CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit 1WEE Bladen. 9^ JAARGANG DINSDAG 4 DECEMBER 1928! NUMMER 2410 courant ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 1 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op bet Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRUS G«won« Advertentien por regel 221/* cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiin - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. V De lijn doorgetrokken. Naast verschillende voorloopige schermutselingen op practisch poli tiek terrein, begint zich ook nu reeds af te teekenen een scherpe strijd op het terrein van de groote grondver- schillen. Wanneer in de Tweede Kamer het groote politiek debat, waarmede de begrotingsbehandeling aanvangt, is afgeloopen, wordt over de aangevoer de grondstellingen van de verschillen de partijen nog nagepraat. Door onze Rotterdammer uit zijn tent gelokt, heeft de heer Roodhuijzen in ,.Het Vaderland" nog eens uiteen gezet, waarom hij een coalitie van de drie rechtsche partijen op. den grondslag van eenheid in de grondbe- lijdenis uit den booze acht. Zooals bekend, was de heer Rood huijzen tegen aanneming van de tweede alinea van art. 4 van het alge meen Program van den Vrijheids bond, dat luidt: „Erkenning van de waarde van het geestelijk en van het godsdienstig leven voor maatschapni.l en staat", omdat hij meende, dat dit in strijd moest komen met de eerste alinea: „Waarborg tegen iedere aan randing van de volledige godsdiensti ge vrijheid". Hij wil den staat losmaken van elke inmenging in godsdienstzaken. „En daarom zoo betoogt hij is voor den liberaal, die de vrijheid wil voor allen, eerste eisch, dat de Re geering, al zal natuurlijk ook de po litiek van hare leden beïnvloed wor den door hun religieuse overtuiging, zich van iedere godsdienstige uit spraak onthoude. Wie over een zoo gemengde bevol king als de onze wil regeeren, en zoo, dat de godsdienstvrijheid voor allen verzekerd zal zijn. moet, als r e 2 e p- ring wel te verstaan, noch re ligieus, noch irreligieus zijn. maar godsdienstloos, het eenige, dat in staat stelt als regeeringsper- soon, dit zij nog eens herhaald, an dersdenkenden recht te doen". Hier is de lijn zuiver doorgetrokken Het is alsof we Thorbeoke hooren in de Kamer, als hij zijn liberale begin selen tegenover Groen van Prinsterer vasthoudt: „Ik ken eerst den Staat, uit zijn eigene insgelijks door God ge geven regels, eer ik derzelver hoogere gronden door alle verschillende in stanties, terug leide tot hetgeen over alles is". Bij beiden het Deïstisch vrijzinnig standpunt: de menschen individuen, waarvan zooveel duizend samengevat op zooveel bunders land. Deze vrijzinnige erkent. dat_ voor hem geen andere bronnen van kennis voor den staat bestaan, dan de natuur met al haar rijkdom en raadselen, de geschiedenis, waarin elk volk zijn plaats vindt, ook het Israëlietische ja ook dat nog waaronder 't Chris tendom ontstond, ook de oorkonde dus naar het eigen woord van een Liberaal voorman waaruit die his torie tot ons spreekt in de geschriften van Oud- en Nieuw Testament, en door de ervaring van den mensch, zoo-, wel in zijn eigen bewustzijn, als het geen het leven in de maatschappij hem aanbiedt. Maar een ordinantie van God, die alles omspant, een regel, door Hem gesteld, waaraan ieder heeft te ge hoorzamen en die alle ordeningen geeft en in stand houdt, daarvan wil hij niets weten. Hier ligt dan ook inderdaad de sriipjdslijn bloot. Zoolang de vrijzinnigen in den Vrij heidsbond deze grondstelling vasthou den. kan aan de mogelijkheid van sa menwerking op principieelen grond- sia? met deze groep, zooals Dr. de Visser veronderstelde, geen sprake zijn. STADSNIEUWS. PAEDAGOGISCH JEUGDCONCERT Voor Leiden iets nieuws en dus: de Foyer van de Gehoorzaal maar half vo!. Gewoon verschijnsel. 't Is moeilijk hier inertie en voorin genomenheid te overwinnen. En later, als een zaal niet goed loopt, vertellen de hoogwijze buitenstaanders, die zelf geen vin verroerden: „Zie, ik heb het wel gezegd. Daar kon niets van komen Dat geldt nu niet uitsluitend voor dit concert, maar voor tal van din gen, die hier op touw worden gezet. Het concert was dus matig bezocht en er waren zeker evenveel volwasse nen als jeugdige muziekbeoefenaren. Maar wij volwassenen mochten ook wel hooren, wat Willem Andriessen te vertellen en te spelen had. Hij weet zoowel door 't eeen als door 't ander zijn gehoor te boeien en zijn in hel deren trant gehouden causerie over de ontwikkeling van het klavier en de klaviermuziek was zeer leerzaam. Een heel kort overzicht van wat hij alzoo mededeelde, moge volgen. Hij begon met te vertellen, dat de oudste klaviermuziek van plm. 1500 dateert. Maar deze werd gespeeld op een clavicorde, niet meer door een kastje, met snaren bespannen, dat men op tafel kon plaatsen en verder had men een soort kleine vleugeltjes, clave-cymbel of Spinet geheeten. De snaren van deze instrumenten werden niet aangeslagen door met vilt bekleede hamertjes, maar door pen nen of dorens. Dit geeft een droog, me taalachtig geluid, Spr. demonstreert dat geluid, door met zijn nagels de snaren van den vleugel aan te tikken. Door den aanslag door middel van met vilt bekleede hamertjes ver krijgt men dien zachten, vollen, wee ken klank, welken spr. vervolgens laat hooren. De eerste klaviermuziek ontstaat in Engeland en daar vormde zich een school, de z.g. Virginalisten, die com poneerden voor het Virginaal, zoo ge noemd. omdat het meestal door meis jes (virgines) werd bespeeld. In Engeland grondde deze muziek op het lied. In Frankrijk was de luit het meest gebruikte instrument en zoo zien we daar de klaviermuziek opkomen uit het luitspel en den dans. In Italië wordt de klaviermuziek voorbereid door het orgel. De invloe den zijn bij de componisten der ver schillende landen in den eersten tijd zeer goed merkbaar. Spr. laat nu hooren „The New Sahoo" van Giles Farnaby, een dei- eerste virginalisten. Hij heeft eenvou dig de melodie van een lied, dat wij kennen als: ..Wie gaat mee, gaat er mee. naar de zee? Houdt het^ roer recht!" met wat trillers en versierin gen omgeven. En zoo deden de virginalisten met allerlei volksliederen. Ten bewijze, hoe hoog het composi torisch talent van onzen Sweelinck reeds boven de virginalisten uitging, speelt de heer Andriessen ook diens bewerking van dezelfde melodie. In de canonische imitaties hoort men hier duidelijk, dat Sweelinck hier de koorcompositie voor oogen stond. In dit verband deelt spr. nog mede, dat de liederen van Valerius eigenlijk, voorzoover het de melodie betreft, veelal van Engelsch origine zijn. Valerius woonde te Veere, dat toen druk handelsverkeer onderhield met Engeland. De Fransehen hielden er van, aller lei dingen, buiten de muziek om, mu zikaal te verklanken. Als voorbeeld geeft spr. ..Le Cou- eou' van Claude Daguin 16941722, en vervolgens „Le Carillon de Cythè- re" van Fr, Couperin. genaamd Le Grand, omdat hij de grootste van heel zijn muzikaal geslacht was. Deze Fransche muziek bekoort door haar fijnheid, haar gratie, haar char me. Diepte bezit zij niet; maar dat was ook de bewuste bedoeling van de Fransche clavecynisten. Zij wilden voor alles de schoonheid. Vervolgens wijdt spr. eenige oogen- blikken aan Bach. Hij wekt zijn jeugdig gehoor op, de zen vooral nauwkeurig te bestudee- ren. Bach is heel moeilijk en de jeugd vindt „er meestal niets aan". Maar dat komt vanzelf, als men hem maar heel nauwgezet oefent. Dan ontdekt men zijn diepte en krijgt men hem lief; want hij was een reus onder de componisten. Eindelijk komt spr. tot Beethoven die onzen modernen vleugel al kende, al was die dan nog niet zoo geperfec tioneerd als thans. Van Beethoven speelde hij de Mond- schein-soriEte. Na de pauze werden verschillen 1e bijzonderheden van Chopin verteld en vooral, hoe hij verschillende genre s van Poolsche volkskunst uit de folk- lorische sfeer in de algemeene muzi kale cultuur heeft gebracht; en ver der, hoe hij het klavier heeft diensr- baar gemaakt heeft aan zijn dichter lijk gemoedsleven. Met Beethoven reeds, was de mu ziek de uiting van het persoonlijk ge moedsleven geworden. Voor Chopin is het klavier het in strument bij uitnemendheid om er op de volkomenste wijze zijn leed en smart aan toe te vertrouwen. Een mooie karakteristiek wordt se- geven van verschillende zijner klavier ger.re's en we hooren een nobele ver tolking van Wals Op. 64.2; Etude Op. 10j5; Mazurka Op. 17.1 en tenslotte 'n schitterende voordracht van de Polo naise Op. 51. De zeer bekwame muziek-paedagoog en uitnemend kunstenaar ontving 'n bloemstuk en veel applaus. MUZIEK IN BIOSCOPEN. De Hooge Raad heeft gisteren ver worpen het cassatieberoep van R. U.. bioscoophouder alhier, die door den kantonrechter was veroordeeld tot 1 boete wegens overtreding van art. 4 der Zondagswet op den len Paasch- dag 1928. Voor de muziek hadden B. en W. geen toestemming gegeven; de bios coophouder was echter van meening, dat hij zich alleen aan de bepalingen van de bioscoopwet te houden had. De Hooge Raad heeft hiermede be slist, dat het bioscoopbedrijf, evenals andere openbare vermakelijkheden, onderworpen is aan de bepalingen van de Zondagswet. STADSLIJN TRAM. Wij ontvingen het eerste wijzigings blad van de dienstregeling der N. Z. H. T. M., waarin vermeld de gewijzig de regeling voor de stadslijn. De voornaamste wijziging daarin is, dat, óp werkdagen te beginnen, met de tram van 7.45 van Hooge Rijndijk en met de tram van 7.50 van Endegeest om de andere tram deze doorloopen tot het eindpunt van de geheele lijn. Met deze trams behoeft men dus niet meer over te stappen bij den overweg Rijnsburgerweg. SINT NICOLAAS. Op uitnoodiging van de buurtver- eeniging „Eensgezindheid", zal van avond te ongeveer 7 uur St. Nicolaas een rondrit maken door de straten van de stadswijk, waar evengenoemde vcreeniging resideert. De groote kindervriend stelt zich voor alle kinderen van leden van de voreeniging te tracteeren. Ze mogen dus wel zoreen thuis te zijn om het hooge bezoek waardig te kunnen ontvangen en van zijn welda digheid te kunnen meedeelen. Hedenmiddag om half twee bracht St. Nicolaas aan het oude en Nieuwe Ziekenhuis en de gestichten Endegeest en Voorgeest als alle jaren met zijn zwarten Piet om aan de pa- tienten cadeautjes uit te reiken. SCHOENMAKERSCURSUS. Gisteravond opende de schoenma kerspatroons vereeniging „Nieuw Le ven". onderafdeeling van den Ned. Bond van schoenmakers-patroons- vereenigingen, haar 2de wintercursus in een der lokalen van de voormalige Gemeenteschool aan de Mare. De cursus wordt gegeven ter oplei ding voor Diploma A. Onder Rijkstoezicht gediplomeerd schoenhersteller. De leiding voor dezen cursus is op gedragen aan den heer I. de Mo'» maat-schoenpiaker alhier. De leider opende den cursus met 'n overzicht van de practische en theore tische lessen voor dezen cursus, die noodig zijn om aan de examenelschen te voldoen. Het diploma is niet zoo gemakkelijk te verkrijgen. Echter de lessen ge trouw en met ijver te volgen, geeft de meeste kans van slagen. Hiermede was de cursus geopend en werd met de lessen een aanvang gemaakt. ONTEIGENING TEN BEHOEVE GEREF. SCHOOT. HOOGT.,ANDSCHE KERKGRACHT. Bij de Tweede Kamer is een ont werp tot onteigening ingediend noo dig voor het stichten van een gymna stieklokaal als uitbreiding van het aan de Hooglandsehe Kerkgraeht ge legen schoolgebouw der vereeniging tot oprichting in instandhouding van scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs op Geref. grondslag alsmede voor uitbreiding van de kaas markt alhier. DE ALMANAK VAN HET L. S. C. De almanak van het Leidsch Stu dentencorps voor het jaar 1929, do 115de jaargang, is heden bij de uitge versfirma Van Doesburgh in de ge bruikelijke blauwlinnen band ver schenen. t De nieuwe almanak is ditmaal niet door de almanakredactie ouder ge woonte rondgereden, wegens het over lijden van ren der leden van het Leidsch Studentencorps. tengevolge waarvan alle feestelijkheden zijn af gelast. De almanak wint het van zijn voor ganger wat den omvang betreft, bet- Ten voor een niet gering deel het ge volg is van de grootere volledigheid van de naamlijst der studenten. Uit de opgave der studenten blijkt, dat het aantal hunner aan de Leid- sche universiteit 2531 bedraagt, van wie 596 corpsleden, 647 vrouwelijke studenten en 1288 niet-corpsleden. De almanak, die met tal van teeke- nlngen is verlucht, opent met het por tret van den rector-magnificus der Leidsche Universiteit, Prof. Van Ey- singa, en bevat voorts portretten van wijlen Baron Sweerts de Landas Wy- borgh, curator der Universiteit, waar bij de tegenwoordige curator, Mr. Limburg, een in memoriam heeft ge schreven, van wijlen Prof. Oort, wijlen Prof. Lorentz, wijlen Prof. Vürtheim en wijlen Prof. Van der Vlugt, waarbij resp. Prof. Wensinck, Dr. Crommelin, Prof. Huizinga en Prof. Van Vollen hoven een biografie hebben geschre ven. De almanak bevat voorts een vol ledige opgave van de namen en de adressen van curatoren en hoogleera ren met hunne spreekuren, corps- en faculteisverslagen, alsmede de ver slagen van de meeste studentenvere nigingen en een opgave der te Leiden bestaande studentencorporaties en hare besturen. Voorts is een groot deel van den al manak gewijd aan „Mengelwerk": Proza, poëzie en mixed pickles. Het geheel ziet er welverzorgd uit. ITALIAANSCHE BELANGSTELLING Naar wij vernemen, is de Italiaan- sche gezant voornemens, hedenavond de uitvoering van het „Requiem" van Verdi door de Mij. ter Bevordering van de Toonkunst in de Stadsgehoor zaal bij te wonen. GEVONDEN VOORWERPEN. Portemonnaie met inhoud, medaille in etui, gladde gouden ring, huissleu tels, handschoenen, blauwe muts, kin- derparapluie, gabardine regenjas, al- pacca beursje met inhoud, dames- taschje met inhoud, kindertaschje m. inhoud, R. K. gebedenboekje, para- pluie, damestaschje, inh. eenig bank papier (achtergebleven in een winkel) mantelceintuur, R. K. medaille, zijden shawl, pakje, inh. zwart kinderbroek je, zwarte sok, gouden schakelbroche, rijwielbelastlngplaatje in etui, rijwiel- belastingplaatje van A. v. d. Blom, fluweelen reticule, grijze jongensre genjas, gekocht bij de fa. Dijckhoff te 's Gravenhage, 5-rittenboekje Den HaagLeiden, schooltasch, inh. tijd schriften. paarse muts, wit bontje, eiectrisch lampje, zilveren armband, zilverbon van 2.50, gouden .collier, gevonden in 't Acad. Ziekenhuis, dou blé horlogeketting, meetsleutel, tasch, inh. een taalboekje van M. Ciggaar, hoed, gemerkt J. v. R., vijl, notitie boekje, paar nieuwe grijze kinderhand schoenen, pet, gymnastiekschoen, mondorgel, cano, zweep, steeksleutel, portretbroche, damestasch, met zil veren beugel, rand met glas van een dameshorloge, bril in etui, strook blauwe stof, jongenspet, tinnen beker, nagelvijltje, zwart zijden tasch je, inh. een luisterhoorn, algebraboek van J. A. Buys, ledige kist, roode muts, hon denhalsband, passer, drinkflesch in zeildoek, honden. Gevonden in de electrische tram (stadslijn): damesparapluie. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten politiebureele alhier eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur nam. DIEFSTAL. In den nacht van Vrijdag op Zater dag j.l. is van een schuit, liggende in de Heerengracht, ten nadeele van de fa. W. (Nationaal Veem) een tiental dekens ontvreemd, Gisternacht heeft de politie in vier huizen huiszoekingen gedaan en in 3 daarvan zijn dekens in beslag geno men. In verband hiermede is als verdacht van diefstal aangehouden M. E., koop man alhier. Hij is ter beschikking van de jus titie gesteld. Bij de politie alhier is een hee renrijwiel te bevragen, dat onbeheerd stond voor een perceel in de Lange- straat. BINNENLAND. HOFBERICHTEN. TI. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana woonden Zondagochtend den jeugddienst in de Willemskerk bij, onder gehoor van dr. Den Hertog. In de Kloosterkerk was H. M. de Koningin-Moeder Zondagochtend on der gehoor van dr. Callenbach, pre dikant te Rotterdam. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De IlGoge Raad neemt een eindbe slissing inzake de onderworpenheid van de bioscopen aan de Zondagswet. Met ingang van 1 Juli a.s. zal ir. Kalft, lid van de directie van de Ne- derlandsche Spoorwegen, als zoodanig aitreden. Minister De Geer heeft de vragen beantwoord van den heer Lingbeek in zake de technische salarisherziening van de burgerlijke rijksambtenaren. De trawler IJM 325 vergaan; de be manning gered. Men maakt zich zeer ongerust over het lot van den trawler „Amplitudo" IJM 53. Buitenland. Ook de derde zoon van koning George keert naar Londen terug. Verklaringen van Chamberlain over de Rijnlandontruiming. Vliegramp bij Rio de Janeiro. Nieuwe dijkdoorbraak in België. NAMENS MIJZELF. De Telegraaf bevatte gisteravond het volgende eigenaardig bericht: Naar aanleiding van de mededee- ling, voorkomende in „De Telegraaf" van 1 December, verzoekt de heer J. C. Schroder, sinds 1 Mei 1923 niet meer als hoofdredacteur aan ons blad verbonden, opneming van het volgen de: „dat de bedoelde démarche buiten de voorkennis der directie heeft plaats gehad is juist; „dat mr. Israels en ik de bevoegd heid misten, „namens haar" op te tre den, is dus ook juist. Hierbij zij aange- teekend dat wij niet namens haar op traden doch ik, met mr. Israëls als adviseur, optrad namens mijzelf. „dat de directie nimmer van deze démarche is in kennis gesteld omdat het onderhoud met den heer Vliegen slechts van informatorischen aard is geweest en geen enkele wijziging in de houding van „De Telegraaf" teweeg bracht". HET VUIL NAAR DEN OVEN OF NAAR DEN AKKER? De directeur der N.V. Maatschappij voor ontginning van Woeste Gronden met toepassing van Stedelijke Afval stoffen „Myvo", zegt in een adres aan den Haagschen Gemeenteraad, dat de „Myvo" 14 Nov. 1928 aan B. en W. een aanbieding heeft gedaan voor afne ming van. het gedeelte der afvalstoffen der gemeente, dat reeds verscheiden jaren door eenzelfden persoon of fir ma per schip wordt afgevoerd en dat, over 1929 nog niet aan derden voor vervoer is toegewezen, en verzoekt dit gedeelte voor 1929 en, zoo mogelijk, voor eenige jaren aan haar af te staan voor het in cultuur brengen barer ter reinen in Leimuiden aan de Ringvaart Zij doet bij een afneming van ten minste 100.000 M3. de volgende aan bieding: le. bij vervoer der afvalstoffen van at de Laakhaven, betaalt de gemeente t 1.10 per M3., 2e. bij vervoer© van af de Gemeente- aschstaal, betaalt zij f 1.20 per M3. Bij een afneming van minder dan 100.000 M3. worden deze prijzen eenigszins gewijzigd. Nevens deze aanbieding, 14 Nov. aan B. en W. gedaan doet ze voor de afneming van alle afvalstoffen over 1929 nog de volgende aanbieding: le. Bij vervoer der afvalstoffen van af de Laakhaven betaalt de gemeente f 325.500 per jaar, en 2e. bij vervoer van af de Gemeente- aschstaal betaalt zij f 356.500 per jaar. Deze prijsopgaven zijn gebaseerd op vrijdom van haven- en bruggelden in de gemeente 's-Gravenhage met stor ting der afvalstoffen door personeel der gemeente in de schepen der Mij. Bij vervoer van af de Laakhaven zal de „Myvo" schepen gebruiken van ten minste 180 ton en hij vervoer van af de Aschstaal ter grootte van ten minste 60 ton. De geladen schepen worden be hoorlijk afgedekt, zoodat de inhoud aan het gezicht is onttrokken. De arbeidsvoorwaarden van haar personeel stelt ze vast, in overleg met ck vakorganisaties der betrokkenen. Bij een gunstige beschikking is zij reeds tegen 1 Januari gereed om met de afneming der afvalstoffen aan te vangen. Zij verzoekt dan ook haar op voor- meldo voorwaarden af te staan alle of een gedeelte der stedelijke afvalstof fen der gemeente voor ontginning der genoemde gronden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1