Dil nummer bestaat uit IWEE Bladen EERSTE BLAD. CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belanarijksle nieuws in dit Nummer. 9de JAARGANG ZATERDAG 22 DECEMBER 1928 NUMMER 2628 ABONNEMENTSPRIJS In LcidoD «a buiten Leiden weer agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weekq.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EENHEID. Wij schreven deze week over het verblijdende verschijnsel, dat men in vele kringen van het Protestantsch Christelijk deel van ons volk over een heid begint te spreken. Het kan ook niet anders, waar som migen dag aan dag spreken over de groote verschilpunten, daar wekt dit reactie en wordt onwillekeurig bij an deren de drang sterk om eenheid te zoeken, om samen te binden, wat uit- een dreigt te vallen. Voor wie niet door vooroordeel ver blind is, moet het een droevig feit zijn, dat onder Protestantsche Christenen zooveel verdeeldheid is. Wij vormen tezamen ruim een vier de gedeelte van de Nederlandsche na tie en toch vallen wij in een 5- of 6-tal groepen uiteen. Dat breekt de kracht van ons be ginsel, want het meest beangstigende van deze verdeeldheid is, dat (Jeze groepen onderling zich op het hardst bestrijden, waarbij juist de kleinste groepjes het meest fel zich tegen de andere over stellen. Dat is ook een natuurlijk verschijn sel. Men moet wel scherp de scheids lijn trekken, omdat men daarmede de kleine eenheid nog het best in stand houdt. Vooral voor een kleine groep is te weinig actie dubbel gevaarlijk. Lijfsbehoud dwingt dus tot die actie Men moet die actie wel voeren om de splitsing te rechtvaardigen. Zon der dat zou men vaak niet in staat zijn om de noodige menschen van het oude verband los te wrikken. Beschouwt men de zoogenaamde groote verschillen wat naderbij, dan blijken het heel vaak maar kleine nu anceeringen, maar kleine verschillen van gevoelen, die volstrekt niet tot een politiek beginsel-verschil behooren te worden opgeblazen. In het buitenland ontmoet men dan ook vaak deze verschillende nuancee ringen in één verband vereenigd. En dat niet alleen in landen, waar men uit anderen geloofswortel sproot, maar ook in landen, waar men op den zelfden Calvinistischen stam geënt werd. Ja zelfs onze eigen landzaten kun nen in Afrika, in Amerika en in Indië het heel goed samen vinden. In Indië wordt in de Christelijk Ethische partij door personen van on derscheiden politieke afkomst samen gewerkt. Het eenige verschil is, dat men daar gevoelt, dat alleen dit eendrachtig op trekken het middel kan zijn om een beteekenende plaats in te nemen. Men vraagt zich af, wat toch wel de oorzaak mag zijn van dit zoo ver schillend optreden. Naar onze overtuiging is er tweeër lei verschil aan te wijzen. Er is een werkelijk diepgaand ver schil van meening onder overigens ge- loovige Christenen, voor wat betreft de vraag in hoeverre de overheid te staan heeft over geestelijke dingen. Maar er zijn ook vraagstukken, die' men maar al te vaak tot de voorgaan de rangschikt, doch die ten eenenmale daar niet hooren. Voor wat de dieper liggende kern, het werkelijke verschilpunt aangaat, kunnen wij wel zeggen, dat de een meent, dat de Overheid hier een keurende taak heeft, evenals de Over heid in Israël. De uiterste consekwentie daarvan is, dat. gelijk Israël in de Urim en Thummim een onfeilbare aanwijzing van God Zelf bezat, ook nu nog zoo'n onfeilbare onmiddellijke aanwijzing moet bestaan. Rome heeft dat inderdaad streng doorgevoerd en de onfeilbaarheid van den Paus aanvaard. In Protestantschen kring zijn er ve len, die de geloofsbelijdenis der Kerk. als samenvatting van het Woord Gods ook voor zoo'n onfeilbaar orakel be- geeren te erkennen. Natuurlijk wordt daarmede ten eenenmale miskend het groote ver schil tusschen de Oud-Testamentische Theocratie onder Israël en de Over heid onder het Nieuwe Verbond. Men miskent den loop der Goddelij ke lijnen, die vanuit de veelheid der volkeren tezamen loopen op het ééne volk Israël, en in de historie van dit volk op den éénen Persoon, Christus, en onder het Nieuwe Verbond de lij nen, die uitloopen van Christus tot aan de verst verwijderde punten. Zoodra de heilsgedachte feit is ge worden moet zij doorwerken. Door Christus wordt niet alleen de Kerk Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiên per regel 227* cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel Uriel Bij contract belangrijk# redactie Kleine Advertentiên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents gebouwd, maar moet ook de wereld weer hergeven het oorspronkelijke scheppingsdoel. Algemeene en Bijzondere genade gaan niet meer in één lijn. maar vor men twee deelen van dezelfde Godde lijke werking Dat is eigenlijk het grondverschil. Wie vastzit in de Oud-Testamenti sche gedachte, noemt een ketter, wie anders belijdt. En toch meenen wij, dat zeer goed die twee stroomingen kunnen samen gaan, ja, dat zij in werkelijkheid ook vaak parallel loopen. Zoodra toch de strijd gaat tegen den gemeenschappelijken vijand, wij zien dat in de buitenlandsche voor beelden, door ons straks aangehaald, dan komt beider verschil naar elkaar toe en smelt samen. Wanneer dan ook den ernst van het gevaar, dat deze gemeenschappelijke vijand beteekent, door ieder gevoeld wordt, wordt eenheid herboren. Nu is het eigenaardige, dat de mis kenning van het grondfeit, dat de Nieuw Testamentische staat niet kan gebouwd naar Israëls model, tot aller lei zonderlinge uitersten leidt. Men wil een Kerkelijke belijdenis tot een politieke belijdenis maken, maar men vergeet, dat een kerkelijke belijdenis de uiting van het geloof is, dus van dingen, die men niet ziet. Wat wij gelooven van het Godsbe staan, de Opstanding en het Oordeel kan men niet uitwerken. Maar een politieke belijdenis moet dagelijks in tastbare zaken kunnen worden omgezet. Reeds daarom kan men geen kerke lijke belijdenis tot politieke grondslag nemen. 1 Zoodra de nu nog louter negatief werkende groepen er aan toe komen, om ook positief uit te werken wat zij belijden, dan zal blijken, dat zij tot de zelfde slotsom moeten komen. Wanneer slechts de wil en de nood zaak er is om samen të werken, dan kan het verschil gerust blijven be staan. De praktijk leert hier veel. De theoretische verschillen vallen dan gemeenlijk weg. Het ware te wenschen. dat zij, die nu dag aan dag er op uit zijn om de verschillen toe te spitsen, eerst eens nagingen, op welke wijze zij zouden kunnen samenwerken. Samenwerken zoo mogelijk in een partijverband, maar indien dat onmogelijk bleek, dan toch samenwerken in federatief verband. Dat is eisch van het oogenblik; dat is eisch van de Goddelijke orde. STADSNIEUWS. BUDAPESTER TRIO. Zoo vlak voor Kerstmis bracht de Holl. Concertdirectie »Dr. de Koos ons nog in kennis met bovengenoemd Trio. Heeft de datum invloed uitgeoefend op het bezoek? De zaal was flink bezet, maar toch niet zoo gevuld als anders. Dat was heel jammer, want het Trio bestaat uit technisch zeer knappe artis- ten. alle drie innerlijk zeer muzikaal, wier onderling samenspel van hooge orde is. Nicholas Roth, viool; Georges Roth, cello; en Endre Petri, piano, versterken door hun concerttournée de Hollandsche sym pathie voor de muzikaliteit van het Hon- gaarsche volk, dat ons na-den oorlog zoo bijzonder sympathiek is geworden. Hun eerste nummer een Trio in B dur van Brahms, was nu juist niet gemakke lijk, zoo min voor de artisten als voor de toehoorders. Toch hebben de eersten het ons zoo toegankelijk mogelijk gemaakt door de prachtig verzorgde uitvoering. Al dadelijk treft in den aanvang van het Al legro de zeldzaam mooie loonvorming van den cellist. Wondermooi fluweelachtig weet hij zijn toon op te zetten om die uit te doen dijen tot een kracht en expressie welke aan den diepen gloed van purper doet denken. Wat treft in zijn spel is de innerlijke voornaamheid, de afgerondheid, de klaarheid. De cellist kan zijn melodieën breed la ten uitzingen en dan weer vervallen in dat wonderlijk afgedempte spel dat mystiek aandoet. De violist bekoort door de ongemeene helderheid van zijn klankproductie. In de passages, waarin hij de melodie voert, heeft zijn streek iets triomfeerends. Dan klinkt zijn melo9 met een stralende bra- vour boven de figuren en harmonieën van cello en piano. En de derde man van 't Trio de pianist, sluit zich op den vleugel geheel bij de strijkers aan. Zijn spel bezit denzelfden uiterlijken glans, munt lit door verzorgd heid van klankproductie, kan mooi aan zwellen tot kracht, maar behoudt steeds zijn beheerschte verzorgdheid. In het Scherzo van Brahm.Trio trof ons niet het minst de onderlinge aanpas sing in het snarenspel. Hierin kwauieii vooral kwaliteiten der afzonderlijke spe lers zoo goed uit door het voortdurend ac- centueeren der melodie door een der spe lers in een heel mooi wisselende opeen volging. Met een statig Adagio en daarna een Allegro, waarin we in 't bijzonder weer den triomfantelijkën toon van den violist bewonderden, eindigde dit Trio. Vervolgens genoten we van drie Spaan- sche Dansen van Fernandez Arbos. Dit nummer was heel goed gekozen. Er is op 't oogenblik een tentoon3t°lling van schil derijen van Spaar.9che meesters in Den Haag. Er worden in Den Haag Spaansche muzieka zonden gegeven en de Spaansche componist-dirigent Arbos heeft er de vo rige week uitsluitend Spaansche werken ten gehoore gebracht. Er is dus een stre ven, om de cultureele betrekkingen tus schen Spanje en Nederland te versterken. Onderlinge waardeering is maar alles i i de internationale betrekkingen der volke ren en de kunst vervult daarin edeler rol dan de politiek. De kunst waardeert zon der bijbedoelingen en doet de volkeren el kaar kenner van hun beste zijde. En de politiek? We hebben met genoegen kennis ge maakt met Arbos' werken, te meer nu ze zoo voortreffelijk werden uitgevoerd. In „Bolero" komt het wild gepassioneerde van deze volksaard uit. In „Habanera" treft het eigenaardig opbruisen en weer verstillen en de afwisseling van de vlugge beweging met elegische tusschenpassage9. Er zit gloed en dweepende bewogenheid in. En in „Seguidillas gitanas" met hun wonderlijke rhythmische variaties valt op hoe daarin een exotisch folkloristisch ele ment leeft. Men voelt, hoe volkswijzen aan deze composities een belangrijk aandeel hebben. Maar was dit niet altijd de mu zikale kracht der volkeren; we noemen Polen, Tsjechen, Russen, Hongaren dat representatieve figuren uit volkslied en volksdans de muzikale composities schiepen, welke het volk ten slotte deden deelen in muzikale wereldcultuur? Zoo zijn thans sinds enke'e tientallen van ja ren de Spanjaarden bezig om een eigen muziek te scheppen, die de uitdrukking i9 van hun landaard en tevens algemeen menschelijk genoeg is. om overal gewaar deerd te kunnen worden. Na de pauze werd nog een mooi Trio in A-mol van Tschaikowsky gespeeld, een kleurig en soms heel fijn poëtisch werk, dat dichterlijk en gloedvol werd voorge dragen. De drie kunstenaars hadden bij herha ling een ovatie van de aanwezigen in ont vangst te nemen. Zij hebben voor hun keurig optreden, en hun bij wijlen schitte rend spel een uitnemenden indruk achter BE RESTAURATIE VAN DE PIETERSKERK. Dezer dagen het koor gereed. Een van de grootsche, imponeeren- de monumenten van Leiden's roem rucht verleden, waarvan elke inwoner van onze goede stad met verklaarbare trots gewaagt, is ongetwijfeld onze internationaal beroemde Pieterskerk, in welker schemerige gewelven nog zweven de herinneringen aan veel ge denkwaardige dagen, waarvan zij ge tuige ziin geweest. Ja. wij zijn trotsch op dit majestei telijke heiligdom, waar telken Zondag de aandachtige schare nederzit onder het geklank van Gods Woord en daar om was het met belangstelling, dat wij volgden de restauratiewerkzaam heden aan het koor, die in 1922 reeds begonnen, nu langzaam, in ons oog althans, de voltooiing naderden. De koor-restauratie zal nu dezer dagen haar beslag kriieen en daarom hebben we gistermiddag, onder de vriendelijke leiding van den wel wil lenden opzichter, den heer .T. Wind Hz., een en ander eens in oogen- schouw genomen, waarbij we direct tot de conclusie zijn gekomen, dat hier een grootsch werk is verricht. Om geen technische fouten te ma ken, zullen we nu niet spreken van hot geweldige werk, dat gedaan is aan 't dak. Leeken zonden daar trouwens ook niet veel aa" en daarom is het beter, te wii-en on de dingen, die wij allen kunnen ^tten. Bij het werk is ge' "'died de opvat ting van den laafden tijd. dat de bouwstoffen zoo weinig mogelijk be dekt moeten worden en zoo is het metselwerk niet bepleisterd, maar ge woon gevoegd, waardoor de muren 'n levendig aanz'en hebben gekregen. De zandsteen, dio febezigd werd. is sober toegepast en blijft in de natuur lijke kleur, terwijl ook de normale voeren gehouden worden. Het valt dadelijk op. dat hierdoor een belangrijke verbetering i9 tot stand gekomen, wt betreet het aspect, want een ieder z-l direct toe'temm^u d«t de rood° en H*v"we vnp"en. zooa'< die thans in bet s^hin van de kerk worden aangetroffen, en die boven dien dikwiils geen voeden zijn. maar gewoon een geschilderde streep, aan het karakter van de kolommen af breuk doen. De bovenvensters van het koor zijn weer zooveel mogelijk, wat betreft het glas, vorm en tint der glazen, gebracht in hun oorspronkelijken staat en vor men thans een groot verschil met de benedenvensters, doordat ze, in verge lijking hiermede, vroolijker aandoen. Ook de muren van den kooromgang zijn zooveel mogelijk in hun oorspron kelijken staat terug gebracht. Voor het grootste gedeelte waren ze door een balfsteenen muurtje aan het oog onttrokken. Bij het weghalen daarvan is o.a. te voorschijn gekomen een met de hand gevlochten getralied venster, waarvan de bedoeling nog niet geheel duidelijk is. Vele gaten in de muren zijn bijge werkt. Og> de kolommen zijn thans duide lijker te voorschiin gekomen de ge schilderde muurtapijten, die vrneger- dienden als achtergrond van heiligen beelden. Vermoedpliik zullen een tweetal van de tapiiten ongehaaid worden, zoo als dat in de technische term luidt. Alle gewelven zijn plaatseliik ver nieuwd en in hun oorspronkelijken st-st Jerug gebracht. De fraaie gildenborden ziin, na ge restaureerd te ziin, weer on hun eigen lijke plaats terug gebracht en het arm zalige kanseltde, dat stond in het koor. is van zün verflaag ontdaan en kan thans met eere zijn plaats weer innemen. Fn dan het koorhek! Dit nrachtige stuk handwerk, dat bekïodderd was met een dikke laag verf. waardoor de fraaie gebeeldhouw de figuren bijna niet meer te zien wa ren. is door deskundigen grondig be handeld en prijkt thans weer in volle schoonheid. Het is al een bijzonder mooi hek. dit koorhek. Wie de moeite neemt bet eens go°d te bezien, zal in de gebeeldhouwde rand prachtige figuren ontdekken, on. van een viertal Romeinen, waarvan zelfs de armspieren heel mooi zijn ge- stvleerd. Het koorhek is een kunstwerk om trotsch op te zijn. En zoo zouden we nog verschillende andere dingen kunnen noemen, die op geknapt zijn. We zouden ook nog kunnen gewa- gen van het groote werk van de res tauratie aan den vloer, die bestaat uit gebeeldhouwde zerken, maar we zul len het hierbij laten. Overwogen wordt nog om van het koor een meer afgesloten geheel te maken, waarin dan bijzondere trouw plechtigheden en vergaderingen kun nen worden gehouden, maar hierbij stuit men op vele moeilijkheden, om dat het niet gemakkelijk is een oplos sing te vinden, die aan het karakter van het koor geen afbreuk doet. Spoedig zal thans ook met de res tauratie van het schip van de kerk worden begonnen. Daartoe zal onder het dak een nood- dak worden aangebracht, zoodat de kerkdiensten gewoon kunnen door gaan. De heer Wind neemt geen halve maatregelen, zooals uit alles blijkt en wanneer Rijk en Provincie nu maar 'n beetje toeschietelijk zijn, wat onze fi nanciën betreft, dan kan de restaura tie van onze mooie Pieterskerk ccn geregelden voortsrang hebben, wat om verschillende redenen zeer gewenscht AMERIFAANSCHE ONDER SCHEIDING. De nationale Academie te Washing ton heeft de Watson-medaille toege kend aan Prof. W. de Sitter, Directeur van de Sterrenwacht alhier. De Watson-medaille werd ingesteld in 1883 bij testamentaire beschikking van J. C. Watson, waarbij bepaald werd, dat zij van tijd tot tijd zou wor den uitgereikt aan menschen, dio bij zondere verdienste hebben voor de Astronomie. Zij is tot nu toe 8 maal toegekend, en wel drie maal aan een Amerikaan, twee maal aan een Duitscher en één maal aan een Engelschman, een Ne derlander en een Zweed. Prof. de Sitter is dllS de tweede Ne derlander, die haar krijgt, de eerste was Prof. J. C. Kapteyn. MIJ. DER NED. LETTERKUNDE. De eerstvolgende maadelijksche ver gadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde zal ge houden worden op Vrijdag 11 Januari a.s., des avonds te 8 uur in het Nuts- gebouw. Als spreker zal optreden Dr. L. G. N. Bouricius, gemeente-architect te Delft, met het onderwerp: Caput 21 Germaniae (Holland tusschen Rijn en Maas). Binnenland. Ernstig motorongeluk ln Limburg. De Leidsche Gemeenteraad heeft do begrooting aangenomen. De Tweede Kamer Is op Kerstreces gegaan. De alg. vergadering der Ned. Chr. Relsvereenlging. Buitenland. Maarschalk Cadoma is overleden. De Engelsche koning blijft langzaam vooruitgaan. Prins George is te Londen aangeko men. Politieke aanslag te Parijs door een Elzasser autonomist. Het lek in de Londensche gasbuis is gestopt. EEN MOTIE VAN DEN NED. R. K. VOLKSBOND. De afdeeling Leiden van den Ned. R. K. Volksbond in vergadering bijeen op Donderdag 20 December 1928. ge hoord de besprekingen paar aanlei ding van de wijziging in de positie van haar gesalarieerd bestuurder, ver klaart, dat er geen sprake is van even- tueele fraude of verduistering, ge pleegd door genoemden functionaris en protesteert tegen elke andere voor stelling van zaken. Besluit deze motie ter kennis te brengen van de plaatselijke pers. JUBILEUM. Den derden Januari 1929 hoopt onze stadgenoot, de heer L. Sybranda, com mies ten hypotheekkantore alhier den dag te herdenken, dat hij 40 jaar werkzaam is ten kantore van de hypo theken, het kadaster en de scheeps- bewijzen. Aan belangstelling zal het den jubi laris op dien dag zeker niet ontbreken BINNENLAND. NEDERLANDSCH-CHRISTELIJKE REISVEREENIGTNG De zesde jaarvergadering van de N. C. R. V. wordt heden te Haarlem gehouden. Na opening van de vergadering door den voorzitter van de afdeeling Haarlem, sprak de president van de N. C. R. V., de heer A. van Deursen, het volgende ope ningswoord: Nederlandsch-Christelijk. Onze N. C. R. V. noemt zich als Reisver- eeniging de Nederlandsch-Christelijke. In die beide adjectieven is de aard en het beginsel gegeven, onze pretentie en onze toekomst. Als Nederlandsche Vereeniging stelt zij haar deuren open voor allen van den Ne- derlandschen stam, die met ons hetzelfde beginsel belijden; leeft zij in de traditie van onze scboone vaderlandsche geschie denis, werkt zij op haar terrein mede aan de verheffing van het Nederlandsche volk. Als Nederlandsche Vereeniging heeft zij haar arbeid te leiden door het richtsnoer van de Heilige Schrift; wendt zij haar middelen aan om den leden te doen genie ten de voorrechten van den reizenden Christen. En" als Nederlandsch-Christelijke Ver eeniging heeft ze gegrepen de Christelijk- Nationale gedachte. Als Nederlandsche Vereeniging heeft zij haar leden en haar afdeelingen in het va derland aan de Noordzee, doch ook in de belangrijkste archipel der aarde, Insulin de, welke dóór Gods bestier in de geschie denis aan ons is toebetrouwd. Vele leden „in de verstrooiing" wonen op verschillen de posten in dat eilandenrijk. Twee afdee lingen in Batavia en in Solo werken om ook in de wereld van de tropische weelde, van de majesteit van het Javaansche berg land, van de geweldige grootschheid der vulkanen, onze leden iets te doen zien van de schoonheid van Gods aarde. Bovenal brengt men de leden daar, waar zij zulke rijke indrukken van de cultuur ontvan gen, zoowel van de inlanders zelf in hun kunstschatten, als in het grootsche werk, dat de Nederlanders hier hebben verricht in bestuur, in cultuur, in mijnbouw en in het geestelijk werk der Zending boven al. Het was daarom spr. als voorzitter van de N. C. R. V. een voorrecht vele le den in Indië te ontmoeten en voor de af deelingen Batavia en Solo te mogen spre ken. Nederlandsch wil de N. C. R. V. ook we zen daarin, dat zij de stemmen uit de his torie beluistert en trekt naar die plaat sen, die voor de geschiedenis van het va derland zoo van heteekenis waren. Reizen naar Nassau en Oranje, naar Brussel en Gent bewijzen dit. En het jaar 1929 moge dit teonen door de groote Vereenlgings-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1