ii&SBm* ("Èsfem DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- £ebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting vari het nestuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. Sassenheim. Woensdag 29 Nov., 's av. 8 uur. Geref. Kerk: Orgelbespe ling door den heer Keuning. De avond- nacht- en "Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Nov. tot en met Zondag 2 Dec. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. RECLAME. Zenuw 7c tabletten Jc Stfefii90, Fï- A&S. 75. Bij Apoth^n Drogisten. werkzaam was, een waarschuwend woord richt tot de jongeren, bovenal tot voorgangers of toekomstige voor gangers der gemeente en hun toeroept dat de oorlog, van oudsher deels ver heerlijkt, deels vervloekt, maar tel kens gevoerd en sedert den wereld oorlog meer dan ooit verafschuwd; de oorlog, die herhaaldelijk in de verga deringen van den Volkenbond als misdaad werd gebrandmerkt en on langs bij schier universeel internatio naal verdrag, plechtig als politiek werktuig veroordeeld is en uitgeban nen; de oorlog, die sedert eeuwendoor Christendom en Humanisme als om strijd is verfoeid, is een maatschappe lijk ziekteverschijnsel, een patholo gisch feit, dat niet wordt genezen of verzacht door het gedrag van één en kelen staat, veelmin door individueel verzet tegen de wet of wil van dien staat, maar alleen door internationa le samenwerking, belichaamd in een Volkenbond en gegrondvest op ver jongd Volkenrecht. Wie den burger als Christen oproept om zich persoonlijk aan zijn plicht je gens den national en staat te onttrek ken, op grond zijner éigene, hetzij juiste of onjuiste opvatting omtrent aard, taak en doel van den "Staat, dwaalt". ONZE JONGENS BEHOEVEN NIET PERSOONLIJK MEER TE LOTEN. Het spreekwoord zegt: „Eenvoud is het kenmerk van het ware" en als dit juist is want alle spreekwoor den verdienen dit predicaat niet dan komt minister Lambooy de eer toe, een bepaling te hebben uitgevaar digd, die dit bevestigt. Hij heeft bij de wijziging der Dienst plichtwet, verschenen bij St. bl. 406 een systeem voor de loting uitgedacht hetwelk zoo eenvoudig is, dat men haast zou zeggen: „Wie heeft daar nu niet eerder aan gedacht?" 't Is net als met het ei van Colum bus, vandaar dat dit voorstel „het ei van Lambooy is genoemd. Laten we hopen, dat nog meerdere ministrieele eitjes, in dezen vorm, worden gelegd, dan gaat het in de goede richting. Maar ter zake. De loting geschiedt in het vervolg door een commissie in het openbaar. Deze commissie behoeft niets an ders te doen dan een nummer te trek ken uit een aantal nummers, gelijk aan het aantal ingeschrevenen der grootste gemeente van ons land, dus van Amsterdam. Na de trekking gaat men na, hoe de persoon heet, voorkomend in het al- phabetisch register der gemeente Am sterdam onder het getrokken nummer en deze krijgt dan als lotingsnummer het nummer 1. De volgende ingeschre vene krijgt no. 2 en zoo vervolgens. Trekt de commissie dus b.v. 2400, dan krijgt de persoon, ingeschreven onder no. 2400 no. 1 en als dit b.v. Jan Klaassen zou zijn, dan krijgt de eerst volgende, b.v. Piet Koet no. 2, enz., met dien verstande, dat na de namen met Z, de namen met A volgen. Na gaat men na, wie precies in alle gemeenten van ons land dezelfden naam en geboortedatum heeft als die no. 1 werd toegewezen in Amsterdam en deze krijgen dan ook no. 1 als lo tingsnummer. Komt er in een gemeente niemand voor van dezelfde naam en (of) geboor tedatum (wat veelvuldig zal voorko men) dan krijgt no. 1 die daarop volgt. Simple comme bonjour, zooals men ziet. Ook nog practische drankbestrijding, want och, als je gaat loten, moet je immers vroolijk zijn, en een echte Hollandsche jongen moet dan een „glaasje" nemen. Zoo was het, helaas. Dat vervalt nu. De minister gaat echter nog verder. Het komt nu herhaaldelijk voor, dat iemand deelneemt aan de vooroefe ningen, terwijl hij later niet behoeft te dienen. Anderen zouden graag met hunne plannen tijdig weten, of zij al of niet de soldatenrok moeten dragen. Hier in wordt ook tegemoet gekomen. De loting wordt vervroegd met twee jaar, zoodat velen op liun 18de jaar weten waar zij aan toe zijn. Men neemt hiervoor liet alphabe- tisch register van Amsterdam van een vroegere lichting. Gesteld no. 1 valt toe aan Jan Hen- driksen, dan kunnen de jongens met de namen A tot en met G veilig aan nemen, dat zij geen dienstplicht te vervullen hebben, terwijl de namen met S tot Z een kans op vrijstelling hebben. Dit is echter niet geheel zeker, docli voor een groep met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid uit te maken. Kleine gemeenten worden nog tot 'n groote gevormd om den invloed der schommelingen wegens ongeschikt heid, vrijstellingen, enz. te ondervan gen. DT VACCINATIEKWESTIE De Tweele Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp tot verlenging van den opschortingstermijn met een jaar van de vaccinatie aangenomen zonder hoofdelijke stemming. S TATEN-GENERA AL. TWEEDE KAMER. Avondvergadering. Binnenlandsche Zaken en Land bouw. Aan de orde is voortzeting van de beraadslagingen over de afdeeling Landbouw. De heer HIEMSTRA (S. D.) erkent eveneens, dat de toestand van den Landbouw, althans voor een deel, niet geheel in orde is, en dat veel land bouwbedrijven een slechten tijd mee maken. Wat de landarbeiders aangaat, merkt spr. op, dat de toestand van dezen veel slechter is dan die van de fa brieksarbeiders. Daa Voor 1914 bestond er althans eenig verband tusschen de loonen van beide categorieën arbeiders, maar na 1914 is dat verband geheel verbroken, en zijn de loonen der landarbeiders in vergelijking met die van de industrie arbeiders erbarmelijk laag. Er dient dan ook te worden ge streefd naar verbetering van de ar beidsvoorwaarden van de landarbei ders. Spr. vraagt hiervoor de aandacht van den minister, aangezien de over heid ook ten aanzien van deze arbeids voorwaarden een taak heeft te vervul len. Spr. zou dan ook gaarne wettelijke maatregelen zien genomen inzake de minimumloonen. Wellicht kan dit vraagstuk gelijktijdig met het pacht- vraagstuk tot oplossing worden ge bracht. Wat de werkloosheid aangaat is spr. van meening, dat we te dezen aanzien op den duur vastloopen, aan gezien we op het platteland geen vol doende industrieën hebben, waarin de overtollige werkkrachten kunnen op genomen worden. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R. K.) brengt den minister hulde voor zijn groote activiteit ten aanzien van de landbouwaangelegenheden. Alleen betreurt spr., dat niet meer gelden worden beschikbaar gesteld voor het landbouwonderwijs. Immers de landbouw heeft groote behoefte aan dit onderwijs en daarom vraagt spr. een wettelijke regeling daarvan. Dhr AMÈNT (R. K.) zou, wat de buitenlandsche voorlichtingsdienst aangaat, den minister willen aanmoe digen, om in dezen dienst meer een heid te brengen. De heer VAN DER SLUIS (S. D.) be spreekt de belemmeringen, welke on ze export in, Amerika ondervindt en spr. zou er op willen aandringen, dat het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te dezen aanzien zeer actief zal worden. De heer RUTTEN (R. K.) acht in de eerste plaats noodig algemeen en een voudig practisch landbouwonderwijs. Zonder onderwijs is het onmogelijk voldoende kennis en begrip te ver krijgen van het boerenbedrijf. De heer VAN DEN HEUVEL (A. R.) heeft bezwaar tegen de wijze, waarop de heer Van der Sluis de boerenbevol king voorlicht. Voorts zegt spr. van meening te zijn dat moeilijkheden in den landbouw zeker niet door een herziening van de Pachtwet uit den weg zullen kunnen worden geruimd. Spr. wijst er verder op, dat de twee eenige middelen, die den landbouw kunnen helpen, zijn bescherming van den landbouw op een of andere wijze tegen buitenlandsche concurrentie en een wijziging van onze handelspoli tiek. Tenslotte sluit spr. zich aan bij den aandrang om meer gelden beschik baar te stellen voor het lager land bouwonderwijs, terwijl hij zich ver heugt over hetgeen de minister doet voor het tuinbouwonderwijs. Hierbij vraagt spr. nog, dat geen neutrale school zal worden gegeven aan stre ken, waar reeds door bijzonder onder wijs voldoende in de behoefte wordt voorzien. De heer LOVINK (C. H.) dringt er bij den minister op aan, om de bestrij ding van het mond- en klauwzeer met kracht door te zetten en hij zou gaarne zien, dat daarvoor alleszins deskundige hulp werd aangewezen. Vervolgens dringt spr. aan op een onderzoek door een staatscommissie naar de toestanden in den landbouw en naar de maatregelen, waardoor in die toestanden verbetering zal kunnen worden gebracht. Deze commissie zal haar onderzoek tot over de grens moe ten uitstrekken met het oog op een goeden landbouw■voorlicht ingsdienst. De heer SASSE VAN IJSSELT (15. K.) betoogt, dat de boeren slechts wei nig rente van hun geld ontvangen, en wel ongeveer 2 a 2 pet., zoodat er zeker geen sprake kan zijn van uit buiting der pachters. Wanneer zou worden overgegaan tot wijziging van het pachtstelsel, zou spr. het daarbij billijk vinden dat aan de pachters een recht op schadever goeding zal worden verleend opdat .voor de verpachters een regeling voor het eindigen van de pacht wordt ge troffen. De heer BRAAT (Plattel.) merkt op, dat de minister niet genoeg kan doen om het landbouwonderwijs te bevor deren. Voorts dringt spr. aan op krachtige bestrijding van het mond- en klauw zeer. Hoewel spr. vrijhandelaar is, is hij toch van meening, dat tegenmaatre gelen moeten worden genomen tegen den invoer uit het buitenland. Wan neer dat niet geschiedt, zal onze land bouw ten onder gaan. Er is op gewezen, dat de pachten te hoog zijn, maar spr. wil er op wijzen dat de belastingen veel te hoog zijn. De MINISTER van Binnenlandsche Zaken, de heer KAN, zegt met het oog op het late uur zeer kort te kunnen zijn. Spr. merkt op, dat gedurende de laatste drie jaar de gelden, welke voor den landbouw beschikbaar zijn, met ongeveer 30 pet. zijn verhoogd, terwijl de uitgaven voor de andere de partementen met ongeveer 18 pet. zijn verminderd. De minister zou gaarne meer con sulenten aanstellen, maar de kwestie stuit af op financieele overwegingen. Overigens zal zooveel mogelijk con tact worden gehouden met het huiten- land. Ten aanzien van den export, vooral naar Amerika, zegt spr., dat hij hier aan alle aandacht zal wijden. In dit verband deelt spr. mede, dat hij voor de uit te voeren bacon een Rijksmerk heeft aangeboden. Samenwerking met organisaties zal spr. natuurlijk gaarne zooveel moge lijk bevorderen. Wat het pachtvraagstuk betreft, zegt spr., dat een )orontwerp bij de organisaties aanha.__ig is gemaakt en dat hij hoopt, spoedig met een voor stel te dezer zake te kunnen komen. Het pachtvraagstuk moet echter niet worden geforceerd. Wel kan spreker den heer v. d. Sluis mededeelen, dat de door dezen genoemde punten ver moedelijk wel niet alle in het in te dienen ontwerp zullen worden opge nomen. De waardeering over het land- en tuinbouw-onderwijs is voor spr. een steun om op den ingeslagen weg voort te gaan. Wat de toestanden van de landar beiders aangaat, is spr. van oordeel, dat deze kwestie meer bij het Depar tement van Arbeid thuisbehoort. In- tusschen zal spr. de aandacht van zijn ambtgenoot op deze kwestie vestigen. Hierna wordt de vergadering ge schorst tot hedenmiddag 1 uur. BUITENLAND. DE REGELING VAN HET HERSTEL- VRAAGSTUK. Jaspar te Parijs. De Belgische minister-president, Jaspar, vergezeld van minister van staat Franqui, had Maandag te Parijs een belangrijk onderhoud met Poin- caré. Het deel van deze bijeenkomst was den steun van de Fransche re geering te verkrijgen voor het Bel gisch standpunt inzake de eventuee- le herziening van het plan-Dawes. Het onderhoud zou tot een resultaat hebben geleid, dat te Brussel bevredi gend wordt geacht. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE. Eenige vooruitgang. De hertog van York heeft gisteren aan een lunch medegedeeld, dat er een kleine verbetering was te bemer ken in den toestand van den koning. Deze mededeeling werd met groot en thousiasme begroet. Een aanwijzing, dat de ongerust heid over den toestand van den ko ning eenigszins verminderd is, wordt ook gezien in het feit, dat de Ko- nngin en prinses Mary gistermiddag het paleis hebben verlaten voor een aantal persoonlijke bezoeken. Een minder onrustige dag. Het bulletin van 9 uur gisteravond luidde: De koning heeft een minder onrus- tigen dag gehad, en de temperatuur was iets lager, dan gister op hetzelfde uur. De kracht en van den patiënt blij ven stationair. De prins van Wales breekt zijn reis af. De prins van Wales heeft uit Tan ganyika in Oost-Afrika aan den pre- hier Baldwin getelegrafeerd, dat hij met zijn broer,, den hertog van Glou cester, zoo spoedig mogelijk terug komt. Hij heeft hiertoe op eigen ini tiatief besloten. De admiraliteit heeft den kruiser Enterprise opdracht gegeven van Aden naar Dar-es-Salaam op te stoo- men, ten einde, als het noodig mocht blijken, ter onmiddellijke beschikking van den prins van Wales en den her tog van Gloucester te staan. DE OVERSTROOMINGEN IN BELGIë Antwerpen nog steeds zonder drinkwater. In het door overstroomingen geteis terde deel van België is de toestand gisteren volgens door de betrokken departementen te Brussel ontvangen berichten niet verergerd. De minister van openbar© werken, Baels, bracht verslag uit in den mi nisterraad over zijn bezoek aan de Scheldestreek tusschen Antwerpen en lïendermonde. Door de regeering werd besloten onmiddellijk in te grijpen er. zonder formaliteiten op staatskos ten over te gaan tot herstel der door gebroken dijken, die aan waterschap pen of particulieren behooren. Antwerpen is nog steeds verstoken van drinkwater, terwijl vele dorpen door het wegspoelen der electriciteits- palen in duisternis gehuld zijn. Te Antwerpen zelf hebben de groo te fabrieken het werk moeten stilleg gen. In de omgeving der stad langs de Schelde staan honderden hectaren blank. HET AMNESTIE VRAAGSTUK IN BELGIë. Dreigende kabinetscrisis. De politieke toestand was in ver band met het onoplosbare amnestie- vraagstuk Dinsdagochtend weer zoo gespannen, schrijft de Brusselsche corr. van de N. R. Crt., dat zelfs de door de ministers geïnspireerde bla den den val van het kabinet-Jaspar zoo goed als onvermijdelijk achtten en wisten te melden, dat gedacht werd aan vervroeging der verkiezingen, welke in plaats van April reeds einde Januari zouden worden gehouden. Alles wijst er op, dat de positie van de regeering vrij wankel is en een crisis tot de mogelijkheden van het oogenblik blijft behooren. KORTE BERICHTEN. Het aantal werkloozen in Groot- Brittannië bedroeg op 19 November 1.364.000 of 16.242 meer dan de voor afgaande week en 238.146 meer dan verleden jaar op denzelfden tijd. Berlijn verklaart zich tegen de benoeming van de leden der deskun digencommissie door de commissie van herstel en tegen eventueele deel neming van deskundigen van mogend heden buiten die van de Geneefsche overeenkomst. Een autonomistisch Kamerlid uit den Elzas zou een rondreis door Ame rika gaan maken om er spreekbeurten te vervullen over de autonomistische beweging. GEMENGD NIEUWS. De roofoverval te Ulvenhout. De oude P. van den Burg te Ulvenhout die in den nacht van Zaterdag op Zondag door ge maskerde bandieten, welke zijn woning waren binnengedrongen, is neergeslagen, overleed gisteravond t° 7 uur aan de be komen verwondingen, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten. De marechaussee te Breda meent de da ders op het spoor te zijn. Slaapziekte. Te Sluiskil, gemeente Terneuzen, is een 21-jarige landbouwers zoon aan slaapziekte overleden. Politieke veldslag. Het ging een beetje rumoerig toe, gistermorgen in de Groote Wittenburgerstraat te Amsterdam. Een jeugdige fascist colporteerde, vergezeld door eenige politieke vrienden, met „De Bezem", bet roemrucht orgaan der fascis ten; wat zijn recht was. Eenige communisten van de officieele Moscoupartij ergerden zich over dat feit, waartoe zij eveneers de volledige grond wettelijke vrijheid hadden; immers ieder heeft het onverkorte recht verstoord te zijn op zijne wijze. Als het daar dan maar bij blijft. Doch de „dictatuur van het proletariaat" gedoogt geen „Bezem", zelfs niet om te vegen voor eigen deur. De aanhanger van Moscou trachtte den colporteur diens krantjes te ontnemen, toen dat niet lukte, werd overgegaan tot de revolutionaire daad en een vuistslag op de lippen van den fascist „geplaatst", onmiddellijk gevolgd door andere C. P. H. „bons", plus trappen tegen de boenen van den colporteur. De directe actie w^rd gevoerd, terwijl enkele andere communisten verhinderden, dat de „Bezem"-man het hazenpad koos. De politie maakte aan „de dictatuur van het proletariaat" een inde. De agee- rende communist werd naar het bureau aan dé KattenburgergracTt gebracht, waar proces-verbaal wegens mishandeling tegen hem is opgemaakt. De film zal binnenkort voor den poli tierechte.* woiden afgedraa'd. Oplichter aangehouden. De 38-jarige reiziger R. J. P., die onder de valsche na men Ketelaar en Berghuis, zich in Cu- lemborg, zoowel als in andere plaatsen aan oplichting had schuldig gemaakt, is gisteren door de politie te Culemborg aan de justitie te Tiel overgeleverd, waar hij in hechtenis is gezet R. maakte er werk van gelden te vorderen van winkeliers voor reclames op spijskaarten van den een of anderen hotelhouder. Van deze spijskaarten evenmin als van het geld, kwam nooit iets terecht. Brandstichting. De verpleegde K. te Veenhuizen is aangehouden, die hekend heeft, brand te hebben gesticht in een schuur van de woning van den pastoor aldaar. Het vuur kon tijdig worden ge- bluscht. In kokend water. Te Harlingen viel een drie-jarig jongentje in een waschketel met kokend water. Het kind is aan de hekomen wonden in het ziekenhuis over leden. Branden. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de bakkerij met winkel van den heer G. Arbeider, staande aan het Dwarsdiep te Nieuw-Buinen, afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Het perceel is verzekerd. Voor enkele ja- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340,9, na 6 uur 1870 M. N. C. R. V. 5.Kinderuurtje. 6.30 Fransche les. 7.Eng. Handelscorrespondentie. 8.Uitzending vanuit de Zuidersin gelkerk (Geref.) te Assen. Sprekers: Ds. T. Gerber, Geref. pred. te Assen; Ds. H. P. Ste- genga, Ned. Herv. pred. te As sen; en de heer P. Pluyter. Verder zang en muziek. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 5.45 Landbouwhalfuurtje. 6.15 Diner-muziek. 7.15 Gezondheidshalfuurtje. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Lezing over de beoefening van sport op verschillende leeftijden 8.35 Opera-concert. 10.Persberichten van Vaz Dias. Daarna gramofoonmuziek. KöNIGSWUSTERH.. 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 8.20 Opera: De Parelvisscher. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Daarna muziek. LANGENBERG, 468.8 M. Concert. Lezingen en lessen. Concert. Uitzending ter gelegenheid van de 30e sterfdag van F. Meyer. Zang en muziek. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. Kinderuurtje. Gramofoonplaten. Tijdsein, weer- en nieuwsbericht De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. Concert. „Samson et Delilah", opera van Saint Saëns. Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. Vervolg Samson. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 7.20 Landbouwberichten. 7.50 Engelsche les. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Causerie. 8.50 „Carmen", van Bizet. In de pauze persberichten. 5. 5.50 7.20 8.20 5.35 6.20 6.35 7.05 8.05 8.35 9.20 9.55 ren is hetzelfde huis eveneens door brand vernield. Te Roodkerk is door het omvallen van een petroleumlampje hét woonschip van G. de Vries uitgebrand. Diefstal in een pastorie. In den nacht van Zondag op Maandag is te Eist, gem. Rhenen, ingebroken bij Ds. Hoogen- dijk, die van vele vereenigingen penning meester was en dus een tamelijk groot be drag aan geld onder zijn berusting had. Ds. H„ die ernstig ziek te bed ligt, schijnt van de iubrekers niets vernomen te heb ben. Hoe groot het gestolen bedrag is, kon nog niet worden vastgesteld. Eveneens na men de dieven een heerenrijwiel en eeni ge kleedingstukken mede. Tot op heden heeft de politie geen spoor van de daders kunnen ontdekken. Tramstoring te 's-Gravenhage. Gister middag is er gedurende 11 minuten een storing geweest in het tramverkeer. Alle trams, door de geheele stad, konden om kwart over één plotseling niet verder. Een onderzoek wees uit, dat de oorzaak van de storing gezocht moest worden in de electrische centrale. Hoe het defect ontstaan is, kan nog niet medegedeeld worden. Door het oogenblikkelijk inschake len van een vierde machine in de centrale gelukte het om vrij spoedig het tramnet weer van stroom te voorzien. Tegen half twee kon alles weer op gewone wijze voort gang hebben. UIT DE OMGEVING. LEIMUIDEN. Opening Bazaar. Gistermiddag half drie opende Ds. W. W. Siddré, Ned. Herv. predikant te Oude Wetering den bazaar voor den bouw der pastorie der Ned. Herv. Gemeente, met het voorgaan in gebed. Daarna zeide hij. dat de pastorie zooals die op het oogenblik is, niet is een huis voor een leeraar. Hij hoop te daarom, dat de bazaar veel en veel geld binnen zou brengen. Volgens hem was het houden van een bazaar voor zulk een doel zeer zeker geoorloofd. Aangezien de bazaar wordt gehouden in de Herv. Pastorie zelve, die nu tot afbre ken gedoemd is, bracht hij nog eens jn herinnering, wat in dit gebouw reeds ge beurd is. Vooral wees hij op het groote leed, dat hier de laatste jaren geleden is en ook op den strijd die hier is gestreden. Ten slotte dankte hij den burgemeester voor zijn tegenwoordigheid en alle helpers en helpsters aan den bazaar voor hun werk en hun bereidwilligheid. Daarna verklaarde hij den bazaar voor geopend, daarbij den wensch uitsprekend, dat deze in alle opzichten zal mogen sla gen. Wij vermelden nog even, dat vooral wat handwerken enz. betreft, vele en vele mooie dingen ingekomen waren, die dan ook spoedig de koopers en koopsters vonden. De heer G. Groeoeveld is herkozen als

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2