tv DAG'AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- fcbouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van hst Toestuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apothexen wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 December a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G H. Blanken, Hoogewoerd 171, Te lef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 70, Te lef. 406. Oudewetering. Woensdag 12 Dec. 's av. half acht. Geref. Kerk: Lezing ar. J. Hoek, van Den Haag, voor de Geref. Jongel. Ver. stellingen, ressorteerende onder het departement van justitie, dan wel op andere wijze; dat het hem, zij het ook met groote moeite, tot dusver is mogen gelukken te voorkomen, dat aan genoemd voor nemen uitvoering werd gegeven; dat hij uit de door uw raad gevoer de onderwijspolitiek speciaal in zake de H. B. S. den indruk heeft gekregen, dat het algemeen belang aan partijpo litiek wordt opgeofferd; dat het uw college daarom niet kan verwonderen, indien, mocht die in druk juist blijken, het ondërgeteeken- de niet mogelijk zou zijn, zijn mede werking te blijven verleenen aan dan wel zich in te spannen voor maatregelen in'het belang der ge meente Woerden of die harer inwo ners? 2. Indien het antwoord op vraag 1 bevestigend luidt, acht de minister bet geoorloofd, dat een hooggeplaatst mi litair zijn waren of vermeenden amb telijken invloed aldus in bet geding brengt, ten einde een druk uit te oefe nen op de plaatselijke overheid tot bet bereiken van een door hem gewenscbt doel, dat op geenerlei wijze samen hangt met lands- en legerbepalingen? 3. Acht de minister een militair, die blijk geeft ten deze niet juist te kun nen onderscheden, op dezen verant woordelijken post zonder meer te handhaven? BURGEMEESTERSJUBILEUM. De heer J. G. van den Berg is Za terdag ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum als burgemeester der gemeente Wierden door Raad en bur gerij spontaan gehuldigd. Het dorp was versierd en de Raad was in voltallige vergadering bijeen. Bij monde van wethouder Wolthuis werd den jubilaris iiamens de gemeen te een prachtige Westminster klok aangeboden, door wethouder Borgert een zilveren rookstel, door den ge meentesecretaris, den heer Wentzel, namens alle ambtenaren en pesoneel een zilveren presenteerblad met fruit schaal en zilveren bonbonmandje. Een en ander ging vergezeld van hartelijke toespraken, waarbij de heer Wentzel o.m. no gaanstipte den groei der gemeente in het verloop dezer ja ren waarvan het zielenaantal steeg van 6893 tot 10500, alzoo een vermeer dering van 52 pCt. Burgemeester van den Berg be dankte in zijn toespraak ook namens zijn echtgenoote en kinderen voor de vele bewijzen van sympathie en waar deering. Ook de gemeentenaren toonden hun belangstelling. De voorzitter van het hudigingscomité, ds .Steenbeek, sprak in hotel Krommendijk de feestrede uit. Namens de burgerij bood ds. Steen beek aan een zilveren theeservies en theeblad met inscriptie en verder een prachtige clubfauteuil en ronde tafel. De burgemeester dankte in hartelij ke bewoordingen. Ter receptie waren alle vooraan staande personen uit de gemeente Wierden aanwezig, benevens de bur gemeesters van Hellendoorn, Rijssen, Den Ham, Losser en enkele wethou ders, de gemeentesecretaris van Al melo en andere provinciale autoritei ten. De zangvereenigingen maakten zich verdienstelijk, vele toespraken werden gehouden, de geschenken waren vela en de bloemenhulde geweldig. Het was een dag van verheuging voor den burgemeester en de burgerij. NEDERLAND—BELGIë. Do berichtgever van bet Handels blad te Brussel telefoneerde gisteren avond: Men had verwacht dat de Minister raad in de vergadering van heden zich uitvoerig zou bezighouden met de kwestie van het Nederland-Belgisch verdrag. De Minister van Buitenland- sche Zaken Heymans heeft echter slechts het gebruikelijke rapport uit gebracht, doch is op de zaak niet ver der ingegaan. De „Peuple" schrijft, volgens een Belga-telegram: Bij de onderhandelingen met Neder land zal België voorstellen een we- derkeerigheidsstelsel in te voeren in zake de invaliditets- en ouderdoms- verzekering. De voorstellen zullen vooral voor de mijnwerkers in Lim burg van belang zijn. C. WERKHOVEN OVERLEDEN. Gistermiddag is in de Majella-stich- ting te Bussum, waar hij sinds eenige dagen verpleegd werd, na een ernsti ge operatie te hebben ondergaan, over leden de heer C. Werkhoven, secr.- penningmeester van het Partijbestuur der S.D.A.P. De heer Werkhoven, die den leeftijd van 40 jaar bereikte, was lid van den gemeenteraad van Bussum. De teraardebestelling van den heer Werkhoven zal te Lunteren plaats vinden. De dag is nog aiec bepaald BUITENLAND. DE ZITTING VAN DEN VOLKEN BONDSRAAD. Polen en Litauen. Zaleski en de overige leden van de Pool- sche delegatie voor de aanstaande zitting van den raad van den Volkenbond zullen zich overmorgen over Berlijn naar Lugano begeven. Woldeinaras, de Litausche minister-pre sident, heeft verklaard dat hij te Lugano met Zaleski wil onderhandelen over het protocol van de te Koningsbergen gehou den Poolsch-Litausclie conferentie.' DE TOESTAND VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Het bulletin. Het gisteravond te half negen uitgege ven bulletin inzake den gezondheidstoe stand van den koning vermeldt, dat de stijging der temperatuur, welke gister middag geconstateerd werd, blijft aanhou den. Dientengevolge voelt de koning zich weer minder wel. Overigens blijft de toe stand onveranderd. Een commissie gevormd. In het Lagerhuis werd gistermiddag in een verklaring gewezen op de noodzake lijkheid van de vorming van een commis sie, die namens den koning zou kunnen optreden. Namens de Labour Partij voerde Clynes het woord, die zijn rede besloot met de opmerking, dat allen ten zeerste verheugd zouden zijn, het herstel van Z.M. te mo gen vernemen. Zijn rede werd met ap plaus van alle deelen van het Lagerhuis begroet. In zijn antwoord zei Minister-president Baldwin, dat hij verheugd was te kunnen verklaren, dat de koning zich gistermor gen goed genoeg voelde, om de samenstel ling van een commissie, die namens Z.M. zou kunnen optreden, mogelijk te maken. De koning had in deze commissie be noemd H.M. de Koningin, den Prins van Wales, den Hertog van York, den Aarts bisschop van Canterbury, den Lord-Kan- selier en den minister-president COOLIDGE's LAATSTE BOODSCHAP. De versterking der vloot. In zijn boodschap aan het congres der Vereenigde Staten ter gelegenheid van de indiening der begrooting voor het belas tingjaar 1929—1930 behandelt president Coolidge bet Kellogg-pact en het nieuwe vlootbouwprogram. Coolidge legde er den nadruk op, dat het naleven van het Kellogg-pact voor den wereldvrede'van grooter belang was en beter gewaarborgd kon worden dan van eenige andere internationale overeen komst. Dat mag echter in geen geval lei den tot verwaarloozing van den toestand van leger en vloot, maar deze behoorden beide op peil gehouden te worden. Zoo het leger op het oogenblik voldoen de is om de Amerikaansche belangen te kunnen behartigen, datzelfde kan niet ge zegd worden van de Amerikaansche vloot. Amerika heeft meer marine-materiaal noodig en als het in Amerika ernst is, op peil te willen blijven, dan dient op de snelst mogelijke wijze het voorstel tot het bouwen van 15 nieuwe kruisers te worden aangenomen, opdat het vlootprogram zoo snel mogelijk in zijn geheel zal zijn uitge voerd. Coolidge roerde ook nog de verhouding tusschen dQ V. S. en Zuid-Amerika aan. Hij sprak de hoop uit, dat de betrekkin gen met Zuid-Amerika in den loop der tijden beter zullen worden. EEN MOTIE VAN DE AMERIKAANSCHE VLOOTCOMMISSIE. Ten gunste van verdere vlootbeperking. Britten, de voorzitter van de vlootcom- missie uit het Huis van Afgevaardigden, heeft der commissie den brief voorgelezen dien Baldwin hem heeft gezonden in ant woord op zijn voorstel tot interparlemen taire onderhandelingen over vlootbeper king. Britten verklaarde dat het doel -'an zijn brief aan Baldwin was geweest een einde te maken aan bet voortdurende geschil over de vlootmacht tusschen Engeland en de Ver. Staten. In den loop van het hierop volgende debat heeft de commissie een door een de mocratisch lid ingediende motie aangeno men, waarin de commissie het wensche- lijk noemt de vlootverhouding van j-5-3, die voor Engeland, de Ver. Staten en Japan in de conventie van Washington is voorzien voor kapitale schepen van meer dan 10.000 ton, tot alle kategorieën van oorlogsschepen uit te breiden. Britten verklaarde zich f.en slotte over tuigd dat zijn correspondentie met Bald win den weg baant voor een nieuwe vlcot- conferentie tusschen vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Japan, Italië en de Ver. Staten. DE AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY. Zijn ambtsaanvaarding. Gisteren heeft in tegenwoordigheid van geestelijken uit alle gewesten van het Britsche Rijk in de Kathedraal van Can terbury de plechtige ambtsaanvaarding plaats gehad van dr. Cosmo Gordon Lang, als aartsbisschop van Canterbury en pri maat van Engeland. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN OOSTENRIJK. Verwarring. De „Neue Freie Presse" te Weenen con stateert dat een groote verwarring in het parlement heerscht en zegt dat „de chaos er nauwelijks grooter kon zijn De christelijk-sociale partij deelt mede, dat zij, aangezien de socialisten in een grondwetswijziging hebben toegestemd ten einde een herkiezing van Ilainisch moge lijk te maken, omdat zij de verkiezing van een clericaal willen verhinderen, hierin niet kunnen treden en zich tegen een Gisteren is te Scheveningen de vlag van het gezonken Italiaansche s.s. „Sa' lento" aangespoeld. Het dochtertje van den hekenden kunstschilder P. Dom met de door haar gevonden vlag. grondwetswijziging moeten kanten, als de socialisten hun motiveering niet wijzigen. Naar het avondblad „Die Stunde" meldt, wint de candidatuur van den bondskanse lier Seipel voor het bondspresidentschap veld. KORTE BERICHTEN. Severing's scheidsrechterlijke uitspraak in het metaalconflict wordt niet vóór de volgende week verwacht. Briand verdedigde gisteren in de Franscbe Kamer zijn beleid. Het aantal werkloozen in Enge land bedroeg op 28 November 1.395.000, zijnde 31.077 meer dan de vorige week en 250.270 meer dan in de overeen komstige periode van het vorig jaar. De Belgische ministerraad heeft een eerste subsidie van 10 millioen francs goedgekeurd voor de slachtof fers van de overstrooming. In het industrie-gebied van Fin land hebben groote overstroomingen plaats gehad, doordat de Kumo en een andere rivier buiten baar oevers zijn getreden. Te Parijs is een groot financieel schandaal ontdèkt, waarbij ook politi ci betrokken zouden zijn. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Doorbraak voorkomen. Dank zij bet krachtdadig ingrijpen van polderbestuur en gemeente is het gevaar voor overstrooming van den Zuid Eind- schen polder onder deze gemeente voor- loopig geweken. Burg. Stand, Geboren: Albertus Her- manus, zv. A. van der Heide en T. W. Jimmink; Hermanus Gerardus en Gijsber- tha Jacoba, zoon en dochter van G. Ver vers en A. C. Kersbergen; Ellinkje, dv. S. L. Vlaardingerbroek. en E. van der Lin den; Jan Dork, zv. T. Raaphorst en S. E. van Egmond ^Hendrik, zv. G. Koelewijn en H. A. G. Ankerna. Overleden: P. van Soest, wed. van J. Roos 79 jaar; W. Branders, echtg. van L. C. Jongenburger, 74 jaar; J. de Roode, jm. 27 jaar; M. J. de Bruin, jm. 19 jaar; A. van Keulen, echtg. van W. Harskamp, 34 jaar. Gehuwd: C. Geel, jm. 28 jaar en D. Groe- neveld, jd. 26 Jaar; L. Hogenes, jm. 26 jaar en M. Bergshoeff, jd. 24 jaar; G. v. d. Werf wedr. 70. jaar en M. Eikelenboom, jd. 50 jaar. Ondertrouwd: W. van Zanten van Hil- legom en D. C. E. Offer. Ingekomen van: Zwolle kinderen van der Toorn Raadhuisstraat 44;-Ter Aar J. Verkade dienstbode Kortsteeksterweg 63; Cothen J. Veenhdf, arbeider Ned. Spoor wegen Zaalbergstraat 46; Noordwijkerhout A. Wassenaar echtg. van D. de Jong Zuid einde 18; Zaandam S. J. Bakker Steekter- weg 120; Ter Aar C. van Woudenberg en gezin Dorpstraat 45; Uerdingen a. Rh. Duitschland, G. F. Schwers en gezin kell- ner, Conradstraat 2a. Vertrokken naar: Arnhem, A. Rijsdam, Pr. Hendrikstraat 76; Nieuwkoop A. M. Hoogeboom Noordeinde 39; Nieuwveen C. C. Hijman Oost Kanaalweg 5a; Hoogeveen E. Polter dienstbode Woubr.weg 80; Lei den Maresingel 20a G. M. Haek winkelbe diende Julianastraat 28; Utrecht Dollar straat 38bs C. Deelstra bankwerker Grij- pensteinstraat 12; Boskoop G. van Capel en gezins childer Gouwsl.weg 74; Leiden Galgewater 19 W. Schraverus meubelma ker Heuvelweg 2; C&pelle a. d. IJsel A. van Meer en gezin conducteur Oranje straat 17; Hilversum M. M.. Samson Wil- helminastraat 24; Woudenberg, L. Kaste- leijn Raadhuisstraat 44. BODEGRAVEN. Burg. Stand. Getrouwd: C- T. van den Berg 30 jaar en B. W. Lakerveld, 26 jaar. Overleden: W. L. van Rooijen. 3 mnd., oyerle len te Rotterdam; t. Blonk, geh. met Joh. Simoiise, oud 73 jaar. HAARLEMMERMEER Burg. Stand. Geboren: Sietje Elisa beth, dv. H. Wortel en H. H. Pols; Alexan der Ferdinand, zv. D. Inpijn en J. C. Hille; Lenna, dv. C. Klootwijk en A. W. van Hel den; Cornelis Wilhelmus, zv. G. Rutte en C. B. van den Bos; Johan Michiel, zv. J. H. Pooters en A. de Iviviet; Sientje Arend je, dv. G. Th. Vermeeren en D. van Duin; Hendrik Joseph, zv. N. A. de Heij en G. Scheunhage; Martina Adriana Cornelia, dv. A. Doekes en J. C. van Egmond. Overleden: Siman Verschoor, 87 j., geh. met S. J. van Wijlen; Grietje Brouwer, 86 j., wed. van A. Verdoes; Matje Been, 61 j., geh. met D. van der Hengst. 1 10.— LEIMUIDEN. Onthulling gedenksteen. Gistermiddag had plaats de plechtige onthulling van de gedenksteen op het graf van wijlen Ds. G. J. v. d. Flier, in leven predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier. Te ongeveer twee uur betrad de familie van Ds. G. J. van der Flier de begraaf plaats alhier en begon Ds. W. W. Siddré van Oude Wetering als volgt te spreken: Reeds kort na het overlijden van Ds. v. d. Flier kwam de gedachte bij de gemeen te op, om op de plek waar zijn stoffelijk overschot rustte een blijvende gedachte aan den overledene op te richten. Kerkeraad en Kerkvoogden hadden op de begrafenis geen bloemen gezonden. Daarom vond de gedachte tot het plaatsen van een blijvende gedenksteen direct bij velen ingang. Wij zijn hier om te gedenken der vorige dingen. Het is reeds weer verscheidene maanden geleden, dat wij Ds. van der Flier naar zijn laatste rustplaats brach ten. Zonder twijfel zal echter een grooter en hechter gedenkteeken opgericht blijven in de harten dergenen die Ds. v. d. Flier van nabij gekend hebben. Met teere ban den zullen de harten der gemeenteleden aan hun leeraar verbonden blijven. Dank baar zullen zij hem «blijven voor het „Le venswoord" dat hij hen op de hem zoo eigen frissche wijze wist te brengen. De menschen wier huwelijk hij ingeze gend heeft, moeten zeer zeker aan hem blijven denken. Ouders, wier kinderen hij gedoopt heeft, zullen, wanneer zij hun kinderen aanzien, aan dezen leeraar her innerd worden. Menschen, die hij in dagen van smart en rouw vertroost heeft zullen hun zach- ten, trouwen leeraar nimmer vergeten. Uit het opschrift van den steen kan men zien, hoe vele harten hebben bewaar J de warmte van zijn woord, terwijl het tege lijk een bewijs is van toegenegenheid en hoogachting. Geachte familie, de steen die op zijn graf geplaatst is, is zoo sober mogelijk. Er staat niets anders op dan zijn naam met geboortedatum en datum van overlijden. Wij meenen hiermede geheel in den geest van den overledene gehandeld te hebben, die menschenverheerlijking verafschuwde. Toch staat er nog iets op. Toen Ds. van der .Flier vanuit het ziekenhuis te Lei- muiden kwam, was hij dankbaar stemd. Steeds hoopte hij nog beter worden, ofschoon zijn kwaal ongeneeslijk was. Aan mij vroeg hij toen zijn dank aan de gemeente voor zijn heerlijke ontvangst over te brengen. Zelf heeft hij toen op mijn aanraden daartoe enkele woorden op schrift gesteld. De laatste woorden, van zijn laat sten groet aan de gemeente wa ren de woorden van Efeze 3 laatste vers: „Hem zeg ik, zij de heerlijkheid in de ge meente door Jezus Christus, in alle ge slachten, tot alle eeuwigheid. Amen". Aan deze woorden wordt nil op de gedenksteen herinnerd. Aan d3 begeerte van zijn hart, dat lof en aanbidding zal worden toege bracht aan zijn God en Vader, herinnert deze steen. Vrienden en familieleden, wil dit aan de moeder van Ds. van der Flier mede- deelen; het zal haar in haar laatste le vensdagen nog sterken. Daarna wordt het doek van de steen genomen. Op de steen staat slechts: „Graf stede van Ds. G. J. van der Flier, geboren te Delft 2-4-1878 en overleden te Leimui- WAT SR VANAVOND TS HOOREN li, HUIZEN, MWm 6 uur 1871 M N.CR. V. Klnderuurtjö, Fransche les. Eng. Handelscorrespondentie. Sprekers: Dhr. D. Pereboom, leider van den Propaganda- dieiust der N. C. R. V. te Ede, over: „Van wien afhankelijk?" A. van Renssen Hzn. te Utrecht, over: „Van «tad en dorp". Het Chr. Radio-orkest. Persberichten van Va* Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. Gramofoonmuziek. Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. Vooravondconoert. Daarna gramofoonmuziek. Politieberichten. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. St. Nicolaas-programma. Persberichten van Vaz Dias. Daarna muziek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. Lezingen en lessen. Concert. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. LANGENBERG, 468.8 M. Concert. Lezingen en lessen. Concert. Zangfabel. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. Kinderuurtje. Tijdsein, weer- en nieuwsbericht De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Concert. 9.20 Weer- en -nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.10 Koersen en berichten. 7.20 Landbouwberichten. 7.50 Engelsche les. 8.05 Koersen en berichten. 8.50 Concert. In de pauze persberichten. 8.05 10.— 5.20 7.20 5.35 6.35 7.05 den 21-6-1928. Zijn laatste woord tot de gemeente was naar aanleiding van Efeze 3 laatste vers. Zijn vrienden". Daarna werd het woord gevoerd door Mr. Dr. A. van der Flier, broeder van den overledene, die de gemeente hartelijk dank zeide voor de eer zijn overleden broeder bewezen. Vooral dankte hij namens zijn oude moeder, die wegens haar hoogen leeftijd niet bij de plechtigheid tegenwoor dig kon zijn, maar die in den geest hier aanwezig is, ontroerd en vol dankbaarheid jegens u allen. Wij danken u allen voor de spontane wijze waarop het besluit tot plaatsing van deze steen kwam, ook de vorige gemeen te Ootmarsum en de ringpredikanten hiel den zich niet afzijdig. Het was een tref fende gedachte, een steen op te richten met een dergelijk opschrift. Mijn broeder zal op deze wijze steeds tot zijn gemeente blijven prediken. Hiermede was een einde gekomen aan deze plechtigheid. Verscheidene familieleden van den over ledene woonden deze plechtigheid bij, ter wijl ook de burgemeester dezer gemeente met zijn echtgenoote als vrienden van wijlen Ds. van der Flier tegenwoordig wa ren. Burg. Stand. Overleden: Johanna Cornelia Meijer, 39 jaar, echtgenoote van J. C. van Graas. OEGSTGEEST. Heden is de verordening inzake de i'adio-muziek, waarbij muziek die voor de omwonenden hinderlijk is verboden wordt, in werking getreden. A.s. Zaterdagmiddag half 3 zal St. Ni- colaas, die met zijn zwarten knecht per auto hoopt te arriveeren, in het Witte Huis de kinderen van de leden der Ver- eeniging „Buitenlust" tracteeren. OUDE WETERIN O. Wij vestigen de aandacht op een in dit No. voorkomende advestentie, waaruit blijkt, dat het thans definitief vast staat, dat Dr. Hoek van Den Haag-West op 12 Dec. zal optreden voor de Geref. Meisjes- vereen. en Jongel.vereen. met het onder werp: „Wij gaan bet wapen scherpen". Door de manslidmaten der Geref. Kerk werden tot ouderling gekozen uit de gestelde dubbeltallen de heeren W. Roo- denburg en D. Ham. RIJNSBURG. De eerste tulpen, Due van Tol, wer den dezer dagen aangevoerd. De kwaliteit is zeer goed. Ze brachten van 5.10 tot ƒ5.50 per 100 op. SASSENHE1M. Morgenavond om 7 uur hoopt voor de Chr. Geref. Kerk alhier op te treden Ds. H. C. Binee van Zaandam. WOUBRUGGE. In de bijna geheel gevulde zaal van hotel Guldemond vergaderden de leden en belangstellenden van de „Woubrugsche Eierenveiling". De leiding was bij den heer W. J. van Dam, welke in zijn openings woord allen welkom heette en het woord gaf aan den pluimveeconsulent, den heer Van Asperen Yervenne. Spr. begon ioet er op te wijzen, dat er zeer groot verschil is in de pluimveestu- pel, vóór en na den oorlog. Voorts op den belangrijken vooruitgang, vooral ook in de meerdere opbrengst in 't getal d- i eieren, dat van 8 tot 20 millioen vermeer

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2