CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9d# JAARGANG MAANDAG 10 DECEMBER 1928 NUMMER 4215 NIEUWE LEIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden wanr agenten gevestigd sijn Per kwartaali 250 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Oil now bestaat oit TWEE Bladen EERSTE BLAD. V Het S. 0. Verkiezingsprogram Het Part i bestuur der S.D.A.P. heeft een verkiezingsprogram opgesteld, dat aan het partijcongres, op 16 en 17 Februari te Nijmegen te houden, zal worden voorgelegd. Aan de 15 punten, waaruit dit ont werp bestaat, en die wij elders opne men, gaat een in motievorm gestelde inleiding vooraf. Daarin wordt ver klaard aan de verkiezingen te zullen deelnemen, „geheel zelfstandig, op den grondslag van het beginselprogram der Partij, ter versterking van de macht der arbeidersklasse en ter ver grooting van haar invloed op het po litieke leven. De Partij stelt zich voor de komende parlementaire periode ten doel, zoo krachtig mogelijk te bevorderen: dat zoowel hier te lande als in Indië het werk der hervormingen op het gebied van het sociale leven en op dat van het onderwijs met energie wordt ter hand genomen; dat de geestelijke vrijheid wordt geëerbiedigd; dat een sterke vredes- en ontwapeningspolitiek wordt gevoerd; dat de weg naar de Sociali satie wordt geëffend. De Partij stelt zich tevens ten doel de bescherming en de verdere ont wikkeling van de democratische staatsinstellingen en van het parle mentaire stelsel, als middelen om den invloed des volks nu en in de toe komst ten volle tot zijn recht te doen komen. Indien na afloop der verkiezingen en op grond van haar uitslag in de nieuwe Kamer een meerderheid aan wezigheid mocht zijn bereid en in staat om met een parlementair Kabi net de wetgeving en het bestuur des lands te leiden in democratische ba nen, in den hierboven bedoelden zin, dan verklaart de S.D.A.P. zich in be ginsel bereid tot samenwerking op duidelijk te omschrijven voorwaarden, met andere democratische elementen, ook bij een Kabinetsvorming. De vraag, of de omstandigheden en do vooruitzichten van dien aard zijn, dat de Partij aan zulk een Kabinets vorming kan deelnemen, zal alvorens eenige definitieve stap daartoe wordt gedaan, na overleg met de vakbewe ging, ter beslissing worden voorge legd aan een buitengewoon congres der Partij". Wij merken op dat ten aanzien van do Koloniale paragraaf gezegd wordt: „15. Bevordering van het zelfbe stuur der overzeesche gewesten. Af schaffing van de doodstraf, de poenale sanctie en de exorbitante rechten". In de toelichtende inleiding wordt echter gezegd: zoowel hier als in Indië het werk der hervormingen op het ge bied van het sociale leven en op dat van het onderwijs met energie ter hand te nemen. Nu meenen wij dat noch bevorde ring van zelfbestuur, noch afschaffing van de doodstraf, of afschaffing van het recht om de voor de rust gevaar lijke personen het land uit te zetten, of een bepaalde verblijfplaats aan te wijzen, je zelfs ook de poenale sanctie niet in rechtstreeksch verband staan met de onderwijspolitiek of de socia le politiek. Die twee kloppen dus niet. Evenmin kan men aannemen, dat de inleiding zou bedoelen dat ten aan zien van de beide punten onderwijs en sociale zorg Indië evenals het Moeder land moet worden behandeld, want ook de S.D.A.P. erkent een groot ver schil in de omstandigheden. Wij zijn daarom benieuwd wat hier omtrent nog nader zal worden mede gedeeld. Overigens valt het op met hoeveel voorzichtigheid de bereidheid tot sa menwerking aan een eventueele re- gceringsvorming wordt in uitzicht ge steld. y' In de eerste plaats wordt noodig geacht een leiden van wetgeving en bestuur -in democratische banen. Zeer listig wordt niet gesproken van samenwerking met democratische p a r t ij e n maar met democratische elementen, waaruit dus volgt dat gespeculeerd wordt op de hulp uit an dere partijen. In de tweede plaats wordt een even tueele deelneming afhankelijk gesteld van de uitspraak van een buitenge woon congres. Straks zal zich in de lanösregeering kunnen herhalen wat len aanzien van de samenstelling van l et Amsterdamsche College van B. en \Y gezien werd. Wij begrijpen niet, dat een partij die deze practijk voorstaat nog spreekt van gezonde parlementaire toestan den. Zoo moet toch elke parlementaire egeering die voortkomt krachtens de aitspraak der stembus, maar eerst werken kan krachtens uitspraak van een congres wel uiterst zwak zich ge voelen. STADSNIEUWS. HET RIJKS-PRENTENKABINET EN HET COLLEGEGEBOUW-KLOKSTEEG. Na de Kerstvacantie zal het collegege bouw der Leidsche universiteit in de Klok- steeg aan zijn tegenwoordige bestemming worden onttrokken en daarna worden be stemd, zooals wij reeds hebben medege deeld, voor de verzameling van het thans op het Rapenburg gevestigde Rijks-pren tenkabinet. Wij vernemen thans, dat, alvorens de overbrenging dezer verzameling naar het collegegebouw in de Kloksteeg zal kunnen geschieden, dit gebouw een inwendige ver bouwing zal ondergaan, waarvan de kos ten nog uit de tegenwoordige onderwijsbe- grooting zullen kunnen worden bestreden. De aanbesteding van dit werk zal reeds zeer spoedig tegemoet kunnen worden ge zien. De colleges, welke tot dusver in het ge bouw in de Kloksteeg werden gegeven, zullen na de Kerstvacantie voorloopig ge geven worden in een gedeelte van het ge bouw der voormalige Kweekschool voor Zeevaart in het Noordeinde. Wat het leegkomende gebouw van het Rijks-Prentenkabinet betreft, dit zal. zoo als wij eveneens reeds hebben medege deeld, worden bestemd om te dienen voor de administratie der universiteit, en te vens worden ingericht voor het afnemen van tentamina en voor spreekkamers der hoogleeraren. Met het oog hierop zal ook dit gebouw een inwendige verandering ondergaan, zoodat er nog eenigen tijd mee gemoeid zal zijn, alvorens het voor deze doeleinden zal kunnen worden betrokken. CHRISTEL. DAMVEREENIGING. Algemeene Dam wedstrijden. Deze wedstrijden geven de volgende uitslagen: A - K 1 a s s e. OptendreesWijngaard 20 v. d. BoschBeij 2—0 Van StelKlinkenberg 11 Van ZwietenReek afgebr. KleerOptendrees 20 StelKleer 02 B-K 1 a se. De Graaf— Oc eren 20 Molenaarv. Zwieten 20 KlinkenbergKwaadgras 20 Zoowel in de A- als in de B-klasse begint de spanning er danig in te ko men mede door 't geval dat Kleer de achterstallige partijen heeft ingehaald. OptendreesWijngaard. Optendrees speelde tegen laatstgenoemde een zeer aantrekkelijke partij en deze werd er niet minder op toen Opten drees na een verkeerde berekening in een aanval om de partij te doen be ëindigen een vergissing beging waar door deze aanval overging in een ge wone afruil met verlies van dam voor Optendrees. Hierdoor kwamen par tijen vier tegen drie schijven te staan en 't is door fijn spel, dat 't Optendrees dan ook alleen gelukt nog te winnen. De nadien gespeelde partij Kleer Optendrees, is niet minder spannend geweest, ten eerste omdat Optendrees deze wedstrijd, welke tevens zijn laat ste in deze wedstrijd was, wilde win nen om verder rustig het verloop van de partijen van de andere tegenstan ders te kunnen afwachten. Het heeft echter niet zoo mogen zijn, Kleer bleek hem te. machtig en moest na een speeltijd van bijna zes uren het onderspit delven. Optendrees heeft nu uit 9 partijen 12 punten met G verliespunten behaald over welk resultaat hij tevreden mag zijn, v. d. BoschBeij. Deze afgebroken partij werd thans beëindigd in een overwinning van v. d. Bosch, hetgeen was te voorzien door den nadeeligen stand welke Beij bij 't afbreken had verkregen. StelKlinkenberg. Na een glorieus b<gin moest Van Stel andermaal strui kelen, ditmaal in bovengenoemde par tij. welke hij met remise moest beslui ten. Hierdoor ziin de aanspraken wel ke hij op de eerste plaats begon te krij gen, zeer gedaald doch dit heeft niet minder bijgedragen tot de groote spanning voor het bezetten van de eerste drie plaatsen. Van ZwietenReek. Deze partij moest worden afgebroken; hoewel de stand in stukken gelijk is, is de stel ling eenigszins in 't voordeel van Reek KleerVan Stel. Ook deze wedstrijd werd tusschentijds uitgespeeld; Van Stel, die in 't eerste gedeelte van de partij 1 schijf verloor, speelde als te genwicht een zeer geva. rlijk open spel, Kleer wist echter door nauwkeu rig spel, de minder goede bedoeling van zijn tegenpartij te onderscheppen eii won tenslotte verdiend. Ook de partij Beij—Kleer werd door laatstgenoemde gewonnen. Morgen volgt de stand der partijen. GESTICHTSARTSEN. In Zomerzorg is Zaterdag de jaar- lijksche vergadering gehouden van de Vereeniging van Gestichtsartsen, on der voorzitterschap van Dr. Ch. F. En gelhard, geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht te Utrecht. Des morgens werd een bezoek ge bracht aan het Rsychopathenasyl, al waar de geneesheer-directeur Dr. Scholtens, de aanwezigen rondleidde. Na het noenmaal in Zomerzorg werd een aanvang gemaakt met de vergadering. Tot secretaris werd gekozen in de plaats van Dr. Beyerman uit Amster dam, Mej. A. B. G. Aukes te Bakkum bij Castricum. Uitvoerig werd hierna gediscussieerd over het nut al of niet assistent-ge- neesheeren toe te voegen aan genees- heeren bij krankzinnigen, teneinde tot gestichtsgeneesheer te worden opge leid. Dit instituut bestaat reeds bij 't gesticht te Santpoort ep geeft daar reden tot tevredenheid. Een besluit over deze aangelegenheid werd echer niet genomen. Eveneens werd uitvoerig van ge dachten gewisseld over het aanhangig zijnde voorstel tot herziening van de krankzinnigenwet. In het algemeen was men het er over eens, dat de ge stichten moeten kunnen zijn inr htin- gen, waar men moet kunnen worden opgenomen, zonder dat hiervoor een machtiging van den rechter noodig is. Eveneens werd gewenscht geacht, dat er dan een ambtelijke medische controle is, en dat patiënten, die in een inrichting behooren te worden opgenomen, doch daartoe weigerach tig zijn, met machtiging van den rech ter zullen kunnen worden opgenomen, zulks in overeenstemming met de thans geldende regeling. LEIDERS VERGADERING. Hedenavond wordt in een der zalen van hotel Den Burcht alhier, vanwege de afdeeling Zuid Holland van den Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag, een leidersvergade ring gehouden, waar als spr. hoopt op te treden de heer Van Rijn, voorzitter van de afdeeling, met het onderwerp: „Onze positie tegenover de geïnstitu eerde kerk". Een alleszins belangwekkend onder werp, door een alleszins bekwaam spreker. Het zal dan ook wel overbodig zijn, alle leden van de aangesloten vereeni- gingen, wanneer zij daartoe maar eenigszins in de gelegenheid zijn, op te wekken deze vergadering te bezoe ken. Laat het Noorden van onze pro vincie, waarvan men zegt, dat het, wat het vereenigingsleven betreft, zeer in gezonken, slap en lusteloos is, nu eens toonen, dat er nog spirit in zit en dat men alles in het werk wil stellen om die ingezonkenheid, slapte en luste loosheid te overwinnen. Daarom vanavond allen op naar Den Burcht! SCHOOLKINDERVOEDING. Ingekomen bij de Vereen. „School kindervoeding en -kleeding". VV. F. K. f 2.60; Boetegelden over 1928 v. d. Meelfabriek „de Sleutels" v/h. De Koster en Co. f 10; busje Vreemdelingenverkeer f 6.25. EX. APOTHEKERSASSISTENT. Opgeroepen 3 candidaten, geslaagd mej. P. van der Kloot, geb. te Leiden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: E. Griffioen, jm. 27 j en B. Hooger- vorst, jd. 26 j. J. v. d. Anker, jm. 24 j. en M. E. Haalebos, jd. 23 j. S. P. Ouwerkerk, jm. 25 j en C. Vermond, jd. 23 j J. H. Segaar, jm. 25 j. en C. Lcugering, jd. 22 j. S. v. Meijgaar- den, jm. 23 j. en J. Spierenburg, jd. 23 j. J. G. de Swijger, jm. 36 j. en G. Wetselaar, jd. 32 j. W. F. Chaudron, jm. 23 j. en A. Pardon, jd. 21 j. A. J. Lichtmeyer, jm. 29 j. en G. J. Keere- weer, jd. 23 j. K. P. Wiekhart, wedr. en G. M. E. Huntelman, jd. A. Ser iier, jm. 29 j. en M. A. M. Akerboom, jd. 21 j. H. Faas, jm. 24 j. en G. Faas, jd. 29 j. G. de Vink, jm. 24 j. en W. Melet, jd. 23 j. M. J. Serdijn, jm. 23 j. en E. W. Muyzert, jd. 22 j. Ten nadeele van L. A. is Zater dagavond van voor een perceel inhet Ncordeinde en ten nadeele van P. A. gisteravond u.t de gang van een café ten rijwiel ontvreemd. Zaterdagavond werd de hulp van den E H.D. ii. erocpen ten huize van dc familie S. in de Van Limburg Sti- rumstraat, waar het 234-jarig zoontje bij vergissing in plaats van abdijsiroop een lepel Jodium-ti.ictuur was ingege ven. Het ventje scheen er weinig last van te In.dl en, zoodat de Jol: ter vu.ii den G H.D. den raad gaf. Lij voorkomende verschijnselen van ongesteldheid den huisdokter te raadplegen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de vorige week opgenomen 259 volwassen personen en 11 kinderen, totaal 270 personen. BINNENLAND. RIJKSHENGSTENKEURINGÉN NAJAAR 1928. De Staatscourant no. 239 bevat een nominatieve opgave van de gekeurde hengsten, benevens van de eigenaars met de woonplaatsen. VERKIEZINGSPROGRAM S. D. A. P. Het bestuur der S. D. A. P. heeft raar wij in „Het Volk" lezen met hand-having van al de eischen, die zij in haar strijdprogram van 1925 heeft gesteld, voor de eerstvolgende parle mentaire periode het volgende ver kiezingsprogram voorgesteld aan het a.s. verkiezingscongres der partij, Ontwapening, nationaal en interna tionaal. Ondersteuing en democrati seering van den Volkenbond. Vooraf gaande parlementaire beslissing 'over elke mobilisatie. Voltooiing der sociale verzekering (Ziekteverzekering, Moedersehapszorg enz.), Staatspensionneering en verbe tering der bestaande invaliditeits- en ouderdomszorg. Uitbreiding en volledige uitvoering der Arbeidswet. Bijzondere bescher ming der arbeiders(sters) in de huis industrie. Wettelijke regelingen va7i vacantie voor alle werknemers, met een bijzondere regeling voor jeugdige personen. Werkverruiming. Werkloozenzorg. Wettelijke regeling der werkloozen- verzelcering. Ratificatie van de achturen-conven tie van Washington en andere con venties der Internationale Arbeids- conferenties. Medezeggenschap en bedrijfsorga nisatie. Staatstoezicht op kartels en trusts. Staatstoezicht op het bankbe drijf. Volledige uitvoering van de woning wet. Krachtige bevordering van den bouw van arbeiderswoningen en van stelselmatige opruiming van krotten. Afschrijving van crisis-subsidies. Pachtwetten ter bescherming van den huurboer. Uitbreiding van cul tuurgronden. Arbeidswetgeving voor den landarbeid. Minimum-loonen voor landarbeiders. Behoud van de Zuiderzeegronden in Staatseigendom, mede ter voorbereiding van' socialisa tie. Verdere opheffing der onderwijsver- slechteringen. Zorg voor de niet leer plichtige jeugd. Uitbreiding van nij verheids- en handelsonderwijs. Weder opbouw van vervolgonderwijs. Bevor dering van kunst en volksontwikke ling. Verlichting van belastingdruk voor kleine inkomens, ook door verminde ring van indirecte belastingen. Verbe tering van de financieele 'verhouding tusschen Rijk en gemeente, zonder aantasting der gemeentelijke autono mie. Verbetering van de salarieering van het overheidspersoneel, ook van dat in lossen dienst. Verbetering van de rechtspositie van het overheidsperso neel en regeling van de rechtspositie van het personeel in lossen dienst. Betere regeling van het georgani seerd overleg. Verbetering van de huwelijkswetge ving in het belang van de vrouw. Bestrijding van het alcoholisme. Verbetering van de Armenwet. Bevordering van het zelfbestuur der overzeesche gewesten. Afschaffing van de doodstraf, de poenale sanctie en de exorbitante rechten. DE STEEKPENNINGEN. Voor de rechtbank te Leeuwarden stonden Zaterdag terecht de directeu ren der gasfabriek te Huizum en Lem mer, de chef-fitter der gasfabriek te St. Anna-Parochie en de directeuren der gasfabriéken te Joure, Drachten, Franeker,en Gorredijk. Hun was ten laste gelegd, dat zij in hun hoedanigheid van directeur-boek- «houder of chef-fitter der gemeentelijke lichtbedrijven van de N. V. Gasmeter- fabriek V. H. George Wilson te Den Haag, of van de N. V. Gautzsch Indu- strieele Maatschappij, geldbedragen of althans een geldbedrag hebben aan genomen, wetende, althans begrijpen de, dat deze hun gedaan werden, ten einde hun te bewegen om zonder daar door in strijd met hun plicht te han delen in hunne bediening dc zaken relaties met de gevers te onderhouden en dezen bij eventueele bestellingen de voorkeur te geven en bij moeilijk heden ter wille te zijn, gepleegd op on derscheidene tijdstippen in de jaren ADVERTENTIE-PRIJS Gewone AdvertentiSn per regel 227t cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Teraardebestelling van ds. Overduin, em, predikant van Lisse, De procuratiehouder v. G., die in verband met den moord te Rotterdam was gearresteerd, heeft malversaties bekend. Buitenland. Heden is te Lugano de Volkenbonds raad begonnen. Briand en Stresemann hadden reeds een enderhond. Borms is tot lid van de Belgische Kamer gekozen. President Coolidge zal alles doen om het Kellogg-pact door den Senaat te deen aannemen. Ongerustheid omtrent den toestand van Koning George. Het Italiaansche parlement is defi nitief ontbonden. "illif iHTfH 1923, 1924, 192.5, 1926 en 1927. De officier van Juistitie eischte te gen ieder der verdachten 200 boete of een maand hechtenis. De verdedigers pleitten vrijspraak, subsidiair de uiterste clementie. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD TE LUGANO. Heden de openingszitting. Nadat gistermiddag Scialoja en Grandi en kort daarna Austen Chamberlain te Lugano waren aangekomen, zijn thans alle leden van den Volkenbondsraad daar aanwezig. De Duitsche, Engelscke en Japansche delegaties zijn gehuisvest in het Grand Hotel Palace, de Fransche en Italiaansche in Hotel Splendid. Hedenmiddag 12 uur zou onder voorzit terschap van Briand de Raad in het Kur- zaalgebouw bijeenkomen. Verschillende delegaties hebben elkaar reeds gistermiddag bezocht. De openingszitting zal vermoedelijk niet openbaar zijn. Zij zal gewijd zijn aan het vaststellen der agenda. Vermoedelijk zal de slotzitting Zaterdag a.s. plaats hebben. Briand en Stresemann. Briand had gisteravond in het hotel der Duitsche delegatie een onderhoud met Stresemann, dat vijf kwartier duurde. De toon der besprekingen was zeer hartelijk. Het liep over de kwestie in verband met de agenda van den Volkenbondsraad, maar ook over verschillende politieke aan gelegenheden. Besloten werd de besprekingen voort te zetten. Na vertrokken te zijn, keerde Briand een kwartier later in het hotel terug voor een kort bezoek aan Chamberlain. BORMS TOT KAMERLID GEKOZEN. Hij kan echter geen zitting nemen. Gisteren had te Antwerpen de verkie zing plaats, waarbij de Vlaamsche natio nalisten, dr. Borms, die zooals men weet, nog altijd gevangen zit, als candidaat ge steld hadden. Deze candidaatstelling droeg een zuiver demonstratief karakter, daar Borms in feite niet herkiesbaar is. Gisteravond 10 uur waren reeds 39.856 stemmen voor Borms geteld. Hiermede staat diens verkiezing vast (al kan hij geen zitting nemen). De liberale candidaat Baelée had op gemeld uur 22.280 stemmen. Ongeldige stemmen (blanco) het advies van katholieken, en socialisten, waren er toen 24.440. Gisteravond trok een optocht van Fla minganten door de stad, begeleid met mu ziekcorpsen, die aan hun vreugde over de verkiezing van Borm op luidruchtige wij ze uiting gaven. HET KELLOGG-PACT. Men hoopt op goedkeuring door den Senaat. President Coolidge heeft, na een onder houd met staatssecretaris Kellogg laten verklaren, dat hij al zijn persoonlijken in vloed zal aanwenden om de aanneming van het Kellogg-pact zonder voorbehoud zoc snel mogelijk te doen plaats hebben. Niettemin mag men zich, aldus wordt uit New York gemeld, niet verhelen, dat de aanneming van het pact tengevolge van de houding der oppositie in den se naat vertraagd zal worden. De voornaam ste voorbehouden, die de senaatsoppositie aan het pact wenscht toe te voegen, zijn ue volgende: Ie. De onderteekening beteekent geen er kenning van Sovjet-Rusland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1