DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- febouw „Pniël'Y Middelstegracht: Zit ting van het nestuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst (Ier apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 December a.s. waargenomen door de apotheken van df heeren G H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. Oudewetering. Woensdag 12 Dec. 's av. half acht. Geref. Kerk: Lezing ar. J. Hoek, van Den Haag, voor de Geref. Jongel. Ver. RELACME. BINNENLAND. KONINKLIJKE BELANGSTELLING. De Koningin heeft gisterochtend een hezoek gebracht aan de Breitner-ten- toonstellii.g te Den Haag. Prof. Mr. TREUB NAAR INDIë. Omtrent de reis van prof. mr. Treub naar Ned.-Indië wordt nader gemeld, dat hij den 14den dezer met het stoom schip Prins der Nederlanden uit Ge nua vertrekt. De reis beoogt een rege ling van interne ondernemers-aange legenheden. TWEE VERDIENSTELIJKE NEDERLANDERS. Naar de Tel. verneemt heeft de Se naat der Technische Hoogeschool te Delft besloten het doctoraat honoris causa in de technische wetenschappen te verleenen aan Sir Henry Deterding, president van de Koninklijke Petro leum Maatschappij en aan den beken den Twentschen industrieel ir. C. F. Stork, directeur van de N.V. Machine fabriek Gebr. Stork en Co. De eerepromoties zullen plaats heb ben op Dinsdag 8 Januari a.s. in de aula van de Technische Hoogeschool te Delft. Als promotor van Sir Henry Deterding zal optreden prof. J. G. Ch. Volmer, terwijl prof. ir. L. A. v. Royen, oud-minister van Oorlog, alg promotor van den heer Stork zal fungeeren. DE BOUW VAN DEN KORTEGOLF- OMROEP-ZENDER TE HUIZEN. Door den heer Suring zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat te Huizen (N.-H.) door den Philips Om roep Holland-Indië een kortegolf-om- roep-zender wordt gebouwd, welke binnenkort zol zijn voltooid en welke, met een primaire energie van 130 kilo watt, de bestaande omroep-zenders te Hilversum en Huizen vele malen in sterkte zal overtreffen en een der sterkste omroepstations ter wereld zal zijn? 2. Is de minister bereid, mede te dee- len, onder welke voorwaarden door hem tot het bouwen van dezen orn- roepzender machtiging is verleend, waar toch volgens artikel 3 der Tele graaf- en Telefoonwet 1904 (Staatsblad no. 7) reeds voor den aanleg van een dergelijk station een machtiging* van den minister van Waterstaat wordt vereischt? 3. Is de minister niet van oordeel, dat artikel 3ter van voornoemde wet het verleenen van een machtiging tot het doen van uitzendingen aan ge noemde vennootschap Philips Omroep Holland-Indië verbiedt, aangezien de beschikbare zendtijd volgens die wet naar billijkheid slechts over de om roeporganisaties mag worden ver deeld? 4. Indien het de bedoeling is, voor den nieuwen zender slechts een expe rimenteer-zendvergunning toe te staan, is de minister dan bereid, even eens gunstig te beschikken op de aan vrage, door den katholieken Radio- Omroep en de Neaerlandsche Chris telijke Radio-Vereeniging om zulk een experimenteer-zendvergunning inge diend? INSCHRIJVINGSBILJETTEN VOOR AANBESTEDINGEN. Het Eerste Kamerlid Fransen heeft den minister van financiën de volgen de vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat on der de ontvangers der registratie en domeinen geen eenstemmigheid be staat omtrent de verplichting van het al of niet zegelen van inschrijvings biljetten voor aanbestedingen? Is de minister niet van meening, dat daaromtrent bij bovengenoemde ont vangers geen verschil van opvatting behoort te zijn? Wil de minister meedeelen of in schrijvingsbiljetten voor aanbestedin gen al dan niet aan zegelrecht onder worpen zijn? WEDSTRIJD ROODE KRUIS- HONDEN. Voor de door de Ned. Vereeniging voor Roode Kruis-honden bij gelegen heid van haar 20-jarig bestaan in het voorjaar van 1929 te houden wedstrijd van gediplomeerde Roode Kruis-hon den, heeft H. M. de Koningin een zil veren medaille ter beschikking ge steld. H. M. de Koningin-Moeder stelde een groote bronzen medaille ter be schikking. Het auto-ongeval op den Muiderstraatw-eg, waarbij twee der inzittenden wer den gedood, terwijl een derde levensgevaarlijk werd gewond. De zwaargewon de passagier wordt weggedragen. BUITENLAND. DE ZIEKTE VAN KONING GEORGE. Temperatuursverhooging. Het bulletin van gisteravond meldt, dat hoewel de koning een kalmen dag heeft doorgebracht, de temperatuur gestegen is en gisteravond een punt liooger was dan Dinsdagavond om denzelfden tijd, waaruit blijkt, dat de werking van de infectie nog actief is. De koning blijft op krachten. De reis van den Prins van Wales, kruiser „Enterprise" is gister middag te Aden aangekomen. De krui ser heeft den afstand van 1750 mijl van Dar-es-Salaam tot Aden in 73 K uur afgelegd, wat een der snelste rei zen voor een kruiser in vredestijd in het warme klimaat beteekent. De „Enterprise" is om 4 uur weder vertrokken en wordt thans Vrijdag nacht te Suez verwacht in plaats van zooals oorspronkelijk Zaterdag of Zondag. De prins van Wales kan dan in het midden van de volgende week te Lon den zijn. DE OOSTENRIJKSCHE PRESIDENTS-VERKIEZING. Miklas gekozen. De bondsraad is gistermiddag bij eengekomen om den nieuwen bonds president te kiezen. Van de 215 stemgerechtigde leden 98 christelijk-socialen, yi socialisten, 14 groot-Duitechers en 12 landbündlër waren er 211 aanwezig. Bij de eerste stemming werden 210 geldige stemmen uitgebracht, n.l. 94 op den chistelijk-socialen voorzitter van den nationalen raad Miklas, 91 op den socialistischen afgevaardigde dr. Karei Renner en 25 op den politie- president Schober. Bij de tweede stemming werden uit gebracht 211 geldige stemmen: Mi klas 94, Renner 91, Schober 26. Het resultaat van de derde stem ming was: Uitgebracht 211 stemmen, blanco 91, dus 120 geldige stemmen, Miklas94, Schober 26. Miklas is dus tot hondspresident ge kozen. Deze uitslag werd door de christe lijk-socialen met stormachtige, lang durige toejuichingèn begroet. NIEUWE AARDBEVING IN BULGARIJE. Tsjirpan opnieuw geteisterd. Een nieuwe, vrij hevige aardbeving is gevoeld te Tsjirpan, waar de muren der n^eeste huizen, welke op de ruïnes der aardbeving van het voorjaar wer den gebouwd, scheurden. De verschrikte bevolking brac ht den nacht onder den blooten hemel door. SEVERING OVER ZIJN ZENDING IN HET ROERGEBIED. Geen overhaaste beslissing. Naar de Duitsche rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Severing, te genover de vertegenwoordigers der pers mededeelde, bestaat de verwach ting, dat tot einde dezer week 75 pro cent der uitgesloten metaalbewerkers in het Roergebied den arbeid zullen hebben hervat. Tijdens zijn bezoek aan het indus triegebied heeft de minister conferen ties met de vertegenwoordigers der beide partijen gehad, waarbij evenwel de materieel© inhoud der destijds ge velde arbitrale uitspraak nog niet ter sprake is gekomen. De minister zal eerst nog, na de vroegere arbitrale uitspraak en het bemiddelingsvoorstel van den regeeringspresident van Dus- seldorp, Bergemann, grondig te heb ben bestudeerd, opnieuw naar het Roergebied vertrekKen, waar hij aan vankelijk wederom met de partijen af zonderlijk zal confereeren, teneinde ten slotte in een gemeenschappelijke zitting uitspraak te doen. De uit spraak van den minister zal in abso lute onafhankelijkheid worden ge daan en waarschijnlijk zal zij tegen over vroegere bemiddelingspogingen nieuwe punten bevatten. Severing legde er den nadruk op, dat het eerste doel der rijksregeering, namelijk ten spoedigste de heropening der fabrieken te verkrijgen, inmiddels reeds is bereikt. DE BOODSCHAP VAN COOLIDGE. De huidige voorspoed van de Ver. Staten. President Coolidge heeft in zijn Bood schap tot het Congres ook den huidigen voorspoed der Ver. Staten ter sprake ge bracht. Hij zeide: „Nooit is een Congres van de Ver. Staten bijeengekomen onder gunstiger vooruit zichten dan er heden ten dage bestaan. In het binnenland heerschen rust en tevre denheid; er bestaat harmonie in de be trekkingen tusschen de leiders van den arbeid en de werknemers; er is geen strijd in nijverheidskringen en wij staan op het hoogste punt van voorspoed, nog ooit door ons bereikt. Op buitenlandsch gebied zijn er vrede, welgezindheid, die voortspruit uit wederzijdsch begrijpen en de weten schap dat de vraagstukken, die nog maar kort geleden zoo dreigend leken, zich vol gen naar den druk' van klaarblijkelijke vriendschap." Het nationale inkomen was geklommen tot 90.000.000.000 en er was het vorige jaar voor 906.000.000 aan schuld gedelgd. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Chamberlain weigert te antwoorden. Gistermiddag hebben in het Lagerhuis de verschillende afgevaardigden beproefd om een uitvoeriger verklaring van Sir Austen Chamberlain te verkrijgen aan gaande de houding van de regeering te genover Duitschland inzake de ontruiming van het Rijnland. Kolonel Wedgwood vroeg, of de regee ring had besloten de ontruiming van het Rijnland afhankelijk te stellen van een wijziging in of afdoening van Duilsch- lands herstelVerplichtingén. De minister verwees Wedgwood naar zijn reeds vroe ger afgelegde verklaring. Daarop vroeg Wedgwood of de regee ring instemde met het Fransche stand punt, waarbij verband tusschen de beide vraagstukken wordt gelegd, dan wel met het Duitsche standpunt, - dat tusschen de beide vraagstukken onderscheid maakt. Sir Austen zeide, dat hij op dtze vraag niet onmiddellijk kón antwoorden, daar dit antwoord tot ver buiten de muren van het Huis zou worden gelc,zen. WINTERSPORT IN DEN HARZ. In d.en Har-z is in de laatste dagen -vrij veel sneeuw gevallen. De eerste liefhebbers van de wintersport hebben hun intocht gehouden. In het gebied van den Broeken wordt de wintersport reeds druk beoefend. Overigens zijn in alle plaatsen van rierj Harz de ski- en ijsbanen in orde. De gasten kunnen komen! Talrijke bekende plaatsjes van den Harz kondigen aanmerkelijke verbe teringen aan. Te Altenau in den Oberharz zal een ijsbaan worden aangelegd. De rodelbaan van Goslar, die op den 478 M. lioogen Steinberg begint, is ver beterd. Ook aan den Nordberg is alles gereed. Te Hahnenklee-Bockswiese heeft men de Rodelbaan verlengd tot op den top van den „Bocksberg", zoodat deze haan meerdere nieuwe bochten heeft gekregen. De geheele baan is hu 1000 M. lang. De bob-baan heeft thans zijn uitgangspunt op den Bocksberg en daardoor een lengte van 1525 M. verkregen. Te Halberstadt, Bad Harzburg en Hogeiss zijn de banen in orde ge bracht. Te Osterode zal dezen winter kun nen worden schaatsen gereden in het nieuwe 4800 M.2 nieuwe zwembad. De rodelbaan is hier verbeterd. Te Schierke zijn de bob-baan en de rodelbanen in orde gebracht. Het zelfde geschiedde te Wernige- EEN NIEUWE WANDELWEG NAAR DE BROCKEN. Dank zij het- initiatief van de Harz- club te Wernigerode, wordt than9 een wandelweg naar den Broeken aange legd, die voor het automobiel-verkeer niet toegankelijk zal zijn. Deze weg zal door een tót nu toe vrijwel onbekend gebied leiden en het Broekenlandschap in al zijn heerlijk heid toonen. Reeds thans zijn 16C0 M. van den nieuwen weg gereed. KORTE BERICHTEN. België heeft met Duitschland nieuwe onderhandelingen over de terugbetaling der tijdens den oorlog in België in cmloop gebrachte Marken geopend. De Nobelvredeprijs wordtdit. jaar niet toegekend. De stad Guayaquil in den staat Ecua dor is gisternacht door een aardbeving be zocht, die slechts weinig schade aanricht te en weinig slachtoffers gemaakt heeft. Door den jongsten typhoon op de Phi- lippijnen zijn 392 personen gedood. Hon derdduizend personen lijden honger, ter wijl de schade op 25 millioen dollar wordt geschat. Hoover is aan boord van de Maryland te Callao in Peru aangekomen. Na haar proefvlucht boven de Boden- see is het luchtschip Graf Zeppelin gister middag te 13.50 te Friedrichtshafen vlot geland. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. De heer J, W. C. v. d. Steen uit 's- Gravenhage, directeur van het Chr. Ge mengd koor „Sursum Corda" heeft uit die betrekking ontslag aangevraagd. Aan het postkantoor alhier werd ge durende de maand November ƒ5714.01 in gelegd en terugbetaald ƒ8426.81. Het laatste door het kantoor uitgege ven hoekje draagt het nummer 4772. Coop. Vereeniging „De Boskoopsche Veiling", veiling van 5 Dec. Rozen per bos: Claudius Pernet 180230 ct.. Butter fly 153—181 ct.. Golden Ophelia 89—135 ct., Hadley 145—172 ct., Gemengde rozen 41— 85 ct., Ophelia 68—118 ct.. Rosalandia 102 160 ct.. Jules Bouché 59 ct., Columbia 65—250 ct., Wilh. Kordes 132—249 ct.. Mac Keiler 100—175 ct., Elle Poulsen 60—80 ct. Chrysanten per bloem 15—23 ct., id. tros per tak 14—20 ct., id. per bos 39—46 ct. KATWIJK. Het belastbaar inkomen van hen, die in de plaatselijke inkomstenbelasting zijn aangeslagen bedroeg in totaal over het belastingjaar 1927—1928 ƒ3.122.258. Over 1926—1927 was dat ƒ3.274.460 en over 1925—1926 ƒ3.374.475. Het aantal aanslagen, dat over 1927 1928 3710 bedraagt, was in 1926—1927 3589. Het gemiddeld belastbaar inkomen per aangeslagene, dat over 1925—1926 nog 897 bedroeg,daalde over 1926—1927 tot 874 en bedraagt over 1927—1928 nog slechts 842. De varensgezel J. B., die dezer dagen verdacht werd van den heer M. alhier zich onrechtmatig een bedrag van 180 toegeëigend te hébben, toen de heer M. zich even had verwijderd, zou, na door de Leidsche politie te zijn aangehouden en naar Katwijk'gebracht, door de Katwijk- sche politie naar Den Haag getranspor teerd worden. Tot Leiden ging dat (met de tram) erg goed, doch de liefde voor zijn stad scheen B. ook aangeboren want bij het verlaten van de tram gaf B. de voorkeur aan de stad Leiden boven den trein naar Den Haag. Met een flinke armzwaai was agent J op dat moment onschadélijk gemaakt en B. zette het op een loopen. Het ongeluk diende dat een Leidsche agent (alweer een Leidsche) de ontvluchting waarnam. Tegen de Leidsche politie scheen B. niet opgewassen want voor de 2de maal was het deze die hem vatte bij zijn ontvluch ting. Met behulp van een stel boeien, ge leend aan het politieposthuis bij het Zie kenhuis is B. toen met de Katwijksche po litie verder gereisd naar Den Haag om daar in gedwongen pension te gaan. KOUDEKERK. Burg. Stand. Gehuwd: Anthonie van der Meijden, jm. 23 jaar en Marie Ver- gunst, jd. 22 jaar. OEGSTGEEST. Auto met benzine in brand. Gistermiddag omstreeks vijf uur stond een vrachtauto van de N.V. Vereeniging tot bevordering van het automobielbedrijf, uit Den Haag, op het erf van den heer Van den Eijkel aan den Rijnsburgerweg alhier. De auto was geladen met vaten benzine. Toen de 18-jarige J. van den Eijkel de motor van den auto aanzette, ontstond een vonk, die in aanraking kwam met benzine, welke uit een der va ten lekte. In minder dan geen tijd stond de auto in lichtelaaie, met het gevolg, dat de met benzine gevulde vaten uit elkaar sprongen. Dit had weder ten gevolge dat de nabij gelegen woning van den heer J. Star in brand geraakte. Met emmers wa ter en een slang op de waterleiding heeft men weten te voorkomen, dat het huis een prooi der vlammen werd. Een gedeel te van het dak en een partij op den zolder opgeslagen groen+e is verbrand, terwijl 't gebouw veel waterschade kreeg. De jongen, die de motor had aangezet, geraakte eveneens in brand. Zijn vader duwde hem in een sloot, waardoor de vlammen werden gedoofd. Hij bekwam in hoofdzaak aan zijn hand eenige vrij zware brandwonden. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS f. s HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1?71 M N. C R. V.Vfe* Hjgjfej 7.Les in Boekhouden. 7.30 Cursus in Apologetiek. Christendom en Wetenschap. 8.^Uitzending uit de Geref. Kerk 'i(Zuiderkerk) aan den Brinkkr.il te Apeldoorn. Sprekers: Mr. W. Roosmalen Nepveu, bur gemeester van Apeldoorn. Ds. J. W. Geels, Chr. Geref. pre dikant te Apeldoorn. Ds. C. M. Lutein, Ned. Herv. pre dikant te Apeldoorn. Ds. G. J. de Goede, Geref. predi kant te Apeldoorn. Mr. A. v. d. Deure, te Bennekom Voorzitter der N. C. R. V. Verder koorzang en muziek. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. j A. V. R. O. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconoert. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.15 Aansluiting aan het concertge bouw të Amsterdam. 10.Persberichten van Vaz Dias. 10.30 Aansluiting, aan den Grooten Schouwburg te Rotterdam. Concert door het omroeporkest. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 8.20 Lezing. 8.50 Tooneel. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. LANGENBERG, 468.8 M. 5.Concert. Gramofoonplaten. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje, 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Concert. 10.Weerbericht, nieuws. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. 10.35 Vocaal concert. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.10 Koersen en berichten. 7.20 Landbouwberichten. 7.50 Boekhoudles. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Causerie. 8.50 Concert. In de pauze persberichten. De auto met den inhoud brandde geheel uit. De schade van een en ander wordt ge schat op 1500. VOORSCHOTEN. Bij de Dinsdagavond gehouden stem ming voor laden van het kiescollege der Herv. Gem. alhier zijn met groote meer derheid gekozen de heeren C. v. Meurs Jr. en Colpa. Herkozen *werdei. de heeren W. T. Lek- kerkerker, A. v. d. Marei ei. P. Verboon. Van de meer dan 600 stemgerechtigden waren 191 ter stemming opgekomen. Burg. Stand. Getrouwd: V. E. J. He- genbarth en L. M. J. de Kleermaker; J. L. van Vliet en H. P. M Grundeken. Ingekomen: Mej. J. M. Boseman, Rijn dijk 20; S. Marks, Leidscbeweg 61; Mej. Fr. Mabelis, Voorstraat 12; M. A J. Kieft, Voorstraat 90; R. van de Pot en gezin, Rijndijk 56. Vertrokken personen: H. C. Vermeulen en echtgen. naar Rijswijk (Z.H.), Linden- laan 34; F. J. Schaper, naar Groningen, Zuiderdiep 34a; J. H. van Hilten, naar Amsterdam, Dufaystraat 17; G. L. Prent, naar Haarlem, Goedzeestraat 1; C. J. Akerboom en gezin naar Nieuwer Amstel, Amstelveenscheweg 114; A. Nagtegaal, naar Leiden, Morschweg 39. SASSENHEIM. r A.R. Kiesvereeniging. Dinsdagavond vergaderde in Concordia de A.R. Kiesvereeniging onder leiding van haar voorzitter, den heer J. Wiepkema. Nadat gezongen was Ps. 118 7, en gele zen Ps. 8, heette de voorzitter allen harte lijk welkom. Door het bedanken van den heer J. Zuil hof moest in deze vacature worden voor zien. Gekozen werd de heer B. van Steen- sel. Alvorens de inleider voor dezen avond het woord kreeg, vroeg de voorzitter, wie er nog iets voor de rondvraag had. Enkele leden maakten hiervan gebruik eenige vragen te stellen. Daarna kreeg de heer A. Warnaar Jz. gelegenheid tot het houden van zijn inlei ding: „Ook nu getrouw". Spreker begon met te zeggen, dat hij bij zijn inleiding 1. achteruit wenschte te zien; 2. naar het heden, om dan 3. in de toekomst te zien. De A.R. partij heeft dikwijls gestaan in de hoek, waar de slagen vielen. In het bijzonder heeft Colijn smaad en hoon te verduren gehad. Voorzoover critiek vanuit het vijandelijk kamp komt, kan zij ons vrijwel koud lui ten. Komt zij echter van bevriende par tijen, dan treft zij zooveel te pijnlijker. Ter illustratie ging spreker de parlementaire geschiedenis der laatste jaren na en liet daarbij duidelijk uitkomen, dat het Mar- chant er alleen óm te doen was, de sa menwerking der rechtsche partijen te ver breken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2