PUROL er op! RECLAME. Ala uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijkmaar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest Zware brand te Helmond.»Men meldt uit Helmond d.d. Zondag: Hedenmorgen omstreeks negen uur brak er brand uit in J. A. Carps Garen- fabrieken tijdens een reparatie in de droogkamer. In korten tijd stond het vier verdiepingen hooge gebouw in volle vlam, daar het vuur gretig voed sel vond. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon wegens de hoogte van het gebouw weinig uitrichten. De brandweer van Eindhoven werd daarom gerequireerd, die tegen 12 uur arriveerde. De enorme massa's water die door de motorspuiten werden uitgestort kon den echter niet verhinderen dat 't ge- heele hoofdgebouw otaal uitbrandde. Droogkamer, roodververij, carton- na ge-af deeling, drukkerij, ingenieurs bureaus en 't gansche kantoor gingen in vlammen op. Van de voorraden garens kon nog een groote partij, men sprak van 2 h 3 ton, §ered worden, benevens een gedeelte er kantoorboeken. Verder is er niets meer te zien, dan de nog overeind staande hooge muren. De omliggende gebouwen kregen reusachtige water schade. Alles is op beurspolis verzekerd. Deze catastrophe breng c.a. 600 men- schen op straat. De Vrijheidsbond-film in brand. Vrijdagavond is te Haastrecht de film van den Vrijheidsbond vertoond. Tij dens het draaien vloog de film in brand, waarbij een eenige meters hooge vlam omhoog sloeg, meldt de „N.R.C." Er onstond aanvankelijk een kleine paniek, doch door het doortastend optreden van den operateur werd erger voorkomen. De vertooning moest beëindigd worden. Film zoowel als apparaat kregen be langrijke schade. Door een kogel in het been getroffen. De schietvereeniging „Nimrod" te Eefde heeft in de „Laatste Stuiver" al daar een feestavond gehouden, waaraan de heer M„ uit Deventer medewerkte als humorist. Aan dezen feestavond was ook een onderlinge schietwedstrijd verbonden. Terwijl M. zich in een ver trek naast dat, waar de wedstrijd werd gehouden, bevond, kreeg hjj plotseling een kogel in het scheenbeen. Blijkbaar was in de ,schietzaal" geen voldoende bescherming aangebracht, daar M. werd getroffen door een kogel, die door de deur tusschen de beide vertrekken was gedrongen. M. werd naar Deventer vervoerd, waar hij zich onder geneeskundige be handeling heeft gesteld. De kogel is nog niet uit het been verwijderd. Auto door de afsluitboomen van een overweg gereden. De boomen, die den spoorwegovergang op den Rijksweg bij het station Voorthuizen afsluiten, zijn binnen een paar dagen des avonds tweemaal door roekeloos rijdende auto mobilisten stuk geramd. De eerste maal braken de afsluitboomen midden door en den tweeden keer werd zelfs een der palen met voetstuk en al uit den grond gerukt Door de# botsing kwam de auto, die de aanrijding deed, dwars op de spoorrails te staan. Ge lukkig was er tijd genoeg om den uit Nijkerk naderenden trein tijdig te doen stoppen. Tegen de roekelooze^ automo bilisten, onderscheidenlijk uit Apel doorn en Maarsbeïgen afkomstig, werd proces-verbar.l opgemaakt. De brand te Stamperspat. Omtrent den brand in de Coöp. Suikerfabriek „Dinteloord" te Stampergat, vernemen we nader: De brand is ontstaan in een papier- voorraad, welke gelegen was in een hock van de suikersilo. Vandaar is het vuur vermoedelijk overgeslagen op den grooten voorraad zakken suiker. Met alle middelen werd gepoogd het vuur te bestrijden, maar het was uiterst moei lijk om tot den vuurhaard door te dringen. Te ongeveer tien uur 's avonds was 't grootste gevaar geweken. Dank zij de stevige betonconstructie kwam het vuur niet tot de bovenverdiepingen, waar ook een groote voorraad suiker lag. Gisteravond werd het werk in de fabriek tijdelijk stil gelegd, omdat de arbeiders zouden kunnen nelpen bij het blusschingswerk. Twintigduizend zakken suiker gingen in het vuur verloren. Verzekering dekt de schade. Er was veel belangstelling. Auto te water. Zaterdagnacht om streeks twee uur is een auto van de Pullmann-garage, Nieuwe Schoolstraat te Den Haag, nabij de verffabriek op den Haagweg nabjj Delft in de Haag- sehe Trekvaart gereden. De chauffeur wist zich zelf te redden. De auto is hedenmorgen met behulp van een kraanwagen van den heer Jan de Graaf weggesleept. Een geraffineerde oplichterstruc. Dezer dagen ontving een koopman te Enschedé bezoek van een tweetal per sonen uit Amsterdam, die mededeelden, dat zij direct geld naodig hadden. Zij wilden 20.000 leenen, waarvoor zij een aantal juweelen, ter waarde van 28.000 in onderpand zouden geven, welke zich in het bezit bevonden van een vriend. Deze was diamant-hande laar en was aanwezig in een restaurant. Hij had de juweelen bij zich en men liet deze toen keuren door een juwe lier, die constateerde dat ze echt waren. De overeenkomst werd gemaakt dat, indien het geleende bedrag niet vóór Febr. a.s. zou zijn terugbetaald, de ju weelen het eigendom van den geldschie ter zouden worden. De juwelier ver trouwde het zaakje echter niet, waar schuwde onderwijl de politie, die een onderzoek instelde, waarbij bleek, dat slechts een deel der juweelen echt was. De waarde daarvan bedroeg circa 15.000, zoodat de eventueele geld schieter een schade van 5000 zou heb ben geleden. De diamanthandelaar is voorloopig op vrije voeten gesteld. Beide andere personen werden in bewaring gehou den. De gestrande „Chritsian Michelsen". Naar wij vernemen is door het hoog heemraadschap Delfland aan van der Tak's Bergingmaatschappij vergunning verleend tot het graven van een geul bjj het gestrande stoomschip „Christian Michelsen", teneinde daardoor bet schip af te kunnen brengen. Deze week zijn 100 ton kolen aan boord gebracht. Inbraak. Te Ouderkerk heeft men zich in den afgeloopen nacht, door mid den van braak toegang weten te ver schaffen tot de woning van den heer H. aldaar. Gestolen werden o. a. 27 stuks tafelzilver. Er is ingebroken in het woonhuis van den heer B. aan de Beeklaan te Hillegom. Er wordt een gouden hor loge en 900 vermist. Auto-botsing. Zaterdagmiddag is te Sittard op het kruispuntRijksweg Zuid-Wilhelminastraat een luxe auto, komende uit de richting Maastricht, in botsing gekomen met een vrachtauto. De botsing was zoo hevig, dat de luxe auto totaal versplinterd werd, terwijl de inzittenden verwondingen opliepen. De vrachtauto liep ook averij op. De carosserie werd totaal afgerukt. Been afgekneld. Bjj het neerlaten van de hefbrug over de nieuwe haven te Deventer geraakte gisterenavond het achtjarig dochtertje van den arbeider G. Lindt met haar beentje tusschen de brug en het vlak, waarop de brug rust, tengevolge waarvan het been geheel werd afgekneld. Het kind moest on middellijk naar het ziekenhuis worden vervoerd. UIT ONZE INDIEN. INTERNEERINGSKAMP AAN DEN BOVEN-DIGQEL. Da*. R. Broersma schrijft in De Lo comotief in verband met den inspectie tocht van assistent-resident H. E. J. Blok en luitenant-kolonel M. L. F. Ba- jetto naar Digoel, dat in Tanah Merah de eendracht tusschen den bestuurs ambtenaar en de beide luitenants al reeds geruimen tijd zoek was. Deze tweedracht is natuurlijk van invloed geweest op.de geïnterneerden. Wai. de heer Blok in de jongste maanden voornamelijk aan stemming gewonnen had, in de kampongs, is thans gedeeltelijk verspeeld door de kinderachtigheden van de twee luite nants tegenover den gezaghebber, die niet weet, hoe zijn gezag te doen gel den. Dr Broersma noemt het een ellen dig feit, dat het „experiment Boven- Digoel" waarop men ook in den vreem de gaarne let, in gevaar wordt ge bracht door beuzelachtig krakeel tus schen het militair bestuur en het ci viel bestur of omgekeerd. De regeering zal er goed aan doen, tot hen, wie de interneering in Digoel rechtstreeks aangaat, duidelijk te spre ken en van allen loyale samènwerking te eischen. Het interneeringskamp moet uit groeien tot een kolonie, en dat kan ook wel, maar behalve een welwil lende stemming onder de geïnterneer den is ook noodig het bestef bij be stuur en militairen, dat, wat Boven- Digoel betreft, uitermate veel afhangt van plichtsbetrachting. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. J. v. d. E. stond terecht ter zake dat hij aldaar rijdende met zijn auto bij het kruis punt PickéstraatBronckhorststraat zon der een teeken te geven de Pickéstraat was ingereden en daardoor een aanrijding had veroorzaakt. Deze zaak was aangehouden om nog een getuige te hooren, namelijk een Fran- sche gouvernante, mej. Henriod. Bijge staan door een tolk, de heer P. Werkman, legde ze haar verklaring af, die hier op neerkwam, dat verdachte een teeken had gegeven naar den verkeerden kant, zoodat de aanrijding onvermijdelijk was geweest. Ze reed daar met haar pupillen, die den rechterkant van den weg hielden en er ge heel geen vermoeden van hadden, dat ver dachte de straat zou inrijden. De ambte naar achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg ƒ6 of 3 dagen. Veroordeeling conform. Daarna passeerden enkele overtredingen tegen de arbeidswet de revue. Daarbij werd ook als getuige gehoord een half doove 77-jarige grijsaard, die bij zekere M. C. K. te Leiden als nachtwaker zes da gen bad gewerkt van 's middags half vijf tot 's morgens half acht. De man was blijkbaar van meening, dat men hier niet van werk kon spreken. Hij had alleen jia te zien of de lampen, die hij met 't oog op het verkeer had neergezet, niet door bal dadige jongens omgegooid werden. Overi gens had hij bij 't vuur gezeten, lekker warm. De kantonrechter veroordeeld* ver dachte tot 6 boeten van ƒ2, subsidiair G maal 1 dag hechtenis. Tegen J. A. v. O. te Leiden werd we gens een overtreding van de arbeidswet door het doen verrichten van bakkers- nachtarbeid tloor den ambtenaar geöischt een drietal boeten van 25 subs. 3 maal 10 dagen in verband met het feit, dat ver dachte zich reeds vele malen aan derge lijke overtredingen heeft schu'dig ge maakt. De kantonrechter bepaalde liet schriftelijk vonnis in deze zaak op a.s. Zaterdag. W. Fr. G. van Eek te Leiden liad aldaar op de Langebrug een bespannen voertuig bestuurd, daarbij verkeerende in staat van dronkenschap, waardoor hij slingerde over den weg en daardoor de openbare veilig heid in gevaar brengende. De verbalisant bevestigde het proces-verbaal. Verdachte ontkende den wagen bestuurd te hebben. Verbalisant verklaarde hemzelf op den wagen te hebben zien zitten. Een andere getuige verklaarde evenwel, dat hij de wa gen bestuurd had toen het gespan aange houden werd en niet de verdachte. De zaak werd aangehouden om enkele andere getuigen te hooren. Uit het Sociale Leven. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Er zijn, gelijk wij al eerder bericht heb ben, in de Tilburgsche textiel-industrie langdurige onderhandelingen gevoerd, om te komen tot uitbetaling der algemeen er kende christelijke feestdagen, en verhoo ging der minimumloonen. Nu is een overeenkomst bereikt, waar bij is bepaald, dat gedurende dertien we ken per jaar vijf uur per week wordt over gewerkt, met dien verstande evenwel, dat de overuren met 15 pet. loontoeslag zullen worden betaald. Ook de christelijke feestdagen (le en 2e Kerstdag, Nieuwjaar, Hemelvaart en 2e Pinksterdag) zullen ten volle worden uit betaald. Voorts is besloten, om de minimum-loo- nen der mannelijke uurwerkers van 24 tot 60 jaar met één cent per'uur te verhoogen. De loonen der z.g. stukwerkers, die in doorsnee 15 pet. hooger zijn, stijgen in dit verband met één cent. SLAGERIJEN. Het algemeen bestuur van den Kon. Ne derl. Middenstandsbond heeft een schrij ven gericht tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, met verzoek om de Arbeidswet 1919 in dien zin te doen wijzi gen dat daarin bepaald wordt, dat onder het begrip „winkel" ook voortaan verstaan zal worden de ruimten van een perceel, waarin een slagersonderneming wordt uit geoefend, evenals de wet zulks reeds be paalt b.v. ten aanzien van een kapperson derneming. Dit verzoek dient tot ondersteuning van een door den Nederl. Slagershond tot den minister gericht adres van gelijke strek king. PROTESTANTSCH-CHRISTELIJKE ARBEIDERS-INTERNATIONALE. Op 13 December vergaderde het bestuur der Protestantsch-Christelijke Arbeiders- Internationale te Frankfurt a. M. Besloten werd dat het dagelijksch be stuur, dat met de meer directe leiding der Internationale belast werd, zal bestaan uit vier personen. Als leden van het da- gelijksch bestuur werden benoemd: Dr. VV. Koch, Berlijn, de vroegere Duitsche Ver keersminister, als voorzitter; Prof. Wer- beck, Elberfeld, 2e voorzitter; H. Amelink, Utrecht, Secretaris; en J. Haas, Zurich, penningmeester. Het secretariaat der Internationale zal gevestigd worden te Utrecht, Stadhouders- laan 45. Besloten werd met een Protestantsch- Christelijke organisatie van Kantoor- en Handelsbedienden in Finland in onder handeling te treden over aansluiting de zer organisatie bij de Prot. Chr. Arbeiders- internationale. Besprekingen zullen gehouden worden met vertegenwoordigers van een christe- lijk-sociale organisatie in Denemarken. Ook in Zweden zullen besprekingen plaats hebben. Verder werd besloten, dat een commissie uit het bestuur een onderzoek zal instellen in Hongarije naar de moge lijkheid van oprichting van Protestantsch- Christelijke arbeidersorganisaties. Het verslag van het eerste Congres der Prot. Chr. Arbeidersinternationale, waar in o.m. is opgenomen het daar gehouden referaat van Minister Slotemaker de Brui ne over „Noodzakelijkheid en taak der Protestantscb-Christelijke Arbeiders-Inter nationale", zal in druk verschijnen om dit voor de propaganda te kunnen benut ten. Besprekingen hadden voorts plaats over contact met het Sociaal-wetenschappelijk Bureau der Kerken te Genève. Hierover zal een bespreking met den leider van het bureau, Dr. Keiler, plaats hebben. Ten slotte werd besloten dat het bestuur zich in verbinding zal stellen met de in ternationale sociale commissie uit de Zen dingscorporaties, teneinde zoo mogelijk samenwerking met deze commissie tot stand te brengen. De eerstvolgende vergadering van het bestuur zal op 29 Juni 1929 in Nederland plaats hebben, in aansluiting met de vie ring van het 20-jarig bestaan van het C. N. V. op 1 Juli a.s. Land- en Tuinbouw. UITVOER VAN UIEN NAAR AMERIKA. De rijkslandbouwconsulent Ir. Peters te Washington schrijft in Handelsberichten: Sedert einde September tot 15 November werden te New York ruim 330 wagonla dingen Nederlandsche uien aangevoerd, welke in den groothandel aldaar verkocht werden legen prijzen, loopende van 3 tot 4 dollar (ƒ7.50 tot f 10) per baal van 50 K.G. De uienmarkt is dit seizoen zeer vast en de prijzen zijn ongevper driemaal zoo hoog als verledt n jaar. Per 1 November j.l. werd de oogst van winteruicn in de Ver. Stalen geschat op 22.334 wagons; het vo rige jaar bedroeg de productie 33.G03 wa gons (a 500 bushels), zoodat de oogst dit jaar ongeveer een derde geringer is dan in 1927. Einde Augustus opende het uienseizoen te New York op ongeveer 3 dollar (ƒ7.50) per baal van 100 lbs. Midden September was de prijs reeds gestegen tot 3.75 dollar en in de eerste helft van November werd te New York 4.15 tot 4.30 dollar (ongeveer 10.50) per 100 lbs. besteed voor Ameri- kaansche gele uien. Voor Hollandsche uien schijnt men ongeveer 50 cent per baal van 50 K.G. (110 lbs.) minder te betalen, althans volgens de marktnoteering. De betrekkelijk belangrijke invoer van •Nederlandsche uien heeft eenige onrust verwekt onder Amerilcaansche uienkvvee- kers, zelfs zóó, dat een nationale ver- eeniging van uienkweekers pogingen in het werk stelde om den Federal Horticul tural Board (die sedert 1 Juli j.l. den naam draagt: Plant Quarantine Control Administration) te bewegen, een embargo af te kondigen op Nederlandsche uien, wegens het voorkomen van schadelijke in secten. Gelukkig bleek de Board tot heden van oordeel, dat een phytosanitair embar go op Nederlandsche üien werd geconsta teerd. Om moeilijkheden te voorkomen, is het echter van het allergrootste belang, den uitvoer naar Amerika van Nederland sche uien, welke aangejast mochten zijn, door de kleine narcisvlieg (Eumerus Stri- gatus), zooveel zulks doenlijk is, te voor komen. EEN PROTEST VAN HET CENTRAAL BUREAU DER VEILINGEN. liet Centraal Bureau der Veilingen schrijft in 'n adres aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, dat het ten aanzien van de kwestie van den uitvoer van uien naar Amerika, bitter is teleurgesteld in de verwachting, dat de Nederlandsche regeering de werkzaamheid van het, in overleg met de regeering op gerichte, uitvoercontrolebureau zoo krach tig mogelijk zou bevorderen. Niet alleen heeft het departement van landbouw noch het Centraal Bureau, noch het uitvoercon trolebureau van deze kwestie rechtstreeks kennis gegeven, maar zelfs werden zij niet uitgenoodigd bij de besprekingen, die te dezer zake op het departement gehou den zijn. Bij de bespreking op 14 Novem ber op het departement bleek omtrent de regeling van de te nemen maatregelen reeds-een beslissing te zijn genomen en mocht uitsluitend over de uitvoering er van nog gesproken worden. Het Centraal Bureau merkt verder op, dat de eischen, welke het uitvoercontrole bureau aan export-uien stelt, veel verder gaan dan de verklaring, welke het certifi caat van den plantenziektenkundigen dienst inhoudt, zoodat z.i. verwacht had mogen worden, dat de regeling, in overleg met het Centraal Bureau tot stand geko men, zou hebben ingehouden, dat een par tij, voorzien van het merk van het uitvoer controlebureau, zonder meer voor uitvoer naar Amerika zou zijn toegelaten. Thans moet nog een tweede keuring plaats heb ben door den plantenziektenkundigen dienst, welke geheel overbodige kosten met zich brengt. INVOER VAN VLEESCH UIT DUITSCHLAND. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft bepaald, dat vleeschwaren met inachtneming van de bepalingen van de Vleeschkeuringswet, tot wederopzeg ging eveneens mogen worden ingevoerd uit Duitschland. INTERNATIONALE REGELING VAN DE NOMENCLATUUR VAN TUIN- BOUWPLANTEN. Het Weekblad voor Bloembollencul tuur publiceert de opmerkingen van do commissie voor de nomenclatuur der Algem. Vereeniging voor Bloem bollencultuur over bet rapport der no- m-nclatuur-commissie der Kon. Nea. Maatschappij voor tuinbouw- en plant kunde. Gelijk is medegedeeld, bad het Ne derlandsche lid der internationale commissie voor de nomenclatuur van tuinbouwplanten, dr. J. D. Ruys te De el ems vaart, zich in verbinding gesteld met de practici in ons land om critiek en aanvullingen op de bestaande no menclatuur te verkrijgen. In overleg met de bovengenoemde commissie der Kon. Nederl. Mij. voor tuinbouw en plantkunde is daartoe een rapport op gesteld, dat, nadat eventueele opmer kingen der Nederlandsche practici er in zijn verwerkt, zal worden doorge zonden naar den secretaris der inter nationale nomenclatuur-commissie, welke commissie tot taak heeft, op bet in 1930 te Londen te houden interna tionaal tuinbouwcongres rapport uit te brengen over de nomenclatuur- vraagstukken en aan het congres voorstellen op dit gebied te doen. TULPEN NAAR AMERIKA. Met een vliegtuig van de Kon. Lucht vaart-Maatschappij is Zaterdag een eerste zending tulpen voor Amerika naar Londen verzonden. Van Londen gaan ze naar Southampton en van do ar per stoomschip aar New-York. Zoo kunnen ze in 6 K dag in Amerika zijn. De heer C. van Duyn, importeur te New-York, laat zich de tulpen zenden door de1 veilingvereeniging Flora te Rijnsburg. DE VEILINGEN IN N.-HOLLAND. Volgens het juist verschenen verslag van de provinciale commissie uit de Veilingen in Noord-Holland, hebben de omzetten aan de veilingen in die pro vincie over^ het afgeloopen boekjaail f 19.808.274.72 bedragen, terwijl die op. brengst in 1926 was f 18.353.145,26. hel i.s echter ruim drie millioen min.lei dan in 1924 en 1925. De laatste jaren heeft zich de tuinbouw, vooral dt glasteelt, uitgebreid. Gewezen wordt op de door andere! landen genomen maatregelen om onze producten te weren door invoerrechten ei. door de hoogste eischen te stellen! Met aandrang wordt den tuinbouwer do noodzakelijkheid van goede sortee ring, deugdelijke en uniforme verpak king, goede kwaliteit en de meest mo-l gelijke zuiverheid onder het oog ge.j bracht in den concurrentiestrijd metl andere landen. Meegedeeld wordt, dat de provincie Noord-Holland de helft der gemaakte kosten voor reclame d.i. ruim f 7U0(J heeft bijgedragen. j f De „voorbeeld-bedrijven" voor glas cultuur zijn door de Provinci gesticht! te Bovenkarspel groot 46 Aren, te1 Broek opLangendijk 83 A. 30 c.A. en te' Heemskerk 81 A. 35 c.A. De tuinbou. wers bezoeken deze bedrijven met be langstelling. De verwachting, dat in 1928 voor de cultuur van 1929 een belangrijke hoe-, veelheid zaad aan de kweekers zou kunnen worden verstrekt, is niet uit gekomen, doordat op de proefvelden, de tijdens den bloei heerschende kou de, de teelt van zaad grootendeels; heeft doen mislukken. Alleen van de late soort is een hoeveelheid ontvan-j gen. De kool, dezen herfst van dit: zaad geteeld, overtreft alle verwach-i tingen. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN 15 Dec. Heden aangeko-j men aan den rijksafslag 8 stoomtrei-i Iers, 1 drijfnetvaartuig en 48 kustvis. schers. De aanvoer en prijzen waren: 56 kisteren tarbot f 26—85; 15 kis.1 ten griet, f 33—60; beide per 50 Kg.; 828! stuks groote tong f 2—2.15, 8230 middel tong f 1.50—2, 10.515 kleine tong f 1.35 1 60 per Kc.; 14 kisten groots schol; f 2836, 12 kisten middel schol f 30— 30. 30 kisten zetschol f 40—44, 181 kis-| k-m kleine schol f 10—35. 4 kisten bot' f 17—20, 48 kisten schar f 4.7020, 8 kisten kleinmiddel schelvisch f 27.50— 28, 15 kisten kleine schelvisch f 16.50— 26, 20 kisten groote gullen f 25—27, 15 kisten kleino gullen f 15—18, 85 kisten wijting f 4 108.50, alles per kist van 50 Kg., 20 kisten rog f 18—27.50 per 20 stuks; 11 stuks vleet f 2.25—3.25, 8 st. leng f 2.14, 1 kreeft f 2.50, alles per st.; 12 kisten kabeljauw f 69—74 per kist van 125 Kg. Van de IJmuider stoomtreilers; kwamen er heden S aan de markt. De besommingen waren: IJM 83 Voor waarts met f 2856, IJM 121 Louise met f 2514, IJM 45 Perseus met f 2537, IJM 109 John Brown met f 3275, IJM 157 M. v. Hattum met f 1747, IJM 67 Orioni met f 2540, IJM 154 Protimus met[ f 2386 en IJM 179 Holland 3 met f 3822. De besommingen der Engelsche stoomharingdrifters waren heden: YH 866 met f 1903, YH 471 met f 1751, YH 35 met f 1651 en L.T. 1160 met f 1383 aan versche haring. Van de treilloggers kwam heden aan den afslag de zeillogger KW 99 met f 539 besomming. Sclieepstij dingen. HOLLAND—AM ER IKA-LIJN. VOLENDAM, New-York n. R'dam 17 te Plymouth verwacht. NARENTA, 14 v. R'dam n. Vancouver. KINDERDIJK, R'dam n. Vancouver 14 v. Londen. DRECHTDIJK, Vancouver n. R'dam 14 van Liverpool. RIJNDAM, 15 v. New-York n. R'dam. BLOMMERSDIJK, 15 v. New-York n. Rotterdam. SPAARNDAM, R'dam n. New-Orleans 14 van Tampico. WESTERDIJK, 16 v. New-York te Rot terdam verwacht. BEEMSTERDIJK, 15 v. R'dam n. N.- York. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. HEEMSKERK (thuisr.) 15 v. Pt. Said. GIEKERK, 14 v. R'dam te Beira. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. ALBIREO (thuisr.) 14 te Accra. ALKAID (thuisr.) 14 te Cape Coast. DRECHTERLAND (thuisr.) 14 v. Port Gentil. KILSTROOM (uitr.) 11 v. Freetown. PEURSUM (uitr.) 14 te Dakar. CERES (thuisr.) vertr. 17 v. Accra. GROTIUS (thuisr.) 15 v. Las Palmas. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. KENNEMERLAND (thuisr.) 16 te Am sterdam. KON. PAKETVAART MIJ. GENERAAL VAN SWIETEN, R'dam n. Batavia p. 14 Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJAMBI (thuisr.) 15 te R'dam. MERAUKE (thuisr.) p. 14 Perim. TJERIMAI (uitr.) 14 v. Southampton. KOTA RADJA (uitr.) p. 14 Pantellaria. PALEMBANG (uitr.) 14 v. Port Said. SOEKABOEMI (thuisr.) 15 v. Batavia. SCHOUWEN, 15 v. Hamburg n. R'dam BANDOENG (thuisr.) p. 14 Perim. KOTA GEDE (thuisr.) p. 16 Pt. de Gallo SLAMAT (thuisr.) p. 15 Gibraltar. PALEMBANG (uitr.) p. 15 Suez. SIBAJAK (uitr.) p. 15 Perim. TOBA, 15 v. R'dam n. Batavia. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". P. C. HOOFT (thuisr.) 14 v. Singapore KAMBANGAN (uitr.) 14 te Belawan. KRAK AT AU (thuisr.) 15 v. Port Said. RONDO, 15 v. Hamburg n. A'dam. JOHAN DE WITT, 15 v. Batavia U Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6