CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN bil nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9«» JAARGANG DONDERDAG 13 DECEMBER 1928 NUMMER 2618 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 2.50 #Per week0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22Vi cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad 40 cents Gewaagde profetie. In Limburg, waar reeds geruimen tijd ruzies in de S.D.A.P. en in den Mi.nwerkersbond gaande waren is bet emdelijk tot een openlijke breuk in de partij gekomen. Aan het hoofd van de uitgetreden groep beeft zich gesteld de heer Van der Ploee-, die tevoren g westelijk propagandist was van de partij in Limburg. In een interview, dat deze met het R-K. „Limburgsch Dagblad" had Leeft hij medegedeeld, dat de actie uit oor zaak van de grieven die hij tegen bet Partijbestuur en den Mijnwerkersbond beeft, „niet meer in de partij" gevoerd ^an worden. Hij meldde, dat hij eerst ran plan was het lidmaatschap van gemeenteraad en Provinciale Staten ueer te leggen. Hij ging intusschen voort: „Den laatsten tijd echter, nu de ge schillen weer scherper vorm aanne men, hebben mijn vrienden er op aangedrongen, dat ik mijn funktie niet ter beschikking zal stellen als ik de partij zou verlaten. Een groot deel der Limburgsche S.D.A.P.-ers zal dan dit voorbeeld volgen. Mijn kiezers blijven dus achter mij staan" Met het Katholieke dagblad „De dorgen" zou men kunnen zeggen, dat dit „voor de S.D.A P. in Limburg straks ïen kwade kans wordt". Instede van toe te geven, dat inder daad elke nieuwe scheuring belangrijk ladeel moet brengen snoeft „Het volk", dat dit uittreden van den beer /an der Ploeg integendeel van een /erlies een opluchting zal beteekenen. „Wij zijn er van overtuigd zoo zegt Het Volk dat het blad zich hierin vergist. Natuurlijk zal v. d. Ploeg als niet-partijgenoot door wat ruziegedoe misschien sommige kie zers van alle socialistisch stemmen kunnen afschrkken. Maar overigens is er geen sprake van, dat v. d. Ploeg, als hij zich buiten de partij stelt, eenigszins noemenswaardigen aan hang onder de kiezers zou hebben. Die kiezers begrijpen heel goed, dat ucialistische machtsvorming slechts door de S.D.A.P. mogelijk is en dat stemmen op v. d. Ploeg slechts weg gooien van stemmen zou zijn. Inte gendeel verwachten wij dat, als door het uittreden van v. d. Ploeg het tmdelooze ruziën in onze Limburg sche partij-organisatie beëindigd wordt, de eendrachtige partij er een bij uitstek frisschen en geestdrifti- gen verkiezingsstrijd zal voeren. Wij hebben dus de beste vooruitzichten". Wij noemen dit gewaagde profetie. Ambtenarij - Ambtenarigheid. Toen verleden jaar prof. mr. E. M. Jeijers bet rectoraat van onze Univer siteit aan zijn opvolger overdroeg, en ii de daarbij gehouden rede ook cri- dek leverde op den sleurgang die in nenige openbare administratie gevon- ien wordt, sprak hij o.m. deze gedenk- vaardige woorden: „Men krijgt zoo nu en dan wel eens den indruk, of overheidsadmi nistratie niets anders is dan een ver nuftig uitgedachte machine om par- ticulier initiatief te dopden". Nu wij hier en daar nog midden in Ie begrootings-behandeling zitten en laarbij ook allerlei gewichtige alge- neene beschouwingen gehouden wor- ien is liet misschien nuttig er op te vijzen, dat velen de fout begaan om .an do personen te wijten wat de chuld van bet stelsel is. Indertijd lazen wij in een opstel het mdervolgende dat wij met instem- ning hier doorgeven: „De vraag moet wel rijzen, of in het belang van onze ambtenaren zelf niet reeds lang een wijziging moest zijn gebracht in het stelsel, dat de ambtenarij maakt in vele gevallen tct ambtenarigheid. In het particu- l.ere bedrijfsleven krijgt, wanneer niet de omvang van het bedrijf al te groot is, de chef gewoonlijk wel kennis van blijken van initiatief van den man of de vrouw, die blijk geeft in het belang der onderneming iets aan te durven, dat ligt buiten de sfeer van routine en sleur En zoo iemand wordt daarvoor in den re gel wel beloond door promotie, wan neer Ie gelegenheid daartoe zich voordoet. In de ambtelijke wereld sioot een man, die met begrip voor ih eischen door een bepaalde situa tie gesteld, iets onderneemt, dat het reglement hem niet strikt voor- schrijft, veelal het hoofd. Zoo drukt l;et stelsel der gedeelde, door regle menten nauwkeurig afgepaalde ver antwoordelijkheid het peil der pres- tie van landsdienaren naar om laag. Zij worden in de waardeering hunner landgenooten dupe van fou ten, die typische gebreken zijn van 't stelsel. Aan dat systeem is het te wijten, dat weinig beteekenende mensschen, die precies hun regle- mentairen plicht doen en niet meer, gestaag aan komen op plaatsen, van waar de bezieling zou moeten uit gaan tot doelmatige herziening der ambtelijke werkzaamheid, zoodat daaruit voor 'staat en gemeenschap de grootst mogelijke baten voort vloeien". Zoo is het inderdaad. Men moet niet den aanval richten op de personen, maar op het stelsel. Ook onder onze ambtenaren zijn menschen die gaarne anders willen, die met hart en ziel zich keeren tegen het stelsel, die onder vaak moeilijke omstandighedén heb ben bewezen, dat men niet tevergeefs een beroep op hen doet. De strijd ga niet tegen de ambtena ren maar tegen de ambtenarij. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 17 December 1928, des na middags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, wor den voortgezet: op Maandag 17 Dec., des avonds te 8V* uur; op Dinsdag 18 Dec., des namiddags te twee uur en des avonds te 8% uur; op Woensdag 19 Dec. des namiddags te twee uur; op Donderdag 20 Dec. des namiddags te twee uur en des avonds te 834 uur; op Vrijdag 21 Dcc., des namiddags te twee uur en des avonds te 8/4 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van 5 leden der Com missie, bedoeld in art. 2, le lid, sub 3o der verordening, houdende Reglement voor de Commissiën van Advies be treffende de arbeids- en dienstvoor- waarden van het personeel in dienst van de gemeente Leiden. (Aftredend: de H.H.: F. Eikerbout, J. Wilbrink, P. Heemskerk, K. Sijtsma en H. J. Baart). 2. Benoeming van 5 plaatsvervan gende leden dier Commissie, (Aftre dend: de IIH.: D. Parmentier, J. A. van der Beijden, Th. M. W. Bergers, Mr. A. J. Romijn en J. J. Vallentgoed). 3. Begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor den dienst 1929 4. Voorstel tot het geven van een naam aan een straat gelegen tusschen de Wasstraat en de De Laat de Kanter straat en beoosten de Thorbeckestraat. 5. Voorstel tot het verleenen van me dewerking aan het bestuur van de R.- IC. Par. Jongensscholen, onder R.-K. Par. Kerkbestuur, tot verandering van de inrichting van het schoolgebouw aan de Haarlemmerstraat 240 en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat. 6. Voorstel tot wijziging van de over eenkomst met de te Leiden gevestigde apothekers, inzake de levering van ge neesmiddelen ten behoeve van de Stads-patiënten. 7. Praeadvies op bet verzoek van de afd. Leiden van den Bond van Ilotel-, Café- en Restaurantpersoneel in Ne derland, om maatregelen te treffen, welke leiden tot vervroegde sluiting van koffiehuizen, enz. op Oudejaars avond. gemez::tezaken. Verandering van Schoolinrichtlncj. B. en W. stellen den raad voor me dewerking te verleenen aan het be stuur van de R.-K. parochiale jongens scholen onder R.-K. parochiaal kerk bestuur tot verandering van inrichting van zijne school voor gewoon 1. o. aan do Haarlemmerstraat 240, waarvan de kosten op f 150 worden geraamd. Een De Ridderstraat. B. en W. geven den raad in overwe ging. de straat tusschen de Wasstraat er. de De Laat de Kanterstraat, ten Oosten van de Thorbeckestraat, naar den vroegeren burgemeester van Lei den, De Ridderstraat te noemen. Honorarium van apothekers. Het bestuur van het departement Leiden van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Pharma- cie heeft tot B. en W. een brief gericht, waarin het voorstelt om het jaar- lijksch honorarium van de apothekers voor de levering van geneesmiddelen ten behoeve van de stadspatiënten te verhoogen van f 2.25 tot f 2.40 per per soon boven 16 jaar. Het bestuur grondt dit verzoek op de omstandigheid, dat het contract door do besturen van de Leidsche Zieken fondsen met de geneeskundigen en de apothekers aangegaan, een wijziging heeft ondergaan, i.i dien zin, dat de bezoldiging van de geneeskundigen is gebracht van f 3.25 op f 4 en het hono rarium van de apothekers van f 2 25 op I 2.40. In verband met een en ander stellen B. en W. den raad thans voor, op het verzoek der apothekers in te gaan. Geen officieel vervroegde sluiting op Oudejaarsavond. B. en W. stellen den raad voor afwij zend te beslissen op het verzoek van ae afdeeling Leiden van den Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel in Nederland om maatregelen te tref fen, welke leiden tot het sluiten van koffiehuizen, café's restaurants cn cabarets op Oudejaarsavond om half tien uur. B. en W. zijn o.m. van meening, dat een dergelijke sluiting niet door maat regelen van overheidswege, doch, ge lijk reeds is geschied, door onderling overleg tusschen werkgevers en werk nemers behoort te worden bereikt. MEDEZEGGENSCHAP VAN HET PERSONEEL IN GEMEENTE BEDRIJVEN EN -DIENSTEN. Door den heer K. Sijtsma is in ver band met de eerstdaags te behandelen gemeentebegrooting 1929 een motie aanhangig gemaakt, waarin B. en W. worden uitgenoodigd een Commissie te benoemen, waarvan twee tot de hoofden van dienst en drie tot het per soneel behooren, met als voorzitter de Wethouder van Fabricage, met de op dracht een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de medezeggen schap van het personeel in de ge meentediensten en -bedrijven het best kan worden geregeld om vervolgens daarover aan den Raad rapport uit te brengen en zoo mogelijk voorstellen te doen. Voorts is door dit lid een motie in gediend van ongeveer den volgenden inhoud: De Raad, overtuigd, dat in elk uit- bieidingsplan, dat U de naaste of ver der afgelegen toekomst mag worden vastgesteld het Levendaal als een groo- te verkeersweg zal worden opgeno men; en van oordeel clat de ontlasting van de Hoogewoerd van het tram- en motorverkeer door een parallel loo- pende straat zóó urgent is, dat de dem ping van het Levendaal noode kan worden verschoven, totdat de centrale rioleering daar zal worden aange bracht; besluit tot demping van deze gracht en noodigt B. en W. uit met bekwa men spoed een voorstel in te dienen. Eindelijk is door hem aan den ge meenteraad voorgesteld den keurings veearts, tevens adj.-directeur van het Openbaar Slachthuis en den keurings veearts belast met den dienst in de buitengemeenten, gelijk te stellen met den ingenieur 1© klasse bij gemeente werken en den 2en geneesheer bij de gestichten en hunne jaarwedden dien overeenkomstig te regelen. ONS STEDELIJK AFVAL. Gisteren heeft weer een excursie plaats gehad naar de rietlanden van Leimuiden, waar de Mij. voor Ontgin ning van Woeste Gronden door toe passing van stedelijke afvalstoffen (Mijvo) te Amsterdam thans bezig is met de verwerking van het stadsvuil van Haarlem. De Mijvo heeft te Leimuiden in eigendom 25 H.A. lage rietlanden, waarop sinds 15 Mei j.l. de afvalstoffen van Haarlem worden heengebracht. De jaarlijks uit Haarlem afkomstige boeveelheid dezer stoffen bedraagt 70.000 kubieke meter. De bedoeling ïs deze rietlanden geschikt te maken voor' bloemencultuur, in hoofdzaak ro zen en seringen. Bij Harderwijk bezit de Mijvo voor ontginning 120 H.A. en bij Oostelbeers en Diessen (N.-B.) nog 1100 H.A„ terwijl nog 500 H.A. aldaar zijn toegezegd. Op deze gronden zullen eventueel de afvalstoffen uit de groote gemeenten worden gebracht met het doel dezen grond geschikt to maken tot hot stichten van boerderijen. In Drente zijn 50 H.A. in voorkoop geno men. waarop de afvalstoffen van de in het Noorden van ons land gelegen ge meenten heen zullen worden gebracht tot het cu luurrijp maken Iï.vc pion- den voor tuinderij. Officieel© onderhandelingen worden op het ooger.blik geveerd met de ge meenten 's-Gravenhage, Leiden, Bus- sum. Oegstgeest en met de gemeente- reiniging te Amsterdam. Deze laatste heeft de Mijvo gemeld, dat zij ernstig in aanmerking komt tot het betrekken van een hoeveelheid van ongeveer 60.000 kubieke meter straat- en marlet- vuil per jaar, terwijl bovendien met een aantal andere gemeenten officieus onderhandelingen worden gevoerd. Wat Leiden betreft, vernemen wij zoo wordt aan de N. R. Crt. geschreven dat B. en W. een commissie heb ben benoemd, waarin de hoofdambte naren der verschillende gemeentedien sten zitting hebben, om de voorstellen der Mijvo te onderzoeken, welke com missi binnen zeer afzienbare» tijd aan B. en W. rapport zal uitbrengen. De heer J. A. Bakhuyzen, burge meester van Leimuiden, die zich in het belang zijner gemeente in het werk i de Mijvo zeer interesseert, deelde uitvoerig mede, welke moeilijkheden zich hebben voorgedaan met het aan Leimuiden grenzende Aalsmeer. De "■emeente Leimuiden n.l. bezit 35 H.A. rietgronden, die in d© gemeente Aalsmeer liggen. Deze gronden gren zen aan een een oppervlakte van onge veer 70 H.A. eigendom der gemeente Aalsmeer zelf, terwijl in deze gemeen-, te bovendien nog groot© complexen in bezit van particulieren zijn. Nu wil de gemeente Leimuiden den haar toebehoorenden in Aalsmeer ge legen grond in erfpacht geven aan de Mijvo ter cultiveering, onder dien ver stande, dat Leimuiden het recht heeft om de 5 jaar een gedeelte terug te ne men, waarbij de geschatte meerwaar de, die deze grond door de cultiveering verkregen heeft, voor vijftig ten hon derd aan de Mijvo zal worden uitbe taald. Deze plannen kunnen tot heden echter geen voortgang hebben, omdat de gemeente Aalsmeer weigerachtig is art. 95 harer gemeenteverordening op de openbare reinheid en gezondheid te wijzigen. Dit artikel luidt als volgt: „Het is verboden straatvuil of ander© onrein heden op eenige wijze in de wateren binnen de gemeente te doen komen, of t© bezigen voor aandamming of op- booging van land, rietland en riet- zudden. Het is eveneens verboden alraatvuil of andere onreinheden uit andere gemeenten in te voeren". Een verzoek van d© gemeente Lei muiden aan Aalsmeer om voor de haar toebehoorende gronden ontheffing te verleenen werd met algemeen© stem men afgewezen. Het desbetreffende voorstel van B. en W. van Aalsmeer was bij den raad ingediend als „voor stel tot-demping der Westpias", het geen geheel iets anders is, als de be doeling van Leimuiden was. Aalsmeer grondt haar afwijzende houding o.m. op een advies van de commissie voor volksgezondheid, die verontreiniging van het water (dat 8 K.M. van de bebouwde kom der ge meente ligt) vreest. De burgemeester van Leimuiden heeft zich hierna gewend tot den mi nister van binnenlandsche zaken, die het advies heeft ingewonnen bij Gede puteerde Staten van Noord-Holland, die tot Aalsmeer het verzoek richtten üa bedoelde ontheffing alsnog te wil len verleenen. Ook op dit verzoek was de beslissing afwijzend. Thans wordt overwogen de verorde ning, die van het jaar 1922 dateert, bij Koninklijk besluit, vernietigt te krij gen met een beroep op het algemeen belang, óf om te trachten het geheele comnlex van ongeveer honderd H.A. bij Leimuiden te doen annexeeren. Hiervoor zou eventueel wijziging moe ten warden gebracht, zoowel in de grens der gemeenten, als in die der provincie. Een dezer dagen heeft de burge meester van Leimuiden opnieuw een onderhoud over deze kwestie met mi nister Kan gehad, die hem toezegde, indien dit eenigszins mogelijk is, aan het verlangen van Leimuiden tege moet te komen. KINDERPOSTZEGELS EN KINDER BRIEFKAARTEN. Op verzoek van het Comité voor den verkoop van Weldadigheidspostzegels in Leiden en omstreken vestigen wij gaarne de aandacht op de volgende mededeeling van dit Comité. Reeds de eerste dagen van den ver koop der Kinderpostzegels en -Brief kaarten is ons gebleken, hoe bedroe vend weinig het publiek nog op de hoogte is van dit mooie werk. Te oordeelen naar de vele inlichtingen, die ons aan het posttentje gevraagd werden, schijnt het niet overbodig, hier nog eens in het kort uitleg te ge ven. De Kinderpostzegels worden ver kocht van 10 Dec. tot 10 Januari, in waarden van 134, 5, TVa en 12 Va cent, die verkocht worden voor respectieve lijk 2 K', 8, 10 en 16 cent. De opbrengst van dien kleinen toeslag komt ten goede aan Neuerlandsche kinderen van alle gezindten, di© zwak, ziek, ge brekkig of op eenige manier hulpbe hoevend zijn. De Briefkaarten worden verkocht in series van zes stuks, a f 0.35 per serie. Het zijn reproducties van schilderijen der Nederlandsche meesters Frans Hals en Jan Veth. De opbrengst van deze kaarten, di© buiten het posttentje te bezichtigen zijn, komt eveneens aan hetzelfde doel ten goede. Voor verzamelaars zij nog even op gemerkt, dat ook de Kinderbriefkaar ten der eerste en tweede reeks nog in beperkt aantal te verkrijgen zijn. Op verzoek van bet Comité hebben eenige firma's hier ter stede zich be schikbaar gesteld voor den verkoop der Kinderbriefkaarten. Het zijn de firma's: Matveld, Prin- sessekade 2; Van Zwicht, Breestraat 120; Huibers, Haarlemmerstraat 123; Demmenic, Haarlemmerstraat 169; Van Dijk, Niei wsteeg 17; Piët, Pieters- kerkkaorsteeg 3; Kluyvers, Lage Rijn- Binnenland. Een excursie naar de rietlanden van Leimuiden. Vragen van het Kamerlid Van der Waarden over de Nederlandsche dele gatie te Genève. Buitenland. De tcestand van koning George is bevredigend. Dr. Borms zal waarschijnlijk zeer spoedig worden vrijgelaten. De antwoord-nota van Bolivia aan den Volkenbondsraad. Argentijnsche bemiddeling in het conflict tusschen Bolivia en Paraguay. dijk 42; Van der Mark, Julianastraat 41; Van Kempen, Heerenstraat 47; Kooyker, Nieuwe Rijn 16. Te Oegstgeest zijn d© briefkaarten verkrijgbaar bij v. d. Veen, Gevers straat 17. Het gaat hier slechts om kleine be dragen, die echter met elkaar een groot© som zullen vormen, waarvan ook arme Leidsche kinderen hun deel krijgen. Frankeert daarom Uw brieven met Kinderpostzegels, di© onbeperkt geldig blijvenl Zendt Uw Kerst- en Nieuwjaarswenschen met Kinderbrief- kaarten 1 TELECRAM-CODES. Sedert geruimen tijd verleent het Bureau der Kamer van Koophandel bemiddeling bij bet opsporen der be- teekenis van codetelegrammen, waar van de ontvangers de verklaring niet kunnen vinden. De verwarring echter, ontstaan tengevolge van het steeds toenemend aantal code-systemen, als mede de groote belangen welke uiter aard voor betrokkenen door een spoe dige afdoening kunnen worden ge diend, gaf de Kamer aanleiding tot kooplieden en industrieelen, gevestigd in het district Rijnland, het verzoek te rchten om: le. opgaaf te doen van de door hen in gebruik genomen (ander© dan geheime) codes; 2e. te verklaren, bereid te zijn vragen van derden naar beteekenis van code-woorden te beant woorden. Vervolgens werd opgemaakt een naamlijst der medewerkenden met vermelding der codes. Door deze loyale medewerking zijn de ingeschrevenen in bet Handelsre gister in staat 11 verschillende codes te raadplegen. De op de lijst vermeld© bezitters -der codes hebben zich tevens bereid ver klaard zoo noodig bij het zoeken be hulpzaam te zijn. Deze lijst wordt op verzoek gratis toegezonden. De Kamer houdt zich zeer aanbevo len voor opgaaf van bezitters van co des, welke deze eveneens op bovenge noemde wijze beschikbaar willen stel len. Zoo spoedig mogelijk zal eventueel een meer volledige lijst worden gepu bliceerd. VERBETERING. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat in ons levensbericht van den heer H. C. de Jong (zie ons blad van Dins dag) een kleine vergissing is geslopen. De heer De Jong was n.l. niet de laatst overgeblevene van den eersten Iverke- raad der Doleantie. Dat is geweest de heer Vlasveld, onlangs te Sassenheim overleden. De heer De Jong werd eerst later tot ouderling gekozen. TABAKSRECHT. Houders van bedrijfsvergunningen, ingevolge de tabakswet, worden erop gewezen, dat begin -Januari hej; recht ad f 5 moet worden betaald ten kanto re van den Rijksontvanger. Zij, di© na 1 Jan een dusdanige ver gunning, door opheffing van zaken als anderzins niet meer behoeven, zullen goed doen deze vóór 1 Jan. 1929 te doen intrekken. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET Opgave van nieuwe aansluitingen in de maand November 1928. 2454 J. Degens en Scheeren, Burg- steeg 2a en 2b. 2294 J. W. Dubbelaar, Hooigewoerd 158a. 2481 B. A. J. Dijkmans, De Genestet- ètraat 4a. 2277 Ds. Jac. Eringa, Wilkelmina- park 23, Oegstgeest. 2276 J. van den Gevel, Rijngeester- straatweg 70, Oegstgeest. 2362 Mr. W. Hugenholtz, Rapenburg 1 1061 P. van Loon, Do Ruiterstraat 18. 53 Mesa. Schoei) maeazijn, Haarlem merstraat 173. 2295 A. J. Meys, Doezastraat 35. 1466 J. Repelius, Simon Thomas, Rijnsburgerweg 34.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1