CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belanoriiksie nieuws in dit Nummer. 9de JAARGANG MAANDAG 17 DECEMBER 1928 NUMMER 2021 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waer agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknel Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Adrertentiên per regel 22l/t cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke redactie - Kleine Ad verten tién bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. Sombere stemming. In de Liberale Staatspartij, den Vrij heidsbond, botert het niet erg. Men zit er eon weinig verlegen om een leider voor de fractie in de Kamer. Prof. van Gijn wil geen Kamerlid meer worden. De heer Fock, de oud-Gouverneur, Generaal van Indië, gevoelt zich te oud. De heer Knottenbelt is niet de algemeen geachte figuur. Nu meende men den man gevonden te hebben in Dr. Posthuma, maar ook deze wees, bij nader beraad, de Kamer candidatuur weer af. Het Vaderland weet mee te deelen, dat Dr. Ritter van het Liberale Utr. Dagbald erin geslaagd is met een ver meende vriendelijke gezindheid van den oud-minister Posthuma tegenover het eerste tractaat (met België) zoo veel tegenstand tegen zijn candida tuur te wekken, dat hij ze vrijwillig terug nam. Intusschen zit men met het geval. Dit gaf sommige liberale bladen aan leiding tot beschouwingen over de waarde van candidaturen van Kamer leden. Zoo wees o.a. het Handelsblad er op, dat een partij, die rekenen kan op een groote fractie in de Kamer, er geen ernstige schade van lijdt, als een aan tal minder sterke persoonlijkheden de banken dezer bezetten, maar dat voor kleinere fracties de eisch geldt, dat man voor man, en vrouw voor vrouw voldoet aan de voorwaarden, die men voor een Kamerlid boven de maat van het gemiddelde mag stellen. De hoofdredacteur van Het Vader land geeft ook een beschouwing en komt tot de conclusie, dat een „ander beswaar, om goede candidaten te vin den, ligt in den onwil van velen om hunne bekwaamheden ten dienste van de geemenschap te stellen. Buys heeft claar reeds jaren geleden over geklaagd, toen hij schreef: ,,Ik ken geen bedenkelijker teeken des tijds, dan het toenemend egoïsme on zer hoogere klassen, dan haar onver schilligheid voor de publieke zaak". Wij voor ons zoo zegt hij verder meenen, dat hij de waarheid schreef Schrijver dezes is in een vroegeren staat dr^ levens heel dikwijls geroe pen geweest, mannen van bekwaam heid wij waren toen nog niet den grooten zeeen van de verkiesbaarheid der vrouw deelachtig geworden, waar voor sommige mannen, naar wij uit betrouwbare bron vernemen, lang niet dankbaar genoeg zijn te polsen om trent de aanvaarding van een candi datuur voor de Tweede Kamer, en zelfs het teleurstellend antwoord: ..Ja, ik zal mij voor 2000 in het jaar laten uitschelden", is ons niet gaspaard". We] een sombere stemming, en dat zoo vlak voor de verkiezingen. Dat belooft voor de partij niet veel goeds. Wat is er toch in een halve eeuw veel veranderdl Y Het graf der reputatie. Aan het oordeel over deze weinige belangstelling voor het politieke le ven, doet de heer Roodhuijzen vooraf gaan een beschouwing, hoe een tegen valler als politieke figuur iemands re putatie kan knakken. Hij kiest als voorbeeld den Leidschen Prof. van der Vlugt. Na een inleiding over Prof. van der Vlugt's bekwaamheid en ongerepen naam in wetenschappelijke kringen, vervolgt hij: „Het was dan ook een blijde dag, toen Van der' Vlugt bereid werd ge vonden in 1902 bij de tusschentijdsche verkiezing aldaar, noodig geworden door het overlijden van het zittend an ti revolutionair lid Van Kempen, de candidatuur voor Leiden te aanvaar den. Met hem toch was er kans, wat on overwinnelijke burcht voor de Rechter zijde scheen, te nemen, en de over winning werd dan ook bevochten, zij het dan ook slechts met een meerder heid van 11 stemmen. Een juichkreet ging door het libe rale kamp, nu was de sterke man ge vonden, die voor den sterke achter de ministerstafel, Dr. Kuyper portuur zou zijn, maar de teleurstelling bleef niet uit, en van der Vlugt erkende spoedig zelf, dat hij een gebied ging betreden, waarop hij zich niet thuis gevoelde, door in 1906 voor zijn Kamer lidmaatschap te bedanken, wat hij ook alweer niet zou gedaan hebben, als hij staatsmansmoed in het lijJikdtergldk staatsmansbloed in het lijf had gehad. Want hij bracht daardoor de toch al zoo kleine meerderheid van stemmen waarover het ministerie De Meester beschikte, eene meerderheid, die daar enboven nog een zeer twijfelachtige was, van 4 op 2 stemmen". Ook ten onzent is de Leidsche ver kiezing van Prof. van der Vlugt meer malen besproken. N Ter illustratie is deze beschouwing niet oninteressant. STADSNIEUWS. Prof. Dr. C. C. BERG. Dr. C. C. Berg, leeraar'aan de mid delbare school te Solo, benoemd tot hoogleeraar in de Javaansche taal- en letterkunde aan de Universiteit al hier, als opvolger van prof. dr. G. A. J. Hazeu, heeft zich 5 December met het s s. „Tambora" ingescheept en wordt omstreeks Kerstmis hier te lande ver wacht. JUBILEUM PRAESES SINT VINCENTIUSVEREENIGING. Zaterdag herdacht de heer J. P. Creighton zijn zilveren jubileum als praeses van den bijzonderen raad der St. Vincentiusvereeniging. Des morgens te 8.15 uur werd in de Mon Pèrekerk tot intentie van den jubilaris een H. Mis opgedragen door den Hoog Eerw. Heer P. L. Dessens. Tal van leden van verschillende af- deelingen waren aanwezig. Na de H. Mis werd de jubilaris in de koffiekamer gecomplimenteerd en toegesproken door Deken Dessens, die hem het gouden kruis met oorkonde „Pro Ecclesia et Pontifice", overhan digde. De jubilaris dankte en nam daarna de gelulcwenschen in ontvangst. Zaterdag werd te zijnen huize een druk bezochte receptie gehouden. STEDELIJKE WERKINRICHTING In de Stedelijke werkinrichting zijn opgenomen in de week van 10 tot en met 15 Dec., resp. volwassenen en kin deren: Maandag 44 en 2. Dinsdag 46 en 2, Woensdag 43 en 2, Donderdag 45 en 2, Vrijdag 47 en 2, Zaterdag 40 en 1 personen. EEN DANKBETUIGING. De heer J. Bijleveld, wonende Cla- rasteeg alhier, die, zooals men weet, wel eens geneeskundige adviezen geeft, heeft in verband met de ziekte van Z. M. den Koning van Engeland, aan het paleis te Londen ook een ad vies gegeven, waarin hij een genees kundig middel aanbeval. Hedenmorgen ontving hij van den Particulier Secretaris, namens de Ko ningin van Engeland, een vriendelijke dankbetuiging voor zijn belangstelling Wij gelooven echter niet, dat de doktoren den zieke het middel hebben toegediend. Dat geloofde de heer Bijleveld zelf ook niet. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: G. J. v. d. Poll, jm. 22 jaar en P. C. S- v. Leeuwen, jd. 20 jaar. J. Klink, jm. 25 jaar en J. C. v. Arnhem, jd. 23 jaar. CHRISTEL. DAMVEREENIGINS. Algemeene Danswedstrijden. De volgende wedstrijden werden Zaterdag gespeeld. A - K 1 a s s e. Klinkenberg—v. d. Wijngaard 1—1 Stel—Reek 2—0 Van ZwietenKleer afgebr. Swerisv. d. Bosch afgebr. B - K1 a s s e. v. Zwieten Jr.Klinkenberg 20 KleinTeunisse 20 Meinema—v. d. Wijngaard afgebr. Stel won wederom van Optendrees, hoewel Stel nog een partij heeft te spelen. Klinkenberg speelde remise met v. d. Wijngaard en plaatste Klinkenberg zich een plaatsje hooger op de rang lijst. Van Zwieten heeft tegen Kleer een niet onfortuinlijke partij gespeeld, welke thans tot het eindspel is geko men. De stand is vrijwel gelijk en er is hiervan nog niets te zeggen. Ook de partij Sweris-*v. d. Bosch moest wegens t'late uur worden af gebroken. In de B-Klasse is de thans nog te bezetten 2e en 3e plaats nog niet be kend geworden. Hedenmorgen kwart over acht had op den hoek van de Turfmarkt en de Oude Vest een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door den 41-jarigen kolenhandelaar C. B. en een autobus van de onderne ming Maarsse en Kroon. De vrachtauto werd ernstig bescha digd, zoodat zij naar de garage moest worden gesleept. In den nacht van Zaterdag a p Zondag is aan de Burggravenlaan het cadaver gevonden van een zwartbont varken, wegende 80 pond. Het werd onder toezicht naar het slachthuis overgebracht. P. v. d. W., veehandelaar, wonen de onder Zoeterwoude, heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat hij door den portier van een café aan den Stations weg is mishandeld. Hij wilde gisteravond omstreeks 10 uur het café binnentreden, doch dit werd door den portier geweigerd, die hem een klap gaf, waardoor hij viel en bloedend aan het gelaat verwond werd. BINNENLAND. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Naar wij vernemen wordt niet enkel de koningin, doch de geheele koninkl. familie vandaag op het Loo verwacht. NEDERLAND EN BELGIE. De Brusselsehe berichtgever van het Hdbl. meldt: De Belgische nota van antwoord op het rapport der deskundigen in zake een Nederlandsch-Belgisch verdrag zal in het begin der volgende week aan de Nederlandsche regeering worden over handigd. De tekst is thans klaar, doch die wordt nog eens door de technische diensten van het departement van bui- tenlandsehe zaken nagezien. Aan de eerstkomende vergadering van den ministerraad op Maandag of Dinsdag a.s. wordt de nota ter goed keuring voorgelegd. Zij zal niet open baar worden gemaakt. Naar verluidt, legt de Belgische regeering er uitvoerig haar standpunt in uit en antwoordt z\j op enkele bezwaren van Nederlandsche zijde in verband met het Maasregiem en de verbinding LuikRotterdam geuit. DE ZAAK DER LOUISEGROEVE. De Landsadvocaat mr. Telders heeft zich in de zaak derLouisegroeve gewend tot de leden der Tweede Kamer met een nota, waarin o.m. is opgenomen een correspondentie tusschen hem (Lands advocaat) en prof mr. P. Scholten, den voorzitter van scheidslieden in de arbi trage, welke over een deel van de zaak der Louisegroeve heeft plaats gehad. De directeur der Louisegroeve heeft hierin aanleiding gevonden, aan de Tweede Kamer o.m. te doen toekomen afschrift van een brief, door hem 14 dezer ge zonden aan den Landsadvocaat mr. J._ H. Telders. In dien brief wordt o.a. ge zegd: „Ik heb heden uit uw schrijven aan prof. Scholten, door u in afschrift rondgezonden aan de leden der Twee de Kamer, kennis ervan genomen, dat gjj oordeelt, door mij in mjjn „Nadere Inlichtingen" bereffende de Louise- groeve-zaak aan de Tweede Kamer te zjjn aangetast in uw „eer en repu tatie als advocaat". Naar aanleiding daarvan hebt gü gemeend, u te moeten wenden tot prof. Scholten met de vraag, of gij naar zijn herinnering „de geheele zaak eerlijk en loyaal behandeld hebtProf. Scholten heeft u daarop een bevestigend antwoord onthouden, doch u medegedeeld, dat gij in de arbitrale procedure niets hebt ver richt, hetwelk „in strijd is met de eer van den advocatenstand". De schr. gaat dan na, wat in de pers is(, gezegd over deze zaak. Prof. Scholten had in zyn brief ge stipuleerd dat z\jn oordeel „uit den aard der zaak alleen betreft de hande lingen aan arbiters bekend geworden". De heer Smith, directeur der Louise groeve schrijft in aansluiting daarop: Wat in mijn „Nadere Inlichtingen" ten uwen aanzien wordt medegedeeld betreft, zooals gij weet, meerendeels handelingen welke aan arbiters niet bekend geworden zjjn. De brief besluit Nu ik heden te rade ben geworden, dat gij in mijn „Nadere Inlichtingen" ziet een „heftige aanval" op uw op tredenhaast ik mij. u mijn mede- deeling te doen toekomen, dat ik mij ter beschikking hord voor een on partijdig onderzoek naar de juistheid of onjuistheid van al datgene, wat ik in mijn ..Nadere Inlichtingen" ten uwen aanzien heb gezegd en waarvan ik geen woord terugneem. PROFESSOREN AAN DE STEDEL. UNIVERSITEIT III DE HOOFDSTAD. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Vrijdagavond benoemd tot hoog leeraren in de Algemeene Chemie aan de stedelijke Uuniversiteit aldaar Dr. L. F. de Beaufort, directeur van het zoölogisch museum en Dr. II. A. Brou wer, hoogleeraar aan de Technische Hoogcschool te Delft. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. In de Zaterdagmorgen gehouden con ferentie tusschen de directie der Ned. Spoorwegen en de vertegenwoordigers der personeel-organisaties werd door eerstgenoemde medegedeeld, dat aan het personeel een week extra-salaris zal worden toegekend, met een minimum van dertig gulden. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD GESLOTEN Een heftig incident. De December-zitting van den Vol kenbondsraad is Zaterdag geëindigd schrijft de „Courant". Tegen elf uur kwam de Raad voor de laatste maal in openbare zitting bijeen, waarbij als voornaamste punt de kwestie van de bescherming der Duitsche minderhe den in Poolsch Opper-Silezië op de agenda stond. Bij de behandeling dizer aangelegenheid heeft zich een heftig incident tusschen Stresemann en den Poolschen minister van Buiten- landsche Zaken, Zaleski, voorgedaan. Nadat Adatsji (Japan) rapport over negen klachten der Duitsche minder heden had uitgebracht, hield Zaleski namelijk een rede, waarin hij de actie van den Duitschen Volksbond in Pcolsch Opper-Silezië, die. naar hij betoogde, een steeds toenemend aantal klachten bij den Volkenbond aanhan gig maakt, als gevaarlijk voor den vrede bestempelde. Stresemann wond zich hierover zoodanig op, dat hij tot driemaal toe met de vuist op tafel sloeg en herhaaldelijk „Ongenoordl" riep. In zijn antwoord verklaardde de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, dat Uit Zaleski's rede haat je gens de Duitsche minderheden sprak. Be bescherming van het recht der minderheden, aldus Stresemann, is een der heiligste plichten van den Volkenbond en indien de meening mocht veld winnen, dat de minderhe den door van haar recht gebruik te maken gevaarlijk voor den staat wor den, zal de Bond een der pijlers, waar op hij rust, verliezen en menige staat zou de redenen, waarom hij tot den Volkenbond is toegetreden, moeten herzien. Spreker dankte Adatsji voor diens minutieus onderzoek der klachten en den Canadeeschen gedelegeerde Dan- durand voor diens voorstel, om tijdens do volgende Raadszitting de kwestie eener eventueele verbetering in de ininderhedenprocedure te berde te brengen. Voorts deelde Stresemann mede, dat hij in verband met Zaleski's betoog bij den Raad een voorstel aan hangig zal maken, om tijdens de vol gende zitting van den Volkenhonds- raad de geheele kwestie der minderhe den te behandelen. Na Stresemann's uiteenzetting werd door IjJriand de slotrede gehouden. Hierin legde de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken er den na druk op, dat de bescherming der min derheden nimmer door den Volken bond ter zijde zal worden geschoven en dat de miifderheden er steeds op kunnen rekenen, dat ck Bond haar klachten onpartijdig en nauwgezet zal onderzoeken. Het communiqué. Door de ministers van buitenland sche zaken van Frankrijk, Engeland en Duitschland is het volgende ge meenschappelijk communiqué uitge geven: De raadszitting heeft öns de gele genheid geboden, een sedert lang on derbroken persoonlijk contact, te her vatten en een gedachtenwisseling te houden, welke van zeer groot nut ge weest is. Deze besprekingen hebben ons ster ker dan ooit ervan overtuigd, dat poli tiek van verzoening en toenadering tusschen onze landen het meest ge schikte middel is, om den vrede te verzekeren. Wij blijven die politiek trouw! In dezen geest zullen wij de onder handelingen voortzetten, welke op grond van een overeenkomsl, tusschen do zes belanghebbende mogendheden te Genève getroffen, werden ingeleid. Wij zijn besloten, alles te doen wat in onze macht is. om zoo snel moge lijk tot een volledige en definitieve re geling van alle uit den oorlog stam mende moeilijkheden te geraken en aldus, in wederzijdsch vertrouwen, de vruchtbare ontwikkeling der betrek kingen tusschen onze landen te ver zekeren. BOLIVIA EN PARAGUAY. Nieuwe botsingen. De Boliviaansche minister van Oorlog maakt bekend, dat Zaterdag JJ. opnieuw een bloedig treffen heeft plaats gehad tus schen de troepen van Bolivia en Para guay. Eer^tgenoemden veroverden het fort Boqueron op de Paraguayanen. De verklaring van den minister van Oorlog luidt woordelijk: Nadat nieuwe afdeelingen Paraguayaansche troepen on ze forten in den Chaco hadden bedreigd, Binnenland. Groote brand te Helmond. De linkervleugel van de S.D.A.P. Buitenland. Heftig incident in den Volkenbondsraad tusschen Stresemann en Zaleski. Een communiqué der ministers van buitenlandsche zaken van Frankrijk, En geland en Dnitschland. Nieuwe botsingen tusschen Bolivia en Paraguay. Het verluidt, dat de Paus zal bemidde" len tusschen Bolivia en Paraguay. Langzame verbetering in den toestand van Koning George. Zware stormen in Siberië. volgde een bloedige strijd. Onze troepen hebben na hun tegenstanders verslagen te hebben, het fort Boueron, gelegen in een gebied, waarop Bolivia traditioneele en onvervreemdbare rechten heeft, bezet. Het leger heeft zijn plicht gedaan. Naar het blad „El Norte" meldt, hebben de Bolivianen voorts het fort Rojas Silva veroverd na een bitter gevecht, waarbij de stellingen der Paraguayaansche troe pen door Boliviaansche vliegtuigen wer den gebombardeerd. Nadat de verovering van het fort Bo queron te La Paz bekend werd, stroomden 20.000 Bolivianen voor de regeeringsge- bouwen ie zaraen, waar onder matelooza geestdrift het volkslied gezongen werd. De president der republiek sprak van het halkon van zijn paleis de menigte toe, waarbij hij verklaarde, dat de verovering van het fort geheel in overeenstemming ia met de tradities van Bolivia en dat het volk zijn kalmte, doch ook zijn vader landsliefde moest bewaren. 120 dooden? Volgens de Boliviaansche regeering zijn hij de gevechten van Zaterdag 100 Para guayanen en 20 Bolivianen gedood. Het Paraguayaansche ministerie van Oorlog meldt, dat het fort Boqueron slechts door 13 man bezet was, die gezien de Boliviaan sche overmacht terugtrokken. De Paus bemiddelaar in het conflict? In Italië blijven hardnekkige geruchten in omloop, dat de Paus een poging tot be middeling zou doen in het conflict tus schen Bolivia en Paraguay. De houding van den Volkenbond. De raad van den volkenhond heeft bij Bolivia en Paraguay in een nader tele gram aangedrongen op het vermijden van alle maatregelen van aggressieven aar<4 tusschen de twee partijen en Briand uit- genoodigd, zoo noodig een buitengewone raadszitting ter behandeling van het con flict bijeen te roepqn. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE. Langzame verbetering hondt aan. Het gistermorgen om 11 uur uitgegeven bulletin dat door 3 doctoren onderteekend is, meldt, dat de toestand van den koning over 't algemeen iets beter is, hoewel hij een onrustigen nacht heeft gehad. Het bulletin van gisteravond 8 uur luidt: De koninjg heeft een kalmen nacht door gebracht. De vanmorgen waargenomen verbetering in den toestand houdt aan. Onderteekend door drie doctoren. STORMEN IN SIBERIë. Schepen vergaan. Van de Oostkust in Siberië komen be richten binnen van zware stormen, waar door vooral op bet schiereiland Kamsjat- ka groote schade is aangericht. Zeer vele schepen zouden vergaan zijn, waaronder een Japansch stoomschip. Hier van zou niet één lid der bemanning ge red zijn. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. KORTE BERICHTEN. Als directeur van de expeditie, dio door de musea van Kansas en het Louvre wordt uitgezonden tot het instellen van een on derzoek in de Sumerische ruïnes te Tello (Irak) is benoemd abbó Henri de Genon- duilhac, die reeds naar het expeditie-ter rein is vertrokken. 1 talie s begrooting voor 19291930 ia een milliard lire hooger dan die van het voorafgaande jaar. Verwacht wordt dat Maandag de pre mier in het Britsche Lagerhuis zal te ken nen geven, op welke wijze de regeermg hulp zal hieden aan de werkloon mijn werkers. De Voikenhonusraad zond eeu nota aan Rusland, in verhand met de weigering der Sovjet-regeering om van het controle orgaan inzake den handel in verdoovende middelen deel uit te maken. Er is een arbitrale uitspraak in het geschil hij de textielfabrieken te Aken ge veld, welke een lóonsverhooging voorziet van 4.7 pet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1