CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Di! nummer bestaat uil TWEE Bladen eerste blad. stadsnieuws; binnenland. Belangrijkste nieuws io dit Hummer. staten-generaal. 9de JAARGANG VRIJDAG 21 DECEMBER 1928 NUMMER 2625 ABONNEMENTSPRIJS Ia L«id«n en buiten Leiden w&ar agenten gevestigd sijn Per kwartaal. 1 2.50 Per week1 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse Op het uiterste nippertje. Wanneer wij een druk punt van de straat oversteken en juist achter on ze opgelichte hielen een auto met 00 K M. vaart voorbij snelt, dan zeggen belangstellende toeschouwers: Dat was maar net anl Wanneer in den zomer een donkere lucht een naderend onweer aankondigt en de landbouwer met haast zijn te veld staande vruchten verzamelt, en nog juist voor de eerste regendruppels vallen de schuur heeft bereikt, dan wenscht men den actieven boer geluk met zijn behaald succes. Zoo is het ook vaak met de begroo tingen. Het is op het einde van het jaar een jachten, om nog voor de feestdagen Van Kerst en Nieuwjaar den buit bin nen te halen. Dat geldt voor de verschillende be grootingen van de verschillende ste den dat ook geldt voor de Indische be grooting in de Tweede Kamer. De Leidsche Vroedschap moet zich vandaag de uiterste beperking opleg gen om nog voor het Kerstfeest de voornaamste stukken werk van het geheele jaar af te doen. De heer Van Boetzelaer van Dubbel dam. het Christelijk Historisch Twee de Kamerlid, sprak nog Woensdag er zijn leedwezen over uit, dat de Indi sche begrooting zoo gehaast afgedaan moest worden. „Bij de behandeling der Indische begrooting zoo sprak hij komt telkenjare een zekere onvoldaanheid tot uiting over de wijze, waarop deze plaats moet hebben. Als ik het goed waarneem, dan wordt dit gevoel in den loop der jaren eerder sterker dan zwakker. Daar is reden voor. De koloniale vraagstukken nemen st»rk in belangrijkheid toe en het ge wicht daarvan wordt door steeds meerderen gevoeld. De kring dergenen, die trachten zich een eigen oordeel over deze vraagstukken te vormen, zoo moge lijk zelfs door een, zij het maar vluch tig bezoek, wordt steeds grooter. Nu is in deze Kamer de behandeling der Indische begrooting de gelegen heid bij uitnemendheid om over de be ginselen en vraagstukken onzer kolo niale politiek, wat Nederlandsch Oost-Indië betreft, meer bepaaldelijk over het regeeringsbeleid, met elkan der van gedachten te wisselen. Wil dat naar behooren kunnen ge schieden, dan is wel een eerste ver- eischte, dat het eerst na grondige voorbereiding en zooveel mogelijk in een atmosfeer van rust en beraden heid kan plaats hebben. En nu doet zich het groote bezwaar voor, dat deze behandeling meestal valt aan het einde van eenige weken van Ingespannen begrootingsarbeid, wanneer de Kamer aan het einde ha- rer krachten geraakt. Ook reeds de schriftelijke voorberei ding moet in beperkten tijd aan stren ge termijnen gebonden worden en nauwelijks is de Memorie van Ant woord in ons bezit, met lcoortsachti- gen spoed in elkander gezet, of de openbare behandeling staat reeds voor de deur. Wij moeten dan nog heel dankbaar zijn, wanneer daarvoor, zoóals dit jaar gelukkig het geval is, een behoorlijke tijd kan worden uitgetrokken. Wij hebben hier toch ook reed- medegemaakt, dat deze behandeling eerst begon op den avond vóór den laatsten dag, dat de Kamer met reces zou gaan en ook inderdaad ging". Zoo gaat het ten aanzien van elke begrooting. Ook voor de gemeenten groeit met het jaar het aantal vraagstukken, ter wijl de moeilijkheden geenszins ver minderen, maar vaak toenemen. Daarnaast wordt en terecht het algemeen debat aangegrepen om de politieke lijnen uit te stippelen. Van daar een afmatting, die helaas mede brengt een op het laatst afjagen, om nog op het nippertje klaar te komen. Als regel vormt de rekening geen punt van bespreking, maar gaat juist zonder discussie onder den hamer door. Wanneer nu deze rekening op de zelfde wijze werd behandeld als de begrooting en men op de daarop voor- komene posten zijn politieke beschou wingen bouwde, dan konden de de batten bij de begrooting tot de arti- kel<5gewijze behandeling beperkt blij- Natuurlijk zou het noodig zijn, dat een schriftelijk debat vooraf ging. Eveneens zou het debat, de con clusies daarvan, maatgevend moeten zijn hij de opmaking van de begroo ting. Wij gelooven zelfs, dat de oorspron kelijke bedoeling van den Gemeente wetgever in die richting gelegen heeft. In elk geval is uit de bewoordingen van de gemeentewet af te leiden, dat meer zorg voor.de doelmatigheid en niet alleen voor de regelmatig heid van de rekening verondersteld werd, dan gemeenlijk de gemeentera den daaraan geven. Misschien is het een denkbeeld, dat de overweging waard geacht wordt. EEN MERKWAARIGE PROMOTIE. Onder zeer groote belangstelling heeft hedenmiddag aan de universiteit alhier de promotie plaats gehad van den heer J. J. L. Duyvendak tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. De promotie van den heer Duyvendak, die sinds 19 Maart 1919 lector is in het Chineesch aan de Leidsche uni versiteit, is wel snel in haar werk ge gaan. Immers nog niet lang geleden, na melijk den 27sten April van dit jaar, deed hij des morgens zijn candidaatsexamen en des middags zijn doctoraal examen in de Chineesche taal- en letterkunde, beide keeren met lof. Hij is thans de eerste, die te Leiden is gepromoveerd in de Chi neesch-Japansche sectie, waartoe sedert de laatste wijziging van het academisch statuut de mogelijkheid is geschapen. Het proefschrift, waarop de heer Duy vendak heden is gepromoveerd, is in het Engelsch gesteld en getiteld: „The book of Lord Sheng. A classic of the Chinese school of law". Gezien de groote belangstelling, welke China den laatsten tijd ook in verband met ons Indië, geniet, werd langzamer hand zijn leerstoel een der belangrijkste aan de Leidsche universiteit en het is dan ook niet onwaarschijnlijk, dat binnen af- zienbaren tijd zijn lectoraat zal worden omgezet in een professoraat. Zooals reeds gemeld, is de heer Duyvendak reeds be noemd tot professor aan de Columbia Uni versity te New York, waarheen hij half Januari vertrekt om daar een reeks col leges te geven. Dan keert hij naar ons land terug, om zijn colleges aan de Leid sche universiteit voort te zetten. Tot de velen, die den laatsten tijd zijn colleges volgden, behoorde ook Prinses Juliana. Hedenmiddag, nadat de heer Duyven dak zijn proefschrift had verdedigd, en de faculteit besloten had hem met de docto rale waardigheid te bekleeden, en de rec- tor-magnificus, prof. van Eysinga, hem hiervan mededeeling had gedaan, nam zijn promotor, prof. dr. H. W. de Visser, hoogleeraar in het Japansch, na op de gebruikelijke wijze den heer Duyvendak met het doctoraat te hebben bekleed, het woord en wenschte hem met zijn promotie geluk. Hij wees er op, met hoeveel genoe gen hij dit deed, omdat zij beiden reeds gedurende een reeks van jaren vriend schappelijk en in verkomen harmonie naast elkaar hunne verwante vakken aan de Leidsche universiteit hadden onderwe zen. Spreker schetste daarna in een uitvoe rige rede de levensgeschiedenis van den heer Duyvendak en roemde zijn groote verdiensten. Spreker eindigde met der heer en me vrouw Duyvendak en hunne familie van harte geluk te wenschen en voegde daar aan zijn beste wenschen toe gedurende hun verblijf in Amerika. Tevens sprak hij de hoop uit, dat de heer Duyvendak heel lang met genoegen zijn mooie taak aan de Leidsche universiteit zou mogen blijven vervullen, tot vreugde van zijn collega's, leerlingen, vrienden en van allen, die, evenals hijzelf, een levendig belang stel- n in het Verre Oosten. Hierna reikte spreker den nieuwen doc tor en professor zijn doctorsbul uit. OUDERAVOND CHR. LEERSCHOOL AAN DE STADHOUDERSLAAN. Donderdag 20 Dec. j.l. hielden we den ouderavond aan de Clir. school aan de Stadhouderslaan. Tegen acht uur stroom den de ouders binnen in het gezellig inge richte gymnastieklokaal. De voorzitter, de heer van Weeren, lier- dacht in zijn openingswoord wijlen den heer S. Gaasterland, als iemand met een hart van goud, die veel voor onze schooi gedaan heeft. Den heer G. Bakeina, tegenwoordig hoofd der school, heette hij hartelijk we] kom en bad hem in ruime mate 'a Heeren onmisbaren zegen toe op zijn arbeid. De voorzitter constateert liet feit, dat, waar de heer Bakeina hoofd der school is, de school blijkbaar groeit. Ook onze school toch moet niet Januari a.s. er een öste leerkracht hij aanstellen. Deze ouderavond st«»n<J w i o> bw tee ken van het Christelijk óti.J ivvijs De heide referaten, brachten ons in een Christelijke sfeer. De heer A. van Kapel leidde voor ons in den strijd onzer voormannen (1878 1928). Verschillende portretten van Leid sche voortrekkers, o.a. van Ds. Rudolph en Ds. Donner, sierden de whnden. Veel moeite, vernamen we, was gedaan om ook portretten voor dezen avond te krijgen van Dr. Drost en Ds. Chantepie de la Saussaye, andere pioniers voor deze zaak in onze stad; echter zonder resultaat. De heer G. Bakema sprak over: „Een schat voor groot én klein". 't Deed ons goed, beide referaten, die een waardig geheel vormden, te beluiste ren. Er was stille aandacht. Het ver heugde ons, te vernemen, al hadden we wel zeker gedacht, dat 't niet anders was, dat Gods Woord ook op deze school nog het fundament is bij al het onderwijs. „De school aan de ouders" was hier geen leuze. Iu de pauze werd t werk der leerlingen bezichtigd. En de ouders keerden, voldaan over 't geen zij gezien en gehoord hadden, naar huis, met een stil gebed, hopen we, in hun hart voor die school en allen, die daar werken, omdat zij voelden, dat het Evangelie-zout, waar Da Costa van sprak, hier niet ontbrak. HET DIEPZEE-ONDERZOEK IN DEN O.-I. ARCHIPEL. Ook dr. P. H. H. Kuenen, assistent aan het geologisch-mineralogisch museum al hier zal deel uitmaken van de expeditie, welk half Januari met het s.s. „Snellius naar indië zal vertrekken voor het doen van oceanographische onderzoekingen in het Oosten van den U.-I. Archipel. TLESTAVGiVU nA^i>SxÜJttMüORPS „uxu iOiu/i ziiv SI". Ter Qeifcatiiueid van ue vaandel- aaunietiiny. Aanvankelijk was net de bedoeling van de commissie geweest, om tien ïeestavond van.het canastormcorps „ïviOioruienst yectiè Lciucn, ier ge- legenneid van ue piecntige aannieding aan ten secueviag, m ueo boyer van ue Siausgehourzaal te nouuen. Jbcnier ai spoeuig nleea de belang stelling van de zijue uur Landstormera zoo groot te ziju, uat ue groote zaal als ieestzaai moest worden ingeruimd. En dit bleeK een- heel Verstandige maatregel te zijn, want nu nog Kwam men bijkans ruimte te kort. De talrijke aanwezigen zullen zicli voorzeker bun gang naar de Gehoor zaal niet betreuru nebbeu, want dank zij de goede zorgen van de organisee- rende commissie, is bet een avond ge worden, waai* een ieder, die hem be zocht, lang met genoegen aan zal te rugdenken. Nadat een uitstekend orkest onder leiding van den beer J. Noordanus Jzn eenige pittige nummers bad gespeeld, opende de eere-voorzitter, de eerste luitenant Jhr. Gevers van Kethel tot Spaland, het samenzijn met 'n woord van welkom aan alle aanwezigen, in bet bijzonder de besturen van de scbietvereenigingen „Generaal Snij ders„Willem Teil" en „Pro Patria de Leidsche Burgerwacht en de afdee- ling Leiden van de B. V. L. Spr. bracht voorts dank aan allen, die medewerkten tot de voorbereiding van dezen avond en zeide den opzet van deze bijeenkomst, bet nauwer aan balen van de kameraadschappelijke banden in bet corps van liarte te heb ben toegejuicht. 1 Van harte hoopt hij ook, dat deze avond zou mogen bijdragen tot ver wezenlijking van aller wensch, de op richting van een eigen muziekcorps. Het aanbieden van de sectievlag, het eigenlijke doel van den avond, had plaats op het podium, waar een eere- wacht van landstormers ter weerszij den van de vlag stond opgesteld. Nai/.ens de commissie droeg.de heer G. Hoppezak met enkele welgeko zen woorden de vlag aan luit. Gevers op, die daarop op zijn beurt haar over droeg aan de mannen van de sectie Leiden. p Voor en na de plechtigheid Speelde de muziek het Wilhelmus, dat, terwijl de eerewacht het geweer presenteer tie, door alle aanwezigen staande werd medegezongen. Vervolgens hield de commandant van de afd. Zuid-Holland, luitenant- kolonel dr. J. C. Eringaard, een geesti ge speech, waarin hij er speciaal op wees, dat ook nog in dezen tijd, het bi staan van het instituut van het h.ndstormcorps ten volle bestaans recht heelt, omdat nog steeds in bin nen- en buitenland, gevaar dreigt voor ih rust van ons volk, welker bescher ming liet corps zii-h ten doel gesteld heeft. Niet liet minst dreigt volgens si r., dat gevaar van de zijde van de voorstanders der eenzijdige ontwape ning. Spr. zag in dezen avond een i ting van den u tnemende geest in de Ionische Sectie, zich s> mboliseerend j vlag die is aangeboden. Tenslotte ...aclit overste Eringatud hulde aan luitenant Gevers, dank zij wiens krachtige leiding de. Leidsche Sectie zulk een vooraanstaande plaats onder haar zuster-afdeelingen inneemt en aan de leden van de organiseerende commissie voor het organiseeren van dezen avond. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door het optreden van het gezelschap Max van Gelder en door muziek van 't Strijkensemble Euterpe. Keurig voerde Euterpe verschillen de nummers uit, die dan ook telkens een dankbaar applaus oogstten. Max van Gelder heeft met zijn ge zelschap de aanwezigen kostelijk ver maakt. Mevr. Charlotte Kohier zong Fransche liedjes bij den vleugel, ter wijl Adolph Hamburger ons vergastte op enkele Engelsche levensliedjes. Larutte, de tooverkunstenaar, vol bracht ongelooflijke staaltjes van prestidigitateurskunst, waarbij de zaal schudde van het lachen en verder werden een paar blijspelen opgevoerd, waarbij wij vooral konden bewonderen de kunst van Max van Gelder en van Kitty Posthumes, die een meesterlijk spel levérden. De laatste toonde zich tevens goede voordracht-kunstenares. Een tweetal voordrachten die zij deed hooren waren af. De heer Hoppezak sloot de bijeen komst met eei. hartelijk woord van dank aan de medewerkers voor dezen avond. DE KONINGIN VAN NOORWEGEN. Donderdagmiddag kwam met de mail boot Prinses Juliana te Vlissingen aan H.M. de Koningin van Noorwegen. Met een in den Noord-Duitschen mailtrein ge plaatst salonrijtuig werd de reis voortge zet. NEDERLAND—BELGIë. Naar aan „Het Volk" uit Brussel wordt gemeld was de algemeene opinie bij de besprekingen over de Nederlandsch-Belgi- Sche onderhandelingen in de commissie van Buitenlandsche Zaken, dat de onder handelingen geen stap zijn vooruitgegaan en dat geen oplossing in uitzicht is. Hijmans, minister van Buitenlandsche Zaken heeft nog verklaard, dat de nota van de Belgische reg-eering binnenkort naar Den Haag zal worden gezonden. Te Brussel is men van oordeel, dat de onderhandelingen er niet door zullen wor den heropend en de meening wint veld, dat men veel beter zou doen nu niet ver der aan le dringen, maar een beter tijd stip af te wachten om een verdrag te sluiten. HET VACCINATIE-ONTWERP. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp houdende verlenging van den geldigheids duur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van 11 Fe bruari 1928, zegt de minister, dat hij ten volle begrijpt, dat er bij velen, die in de vaccinatie een krachtig middel tegen de pokken zien, zorg bestaat. Die zorg kan evenwel naar zijn meening niet zoozeer gelden dit wetsontwerp, dat een gevolg van den ingetreden toestand is, als wel dien toestand zelf. Het is den minister voorts niet duide lijk, waarop de meening van eenige leden, dat er thans nog minder reden voor op schorting van den d« anF bestaat, dan een jasir geleden, gegrond is. Het zorgelijke verschijnsel dat aanleiding heeft gegeven tot opschorting, heeft zich ook dit jaar weer voorgedaan; in binnen- en buiten land zoekt men tot dusver vruchteloos met inspanning naar de verklar.ng van en middel tegen dat verschijnsel. De omstan digheden zijn gelijk gebleven. Van tegemoetkoming aan zorgeloozen en onvoorzichtigen kan bij de opschorting van den dwang geen sprake zijn. De minister kan verder geenszins in stemmen met het gevoelen van sommige leden, die de vrees uitspraken, dat de hernieuwde schorsing allengs zou leiden tot de definitieve opschorting der ver plichting. Juist het feit, dat de volksver tegenwoordiging telkens tot een beslis sing geroepen wordt over de verlenging der opschorting zal het verband met den noodtoestand in stand houden. Met enkele leden hoopt de minister dat het eindrapport van de Encephalitis-com- missie spoedig zal kunnen verschijnen. Hij merkt in dit verband op, dat de Neder- landsche onderzoekers ten deze zeker niet achterstaan bij de buitenlandsche, met wie contact en uitwisseling "van gedachten be staat. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22Vt cent Ingezonden Meded6elingen dobbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents PORTVERLAGING VOOR BRIEVEN EN NIEUWSBLADEN NAAR NED.-INDIë. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt het port der brieven tot 2ü grarn per landmail verzonden naar Ned.-lndië, verlaagd lot 7 Yi cent. Boven 2U gram blijft hei i 'i voor die brieven bepaald op 5 een i. dere volgende Jfo gr.i.u. Voorts wordt liet port der bij a. mout gefrankeerde nieuwsbladen en l<*j Binnenland. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot verlaging van den accijns op ge distilleerd aangenomen. De Leidsche Raad ls nog steeds met de algemeene beschouwingen bezig. De eerste promotie tot doctor in het Chi neesch te Leiden. De 160ste algemeene vergadering van „Bloembollencultuur". Buitenland. Een hoopgevend bulletin over den toe stand van Koning George. Gasontploffing te Londen. Een anti-Bormsbetooging te Brnssel. Te Genève beschouwt men he", conflict tnsschen Bolivia en Paraguay als geëin digd. voegsels welke per zeepost naar Indië ver-^ zonden worden, verlaagd tot cent per exemplaar van niet meer dan 55 gram, 1M cent tot en met 150 gram en verder cent voor elke 50 gram daarboven. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Wijziging telefoontarieven. De beslissing over het verzoek van den heer KORTENHORST (R. K.), om den minister van waterstaat te inter- pelleeren over de voorgenomen wijzi ging van de telefoontarieven, is aan gehouden, omdat het onderwerp bij de postbegrooting wordt behandeld. Nederlandsch-Turksch handelsverdrag Bij het ontwerp Ned.-Turksch han delsverdrag wijst de heer KORTEN HORST op de zwakke positie V. d. Ne- derlandsche onderhandelaars, die niet «ver een onderhandelingstarief be schikten, zoodat Turkije kon krijgen wat liet wilde. De minister van buitenlandsche za ken, BEELAERTS VAN BLOKLAND, antwoordt, dat Turkije meest-begun- stiging weigerde, en daarom het meest bereikbare door Nederland is aan vaard. De minister maakt van de gelegen heid gebruik, mede te deelen, dat van onzen gezant in China een telegram is ontvangen, inhoudende, dat het ver drag is tot stand gekomen, waarbij voor goederen van Nederlandschen en Nederlandsch Indischen oorsprong volledige meestbegunstiging Is vast- Het ontwerp wordt aangenomen. Verlaging gedistilleerd accijns. Bij het ontwerp verlaging van den gedistilleerd-accijns uit dhr. LANG- MAN (C. H.) twijfel aan de noodzake lijkheid van het ontwerp en hij vraagt of de 18 millioen, die de schatkist zou derven, niet voor andere doeleinden kunnen worden besteed. Hij zal tegen het ontwerp stemmen. De heer SMEENK (A. R.) vreest, dat de smokkelhandel niet zal verdwijnen Omdat er gevaar bestaat, dat de prijsregeling ten gunste komt van den drankhandel, aarzelt spr. voor te stem men. De heer J. TER LAAN (S. DJ wijst op het bestaan van een jenevertrust, die de verlaging door prijsregeling wil opvangen, ten gunste van den drank handel. Hij vraagt wat de regeering heeft gedaan ter bestrijding van den smokkelhandel. i »e heer SURING (R. K.) ls voor het ontwerp, dat den smokkelhandel zal bestrijden, terwijl het gebruik niet zal toenemen. Hij vraagt, wat de regee ring wil doen tegen eventueel© trust vorming van den drankhandel. De heer OUD (V. D.) vraagt zich af, of de verlaging zal leiden tot vermeer dering van het gebruik en meent, deze vraag beantwoordende, dat men daar voor niet bevreesd zal behoeven te zijn. De heer VAN GIJN (V. B.) erkent, dat de smokkelarij zeer erg is. Eeni ge toeneming van het gebruik weegt niet op tegen het kwaad der smokke larij. De heer VAN SASSE VAN IJSSELT (R. K.) meent, dat de verlaging den smokkelhandel voor een goed deel den kop zal indrukken. Do heer STAALMAN (V B.) betoogt dat drankhandelaars drankmisbruik oen kwaad achten, want bestond het niet, dan zou een actio togen het be drijf en dan zouden de lasten op het bedrijf niet zoo zwaar zi.in. Het is 'aarom van belang, dat de prijzen niet I te laag zijn. De minister van Financiën, de heer

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1