NIEUWE LEIDSCHE COURANT van DINSDAG 4 DEC. 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. EEN PROTEST TEGEN DE TOESTANDEN BIJ DE A.T.O. Het hoofdbestuur van de Nederland- sche Unie van chauffeurs heeft te Gel- dermalsen vergaderd met het perso neel der A.T.O. en naar aanleiding van het besprokene een telegram ge zonden aan de directie van de A.T.O., van welk telegram een afschrift is ge zonden aan den Minister van Water staat, Gedeputeerde Staten van Gel derland en de directie der Nederl. Spoorwegen. Het telegram luidt: „Ons bleek, dat onder A.T.O.-perso- neel Geldermalsen verbitterde stem ming heerscht, daar chauffeurs en monteurs vaak drie a zeven uur per dag moeten overwerken zonder eenige vergoeding. Menschen worden in vrijen tijd en op rustdagen telkens van huis gehaald voor arbeid, niet alleen aan A.T.O.-materiaal, doch ook voor I reparatie particuliere auto's. Krijgen onvoldoende rust en zitten half te sla pen achter het stuur. Dit overwerk beteekent verregaande overschrijding van diensttijden, vastgesteld bij Ko- I ninklijk besluit van 19 Maart 1928, I vi.-or autobuobestuurders. en van de j Arbeidswet. Weigert chauffeur of j monteur onrechtmatig overwerk, dan worden zij op staanden voet ontslagen. Overwerk, gevolg van te weinig mon- j teurs, toestand materiaal en reparatie j vcor particulieren. Bovendien zijn de I loonen van 19^, 20% en ten hoogste 2i% gulden, beneden peil. Protestee ren tegen dezen toestand en dringen aan op onmiddellijke bespreking. Wij stellen den Minister van Waterstaat, Gedeputeerd© Staten van Gelderland en directie Nederl. Spoorwegen in kennis van dezen toestand". UIT DE S.D.A.P. In de Zaterdag gehouden partijbe stuursvergadering is, blijkens meedee- ling in Het Volk, op verzoek van het N.V.V. besloten, den jeugdraad op te beffen, indien de A.J.C. daarmee ac- coord gaat en bereid is het partijbe stuur ter beraadslaging uit te noodi- gen, over al die zaken, welke tot dus verre aan den jeugdraad waren toege wezen. De heer E. Kupers werd benoemd in de redactie van de Socialistische Gids. Het vraagstuk der zevenjarige grondschool, waarover tot - dusverre geen overeenstemming is bereikt, zal het partijbestuur in den algemeenen raad aan de orde stellen. De voorzitter bracht verslag uit om trent den toestand in het gewest-Lim burg. Het door hem ingenomen stand punt ter gewestelijke jaarlijksche ver gadering had volle instemming van het partijbestuur. Den voorzitter werd mandaat gegeven tot uitvoering van do door hem voorgestelde maatregelen ter versterking van de organisatie in Limburg en ter bestrijding van de ele menten, die aldaar de organisatie der partij pogen te verzwakken. Het par tijbestuur bepaalde zijn houding ten opzichte van de door d© gewestelijke vergaderingen opgemaakte groslijsten en stelde het advies vast, hetwelk op Ifi December aan den partijraad zal gegeven worden. Na gepleegd overleg in dén alge meenen raad stelde het partijbestuur bet. ontwerp-verkiezingsprogram vast, dat als voorstel op den beschrijvings brief voor het as. congres zal worden gebracht. Een brief van de organisatie ter be vordering van de Zondagsrust werd naar de Kamerfractie verwezen. HERZIENING CLASSIFICATIE VAN GEMEENTEN. I Op een vraag van den heer Kamp- I schöer luidende: Kan de Minister mededeelen of een ontwerp tot heziening der classificatie der gemeenten voor de personeele be lasting, volgens de verwachting door FEUILLETON. De vreemde landlooper 7) o De jongens hielden veel van hem en kwamen dikwijls bij hem in zijn ka mer. Hij had er slag van ze bezig te houden, speelde met hen. ging met hen wandelen en het waren zijn geluk kigste uren als d© kinderen bij hem waren! 's Avonds na het eten. bleef hij wel een uur in den familiekring; daar na ging hij naar zijn kamer en las de weten'schappelijke en landbouwkun dige boeken, die Elwitz hem gaf. Wan neer hij zoo des avonds alleen zat en even ophield met lezen om na te den ken, klopte Hendrik nu en dan eens aan zijn deur en vroeg of hij een praatje mocht komen maken. De oude had een zekere voorliefde voor den jongen man en toonde hem dit op allerlei wijzen, zonder evenwel te vertrouwelijk te worden. „Ik ben de bediende, gij zijt d© ambtenaar van mijnheer zeide hij; „daar is niets aan te veranderen Zoodra er gasten kwa men, trok Gratzer zich terug; dan ver- s. heen hij nooit aan de maaltijden en Elwitz vond het zelf zoo het best. Al lengs zou hier veel veranderen, zeide hij tot zich zelf, en liet de zaken den vrijen loop. Toen de wintermaanden voobij wa ren. en men buiten begon te arbeiden, Zijn Excellenti© uitgesproken op 2 Dec. 1927 in de Tweede Kamer (Han delingen blz, 809) zoo tijdig zal worden ingediend, dat deze herclassificatie op 1 Januari 1929 in werking kan treden? heeft d© Minist©r van Financiën ge antwoord: De gestelde vraag heeft inmiddels beantwoording gevonden in hetgeen is medegedeeld op blz. 3 en 4 van d© Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag betreffende hoofdstuk VII B van de Staatsbegrooting voor 1929. TECHNISCHE SALARISHERZIENING VAN BURGERLIJKE RIJKS AMBTENAREN. Op d© desbetreffend© vragen van den heer Lingbeek heeft Minister De Geer geantwoord, dat d© sub-commis sie voor de technische salarisherzie ning van de burgerlijk© Rijksambte naren haar advies aan den voorzitter der Centrale Commissie heeft uitge bracht. Het is den Minister gebleken, dat de sub-commissie, welke het voornaam ste werk deed. kennis heeft genomen van het in de vergadering van de Tweede Kamer van 30 Maart 1928 ter sprake gebrachte denkbeeld om door een herziening van de thans geldende bepalingen op de toekenning der ter- mijnsverhoogingen in dien zin. dat da aftlij meerdere differentiatie zal zijn in acht te nemen dan tegenwoordig is voorgeschreven, te geraken tot een reeële aanpassing der wedden aan de maatschappelijke levensbehoeften der betrokkenen. Het standpunt van den Minister te genover het betrokken vraagstuk is het volgende: Bij een salarisregeling mag niet re kening worden gehouden met de vraag, of een deel van de wedde ver moedelijk zal worden afgedragen aan anderen. Bij een salarisregeling mag wèl re kening worden gehouden met de be hoefte. De kindertoeslag, de huwelijkstoela ge en d© salarisreducties wegens onge- huwden staat alle in het huidig Bezoldigingsbesluit opgenomen zijn hiermee gerechtvaardigd. Niet hiermee gerechtvaardigd is de versterkte salarisreductie wegens on- gehuwden staat, op een deel der onge- huwden (de onderwijzers) toegepast, daar de éénige ratio, welke men hier voor aanvoert: nl. het leven in com muniteit, voor driekwart van dit deel der ongehuwden niet geldt. De Centrale Commissie voor Geor ganiseerd Overleg heeft daarom voor gesteld, di© versterkte salarisreductie te schrappen en de Minister ziet geen houdbaren grond om dit voorstel af te wijzen. Wenscht men wegens het leven in communiteit een versterkte salarisre ductie, dan eischt de rechtvaardigheid, de scheidslijn daar te trekken, waar zij aan de ratio beantwoordt. Intusschen zou deze maatregel nooit tot stand mogen komen zonder volle dige instemming en medewerking der naast-betrokkenen, zoowel om de teer heid der zaak zelf als omdat zij ver troebeld is door het pleit van sommi gen voor een salarisregeling, welke re kening houdt met de vraag, of een deel der wedde vermoedelijk zal wor den afgedragen aan anderen. Bedacht behoort trouwens in dit verband te worden, dat het in beginsel niet noodig is, dat ieder behoefte-ele ment in de salaris-regeling verdiscon teerd wordt. Wèl is noodig, dat, zoo men het doet, het rechtvaardig en lo gisch geschiedt. HERZIENING Z'TIDERZEE- STEUNWET. Op de vragen van den heer Duy- maer van Twist betreffende herzie ning van de Zuiderzeesteunwet heeft Minister van der Vegte het volgende geantwoord: Omtrent de werking van de rege ling in de Zuiderzeesteunwet 1925 van do tegemoetkoming wegens waarde vermindering zijn van de generale commissie, bedoeld in art. 3 dier wet, Uitvoerige mededeelingen ontvangen. Van 'n.advies kan echter kwalijk wor den gesproken, daar in de stukken een drietal opvattingen tot uiting kwam, welke opvattingen in den boezem der commissie punten van bespreking heb ben uitgemaakt. Dezer dagen is op de waren de lieden gewoon aan de te genwoordigheid van Gratzer, en slechts zelden werden er nieuwsgierige blik ken op den man gericht, die aan El witz' zijde op het veld kwam kijken. Gratzer was nu wat opgewekter; hij had meer zelfbewustheid gekregen en zeide tot zichzelf, dat het alleen van hem zelf afhing of hij zijn betrek king behield of niet. Elwitz had een flinke hulp aan hem en zegende het uur, dat hij hem in zijn huis had op genomen. Ook de buren waren aan Gratzer's tegenwoordigheid gewend geraakt. Niemand behandelde hem gering schattend, al ware het alleen ter will© van Elwitz, dien iedereen hoog achtte. Eerlijkheidshalve moest men de vlijt er; het beheer van Gratzer op prijs stellen; het was waarlijk wel prijzens waardig, dat iemand, die zulk een los bandig leven achter zich had, thans onvermoeid werkte, zonder zich eeni ge. beisping op den hals te halen. Meer dan eens was Gratzer het on derwerp van gesprek tusschen de bei de echtgenooten. Op zekeren voor jaarsdag stonden zij samen voor het open venster en sloegen hun bescher meling gade, di© in de.i tuin zijn be velen gaf. „Clara". zei Elwitz. „ik had niet ge dacht. dat we zoo gemakkelijk alle zwarigheden te boven zouden komen Er moet toch een goede kern in den man steken; hij kan niet bepaald notulen der gehouden besprekingen nog een rectificatie gevolgd. Daar een omlijnd advies nog niet werd verkregen, is het ook den Minis ter niet mogelijk geweest zijn stand punt te bepalen. Hij pleegt thans na der overleg met de commissie. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Briellë, J. J. v. d. Griendt te Kerkdriel. Te Beverwijk als hulpprediker, J. IJzerman, cand. te Heemskerk. Aangenomen: Naar Biggekerke (toez.), Ch. van der Waa te Waarde. GLREF. KERKEN. Beroepen: Te Purmerend, II. W. En- gelkes, cand. te Amsterdam. Te Anjum, A. H. Piersma, te Sleen. Aangenomen: Naar Oudshoorn (ge meente Alphen aar. den Rijn), H. VV. H. van Andel te St. Pancras. Naar Dokkum, J. H. Kroeze, te Reitsum. Naar IJmuiden (2e pred.plaats;, R. J. v. d. Meulen, thans hulpprediker aldaar. Bedankt: Voor Lemmer, H. W. H. van Andel te St. Pancres. Voor Arnhem (vac. wijlen J. G. Kunst), J. Gillebaard, te Zeist. CHR. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Kampen en voor 's- Gravendeel, P. J. de Bruin te Veenendaal. DE GEREF. KERK VAN EINDHOVEN. De Geref. Kerk van Eindhoven mag zich den laatsten tijd in een buitengewone groei verheugen. Reeds werd hij herha ling het kerkgebouw vergroot, terwijl 'a morgens dubbele diensten worden getiou- den. in een Zaterdagavond gehouden ge meentevergadering is nU op voorstel van den kerkeraad besloten om over te gaan tot den houw van een noodkerk, een hou- ten gebouw met een duurzaamheid van verscheidene jaren, terwijl tot het beroe pen van een hulpprediker zal worden overgegaan. Gestreefd zal voorts worden naar de stichting van jseu bouwfonds voor een tweede kerk met pastorie. Ds. J. C. SCHULLER. Ds. J. C. Schuller, die, als hekend, tot herstel van gezondheid vier maanden in Gstaatl in het Berneroberland heeft ver blijf gehouden, zal vandaar den 27sten De cember a.s. met zijn echtgenoote, die hem gedurende zijn ziekte heeft verpleegd, in Den Haag terugkomen. Hoewel Ds. Schul ler hersteld is, zal hij zich den eersten tijd nog in acht 'moeten nemen. GEESTELIJK PEIL. Men schrijft aan De Rotterdammer, dat te Petten (N.-H.) vorige week Zondag de dienst in de Ned. Ilerv. Gemeente niet kon doorgaan, omdat er, behalve den koster, slechts 1, zegge één, kerkganger was! Het geestelijk peil van het Modernisme wordt door zulk een feit wel geteekend. Te dezer plaatse is vanwege de Vereeni- ging tot Verbreiding der Waarheid een Evangelisatie opgericht. TOELATINGSEXAMEN UNIVERSITEIT. Volgens het voorloopig verslag over het ontwerp betreffende de toelating van be zitters van het diploma, bedoeld in het 1'. B. van 21 December 1923 tot de examens in de vereenigde faculteiten der rechtsge leerdheid en der lettecenen wijsbegeerte, werd door verschillende leden aangedron gen op een spoedige definitieve regeling van het voorbereidend hooger en middel baar onderwijs, waarbij dan voor een be hoorlijke aansluiting met het hooger on derwijs zou worden zorg gedragen. PROF. F. LENGKEEK. Morgen hoopt Prof. F. Lengkeek, te Apeldoorn zijn 25-jarig jubileum als pre dikant bij de Chr. Geref. Kerken te vieren. Franciscus Lengkeek is geboren 7 Oc tober 1871 te 's-Gravenhage. Hij is opge leid tot Chr. onderwijzer en waa als zoo danig werkzaam van 18901898 te Loos duinen. Hij behoorde tot d6 in 1892 staande blij vende Chr. Gereformeerden en heeft in dien tijd daarin een zeer werkzaam aan deel gehad. Van 18981903 werd hij opge leid tot predikant aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk onder de docen ten F. F. L. C. van Lingen en Ds. J. Wisse siecht geweest zijn, eigenlijk alleen lichtzinnig; hij had geen goede lei ding, en heeft zich door slecht gezel schap laten verleiden". „Ja, Kurt, ik ben er ook over ver heugd, en dank God, dat we dezen man het leven kunnen redden; maar „Nu? maar? beste schat! Gij vrou wen hebt toch altijd een „maar" bij de hand". „Kurt, gij mannen zijt niet zoo vlug in 't opmerken als wij vrouwen. Gij let meer op uiterlijkheden, op daden". „Vleit ge me, Clara, om later te be wijzen, dat wij mannen toch eigenlijk niets waard zijn?" „Ik meen 't ernstig, Kurt, en geloof werkelijk, dat- wij vrouwen geschikter zn een blik in het hart onzer mede- menschen te slaan, omdat al onze gi dachten meer van hun binnenste vervuld zijn". „En wat heeft mijn lieve vrouw bij Gratzer waargenomen?" „Kurt, er heeft nog geen echte om keering hij hem plaats gehad; hij is niet ootmoedig geworden en dankt den Iieere er niet voor, dat er zulk een verandering in zijn leven is gekomen. Niet de begeert© om goed ie maken én in te halen, wat hij verzuimde, drijft hem tut werken, maar zijn trots. Lij wil den menschen tconen, dat ook etn bedelaar zichzelf weer omhoog kan werken en deze trots maakt mij angstig vcor zijn xoekomst. Geloof me, Gzn. In Juli 1903 werd hij candidaat. 5 De cember 1903 werd hij bevestigd te Harlin- gen door Doc. van Lingen met een intree- predikatie over Joh. 15 15c. 12 Mei 1907 werd hij bevestigd te Enschedé door Ds. Joh. v. d. Vegt met den tekst Joh. 1 :43a. Hierna deed hij 13 Juni 1909 te Amster dam zijn intrede met als tekst 2 Cor. 5 20, nadat hij bevestigd was geworden door Doc. van Lingen. De jubilaris was van 1905 af telkens af gevaardigde naar de Generale Synode, waar hij in verschillende functies gedu rende vele jaren lid van het moderamen, meermalen zelfs voorzitter was. Tevens was hij curator der Theol. School van 1905 1914. In 1909 werd hij benoemd tot Do cent in de plaats van Doc. van Lingen. Voor deze benoeming bedankte Ds. Leng keek. Toen hij in Juli 1914 wederom werd benoemd, nam hij de benoeming aan en aanvaardde zijn ambt met een inaugu- reele rede over: „Didaskalos". Prof. Leng keek geeft onderwijs in Isagogiek, Herme neutiek en exegese; voor de propaedeuse in Ned. Taal, Duitsch en Aardrijkskunde. Prof. Lengkeek is voorzitter der Predi- kantenvereen. der Chr. Geref. Kerk. Sinds 1913 medewerker aan „De Wekker", or gaan der Chr. Geref. Kerk, werd hij door de Synode van 1922 benoemd tot hoofdre dacteur. Behalve enkele preeken, versche nen van hem verschillende bijdragen in het jaarboekje der Chr. Geref. Kerk, een verhandeling over het formulier voor het H. Avondmaal en in dit jaar een bundel overdenkingen met de Zaligsprekingen tot grondslag, getiteld: Zalig! Wie? GRAFSTEEN WIJLEN Ds. J. H. DONNER. Maandag 10 Dec. a.s. nam. 2 uur zal op het graf van wijlen Ds. J. H. Donner op de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, in leven predikant bij de Geref. Kerk van Breda en voorzitter van de vtr- eeniging tot Chr. verzorging van krank zinnigen in Zeeland, een gedenkteeken. worden onthuld. Van Breda uit zal een extra-autobus rijden naar Vrederust. DE EENHEIDSPOGINGEN. Naar aanleiding van de motie van do Geref. Kerk in Nieuw Verband van Am sterdam-Centrum om ter bevordering van de kerkelijke eenheid met de hroedc-rs van Geref. gezindheid, die tot andere herkfor- maties behooren, saamsprekingen te hou den over de kwestie van Schriftbeschou wing en Schriftgezag, om zoo mogelijk tot overeenstemming te geraken, heeft de kerkeraad der Geref. Kerk in Nieuw Ver band van Amsterdam-West een concept- antwoord van Ds. W. E. van Duin aange nomen,den kerkeraad van Amsterdam- Centrum te zenden, waarin wordt opge merkt, dat de kerkeraad de practische be zwaren niet breed uitmeten wil. „Hij kan evenwel niet inzien, dat thans de tijd ge komen is om onzerzijds zulk een beweging op touw te zetten. Het komt den kerke raad in de gegeven omstandigheden gera den voor het aan de Geref. Kerken over te laten voor deze aangelegenheid de eerste stappen te doen. De bereidheid om zóó tot eenheid te ko men hebben de Kerken in N. V. reeds te voren voldoende duidelijk uitgesproken". ZEEMANSZENDING. De Rotterdammei ontving een schrijven van den den Londenschen Zeemanszen deling Martin Brinksma, waarin hij mede deelt, dat met de Kerstdagen door de bui- tenlandsche Zeemanszending aan de zee lieden gratis scheurkalenders worden uit gereikt. Eén berichtje in de Christelijke Pers en de kalenders stro^men toe. Zou dat in Holland ook zoo kunnen? vraagt hij. Op dezelfde wijze worden voor de zeelie den goede boeken ontvangen. Geen rom mel, die men zelf graag kwij* wil wezen omdat mer de boeken toch niet leest, want daar heeft de zeeman heusch ook niets aan. Nog eens: zou dat in Holland ook zoo kunnen? „Ons vorig Kerstfeest werd door hon derdvijftig zeelui meegevierd', schrijft de heer Brinksma. „Daar was een jonge man bij. die mededeelde, dat hij nog nooit iets uit Holland hd ontvangen. Wel had hij mogen meedeelen in hetgeen de buiten- landsche Zeemanszending verstrekte". Mag dit nu maar zoo blijven, dat de Ilollandsche zeeman aan zijn lot wordt overgelaten en men zoo weinig belang stelt in zijn geestelijk welzijn? De heer J. P. C. Meeuwse, Vlietstraat 2, Gratzer heeft niet vergeten wat hij voor de deuren en op de straatwegen ondervonden heeft. Ik vrees, dat er een oogenblik zal komen, dat de haat, die in bem sluimert, opgewekt zal worden en hem en anderen te gronde zal doen gaan. Je zult me misschien uitlachen, Kurt, maar ik moet dikwijls aan Grëtzer denken, en altijd weer vervult deze gedachte mij met vrees. God geve, dat ik ongelijk heb!" „Ja dat geve God, Clara! Ik moet je toegeven, dat j© dieper nagedacht hebt dan ik". Voorjaar en zomer gingen voorbij en in dezen drukken tijd hield Grat zer zich uitstekend. „Hij wordt een eerste landbouwkun dige, Clara", zeide Elwitz telkens we der. „Ik kan er geen spijt van hebben, dat bij niet gestudeerd beeft, want hij zal zijn tegenwoordige betrekking uit stekend vervullen. Hij interesseert zich' voor alles wat tot den landbouw behoort, denkt aan alles, doet niets werktuigelijk en beeft er slag van de theorie in toepassing te brengen. Als b.ij maar wat vroolijker was! Men ziet hem zelden lachen en ik moet altijd denken aan je waarnemingen". Langzamerhand werd Gratzer's po sitie tegenenover de buitenwereld ook aangenamer. Men vergat wat hij geweest was, en ontving hem vrien delijk. Nooit verflauwd© zijn ijver, nooit had Elwitz over bem te klagen. Hij nam geen kaart meer in de hand te Amsterdam-Zuid, die met zijn echtge noote zoo heel veel doet voor lectuurver- spreiding zoowel onder zieken als gezon den, verklaarde zich bereid, de kalenders en de boeken, indien het mogelijk is, ook giften voor dit sympathieke doel in ont vangst te nemen. Hij wil er dan voor zorg dragen, dat alles op tijd te Londen komt. Gaarne zou hij zien, dai men op het pak ket even vermeldde: „Voor Londen". Dat vergemakkelijkt de verzendingen. NIET ONGEHUWD NAAR INDIë. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Me- dan (praeses Ds. C. Mak en scriba de heer G. van Wijngaarden) verzoekt mede te deelen, dat hij zich gedrongen gevoelt, ter kennis te brengen, dat hij ten ernstigste waarschuwen moet tegen het naar Indië komen van ongehuwde of althans onver- loofde jongemannen, in het bijzonder in dien zij een werkkring in de cultures aan vaarden. Nu het z.g. trouw-verbod in Deli sinds eenige jaren is opgeheven, kan het nutP'g zijn, dat de verloofde jongeman zich eerst in zijn werk en omgeving oriënteert alvo rens zijn vrouw naar het vreemde land te laten uitkomen. Wie zulke vooruitzichten niet heeft, wordt al te gemakkelijk een prooi der verleiding. Voor jonge kerels, gezond naar lichaam en ziel is veel en mooi werk te doen, die nende krachten heeft Indië noodig. Maar laat er dan ook menschen komen, die zich staande kunnen houden terwille van hun eigen ziel, terwille van hun familie, ter- wille van onze taak aan Indië te verrich ten, terwille van Gods Koninkrijk! GEMENGD NIEUWS. Auto door den trein gegrepen. Op den zeer drukken onbewaakten overweg op den Haastrechtschen dijk, nabij de halte Stolwijkersluis, op de spoorlijn Gouda- Schoonhoven is gisterochtend een perso nenauto door den trein gegrepen. De auto wilde den overweg uit de richting Gouda passeeren, toen uit Schoonhoven een trein naderde, die 8.41 van daar was vertrok ken en te 9.26 uur te Gouda moet aanko men. De heer G. Goudewaagen, die chauf feerde en de heer W. Kromme, beiden uit Gouda, hadden geen signalen gehoord en zagen vlak bij den overweg den trein plot seling op hen aankomen. Een poging om nog te stoppen faalde. De auto werd door den met weinig snelheid rijdenden trein gegrepen, waardoor de voorzijde totaal in elkaar werd gedrukt. Beide inzittenden bekwamen geen letsel. Verzekerd wordt, dat de machinist als gewoonlijk bel- en fluitsignalen heeft ge geven. De trein kwam spoedig tot stil stand en is later met eenige vertraging naar Gouda vertrokken. Voor hen, die met den toestand ter plaatse op de hoogte zijn, is de overweg weinig gevaarlijk; voor passeerende vreemdelingen echter wel, daar huizen het uitzicht op de haan in de richting Schoonhoven belemmeren. Het waarschu wingsbord is geheel verroest en in den kant van den dijk weggezakt, waar het nog een meter boven den grond uitsteekt. „De Nieuwe Zorg". De in den storm nacht van 23 op 24 November 1.1. voor de haven van Dintelsas in het Volkerak ge zonken tjalk „De Nieuwe Zorg", waarbij het geheele gezin van schipper Meyer (va der, moeder en drie kinderen) is omgeko men, is nog steeds niet gelicht. Door de assurantiemaatschappij is geweigerd het vaartuig te lichten, waarom, naar gemeld wordt, vanwege den Rijkswaterstaat het lichtingswerk zou geschieden. Echter, om welke reden is niet bekend, is hiermede nog steeds niet begonnen. Intusschen vormt het gezonken schip, waarvan slechts een deel van den mast hoven het water uitsteekt, een niet gering gevaar voor de verdere scheepvaart, wijl de vaartuigen hierdoor aanmerkelijk ver sperd worden. Lijken aangespoeld. Aan het strand bij Kijkduin is gistermorgen het lijk van een onbekende van ongeveer 35-jarigen leeftijd aangespoeld. Het signalement ver meldt: lengte 7.67 M., zwart haar, blauwe oogen, neus naar links scheef opgegroeid, tanden gaaf, doch van onderkaak scheef en rond gezicht, flinke postuur; tatoeëerin- gen: op rechter bovenarm vrouwenhoofd, onderarm vrouwenfiguur, linkerbovenarm Christusbeeld en linker onderarm met W. 92 G. H. en bezocht nooit een herberg zonder Elwitz. De oude Hendrik was trotsch op bem en de arbeiders eerbiedigden hem. Hij verlangde slechts wat billijk was en hield zich altijd eenigszins op een afstand. Zoo was bet ten tweeden male zo mer geworden, en meer dan ooit ge noot Elwitz van den steun, di© hij van Gratzer had. Hij zelf kon niet al les nagaan, maar hij wist, dat Grat zer's oogen even scherp zagen als de zijne en dezer er onvermoeid en trouw voor zorgde, dat de bevelen van zijn weldoener strikt uitgevoerd werd en. Het was Zaterdagmiddrtijdens den roggeoogst en brandend neet; dik ke wolken pakten zich samen en tegen den avond kon men onweder ver wachten. Tamelijk ver van 't kasteel lagen d© schoven nog op het veld en vlug re den de wagens heen en terug. D© ar beiders werkten in 't zweet huns aan- schijns en keken af en toe bedenkelijk naar de wolken, di© al zwarter en zwarter werden. Reeds rommelde de donder in de verte en toch' moesten er nog eenige wagenvrachten binnen gehaald worden. Weder was een wa gen opgeladen en onrustig keek Grat zer den weg af. Waarom duurde het zoo lang voordat d© andere wagen te rug kwam? Hij bad er al lang kun nen zijn. Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5