Aan het einde der Week Terwijl in Lugano de Volkenbonds raad en in Washington de Pan-Ame- rikaansche conferentie vergadert, welke beide ten doel hebben de bevor dering van een betere verstandhou ding tusschen de volken, wordt in Zuid-Amerika wapengekletter ge hoord. En dreigt daar een oorlog tus schen Bolivia en Paraguay, zulks naar aanleiding van een grensconflict Men zal zich hier in de oude wereld verwonderd afvragen, wat deze beide landen ineens zoo fel tegenover elkan der doet staan. Het ligt voor de hand aan te nemen, dat het hier een belan gentegenstelling betreft, want het gaat nu eenmaal in de wereldpolitiek meer om materieele dan om onstoffelijke dingen. Dit vermoeden blijkt juist. Te Gene ve aldus de N. R. Crt. wist men te vertellen, dat het in het voordeel van Amerikaansche petroleum-mag- naten zou zijn, indien Bolivië een stuk van het betwiste gebied dat rijk aan olie is, in bezit kon krijgen. Van hier uit is dit niet te beoordeelen. De Ame rikaansche regeering, die over de bes te inlichtingen moet beschikken, zal, indien hiervan iets waar mocht blij ken, hebben toe te zien dat de verlok kelijke leus: „cujus regio £jus petro leum" de vooruitzichten op een min nelijke regeling niet vertroebelt. De Volkenbondsraad heeft zich met een telegram tot de beide staten ge wend, doch het schijnt dat dit tot dus ver weinig resultaat heeft opgeleverd. De beteekenis der vergadering van doen Volkenbondsraad ligt ook thans weer hoofdzakelijk in het feit, dat de verschillende ministers van buiten- landsche zaken gelegenheid hebben, in een persoonlijK onderhoud de verschil lende kwesties, die op politiek gebied aan de orde zijn, op vriendschappelijke wijze te bespreken. Zo werd in het hotel „Splendid", waar de Fransche delegatie verblijf houdt, een bespre king tusschen Chamberlain, Briand en Siresemdnn gehouden na afloop van een lunch, welke Briand aan al zijn collega's in den Raad aanbood. Vermoed wordt, dat voornamelijk Vc gedachten is gewisseld over de vasutcllings- en verzoeningscommis sie inzake het Rijnland. Van de buitenlandsche tot de bin- r.énlandsche politiek overgaand, valt allereerst op te merken, dat onze Tweede Kamer nog steeds bezig is met de behandeling der begrooting. Veel nieuws levert dit echter niet op en de behandeling heeft een naar omstandig heden redelijk vlug verloop, 't Is te hopen dat dit ook zal gezegd kunnen worden van de behandeling der g^- meentebegrooting a.s. week in den Leidschen raad. De gemeente Leiden Leeft deze week haar TO.OOOsten inwoner kunnen boe ken, de dochter van een gemeen te- ambtenaar. De aanwas der bevolking van de Sleutelstad geschiedt meer (rCv- het geboorteoverschot dan door vestiging van elders. Blijkens de gemeenteversla gen zijn in de jaren 1918 tot 1920, 1922, en vanaf" 1924 steeds meer personen uit Leiden vertrokken dan zich hier ge vestigd hebben. Dit verschil bedroeg verleden jaar zelfs 631 personen. Uit het feit, dat desondanks de bevolking toeneemt, valt te concludeeren, dat het geboortecijfer hier hoog is. Nu we toch op het terrein der sta tistiek zijn, willen we ook iets zeggen over den stand der vakbeweging. Het totaal aantal ?eor- .nS eerde a:beiers bereikte in 1920 ziin top: C 500. Daarop lxt irkken, door de malaise, welke in '21 begon. Vrij snel en dat gedurende zes jaren; pas in 1927 viel er weer aanwas te boeken. Maar nu gaat he. weer omhoog. Op 1 Januari 1927: 504.200, een jaar later 520.100. En de berichten, die wij in veld en A. v. d. Hoogt. Getrouwd: M. J. C. Besselaar en E. E. Schilpzand. Bevallen: C. C. van der Tonnekreek Schipper, Z.; F. BarkDoete, Z.; M. J. de GrootBeijersbergen, Z. De paketboot Celticmet 254 passagiers aan boord, is op de rotsen van de haven van Queenstown (Ierland) gestrand. Merkwaardig is, dat er 27 schip breukelingen van de „Vestris" zich aan boord bevonden. den loop van 1928 hebben gevolgd, ge waagden van sne1 toeneming. Dit geldt ook van ons Chr. Nat. Vak verbond. dat de afgeloopen en de vol gende week een propagandacampag ne op touw heeft gezet om het leden tal nog meer op te voeren, 't Is te ho pen, dat dit doel bereikt mag worden, want voor een gezonden toestand op D.aatschappelijk gebied is een krach tige vakLeweging een der voorwaar den, en wel zulk eene, die niet door het beginsel van den klassenstrijd wordt beheerscht. Naar twee fronten moet stelling ge nomen: tegen het oud-liberalisme en tegen het socialisme en communisme. Dit doet alleen de Christelijke vak beweging. UIT DE OMGEVING. straat 132, Den Haag, en Voorwaarts, Ged. Sloot 120, Rotterdam. AARLANDERVEEN. Alhier vergaderde de Landbouwers- vereeniging „Samenwerking", in het lo kaal van den heer Delfos onder voorzitter schap van den heer H. Straathof. De heer Ouwerkerk gaf een uiteenzetting aangaan de de terugbetaling van ontvangen kunst meststoffen en brengt dan een zeer breed voerig verslag uit van hetgeen dit jaar de proefvelden hebben geleerd. Tot ouderling in de Geref. Kerk is gekozen de heer J. v. d. Knijff. De kosten der genomen maatregelen om de overstrooming aan den Ziendeweg te voorkomen, bedragen voor de gemeente ƒ4000. Van deze kosten zouden B. en W. een deel willen verhalen op de polders, welke door de genoemde maatregelen be schermd zijn en daarbij dus ook direct be lang hadden. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burg. Stand. Geboren: Gerard, zv. A. van Klaveren en N. J. de Jonge; Geer- truida, dv. Chr. Blaauw en G. van der Ham; Johannes Jacobus, zv. A. L. van der Klein en E. H. Verbij; Aaltje, dv. L. Tui- nenburg en M. van Wilgen. Gehuwd: C. Haasbeek, jm. 33 jaar en N. K. Snel, jd. 33 jaar. Overleden: S. de Jong, echtgenoote van G. J. van Baars, 78 jaar. BOSKOOP. Omtrent onderstaande verloren voor werpen zijn aan het politiebureau inlich tingen te bekomen: Portemonnaie, inh. gaspenningen, 1 por- temonnaie met inhoud, een hoeren en een dames glacé-handschoen, een geldstuk, een sleutel van een melkbus. De volgende brieven zijn als onbestel baar aan het postkantoor terug te beko men: Fam. Droog, Adrien Mulderstraat 69b, Rotterdam; A. L. Hermans, Spaansche ka de 3, Rotterdam; H. M. Leefl*>ng, Sirtema- HAZERSWOUDE. Door de Ned. Herv. Meisjesvereeni- ging „Tebe" werden in het afgeloopen ver- eenigingsjaar 88 stuks goederen vervaar digd, die aan 18 gezinnen werden uitge reikt. Een wagen, bespannen met twee paar den, reed onbeheerd van het erf van schip per S. alhier en kwam in botsing met de deur van de woning van de wed. A. in de Dorpstraat, waardoor eenige schade werd aangericht. Door den eigenaar van het voertuig zal de schade worden ver goed. Woensdagavond vergaderde de ver- eeniging „De Hazerswoudsche IJsclub" in café Sport. De voorzitter, de heer A. Hoo- gendoorn, opende de vergadering met een woord van welkom, waarop door den se cretaris, den heer S. Vellekoop, de notulen werden gelezen.Vervolgens deed de pen ningmeester, de heer Jac. v. d. Spek, re kening en verantwoording van gehouden beheer. De ontvangsten hadden bedragen 723.30, de uitgaven 269.72, alzoo een batig saldo van ƒ453.58. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. J. Vreeburg, N. Stokman en J. C. Rietveld. Nar gehouden bespreking sloot de voor zitter de vergadering. Het kinderkoor „Looft den Heer" vierde in het lokaal Salvatori onder lei ding van het bestuur der Chr. Zangver- eeniging „Zang en Vriendschap" haar jaarfeest. Na gebruikelijke opening door den heer C. v. d. Spek, werd door de se cretaresse jaarverslag uitgebracht, waar uit bleek, dat het koor in ledental too- neemt. De penningmeester de heer C. v. d. Spek, bracht financieel verslag uit, waar bij bleek, dat er een batig saldo in kas is van ƒ14.55. Verder werd de avond zeer genoeglijk doorgebracht met voordrachten en samenspraken en het toedienen van de noodige verkwikking. Na een' kort slotwoord en gemeenschap pelijk zingen van Gez. 1801, sloot de voorzitter, de heer G. Groen, het samen zijn met dankgebed. HILLEGOM. Woensdag 19 Dec. a.s. van 35 uur zijn de goederen te bezichtigen in het ge bouwtje achter de Herv. Kerk, die door de Chr. Meisjesvereeniging „Dorcas" uit gedeeld zullen wordtèn. De Chr. Nat. Werkmansbond aid. Hil- legom, houdt op Woensdag 19 Dec. a.s. des avonds half acht in de Julianaschool (bo ven) vergadering, Waar als sprekers optre den Ds. J. H., Mulder, met het onderwerp: „Het Religieus Socialisme" en de Eerw. heer I. C .Baas die een Bijbelbespreking zal houden. Burg. Stand. Ondertrouwd: H. Breek- KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloembollencultuur. Donderdagavond vergaderde de afdee- ling Katwijk aan den Rijn van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur onder voor zitterschap van den heer Nic. Bos, welke bij de opening een overzicht gaf van het bedrijf over het afgeloopen seizoen. De uitkomsten over 1928 kunnen over het geheel gunstig genoemd worden. Wa ren de gewassen niet zoo best als de laat ste twee jaren, vermoedelijk wel veroor zaakt door het natte najaar van 1927 en de daarop volgende winter met veel regen en sneeuw, vorst, en dooi, waardoor het wortelgestel der bollen veel te lijden ge had heeft, de prijzen waren echter wel goed te noemen. Bij de voorverkoop waren de prijzen laag doch in de handelstijd zijn die geregeld opgeloopen, zoodat er voor sommige soorten zelfs hooge prijzen be steed werden. Dat wat de tulpen aangaat. Hetzelfde kan ook gezegd worden van Scilla Siberica en Narcissen, welke laatst genoemde hier weinig geteeld worden. Die teelt neemt echter toe, en de meeste gron den leenen er zich uitstekend toe, het land is, doordat het versch is, ook vrij van het gevreesde aaltjesziek. Van crocus9en wa ren de gewassen matig, de prijzen hoog. Die worden echter weinig geteeld. Dat wat bollenteelt betreft. In het drijven van vee langs de open bare wegen, waar thans de gemeenteraad in voorziet dat zulks niet meer los mag geschieden (het initiatief daarvoor is uit gegaan van Bloembollencultuur) is ook veel verbetering gekomen, hoewel de over tredingen niet tot de uitzonderingen be- hooren. De boeten die door den Kanton rechter opgelegd worden, zijn daarvan ver moedelijk de oorzaak. Met los te drijven is minder personeel noodig en de boete is als regel 3, waardoor men in het on gunstigste geval, dit is dan, wanneer men beboet wordt, toch nog goedkooper uit komt, en wanneer men er aan ontkomt, wat toch meestal het geval is, kost het heelemaal niets extra's. Hoogere boeten zijn dan ook voor een goede nalev'ng zeer noodzakelijk. De tuinbouwcursus, welke voor het tweede leerjaar gehouden wordt, is voort gezet met 20 cursisten. Met deze mede- deelingen verklaarde de voorzitter de ver gadering voor geopend en verzocht den secretaris den heer T. Noort, de notulen der vorige vergadering voor te lezen, wel ke ongewijzigd werden goedgekeurd. Als candidaten voor het hoofdbestuur werden gesteld in de vacature's J. M. van Til en Th. Jonkheer, resp. de heeren A. Verduin Jr. te Lisse en W. Jonkheer te Hillegom. Punt 8 der agenda van de beschrijvings brief voor de Algemeene vergadering „Be spreking van de wenschelijkheid en moge lijkheid om de bestaande snijbloemencon tracten te vervangen door het opleggen van verplichtingen aan leden der Alge meene Vereenïging voor Bloembollencul tuur", lokte een nogal uitvoerige bespre king uit Men achtte het echter te ingrij pend en ook gezien de vele ontduikingen van thans niet gewenscht. Men ging dan ook van de veronderstel ling uit, dat, wanneer er geen snij verbo den waren, er ook niet meer bloemen zou den gesneden worden. De andere punten van dezen mageren beschrijvingsbrief gingen bijna zonder be spreking onder den hamer door. Tot afgevaardigen voor de Alg. Verga dering te Haarlem werden gekozen de heeren C. v. d. Lubbe en Nic. Bos met als plaatsvervangers de heeren J. v. d. Perk en G. v. d. Perk. Bij de rondvraag werd nog gewezen op het weinig aantrekkelijke van het Week blad, waarna de voorzitter de vergadering sloot en de hoeren dankte voor hun tegen-: woordlgheid «i de aangename en zake lijk» discussies. Er is weer eenige opleving in den han-i del der winterproducten. En het zijn voor al de uien, die steeds in prijs naar boven gaan, zelfs al tot ƒ11.40 per 100 K.G., een ongekend hoogen prijs in dezen tijd van het jaar. Ook de gele kool gaat in prijs naar bo ven met goede vraag. Ook voor spruiten; het winterproduct bij uitnemendheid, i$ veel vraag met oploopende prijzen. Winterpeen is duur, vooral in de goe de kwaliteit. Met de betere prijzen wordt er ook weer aanmerkelijk meer in den1 handel gebracht. Blijkens een advertentie in het num mer van gisteren zullen aan de Groen-j tenveiling op Woensdag a.s. ook geveild worden verschillende tuinbouw-gereed-t schappen, broeiramen, een Vlet, groot 6 ton, enz. Dezer dagen bleek nogmaals bij het; vastloopen van een groote aak, hoe bui-! tengewoon noodzakelijk het is den Rijn, vooral waar deze door het dorp gaat, uit te diepen. Dit vastloopen komt meermalen voor en is dan tevens hinderlijk voor andere sche pen, die dan niet of zeer moeilijk kunnen passeeren. Op de gemeentebegrooting voor 1929 staat een bedrag uitgetrokken voor een nieuwe beschoeiing in het Overrijn. Dat deze in slechten toestand is, zal wel een der oorzaken zijn, dat tot heden weinig aandacht aan de ondiepte geschonken kon worden. Nu deze beschoeiing vernieuwd wordt, zal zeer waarschijnlijk ook tevens de Rijn, op beter pijl worden gebracht. Dinsdag 18 December a.s. zal de IJs club „Voorwaarts" haar jaarvergadering houden in „De Roskam" en wel 's avondi om 8 uur. der hij mo zaa son aar nin gun een kui het KOUDEKERK. p Maandagavond vergaderde de A.R.i Kiesvereeniging „Nederland en Oranje",! in welke vergadering enkele huishoudelij-; h ke zaken we/den behandeld en daarna *vo: werd het onderwerp: „Het Volkenrecht"; han ingeleid door den secretaris, den heer Joh. Wor A Hortensius. p^r, In korte trekken werd het ontstaan van volken en naties geteekend, aangetoond hoe in den loop der tijden verschillendei W0I dictators zijn opgestaan als Napoleon en Mussolini, waardoor soms grenzen werden gejj uitgewischt en kunstmatig samengevoegd cjr( wat niet bijeen hoorde, daar elk volk zijn vja] eigen taal en geschiedenis heeft, en zich naar zijn aard ontwikkelt, zijn rechten en vrijheden bezit en zoo noodig verdedigt en handhaaft. Een breedvoerige bespreking volgde op deze inleiding, waarbij tal van zaken, als de verhouding tusschen Frankrijk en den Elzas, en Nederland en zijn bezittingen, ter sprake kwamen. Bij de gebruikelijke rondvraag kwamen nog enkele gemeentelijke zaken ter sprak» tBrii en werd breedvoerig gesproken over hei brai betreurenswaardige van het verdwijnen Dim van de Nieuwe Leidsche Courant, en de ^ver wenschelijkheid uitgesproken, dat onze hrai hoofdorganen als de Standaard en de Rot- waa terdammer voor veel lager prijs onder het Vuu; volk moeten worden gebracht. Ei De opkomst was vrij goed en het samen- <jat zijn gezellig. waSi Ds. Haspers ging voor in dankzegging,, tonr. and* gele tab voo opg spo aar wei nee was dat teri daar dat dere Op dit 1 het De aandacht wordt er op gevestigd, dat bij den correspondent der Arbeidsbe middeling, den lieer E. Rollema, alhier, voor belanghenden uit deze gemeents gelegenheid h. laat tot aanvrage van een gratis toega: bewijs tot bijwoning van de filmvoorstelling met toelichtng, t^, houden op Woensdag 19 December a.s., 's avondi 7.30 uur, in de Casino, Hoogewoerd te Lei-; De den, te houden door den heer Stentel, ver zijde tegenwoordiger der Canadeesche Staats- wore spoorwegen. nog Een mooie gelegenheid om op de hoogte hoor s Seen toelicht moet dat voortaan ongestoord worden toegelaten? van Of krijgen we voortaan socialist!; uit 1 sche optochten met zangopluisteringl allee Uit het voorstel van den heer Vai heid, Eek blijkt de innerlijke intentie nie' te G* Zoowel het een als het ander kaï pleeg er onder vallen. Alleen zal het liedjes Dn zingen tegen inzameling van geld no: van verboden blijven, als het voorstel vai dam den heer Van Eek aangenomen werd lijk t Ik veronderstel, Amice, dat de hee! van Van Eek nog wel de noodige toelich; met ting zal geven, of dat andere raadsle De den er hem toe nopen zullen. indn De kwestie, die ons j.l. Maandag ii SraP den gemeenteraad zoolang bezig hield Politi Amice, n.l. de destructor der Thermo, chemische fabrieken, heeft ook eei Beno onderwerp van strijd uitgemaakt in gjStej openbare zitting van Ged. Staten va! aaQ Noord Holland. aang In den kring van gemeenten me breul Barsingerliorn als middelpunt, wa in he besloten tot het in exploitatie brenge: overl van een eigen inrichting voor de ver nietiging van afgekeurd vleesch, De Tegen dit besluit was door anderj gl gemeenten en door de Thermo-cheml versc sche fabrieken verzet aangeteekend. 9P In hoofdzaak waren het de voor- et'larig< nadeelen, die wij in onzen raad oo ®en s boorden, die ter sprake kwamen. kwan Een punt van de opposanten lec'Jrou^ mij nogal van gewicht, n.l., dat ce:tenge centrale destructie de voorkeur veieen h dient boven een aantal kleine destriu^aar toren, overal in den lande, b.v. bij v eventueele groote sterfte onder htman 1 vee. een b Ik geloof, dat inderdaad een toesü Bed dat 6000-K.G. per dag kan verwerkeigen is ofschoon het veel lijkt, in dagen vein De epidemie niet zou voldoen. naar hoofd' Leidsche Penkrassen. Amice, Wij staan aan den vooravond van de begrootingsbehandeling in den ge meenteraad, Als elk jaar hebben wij ook nu weer een heele reeks van voorstellen ontvangen. Natuurlijk is het leeuwenaandeel van deze voorstellen van de S. D. frac tie. Daarbij ontmoet ik ook een groot aantal oudjes van vorige jaren. Zoo o.a.:* Een voorstel tot invoering van me dezeggenschap in de gemeentedien sten en bedrijven van het personeel. Een voorstel tot invoering eener belasting van bouwterreinen. Een voorstel, tot weder-invoering der zakelijke belasting op het bedrijf. Een voorstel tot verlaging der prij zen van gas en electriciteit. Een voorstel tot verhooging van den aftrek voor noodzakelijk levensonder houd. Een voorstel om voortaan het hou den van optochten met muziek en ba nieren op Zondagmiddag als regel toe te staan. Een voorstel tot verhooging van het aantal opcenten op de vermogensbe lasting van 15 op 50 en tot verlaging van het aantal opcenten der personee- Ie belasting van 100 op 90. Maar er zijn ook een aantal nieuwe bij. Daarbij ontmoet ik ook het onlangs besprokene in den gemeenteraad, n.l. het winnen van meer tuinland. In concreten vorm behelzen deze voorstellen van den heer Van Eek: Het treffen van maatregelen, opdat de Leidsche werkloozen in de gelegen heid worden gesteld, om zich theore tisch en practisch te bekwamen in het tv-in bouwvak. Een voorstel om de wenschelijkheid te onderzoeken om in Leiden gelegen weilanden om te zetten in tuinland. Laat ik al dadelijk mogen zeggen, Amice, dat deze twee voorstellen vol strekt niet verdienen om in den Ge meenteraad te worden afgemaakt met scherpe interrupties. Integendeel, ik hoop, dat de rechter zijde niet minder dan de S. D. A. P. den nood der tijden voelt, dat zij ook niet minder dan hij de gedachte aan intensiever bearbeiding van den bo dem een loffelijk streven acht. Maar dan mag ook niet uitblijven het wijzen op de groote bezwaren. Op het onmogelijke, om langs dezen weg alleen verbetering te krijgen. Voor wie, als ik, is opgevoed in een streek, waar bijna ieder een stukje tuin bezit, is juist dit bezit een zoo groot voorrecht. Dat stukje grond geeft niet alleen ontspanning en genot, maar bij een weinig- oordeelkundig gebruik ook een groot voordeel. Bij hoe weinigen echter is dat oor deelkundig gebruik. Ik heb ze gekend, Amice, geboren uit een geslacht, waar men steeds uit den tuin zoowat de halve consump tie haalde en die toch later zelf niet het minste begrip van groenteteelt bezaten. Ik heb zelfs wel eens opgemerkt, dat ook bij degelijke schoolkennis de tuin van den eenen vruchten geeft, terwijl bij den ander het voortdurend een warboel van onkruid en half volgroei de vruchten is. Men maakt de menschen niet in eens gelukkig met een stukje tuin, vooral niet als men bedoelt een stuk brood te geven. Maar er is nog iets anders. In het tuinbouwvalc gaat het niet zoo voordeelig. Tuinders van professie klagen vaak steen en been. Dit jaar ging alles goed, omdat te genover een enkel gewas dat tegen viel, zooveel andere,rijke oogsten ston den. Maar er zijn ook jaren geweest, waarin bijna elke maand met verlies sloot, ondanks de grootste zorg en ijver. Daar merken wij in de stad vaak niets van, omdat de consumptie-arti kelen maar zeer weinig in prijs schommelen, maar de tuinders zijn van de prijzen der veiling afhankelijk en die worden door nog andere facto ren beheerscht dan aanvoer alleen. Nu weet ik wel, Amice, dat het be zit van een eigen tuin een gedeelte van 't jaar voor het grootste deel in de behoefte zou kunnen voorzien, maar ik geloof, dat op groote schaal voor zien in stadstuintjes voorloopig nog bijzaak zal blijven. Het lijkt mij zelfs toe, dat de voor steller eigenlijk bedoelt om werkloo zen in het tuinbouwvak een nieuwe levensrichting tegeven en niet zoo zeer om hun in staat te stellen naast de ondersteuning op deze wijze in het onderhoud te voorzien. Afgescheiden van de vraag, of be langhebbenden zelf daar iets voor voe len. een vraag, die toch van geweldig gewicht is, meen ik, dat men zeer voorzichtig moet zijn om de menschen binnen te leiden in een kring, waarin 7.e straks misschien niets dan teleur stelling zullen ondervinden. In den regeï^ toch zal het moeilijk zijn om iemand, die aan een geregel de termiin-arbeid gewend is. met een uura^beid, misschien near het seizoen verschillend, maar toch steeds gele gen binnen bepaalde grenzen, straks te wennen aan een arbeid, die zich regelt naar de welgesteldheid. Bovendien geeft de tuinderij het meest voldoening voor hem. die eige naar wordt van de vruchten. Tk wil niet beweren, dat een tuin dersknecht ook geen arbeidsvreugde kent, integendeel, ik weet, dat deze in ruime mate genoten wordt, maar het vak is nu eenmaal zoo georiën teerd, dat in den regel gestreefd wordt naar het eigen baas zijn. Wil men en daar gevoelt natuur lijk ook ieder Antirevolutionair zeer veel voor middels meer intensieve bebouwing van den bodem de volks welvaart verhoogén, dan moet ook een beter afzetgebied voor onze bodemop brengst worden gewaarborgd. Om ons meer onafhankelijk te ma ken van de markt in het buitenland, zou het misschien aanbeveling verdie nen meer dan tot heden ons toe te leg gen op conserveering van onze vruch ten en groenten. In dat geval hebben wij meer de markt in onze hand, omdat wij dan iet afhankelijk zijn van tijd en lucht temperatuur. Maar het procédé, dat tot nu toe wordt toegepast, luchtdichte afslui ting. inzouting, of droging is nog te duur of voldoet niet om daarvan een groote vlucht te verwachten. Daarom, hoe sympathiek ik ook sta tegenover het voorstel Van Eek, ik ge loof niet, dat we -nu reeds de tijd ge komen moeten achten om op groote schaal menschen aan de tuinbouw- stand toe te voegen. Een ander nieuw voorstel van den heer Van Eek is, het zingen van lied jes op straat toe te staan, tenzij de po litie zulks verbiedt i het belang der openbare orde. Men vraagt zich af, Amice, wat kan toch de bedoeling zijn? Als eenige jolige jongelui over de Breestraat wandelen en een vroolijk lied aanheffen, moet dat toegestaan worden, gesteld dat het nu verboden is? Of als het Leger des Heils of de Stadsevangelisatie van de Geref. Kerk op een of ander punt van de stad een christelijk lied zingt en dat lied kort VERITA G A., {tig De

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6