijzen hebben laatst dezer week niet aan de verwachtingen beantwoord. e werden in verband met de komende Kerstdagen hooger verwacht. Voor Scar let Due varieerde deze van 3.604.20, Witt? Due Max bracht van ƒ3.203.70 op. Brillant Star ging van ƒ5.205.70, Vermil ion Brillant ƒ5.706, Salvator Rose 10, Thomas Moore 10, Hulst bracht van 1 1.30 per K.G. op. De handel was vlug. NOORD WIJK. Bij het plaatselijk arbeidsbemidde lingsbureau alhier zijn deze week 157 per sonen als werkzoekende ingeschreven, n.l. 10 losse arbeiders, 66 landarbeiders, 30 vis schers, 4 timmerlieden, 5 "hilders, 5 op- I ilieden, 2 stucadoors, 1 jongste kantoor bediende en 28 jongens benéden de 18 jaar. SASSENHE1M. Burg. Stand. Geboren: Dork, zv. J. v. Nieuwkoop en C. Daudeij; Cornelia Ma ria, dv. J. Kattenberg en J. C. C. Loos; Margaretha Helena, dv. F. van der Meij en M. A. van Schooten. Gehuwd: Hendrik Jai Foppen, 24 jaar en Maria Johanna van der Wallen, 20 j. Gevestigd: C. Diepenveen en gezin, Men- neweg, van Voorhout. Vertrokken: P. Staring van Zuilhofstr. 7 naar 's-Gravenhage; Mej. C. E. Vaande- ring van Hoofdstraat 101 naar Rotterdam; M. J. Foppen, geb. van der Wallen van Rusthofflaan 52 naar Anna Paulowna. VOORSCHOTEN. Üp verzoek van het Haagsche Comité 1929 heeft het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente besloten 10 Januari 1929 een ra dioavond te organiseeren, ten einde de zang- en muziekuitvoering in de Groote Kerk te 's-Gravenhage, als huldiging voor H.M. de Koningin-Moeder, te kunnen mee vieren. Door deskundige voorbereiding is een goede ontvangst en geluidweergave verzekerd. WASSENAAR. Burg. Stand. Geboren: Johanna Wil- helmina Adriana, dv. J. Verhart en B. VV. van Rijn; Johannes, zv. A. W. v. d. Kleij en J. M. de Smit; Jacoba Alida, dv. W. Goor en A. v. d. Steenoven; Leonardus, zv. J. J. Boers en E. J. Erberveld; Werner Lucien Marie, zv. R. van Troost en E. M. v. d. Vijver. Ondertrouwd: H. Knijnenburg en M. A. v d. Burg; J. F. Heijman en A. M. G. Gil bert; W. J. Paardekooper en G. Visser; S J. van Royen en C. M. Noosten. Overleden: P. T. Maener, 84 jaar, onge huwd; A. J. A. Nering Bögel, 58 jaar. echt genoote van L. C. Westenenk; E. A. Kruijs 50 jaar, echtgenoote van Ch. A. A. de Beus; A. M. Remmerswaal, 77 jaar, echt genoot van H. van der Drift. In de gisteravond gehouden vergade ring van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier is een beroep uitgebracht op Ds. Cupédo van Koudum. Door den Katwijkschen jongeling D. van Beelen is onder het grondgebied dezer gemeente op het Noordzeestrand gisteren nacht om 1 uur een lijk van een mansper soon. dat was aangespoeld, aangetroffen. Door den Burgemeester zijn met in gang van 1 Januari 1929 benoemd tot agent van politie de heeren J. Sinke, agent van politie te Voorschoten; W. Recourt, particulier te Soest; M. de Vries, agent van politie te Workum en C. N. Suuren- broek. marechaussee te Steenwijk. Bij de Arbeidsbeurs staan op heden als werkloos ingeschreven: 15 grondwer kers, 2 tuinlieden, 5 metselaars. 23 losse werklieden, 5 timmerlieden, 1 koetsier. 2 opperlieden, 4 bloemistknechts, 1 electr. instrumentmaker, 1 kantoorbediende, 1 betonwerker, 1 meubelmaker, 1 tuinarbei- der en 1 letterzetter. Gevonden voorwerpen: 1 zaklantaarn, 1 autoslinger, 1 poes, 1 actetaseh, 1 lippen stift, 1 Lipssleutel, 1 rozenkrans, 1 sleutel en 1 hond. WOUBRUCGE. Burg. Stand. Geboren: Hendricus Jo zef us Anthonias, zv. G. J. Verbij en J. M. van Tol; Sidonia Catharina, dv. D. Nauta en J. Sijtsma. RIJNSBURG. Burg. Stand. Geboren: Marinus, zv. BUITENLAND. gemcpsler van die plaats werd ontvan gen. De prins is gisteravond te Lon den aangekomen en onmiddellijk naar hei Luchinglian.paleiS gegaan. POLITIEKE AANSLAG te PARIJS. Op den procureur-generaal. Gisterochtend is te Parijs op den uit het proces van Colmar bekenden pro cureur-generaal Fachot een aanslag g: pleegd. Toen hij zijn woning te Pa rijs verliet, werden drie schoten op hem gelost, tengevolge waarvan hij zwaar gewond werd. De man, die zichzelf heeft aangege ven bij de politie met de mededeeling dat hij de dader was van den aanslag heet George Benoit en is in 1900 te Walbourg in het departement van den Neder-Rijn geboren. Hij was sinds een maand te Parijs en kwam uit Straats burg, waar hij woonde. Hij bekende autonomist te zijn en zei Elzas-Lotha- ringen te hebben willen redden. Maarschalk cadorna. t Italiaansch opperbevelhebber in den wereldoorlog. Maarschalk Cadorna, die eenige da gen geleden te Bordighera een beroer te heeft gehad en sedert bewusteloos is geweest, is gisterenmiddag overle- eden. Hij is 78 jaar oud geworden. Cadorna was de opperbevelhebber van bet Italiaansch© leger tot aan de nederlaag bij tl© Isonzo in 1917. Toen werd hij van zijn post ontheven eii in rang achteruitgezet, doch door Mus solini werd hij in 1924 in zijn ouden rang hersteld. DE ZIEKTE VAN KONING GEORGE. Gunstiger berichten Het bulletin van gisteravond meldt, .dat de koning van Engeland een rus- tigen dag heeft doorgebracht en dat de plaatselijke en de algemeene toe- stad, hoewel nog steeds zeer langzaam toch een gunstig verloop nemen. Gistermiddag om vier uur werd geen bulletin gepubliceerd, wat als een aan wijzing wordt beschouwd, dat de ko ning goed vooruit gaat, zij het dan ook langzaam en dat de doctoren over den gang van zaken tevrecbn zijn Prins George te Londen aangekomen. Prins George, de jongste zoon van den koning is gisteren met de Beren- garia uit New-York te Southampton aangekomen, «waar hij door den bur- DE GASONTPLOFFINGEN TE LONDEN. Het lek gestopt. Arbeiders, van gasmaskers voorzien, zijn er gisteravond in geslaagd om de hoofdgasbuis in Highstreet te Londen af te sluiten, waaruit bet gas is ge stroomd, sedert de ontploffingen be gonnen, die Donderdag zooveel schade hebben aangericht. Nadat de buis afgesloten was, doof den de vlammen, die dertig uur lang uit de straat zijn opgevlamd. De over heid had deze vlammen tevoren niet durven blusschen, daarzij als veilig heidsklep dienst deden door het ont snappende gas te verbruiken. Deskundigen zijn van meening dat, hoewel eenig gevaar voor verdere ont ploffingen i og bestaat, het grootste gevaar thans voorbij is. Politie, brand- eerlieden, ziekenverplegers en amb tenaren van de gasfabriek zijn nog steeds op hun hoede, voor het geval verdere ontplofingen zouden voorko men. Een der hoofdpunten, welke thans geregeld moeten worden, is de vast stelling van de oorzaak. De gasmaat schappij wijst nadrukkelijk alle ver antwoordelijkheid af. Zij wijst er op, dat het onheil is begonnen in den tun nel van de posterijen, waar electri- ciens aan het werk waren en spreekt de meening uit, dat de eerste ontplof fing veroorzaakt is door bitumineus gas, dat bij de isolatie van de electri- sche kabels is verwekt en dat door de ze ontploffing de hoofdbuis bescha digd is, waardoor het verder onheil ontstond. Naar vernomen wordt zal de regee ring een onderzoek instellen om de verantwoordelijkheid vast te stellen. KORTE BERICHTEN. Uit Stettin wordt gemeld, dat gis ternacht in Oost-DuitsChland de ther mometer tot dertien graden onder nul gedaald is. Op de Oder is veel drijfijs, zooclat de scheepvaart belemering on dervindt Volgens een bericht zot} Valpa raiso (Chill) door een hevige aardbe ving geteisterd zijn. Door een aardbevng op de Philip- piinen is Mindanao gedeeltelijk ver weest. De Japansche regeering schijnt niet voornemens om in verband met het Engelseh-Chineesch tariefverdrag haar houding tegenover China te wij zigen. Mr. Paul Baelde is als lid van de Belgische Kamer beëedigd; de Kamer is thans tot 22 Januari uiteen. De Noorsche arbeiders zijn van plan een groote actie op touw te zetten tegen de verplichte arbitrage bij de arbeidsconflicten, die verleden jaar In gevoerd zijn. ACADEMIE-NIEUWS. Geslaagd voor het practisch apothe kers-examen, le gedeelte, Mej. J. E. M. ten Dijk, te Leiden en de heeren J. A. Klaassen te Leiden en C. Moll te Den Haag. Bevorderd tot apotheker, Mej. H. M. Vrijburg te Leiden en de heeren T. G, de Wilde te Leiden, J. J. Hagenzieker te Den Haag, F. M. H. Evers te Schie dam, J. Al te Den Haag en G. A. van der Spek te Den Haag. STADSNIEUWS. •Ag- RECLAME. VERBAZEND SUCCES VAN NIEUW GENEESMIDDEtS»»**. EEN VOLLE 10-DAAGSCHE BEHANDELING WORDT U ABSOLUUT GRATIS AANGEBODEN. Indien a ana de folteringen der Rhea t.ek lijdt, de Kruiumert kent. U zal ventcld «laon over d< >aat- Hoe treurig ook uw 5 n.ct op! Mr. Arthur Richard Duo-Formula" waaronder b heel vrijwillig g wonderlijke »c lijden. Deze bri □Igenla afleggen van ban >ming van alle pijn ca •en komen van Ucden, die bed geklauterd waren; Ier boven de 60 en 70 Behendelin gcodao hebben, kan n ook toebereidselen gemaakt hebben waarbij een annul 10-dagen Behandelingen gratia en franco lullen gezonden worden aan lexer» dezer courant, die slachtoffer» zija der Rheo- matiek. Jicht. Lendenrbcnmatlek. Iachiaa (Heupjlcht) of eenige andere Urlneznorzlckte inwederlegbnnr bewtj» U le- arheld van deze bewering uw eigen en pertoonlljke vexloning van uw lijden. Het la duidelijk dat wij zulk een buitengewoon aanbod niet maken konden, wanneer wij niet wlaten dat ■Duo-Formola~ abaolunt gunrtlge grroi- >or a betrekent, s zendt de >upon of een briefkaart, er U: b ontvangt de 10- KL. Gratis Behandeling Aaa Mr. Arthur Richard*. (Room Sfl. Gray'» Inn Road. London. W.C. L Engeland. Gelieve mij Gratia en Franco en iijds. aw «peclnle 10-dnagschc bo- bevordering van de kenni9 in de Gra fische vakken alhier voor de teeken en taalcursus. Gaarne wekken we allen, die hier voor in aanmerking komen, op, de cursussen te bezoeken. Momenteel is het nog niet verplich tend, maar door den tijd zal het wel verplichtend worden gesteld en daar om zal het nuttig zijn er thans reeds aan deel te nemen. Degenen, die zich voor het lidmaat schap van de vereeniging willen op geven, kunnen dat doen bij den heer C. de Bink, Stille Rijn 9. Gistermiddag is de U-jarige J. V.. wonende in de Nicolaas Beetsstraat, toen hij op een hek op het Noordeindsplein was geklommen, daar afgegleden, waarbij hij met de hand in een dpr ijzeren pun ten terecht kwam en zich bloedend ver wondde. Na door den E. H. D. te zijn verbonden, is de jongen ter verdere behandeling naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. G. N. heeft bij de politie aangifte ge daan van de vermissing van een hand wagen, die op het Stationsplein stond. Hedenmorgen te 6.55 uur is zekere D. L., wonende in de Marnixstraat, in het abattoir alhier, terwijl hij een stuk vleesch van 150 pond op den rug droeg uitgegleden en gevallen, waarbij hij met het hoofd tegen den steenen vloer sloeg. L. werd door den val bewusteloos en kon eerst na 10 minuten weer worden bij gebracht. De dokter van den E. H. D. con stateerde een lichte hersenschudding. De man is per brancard naar zijn woning ge bracht. RECLAME. Als ge een verkoudheid voelt opkomen ge 's morgens opstaat njet een drogen hoest die pijn doet op de borst, draal dan geen oogen- blik langer, maar haal onmiddellijk een flesch Abdijsiioop, dan zult ge bijtijds een zware verkoudheid voorkomen. Iedereen wordt een of meermalen per jaar verkouden, zegt men. maar noodig ls het geenszins, als men er maar tijdig bij is met een afdoend middel als Akker's Abdijsiroop bij-bronchitis, influenza, verkoud- heid, keelpijn, kinkhoest, asthma. Per flacon van 230 gr. (in koker) f 1.50 Allerlei. R. K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Het Bestuur der R. K. Vakschool voor Meisjes heeft van den Minister van On derwijs bericht ontvangen, dat tot verbou wing en uitbreiding der school kan wor den overgegaan. Daardoor zullen de huizen der Zita Ver eeniging aan het Galgewater, waar vroe ger de Margarita van Cortona Stichting gevestigd was, en een aangrenzende wo ning verdwijnen. Een geheel nieuwe school zal worden gebouwd langs het Gal gewater. Dit zal aansluiten aan het ge bouw der Nederlandsclie Bank met een frontbreedte van 80 Meter. De plannen zijn reeds in bewerking, zoo dat nog in het a.s. voorjaar met de uit voering een aanvang zal gemaakt worden. VAKCURSUSSEN. Blijkens een advertentie in dit num mer bestaat er op Donderdag 27 Dec. a.s. des avonds te 8 uur, in de zaal van het Nut v. 't Algemeen, gelegen heid tot inschrijving van leerlingen en oud-leerlingen van de vereeniging tot TIEN RAADGEVINGEN. 1. Leef onder het oog van God. 2. Doe niets, wat g\j niet zoudt wen- schen, dat God u zag doen-. 3. Denk aan niets, waarvan gjj zoudt verschrikken, als God tot u zeide: Ik ken uwe gedachten. 4. Zeg niets, wat gij niet zoudt willen, dat God hoorde. 5. Schryf niets, wat gij niet zoudt willen, dat God las. 6. Houd u nimmer met zaken op, waar over gij Gods zegen niet zoudt durven vragen. 7. Ga nergens heen, waar gij niet zoudt willen, dat God u ontmoette. 8. Lees geen boek, waarvan gij niet zoudt willen, dat God tot u zeidelaat 't Mij zienl 9. Breng den tijd nooit zóó door, dat gij niet zoudt willen, dat God tot u zeide wat doet gij 10. Bij al, wat gjj doet, denk, dat God u altyd zietl LEVENSWIJSHEID. Een jeugd zonder bezigheid geeft een ontevreden ouderdom, een vlijtige jeugd een zoeten levensavond. Goed leerling, goed meester. Het is beter, dat de kinderen u vragen, dan dat gij hun vragen moet. De kinderen zjjn zooals men ze gewend heeft te zijn. Wij kunnen met de kinderen niet op voet van gelijkheid leven. Indien wij hen behandelen als onze gelijken, dan zullen zij ons als hunne minderen behan delen. Wie het veulen zijn nukken niet af leert, hem zal het eens paarduit het zadel werpen. ARMENISCHE SPREEKWOORDEN. Wie zijne do&hter niet slaat, zal eens zjjne knie te vergeefs buigen. Wie in de zee valt, grijpt zelfs naar eene slang, om gered te worden. Wjjn en gebraad, ja, ja; rekening en betalen, wee, weel Kus ijverig de hand. welke gij niet kunt afhouwen. Wie de waarheid spreekt, moet den eenen voet in den stijgbeugel hebben. Een kaars steekt zich zelve niet aan. Meet duizendmaal en snijd slechts eens. De stervende bekommert zich niet om den dood. maar vraagt of zijn doodkist van notenboomenhout gemaakt is. Of suiker wit is of zwart, toch smaakt ze zoet. De oogen van den aanzienlijke zijn al tijd dof. Het komt er voor een man minder op aan, waar hjj geboren is, dan waar hij leven kan. Hjj graaft een put met een naald. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 21 Dec. De Eendracht. Andijvie 2—4, sla 13, peen 7—10, sel derij 24, pieterselie i3, roode kool 814, savoye kool 610. gToene kool 2—4, kroten 23, prei 2—3. per 100 stuks. Spruiten 1418. witlof 2ti30, uien 911, .boerenkool 40, waspeen 710, kroten 45, idem gek. 58, al les per 100 Kg. LEIDEN, 17—22 Dec. Turfmarkt Aanvoer: lange turf 350.000 stuks. Prijs 910 per 10CO stuks. LEIDEN, 22 Dec. 1928. Botermarkt. De prijzen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: Prima fabrieksboter 2.50 per K.G., prima boerenboter 2,302,40, goede id. 2,20—2,25, per K.G. Aangevoerd 880 K.G. Handel vlug. Telegraiisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 22 Dec., medege deeld door het Kou. Ned. Meteor.i' gisch Instituut te De Bildt. H. B. 775.4 te Weenen. L. B. 743.0 te Janmayen. Verw. tot den avond van 23 Dec.: Zwakke tot matige, later wellicht toenemende wind uit Z. richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt of betrok ken, waarschijnlijk eenige neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur la aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 765. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 12 uur: 3J5 gr. C LICHT OP VOOR FIETSEBS E-A Zaterdag 22 Dec.: 4.10 nam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3