CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9de JAARGANG ZATERDAG 1 DECEMBER 1928 NUMMER 2408 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden wanr agenten gevestigd lijn Per kwartaal. i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau; Hooigracht 35 - Leiden —Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per tegel 227> cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad* 40 cents V Onbehoorlijk dreigement. Onder dit hoofd vestigt de A. R. „Rotterdammer" de aandacht op een voorval te Woerden, dat ook hier aan dacht verdient. In Woerden is tegen de waarschu wing van de rechterzijde van den Ge meenteraad in toch een bijzondere neutrale Hoogere Burgerschool ge sticht. Ter rechterzijde meende men, dat in het orthodoxe Woerden aan zoo'n school geen behoefte was en dat de ouders, die openbaar Middelbaar On derwijs wenschen, gebruik konden maken van de scholen te Gouda en Utrecht. Nu deze school er eenmaal is, wordt om steun aangeklopt. B. en W. hebben op de begrooting een post van 600 gebracht, ten einde daaruit te subsidieeren naar den maat staf van 25 per leerling van ouders, wier inkomen.beneden de 3000 blijft. Men kan over dit bedrag verschil van gevoelen hebben, ook wij meenen. dat 25 per leerling een inderdaad laag bedrag is, maar daarover valt dan te praten. Wat gebeurt echter in Woerden? Daar is niet alleen een neutrale bij zondere H. B. S., maar ook het Cen traal Magezijn van militaire Kleeding en uitrusting, aan het hoofd waarvan staat de Majoor der Militaire Admini stratie H. Eggink. Deze heeft onder zich een 50 120 losse werklieden. Dat beteekent voor een stadje van den omvang als Woer den dus, dat een belangrijk deel van de bevolking e^n stuk brood verdient. Wat doet nu Majoor Eggink? Instede van zijn naam te stellen aan het hoofd van een lange lijst van na men, die aan den Gemeenteraad om een hoos-ere subsidie vragen, dreigt hij, dat hij als rijksambtenaar beheer der van een rijksinrichting, waaraan vele losse werklieden brood vinden, deze werklieden broodeloos zal maken indien de raad volhardt bii zijn vrvvv»- uemen om maximaal 600 subsidie te vprleenen. „En deze man zoo zegt de Rotter dammer die de meest kwaadaar dige uitsluiting van zijn werklieden in den zin heeft, die arbeiders broode loos wil maken, omdat hij boos is op het gemeentebestuur, deze man zegt den indruk gekregen te hebben, dat de Raad het algemeen belang aan partij-politiek opoffert. Een reuzenbalk en een nietige splin ter. Broodroof komt. helaas meer voor, doch dit kwaad kan zelden achter haald worden, omdat het altijd ont kend wordt. Niemand wil gelukkig don naam hebben zich op deze wijze te wreken Maar deze man, die geen eigen, maar een Staatsbedrijf beheert, kon digt zijn hoos voornemen reeds van te voren aan. Deze man begrijpt niet, dat hij in zijn militaire kwaliteit, niets, maar dan ook niets te maken heeft met het gewaakte1 raadsbesluit; dat hij het grofste misbruik van zijn ambte lijke positie maakt en dat hij zijn eigen gezag hopeloos ondermijnt. Het zal zaak zijn, en bij deze con clusie van de Rotterdammer sluiten wij ons gaarne aan. dat de minister van Defensie en ook de Volksverte genwoordiging nauwlettend .controle oefenen op zijn bedenkelijke gedragin gen en zijn onbehoorlijk dreigement. V Zuinigheid nog steeds eisch. Gelukkig beluisteren wij bij de be- grootingsbehandeling in de verschil lende gemeenteraden een toon, die weldadig aandoet, omdat men over tuigd is, dat nog steeds, zij het al niet bezuiniging, dan toch groote zuinig heid eisch van financieel beheer is. Niet alleen toch moet uitzetting van de gemeentelijke bemoeiingen met de grootste omzichtigheid plaats hebben, maar ook moet er op gere kend worden, dat het belastbaar in komen wel eens belangrijk zou kun nen dalen. Verschillende bedrijven gaan slecht, terwijl de concurrentie van het bui tenland het ergste doet vreezen. Daar naast staat nog een andere factor, die voor vele gemeenten wel geen drrecten invloed heeft, maar die toch indirect niet nalaat zijn schaduwen te sprei den. Daarop wijst Patrimonium aldus; „Vooral aan den gang van zaken in Indie hebben wij te danken, dat de financieele toestand van ons land gunstiger is geworden dan hij zich '•n 1923 liet aanzien. Zeker, er is veel bezuinigd. Er zijn nieuwe belastingen opgelegd. Maar de voordeelen, die ons in aller lei vormen uit Indië toevloeiden, ble ken daarnaast van de grootste betee- kenis. Hierin nu dreigt verandering te ko men Met de suiker, de rubber, en het tin gaat het minder goed. Het belastbaar inkomen in Neder land zal daarvan de nadeelige gevol gen ondervinden. En het schijnt twij felachtig, of die nadeelen door stijgen de inkomsten uit eigen industrie en handel wel geheel gecompenseerd zul len worden. Ook is de positie van onzen land bouw minder gunstig. Leest men sommige bladen, dan lijkt het wel, of Staat en Gemeente weer alles kunnen doen. Wij gelooven evenwel, dat een voor zichtig financieel beleid eisch is, wil men straks niet weer genoodzaakt worden tot het nemen van bezuini gingsmaatregelen, die altoos pijnlijk zijn". Wij sluiten ons gaarne aan bij deze conclusie. Moge dit 'n vingerwijzing te meer zijn om de zuinigheid te blij ven betrachten. STADSNIEUWS. HET LAATSTE WOORD VAN Ds. G. H. BEEKENKAMP. De heer W. H. Beekenkamp, zoon van den overleden ds. G. H. Beeken kamp, schrijft deze week in het Leidsch Predikbeurtenblad: Er zullen er wel heel velen zijn, die gedacht hadden onder K.W. IV deze week geen wijkberichten meer te vin den van de hand van mijn Vader. Met diepe ontroering mogen wij hier echter doorgeven de laatste „ver antwoording" voor het Leidsch Pre dikbeurtenblad. die Vader geschreven heeft op Zaterdag 24 Nov. j.l.: „Als iemand mij zou vragen, waarom ik vorige week zoo'n opge wekte verantwoording heb kunnen plaatsen, waar ik ter zelfder tijd mijn broze, trage leven benauwd zag door een bronchitis, antwoord ik, dat ik in mijn gedachten gekregen had Ps. 23: „al ging ik ook door een dal der schaduwen des doods, uw stok en uw staf, die vertroosten mij". Laten allen, die dit lezen, 't zich in de gedachten inprenten, dat wie levenszekerheid heeft, ook levens blijdschap heeft; die kan zijn werk nog haastig en ernstig afmaken en met accuratesse, wetende, dat zijn ure aanstaande is. Ik wil dat niet ter publicatie uit dragen en aan den man brengen, maar ter leering van onwetenden even mededeelen. Gods vreeze geeft Gods vreugde. De twee heeren, die voor mij ze ker eenige vrees koesterden voor een leelijke, zwarte apothekersreke ning, hebben mij zóó bedacht, dat wij daarvan geheel bevrijd zijn. Ik dank God. dat Hij aan deze verras sing zijn goedkeuring gehecht heeft". Daaronder stond: ,,'t Bloed van Jezus Christus rei nigt van alle zonden". 't Laatste woord voor Zijn gemeente, Maandagmiddag, was: „Zeg aan de Leidenaars, dat 't meevalt; 't sterven is zacht". GEREF. JEUGDRAAD. Gisterenavond vergaderde de Geref. Jeugdraad in het catechisatielokaal van ds. Bouwman aan de Hooigracht. De opkomst was vrij goed maar had toch wel iets beter gekund. Men moet r.og beter het nut en de noodzakelijk heid van den Jeugdraad gaan inzien. De voorzitter, de heer A. v. Weeren Hzn. opende de vergadering op de bij ons gebruikelijke wijze, waarna de nctulen werden gelezen en gearres teerd. Van de J.V. „Bavinck" was een voorstel ingekomen om in geregeld contact te treden met de administratie van de Geref. Kerk, voor degenen die met attestatie te Leiden komen en in aanmerking komen voor het lidmaat schap eener Jeugdvereeniging. Dit voorstel werd na eenige bespreking met algem. stemmen aangenomen. In behandeling kwam daarna een vcorstel van liet bestuur tot wijziging- van het Huishoudelijk Reglement. Dit voorstel werd behoudens eenige kleine wijzigingen goedgekeurd. Daarna hield de voorzitter een cau serie óver het nut en noodzakelijkheid van den Jeugdraad. Spr. begon met er op te wijzen, dat wij leven in een ge weldigen tijd en in dien tijd beluiste ren wij de wederopkomst van Christus er scharen wij ons achter de kruisba nier van den Heiland. In dezen tijd moeten wij de lampen brandende houden, moeten wij scherp de lijnen van onze beginselen trekken. God legt ons den plicht op de schouders ons voor den strijd voor te bereiden. Die strijd is dikwijls verraderlijk en altijd moeten wij klaar staan, het wapen ge scherpt. De bond van Jongelingsver- eenigingen, van Meisjesvereenigingen hc-eft dat goed begrepen, evenais de Geef. Bond voor Jeugdarbeid. Al deze bonden hebben hun organisatie prach tig ingericht. Maar helaas, blijven nog velen van verre staan en er is een strooming. die het nut van Jeugdorga nisatie niet in wil zien. Van alle kanten probeert men door drogredenen velen af te trekken van liet kennen en belijden van onze schoone begnselen. Dit toch is de taak van de Jeugdorganisaties, die schoone beginselen te doen kennen en belijden. Om dezen arbeid intenser te maken bestaat de Geref. Jeugdraad. De Jeugdraad beoogt nieuwe vereenigin- gen met behulp der bestaande op te richten, de leiding der propaganda op zich te nemen, het geven van cursus avonden, het verzamelen van gege vens en het geven van advies aanzie aangesloten vereenigingen, de rege ling van al den arbeid, die, werd hij door een afzonderlijke vereeniging verricht, slechts zou leiden tot ver warring en versnippering van krach ten, in een woord het welzijn van de aangesloten vereenigingen te bevor deren. Spr. geeft daartoe verschillen de practische wenken en besluit met een opwekking om in-fierheid te wer pen den handschoen voor des vijands voet en het ideaal, trots gevaren met Godes hulp te bewaren. Op deze causerie volgde een breed voerige en interessante bespreking, waarbij nog verschillende belangrijke dingen nader onder oogen werden ge zien. Te ongeveer half elf werd de ver gadering gesloten met dankgebed door den heer P. A. Kouwenhoven. KOPEREN JUBILEUM J. E. H. GROTENHUIS. Heden herdenkt Je heer J. B. H. Grotenhuis den dag waarop hij voor twaalf en een half jaar werd aange steld tot gesalarieerd hoofdbestuurs lid van clen Christel ijken Metaalbe- werkersbond. Ieder die den heer Gro tenhuis kent weet dat hij in dien tijd zich heeft doen kennen' als een zeer bekwaam en energiek werker, die steeds onvermoeid de belangen van zijn bond heeft behartigd, zonder dat hem daarbij ooit iets te veel was. De heer Grotenhuis is een man, die recht door zee gaat en zich niet op zijpaden begeeft en daardoor heeft hij zich de achting en de liefde van allen die da gelijks met hem omgaan en ook van allen wier belangen aan hem zijn toe vertrouwd, veroverd. Het is dan ook geen wonder, dat ten kantore van den bond aan den Apothe- kersdijk een allerh. telijkste huldi ging heeft plaats gehad. Het kantoor was met bloemen en groen versierd. Bloemstukken waren ingekomen van het hoofdbestuur, van het afdeelingsbestuur, van de fa. Jan sen, drukker van het bondsorgaan, van het personeel, enz. Tevens hadden velen van hun be langstelling blijk gegeven door schrif telijke gelukwenschen. O.a. was een telegram ingekomen van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, prof. dr. Slotemaker de Bruine. Bij de huldiging vanmorgen waren tegenwoordig behalve het kantoorper soneel, ook het voltallige hoofdbe stuur, alsmede namens het Christelijk Nationaal Vakverbond de heer H. Amelink, secretaris van dit Verbond. De jubilaris werd per auto van zijn woning afgehaald en na met zijn echt genoot© binnengeleid te zijn, toege sproken door den bondsvoorzitter, den heer F. Eikerbout. Spr. wees er op, dat de heer Grotenhuis in zijn werk aller goedkeuring heeft weggedragen. Met groote meerderheid van stemmen werd hij destijds als gesalarieerd be stuurder benoemd. Hij heeft gewerkt onder zeer moeilijke omstandigheden, maar gezegd mag worden, dat zijn arbeid niet ijdel is geweest. De bond is in ledental toegenomen. Om dat al les mag deze dag met vreugde worden herdacht. Spr. hoopt dat God den heer Grotenhuis kracht en lust zal schen ken ook verder de vakbeweging met zijn krachten en gaven te dienen tot eer van des Heeren nooit genoeg ge prezen naam. Spr. bood daarna namens den Bond de jubilaris een gouden horloge met ketting aan. Daarna sprak namer.s het C.N.V. de heer Amelink een woord van har telijke felicitatie er op wijzende, dat de jubilaris zich als lid van het alge meen bestuur van het C.N.V. ook voor de vakbeweging in het algemeen zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Spr. hoopt dat de lieer Grotenhuis ook hieraan nog in lengte van dagen zal mogen medewerken. Vervolgens sprak namens het per soneel de heer H. v. Cittert een woord van dank voor alles wat de heer Gro tenhuis voor het personeel geweest is en wil zijn, waarom spr. zijn felicitatie liet vergezeld gaan van een fraaie ets van H. P. Roodenburg, voorstellen de het stadhuis van Leiden. De heer Grotenhuis drukte daarna in enkele welgekozen woorden zijn erkentelijkheid uit voor 't gesprokene en voor de cadeaux. Spr. wees er op dat de bestuursleden van den bond allen persoonlijkheden zijn die zeer goed zelfcorrectie durven aanleggen en dat doen met vrijmoedigheid en vriendschap. Spr. hoopt, dat dit zoo zal blijven en is daarom erkentelijk voor wat de voorzitter gezegd heeft. Sjir. dankt ook den heer Amelink en den heer v. Cittert en spreekt tenslot te de wensch uit dat de prettige sa menwerking ook in het C.N.V. en het personeel van den Bond zal blijven be staan. Hiermede waren de officialiteiten a'geloopen en bleef men nog geduren de eenigen tijd gezellig bijeen. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (November) ingelegd 379.621,37 en terugbetaald 407.5Ï3TT9 177 nieuwe inleggers zijn ingeschre ven en 59 hoekjes werden geheel uit betaald. Het tegoed der 17.356 inleggers, in clusief 733 deelnemers aan den Afhaal dienst, bedroeg einde November 7.067.052,86. In 2426 posten is in deze maand door den Afhaaldienst 4.686,25 ont vangen. SINT NICOLAASFEEST BUURT- EN SPEELTUINVEDEEN. „ZUIDERKWARTIER". Donderdagavond heeft „Zuider kwartier" haar St. Nicolaasfeest ge vierd. Gelukkig, dat de poëzie van feesten als dat van St. Nicolaas, ondanks de moderne overgang van vereerings- naar reclame-object nog niet geheel verdwenen is. Bewijs? Daarvoor behoefde men slechts de glundere gezichten te zien van de kinderen, die de zaal van 1'Union ge heel vulden. De zaal was aardig versierd, in den hoek stond een met wijnroode gordij nen overhuifde troon, waar de goede Bisschop zou zetelen. Verschillende firma's stelden ver snaperingen beschikbaar, terwijl het muziekgezelschap Orpheus het muzi kale gedeelte van den avond verzorg de. Om zes uur opende de voorzitter de heer Peeman, de bijeenkomst met een woord van welkom aan de jon gens en meisjes, en wees hen er op, toch vooral niet achter wagens of auto's te klauteren of andere baldadi ge dingen té doen, zooals bloemen en planten te vernielen of beesten te plagen, daar St. Nicolaas deze balda digheden zeker door zwarten Piet zou laten bestraffèn. Onder het zingen van verschillende toepasselijke liederen kwam St. Nico laas met zijn knecht de zaal binnen. De aanblik van die min.of meer angstige uitdrukking op het gelaat der kinderen was even kostelijk als interessant. Maar het ijs was spoedig gebroken en toen St. Nicolaas later de zaal rondging en de kinderen vriendelijk toesprak, vierde de kinderlijke blij heid hoogtij. Verschillende versnaperingen wer den uitgedeeld, terwijl de bekende goochelaar van Genne de kinderen aangenaam bezig hield. Het glanspunt voor de vele jongens en meisjes was echter de vertooning van het marionettentheater, die leven dige bijval verwierf; tenslotte ontving ieder kind nog uit de handen van St. Nicolaas een aardig geschenkje. Het was een aardige avond, die aan de kinderen echt kinderlijke vreugde bereidde PROT. BUREAU VOOR SOCIALE ADVIEZEN. Aan het jaarverslag 19271928 van het Protestantsch Bureau voor Sociale Adviezen alhier ontleenen wij het vol gende: Het Bureau heeft in het afgeloopen jaar niet over te weinig belangstelling te klagen gehad. Op het spreekuur in Pniël vervoeg den zich des Dinsdagsavonds meestal zooveel personen, dat de zittingen niet van 7 tot 8 uur maar dikwijls tot 9 of uur moesten worden gehouden. Het Bestuur heeft, behalve van de vaste medewerkers, de heeren: mr. F. H. v. d. Tas, dr. J. Riemens, dr. J. F. R. Rassers, Ph. P. Deumer, P. C. G. A Wijkmans, J. van Polanen en J. Sunderman, veel steun ondervonden van den Armenraad te Leiden, van het Consultatiebureau voer zenuw- en Binnenland. De huldiging van prof. M. F. W. Treub. De motie-Van Eek door de Prov. Staten van Zuid-Holland verworpen. Buitenland. Eenige verbetering in den toestand van koning George. De werkgevers in de Duitsche me taalindustrie gaan met de bemidde ling van minister Severing accoord. Ernstig geval van gasverstikking in Engeland. Trotzki zou in Moskou zijn geweest. zielszieken, van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, van ver scheidene predikanten, advocaten en van vele autoriteiten. Het bureau heeft zijn bloei en de resultaten van zijn arbeid grooten- rieels te danken, aan de van verschil lende zijden ondervonden medewer king, zonder welke het zijn taak niet zou hebben kunnen volbrengen. Ongeveer 450 personen, zoowel uit Leiden als uit de Omstreken, behoo- rende tot alle religies, wendden zich, met allerlei kwesties tot ons of kwa men onzen raad over de meest uiteen- loopende aangelegenheden inwinnen. Velen hebben wij uit de handen van zaakwaarnemers, over wier ongehoor de praktijken ons nu en dan iets ter oore kwam. kunnen houden. Het aantal ingekomen stukken be droeg pl.m. 650, terwijl van het Bureau ongerekend de requesten en beroep schriften, pl.m. 750 brieven uitgingen en, buiten het spreek :r, verscheidene conferenties zijn gehouden met advo caten, belastingambtenaren, enz. De heer J. F. de Ren fungeert als Voorzitter; de heer Th. J. v. d. Heijden als secretaris van het Bureau. BEROEPSKEUZE. Wij vestigen gaarne de aandacht onzer lezers op de advertentie betref fende het Bureau van voorlichting omtrent beroepskeuze in dit blad. De voorlichting die het Bureau verstrekt omvat inlichtingen omtrent den aard en de vereischten voor de verschillen de beroepen en betrekkingen, de gele genheden tot opleiding, de kosten van opleiding en de gelegenheden voor ge- heele of gedeeltelijke kostelooze oplei ding. De Dienst heeft een zoo uit gebreid mogelijke verzameling van gegevens aangelegd, noodig voor een goede uitvoering van zijn taak. Deze verzameling zal natuurlijk geregeld worden uitgebreid en herzien. Het is noodig, dat ouders of voog den van kinderen, die van de voor lichting gebruik wenschen te maken, hij hun bezoek aan het Bureau de kin deren medebrengen. Wenschelijk is het bovendien, dat zij hun trouwboek je of het geboortebewijs van de kinde ren hij zich hebben en zoo mogelijk ook de schoolrapporten. GOUDEN JUBILEUM. Donderdag heeft de eminente geschied kundige, classicus en paedagoog, Dr, Th. van Aalst, de vroegere Rector van het Haagscbe Gymnasium, den dag herdacht, waarop hij vijftig jaren ge leden summa cum laude te Leiden ge promoveerd is onder Cohet. Van vele zijden gewerden den nog altijd jongen grijsaard blijken van warme belangstelling. De curatoren en de Senaat der Leid sche Universiteit hadden schriftelijke gelukwenschen gezonden, het Haag- sche Gymnasium bloemen. Van de Leidsche faculteit voor Let teren en Wijsbegeerte, aan welke Dr. van Aalst korten tijd als lector ver bonden is geweest en wier decaan, Prof. Huizinga, door ambtsbezigheden verhinderd was, doch door een schrij ven van zijn groote waardeering had doen blijken, bracht Prof. Colenbran der Dr. van Aalst persoonlijk de ge lukwenschen over. Onder degenen, die de,n heer Van Aalst in zijn woning kwamen begroe ten, noemen wij nog zijn opvolger als Rector, Dr. Cannegieter, Minister van Staat Van Karnebeek, de burgemees ter van Den Haag en Mevr. Patijn, den Haagschen wethouder van Onder wijs, Dr. v. d. Meulen, Jhr. Snouclc Hurgronje, Secretaris Generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken, Mr. Beucker Andrea, admini strateur aan dat Departement, de hoogleeraren van Eysinga en Thierry. BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afge loopen maand aan den Rijksontvanger afgedragen een bedrag van f 18.458.78. Het aantal leden bedraagt thans 3183.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1