- Cadeaux van blijvende waarde, H. M. PIERROT, harkte Zenuwen Gemeentelijke Aankondigingen AfSLUXTING SPANJAARDSBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in verband met het verrichten van herstellingswerken aan de Spanjaards- brug, die brug vanaf 3 December a.s. tüt nadere aankondiging voor alle verkeer zal zijn afgesloten, zullende in het verkeer voor voetgangers en wielrijders worden voorzien door mid del van een pontje. Leiden 1 December 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. UIT DE OMGEVING. RIJNSBURG. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heer C. D. v. d. Vijver. De vergadering wordt door den voorzit ter geopend met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgele zen en ongewijzigd vastgesteld. De notulen van de vergaderingen, waarin de gemeen- tebegrooting is behandeld, worden aange houden. Ingekomen stukken: Processen-verbaal van het Centraal Ve rificatie Bureau te 's-Gravenhage van kas opname bij den gemeenteontvanger en bij de gemeentebedrijven, waarbij alles in or de is bevonden. Schrijven van het bestuur der Chr. H. B. S. houdende verzoek om een vrijwil lige bijdrage ad ƒ324.08, wegens 5 leerlin gen uit deze gemeente, die in 192S ge noemde school bezochten. B. en W. stellen voor, op dit verzoek gunstig te beschikken, waartoe z.h.st. be sloten wordt. Schrijven van Ged. Staten, waarbij deze berichten geen bezwaar te hebben dat de door de gemeente aangekochte perceelen grond worden ingebracht in een daartoe in te stellen grondbedrijf, mits dit onder worpen wordt aan de controle van het Ve rificatiebureau te 's-Hage. Verzoek van den gemeenteraad te Arne- muiden, om adhaesie te willen betuigen aan een adres door genoemde gemeente raad, gericht aan den Min. van O, K. en W., betreffende terugvordering van school gelden, afgetrokken ex art. 104 der L.O.- wet. F. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, waart )e z.h.st. wordt besloten. B. en W. stellen vervolgens voor, waar de Raad reeds in beginsel besloot tot in stelling van een grondbedrijf, thans de finitief daartoe te besluiten. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangeno men. In verband met vorenstaand besluit stellen B. en W. voor, een verordening op het grondbedrijf en een verordening op het Beheer daarvan vast te stellen. De voorzitter leest beide concept-veror deningen artikelsgewijze voor. Eenige vragen, die de heer Kralt na de voorlezing stelt, worden door den voorzit ter beantwoord, waarna beide verordenin gen worden vastgesteld. Overgegaan moet worden tot een com missie voor het grondbedrijf, bestaande uit drie leden, waarvan de voorzitter door B. en W. wordt aangewezen. Door B. en W. worden de volgende dubbeltallen aan bevolen: 1. H. G. Jonker en K. van Delft, 2. T. Kralt en W. L. v. d. Gugten. Met meerderheid van stemmen worden geko zen de heeren H. G. Jonker en T. Kralt, welke beiden de benoeming aannemen. B. en W. stellen vervolgens voor voor- loopige vaststelling van het bouwplan op den Buitenweg. Op verzoek van den voor zitter geeft vooraf wethouder S. Schone- veld een toelichting op deze plannen. Wethouder Schoneveld deelt mede, dat B. en W. in opdracht van den Raad een voorloopig bouwplan hebben doen opstel len, waarin zij bij den heer J. van 1 ter-ion zeer billijk zijn geslaagd. Gedacht is aan den bouw van 4 zelfstandige perceelen langs den Buitenweg, waarvan drie een frontbreedte van 10 M. en één een breed te van 14 Meter kan hebben. Omdat wel licht sommige menschen dubbelhuizen willen bouwen, is verder een plan ge maakt, waarbij 10 perceelen geschikt voor twee huizen, ter grootte van 15 M. bij 45 50 zijn geprojecteerd. Bij de plannen zijn B. en W. niet uit gegaan van de gedachte, dat het met bouwen ineens storm zal loopen, terwijl er ook nog geen eenstemmigheid is om trent den loop van de aan te leggen straat. Deze kan in drie verschillende richtingen worden gelegd. De plannen zijn daarom nog niet volledig, maar B. en W. meenen met wat thans ter sprake wordt gebracht, voorloopig te kunnen volstaan. Volgens deze plannen kunnen dus voor loopig 24 perceelen worden gebouwd. Een straat is geprojecteerd van den Buiten weg naar het Hofje, welke een breedte van 6 M. zal krijgen en welke een rioleering zal krijgen waarbij het water naar twee kanten kan worden afgevoerd. De kosten voor deze straat met de rio leering bedragen ƒ7080.96. De Buitenweg, die verbreed zal moeten vtorden tot 6 8 M., zal eveneens voor zien moeten worden van een rioleering. Deze rioleering kan uitloopen naar het kanaal, maar ook naar de Vliet. Het eer ste is het voordeeligste, maar het andere heeft het voordeel, dat andere straten van de rioleering kunnen profiteeren. Het eer ste plan, met inbegrip van rioleering en bestrating kost ƒ2235.80, het tweede kost ƒ3131.80. Voor verkoop, na aftrek van straten blijft over 8630 M2, waarvan 8030 M2 aan de Noordzijde en 600 M2 aan- de Zuidzijde. De prijs voor den bouwgrond zal dan worden 2.85 2.90 per M2. Het door B. en W. voorgestelde voorloo- pige bouwplan wordt z.h.st. goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. wordt z.h.st. besloten tot wijziging van de gemeen- tebegrooting dienst 1928, wegens af- en overschrijvingen De chef-fitter van het gas- en waterlei dingbedrijf, de heer Nije.nhuis, heeft thans tijdelijk een jaar als zoodanig» dienst ge daan, waarom B. en W. voorstellen hem thans definitief te benoemen, daar tot dusver gebleken is,dat hij berekend is voor zijn taak. B. en W. stellen voor. hem met ingang van 1 December a.s. vast aan te stellen op een jaarwedde van ƒ2800. B. en W. stellen voor de door den ge meenteontvanger gestelde zekerheid te wijzigen en terug te brengen op 6000, welk bedrag, door de overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten getroffen, als voldoende is te beschouwen. De heer Kralt vraagt naar den aard der vereisch- te zekerheid, waarop de voorzitter ant woordt. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aange nomen. Aan het einde der agenda gekomen zijn de, deelt de voorzitter mede, dat een schrij ven is ingekomen van den heer K. Zand bergen Nzn., waarin deze mededeelt, ont slag te nemen als lid van den Raad. De heer Zandbergen dankt in dit schrijven den voorzitter voor de aangename samen werking, en uit de hoop, dat Gods on misbare zegen verder op den arbeid van den Raad mag blijven rusten, tot heil van de gemeente, die hem lief is. De voorzitter kan begrijpen, dat de heer Zandbergen op zijn .vergevorderden leef tijd tot dit besluit is gekomen en spr. grijpt deze gelegenheid aan, naar hij meent mede namens alle leden, den heer Zandbergen te danken, voor al hetgeen door hem als raadslid is verricht. Spr. hoopt verder, dat de heer Zandber gen nog lang van zijn welverdiende rust mag genieten en nog lang belang mag stellen in de gemeente en haar ingezete nen. De woorden van den voorzitter wor den met applaus begroet. Rondvraag. Dr. Jonker vraagt verbetering van den weg aan de Vliet, waar een stoep voor het hui3 van den heer C. van Delft, voor al voor autorijders zeer gevaarlijk is, bij den heer C. van Egmond aan het Rapen burg en bij den heer C. Kort aan de Vliet. De heer v. d. Gugten wijst er op, dat vlak bij een der aangeduide punten een der vleugels van de Kerkstraatbrug erg lastig ligt. De voorzitter antwoordt, dat de bedoel de gebreken reeds de aandacht van B. en W. hebben getrokken en er plannen be staan voor herbestrating van de Vliet van Rapenburg tot Bakkersbrug. Zoo mogelijk zullen zij verbetering niet geheel en al op deze plannen laten wachten. Dr. Jonker vraagt voorts, hoe het zit met het nieuwe torenuurwerk. Hierop ant woordt de voorzitter, dat de werkzaamhe den vertraagd zijn, maar dat 1 Jan. het uurwerk gereed kan zijn, en uiterlijk 15 Januari gesteld. De heer Knijff vraagt verbreeding aan de bocht in den Noordwijkerweg, even over de brug. Weth. Schoneveld vreest dat daarmede belangrijke uitgaven gemoeid zullen zijn en hij vraagt zich af, of deze hier wel zijn gewettigd, omdat het meer een belang geldt van het doorgaand verkeer, dan een eigenlijk gemeentebelang. In ieder geval echter zeggen B. en W. een onderzoek toe. De heer Knijff vraagt voorts verbete ring van den Katwijkerweg, waar een ge deelte door het water is weggeslagen, wat voor het verkeer gevaar kan opleveren. Ook hierin wordt een onderzoek toege zegd. De heer Kralt verzoekt B. en W. zoo mogelijk maatregelen te treffen, opdat de Brouwerstraat gerioleerd wordt. De Herv. Gem. wil nu een ruime rioleering leggen, maar te verwachten is, dat de overige be woners daartoe maar niet zonder meer bereid zijn. In ieder geval acht spr. het gewenscht dat deze kwestie eens ernstig onder de oogen gezien wordt, omdat deze straat nu bijna volgebouwd is en riolee ring toch niet uit kan blijven. B. en W. zullen met hetgesprokene rekening hou den. De heer T. Kralt deelt mede, dat z.i. de schoolgeldregeling niet deugt, met name, dat daarin teveel progressie is, en hij ver zoekt B. en W. zoo mogelijk reeds in de volgende vergadering met voorstellen voor een herziening te komen, opdat deze reeds 1 Mei a.s. in werking zal kunnen treden. Dit laatste kan de voorzitter niet toezeggen, maar wel zullen B. en W. hun aandacht aan de verordening wijden. De heer Kralt vreest, dat bij de vaststel ling van het vermenigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting is uitgegaan van een te hooge raming in toeneming van het zuiver inkomen. Weth. Schoneveld zet uiteen, dat wat behandeld is, nog maar een raming van het belastbaar inkomen is, maar dat de vatststelling van het vermenigvuldigings cijfer eerst later aan de orde komt. De heer J. den Haan- vraagt strengere toepassing van de verordening op de maxi mumsnelheid, vooral in de kom der ge meente. Uit de besprekingen blijkt, dat over het algemeen veel te hard gereden wordt, maar dat het dikwijls moeilijk is, over treders te bekeuren. Het denkbeeld wordt geopperd, proces-verbaal op te laten ma ken, wegens het in gevaar brengen van het verkeer, waartoe zonder twijfel alle aanleiding is. Strenge maatregelen wor den tegen dit euvel toegezegd. Hierna gaat de Raad in geheime zitting. Bloemenhandel. Het eenige artikel dat hier wordt aan geboden, de Chrysanten, raken ten einde. Ook de kwaliteit kunnen we moeilijk nog lste soort noemen. De prijzen voor bos- chrysanten varieeren van 0.18 tot 0.39, voor eenbloemige van 0.09 tot 0.15. Verschillende kweekers brachten vorige week de tulpen Due van Thol scarlet in de kasten. Volgende week kunnen we hiervan reeds een flinke aanvoer ver wachten. RECLAME. herinneren lang Horlogemaker, Maarsmanssteeg 7-14-21, Telef. 630 - 1293. aan hun gever, koopt daarom iets practisch bij Uurwerken, Byouterieën, Luxe Artikelen. Lederwaren, Reisartikelen, Damestasschen. Tafel-, Thee-, Ont bijt-, Drinkserviezen Glas, Kristal. BOSKOOP. Gemeenteraad. De op Donderdagavond gehouden open bare vergadering van den gemeenteraad muntte uit door haar breedsprakigheid. De beslissing van Ged. Staten op het beroepschrift van het R.K. Par.#»Kerkbe stuur, inzake het niet verleenen van gel den ex. art. 72 der L.O.-wet ten behoeve van de R.K. School door den Gemeente raad, gaf den heer Brand (R.K.) de gele genheid om den heer Nijhof te verzoeken de indertijd door hem gebezigde woorden van „misbruik maken van de wet" terug te nemen, welke zinsnede toen zelfs door den voorzitter is onderstreept. De voorzitter bleef bij zijn meening, dat de tegenwoordige interpretatie der wet niet is in den geest van den wetgever. De heer Nijhof (C.H.) sloot zich bij deze opvatting aan. Vervolgens is een heele tijd volgepraat over de demping van een gedeelte water door den heer C. Guldemond aan het ein de van de Biezen, hetgeen volgens som mige raadsleden de Biezenverbreeding met het oog op de medewerking van de bewoners daar, in gevaar zou brengen. Aangedrongen werd op nog eens een sampnspreking met belanghebbenden. Het voorstel van den heer Boekraad (R.- K.) om Burgemeester en Wethouders uit te noodigen met voorstellen te komen tot instelling van een bedrijvencommissie, werd verworpen. Verder werd, ook pas weer na heel wat gepraat, besloten tot aanstelling van een boventallige leerkracht. De heer Mesman (A.R.) oefende daarbij nogal wat critiek uit op de houding van den Burgemeester, welke als minderheid van het college van Burgemeester en Wethouders een andere meening met betrekking tot dit onder werp had. Besloten werd om den heer P. du Buy, arts te Boskoop te belasten met de waar neming van de armenpraktijk, in de plaats van wijlen Dr. van der Tak. Onder dank werd aanvaard een ge brandschilderd raam ten behoeve van het nieuwe Gemeentehuis van de Directie der Nationale Bankvereeniging. Afwijzend werd beschikt op een adres van den Nederlandschen Bond van Perso neel in Overheidsdienst, houdende verzoek geen verhaal van pensioenspremie meer op het gemeente-peréoneel toe te passen, en op het adres van de Besturen van de Bewaarscholen in deze gemeente houden de verzoek de subsidie per leerling te verhoogen. Vastgesteld werd een nieuwe verorde ning op het Beheer der Gemeente-bedrij ven. In beginsel werd besloten tot de instel ling van een grond- en woningbedrijf. Eveneens werd besloten tot het aangaan van een geldleening ad 140.000, met de Julius Oppenheim Bank te Groningen. Goedgekeurd werd, dat de verhardingen enz. in de Julianastraat uit te voeren, ge bracht worden ten laste van het gemeen telijk bouwterrein aan de Zuidkade. Aan den heer J. Jongejan'werd op zijn verzoek na een diensttijd van 25 jaren, eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De voorzitter sprak eenige waardeerende woorden voor hetgeen hij in deze functie heeft verricht. Ten slotte werd aan de Bouwvereeni- ging „Onze Woning" een voorschot ver leend van ten hoogste 1692 voor den bouw van 6 dubbele schuurtjes. De „Diana" vlot. Men meldt uit Ter schelling: Het gestrande stoomschip „Diana" is gisteravond omtrent tien uur vlot geko men, nadat de zandzuiger „Hornrif" een gedeelte van het zand onder het vaartuig had weggezogen. Het schip ligt thans voor de kust om zeeklaar te worden gemaakt. RECLAME. GEMENGD NIEUWS. Jacht op een kippendief. Toen de re chercheur Steenbergen te Deventer gister morgen op de Kippenmarkt aldaar zeke ren van kippendiefstal verdachten B. uit Apeldoorn wilde arresteeren, wierp de dief hem zijn fiets voor de voeten en vluchtte in de richting van de Welle, weldra ach tervolgd door den rechercheur. Na som matie om halt te houden, loste de politie man enkele schoten in de lucht, waarop B. in een logement aan de Brink ver dween, waar hij werd gearresteerd. Geboeid is hij daarna overgebracht naar het politiebureau. Een aantal der gestolen kippen is op de markt in beslag geno men. Schip gestrand. Het Duitsche stoom schip „Naval" op weg van Koningsbergen naar Rotterdam, is gisternacht ter hoog te van 's-Gravenzande gestrand. Het schip zit dwars op het strand. Met L. Smit Co. Intern. Sleepdienst is gecontracteerd voor het bergen van schip en lading. De bergingswerkzaamheden zullen in combinatie met W. A. van der Tak's Ber gingsbedrijf worden uitgevoerd. Flesch aangespoeld. Men meldt uit Terschelling: Donderdagmiddag is alhier een flesch aangespoeld, afkomstig van een onbekend schip. Zij bevatte de volgende, in het En- gelsch gestelde mededeeling: „Wij zijn in nood voor de kust van Terschelling". De reddingsboot „Brandaris" is onmid dellijk na ontvangst van dit bericht uit gevaren, doch moest, na de geheele kust van het eiland te heben afgezocht, onver- richterzake terug keeren. INGEZONDEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) JEUGDCONCERTEN. Eenigeen tijd geleden heeft zich te Leiden gevormd een Comité-Jeugd- concert, dat eerst thans zich bekend maakt, teneinde niet het welslagen in gevaar te brengen van den Paedagogi- sehen Kamermuziekavond onder lei ding van xVIej. Van der Harst c.s. (22 Nov.) en het Paedagogisch Jeugdcon- cert van den Leidschen Kunstkring (1 Dec.). Dit comité stelt zich ten doel con certen te organiseeren, met name or kestconcerten, waar de muziek zal worden voorafgegaan door een inlei dend woord. Zoowel de door velen gevoelde behoef te aan 'n bter begrijpen van orkest werken in het bijzonder, alsook de zeer aangename ervaringen, die men elders heeft opgedaan (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Nij megen), hebben aanleiding gegeven tot het oprichten van een comité. Het heeft zich in verbinding gesteld met de Haarlemsche Orkestvereeni- ging (H. O. V.) en den heer Hendrik Andriessen, leeraar aan het Conser vatorium te Amsterdam, en beiden werden bereid gevonden, een concert, als door bet comité bedoeld, te geven. Het comié is ervan overtuigd, dat deze bereidverklaring zijn pogingen ten zeerste zal begunstigen. Genoemd orkest, waarvan onlangs werd gezegd, dat bet verkeerde in een periode van „ongemeenen artistieken opbloei", beeft ook verscheidene ma len in Haarlem dergelijke concerten gegeven en Hendrik Andriessen, die van tijd tot tijd woorden ter verkla ring en uitlegging zal spreken, is in het bijzonder een kenner van de leer der instrumenten en van de analyse. Hij stelt zich voor, het doel en ka rakter der verschillende instrumenten uit te leggen en in breede trekken de orkestwerken te bespreken, die daar na zullen worden uitgevoerd. Aldus zal het doel van het concert op de doeltreffendste wijze worden be naderd en zullen de orkestcomposities den hoorders veel nader worden ge bracht. Wie moeten nu deze hoorders zijn? In de eerste plaats de jeugd. Het comité zal zich daarom wen den tot de inrichtingen van onderwijs te dezer stede, tot de studentencorpo raties, e.d. Maar daarnaast is het in overtalrij- ke gevallen gebleken, dat ook zij en vooral zij die zich niet meer tot de jeugd rekenen te behooren, met groo- te belangstelling een concert van zulk een uitnemend ontwikkelende betee- kenis zullen bijwonen. Voorzoover plaatsen beschikbaar zijn, zullen deze hun gaarne ter be schikking worden gesteld. Ieder is van harte welkom. Ook zullen de geregelde concertbe zoekers er geen bezwaar in zien, dat de concerten begrijpelijk zullen wor den gemaakt voor de jeugd, want bij de meesten onzer gaat de kennis van instrumenten en het inzicht in den bouw der orkestcomposities niet veel dieper dan bij hen, van wie dit weten uiteraard niet kan worden on dersteld. Het eerste als boven omschreven concert zal worden gegeven op 28 Ja nuari 1929 in de groote zaal der Stads gehoorzaal, des avonds te half acht uur. De aangegeven groepen jongeren zullen langs den voor hen bestemden weg worden bereikt, de anderen kun nen van hun belangstelling getuigen door inteekening op een lijst, die bij de Firma Eggers van 3 December af gereed ligt. Teneinde ieder zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen te'komen, is de toegangsprijs gesteld op 0,50. de rechten en het programma inbegre pen. Het Comité voornoemd, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, eere-voorzitter; C. Th. Driessen, voor zitter Maatschappij ter Bevordering der Toonkunst, afd. Leiden, voorzitter Mej. H. W. van de Sande Bakhuyzen, bibliothecaresse der Maatschappij voor Toonkunst; Mej. H. van der Harst directrice der Muziekschool; Prof. Dr. L. van Itallie, Hoogleeraar aan de Universiteit; Dr. W. P. Jorissen, cu rator aan het Gymnasium; Mr. H. A. Sypkens, secretaris v. d. Cie v. Toe zicht M. O.; J. P. Duyverman, Jan v. Goyenkade 43, secretaris, die op uit sluitend schriftelijke aanvraag gaar ne nadere inlichtingen verstrekt. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door van der Graaf en Co. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: J. S. I. van Rijn, handelende onder den firmanaam W. A. van Rijn, Ma chinale Houtbewerking te Zoeterwou- de, Hooge Rijndijk 77. Rechter-comm. Mr. G. Scholten, curator Mr. M. B. Vos te Leiden. G. Glasbergen, arbeider, te Rijns burg, Spinozalaan 6. Rechter-comm. Mr. H. W. E. Klomp, curator Mr. L. H. Rambonnet te Leiden. W. Meijer-Cluwen, ingenieur, wo nende te Veur, Damlaan 49 G. Rechter comm. Mr. J. H. van Laer, curator Mr. G. W. Bannier. ACADEMIE -NIEUWS. Geslaagd voor het candidaatsexamen klass. letteren, de heer F. B. J. Kui per. te Den Haag (cum laude). Geslaagd voor het candidaatsexamen kunstgeschiedenis, de heer W. R. Juynboll te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen vrije studie, de heer J. C. M. Sweens te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde, de dames M. Mulder te Westwoud (N. H.) en J. J. de Does te Oegstgeest en de heer M. Hommes te Den Haag. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 30 Nov. De Eendracht. Bloemkool 1025, andijvie 24, sla 2 5, peen 1012, selderij 12, pieter selie 1'2, roode kool 814, savoye kool 711, groene kool 25, prei 25, alles per 100 stuks. Spruiten 1016. witlof 2023, uien 9—11, boerenkool 23, waspeen 1016, kroten 45, id. gek. 79, alles per 100 Kg. LEIDEN, 1 Dec. Botermarkt. Aan gevoerd 69/8, 11/16 vaten, wegende 1795 Kg. Prijzen: prima fabrieksboter 2.35, prima boerenboter 2.25'2.30, per Kg. Handel goed. LEIDEN, 1 Dec. Eierenveiling. Aan gevoerd 3375 stuks. Prijs: kippen eieren 9.5010.50, kuikeneieren 8.10 9.40, per 100 stuks. LEIDEN, 26 Nov. tot 1 Dec. Turf markt. Geen aanvoer. Prijs: 910 per 1CO0 stuks. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen v. 1 December, medege deeld door het Kon. Ned. Meteor >i >- gisch Instituut te De Bildt. H. B. 775.3 te Valencia. L. B. 749.1 te Vardö. Verw. tot den avond van 2 Dec.: Matige, tijdelijk toenemende meest N. W. wind, betrokken tot gedeeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk nog eenige regen. Weinig verandering in tempe ratuur. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur la aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 770. luchttemperatuur. Hedenmiddag 12 uur: 10.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS EA. Zaterdag 1 Dec.: 4.15 nam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3