HlïlIWi LELSCHE COURANT MAANDAG 17 DEC. 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. DRAAGT ELKANDERS LASTEN. Voor velen is do zakagenda van het r.B.C.-fonds reeds een onmisbare vriend geworden. Als zakagenda geeft dit boekje dat wij ook nu weer ontvin gen inderdaad volledige inlichtingen. Alle dagelijks benoodigde gegevens vindt men er in. Daarnaast fren schat van wetenswaardigheden op sopiaal en ander vereenigingsgebied. Elke linker bladzijde bevat voorts een korte kern spreuk, een uittreksel uit een redevoe ring of uit een boek een psalm of een gezangvers of iets dergelijks. Inderdaad een heel doelmatige gids. En dan, men steunt met deze agenda te koopen het prachtig werk van Draagt elkanders lasten. Wie een agenda noodig heeft koope deze en geve iets meer dan f 0.25. WIJZIGING PAKKETPOST. In een nota naar aanleiding van het verslag inzake het wetsontwerp tot wijziging van de pakketpost, zegt de Minister van Waterstaat voorloopig me enen te moeten afwachten hoe de verhooging van het maximum tot 7 Kg. zal werken. Zoodra de financieele omstandighe den zullen veroorloven, dat ten aan zien van de P.T.T. met tariefsverla ging wordt verder gegaan, zal verla ging van het port der binnenlandsche postpakketten mede een punt van overweging uitmaken. VERLAAGDE TOLTARIEVEN. Met ingang van 1 Jan. a.s. zal het toltarief voor motorrijtuigen van de twee op den straatweg GoudaBode graven geplaatste tollen met 50 pCt. worden verlaagd. De tollen zullen in den vervolge niet meer verpacht, maar door de Associatie in eigen beheer ge houden worden. DE LINKERVLEUGEL DER S.D.A.P. Zaterdag en Zondag werd door den linkschen groep in de S.D.A.P., gegroe peerd om het links-socialistisch week blad „De Socialist", in „De Harmonie" te Amsterdam een conferentie gehou den, waar een aantal inleiders stellin gen ter bepaling van het standpunt in een aantal zaken van de linksche so cialisten verdedigden. De heer J. de Kadt betoogde, aan de hand van zijn stellingen „Standpunt en taak der linksche socialisten", dat een oppositie slechts recht van bestaan heeft als zij inderdaad ook een rich ting is. Noch de reformisten, die ge- looven langs den weg van geleidelijke hervormingen binnen het kapitalisme het socialisme te kunnen verwezenlij ken, noch de communisten, die bewe ren, dat het kapitalisme in zijn Jaat- sten doodstrijd is, houden rekening met de werkelijkheid. Noodig is een internationale politiek, welke omvat de arbeiders van West-Europa, van Sovjet-Rusland en de Oostenrijksche volksbewegingen. De eenheid zal tot stand gebracht moeten worden, door de Soc. -Arbeiders Internationale en het I.V.V. naar links te drijven. Nadat een aantal debaters het woord hebben gevoerd en door den in leider zijn beantwoord, worden de stel lingen van den heer De Ivadt in stem ming gebracht en met een aantal stem men tegen, aangenomen. Zondagmorgen werd de conferentie heropend met een inleiding van den heer F. v. d. Goes over zijn stellingen „Het Ministerialisme in verband met de komende verkiezingen". Als wij thans gaan samenwerken met andere partijen, zegt spr., moeten wij over een schikking onderhandelen en in de hui dige omstandigheden zijn wij de zwak- sten der onderhandelende partijen en zullen wij concessiës moeten doen ten kost© van ons socialistisch beginsel. Erger vindt hij, dat de soc. tijdens de samenwerking steeds weer tut conces sies overgaan, omdat bij elk geschil punt zich weer de vraag voordoet: „Moeten wij de samenwerking nu reeds verbreken/" Een ander bezwaar is, dat men met het oog op het samen- regeeren vooruit steeds concessies doet. Na de dtbatten worden ook deze stel lingen met een aanvullend amende ment en een wijizging met één stem tegen aangenomen. In d© middagzitling werd begonnen met verkiezingen. De aftredende re dactie van het weekblad „De Socialist", do heeren Edo Fimmen, J. de Kadt en P. J. Schmidt, werden herkozen, even als de voorzitter, de heer H. Schutjes en de secr.-penningmeester, de heer J. M. Oldenbroek. Het bestuur werd verder uitgebreid met twee te Amster dam wonende leden en acht leden uit het land. De heer P. J. Schmidt voerde daarna het woord, aan de hand van stellingen: „De algemeen© economische grondsla gen der links-socialistische politiek". Daarna worden de stellingen van den heer P. J. Schmidt over „Impe rialisme en Koloniale politiek" in dis cussie gebracht, aangezien hij zijn standpunt genoegzaam bekend acht en daarom een inleiding overbodig vindt. Een aantal debaters voert het woord, o.a. d© heer Edo Fimmen, waarna met een kleine wijziging de stellingen wor den aangenomen met 2 stemmen tegen. DOOR DE KROON VERNIETIGD. Het Staatsblad bevat een Koninklijk besluit van 4 dezer, waarbij wegens strijd met het algemeen belang ver nietigd wordt het besluit van den raad der gemeente Ootmarsum van 31 Mei 1927, betreffende beschikbaar stelling van de benoodigde gelden voor den bouw eener R.-K. jongensschool aldaar. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. Alhier is een vereeniging opge richt ter bestrijding van de T. B. C., onder het rundvee. Een 7-tal landbouwers traden toe met een 400 stuks rundvee. Het bestuur bestaat uit D. Joha, te Nieuwveen, voorz.; J. Kempen en C. Karsemeier, alhier, resp. secr. en penn. De verbintenis is slechts voor één jaar. De vereeniging draagt den naam van „Ons Begin". De Ziendeweg blijft voorloopig nog voor het verkeer gesloten, in ver band met het hooge water. Een tweetal bewoners van de Rid- derbuurt en een bewoner van den Woubrugschen weg, te Alphen aan d. Rijn, hadden vleesch gekocht van den koopman M. alhier. Na gebruik van dit vleesch gevoel den de huisgenooten zich na eenigen tijd onwel, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter constateerde een geval van vleeschvergiftiging. De politie heeft de zaak in onder zoek. BOSKOOP. De uitslag v. d. gehouden schiet wedstrijd, uitgeschreven door de Bos- koopsche' Burgerwacht is als volgt: le. W. B. v. Eijk, 2e pr. A. Spa, 3e pr. W. v. Tilburg, 4e pr. A. Vuijk, 5e pr. Jac. v. Wijk. 6e pr. J. Spaargaren en 7e pr. C. v. Tol. De prijs op ae geluksbaan werd ge wonnen döor F. Keijzer. De Coop, vereeniging „De Bos- koopsche veiling", veilde op 15 Dec.: Rozen per bos: Hadley 2.60—3.50, Golden Ophelia 1,90—2,60, Gemengde rozen 0,701, Ophelia 1,60—2,20, Claudius Pernet 2,70—4, Columbia 2—2,60, Rosalia 2— 2,70, Butterfly 2,20—2,50, Chrysanthum tros, per tak, 9—14 ct, id. per bos 18— 30 ct, Beshulsttakken per K.G.1,20. Woensdag 19 Dec. nam. te 7 uur hoopt in het evangelisatielokaal aan de Dwars Nieuwstr. op te treden, Ds. D. Plantinga uit Linschoten. Donderdag 20 Dec., nam. te 7.30 uur hoopt in de Geref. Kerk op te treden Ds. Tj. Petersen. Burgerlijke stand. Getrouwd; P. Scholten, 29 jaar en R. W. v. Heinin gen, 23 jaar. Geboren: Gerardina Anna, dv. J. Ba- velaar en A. A. de Bruin. Overleden: Cornelis le Clereq, 74 j., P. M. v. d. Hoeven, echtgenoote van M. Nederhof, 43 jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN. Zaterdag 1.1. was het de „Boom- plantdag" in Katwijk aan den Rijn. Te kwart voor twee trokken de leer lingen der hoogste klassen van de drie lagere scholen in optocht naar den „Molentuinweg", waar een 53-tal jonge boomen door hen zouden wor den geplant. De harmonie te Katwijk had zich be reids aangeboden om deze plechtig heid op te luisteren, waarvan zeer gaarne gebruik werd gemaakt. Onder het spelen der muziek dan kwam men aan het terrein' van actie, waar de burgemeester, Dr. J. Schok king het woord voerde tot de kinderen Spr. wees er op, dat het heden voor de jeugd een bijzondere dag was door het houden van deze Boomplant- dag. Want al was Katwijk aan den Rijn niet van natuurschoon verstoken, en in dit verband wees spr. op het mooie bosch van het St. Willebrordus- College aan de Sandtlaan, waarvan spr. hoopte, dat het gespaard zou blij ven, in verschillende opzichten is aan plant van boomen gewenscht. Immers bij bouworde doet boomen- aanplant ook niet te kort aan den bouwstijl, doch zullen de boomen een vriendelijke breking van het zonlicht geven. Boomen en planten kunnen het menschelijk leven zoo veraangenamen Hier in Katwijk aan den Rijn, waar de bloementeelt zoo uitgebreid is, be hoef ik hierover niet veel te zeggen. De jeugd vormt het toekomstig ge slacht, zij moet daarom boomen en planten leeren waardeeren. Spr. wees er. dan op, dat straks, als deze jeugd opgegroeid is, niet alleen de zorgen zullen toenemen, doch men ook gehecht zal zijn aan zijn plaats. Doch velen zullen dan de wereld In moeten. Moge jelui dan, bij uw terug komst, niet alleen belangstellend zijn voor het werk, dat door U heden is verricht en komen zien hoe uw boom is gegroeid, doch moge dan tevens blijken, dat jullie zoo flink zijn opge groeid als die boomen. Spr. dankte de harmonie Katwijk voor hare bereidwilligheid en allen die aan dezen dag hadden medegewerkt. Thans gingen de kinderen over tot het planten. Iedere boom was genummerd en elk kind, wist, welke boom hij te planten had. Alles was te voren door den ge meente-tuinman goed georganiseerd. De harmonie blies onder het werk er lustig op los. Er was van de zijde der bevolking ook veel belangstelling. De raadsleden, de heeren Dr. Hue- ting en de heer v. Riessen waren mede aanwezig. Na het verrichte werk ging men in optocht, weer met de muziek voorop, het dorp door naar de school op het Kerkplein, waar de kinderen een trac- tatie wachtte. Aldaar sprak de burgemeester de kinderen nog toe, hen er op wijzend, dat het zoo van belang is, als de kin deren liefde toonen voor de natuur en het groen beschermen. Het is zoo hin derlijk krijgertje te zien spelen, waar bij dan aan de takken der boomen ge slingerd wordt. De takken dienen soms ook als vogelnestjes en ook deze worden soms niet met rust gelaten. De ontwikkeling dezer vogels, die ons met hun lied zoo kunnen verlusti gen, belemmert men hierdoor. Laat het er niet bij, het zelf niet te doen, doch houdt anderen ervan te rug. Spr. wenschte, dat deze dag er toe moge bijdragen, dat men in het alge meen meer zorg voor de boomen zal krijgen. Dat dit de vrucht moge zijn van dezen dag. De ouderen en ook de onderwijzers zullen zich hierin ver heugen. Door den gemeentetuinman werd aan alle kinderen een kaartje uitge reikt, waarop het wapen der gemeen te Katwijk, datum v. d. boomplantdag, nummer v. d. geplante boom, en naam van de r lanters(sters). Onderwijl maakten eenige jongeda mes zii h verd'enste'ijk, met de kin deren te tracts oren op versnapermgen De lietr v. Veen, hoofd der school voor O tref L O., d'ankte namens de kinderen den burgemeester voor dezen mooien dag en sprak den wensch uit, dat het niet alleen de kinderen, doch ook de burgemeester gegeven moge zijn, de boomen tot een groote hoogte te zien opgroeien. De burgemeester dankte wederkee- rig voor de gesproken woorden en ook voor het voor deze gelegenheid door de heeren v. Nierop en v. Veen ge maakte lied, toepasselijk op dezen boomplantdag. Na gezellig samenzijn gingen de kin deren verheugd huiswaarts. Het was voor hen een mooie dag. LEIDERDORP. A.s. Woensdagavond hoopt Ds. H. Mondt in de Ned. Herv. Kerk alhier een Bijbellezing te houden. NOORDEN. Alhier vergaderde de onlangs opge richte Volksbond, Zeven nieuwe leden werden ingeschreven. De leiding was in handen van den heer P. de Jong. Spr. zet te uiteen hoe de leden de geestelijke be langen voorop moeten zetten, om ook daarna het stoffelijk belang goed te be hartigen. Daarna werd de cursus „Gods dienstleer"' voortgezet. Nu het gat in de kade van den Noor- denschen polder is gedicht, zijn de werk zaamheden voortgezet en wordt de kade weer in orde gebracht en tevens goed ver sterkt. De autobus van Nieuwkoop over Noorden naar Woerden rijdt weer. Alzoo is deze dienst weer geopend. NIEUWVEEN. Burgemeester J. W. Geesink is aangezocht om in het watersnoodco mité maatregelen te nemen voor de overstroomde gebieden bij Baren- drecht en Ridderkerk. OUDE WETERING. Ringvergadering. Donderdagavond te half acht houdt de „Ring Woubrugge van J. V. op G. G. al hier een vergadering, waar 2 belangrijke onderwerpen zullen worden ingeleid, n.l. „Wie kan lid onzer J. V. worden?", dat zal worden ingeleid door vr. K. Roeloffs, en „Is de uitwendige groei onzer vereeni- gingen gepaard gegaan met innerlijke krachtstoename?" door vr. J. van Dam. Laten velen blijken dat ze belang stel len in het werk onzer jeugd door deze vergadering te bezoeken. OEGSTGEEST. Jaarvergadering Chr. J. V. „Paulns". Deze vereeniging hield voor het eerst 'n jaarvergadering in Irene, zonder mede werking van andere jeugdgroepen. Niet dat het contact onderling maar eenigszins is zoek geraakt, o neen, getuige de bloeien de Jeugdcentrale, maar de groei der ver eeniging maakte het mogelijk geheel zelf standig een feestavond te organiseeren. Daartoe aangezocht had Ds. Jansen Schoonhoven de leiding, terwijl tijdens den avond ook Ds. Hennemann verscheen. Verder waren afgevaardigden van Voor schoten aanwezig. Het was een rijk program en we zou den te veel plaatsruimte noodig hebben, wanneer we een volledig verslag zouden geven, waarom we ons dan ook zullen be perken. In het inleidend woord van den voorzitter, werd er op gewezen, hoe nut tig het is dat de jeugdige menschen elkaar vinden en hoe gewenscht het is, dat oude ren hen steunen in dit streven. Het jaarverslag van den secretaris, P. van Dijk, stond in het teeken van opge wektheid en verdiende den dank van den voorzitter. Het batig saldo bedroeg volgens het fi nancieel verslag ƒ23.17. Hierna leidde Ds. Jansen Schoonhoven een Bijbelsch onderwerp in, er op wijzend, dat achter het streven der Jongelingsver- eeniging s:aat: „Alzoo lief heeft God de wereld gehad, enz." Het orgelspel van den heer J. Los met fluit van den heer Haasnoot was heel mooi; jammer, dat het achter de coulissen wat rumoerig was, waardoor veel verloren ging. De samenspraak „Een ouderwetsche Boeren* Gemeenteraadsvergadering" had veel succes en de vroedschap, links geflan keerd door „slapende Thijs" en rechts door het wakkere lid „Der bin ik het mit ins" heeft de lachsalvo's doen klinken. Hierna een ernstige voordracht, vol die pe gedachten van E. Jansen Schoonhoven over Stanley Jones' boek „Christus langs den Indischen heirweg", welke voordracht groote aandacht had. De stukjes van de heeren Bijl en Bins- bergen verwierven eveneens dankbaar ap plaus. De plaatjes, eenige vreenigings- momenten weergevend, waren wat gebrek kig en dienen nog eens „in studie" te wor den genomen. Tot slot 4 marmergroepen, voorstellend „arbeiden, strijden, redden", zijnde het streven der vereeniging, en de vierde groep deze drie met een engelenfiguur op den achtergrond. Ds. Hennemann sprak een slotwoord. De verordening op radiomuziek luidt als volgt: Artikel 1: Onverminderd het bepaalde bij de wet en in bijzondere verordeningen, is het verboden, langs mechanischen weg muziek of geluid, welke hinderlijk zijn voor de omgeving, buitenshuis of binnens huis, doch aldus, dat de muziek of het geluid door openstaande deuren, open staande vensters of openstaande andere afsluitingen, de buitenlucht kan bereiken, ten gehoore te brengen, of toe te laten, dat zoodanige muziek of zoodanig geluid, al dus ten gehoore gebracht worden. Artikel 2: Overtreding van het bepaalde in artikel 1 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of eene geld boete van ten hoogste vijf en twintig gul den. SASSENHEIM. Vergadering van den gemeente raad op Woensdag 19 Dec. 1928, des voormiddags te 9.30 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Notulen vergaderingen 15 October en 7 November 1928. 2. Ingekomen stukken. 3. a. Instructie bode-concierge Ge meentehuis. b. Bepaling jaarwedde als voren. 4. Bepaling jaarwedden hoofdagent van politie. v 5. Comptabiliteit 1928. 6. Toepassing art. 104 L. O.-wet 1920 7. Aanvrage scbooluitbreiding Her vormde school. 8. Aanvrage schooluitbreiding „De Visserschool". ZEVENHOVEN. Gedep. Staten van Zuid-Holland brachten dezer dagen een bezoek aan de doorbraak bij de sluitkade. Het lek was toen juist gestopt en een verbetering van den toestand in getreden. Nu het gat in de sluitkade langs de Kromme Mijdrecht is afgesloten, begint het water in de polders snel te dalen. .Men is thans bezig het vernielde gedeelte van de kade te herstellen. Het zal zeer zeker noodig zijn, de geheele waterkeering wat stabieler te maken, daar de kade lang niet tegen den druk van het water bestand zal blijken, wanneer een soortgelijke wa tertoevoer zal plaats hebben. GEMENGD NIEUWS. Gevaarlijk sneeuwballen gooien. Te Almelo is de 20-jarige niej. L. B., naar het „O.D." meldt, zoodanig door een sneeuwbal getroffen, dat zij van haar rijwiel viel en bewusteloos bleef liggen. Een geneesheer constateerde hersenschudding en achtte toediening van de laatste H.H. Sacramenten ge wenscht. FEUILLETON. De vreemde landlooper 18) —o— Daarna leefde hij weer van den eenen dag op den anderen en sprak niet meer dan wat strikt noodzakelijk was. Als hij de plaats en het werkvolk geïnspec teerd en zijn bevelen gegeven had, ging hij naar zijn kamer, zat den ganschen dag ledig, deed niets dan tobben en peinzen en gaf steeds meer voedsel aan zijn gevoel van haat en wraak. Hij was er van overtuigd, dat hetgeen wat men elkander eerst in 't geheim verteld had, •thans luide op straat besproken werd. Wanneer hij in de stad kwam om. bood schappen te doen, liepen de heeren hem zoo gauw zij konden met een stij ven groet voorbij, en waar hij zich ook liet zien, staken de menschen de hoof den bij elkander. Gratzer ging den heer von Weling uit den weg; de haat maakt den mail onrechtvaardig zelfs tegen edeldenkenden. Elke dag leek hem een eeuwigheid. De grond brandde onder zijn voeten en hij snakte er naar zijn haat onder woorden te kunnen brengen. Doch hij moest wachten totdat hij bericht van baron Demnitz kreeg; hij mocht zijn post niet verlaten en als vagebond ook nog eerloos handelen. Zijn eigen onderhoorigen wisten reeds lang wat er op de partij bij den heer von Weling voorgevallen was, dit kon Gratzer aan hen 2ien. Hoe lang zou 't nog duren, totdat een hunner, als hij dronken was, hem dergelijke woorden naar 't hoofd zou werpen als de knecht in Waltersdorp? Als een visioen, dat nacht en dag voor hem verscheen, stond Hartmann voor hem, het vuur aanstokend, dat in zjjn binnenste brandde. „Weg, weg!" was Gratzer 's eenige. gedachte, om aan het werk der vergelding te kunnen be ginnen. De t\jd was er juist geschikt voor om zijn wenschen te kunnen ver vullen. liet gistte en woelde in de lagere klassen der maatschappij. Af gunst, haat en nijd tegen de gegoeden en welgestelden werden by den dag erger. Gratzer wilde zijn krachten er aan wagen, en de handen aan 't werk slaan; hij wilde helpen om de hoogte te on- dermijen, waarop menigeen zeker meen de te staan. Van nu aan zou dit zijn levensdoel, zijn dagelykschen arbeid zijn. Hevige toorn vervulde hem, dat hij, als eerlijk man nog altijd verplicht was op het antwoord van den baron te wachten. Met een vloek op de lippen, zag hij hoe de eene dag na de andere verstreek en hoe het Kerstfeest nader de, hetwelk hy zich zoo heerlyk voor gesteld had. ACHTSTE HOOFDSTUK. In plaats van een antwoord, ver scheen baron Demnitz onverwachts zelf en trad onaangemeld Gratzer's kamer binnen. „Daar ben ik zelf, beste Gratzer," zei hy vriendelijk, „en hier zweeg hij plotseling. Hij schrok van de ver andering, welke er met zijn vriend had plaats gehad. „Maar wat is er met u gebeurd?" vroeg hy verwonderd. „Ik was nauwelijks acht dagen weg, toen uw brief mij bereikte. Wat beteekent dat, beste vriend? Ik kom zelf om klaar heid te ontvangen." „Klaarheid zult ge hebben, mynheer Demnitz, klaarheid en waarheid; heeft u op straat niets gehoord?" „Ge spreekt in raadselen!" „Mijnheer Demnitz, ik zal het raad sel dadeljjk verklaren. Ik moet weg, want u is bedrogen geworden, schan delijk bedrogen. U geloofde, dat uw rentmeester een onberispelijk man was u dacht nietmijn vriend Elwitz heeft 't niet gezegd, en ik zelf heb er over gezwegen, dat u met een voor- maligen landlooper te doen hadt, die vier jaar geleden bedelde om een stukje brood. Het was een schande, mijnheer, dat men u zoo bedroog, maar de straf is niet uitgebleven, en het spijt my, dat u gekomen is om een onderhoud te heb ben met een vagebond." De baran keek zijn rentmeester aan, alsof hij aan diens verstand twijfelde. Hy had plaats genomen en wilde Grat zer naast zich op de sofa trekken, maar deze weerde hem af. „Neen, mijnheer, dat zou niet passen." „Wilt ge mij nu rustig vertellen wat hier gebeud is?" zeide de baron ernstig. „U heeft gelijk daarnaar te vragen, mijnheer," en voor hem blijvende staan, gaf Gratzer een korte beschrijving van het voorgevallene by de Welings en van alles wat er uit volgen moest. Hy sprak bits en onsamenhangend, het was alsof hy elk woord met moeite uit bracht. Zichtbaar opgewonden luisterde de ba ron, en toen Gratzer ten laatste een vloek tegen de maatschappij uitstiet, stond hij snel op, legde de hand op den arm van den rentmeester, zeggende: „Niet vloeken, beste Gratzer, niet vloe ken! Ge verbetert daarmede niets; ge brengt het verlorene niet terecht en ver andert er de maatschappij geenszins mede, en evenmin de kleingeestige voor- oordeelen, die haar aankleven. Wat ge me verteld hebt, kan mijn gevoelen tegenover u slechts in zoover verande ren, dat ik u thans hooger acht, dan ik vroeger gedaan heb. De man, die op een lage manier over uw verleden ge sproken heeft, om u uw geluk te ont rukken, mag wel goed toezien, dat hy zelf niet van de hoogte in de diepte stort." „En de anderen?" vroeg Gratzer, knarsetandend. „De anderen?" herhaalde de baron, terwijl hy de schouders ophaalde. „Weet ge het dan nog niet, beste Gratzer, dat onze zoogenaamde kring maar al te dikwijls een ophooping is van vooroor- deelen en onbeduidendheden? Hebt ge het dan niet geweten, dat een positie, uit kracht van geboorte, meer_ betee kent, dan een die door den arbeid ver kregen is? De menschen noemen mij een zonder ling," voer de baron voort, „omdat ik my van de samenleving terugtrek, gi- heel naar myn eigen zin leef en mijn zienswijze niet in boeien laat sluiten. Ik heb in myn leven veel opgemerkt en veel nagedacht, en de maatschappelijke vooroordeelen zyn my noodlottig ge worden. Mijn eigen vader had zeer stijve begrippen van stand, maar mijn moeder, een engel van goedheid en zachtheid, heeft een ander zaad in myn hart uitgestrooid. Aangezien ik een zonderling ben, heb ik my, inplaats van de omstandigheden naar behooren te beheersehen, eenzijdig door de maat schappij laten beïnvloeden, welke het hare deed om my van haar te vervreem den. Ik had een vriend, die my zeer dierbaar washy had zich uit de laagste volksklasse opgewerkt en tóch moest hij het altijd ontgelden, dat zyn wieg in een hut, onder een rieten dak had gestaan; hy werd er ziek van en be schouwde het als een verlossing, toen de dood by hem aanklopte. Dit heeft de samenleving voor my vergald; want de menschen achten iemand niet om zyn innerlijke waarde, maar om uiterlijke zaken, die hem zon der verdienste ten deel zijn gevallen. En toch heeft mijn vriend de menschen nooit gehaat en ze niet verkloekt, aan gezien het zoo echt menschlyk is be vooroordeeld te zijn. en men nooit weet of men in dergelijke omstandigheden niet. evenzoo zou handelen. Ga met me mede, beste Gratzer, doe zooals ik; ga dan hier en dan daar heen! Ge zult stellig partij kunnen trekken van uw kennis, maar neem geen vaste betrek king aan. Ga met my mede!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5