De gevolgen van den Noordwester-storm Het V/izg&fcmd PUROL De zee heeft haar prooi gevraagd. Rampen overal. DE TRAGEDIE VAN DE SALENTO. Alle opvarenden omgekomen. De storm is geJuwd, maar nog schij nen de elementen niet tevreden. Onophoudelijk wordt aan den hori zont een zwart gordijn neergelaten en ziet men over de zee als 'n grauwen nevel den regen naar het land komen, vergezeld van wiudstooten, die hem, die zich op het strand durft wagen don adem henemen. Duizenden oogen staren naar de door de zee omspoelde krom geslagen masten, den zwarten gedeukten schoorsteen en de vernielde hrug van de Italiaansche boot, die slechts enke le honderden metei's uit de kust on wrikbaar vast op het zand zit. De zee houdt haar prooi vast. Alle pogingen tot redding zijn aan gewend, maar mislukt. Alle leven op den boot is uitgestorven. Er zijn twee lijken van de beman ning aangespoeld die naar Zandvoort zijn overgebracht, waar zij Donderdag op het R.-K. kerkhof zullen worden ter aarde besteld. Zij konden tot he den niet geïdentificeerd worden. Verschillende roode reddingsboeien, van welke eenige gebroken waren, zijn in den loop van den nacht en den mor gen aangespoeld, terwijl het strand bezaaid is met wrakhout. De Italiaansche consul te Amster dam heeft bij de politie mededeeling gedaan, dat de equipage van de „Sa- tento" uit 32 man heeft bestaan. De „Nieuwendam". De „Nieuwendam", een klein motor tankschip, varende in beheer bij de Stoomvaartmaatschappij „Noordzee" met zwavelzuur van de zwavelzuur- fabriek te Amsterdam is, naar wij vernemen, op 19 November uit Frede- rikshaven (Denemarken) vertrokken met bestemming Amsterdam. Het scheepje had allang binnen kunnen zijn, maar er is geen enkel bericht van ontvangen. Aan Nederlandsche en Deensche ha- venposten zijn inlichtingen gevraagd. Het is mogelijk, dat het scheepje op een luwe plaats is verankerd. De ramp van „De Nieuwe Voorzorg". Over het zinken van de tjalk „De Nieuwe Voorzorg", bij het Sas van de Roosendaalsche en Steenbergsche Vliet in het Volkerak, waarbij ver moedelijk vijf menschen het leven lie ten, vernemen wij nader nog het vol gende: Tijdens den storm van Vrijdagavond bevonden zich op het Volkerak ver schillende met bieten geladen schepen, die zich tijdig door eenige passeeren- de sleepbooten binnen de sluizen lie ten sleepen. Deze sleepbooten voerden echter den prijs, die in normale geval len f 2.50 af 5 bedraagt, op tot f 15 f 25. Dat bedrag kwr.m schinper Meyer en een der collega's te hoog voor, zoo dat werd besloten in het buitenwater voor anker te gaan. Door den gewel digen storm is de tjalk van Meyer losgeslagen en plotseling gezonken. De schipper, die met hem voor anker ging, verklaarde n.l. dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om halfeen het schip van Meyer nog verlicht was, terwijl een half uur na dien nog slechts de mast ongeveer twee meter boven water uitstak. Schipper Meyer bevond zich met zijn vrouw en drie kinderen in de roef. Daar het schip ten gevolge van de zware lading zeer diep lag, moet het zinken zeer plot seling hebben plaats gehad. Hierdoor moet het onmogelijk geweest zijn de roef te verlaten. Daar hun lijken nog niet zijn aangespoeld, mag wel als vaststaand worden aangenomen, dat deze zich nog in de roef bevinden. De berging van het vaartuig zal vermoe delijk morgen plaats vinden. SCHADE AAN DE ZUIDERZEE WERKEN. De proefpolder in gevaar. Door den storm en buitengewoon hooge waterstanden, in den nacht van 25 op 26 November, heeft de proefpol der bij Andijk het zwaar te verant woorden gehad. Ongeveer 800 M. steenglooiing is weggeslagen en op verschillende plaat sen vertoonen zich groote gaten en scheuren. Er bestaat ernstig gevaar, dat de dijk geen weerstand zal kunnen bie den. Met vereende krachten tracht men alsnog den polder voor overstroo ming te bewaren. Het laat zich aanzien, dat wanneer de storm niet in hevigheid toeneemt, deze pogingen zullen gelukken. Aanhoudende was van de Maas. De was van de Maas houdt aan. Se dert Dinsdagmorgen acht uur tot gis termiddag twaalf uur bedraagt deze wederom 60 c.M. De stand te Maas tricht was gistermiddag 12 uur 45.4G N.AJP. De dorpen Ohe en Laak bij Echt zijn reeds geheel geïsoleerd. De brug over de Maas, die de verbinding tusschen deze gemeenten vormt, staat reeds 60 c.M. onder water. Het redden van vee uit de over stroomde weilanden ging op verschil lende plaatsen met groote moeilijkhe den gepaard door den snellen was. De veerpont te Buggenum, die ten gevolge van den storm in het midden van de Maas is omgeslagen en ge zonken, kan in verband met den hoo- gen waterstand niet worden gelicht. Het overzetten van personen geschiedt per roeiboot. DE WESTKAPPELSCHE ZEEDIJK. Alle mannen opgeroepen. Te Westkapelle moet hard worden gewerkt om de groote schade langs heel den zeedijk voorloopig te herstel len teneinde bij een eventueelen nieu wen hoogen waterstand erger te voor komen. Gisteren zijn alle mannen van 16 tot 65 jaar opgeroepen om daaruit geschikte werkkrachten te requireeren TOESTAND IN EEMNES-BINNEN. Be menschen staan machteloos. De toestand in Eeinnes-Binnen is troosteloos. Het oude, grijze kerkje, dat zooveel stormen heeft getrotseerd, staat aan drie kanten door water om ringd. De bewoners van een boerderij, waarvan de bouwers in het grijs ver leden den moed hadden den veiligen dijk te verlaten en in de lage polders te bouwen, hebben Zondag de vlucht moeten nemen. „Och dat waren ang stige oogenblikken", zoo vertelde een der bewoners, „toen de roode lantaarn geheschen werd, bet sein, om zoo gauw mogelijk te maken, dat wij weg kwamen. Maar al bet vee is gered en wij hebben bij buren een veilig onder dak gevonden". Ook bier vond men dezelfde berus ting in den tegenspoed. Hier en daar steken de treurende, ontbladerde boo men boven het water lilt. Een damhek drijft doelloos rond in gezelschap van een stoel. Troosteloos klotsen de gol ven tegen de huizen, machteloos staan de menschen en wachten, wachten op het vallende water. Maarsoms duurt het een week of vier, vijf voor Hollands erfvijand zijn troepen ver gaart, om zich terug te trekken en zich voor te bereiden op een volgen den aanval. ZUIDLAARDERMEER BUITEN ZIJN OEVERS. Omliggende landen bedreigd. Door den storm van d-e laatste da gen en vooral door het keeren van den wind is het Zuidlaardermeer buiten zijn oevers getreden. De zweminrich ting is alleen nog maar per roeiboot te bereiken. Bij voortduring van de stij ging van het water zullen de omgele gen Madelanden onderloopen. Langs de Kromme Mijdrecht. Gistermiddag omstreeks 12 uur is de kade langs de Kromme Mijdrecht bij Zevenhoven over een lengte van 10 a 12 M. weggeslagen, waardoor 't water met kracht in den ge combineerden Noordschen Buurter en Voordijkschen polder stroomt. In deze polders staan geen huizen. In den namiddag heeft men een schuit met zand, geladen voor het gat van den dijk, tot zinken gebracht, waardoor het water gestuit werd. Verder zal men met zakken zand en cement trachten het gat te dichten. Het gevaar is zoo goed als geweken, hoewel des avonds 8 uur het gat nog open was en het water in de polders stroomde. In de Graafschap. Uit Lochem meldt men ons: Maan dagavond circa negen uur is de pas vernieuwde Bolksbeekkade aan den Gelderschen' kant weer doorgebroken. Om acht uur stroomde het water reeds over den dijk op eenige plaatsen. In den dijk is een gat van circa 15 tot 20 M. geslagen. Goote uitgestrektheden weiland staan onder water. Wegen zijn onbe gaanbaar, talrijke boerderijen zijn ge- isoleerd. Aan den Rijksweg Lochem Diepenheim staat het water tot aan den weg. De school te Nettelborst is door bet water omringd en voorloopig gesloten. Uit Wijhe wordt vernomen: Door het hooge water te Windesbeim en omge ving staat de weg van bet dorp naar het station voor een gedeelte blank en is niet meer begaanbaar. Enkele wo ningen zijn reeds door de bewoners verlaten; eenige boerderijen zijn go- heel door het water omringd. In den polder Donkersloot. In de gemeente Ridderkerk is giste ren de toestand weinig veranderd. Het water, dat in de poldei s Donkersloot en Woude is geloopen, is gestegen, ten gevolge van het doorsijpelen der Mui zenkade. Indien de storm niet op steekt, zullén deze kade en de kade om den polder Het Zand, die slecht zijn, het water kunnen houden. Het water in de woningen is echter geste gen. Dit moet worden verwijderd door het èlectrisch gemaal. Zoolang de storm wegblijft, is het gevaar voor overstrooming als in 1916 eweken. In Friesland. De storm heeft ook te Workum (Fr.) groote schade aangericht. Een storing in de electrische voorziening zette een deel van Friesland in het donker, terwijl vele daken werden beschadigd en ruiten ingedrukt. Op het strand werd een goederen schuit aangetroffen van de Mij. tot Uitv. van Zuiderzeewerken. Bij onder zoek bleek niemand meer aan boord te. zijn. In de kajuit bevonden zich nog eenige kleedingstukken en de resten van een maaltijd. Gevreesd wordt, dat de opvarenden omgekomen zijn. Nader meldt men, dat de schuit de M.U.Z. 265 was. Er was één man aan boord, die echter onderweg toen het vaartuig in nood verkeerde door een sleepboot is opgepikt. De man is waarschijnlijk in Harliagen aan wal gezet. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Mej. M. Mousten, onderwijzeres aan de Chr. Muloschool Rozenlaan alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Amersfoort. Coop, vereeniging ..Do Boskoopsche Veiling veiling van 27 Nov. Rozen per bos: Butterfly 130—160 ct.. Columbia 82— 170 ct, Gemengde rozen 2037 ct., Clau dius Pernet 122—230 ct., Golden Ophelia 100—130 ct.. Hadley 143—200 ct.. Rosalan- dia 140—190 ct.. Elle Poulsen 50—95 ct.. Wilh. Kordes 220—280 ct., Ophelia 100—180 ct. Chrysanten per blo-em, le soort 13—19 ct., id. 2e soort 712 ct., id. >ros, per bos, 17—32 ct. KATWIJK. Vergadering van den Gemeenteraad van Katwijk, op Woensdag 28 November 1928, des namiddage 7.30 uur, welke ver gadering zoo noodig zal worden voortge zet op Donderdag 29 November 1928, even eens des namiddags 7.30 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Onderzoek geloofsbrief en beëediging raadslid. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Benoeming Commissarissen Gemeen te-Spaarbank. 4. Voorstel tot het vaststellen van voor waarden voor het oprichten eener Radio- Centrale. 5 Voorstel tot vaststelling eener veror dening, houdende verbod tot bouw en ver bouw op grond gelegen aan de Zuidstraat en Bestevaenveg te Katwijk aan Zee. 6. Voorstel inzake het betonpad bij het Uitwateringskanaal. 7. Voorstel inzake het aanstellen van een schoolarts. 8. Voorstellen tot verkoop van grond voor verbreeding van den Achterweg. 10. Voorstel met betrekking tot het taxa tie-rapport van de perceelen van het grondbedrijf. 11. Reclame's belastingen. 12. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting. 13. Voorstel tot wijziging der verorde ning. regelende de samenstelling van het personeel der Gemeente-bedrijven. 14. Voorstel tot wijziging der begrooting 1928 van het Grondbedrijf. 15. Vaststelling dér begrooting 1929 voor de Bedrijven, Electriciteit, Grond, Gas, Wa terleiding en Vleeschkeuring, alsmede die voor de Gemeente. KATWIJK AAN ZEE. Men schrijft ons van bevriende zijde: In de dagen der oudheid kwam het le ven der cultuur het meest, tot uiting in de centra van wetenschap en kunst. Het oude Athene was het middelpunt van mensche- lijke wijsheid en vooral de Grieksche ge schiedenis telt vele sterren aan het fir mament der wetenschap. We hebben de namen maar te noemen van een Solon, een Socrates, en we ko men vanzelf in de sfeer van menschelijk vernuft. Ook onze tijd is rijk aan vindin gen en durf. Toch is het alles onderwor pen aan de machten der natuur, en w>e hebben bet de afgeloopen week weer ge zien met onze oogen, dat de mensch toch zoo nietig, zoo klein is. Wel is wederom vervuld, dat die de.einden der aarde be wonen zien „de teekhen die Gods almacht toonen", en dan mogen er centra zijn van wetenschap en kunst, toch wordt het le ven eerst verdiept, wanneer we zien, en daarvoor is meer gelegenheid „aan de einden der aarde", zooals wij ze hier ook bewonen: aan de zee. Maar dan zij er ook gevoel voor de majesteit, de grootheid van Hem, die „wolken, lucht en winden, wijst spoor en loop en baan". Wat was het een aangrijpend zien, die zee op de dagen van Zaterdag en Zondag j.l. toen het alles kookte en bruiste. Wan neer men de golven in haar volle kracht zag komen aanrollen en de een den ander mee zag nemen om zoo de duinen te beu ken en dan terug in botsing zag komen met nieuw aanstormende watermassa's, dan werd het een koken, een spatten, een schuimen, zoodat bet schuim meters hoog stond en uiteen werd gereten, wanneer de storm de koude lava opnam en het dorp injoeg. Op sommige plaatsen is zeker 15 Meter van het duin bezweken voor den steeds weer aanrukkenden waterwolf. Nacht en dag trok men er geregeld op uit om te bezien of er nog geen teekenen waren die duidden op wat beter weer; vooral in den nacht van Zondag op Maandag waren vele bewoners van de Boulevard en omgeving getuige van het hoog opkomende water, dat om 2 uur 's nachts z'n hoogste stand bereikte. Zoover bet oog reikte zag men niets dan branding en schuim en 't behoeft dan bok geen betoog dat zij, wier verwanten op zee zwalkten, verre waren van rust en hoop. Gelukkig is er bericht gekomen, dat vele van onze visschers in Engelsche havens waren binnengevallen, hetgeen, dank zij den motor, niet zoo moeilijk is als voor heen. Moge straks blijken, dat onze vloot ongedeerd de haven harer begeerte mag binnenloopen, opdat we gespaard blijven voor jammer en ellende, zooals we die ge durende de oorlogsjaren en ook nog weer tijdens de haringvisscherij van 1926 heb ben medegemaakt. RIJNZATERWOUDE. Voor deze gemeente zal de inlevering van Rijksgoederen door de dienstplichti gen der lichting 1913 plaats hebben te Roelofarendsveen in het gemeentehuis des v.m te 11 uur. RECLAME. LEIDERDORP. De voormalige Lage Rijndijk (vanaf de Spanjaardsbrug tot aan begin van het dorp Leiderdorp) thans Burgemeester van der Valk Boümanweg, verkeert thans in een zoodanigen toestand, dat deze vrijwel onberijdbaar-is per auto en per rijwiel. De vele kuilen en gaten in dezen drukken verkeersweg leveren hier en daar gevaar voor ongelukken op, zoodat het in het be lang van de veiligheid alleszins aanbeve ling zou verdienen wanneer deze weg (in onderhoud bij de gemeente Leiden) eens flink onderhanden werd genomen, het geen door een ieder die van dezen weg ge bruik maakt, zeer op prijs zou worden, gesteld. ^oec*ersnemen voor£te roode. I' '^^gesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend jffnjj het allerbeste, en dat is Uoos 30en60 ct. Tube ÖO ct. Bii Aooth. en Drogisten INGEZONDEN. (Buitan verantwooraelijkheid der Redactie.) DE PSYCHOPAATH. Onlangs zag ik in „De Nieuwe'Leid- sche Courant" een photo van het Psy- chopathengebouw. Onwillekeurigtrok dit mijn aan dacht, niet wegens de architectuur, doch mijn gedachten gingen uit naar de personen, waarvoor dit gebouw in de toekomst zal moeten dienen. Hier toch zal worden ondergebracht hij. die een strafbaar feit heeft gedaan, doch dat hem wegens gebrekkige ontwikke ling of ziekelijke storing zijner geest vermogens niet kan worden toegere kend. Bij de oude wetgeving kon de rech ter bevelen, dat zoo iemand werd op genomen in een krankzinnigengesticht voor niet langer dan ten hoogste een jaar, en bleek hij voor dien tijd her steld te zijn, dan werd hij vrij gelaten; immers, hij was ontslagen van rechts vervolging, omdat hij niet toereken baar werd geacht. Dit had tot gevolg, dat een zoodanige met misdadige neigingen, betrekkelijk binnen korten tijd van alles af was en weer op het publiek of de eigendom men van anderen werd losgelaten. Het verantwoordelijkheidsgevoel van zoo'n persoon daalde dan aanmerke lijk, omdat hij de ervaring had opge daan, dat hij strafrechtelijk niet voor zijn daden aansprakelijk is, hetgeen hem door de rechtbank werd medege deeld. Zulke van rechtsvervolging ontsla genen, gingen door deze omstandig heid gemakkelijker tot andere misda den over, want, zoo redeneerden zij, wij zijn strafrechtelijk ontoerekenbaar. Nu op 1 November j.l. do z.g. Psycho- pathenwet in werking is getreden, wordt het geheel anders, en, naar wij zullen hopen, ook beter. De rechter, die te beslissen heeft, heeft ruimere keus in de mate van de straf. Deze zijn belangrijk uitgebreid, n.l.: le. Oplegging der gewone straffen, als ware hij geheel normaal; 2e. Veroordeeling tot gevangenis straf, te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis; 3e. Veroordeeling tot betalen van 'n extra hooge boete (max. 6000); 4e. Ter beschikking van de Regee ring stellen. Gerust mogen wij aannemen, dat het een stap in de goede richting zal zijn, wanneer wij het oude met het nieuwe gaan vergelijken. - De ontoerekenbare zal zich meer verantwoordelijk voor zijn misdadige plannen gaan gevoelen en de simulatie van veroordeelden zal verminderen. En dan nog een punt van belang. Onder de oude wet (voor 1 Novem ber j.l.) kwam het nogal eens voor, dat een eventueel op te maken proces-ver baal tegen z.g. psychopathen achterwe ge bleef, want schouderophalend werd dan nog al eens gezegd: „Hij weet niet beter". Na 1 November j.l. zal men echter geheel verkeerd handelen, wanneer om die reden geen proces-verhaal op gemaakt wordt. Er zijn nu eenmaal menschen, die niet geschikt zijn voor de samenleving in deze maatschappij en om deze stakkerds behoorlijk te verzorgen en zoo noodig uit de maat schappij te houden, daarvoor zal moe ten dienen de nieuwe wet en het Psy- chopathen-asyl te Leiden. De opvattingen omtrent straf zijn in de laatste jaren wel veel veranderd. Vroeger stond voor ieder vast, dat, wie een misdaad pleegde, gestraft moest worden, eenerzijds tot afschrik king, (men denke aan de schandpaal), anderzijds tot vergelding. Thans evenwel meenen velen, dat aan het begrip „strafbaar feit" niet onafscheidelijk is verbonden het be grip „straf". Wat men in dezen ook als beginsel stelt, dit neemt niet weg, dat er op een gepleegd strafbaar feit een maat regel van de overheid moet volgen, doch die maatregel behoeft niet altijd te zijn een „straf". Want als twee hetzelfde doen, is dit lang niet hetzelfde. De omstandig heden waaronder een strafbaar feit wordt gepleegd is van zeer veel belang. Vooral in onzen tegenwoordigen tïjd; Daarbij denk ik aan een geval niet lang geleden. Een dame deed aangifte bij de politie dat zij op klaarlichten dag was aan gerand op den wel stillen, doch open baren weg, terwijl zij een fietstochtje maakte. Vreeselijk ontdaan deed zij haar ver haal, waarvan nota werd genomen. Hierbij moet echter even worden vermeld de omstandigheid, waaronder het strafbaar feit was gepleegd. De dame was gekleed zooals, nu ja, een japonnetje met diep uitgesneden hals en rug, zond» mouwen, zorgvul dig op de annen en onder de armen de Ezau's kenteekenen weggeschoren, "n goed verzorgd polkakopje, enz. Onmiddellijk dacht ik aan den da der van het gepleegde strafbare feit en aan de ontoerekenbaarheid. Een strafbaar feit was gepleegd on de dader moest worden opgespoord en .gestraft voor zijn onbezonnen daad Het onderzoek werd evenwel bij den aanvang grondig gedaan en toen moest ook noodwendig de bescheiden vraag aan de dame worden gedaan: „Was u op dat moment gekleed zooals nu?" Het antwoord luidde met een licht blosje: „Ja, mijnheer". De vraag drong echter dieper tot haar door als werd vermoed, want even in gedachten verzonken vroeg zij daarna: „Kan ik de klacht intrekken?" Bij voortgezet onderzoek bleek de dader te zijn iemand met ziekelijke storing zijner verstandelijke vermo gens. Voor dezulken is nu een gebouw be schikbaar, doch ik vraag mij af, waar staat het gebouw voor degene, die hem, met zijn ziekelijke storing der verstandelijke vermogens, zijn wil niet meer meester, op zijn weg kwam. Als twee hetzelfde doen is dat niet altijd hetzelfde, met als gevolg ver schil van het begrip „straf". Woubrugge, Nov. '28. TERHORST. VRAAG EN ANTWOORD. Eenige weken geleden werd door een lezer van ons blad een vraag ingezonden. De beantwoording dezer vraag heeft door omstandigheden eenige vertraging onder gaan, waarvoor otns excuus. De inzender vraagt ons. of een Christen arbeider een lot in de Staatsloterij mag nemen en of hij, indien hij dit doet, toch een goed Christen kan zijn. Wij moeten den inzender opmerken, dat da vraag wel wat zuiverder had kunnen worden. Immers wat een Christen-arbeider niet of wel geoorloofd ia, geldt evenzeer voor een Christen-middenstander als voor een Christen-kapitalist. De maatschappelijke verhoudingen waar onder wij leven, brengen gelukkig ten aanzien van ons Christen-zijn geen ver schil. Alle menschen, hetzij rijk of arm, heb ben in het vervullen van de geboden des Heeren dezelfde roeping en plicht. Wel is voor den een de verleiding om in de loterij te spelen grooter dan voor den ander, en zoo zal waarschijnlijk onze inzender het wel bedoeld hebben. Begrij pen wij hem goed, dan bedoelt hij: mag 'n Christen-arbeider, die maar ternauwer nood in dien nooddruft van zich en zijn gezin kan voorzien, en voor wien het win nen van een geldprijs in de Staatsloterij o zoo aanlokkelijk is, aan deze loterij deel nemen? En dan luidt ons antwoord: neen, dat mag iemand die zich Christen noemt, niet doen. Hoe aanlokkelijk deze wijze van hezit- vermeerdering ook is en welk een uit komst in menig gezin het verkrijgen van een kleiner of grooter kapitaaltje ook we zen mag, iemand die zegt Christen te zijn en zijn lot en leven in de hand des Heeren weet, kan en mag in den weg van loterij nooit of te nimmer trachten in zijn maat- schappelijken nood te voorzien. Met dit korte antwoord kunnen wij vol staan. Niettemin zou nog heel wat te zeggen zijn over de loterij in het algemeen en óver de wijze van bezitvermeerdering die wel niet direct, maar toch zeker indirect aan het wezen van loterij verwant is. Maar dit laatste valt huiten het kader der ons gestelde vraag. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. ROTTERDAM, 27 v. N. York te Rott. NEBRASKA, Rott, n. Vancr. 84 te San Francisco. EEMDIJK, 85 v. Rott, te Vancr. DINTELD1JK, Vancr, n. Rott. 84 v. Los Angeles. BLOMMERSDIJK, Rott. n. N. York 86 (9.44 v.m.) 310 mijl Z.W. van Valentia. KINDERDIJK, Vancr. n. Rott. 26 v. Ham burg. GLAMORGANSHIRE, Rott. n. Vancr. 84 (4.37 n.m.) op 50 mijl v. Niton. SPAARNDAM, Rott. n. N. Orleans 27 (mm) te Havana. LOCHKATRINE, Vancr. n. Rott. 25 v. Ta- coma. EDAM, 27 v. Rott. naar N. Orleans. MAASDAM, N Orleans n. Rott. p. 2" Azoren. HOLLAND—AFRIKA-LIJlf. RIJPERKERK, nitr., 25 te Algoabaai. SUMATRA, uitr., 26 te Algoabaai. NIAS, 27 v Antwerpen te Amst- SPRINGFONTEIN. thuisr., 24 te Durban. NIJKERK. uitr., 23 te Beira. JAGERSFONTEIN, uitr,, p. 24 Gibraltar. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. TEXEL, uitr., 28 te Bordeaux verw. PEURSUM, 27 V. Hamburg te Amst. KON. HOLLANDSCHE LLOTD. GELRIA, uitr., 27 v. Pernambuco. EEMLAND, uitr., p. 26 Ouessant, alles wel. ROTTERDAMSCHE LLOYD. PATRIA, thuisr., 30 te Marseille verw. MEDAN, uitr, 27 v. Vlissingen. KOTA 1NTEN, thuisr, 27 v. Djeddah. MODJOKERTO, uitr, j. 27 Perim. STOOMVAART HU. „NEDERLAND" KON. DER NED, uitr., p. 25 Perim. KANGEAN, uitr, 24 v. Singapore. ROTTI, uitr, p. 27 Ouessant MAPLA, thuisr, p. 27 Gibraltar. ROEPAT, uitr, 26 te Belaw&n.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6