CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer bestaat uit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9*°JAARG~ANÖ WOENSDAG 5 DECEMBER 1928 NUMMÈR 2411 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waai- agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 240 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden CÖtsSé? Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/* cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da* gelijks geplaatst ad. 40 cents V Het voornaamste. Het was te voorzien, dat de verschil lende politieke partijen bij de voorbe reiding van de Kamerverkiezing van 1929 meer aandacht aan de Koloniale paragraaf van hun programs zouden wijden, dan bij een vorige verkiezing. Daar was in de eerste plaats het ge beurde in Nov. 1926 en 't voorjaar van' 1927 reeds aanleiding genoeg voor. Maar ook de gebeurtenissen in In- dië, na de communistische woelingen, dwongen tot belangstelling. Een sterk oplevend nationalisme vestigde de algemeene aandacht op zich. Verschillende politieke partijen zoch ten. al of niet in hun leiders vertegen woordigd, persoonlijke aanraking met Indië. Na hun terugkeer was de uiting hunner indrukken het onderwerp van min of meer levendige discussie. Geen wonder, dat ook bij de behan deling van de Indische begrooting in de afdeelingen der Tweede Kamer deze algemeene belangstelling zich deed gelden. Daarvan legt het Voorloopig Ver slag getuigenis af. Nu is in het algemeen een toon te beluisteren, dat ieder de overtuiging is toegedaan, dat de uiteindelijke zelf standigheid van Indië het doel moet zijn van alle politieke groepen. In het tempo is verschil. Verschil is er ook over de middelen en over het doel van die zelfstandig heid. Ook over het doel. Ook wij hebben ons daarvan reken schap te geven. Immers ook dan wanneer men aan neemt, dat Indië politieke zelfstandig heid krijgt en dat in dat zelfstandige Indië de Regeering in handen zal zijn van de Inlanders, dan moet men toch nog rekening houden met de aanwezig heid van duizenden Europeanen en vreemde Oosterlingen. Reeds hierom is het noodig, om bij het opkomend nationalisme steeds den nadruk te leggen op de verplichte samenwoning en samenwerking der rassen. Dat ook onze Kamerleden zich ter dege daarvan bewust zijn, blnkt uit paragraaf 3 van het Voorloopig Ver slag, waar wij in den aanhef lezen: „De algemeene richting van het ge voerde staatkundige beleid eener- zijds de bevordering van de economi sche en geestelijke ontwikkeling, met toekenning aan de Inheemsche bevol king van een geleidelijk grooter aan deel in de openbare lichamen, ander zijds krachtige afwijzing van revoluti onaire pogingen tot aanranding van het gezag werd door verscheidene leden juist geacht. In de ontwikkeling van iedere maat schappij, maar in het bijzonder van de koloniale, waarbij het Westen ge heel nieuwe denkbeelden en methoden brengt in een Oostersche samenleving, zijn conflicten niet te vermijden. Deze op te lossen met het algemeen belang als richtsnoer, is de hooge, doch dikwijls moeilijke taak van het bestuur over de koloniale landen. Het zal daarin slechts dan kunnen slagen, wanneer bij de- verschillende groepen der samenleving begrip bestaat om trent de wederzijdsche opvattingen, wenschen en belangen. Het blijkt herhaaldelijk, ook in de pers, zoowel de Europeesche als de In- landsche, dat zoodanig begrip slechts nog zwak ontwikkeld is, terwijl de wijze, waarop deze zich uit, menig maal zeer weinig geschikt is, om een goede onderlinge verhouding te schep pen". Natuurlijk kwamen andere leden en men behoeft niet te vragen, tot welke fractie zij behoorden hieraan verbinden een aandringen op versneld tempo. Hiertegenover hielden de bovenge noemde verscheidene leden juist hun 'standpunt vast. „Zij meenden ernstig te moeten waarschuwen tegen het vooruitloopen op de voortschrijding van de economi sche, geestelijke en politieke ontwik keling van het Inheemsche volksdeel. Zij meenden dan ook, dat de gege ven omschrijving niet van eenzijdig heid is vrij te pleiten, daar het staat kundig beleid niet behoort te zijn toe gespitst op de belangen van een deel der bevolking van Nederlandsch-ïndiü de Inheemsrhen, doch niet minder moot omvatten de belangen der in Ne* derlandsch Indië Woonachtige Neder landers en der uitheemsche onderdu- nen-niet-Nederlanders, alsmede niet minder de belangen van het Rijk, door den Minister onlangs imperiale belan gen genoemd. Tegen de neiging om de belarigtm der Nederlanders, die ons koloniaal Rijk hebben opgebouwd en ook thans aan den economischen bloei van on ze overzeesche gewesten hun hes te krachten ten bate van Nederland en Indië wijden, op het tweede plan terug te dringen, dient krachtig te worden opgekomen. Voor een rustige ontplooi ing van alle geestelijke en materiecle belangen van Indië is noodig, een krachtige handhaving van liet gezag en een behartiging van de belangen van alle volksgroepen. Een verontrusting van het Europee sche volksdeel, zooals tegenwoordig in Indië is waar te nemen, is niet min der verkeerd en te betreuren, dan ver ontrusting van de Inheemschen. Beide worden voorkomen door een standvastige politiek en het achter wege laten van voorbarige en onnoo- dige bemoeienissen met de belangen van de onderscheidene deelen der be volking". Wij meenen, dat dit inderdaad het voornaamste punt is in den geheelen opzet. Indië heeft voor alles noodig een rustige samenwerking van de ver schillende bevolkingsgroepen, die elk een eigen cultuur vertegenwoordigen, maar die te zamen Indië kunnen op heffen. Het Westen moge leiding geven, maar dan moet dat leiden gericht zijn op de vervulling van Oostersche be hoeften. STADSNIEUWS. MESSA DE REQUIEM. Guiseppe Verdi. De Italiaansche Gezant had gister avond de uitvoering van Toonkunst willen bijwonen. Zijne Exellentie telephoneerde, zich met zijn auto op weg te hebben bege ven, maar wegens den zwaren mist te zijn terug gekeerd. Wel hoogst jammer! Want Z. Exc. had in zijn zonnig va derland kunnen getuigen, hoe in het koude en kille Noorden, de harten warm en geestdriftig genoeg zijn, om een meesterwerk van één zijner^ groo- te landgenooten een volwaardige en schitterende vertolking te geven. Verdi's Requiem werd uitgevoerd op een wijze, die we ons niet hadden kunnen denken. De lezer weet: een Requiem is een doodenmis, welke gezongen wordt bij uitvaarten. Het pioet voor practisch gebruik bij kerkelijke plechtigheden in kerkstijl zijn geschreven, zooals het bekende Requiem van Lorenzo Perosi. Verdi was evenwel opera-componist. Ten overvloede heerschten in zijn dagen niet zulke strenge principes om trent de kerkmuziek als thans. En tenslotte is het waarschijnlijk ook allerminst Verdi's bedoeling ge weest, een werk voor practisch ge bruik bij den Roomschen eeredienst te schrijven, maar alleen om zijn ge voelens te uiten over den dood van een in 1873 gestorven vriend, den dich ter Alessandro Mauson. In 1874 werd het werk voor het eerst in Milaan uitgevoerd en het is. sindsdien een der meest dankbare werken voor de concertzaal gebleven. Wie Verdi verwijt, dat zijn werk te wereldsch van karakter is, heeft ge lijk en ongelijk. Gelijk, wanneer hij uitsluitend als criterium neemt, wat Wij hier in het Noorden onder religieuze muziek ver staan. Maar objectief beschouw*!, is dat eenzijdig. L.» Italiaansche menta liteit, verzot op prachtlievend vertoon, uitbundig in haar Uitingen, in haar muzikale aanvoeling der dingen an ders afgestemd dan het Germaansch gemoed, uit haar religieuze gevoelens ook anders: soms luchtiger, schijnbaar voor ons! pompeuzer. Maar daar om kunnen de gevoelens toch wel even diep en innig en ernstig zijn. Verdi's Requiem is een meesterwerk en zeer zeker heeft de meester in zijn .instrumentatie-kunst, die blijk geeft van sierlijkheid, verfijning en een prachtige tekstbelichting, in dit Re- qiem al zijn andere werken overtrof fen. Die fijnheid en gratie voelt men on middellijk bij de korte, droevige in leiding van 't orkest, waarbij het koor in nobel pianissimo den eersten tekst regel vertolkt. Maar daarna bruist onmiddellijk 't forto op in: „U komt de lofzang toe". Alleen deze beide passages wa ren reeds voldoende, om onver-'eehl het Toonkunstkoor te prijzen. De koor klank was prachtig en de voordracht RELACME. HMSIERDflMSCHE Prima brandstof flHTHBIICIEt Mil. Vez"kkeme Heerensingel 34—35, Iel. 1523. A'dam, Hilversum, Bussum, Haarlem. rijk van nuance. Stralende sopranen, mooie donkere alten, heldere frissche tenoren en bassen die droegen, al les in beheerschte evenwichtigheid, en tevens alles heel doorzichtig. En dan hooren we heel spoedig de voordracht vón het „Kyrie", door solo- kwartet en koor. Magistraal is hierbij de eerste prach tige inzet van den tenor-solist, Louis van Tulder. Van Tulder zong trouwens den ge heelen avond met dat prachtige élan en dat zeldzaam technisch gemak, waardoor hij zijn mooie stem geheel dienstbaar kan maken aan een ont roerende weergave van zijn partij. Een nieuwe verrassing was ditmaal ook het optreden van Mia Peltenburg, naar wie wij met ontroering hebben geluisterd. In de meermalen zeer hoog liggen de passages wist zij een stralende zui verheid aan haar toon te geven en te gelijkertijd een mystieke vervoering. En in de meermalen voor een sopraan heel diep liggende gedeelten deed haar toon denken aan het vibreerenrl halfduister in een chapelle ardente. De altpartij werd vervuld door MeJ. Theodora Versteegh, die beschikt over een bijzonder warm en diep geluid, donker purper als de cello van v. Ister- dael, een stem vol uitdrukking, die ook als mezzo-sopraan in de hoogte 'n ongemeenen glans behoudt. We herinneren ons, hoe het „Liber scriptus" heel mooi door het orkest wordt voorbereid. Er is een geleide lijke stijging, tot de bazuinen invallen. En uit de bazuinklanken komt dan zoö heel mooi de inzet van de mezzo sopraan te voorschijn. Bas-solist was de heer Kurt Weiier, die bij zijn eerste optreden te Leiden een goeden indruk maakte. Zijn geluid is nobel en beschaafd; hij zingt met voordracht en gevoel. Toch scheen het ons toe, dat bij de diepste tonen zijn geluid nog niet over voldoende draagkracht beschikte In het kwartet had hij bij momen ten iets sterker kunnen zijn, waarte genover staat, dat zijn solo-voordrach ten heel goed voldeden. Wij zouden gaarne het heele werk op den voet volgen en dan nog even teruggaan om te herinneren, hoe nobel het koper het „Tuba missum" voorbereidt. Wij zouden het heerlijke duet „Recordare Jesu pie" voor so praan en alt in herinnering willen brengen. Wij denken aan de verinni ging. waarmee Van Tulder „Ingemis- co" inzette. Maar ons verslag zou te uitvoerig worden. Nog enkele punten dus. En dan eerst een woord van hulde aan Van Isterdael, voor de heerlijke cello-inleiding van het „Offertorium". Een herinnering aan de heerlijke compositie van het „Hostias", de bij zonder fijne orkest-begeleiding van „Fnc eas Domine". Het „Sanctus" is misschien voor Germaansche ooren in deze composi tie wel wat wereldsch gedacht, maar hoe prachtig was hier de voordracht van het koor. Maar de zeldzaam gewijde stemming van het koraal-achtige „Agnus Dei" zal niemand miskennen. Hoe etherisch zijn de vioof-figuren bij Lux eterna" eeuwig licht. Hoe fijn heeft Verdi hier de accenten aan gebracht. En tenslotte het slotkoor. Hierin toonde Toonkunst wol zijn schitterende slagvaardigheid in afwis seling met de voordracht van Mia Pel tenburg. Tenslotte een woord van warme hulde Ran den man, die alles leidde op de meest overtuigende wijze, met beheersching en met élan, zoodat het orkest, dat schitterend speelde, koor en solisten gebonden werden in volko men artistieke eenheid. Antnri Tierie heeft door zijn voor- tvpffpijjifP leiding zoowel de volle zaal als Toonkunst aan" zich verplicht. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maarten Jacobus, zv. B. D. de Wit en H. Noordervliet. Neeltje Wilha., dv. P. J. Ouwerkerk en N. W. Klomp. Adra. Geertra. Joha., d.v. J. Nijssen en A. T. M. Lamboo. Antonius Josef, zv. J. J. Bontje en E. G. A. de Groot Su- anna Gcertruid i dv. J. .T. Lares en S. L Sükkelorum. Willem Frederik. zv W. F. van Putten en C. Rijsbergen Maria Petronella, dv. A. Devilee en P. van Haarlem. Theresia Jacoba, dv. P. Krispijn en J. Lossie. Gerardus, zv. J. Zeegers en M. J. Frankhuijzen. Johan na Maria, dv. W. F. Brouwer en J. M. Betgen. Wilhelmina Joha. Maria, dv. P. G. Sabee en M. C. v. Kerkhof. Hes ter, dv.: J. Siera en H. Labordus. Qui- rina Petra., dv. G. v. d. Togt en C. J. Schuttenhelm. Johanna Huiberdina, dv. M. A. Schreucler en H. van Leeu wen. Gerrit Jan, zv. H. J. Grolleman en M. Heuver. Geertrui Cornelia, dv. P. J. Nieuwenhuizen en G. W. Dee- gens. Jacobus, zv. C. J. J. v. Ekeris en W. Brouwer. Hermanus, zv. H. Seller en D. Laven. Gehnwd: Gehu w d J. Verboom, wedn., en J. P. Hooidonk, jd. B. H. L. v. d. Tuin, jm. en C. M. Tuinhof de Moed, jd. C. Smit, jm. en K. v. Drunen, jd. J. Neu teboom, jm. en H. Blansjaar, jd. J. J. de Keijzer, jm. en C. J. Lek, jd. L. Gijs man, jm. en M. C. Warners, jd. P. Ha- gendijk, jm. en T. Bosman, jd. J. Noest jm. en C. Doorneveld, jd. N. v. d. Hoed jm. en K. Ruis. jd. C. P. Kooien, jm. en J. Bronsgeest, jd. Overleden: C. V. Pekelharing, zn. 3 jaar. A. C. Berends, dr. 9 mnd. G. H. Beeken kamp, man 53 jaar. H. J. A. Beij, man 43 jaar. A. W. v. d. Heul, zn. 3 mnd. M. Burggraaf-Biering, vr. 57 jaar. P. C. Schreuder, man 61 jaar. J. C. van Graas-Meijer, vr. 39 jaar. H. v. Tien hoven, man 61 jaar. J. v. Beek, man 65 jaar. J. J. v. Vliet, man 68 jaar. W. J. v. Velzen, man 66 jaar. Hedenmorgen is in een perceel van het Kuipershof de 38-jarige V. van een ladder, die naar den zolder voer de, gevallen. Vermoedelijk heeft hij een rib gebroken. Hij is per politie- brancard naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. BINNENLAND. HOFBERICHTEN. H. M. d-e Koningin-Moeder- heeft gisterenochtend een bezoek gebracht aan de Breitner-tentoonstelling in het gebouw van het Museum voor moder ne kunst aan de Zeestraat te 's-Gra- venhage. H. M. werd er rondgeleid door dr. Knuttel, conservator van het gemeentemuseum en vertoefde onge veer anderhalf uur op de tentoonstel ling. De Koningin en de Prins hebben gisterochtend een' langdurig bezoek gebracht aan de tentoonstelling van Spaansche kunst in Pulchri Studio te 's-Gravenhage. CENTRAAL COMITé. Het Centraal Comité zal op Zaterdag 8 December, des namiddags om 1 uur vergaderen in het Kuyperhuis. DE KRUISER JAVA TE JOKOHAMA. Blijkens een bij het departement van Defensie ontvangen telegram is Hr. Ms. Java 1 December te Jokohama aangekomen. Reuter seint d.d. 4 dezer uit Tokio, dat Nederland op de groote revue van 200 Japansche oorlogsschepen, die voor den keizer van Japan te Jokoha ma is gehouden, was vertegenwoor digd door den kruiser Java. De revue leverde een schitterend cshouwspel op en was 'n waardig be sluit van de feesten ter gelegenheid van de kroning. HET GRAF VAN GRAAF WILLEM II. Te Middelburg is men bezig een gat te maken in den muur van de Koor kerk om daardoor de zerk binnen te brengen, die zal worden geplaatst op het graf van graaf Willem II van Hol land en Zeeland, Roomsch Koning, die, nadat hij in 1255 was doodgesla gen, aldaar werd begraven. Het graf had in den loop der eeuwen veel geleden, maar wordt thans op kosten van het Rijk hersteld. Onder de zerk wordt dan weer her plaatst de kist met schedel en been deren, die thans in de Abdijgebouwen wordt bewaard, ook de ornamenten, die op 't graf behooren en nu in het museum van het Zeeuwsch Genoot schap der wetenschappen stonden, zullen herplaatst wordei. en dan zal het graf weer geheel in overeenstem ming met de bedoelingen van de Stich ters gerestaureerd zijn. INSPECTEUR DER BURGERWACHTEN. Als opvolger van wijlen gep. luite nant-generaal de Blocq, inspecteur, dei- burgerwachten. zou, naar men meent te weten, ernstig in aanmerking ko men oud-luitenant-generaal R. B. A. X. de Quay, voormalig commandant der 111e divisie te Breda. Buitenland. Een commissie gevormd om namens den Engelschen koning te kannen op* treden. De laatste boodschap van president Coolidge. De vlootcommissie nit het Ameri- kaansche Hols van Afgevaardigden nam een motie aan voor verdere vloot- beperking tüsschen de zeemogendhe den. De a.s. presidentsverkiezing in Oos tenrijk. Bunenland. De Nederlandsche kruises „Java" te Jokohama. Restauratie van het graf van Graaf Willem II te Middelburg. Jhr. RUYS DE BEERENBROUCK. Gemeld wordt: De toestand van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, is steeds vooruitgaande. NED. VEREEN. TER BEHARTIGING VAN DE BELANGEN DER JONGE MEISJES. Het laatste jaarverslag der Ned, Ver. ter behartiging van de belangen der jonge meisjes geeft weder een overzicht over de verschillende Werk zaamheden door de Vereeniging ver richt. De Vereeniging stelt zich ten doel zich de belangen van elk jong meisje aan te trekken, dat raad of leiding noodig heeft, zonder onder scheid van nationaliteit, kerkgenoot schap, beroep of stand. De Vereeni ging tracht dit doel te bereiken o.a. door plaatsing- en informatiebureaux; door het oprichten van Tehuizen waar vrouwen en meisjes goed en goedkoop kunnen logeeren; het organiseeren van clubjes, cursussen en avonden waar de meisjes hun vrijen tijd kun nen doorbrengen; en het stationswerk, dat in de groote plaatsen wordt ge daan door vast aangestelde juffrou wen, in de kleinere plaatsen door le den, die zich bereid verklaarden meis jes van trein of boot te halen en haar de weg naar haar nieuwe adres to wijzen. In de meeste groote steden wordt veel liefde en tijd aan dit werk be steed, maar de kleinere steden en dorpen zijn op lange na niet vertegen woordigd in de ledenlijst der Vereen., en dit juist wenscht de Ver. zoozeer, want uit de kleinste plaatsen trekken do meisjes naar de steden om er een betrekking te vinden. Is er nu een lid der Vereeniging op het dorp, dat zij verlaat, dan wordt zij aanbevolen aan een medelid in de stad, waar zij naar toe zal gaan, die dan op zich neemt bet meisje voort te helpen, terwijl zij buitendien in Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Groningen, Rotterdam, 01- denzaal, Nieuwe Schans en Utrecht door de Stationsjuffrouw aan de trein kan worden afgehaald. Zouden ook predikanten, leidsters van Meisjesclubs en allen die met meisjes in aanraking komen, hierin niet willen medewerken? Het Hoofdbureau, Heerenstraat 25, Utrecht, verstrekt daartoe gratis gaar ne adressen van Tehuizen, Clubhui zen enz.; ook aan allen die meer van het doel en werk der Vereeniging wenschen te weten en er in aanraking mee willen komen, alle noodige inlich tingen en bijzonderheden. De Ver. zou zco gaarne elk dorp en elke stad ver tegenwoordigd zien op de ledenlijst. EEN ONGEPAST ADRES? Het Tweede Kamerlid Bijlcveld heeft den Minister van Defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de heer H. Eggink, majoor der militaire kleeding en uit rusting te Woerden, een adres heeft gericht tot den raad der gemeente Woerden, naar aanleiding van een be sluit van dien raad in zake het sub sidie aan een bijzondere neutrale H. B. S. in die gemeente, in welk adres op herziening van dat besluit wordt aangedrongen, ondér opmerking: dat ondergeteekende meent er uw aandacht op te moeten vestigen, dat hij als hoofd van het Centraal Kle dingmagazijn, behalve aan het vaste personeel daarvan aan een aantal ge zinnen te Woerden, varieerende tüs schen pl.m. 50 en 120, werk verschaft; dat een groot aantal daarvan, indien dat werk zou ophouden, ten laste van uw gemeente dan wel van de openbare liefdadigheid zou komen; dat er van hoogerband reeds gerui- men tijd een streven bestaat vorenbe doeld werk te doen verichten door in-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1