BEEKMAN CONFECTIE- 0 PRUIMING KOREVAilRSTRflflT. PUROL DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 7—8.15 uur. Wijk- pebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het bestuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Dec. a.s. waargenomen door de apotheek van 'den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telef. 523. RECLAME. DENK AAN ONZE daar de dure verpleegkosten worden bespaard. Met voorzorg wordt bedoeld, een voorzorg tegen overijlde gestichts-op- name, het beperken van de gestichts opnamen tot de hoognoodige en het onder psychiatrisch toezicht houden op de patiënten, die nog in de maat schappij kunnen verblijven. Het consultatiebureau van voorzorg en nazorg voor geesteskranken, dat eenige maanden in Leiden in functie is, is volgens spr. een succes. Er zijn echter nog vele desiderata. Zoo geschiedt er veel te weinig huis bezoek, daar er geen verpleegster be schikbaar voor is. Wenschelijk zou zijn, dat dit huisbezoek geregeld door een ervaren verpleegster geschiedde. Voorts is de gelegenheid om geeste lijk invaliden aan bezigheid te helpen in Leiden ook aanwezig en spr. be sprak de wegen, die in Den Haag, al waar ook een voorzorg en nazorg voor geesteszieken bestaat, zijn ingeslagen om tot een oplossing van dit vraag stuk te geraken. In het algemeen zou men bij de mo gelijke verdere ontwikkeling van het instituut met voordeel gebruik kun nen maken van de ervaringen van an dere groote steden, die reeds langeren tijd een voorzorg en nazorg voor gees teskranken hebben. Spr. behandelde vervolgens de uit gebreide ontwikkelingsmogelijkheden van dezen nieuwen psychiatrischen dienst, waardoor alle onvermogende Leidsche geestelijke invaliden onder psychiatrisch toezicht kunnen komen, met het doel hen te helpen en gestichts patiënten veel eerder te ontslaan uit het gesticht en in het gezin terug te brengen, dan zonder nazorg mogelijk is. Een belangrijke besparing van ver pleegkosten zal daar mede het gevolg van kunnen zijn. Momenteel werkt het consultatie bureau bijna zonder geld, slechts ge steund door wederzijdsche welwillend heid en een subsidie van 200 van de „Centrale vereeniging ter behartiging der maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken", gevestigd te Amsterdam. Bij een verdere ontwikkeling zullen echter meerdere uitgaven onvermijde lijk zijn, hoewel deze ruimschoots ge dekt kunnen worden door bespaarde verpleegkosten, aldus besloot spr. zijn met aandacht gevolgde voordracht. Daarna volgde eenige gedachten- wisseling, waaraan de heeren Sijtsma, Dr. Boonacker, Reimeringer en Van Aggelen deelnamen. Mej. Joh. J. P. Brants, conserva tive aan het Rijks Museum van Oud heden, is benoemd tot correspondee- rend lid van het Duitsch Archeologisch Instituut. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. (Vergadering van gisteren). Avondvergadering. Rijksbegrooting 1929, hoofdstuk XI. Aan de orde is Hoofdstuk XI der rijksbegrooting voor 1929, onderafdee- ling 14, waarbij tevens gehandeld wordt over de Surinaamsche begroo ting voor 1929. De heer VAN VUUREN (R. K.) merkt op, dat de politiek, welke op 't oogenblik in Suriname ten aanzien van de welvaart wordt gevolgd, funest is. Suriname ontbreekt het op het oogen blik aan geld; er is echter voldoende grond om te exploiteeren en daarom moet naar sprekers oordeel ons stre ven er op gericht zijn om kapitaal naar Suriname te brengen. De heer VAN BOETZELAER (C. H.) verwondert zich er over, dat de minis ter nog geen algemeene richtlijnen kan aangeven over den opbouw van Suriname. Gisteren werden een drietal olifanten aiaomsng van üe firma Hagenbeek, vanuit Rotterdam met de stoomboot van de Batavierlijn naar Londen ver scheept. De heer JOEKES (V. D.) merkt op, dat er teekenen zijn van een begin van opleving van Suriname. De heer BIJLEVELD (A. R.) zegt optimistisch te zijn ten aanzien van de ontwikkeling van Suriname. De landbouw vormt een zeer belangrijk element in die ontwikkeling en daar om is spr. van meening, dat steun aan dit bedrijf moet worden verleend. Vooral het kleine landbouwbedrijf moet met alle middelen worden be vorderd. Verder merkt spr. op, dat het Chris telijk karakter van Suriname maar niet zonder meer mag worden prijs gegeven. De heer CRAMER (C. H.) betreurt, dat nog steeds geen irrigatie-deskun dige is uitgezonden. De MINISTER wijst op de moeilijk heden bij de samenstelling van een al gemeen plan voor den opbouw van Suriname. Spr. heeft te dezen aan zien uitvoerige besprekingen gevoerd met den nieuwen gouverneur en daar bij zijn beiden tot de conclusie geko men, dat het maken van een algemeen plan een ijdel streven zou zijn en voorts, dat het niet wenschelijk zou zijn om zoodanig algemeen plan te maken, teneinde niemand daardoor te binden. Dit wil echter in het geheel niet zeggen, dat spr. pessimistisch' is gestemd ten aanzien van de ontwikke ling van Suriname. Al kan spr. geen algemeen plan over leggen, toch kan spr. wel zeggen, dat, naar zijn meening, de ontwikkeling van Suriname moet worden gezocht in de richting van groote landbouwbe drijven, geëncadreerd door kleine be drijven. Voorts zeg spr., dat de onderhande lingen over de uitzending van een landbouwconsulent gaande zijn en dat hij hoopt spoedig tot uitzending te kunnen overgaan. Ook zal spr. zich tot den gouverneur wenden met de vraag of niet eer tot uitzending van een irri gatie-ingenieur zal kunnen worden overgegaan. Bij art. 83 bepleit de heer VAN VUL REN (R. Iv.) een betere verhou ding tusschen de aan de geestelijken der Ned. Herv. Kerk en de aan de geestelijken der R. Iv. Kerk verleende jaarwedden, waarbij spr. zegt, geen bezwaar te hebben tegen 't verschil in de salarieering van gehuwden en on- gehuwden. De MINISTER zal over deze kwes tie nader overleg met den Gouverneur plegen. De begrooting van Suriname wordt z. h. st. aangenomen. Bij art. 15 is aan de orde de post voor Curasao. De heer IJZERMAN (S. D.) merkt op, dat er in Curagao geen vertegen woordigend lichaam is. De heer VAN VUUREN (R. K.) zegt van den nieuwen gouverneur van Cu rasao goede verwachtingen te hebben. De heer BIJLEVELD (A. R.) merkt op, dat ook Curagao een gewest is, waarvoor tenslotte Nederland de ver antwoordelijkheid, ook tegenover de buitenwereld, blijft dragen. Wanneer de financiën van Curasao in de war mochten raken, zal Neder land weer bij moeten springen. Een buitengewoon voorzichtig finan- ciëel.beleid in Curasao is volgens spr. dan ook dringend noodzakelijk, voor zichtig, vooral ook ten aanzien van de leeningpolitiek. Spr. vraagt den minister, of het niet mogelijk is een goede controle te oefe nen op het financieele beleid van dit gewest. De heer VAN BOETZELAER (C. H.) spreekt een woord van deernis over de ramp op de Bovenwindsche eilan den. Spr. is voorts van meening, dat de gelijkstelling op Curasao ook moet worden doorgevoerd ten aanzien van de salarieering van de geestelijker; der verschillende kerkgenootschappen De MINISTER sluit zich aan bij do woorden van deelneming over de jong ste ramp op de Bovenwindsche eilan den. Spr. kan h.eraan toevoegen, dat al het mogelijke is gedaan om de noo- den te lenigen, terwijl de Gouverneur van Curasao persoonlijk een bezoek ar.n de eilanden zal brengen. De toestand, waarin de tsovenwind- sche eilanden zich bevinden, heeft al reeds een punt van bespreking uitge maakt tusschen spr. en den Gouver neur en alle aandacht zal verder aan deze eilanden worden gewijd. Er is thans aangedrongen om deze eilanden van Curasao te scheiden en ze recht streeks bij het moederland onder te brengen. Spr. komt dit denkbeeld ech ter aanvankelijk verwerpelijk voor. De begrooting van Koloniën wordt z. h. st. aangenomen. Staatsinrichting Ned. Indië. Bij het wetsontwerp tot wijziging van de artt. 134 en 139 van de wet op de Staatsinrichting van Ned. Indië, betoogen de heeren VAN BOETZE LAER en BEUMER (A. R.), dat de ge- heele godsdienstige rechtspraak in Indië behoort te worden afgeschaft. De heer JOEKES verzet zich tegen dien aandrang. De MINISTER merkt op, dat dit ont werp een eerste schrede is op den weg tot afschaffing van de godsdienst- rechtspraak. Het ontwerp wordt z. h. st. aange nomen. De Tweede Kamerleden Sannes en Hermans waren gisteren wegens on gesteldheid verhinderd de vergade ring bij te wonen. BUITENLAND. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE. Gistermiddag verbetering. In het Buckingham-paleis werd gister middag officieel verklaard, dat de koning vooruitgaat. Prinses Mary zeide gistermid dag in een vergadering van een weldadig- heidsvereeniging, welke in het St. James- paleis werd gehouden, dat de toestand van den koning bevredigend was. Echter wordt er nogmaals yan gezag hebbende zijde op gewezen, dat de be zorgdheid voor de eerstvolgende dagen nog bestaat, totdat definitief bekend zal zijn, of de krachten van den koning vol doende zijn om de zwakte te boven te ko men, welk# bet gevolg van de operatie van Woensdag is. Het besluit tot operatie was zeer ern stig en voordat de doktoren het namen, hebben zij, naar vernomen wordt, zoowel met de koningin, als met den prins van Wales, overleg gepleegd. Het avondbulletin. Het bulletin van kwart over 8 gisteren avond over den toestand des konings meldt: „Ofschoon de koning nog lijdt aan uit-- putting, is er hedenavond een lichte ver betering in zijn toestand. De locale toestand der long blijft be vredigend." Het bulletin was geteekend door drie doctoren. DE BESPREKINGEN TE LUGANO. Een conferentie in „Splendid"-hotel. De eerste bespreking tusschen de minis ters van buitenlandsche zaken van Enge land, Duitschland en Frankrijk heeft gis termiddag in Hotel „Splendid" te Lugano plaats gehad. Het onderhoud had plaats in aanslui ting op het déjeuner, dat Briand heeft aangeboden aan de leden van den Raad, den secretaris-generaal en den onderse cretaris-generaal van het volkenbondsse cretariaat, alsmede aan een reeks diplo maten. Kort na de samenkomst maakten Briand en Stresemann in den auto van de Fran- sche delegatie een uitstapje. Üok Cham berlain verliet per auto het hotel. De drie ministers bezichtigden de kapel Santa Ma ria di Angeli, waarin zich de fresco's van den schilder Luini uit de eerste jaren der 15de eeuw bevinden. De drie ministers keerden na korten tijd weer in Hotel „Splendid" terug, waar na het eerste onderhoud aanving. Aan de besprekingen werd behalve door de drie diplomaten nog deelgenomen door de heeren prof. Hesnard en dr. Schmidt, resp. tolken der Fransche en Duitsche de legaties. DE VERKIEZING VAN Dr. BORM3. Ongeldig verklaard. Een bij loting aangewezen kamercom missie bestaande uit een Katholiek, twee liberalen, een l'rontist, drie socialisten, heeft de verkiezing van Borins ongeldig verklaard. RECLAME Schrale Lippen Het onderzoek der mogelijke geldigver klaring van de verkiezing van den libe raal Baelde werd tot Dinsdag uitgesteld, omdat deze wetgevers niet wisten, welke houding ze moesten aannemen en zij eerst door een ambtenaar, specialist in verkie zingszaken, wenschen ingelicht te worden. Intusschen gaan de pro- en contra-ma nifestaties in verband met de Antwerp- sche verkiezing voort. Gisteren kwamen ook de Luiksche studenten aan de beurt; ze hielden een straatbetooging met span doeken, waarop onder meer te lezen stond: „Borms aan de galg"! Ze droegen verder een stroopop mede, die Borms verbeeldde met 'n pickelhaube op het hoofd en een dolk in de borst. Naast ontelbare felicitaties ontving Borms in de gevangenis ook brieven met doodsbedreigingen. De senaat zal Woensdag de amnestiewet in beépreking nemen. DE PAN-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE. De terugkeer der Bolivianen. De terugkeer der Boliviaanscbe gedele geerden op de Pan-Amerikaanscbe confe rentie te Washington heeft de spanning doen verminderen, die door het conflict met Paraguay ontstaan was. In Bolivia bieden zich vrijwilligers in grooten getale aan. In Paraguay worden maatregelen genomen om het hoofd te bie den aan den toestand, die als ernstig be schouwd wordt. De leiders der politieke partijen stemmen toe in de vorming van een comité voor nationale verdediging. Paraguay beweert dat Bolivia troepen en oorlogsmateriaal aan de grens concen treert. OPENLUCHTBIJEENKOMSTEN TE BERLIJN VERBODEN. Uit vrees voor nieuwe bloedige botsingen. Zooals reeds werd verwacht, heeft de Berlijnsche politiepresident alle bijeen komsten in de open lucht en alle optoch ten tot nader order verboden. De reden is, dat den laatsten tijd vele straatbetoogingen leidden tot bloedige bosingen, enkele malen zelfs tot het ver lies van menschenlevens. De wijze, waar op de radicale organisaties in de bladen dergelijke excessen bespreken doet vree zen voor het nog verder opzweepen der politieke hartstochten en nog meer bloe dige botsingen. KORTE BERICHTEN. De Volkenbondsraad keurde de lee ning ten bedrage van 50 millioen mark aan het Saargebied goed. Te Londen loopen geruchten over de mogelijkheid van een wederaanknooping van de betrekkingen van Engeland met Sovjet-Rusland. Bij de verkiezing in Roemenië heeft de aan de regeering zijnde boerenpartij 330 van de 367 zetels veroverd. Paraguay verklaart zich in een tele gram aan den Volkenbond bereid, verzoe ningspogingen te aanvaarden. De commissie van financiën uit de Frasche Kamer heeft met twintig tegen tien stemmen het voorstel aangenomen, om de bezoldiging der Kamerleden voor 1929 op 60.000 frs. te brengen en van 1930 af op 75.000 frs. De Chineesche minister van buiten landsche zaken, Wang, heeft meegedeeld, dat in 1928 de Britsche handel in China een voortdurende toeneming heeft te zien gegeven. UIT DE OMGEVING. WOUBRUGGE. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bi;een. Voorzitter de bur gemeester, de heer Boddens Hosang. Aan wezig alle leden. De voorzitter opent met gebed, waarna de notulen van de beide vorige vergade ringen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. Staten grondver- Radio-Programma. WAT KR VANAVOND TK HOOREN 13 5— 7.— 7.35 10.— HUIZEN, 340.0, n» uur 1870 M. N. C. B. V. Concert. Vocaal ensemble. K. R. O. Paedagogie. iyA. V. P. R. O. V. P. R. O.-avond. Zang, muziek en causerie. Persberichten van Vai Dias. Am HILVERSUM, 1060 M. A. V. R O. Spreekuur van den radio-dokter Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. Vooravondconcert. Radio-cursus voor schippers. Politieberichten. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 1 Concert door het omroep-orkest. Twee pianoconcerten op twee vleugels. Lezing. Vervolg concert. Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. Lezingen en lessen. Kamermuziek. Causerie. Mandoline-concert. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Beelduitzending. LANGENBERG, 468.8 M. Concert. Lezingen en lessen. Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. Kinderuurtje. Tijdsein, weer- en nieuwsbericht De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. Symphonie-concert. Weer- en nieuwsberichten. Vervolg concert. 5de symphonie van Beethoven, r Verder lezingen en muziek. Militair concert. 1 PARIJS. „Radio-Paris", 1750 M. 5.10 Koersen en berichten. 6.50 Landbouwberichten. 7.05 Gramofoonplaten. 7.50 Engelsche les. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Causerie. 8.50 Concert. In de pauze persberichten. i 11 ii iii ii bi— Ruitc tie v j De diet eenig I was. ten behoi midd Bij se de prijs< Hoog verse De 7.15 7.45 8.— 8.05 8.50 9.35 10.— 5.20 7.20 8.20 8.50 5.— 5.50 7.20 5.35 6.35 7.05 8.20 9.20 9.35 9.55 van conti elect dat 1 vele het den terin Ve sluit een werl en i beur den de a voo 5 VOO 6- ker ver! ker 7 die; W G. RECLAME. kisljvf)O koop aan E. van der Horst. Besluit be- heersverordening electrisch bedrijf is door Ged. Staten aangehouden. Een verzoek om adhaesie te betuigen bij den minister van Binnenlandsche za ken en Landbouw met een verzoek van de gemeente IJselmonde, inzake verhaal aanwijsbare kosten (gem.-belastiry?) door woongemeente op werkgemeente (foren sen), wordt niet ingewilligd. De Raad besluit niet toe te treden als lid van de Ned. Vereen, tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige werk krachten en wensebt alle eventueels uit gaven op dit punt te besteden aan de be langen, die zuiver de eigen gemeente ra ken. Ter zake van de wegverbetering bij de Ned. Herv. kerk te Hoogmade, waarbij de grondbeerlijkbeid haar volle medewer king verleenen zal, wordt op voorstel van B. en W. een definitieve afhandeling ver schoven, omdat eerst dit college een be spreking wensebt te houden met Ged, S.aten over totale wegverbetering (Prov. Wegenplan). Aan de discussie bij dit punt namen alle leden deel. De heer van Dam gaf mede aan, dat bij het wel op prijs gesteld bad indien de rentmeester bet bericht en het contract vóór inzending aan het Ge meentebestuur, eerst aan bet Kerkbestuur (als belanghebbende partij) ter inzage bad gegeven; doch bij nadere bespreking mocht men afleiden dat bier misverstand en geen voorbijzien van belangen was, daar de rentmeester meende te bandelen met voorkennis en goedkeuring van bet Kerkbestuur. Overeenkomstig de voorstellen van B. en W. wordt besloten inzake een vraag tot vrijstelling als bedoeld in art. 195 der L. O.-wet 1920 en inzake bet wijzigen van de begrooting 1928. Voorts was aan de orde de onderhand- scbe verpachting van gemeente-viscbwa ter, waarbij twee inschrijvingen waren in gekomen, welke aanmerkelijk verschil in bedrag deden zien. Alle leden voerden bij dit punt bet woord, waarbij de verhuring op langen termijn in bet belang van den vischstand en het waardebehoud van bet water ter sprake kwam. Met algemeene stemmen werd op initia tief van B. en W. bet water voor 10 jaren voor den prijs van 200 per jaar verhuurd aan B. Kraan, den tegenwoordigen pach ter. Üok bij een voorstel tot uitbreiding der straatverlichting aan den Batenweg werd door allen deelgenomen; het ging erom of men bij het verzoek van de bewoners Bik, Hoogteijling en B. Heenk moest denken aan openbare straatverlichting of particu liere erfvërlichting. De heeren Boot, Lie- verse, van Dam en Tondu, gesteund door den voorzitter, bepleitten bet eerste stand punt. De heeren Noordam, de Vette en van

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2