dat het lager onderwijs te veel rege ringszaak is geworden en te weinig wordt geregeld door het volk zelf. De regeering dient meer te streven naar soepelheid, waardoor de volksbelang stelling in het onderwijs zou toenemen. De toeloop van studenten bij ons hooger onderwijs is te groot. De eischen voor toelating kunnen ver zwaard worden. Spr. dringt aan op specialisatie der Rijksuniversiteiten.. Het is niet noodig, dat in ons land drie volledig geoutilleerde universiteiten bestaan. De heer BAKKER (C.-H.) acht het van belang, dat een leerstoel wordt ingesteld in de Friesche taal. Hij ge looft niet, dat de instelling van dien leerstoel geen voedsel geeft aan het drijven van eenige heethoofden, in de Friesche beweging. De heer LEENSTRA (A.-R.) zegt, dat do Friezen in hart en nieren cosmopo- lieten zijn. De taalkwestie moet men niet bekijken van uit een Friesch standpunt alleen. In de Friesche taal zit zooveel cultureele waarde, dat zij van groote wetenschappelijke beteeke- nis mag worden genoemd voor het ge- heele Nederlandsche volk. De heer v. d. HEIDE (S.D.) bestrijdt den heer Schaper, die z.i. onjuiste voorstellingen wekte. Het is onjuist, dat de jong Friezen nationale onaf hankelijkheid voorstaan. De bedoeling is, dat de taal niet verdwijnt. Mej. GROENEWEG (S.D.) dringt aan op wettelijke regeling van het voorbereidend onderwijs. De vergadering wordt geschorst. Avondvergadering. Waterstaatsbegrooting 1928. Aan de orde is voortzetting van de beraadslagingen over de Waterstaats begrooting. De Minister van Waterstaat, de heer VAN DER VEGTE. zet zijn rede voort. Spr. zegt toe naar sommige water staatkundige toestanden een nader onderzoek te zullen doen instellen. Wat de dijkverbetering aangaat, is spr. het met de leden, die hierover het woord hebben gevoerd, eens, dat in den bestaanden toestand verandering moet komen. Er is op het oogenblik een onderzoek gaande en spr. zal zoo spoedig mogelijk hierover de genomen beslissing aan de Kamer meedeelen. Naar aanleiding van den tol te Mui den merkt spr. op. dat hij reeds lang bezig was met pogingen om dezen tol op te ruimen, voordat het „lawaai" begon. Spr. heeft zich in het geheel niet aan het lawaai gestoord, en hij acht juist de opvatting van hen, die tegen de ingestelde actie opkwamen. Intusschen verheugt het spr. dat hij heeft kannen medewerken om den tol te Muiden opgeheven te krijgen. Daar bij heeft spr. steun gevonden van drie verkeerslichamen, aan welker optre den hij alle hulde brengt. Spr. kan voorts mededeelen, dat ge tracht zal worden tot geleidelijke af schaffing van de overige tollen te ge raken. Wat de verbinding Amsterdani Rijn aangaat, hoopt spr. spoedig een plan bij de Kamer in te kunnen die nen, en dan hoopt spr. dat nog in dit zittingsjaar over de zaak zal kunnen worden beslist. Vervolgens komt spr. tot het auto- busvraagstuk. Spr. deelt mede, dat hij de laatste maanden zijn gedachten reeds heeft laten gaan over de wen- schelijkheid van de instelling eener commissie, welke zal hebben na te gaan, welke de juiste verhouding moet zijn tusschen spoor, tram. auto bus en andere middelen van vervoer. Verschillende heeren repliceeren. De MINISTER dupliceert, waarbij hij nog de hoop uitspreekt, het ont werp inzake de verbinding Amster damRijn zeer kort na het Kerstrecès bij de Kamer te kunnen indienen. De heer SMEENK (A.-R.) dringt aan op Zondagsrust voor het sluisperso- neel. De MINISTER zegt, dat de zaak thans aanhangig is bij de bijzondere commissie voo georganiseerd overleg, van welke commissie spr. binnenkort een voorstel verwacht. De vergadering wordt hierna ver daagd tot heden 11 uur. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. De VOORZITTER deelt mee, dat de centrale af deeling besloten heeft mor gen om 11 uur in de afdeelingen een aantal wetsontwerpen te onderzoeken. Voorts deelt spr. mede, dat het zijn voornemen is de Kamer weder bijeen te roepen tegen Dinsdag 18 December des avonds te half negen. Aan de orde zijn een 16-tal wetsont werpen, o.a. onteigening voor verbete ring van den Rijksweg van de Haag- sche Schouw naar de Noord-Holland- sche grens ter weerszijden van de brug over de Hillegommerbeek te Hillegom en voor verbetering van die brug. De ontwerpen worden alle zonder discussie en zonder stemming aange nomen. De vergadering wordt te 8.50 u. ver daagd tot Dinsdag 18 December. GEMENGD NIEUWS. Het vergaan van de „Salento". Steeds vraagt men zich te Zandvoort af, of zich mogelijk nog menschen aan boord van het gestrande s.s. „Salento" bevinden. Het raadslid Termes heeft een onderzoek ten deze van regeeringswege aangevraagd. Gistermorgen bevond zich nabr de „Sa lento" een sleepboot met sloep. Van bet strand, kon echter niet worden waarge nomen, wat het doel van dit bezoek was. Verondersteld wordt echter, dat duikers een onderzoek zullen instellen. Naar gemeld wordt ziju gisternacht tus schen ScheveningeD en ii.itwijk drie lij ken aangespoeld. Men vermoedt, dat het hier schepelingen van de „Salento" be treft. De roofmoord te Rotterdam. Terwijl er in .deze afschuwelijke zaak nog geen oplossing is gekomen, doen de Wildste g^- ruchte§ onder het op sensatie beluste pu bliek de ronde. Zoo wist men gistermid dag te vertellen, dat de moordenaars ge vonden waren, een hunner had zich zeer kort voordat de politie hem wilde gaan arresteeren opgehangen. Dit gerucht is, evenals andere praatjes gehèel uit de lucht gegrepen. De waarheid is, dat de politie, na eerst in de richting van bij haar bekende mis dadigers gezocht te hebben, thans in een geheel andere richting bezig is, doch voor alsnog zonder definitief resultaat. Het pakje, dat op den avond van den moord door een meneer in het Boerengat zou zijn gegooid is, langdurig dreggen ten spijt, niet gevonden. Bandieten ia de mijnstreek. De mijn streek wordt de laatste dagen onveilig ge maakt -door een stel bandieten. Maandag avond vervoegden zich drie gemaskerde kerels ten huize van den landbouwer M., te Hoensbroek. Een knechtje deed open en aan Sinterklaasknechten denkend, liet hij de kerels binnen. Eenmaal in de woning, dreigden zij den boer met revolvers en eischten 100. De boer was echter niet van gisteren, hij begon een vechtpartij met de kerels en wist ze van zijn erf te drijven. De marechaussee doet onderzoek. De zelfde kerels hebben waarschijnlijk Zaterdag een bezoek gebracht aan de hoe ve van de familie R. te Heerlerheide. De dienstbode was alleen thuis en liet de mannen niet binnen. Zij zijn daarop in een andere richting gegaan. Te Nieuwenhagen .werd een mijnwerker door twee kerels van zijn rijwiel getrok ken en mishandeld. Op zijn hulpgeroep kwamen menschen toegeloopen, waarop de aanvallers het hazenpad kozen. Te Munster-Geleen liep een vrouw met haar dochtertje naast haar rijwiel op den Rijksweg. Op een zeker oogenblik kreeg zij van een man een vuistslag in het gezicht en rolde tegen den grond. Tegelijkertijd greep de aanrander naar het fietsmandje. Op haar luid hulpgeroep kwamen men schen toeloopen, waarop de aanrander op de vlucht sloeg. Tot op heden is nog geen spoor ontdekt van de onverlaten. Botsing tnsschen auto en motorrijwiel. Gisteravond heeft aan het Hoendiep te Groningen een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een mo torrijwiel. Op dit laatste bevonden zich de broeders L. De bestuurder van het mo torrijwiel de 35-jarige J. L. werd onmid dellijk gedood, terwijl zijn broer een her senschudding b6kwam. Zoowel het lijk als de gewonde zijn overgebracht naar het Academisch ziekenhuis. De bestuurder van den vrachtauto is nog onbekend. Laffe aanslag. Gisternacht, kwart over twaalf, kregen in de danszaal van Het Zuid op de Groenmarkt in Den Haag twee heeren, de kweeker L. W. R. uit Naaldwijk en de beroepsbokser Jacques d'Oliveira een woordenwisseling met el kaar, welke later in een twist ontaardde. Tegen het sluitingsuur, om half een, ver lieten beiden het café. Toen de heer R. in een taxi wilde stappen, trad de bokser in eens op hem toe en gaf hem twee krach tige vuistslagen op het hoofd, met het ge volg, dat de kweeker op de straat viel, waarbij hij met het hoofd tegen den trot toirband terecht kwam. Op het eerste ge zicht had hij een ernstige hoofdwond, ter wijl hij bewusteloos lag. De Eerste Hulp dienst werd dadelijk door het publiek ge waarschuwd. De bokser wachtte de komst der politie niet af, maar maakte van de verwarring gebruik om zoo gauw mogelijk weg te ko men. Juist toen de politie kwam, ver dween hij volgens ooggetuigen in een taxi, welke in de Nieuwstraat stond. De agenten waarschuwden een andere taxi en hoewel zij den dader dadelijk ach tervolgden zijn zij er niet in geslaagd hem aan te houden. Bij aankomst in het Gemeentezieken huis aan den Zuidwal bleek, dat de heer R een schdelbreuk en een ernstige hoofd wonde had opgeloopen. Zijn toestand is echter niet levensgevaarlijk. Voor een nieuwe reddingsboot. Een aantal Haarlemsche scholieren al9 we het goed begrijpen, gaat het uit van het Kennemer lyceum, en is het Katholiek onderwijs er niet in gekend is een sym pathieke actie begonnen naar aanleiding van de ongelukken, welke bij de laatste stormen op onze kust zijn gebeurd. De ramp van de „Salento", waarbij alle op varenden omkwamen, gaf den doorslag. Er werd over weinig anders meer gedacht en gepraat en het resultaat was, dat inen besloot te trach'.en de Redding Mij. de gelden voor de nieuwe motor-reddings boot voor IJmu'den aan te bieden. Ten einde dit te bereiken, hebben zij thans een oproep gericht tot de leerlingen van alle lycea, H.B Scholen, gymnasia, handels scholen, enz. in ons land. Juist in deze da gen van St. Nicolaas en Kerstmis meenen zij, dat hun verzoek veel kans van slagen hebben zal. Het vermiste Italiaansche stoomschip. Zooals door ons gisteren werd medege deeld, is 't Italiaansche stoomschip „Mes- sicano", van Hornillo naar Rotterdam, ernstig over tijd. Lloyds seinde Dinsdagmiddag half vier, dat het schip het laatst werd gerappor teerd op 19 November, toen het Sagres is gepasseerd (ongeveer één dag varen van Gibraltar) en dat ook in Londen geen ver dere berichten zijn binnengekomen. Men mag derhalve aannemen, dat het schip met zijn ruim 30 koppen bemanning een offer is geworden van den jongsten No vemberstorm. De schat in de bedstee. Men meldt uit Alkmaar: Ten aanzien van een door een leerling schilder in dienst van gemeentewerken te Alkmaar gevonden kistje, inhoudende bankbiljetten en geldstukken ter totale waarde van ƒ7270, in welk kistje zich een briefje bevond, waarop geschreven stond: „Voor Neel" en dat behoorde tot de nala tenschap van Neeltje Bruin wed. J. Croon, stellen B. eh W., die het gevondene in bewaring hebben genomen, aan den ge meenteraad voor het gevonden kistje met geld tegen ontvangbewijs af te geven aan den heer K. Bruin te Rotterdam, die als erfgenaam wordt beschouwd van alles wat de overledene heeft bezeten, onder vrijwaring, door notaris mr. C. J. de Lan ge te Alkmaar, van de gemeente voor het risico van kosten, schadevergoeding en andere uitgaven van welken aard ook, waartoe de gemeente als gevolg van deze afgifte mocht worden genoodzaakt. Een minderheid wenscht niet op een rechterlijke uitspraak vooruit te loopen. Zij wenscht er de voorkeur aan te geven, dat de gemeente zich beschouwt als be- waarneemster uit noodzaak. Aanvaring. Men meldt uit Sliedrecht: Het schip de „W. F. Leemans" van de reederij Fop Smit Co. te Rotterdam is gisteravond op de rivier de Merwede in aanvaring gekomen met een cp stroom liggende Fransche Rijnboot, doordat de „Leemans" verkeerd manoeuvreerde. Bei de schepen kregen belangrijke schade. Per soonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. Auto-ongelukken. Men meldt aan de ,,'s-Hert. Crt.": Op den weg van Arendonck naar de grens heeft de fabrikant V. met zijn auto de 13-jarige A. N. en de 31-jarige A. van B. aangereden. Beiden werden doodelijk gewond. Ook de automobilist werd ge vaarlijk gewond. De auto is in beslag ge nomen. Te Boxtel had een ernstig auto-onge luk plaats, dat hoogstwaarschijnlijk een menschenleven zal kosten. Het ongeval had plaats op den hoek van de oude Kerk straatBossche weg. De heer Schoonheid, een man van ongeveer 86 jaar, die zich naar huis wilde begeven, hoorde uit de richting Kerkstraat een auto naderen, ter wijl ook uit de richting 's-Bosch een auto kwam; hij plaatste zich tegen het hek van •een huis op den hoek der Kerkstraat om zeker geen gevaar te loopen, doch door tot nog toe onbekende oorzaak reed de auto uit de richting Den Bosch pardoes tegen het hek waartegen Sch. stond, zoo dat deze bekneld raakte tusschen het hek en de auto. Met een gebroken been en zware inwendige kneuzingen werd hij op genomen en naar het ziekenhuis overge bracht, waar spoedig geneeskundige hulp aanwezig was. De politie heeft proces-ver baal opgemaakt. Brand. Gistermiddag te circa 5 uur moest de brandweer uitrukken voor een brand, die ontstaan was in de bovenver dieping van een huis in de Munterstraat te Arnhem. Na 'het uitbreken van den brand was ook de politie ter plaatse en met vereende krachten begon men met het blussching3werk. In het drukke stads gedeelte moesten uitgebreide orde-maatre gelen worden genomen. De geheele boven verdieping is afgebrand. Persoonlijke on gevallen hadden niet plaats. De molen van het waterschap Het Beetgumer-Engelumer Nieuwland te Beet gumermolen is een prooi der vlammen geworden. Een snoek aan zijn neus. Een zoontje van den heer.S. te Aarlanderveen ving de zer dagen aan den hengel een snoek van ongeveer 5 pond. Vol blijdschap moest hij dien aan een kameraadje laten zien. Met den snoek in zijn handen ging hij naar hem toe, doch terwijl het beest bewonderd werd, maakte dit zoo'n sparteling, dat ge noemd knaapje het niet meer meester was en wat wel toevallig was: zijn medemak ker kreeg het kolossale dier aan zijn neus. Gillend en krimpend van pijn en van angst, liep hij nu met den snoek aan zijn neus. Gelukkig wist de ander een nood- middeltje toe te passen, zoodat de snoek losliet. Hevig bloedend trok de jongen C. v. d. B. huiswaarts. De mist. Gisteravond heeft het Wa genveer van den dienst Charlois-Park te Rotterdam gedurende 2 uur stilgelegen. Daarna is het weer gaan varen tot kwart over elf, waarna wegens het weer dikker worden, van den mist bet opnieuw is stil gelegd. Na half vier is geen stoomschip meer den Nieuwen Waterig binnenge komen. Van des chepen, die zouden vertrekken, zijn de meeste in den Waterweg voor an ker gegaan. De scheepvaart voor de stad heeft in den ldop van den avond zoowat stilgelegen. Vliegtuig gedaald. Gistermiddag om vier uur daalde te Maassluis het marine watervliegtuig D 11, wegens den sterk op komenden mist. Het vliegtuig was in Den Helder gestart. Benevens den comman dant waren nog zes menschen aan boord. Allen bevonden zich in goede conditie. UIT DE OMGEVING. KATWIJK. De Raad dezer gemeente zal verga deren op Vrijdag, 7 December a.s. des na middags 7.30 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Benoeming leden Commissie van Toe zicht correspondentschap der Arbeidsbe middeling. 3. Vaststelling vergoeding ingevolge ar tikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1926. 4. Afrekening vergoeding artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, over 1924, 1925 en 1926.' 5. Voorstel inzake bouw Gemeentehuis. 6. Rondvraag. KATWIJK AAN DEN RIJN. Dat de inwoners zich in het geheel niet met het door den raad genomen be sluit tot verwijdering van de Kwakelbrug kunnen vereenigen wordt hoe langer toe duidelijker. Behalve de reeds genoemde vereenigingen, n.l. Tuinbouwver. K. en O., R.K. Middenstandsver., Geref. Kerkbe stuur, Veilingver. Bloembollenteelt, is te vens nog een request aan den Raad gezon den van de R.K. Kiesvereeniging, de A.R. Kiesver. „Nederland en Oranje" en een adres van vele omwonenden. In al deze adressen wordt het behoud van deze brug over verschillende gronden bepleit en den wensch uitgesproken, dat de Raad het genomen besluit intrekt. Aan het strand te Katwijk aan Zee was het lijk aangespoeld van naar men meende een der opvarenden van het te IJmuiden gestrande Italiaansche stoom schip „Salento". Op het R.K. Kerkhof zou het lijk ter aarde worden besteld en de noodige maatregelen waren getroffen, toen op het laatste moment orders kwamen, dat zulks niet zou plaats hebben en het stoffelijk overschot naai* Italië kon ver voerd worden. LISSE. Coöp. Vellingroreenlglng H.E.G. Gladiolenveiling van 4 December: Red. Canna 15op f 1.30, 13—op 1.10, 12—14 1, Capt. Fryat 12—op 1.10, 10— 12 0.90, 810 0.40, Hermione 14op 1.25, 12op 0.85, 10—12 0.70, 9—op 0.35, March. Foch 14op 1.10, 1214 0.85, 1012 0.60, Panama 14op 1.50, 12—14 1.30, 10—12 0.85, Venus 12—op 1.20, 10—12 1, Wilbrink 12—op 0.85, 10—12 0.50, White Giant 12—op 3.10, 10—12 1.80, Scarletta 12—op 1.30, 10— 12 0.80, Salmonea 12op 1.10, 10—12 0.60, Souvenir 12op 0.901. 1012 0.70, 8—10 0.22. Halley 12—op 0.90, 14— op 1.15, Glad. Gemengd 12—-op 0.75, 10 12 0.40, Pink Perfect 12op 1.70, 1012 1.30, Empr. of India 12op 1.10, 1012 0.85, Francis King 14op 1.10, 10—12 0.65, 8—10 0.40, Athalia 1214 0.95, 1012 0.65, 810 0.26, America 14—16 1.40, 13—op 1.20, 12—op 1—1.30, 1011 0.85. Mr. C. P. Alkemade 14op 3 60. Odin 14op 1.20, 12op 1, 10op 0.65, 8—10 0.26, Pendleton 10—12 0.75, War 14op 1.40. Atalantha 12op 1.10, 1012 0.75, Orange Brillant 12op 1.20, 1012 0.95, Flamingsword 12 op 1.05, 10—12 1, Brillant 12—op 1.20, 1012 0.80, Proserpine 12op 0.85, 10 —12 0.60, Pr. of Wales 14—op 1.50. 13 —14 1.10, 10—12 0.75, 8—10 0.30, Pink Beauty 14op 1.90, Pincepine 12—op 1. Liebesfeuer 14op 3, Glad. Nanus Peach Blossom 0.50. Leverbaar: Augusta f 1.50, Dusart 1.50, La Rei ne II 1.10. Darwintulpen: Clara Butt 1.50, Bar. de La Tonnaye 1.601.80, Pride of Haarlem 1.551.75, Bartigon III 1.65, Will. Copland II 1.50, Gesn. Macros- pheila 1.35, Breeder Clio 1.50. Spirea's: Gloria 6, Market Glory 6, Purpur 6.60, Rheinland 8.50, Donk. Ro se 6.80, Washington 5.90, America II 4 25. Bijgoed: Dahlia Princes Mary 2, Pompoen Wit 1.90, Montbretia Bifo- lia 0.45, id. Miaflora 0.50, id. George Davidson 0.50. Pol. Compresse 1.50, Enk. Campernel Reg. 0.65, Pioen Off. Rubra Pleno 7, id. Charleveque 7, Ra nonkel Math. Christ. 0.50, Scilla Sibe- rica 0.65. Mudgoedveiling per H.L.! Enkele vroege tulpen: Cram. Bril lant f 30, Pr. van Oostenrijk 68. Darwin tulpen: Homère 31, La Tu- lipa Noire 31, Mad. Krelage 33, Will. Copland 34, Bartigon 47, Will. Pitt zaad 35, Prof. Rauwenhof 28. LEIDERDORP. Bij de wed. v. d. Z. alhier heeft (of hebben) ongenoode gasten een bezoek ge bracht en de muntgasmeter, na een verze gelde afsluiting verbroken te hebben, ge ledigd. Een onderzoek wordt ingesteld. In de Ned. Herv. Kerk zal heden avond geen bijbellezing worden gehou den. Land- en Tuinbouw. VOORONTWERP LANDGOÜW- ARBEIDSWET. De hoofdbesturen van de moderne, R. K. en Chr. landarbeidersbonden, welker advies de minister v. Binnen- land9che Zaken en Landbouw had ge vraagd, inzake het voorontwerp land- bouwarbeidswet van den minster van Arbeid, Handel en Nijverheid, hebben medegedeeld, dat zij allereerst met alle kracht er op moeten blijven aan dringen, ook een regeling van den ar beidsduur van volwassen mannen in het ontwerp op te nemen. Indien het aantal jaaruren in de wet wordt opgenomen met de onderver deeling per collectief contract of in de laatste instantie door bedrijfscom- missies, kan er naar de meening der arbeiders-organisaties geen enkel steekhoudend bezwaar tegen de ge vraagde opneming worden ingebracht. Verder adviseeren zij o.m.: de op neming in het wetsontwerp van inwo nende vrouwelijke personen van 16 jaar of ouder door vaststellig van een aantal uren en nachtrust en 26 vrije Zondagen per jaar, verbod van allen kinderarbeid, behoudens het verrich ten van lichte diensten, en vastlegging in de wet van het aantal arbeidsuren per dag voor de vrouwen en de jeug dige personen. RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. HET SPOORWóGONGELUK BIJ RIJSWIJK. Voor de Haagsche Rechtbank zijn gisteren drie zaken behandeld tegen verdachten, aan wier schuld het te wijten zou zijn geweest, dat in den nacht van 15 op 16 October 1927 nabij Rijswijk twee electrische treinen op elkaar zijn geloopen. Het eerst stond terecht de gepen- sionneerde hoofdconducteur der Ned. Spoorwegen, J. H. V., wonende te Rot terdam; hem was ten laste gelegd, dat het aan zijn grove schuld te wijten zou zijn geweest, dat in genoemden nacht te Rijswijk gevaar is ontstaan voor 't verkeer door mechanische kracht op een spoorweg, door hoogst roekeloos en onachtzaam optre den als hoofdconducteur op den elec- trischen trein 1145. welke trein ver trokken was van het Holl. Spoorsta- tiin in Den Haag naar Rotterdam via Delft, en zich bevindende op het voor- balcon, terwijl hij bemerkte, dat de trein op verkeerd spoor reed. waartoe hij geen schriftelijke lastgeving had ontvangen en evenmin een aanschrij ving daartoe had gelezen, zijn trein niet onmiddellijk tot stilstand te doen brengen, althans geen andere afdoen de veiligheidsmaategelen te nemen, zijnde ten gevolge daarvan een bot sing ontstaan met den van Rotterdam komenden electrischen trein 1144. Verdachte gaf de feiten toe, behou dens dan, dat hem hier grove schuld zou treffen. Hij heeft niet eerder order gegeven om den trein tot stilstand te brengen, hoewel hij wist, dat de trein op verkeerd spoor reed, totdat hij de koplichten van den van den anderen kant komenden trein voor zich zag. Een botsing was toen evenwel niet meer te voorkomen. Verdachte voegde daaraan nog toe, dat hij in de war was met een aan schrijving, welke hij gelezen had, doch die echter niet op het onderhavige rij den van toepassing was. Ten gevolge van de botsing is vrij groote materieele schade ontstaan en zijn verschillende reizigers verwond. De verschillende feiten werden door eenige getuigen bevestigd. Het O. M., waargenomen door mr. Rijkens. requisitoir nemende, betoog de, dat verdachte een groot verzuim heeft gepleegd, door den trein niet on middellijk tot stilstand te doen brengen, toen hij merkte, dat de trein op verkeerd spoor reed. Zijn verweer dat hij door verschillende aanschrijvin gen in de war is geraakt, meende spr. te moeten verwerpen. Er is hier spra ke van een ernstige plichtsverzaking. Eisch: 1 maand hechtenis. Wegens diefstal van een bankbiljet van f 25 heeft teecht gestaan S. S., ge wezen lijnwerker bij de Rijkstelefoon te Sassenheim. Op 23 October j.l. heeft hij ten huize van een ingezetene al daar, bij wien hij werkzaamheden ver richtte, uit een portefeuille, welke zich bevond in den zak van een aan een kapstok hangende jas, een blijet van f 25 weggenomen. M. Rijkens. requisitoir nemende, zeide overtuigd te zijn, dat verdachte zich aan meerdere dergelijke feiten heeft schuldig gemaakt. Verzachtende omstandigheden zijn er in geen enkel opzicht voor aan te voeren; een ernsti ge straf is dan ook noodig. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. Verdachte's raadsman, mr. Kassen Zegel, pleitte clementie. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. NARENTA, Vancr. n. Rott. 3 v. L'pool. VOLÈNDAM, 2 v. Rott. te N. York. NIEUW AMSTERDAM, 4 v. N. York te Rott. PARANA, 4 v. Vancr. te Rott. GROOTENDIJK, Vancr. n. Rott. p. 4 Li zard. LOCHKATRINE, Vancr. n. Rott. 2 v. As toria. NEBRASKA, 3 v. Vancr. n. Rott, EDAM, Rott. n. N. Orleans 4 (n.m.) van Bilbao. LEERDAM, 4 (v.m.) v. N. Orleans n. Rott. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. BILLITON, thuisr., 4 v. Port Said. RIETFONTEIN, thuisr., 3 v. Algoabaai. SPRINGFONTEIN, thuisr., 3 te E. London. SUMATRA, uitr., 2 te Durban. MELISKERK, uitr., 4 v. Amst. NIJKERK, thuisr., 2 v. Beira. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. SCHELDESTROOM, thuisr., 4 te Amst. AURORA, thuisr., 3 v. Freetown. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DELFLAND, uitr., 3 v. Bahia. ZEELANDIA, uitr., 3 v. Lissabon. FLANDRIA, thuisr., 3 v. Santos. KON. PAKETVAART MIJ. NIEUW ZEELAND, 28 v. Thursday Eil. n. Macassar. NIEUW HOLLAND, 3 v. Singapore te Brisbane vertr. n. Sydney. GENERAAL VAN SWIETEN, Rott. n. Ba tavia, p. 3 Gibraltar. GENERAAL MICHIELS, 3 v. Rott. te Ba tavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KEDOE, uitr., 4 te Marseille. PATRIA, thuisr., p. 4 (2 v.m.) Finisterre, wordt 5 (3 n.m.) te Cowes en 6 (10 v.m.) te Rotterdam verwacht. MERAUKE, thuisr., 4 v. Sabang. DELI, uitr., 4 te Sabang. SCHOUWEN, thuisr, 3 v. Gibraltar. SIBAJAK, uitr., 4 (12 n.m.) v. Tanger. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". KARIMATA, thuisr., 1 v. Singapore. ENGGANO, thuisr., p. 4 Perim. SALAWATI, thuisr., 4 v. Indramajoe. KON. DER NEDERL., uitr 4 te Sabang. PRINS DER NEDERL., 4 v. Amst. n. Ba tavia,

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6