CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 9de JAARGANG ZATERDAG 15 DECEMBER 1928 NUMMER 2620 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden weer agenten gevestigd rijn Per kwartaali 250 Per week0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 EERSTE BLAD. V Enkele aanvullingen. Op het Centralen Convent zijn de verschillende paragrafen van ons Pro liant van Actie voor de stembus van 1929 breedvoeirg besproken. Een der gelijke groote vergadering is de plaats niet om den tekst van bepaalde ver anderingen vast te stellen. Daarom kreeg het Centraal Comité machtiging om enkele wijzigingen te ontwerpen. In hoofdzaak zijn Let aanvullingen. Deze zijn nu aan de Kiesvereenigingen verzonden. In de algemeene paragraaf wordt thans in een tweede alinea verwezen naar het program van beginselen, wat met het oog op de openbaring naar buiten gewenscht is, opdat ieder pre cies wete wat hij aan onze actie heeft en dat er geen schijn of schaduw van verandering van grondslag is. De paragraaf Justitie kreeg een be langrijke aanvulling doordat nu recht streeks wordt geageerd tegen de leu genachtige practijk bij vele echtschei dingsprocedures. Zij luidt: d. Beteugeling van de leugenachtige practijk om, met behulp eener niet weersproken beschuldiging van een der beide echtgenooten, te geraken tot i.uwelijksontbinding met wederzijdsch goedvinden. Tevens is in sub c van deze para graaf door omwerking en invoeging van het woord „doeltreffend." een meer duidelijke omschrijvin - ontstaan. In de paragraaf Binnenlandsche Za ken en Landbouw is een zeer belang rijke wijziging aangebracht met be trekking tot de crematie. De aandrang tot wijziging van de Be- graafwet om ook strafbaar te stellen v,io zich aan die wet niet houdt blijft bestaan. Maar ook is nu uitdrukkelijk uitgesproken, dat d-e Overheid in wel ken vorm ook de crematie niet bevor- dere, ja zelfs de gelegenheid niet be- vordere. Scherp onderscheiden kan men dus zeggen, dat waar de gelegen heid eenmaal is, daarmede ge dwongen genoegen genomen zal wor den, maar uitbreiding van deze gele genheid wordt onvoorwaardelijk afge wezen. Ons dunkt dat een zeer be langrijke verbetering bij de oude re dactie, die sprak van zoo mogelijk ge heel verbieden. In de paragraaf Arbeid, Handel en Nijverheid wordt nu onder c ook uit drukkelijk gevraagd om afschaffing van den vaccinedwang een eisch die onder ons niets van zijn actualiteit heeft verloren. Tenslotte is een slotparagraaf toege voegd waarin een recapitulatie is ge geven van het geheele program van actie. Deze paragraaf luidt: „De inhoud van haar program seamvattend, wenscht de A.-R. partij bij de stembus van 1929 derhalve op te komen voor de handhaving van de Christelijke grondslagen van ons volksleven, beantwoordend aan den aard van ons volkskarakter, zooals dat in artikel 1 van haar Program van be ginselen nader is omschreven; en meer in het bijzonder komt zij op: a. voor de beveiliging van het gezin; b. voor de handh ving van hjt gezag; c. voor de beoefening van sociale gerechtigheid". Hoewel de principieele wa&rde van deze slotparagra. - niet groot is, lijkt zo ons wel practische waarde te heb ben, n.l. deze, dat evenals de algemee ns paragraaf ook do slotparagraaf in het kort nog c.ns voor de buitenstaan ders laat zien wat wij willen. Wanneer dit program aldus wordt vastgesteld, en daar is '.vel kans voor, dan kan niemand ons gebrek aan principieele uitum van onze wen s'bon verwijten. Aan de andere zijde geeft het program genoegzame aan leiding om in samenwerking met an doren de practische oplossing te bren gen. STADSNIEUWS. TERAARDEBESTELLING J. W. SNEL Jr. Hedenmorgen had op de begraaf plaats „Rhijnhof' de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. W. Snel, die j.l. Dins dag na een korte ongesteldheid het nog zoo jeugdige leven heeft verloren en in onze stad en ook daarbuiten een zeer bekende persoonlijkheid was, vooral doordat bij leiding gaf aan ver schillende Chr. Zang- en muziekver- eenigingen. De belangstelling op bet graf was zeer groot. We merkten o.a. op de heer Van Buren, chef van den overledene; de. Thomas, Geref. predikant alhier en vele vertegenwoordigers van ver- eenigingen en corporaties, terwijl ook vele vrienden en kennissen gekomen waren om 'den doode de laatste eer te helpen bewijzen. De baar werd gedekt door vele bloemen van familie, vrienden en ver- eenigingen. Eerste spreker aan de geopende groeve was ds. W. Bouwman, die be gon met er op te wijzen dat deze dier bare weggenomen was in de kracht van zijn leven. Zijn overlijden heeft in veler hart een diepe wonde geslagJh en ook velen die hem niet na bestaan door banden van bloed staren hem na met ontroering. God had hem mooie gaven gegeven. Zingen was zijn lust. Hij was juist weer bezig te zorgen voor een uitvoering en toen kwam de dood. Wij kunnen ons voorstellen hoe moeilijk 't was om met bewustzijn te zien, dat al die teere aardsche ban den moesten verbroken worden. Dat heeft veel gebedsworstelingen gekost, maar God heeft wonderen van ontfer mende genade gedaan. God maakte hem het sterven gemakkelijk. Het was zijn diepste begeerte God lof te bren gen door bet lied en hoe heerlijk was liet daarom, dat hij was verzekerd heen te gaan naar die zalen, waar men eeuwig zal zingen van Gods goedertie renheden. Dat er van dit sterfbed dan een roepstem uitga om Gods lof te zingen in dit leven en geve God dat de familie van Hem genade ontvange om in de zalige verwachting te leven den dierbaren doode eenmaal na te mogen velgen. Moge God in rijke mate de ti oost van Zijne genade schenken en Zijn barmhartigheden groot maken. En laten we allen hierdoor weer in dachtig worden het woord: Bereidt uw huis, want gij zult sterven. Daarna sprak de chef van den over ledene, de heer Van Buren, van de fa. Samson, een woord van hartelijke deelneming tot de familie, h#n van harte toebiddende genade van den Heiland Jezus, die nooit beschaamd doet uitkomen, die op Hem betrouwt. De heer Pontier, vriend van den overledene, bracht een laatste groet aan den doode, hem dank krengende voor zijn warme vriendschap en hem toeroepende een vaarwel en tot we- derziens. Een bestuurslid van de Chr. Zang- vereeniging „L.E.D.A.G.O.H." wees op de vele verdiensten van den overlede ne op muzikaal gebied en sprak de wensch uit, dat dit zalig sterven voor het persoonlijke leven aan zijn vrien den een richtsnoer zal zijn om tot Je zus te gaan. Nadat vervolgens gezongen was Ps. 42 5, een psalm waarmede de overle dene op zijn sterfbed veel bezig ge weest was dankte de heer Benard, een pleegbroer van den overledene, voor de belangstelling, vooral ook vader en moeder Snel en vader en moeder Broek dankende voor de teedere zorg en het liefdevolle gebed waarmede zij zijn pleegbroer hebben bijgestaan in de dagen van zijn ziekte. Daarna strooide men bloemen in het graf en hiermede was deze droeve plechtigheid afgeloopen. ACTIE IN DE KOEK-, CHOCOLADE EN SUIKERWERKBEDRIJVEN. In verband met de groote regelloos heid, welke er heerscht ten opzichte van de arbeidsvoorwaarden in boven genoemde bedrijven, zijn de Hoofdbe sturen van den Alg. Ned. Bond, den Prot. Chr. Bond en den R.-K. Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf bezig, een in onderling overleg vastgestelde arbeidesovereenkomst voor deze be drijven bij de fabrikanten te dezer ste de te verdedigen. Deze week had een gecombineerde bosturenvergadering plaats van deze samenwerkende arbeidersorganisaties, ter bespreking van 't resultaat van de bezoeken bij de Leidsche werkgevers, die daarvoor in aanmerking kwamen. Uit de gedane mededeeling bleek, dat de werkgevers over het algemeen ge neigd waren met de vertegenwoordi gers der organisaties te spreken over de arbeidsvoorwaarden, uitgezonderd de firma Gebr. Pel, welke weigerde de ze vertegenwoordigers te woord te staan. Overeengekomen werd dat alle po gingen in het werk zullen worden ge steld om deze actie tot eenig behoor lijk resultaat te leiden. Zij rekenen daarbij op den daadwerkelijken steun van de betrokken personeelen. RAADSVOORSTELLEN. Bij den gemeenteraad zijn ter be handeling bij de a.s. begrooting in het geheel 34 voorstellen ingediend. DOOR DE GLADHEID. De gladheid van gisteravond heeft eenige ongelukken tengevolge gehad, al zijn deze gelukkig niet van zeer er.stigen aad geweest. Zoo is gistemiddag te kwart over 4 aan den Apothekersdijk een honden kar, bestuurd door den 18-jarigen N F in het water gereden: Een agent, geassisteerd door enkele burgers, wist den jongen spoedig op het droge te brengen. Later werd de wagen, die be hoorde aan den groentenhandelaar P. IC, op het droge gebracht, doch de hond was reeds verdronken. Een kwartier later geraakte aan de Beestenmarkt de 7-jarige VV. H. al glijdende te water. De 21-jarige stu dent v. W. v. D., die op dc tram stond, zag dit gebeuren. Hij sprong van de tram af en snelde toe, begaf zich te water en het gelukte hem door te dui ken den jongen weer op het droge te brengen. Zoo is gisteravond te omstreeks kwart voor 7 de 14-jarige A. v. d. H., teen hij van zijn rijwiel stapte, uitge gleden en met zijn been op een punt, van het hek terechtgekomen. Hij be kwam een niet-ernstige wond aan zijn kuit, die door den dokter van den E.H.D. verbonden werd. VERBOUW WIJKGEBOUW. Door den architect W. Fontein is namens het bestuur van de Christ. Wijkvereeniging Levendaal alhier, het afbreken van het perceel Levendaal No. 99 en het verbouwen van het wijlc- gobouw Levendaal No. 101103 opge dragen aan R. Massaar, aannemer al hier, als zijnde de laagste inschrijver op één na. LEIDSCHE POLITIEMUZIEK- GEZELSCHAP. Gisteravond heeft in de geheel ge vulde groote Stadsgehoorzaal het Leidsche politie-muziekgezelschap een welgeslaagde uitvoering gegeven, die o.a. werd bijgewoond door den burge meester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, clen commissaris, den heer Meyer, den oud-commissaris, den heer Stapel, den hoofdinspecteur, den heer Balfoort en verschillende inspecteurs. Het programma, waaraan ook mee werkten het duo „Marraton" uit Den Haag, het dubbel-mannenkwartet „In- ter Nos" alhier (dir. de heer D. van Wouw) en ..The Havanna Band", werd vlot en keurig afgewerkt. Duidelijk bleek, dat het polit emuziekgezelschap zich met de beste corpsen in onze stad kan meten wat zeker niet voor het minst te danken is aan de leiding van den directeur, den heer M. Bolderdijk. De heer van der Heiden deelde in den loop van den 'avond mee, dat de vaandelcommissie weer nieuw leven is ingeblazen, met het oog op de vie ring van het 2e lustrum, welke vol gend jaar zal plaats hebben. EEN MOOIE ZAKAGENDA. Wij ontvingen van het agentschap Leiden van de Rotterd. Lloyd haar ook nu weer zeer artistiek en voor naam uitgevoerde zakagenda voor 1929. Zij bevat naast allerlei wetens waardigs over de schepen en de vaart van de "vloot der Maatsch., verjaarda gen, feestdagen en een uitgebreide agenda die voor dit jaar in 2 maal 52 bladzijden verdeeld is, zoodat elke week op 2 bladzijden voorkomen. Het is een zakagenda die volkomen dc voornaamheid van de Maatsch. ver tolkt. DE COLLEGES IN BET CHINEESCH. Tijdens het verblijf van drs. J. J. L. Duyvendak, lector in het Chineesch aan de Universiteit alhier, die als hoogleeraar van de Columbia Univer sity te New-York voor ongeveer een half jaar naar Amerka vertrekt, zullen zijn colleges aan de Universiteit alhier worden waargenomen door den heer Chang Tien-tsé M.A., liulpleeraar in het Chineesch. EX. APOTHEKERSASSISTENT. Opgeroepen 5 candidaten. Geslaagd: do dames V. E. J. J. Ivnöps (Sommels- dijk); G. W. van Voorst (Rotterdam) en de heer A. H. Bol (Rotterdam). Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een rijwiel, dat on beheerd op den Apothekersdijk is aan getroffen. BINNENLAND. HOFBERICHT. De Koningin wordt aanstaanden Maandag voor enkele dagen op Het Loo verwacht. Gistermorgen heeft H. M. de Konin gin-Moeder, ditmaal in gezelschap van Prinses Juliana, wederom een be zoek gebracht aan de Tentoonstelling van Spaansche Kunst in Pulchri Stu dio. H. M. werd ontvangen door den Spaanschen gezant graaf de Pradère, en door den heer v. d. Mandere, voor zitter van het Genootschap „Nedcr- lanu-Spanje". H. M. d'e Koningin-Moeder, verge zeld van Jonkvr. van de Poll, barones Schimelpenninck van der Oye en C. S- Sixma, baron van Heemstra, woonde gisterenavond in Diligentia de lezing bij van Ir. J. Th. Thysse over de Zui derzeewerken. Z. K. H. de Prins heeft gisteren avond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag het Spaansche concert bijgewoond. EEN BEGEERD BAANTJE Gemeld wordt, dat zich voor de functie van administrateur van het Pensioenfonds voor de grafische vak ken niet minder dan circa 700 sollici tanten aangemeld hebben. Er is een speciale commissie be noemd, welke de sollicitaties zal on derzoeken en daaruit een voordracht zal opmaken. DE ZUIDPOLDER TE BARENDRECHT. Men schrijft aan de N. R. C.: Sedert de doorbraak in den nacht van 25 op 26 November j.l. heeft plaats gehad in den Zuidpolderschen Ach terzeedijk, vertoont de 437 H. A. groo te Zuidpolder nog vrijwel hetzelfde beeld. Stond er aanvankelijk gemiddeld plm. 1.50 M. water, door uitloozing via duikers is het water zooveel gedaald, dat er in den polder nog plm. 1 M. water staat. In de woningen staat het water nog van 25 tot 50 c.M. Het electrisch poldergemaal heeft nog steeds niet kunnen pompen. Ook dit stond geheel in het water, zoodat de machines eruit gehaald en gerepa reerd moesten worden Woensdag jongsleden is de eene en Donderdag de andere pomp in wer king gesteld. De capaciteit van het gemaal be draagt plm. 160 M3. per minuut. Bo vendien wordt ook door sluizen ge loosd. De verwachting is, dat thans bin nen twee weken de 'polder watervrij zal zijn. De schade zal intusschen als gevoig van bet langdurig onder water otaan, voor de bewoners wel aanzienlijk zijn. Deze was aanvankelijk geraamd op 80 000 en zal hoofdzakelijk gedekt moeten worden door een plaatselijk comité onder voorziterschap van den burgemeester, die zich tevens om hulp in verbinding heeft gesteld met het Algemeen comité voor Watersnood rampen te Amsterdam. De dienst der Rotterdamsche Tram- wegmaatschappij is nog steeds ge stoord, omdat de baan nog onder wa ter staat. Autobussen voeren de passagiers van de brug over de oude Maas naar en uit Rotterdam. GEREFORMEERDE EMIGRATIE-VEREENIGING. De secretaris van bovengenoemde vereeniging verzoekt ons opname van het volgende: De Geref. Emigratievereeniging zal op Vrijdag 21 Dec. a.s. in het restau- rani Polman, Warmoesstraat te Am sterdam, des namiddags te drie uur, een algemeene ledenvergadering hou den, waartoe ook belangstellenden uit- genoodigd worden. Naast het uitbrengen van het jaar verslag zal aan de orde komen be stuursverkiezing en mededeeling en bespreking van de plannen der veree niging. Het is gebleken, dat belangrijke ar beid valt te verrichten in het belang van de landverhuizers en speciaal in zake de 'geestelijke verzorging. Het bestuur van de vereeniging ver wacht dan ook hen, die aan dezen ar beid hun steun willen bieden. GELUKTELEGRAMMEN In de maand October werden 13890 Geluktelegrammen verzonden, be stemd voor het binnenland en 428 voor het buitenland. Van uit het buitenland en de binnen landsche scheepsstations werden res pectievelijk 328 en 71 Geluktelegram men alhier ontvangen. Amsterdam verzond 3150 Geluktele grammen en ontving van het buiten land en de binnenlandsche scheeps stations 82; Rotterdam 1512 en 57, 's Gravenhage 1393 en 57, Alkmaar 70 en 2, Arnhem 336 en 6, Breda 144 en 4, Deventer 116 en 1, Dordrecht 115 en 7, Eindhoven 180 en 4, Groningen 263 en 4, Haarlem 318 en 5, 'a Hertogenbosch 100 en 4, Hilversum 196 en 7, Leeu warden 146 en 2, Leiden 163 en 4, Maastricht 84 en 4, Nijmegen 2C7 en 4, Tilburg 140 en 12, Utrecht 373 en 12. Zutphen 70 en 2, Zwolle 107 en geen; de overige kantoren in één totaal 5135 en 119. Het doet ons een genoegen mede te kunnen deelen, dat in deze maand 1666 Geluktelegrammen meer verzon den zijn dan in de maand September. Van de opbrengst der Geluktele grammen over deze maand wordt door het Nederlandsch Jeugdleiders Insti- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dobbel taxi ei Bij contract belangrijke redactie Kleine Adyertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad, 40 cents Binnenland. Het Kerstpostvllegtuig van Erfurt vertrokken en te Budapest aangeko men, Begrootingshoofdstuk Koloniën door de Tweede Kamer goedgekeurd. Bandjirs en aardstortingen in de Minahassa in onze Oost. Buitenland. De aardschok in West-Duitschland. Meerdere bezorgdheid over den toe stand van koning George. De Pan-Amerikaansche conferentie wil tusschen Bolivia en Paraguay be middelen. Stegerwald zou aan oprichting eener nieuwe partij denken. De herdenking van Amundsen in Noorwegen. Een officieel rapport over de schip breuk van de „Vestris tuut een bedrag van 42,85 beschik baar gesteld voor het Kinderfonds van het Post- en Telegraafpersoneel. BEPERKTE VOLMACHT VOOR REKENINGHOUDERS BIJ .DEM POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. Het bestuur van het Verbond van Ned. Werkgevers had v3rnomen, wel ke bezwaren bij een barer leden he stonden tegen de weigering van don Postcbèque- en girodienst, om bij de uitbetaling rekening te houden met de vraag, of een rekeninghouder be perkte- of onbeperkte volmacht tot be schikking over zijn tegoed heeft. De girodienst stelde zich op het star-dpunt. dat het practiseh onmoge lijk is. bij iedere ehèque te controlee ren, of de onderteekenaar wel bevoogd is, over het betreffende bedrag te be schikken. Het komt dikwijls voor, dat een pro curatiehouder volgens de statuten zij ner onderneming slechts bevoegdheid heeft tot een bedrag van b.v. 10.000 te teekenen. Wanneer het nu echter de beschik king over postrekeningen betrof, zou doze procuratiehouder niet aan de ge stelde grens gehouden zijn. De girodienst verzocht zelfs een schriftelijke verklaring van de onder neming, waarbij de staat gevrijwaard werd voor eventueele schade, voort vloeiende uit het overschrijden door den procuratiehouder van zijne be voegdheid. Hot bestuur van het verbond, van oordeel zijnde, dat in dezen toestand verandering moest komen, heeft zich tot den directeur van den Postchèque- en girodienst gewend, met het verzoek een regeling te treffen, waardoor het slechts mogelijk zou zijn, aan bepaal de rekeninghouders slechts tot oen bepaald bedrag bevoegdheid tot be schikking over hun saldo te geven. De directeur was bereid, aan de bezwa ren tegemoet te komen en wel in dier voege, dat hij een speciale groep van 1000 rekening-nummers heeft aange wezen, van 145.000 tot 146.000, waar voor, op verzoek van den houder, bij het incasseeren van chèques door procuratie-houders op speciale bepa lingen in verband met statuten van ondernemingen gelet zal kunnen wor den. Deze regeling is op 8 December 1928 in werking getreden. De bestaande rekeningen, waarvoor gebruikmaking van deze afzonderlij ke regeling gewenscht wordt, moeten echter van nummer veranderen. Do directeur vertrouwt, dat belangheb benden zich deze kleine onaangenaam beid wel willen getroosten om van de getroffen regeling gebruik te maken. Nieuwe rekeningen, na 8 December 1928 aangevraagd, kunnen terstond in de daartoe aangewezen nummergroep geplaatst worden, indien de houders zulks verlangen. DE BELGISCHE KROONPRINS EN KROONPRINSES OP HUN REIS NAAR OOST-INDIë. Aneta seint uit Mcdan, d.d. 14 dezer: De passagiers van de Insulinde wa ren buitengewoon opgetoogen over de innemende en zeer eenvoudige wijze van omgang van het kroonprinselijk paar. Beiden namen deel aan de dekspor- ten, aan de bals en aan het St. Nico- laasfee9t, bij welke gelegenheid de passagiers Arabische geschenken aan boden, ook voor het te Stockholm ach tergebleven prinsesje, hetgeen prinses Astrid tot tranen toe bewoog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1