Het wrak van de Salentomet op den voorgrond de weer geborgen red- dings boot. DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- pcbouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van li2t b estuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst cler apotheken wordt van Maandag 26 Nov. tot en met Zondag 2 Dec. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Te lef. 594. Voor dien raad had namens den Bond van bedrijfsautohouders mr. Heeg te 's-Gravenhage betoogd, dat volgens hit oude motor- en rijwielre glement een teeken gegeven mocht worden bij richtingverandering, door het uitsteken van een voorwerp. Het nieuwe reglement is tegemoet geko men aan de ontwikkeling der techniek door toe te staan, dat men ook een teeken kan geven met een voorwerp, dat op ot aan het motorrijtuig is be vestigd. Van verlichting is geen spra ke. Ook de Hooge Raad heeft nu over wogen, dat het niet de bedoeling van den wetgever is geweest, dat de rich tingaanwijzers verlicht moeten zijn. Hij achtte het vonnis terecht gewezen en verklaarde den officier van Justi tie niet ontvankelijk in zijn cassatie beroep. CHRISTELIJK SOCIAAL COMlTé OLYMPISCHE SPELEN. Gisteren is te Amsterdam de slot vergadering gehouden van het Chr. Sociaal Comité tijdens de Olympische Spelen onder leiding van Jhr. Mr. J. V. H. Rutgers van Rozenburg. Onder de aanwezigen was o.m. de echtgenoote van den burgemeester, Mevr. C. de VlugtFlentrop. De voorzitter stelde vast, dat de be moeiingen van het comité niet zoó grootscheeps zijn geweest als is ver wacht dat ze zouden worden. Hij noemde dit echter geen reden tot teleurstelling; het doel was im mers de bestrijding van de zedelijke gevaren, welke men als gevolg van de Olympische Spelen in de hoofd stad vreesde; en met die gevaren-is het gelukkig erg meegevallen. Toch, aldus de voorzitter, zijn de zichtbare resultaten, dat wij op meer bescheiden plan dan wij ons eerst hadden voorgesteld velen tot hulp, enkelen tot behoud hebben mogen zijn. De onzichtbare resultaten zijn die van het evangelisatiewerk, welke wij niet kennen, maar welke wij ons vlei en, dat niet zijn uitgebleven. De spreker besloot met een woord van dank aan al degenen die door hun arbeid of hun geldelijken bij stand dit welslagen mogelijk hebben gemaakt. De secretaris, Dr. v. d. Helm, heeft vervolgens een uitvoerig overzicht gegeven van wat het comité in ver hand met de Olympische Spelen ver richt heeft. In het geheel heeft het de beschik king gehad over een bedrag van 27600 gulden; bij de opheffing was thans nog een saldo in kas van 1938, het welk de vergadering besloten heeft af te dragen aan het bestuur van den Centralen Bond van Chr. Philantropi- sche instellingen en voor Inwendige Zending ter verdeeling onder de aan gesloten instellingen. AFD. ZUID HOLLAND NED. BOND VAN J. V. OP G. G. De jaarliiksche leidersvergaderin gen van de Afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Jongelingsver- eenigingen op Geref. grondslag zullen dit jaar worden gehouden op Maan dag 3 December te Meerkerk, in de Chr. school; op Maandag 10 Dec. te Leiden in hotel „Den Burcht" en op Woensdag 19 Dec. te Rotterdam in „De Eendracht", 's middags om 4 uur en 's avonds om 8 uur. Op deze vergaderine-en zal de voor zitter, de heer A. v. Rijn Dzn., van Rotterdam. refereeren over: „Onze positie ten opzichte van de geïnstitu eerde kerk". DE V. A. R. A. Naar in Het Volk wordt medegedeeld heeft de V. A. R. A. aan de Heuvellaan te Hilversum een villa gehuurd waar in de studio's en kantoren zullen on dergebracht worden. Men hoopt met ingang van het nieuwe jaar uit eigen studio te kun nen uitzenden. WINKELSLUITINGSWET. De Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbe dienden heeft bij de Tweede Kamer een adres ingediend, waarin zij haar instemming betuigt met de indiening en de strekking van het wetsontwerp tot regeling van de winkelsluiting. Vooral met een beroep op de bevor dering van Zondagsrust door sluiting der winkels op Zondag en de overma tig lange arbeidstijden der winkelbe dienden, wordt op spoedige behande ling van het wetsontwerp aangedron gen. In bet adres worden vier bezwaren tegen den zakelijken inhoud van het ontwerp naar voren gebracht, nl. tegen het te groot aantal uitzonderingen op den regel van sluiting der winkels op Zondag, tegen het op 8 uur gestelde sluitingsuur, welk tijdstip, naar de meening van adressante, eveneens op niet later dan 7 uur behoeft te worden gesteld en tegen het feit, dat aan de gemeentebesturen wordt overgelaten of deze al dan niet per gemeenteveror dening zullen bepalen, dat de winkels op een halven dag der week gesloten moeten zijn.. Adressante meent, dat zulks impe ratief aan de gemeentebesturen moet worden voorgeschreven. Aan het adres is een zeer uitvoerige memorie van toelichting, waarin aller eerst wordt uiteengezet, dat regeling der winkelsluiting behoort tot de taak van de Overheid des lands en dus niet langer aan de gemeentebesturen moet worden overgelaten. Verder wordt o.a. met een beroep op de overmatig lange werktijden der winkelbedienden gewezen en de nood zakelijkheid van spoedige tot stand ko ming eener wettelijke regeling. Ten slotte worden de in het adres genoemde bezwaren tegen den zakelij ken inhoud van het ontwerp breedvoe rig gemotiveerd. Daarbij wordt o.a. breedvoerig stil gestaan bij de vraag, of een vervroegd sluitingsuur van invloed zal zijn op het debiet. Adres en memorie van toelichting zullen in brochure-vorm verschijnen en zijn voor belangstellenden gratis aan het bureau der Vereeniging ver krijgbaar. ONDERZOEK NAAR DEN ARBEIDS DUUR DER WINKELBEDIENDEN. De Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- enHandelsbe dienden heeft onder haar lèden-winkel bedienden een eenvoudig onderzoek ingesteld, naar den arbeidsduur en wat daarmede samenhangt. Het resultaat van dit onderzoek is neergelegd in de memorie van toelich ting op het door de Vereeniging bij de Tweede Kamer ingediende adres inza ke de winkelsluitingswet. Gegevens werden ontvangen van 722 winkelbedienden, werkzaam bij 78 on dernemingen. Uit het onderzoek blijkt, dat de over- groote meerderheid der winkelbedien den, ongeveer 70 pet. langer dan 55 uren per week werkt. In meer dan de helft der winkels wordt lhnger dan 60 uren per week gewerkt. Uit het onderzoek blijkt verder, dat in het winkelbedrijf het tegendeel van een vrijen Zaterdagmiddag bestaat. In twee derde deel der winkels wordt op Zaterdag langer dan 10 uren ge werkt. In ongeveer een derde deel van het aantal der winkels wordt op Zater dag zelfs langer dan 12 uur gewerkt. De kortere werktijden, n.l. die tot en met acht uur, komen, evenals overma tig lange meer dan 12 uur voor in de winkels met betrekkelijk weinig personejel. Gevraagd werd ook, wat de winkel bedienden doen als er geen koopers in den winkel aanwezig zijn. Uit de antwoorden blijkt, dat 634 van de 722 bedienden geen wachttijden kennen. Als er geen klanten in den winkel zijn, zijn er allerlei andere werkzaamheden, waarmede het perso neel bezig is. 161 bedienden, werkzaam in 27 za ken, hébben jaarlijks een vacantie van een week, twee derde deel van het aantal bedienden heeft jaarlijks meer dan een week vacantie. Geen of vrij wel geen vacantie wordt gegevep in de kleiniere zaken, die met geen of wei nig personeel werken. Vergeleken bij een soortgelijk onder zoek, vijf jaar geleden door dezelfde vereeniging onder haar leden ingesteld blijkt de arbeidsduur over de geheele lijn te zijn toegenomen. Alleen de vacanties zijn gunstiger geworden. BUITENLAND. DE DECEMBERZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. In een Zuidelijker plaats dan Genève. Volgens een bericht uit Berlijn zijn er onderhandelingen gaande om voor de a.s. zitting van den Volkenbondsraad een an dere, Zuidelijker gelegen plaats dan Ge nève te kiezen, b.v. Lugano of Cannes. Het denkbeeld is niet enkel van Duit- sche zijde geopperd; met het oog op den toestand van Chamberlain heeft ook En geland bij de -verplaatsing belang. De be slissing zou nog in den loop dezer week vallen. Men houde hierbij in het oog, dat Ge nève een zeer ongunstig klimaat heeft, omdat het open ligt voor de koude Noor denwinden. SPANNING TUSSCHEN GRIEKENLAND EN TURKIJE. De onderhandelingen over een verdrag afgebroken. Men meldt uit Praag aan de N. R. Ct.: Daar de betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland opnieuw slechter zijn ge worden, heeft de Grieksche regeering haar gezant in Angora, Papas, last gegeven de onderhandelingen, die tot het sluiten van een vriendschaps- en arbitrage verdrag tusschen beide landen gevoerd werden, af te breken. De Grieksche regeering is van meening, dat de verhouding tusschen de beide landen van dien aard is geworden, dat van een opschieten der besprekingen op het oogenblik geen sprake kan zijn. De verscherping van de reeds lang be- staande meeningsverschillen, die in hoofd zaak de politiek betreffen, welke Grieken land ten aanzien van de Turken in West- Thracië volgt, waar de regeering stelsel matig de Mohammedaansche reformatie actie tracht te weren, vindt haar oorzaak in het rapport, dat de voorzitter van de Turksche delegatie bij de gemengde uit wisselingscommissie aan de Turksche re geering heeft uitgebracht; hij beweert daar, dat de Turken in Thracië onmen- schelijk worden behandeld en worden on derdrukt. Er verschenen heftige artikelen tegen Griekenland in de Turksche pers, hetgeen weer tengevolge heeït gehadv dat een Turksch afgevaardigde uit Thracië door de Grieksche autoriteiten heimelijk werd gearresteerd als verdacht van anti-Griek- sche propaganda. Daar Venizelos vreesde, dat zijn politiek ten opzichte van het Oos ten in gevaar wordt gebracht, liet hij de besprekingen afbreken. De diplomatieke vertegenwoordiger van Italië trachtte mee het conflict te sussen. In politieke kringen verluidt echter, dat Venizelos, nu het verdrag van Lausanne tot dusver geen resultaten heeft opgele verd, "van plan is het geheele complex van Grieksch-Turksche kwesties voor den Vol kenbond te brengen. DE NIEUWE PRESIDENT DER VER. STATEN. Hoover in Honduras. De Amerikaansche kruiser Maryland, met Hoover aan boord, is gisteren te A.malpa (Honduras) aangekomen. Honduras is het eerste land, dat Hoover zal bezoeken op zijn reis door de landen van Zuid-Amerika. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE. Het bulletin van gisteravond. De koning heeft geen rustigen dag fe- had; de temperatuur bedroeg 38.66 gr., doch de pleuris heeft zich niet verder uit gebreid. De patiënt blijft op krachten. Om 11 nur consult van de doctoren. De doctoren zijn gisteravond even vóór 11 uur naar het Paleis teruggekeerd. Een nader bericht zegt, dat de twee dokters, die den Koning behandelden, on geveer één uur in de ziekenkamer geble ven zijn en. daarna een onderhoud gehad hebben met de KoniMgin. HET DUITSCHE METAALCONFLICT. Heden hervatting der onderhandelingen. De vertegenwoordigers der beide partijen in het conflict in de metaalnijverheid zou den heden onder voorzitterschap van den regeeringspresident opnieuw gemeenschap pelijke besprekingen voeren om na te gaan, o¥ een voortzetting van de onder handelingen, die de vorige week afgebro ken werden, mogelijk is. Gisteren heeft de regeeringspresident met beide partijen afzonderlijk onderhan deld. Een schrijven der arbeiders aan de werkgevers. De drie metaalbewerkersbonden hebben gisteren een gemeenschappelijk schrijven aan de werkgevers gericht. Daarin wordt, onder verwijzing naar de uitspraak van het arbeidsgericht te Duisburg, opheffing der uitsluiting en onmiddellijke herope ning der bedrijven geëischt, terwijl de werkgevers aansprakelijk worden gesteld voor alle schade, Welke uit eert niet inwil liging van dezen eisch zoude voortvloeien. DE VERWOESTINGEN VAN DEN STORM. Slechts 4 man van de Césarée gered. Men meldt uit Algiers: Slechts 4 leden der bemanning van de Césarée, die 18 koppen telde, konden ge red worden. Kanaaldiensten gestaakt De diensten van Dover, Folkestone en Newhaven werden gisterochtend wegens den storm gestaakt. Hoog water te Antwerpen. Tengevolge van den hevigen storm is de Schelde gisternacht bij vloed buiten haar oevers getreden en heeft schade aan de op de kaden staande stukgoederen tde- gebracht. Op den linkeroever is de St. An na-wijk vooral geteisterd, waar het water op sommige plaatsen tot de eerste verdie ping der woningen steeg. Alle verkeer met voertuigen is er gestremd. De stad Antwerpen is van drinkwater verstoken, daar ook de rivier de Nethe buiten de oevers is getreden en te Wael- hem de werken voor de drinkwaterver spreiding heeft overstroomd Tot dusver zijn er geen persoonlijke on gelukken gebeurd. De storm op de Deensche kust. De storm heeft op 3 plaatsen de dijken in Jutland doorgebroken en groote stuk ken land onder water gezet. De visschers- pink Syrena is met zijn uit 4 koppen be staande bemanning vergaan. Talrijke wrakstukken sspoelen allerwegen op de kust aan. Verschillende kleine schepen en botters worden nog vermist. Er is eenig vee verdronken, maar de be volking der ondergeloopen dorpjes heeft zich in veiligheid kunnen brengen. Sterke stijging der rivieren. Men meldt uit Trier: De Moezel is sinds gisternacht tot hoog- waterpeil gestegen. Van Zondagavond tot Maandagmorgen is het water van 3 meter 15 op 4 meter 35 gestegen. Van den bovenloop wordt verdere stij ging gemeld. Op eenige plaatsen staan reeds de kelders onder water. Ook de Saar is tot hoogwaterpeil gestegen. In Saarburg zijn in de benedenstad de kelders ondergeloopen. Volgens een mededeelig van de Rhein- strombauverwaltung te Coblenz zijn tenge volge van sterken regenval de midden- en boven-Rijn, de Moezel en haar zijrivieren, de beneden-Main, de Lahn en de Roer sterk gestegen. Een nog sterker stijgen is in de eerst volgende dagen te verwachten. KORTE BERICHTEN. Admiraal Scheer, de opperbevelheb ber der Duitsche vloot in den slag bij Jut land (31 Mei 1916) is overleden. De V. S. zullen nogmaals een poging ondernemen om de toetreding tot het Int. Hof van Justitie mogelijk te maken. De Duitsche Rijksraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan de tariefsverla ging voor 114 posten. Te Tokio is de geheele gemeenteraad wegens een kastekort gearresteerd. In Saksen heeft de winter zijn intre de gedaan. In het Ertsgebergte valt veel 6neeuw. Mr. Frans van Cauwelaert, burge meester van Antwerpen, zou zich bij de verkiezingen in April 1929 niet meer be schikbaar stellen als katholiek Kamerlid voor dit arrondissement. De „Matin" wijst er op, dat met den diensttijd van één jaar het effectief van het Fransche leger 350.000 man beneden dat van 1914 zal blijven. Chamberlain heeft gisteren, na een gezondheidsreis van drie maanden door Amerika en Canada, de leiding van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken op zich genomen. UIT DE OMGEVING. HAZERSWOUDE. Door den Kerkeraad der Gereformeer de Kerk alhier zijn, wegens periodieke af treding van de heeren Y. Bol als ouderling en Jac. Matze als diaken, tot candidaat voor ouderling gesteld de heeren A. Maas kant en P. J. Bogaards, en tot candidaten voor diaken de heeren C. de Gelder en H. van Wieringen Czn. Tijdens de bietencampagne werden aan de Weegbrug bij de Middelwegbrug alhier voor Zeeland gewogen 14.282.10 K.G. en voor Zevenbergen 988.128 K.G., te za- men 24.163.38 K.G. Een vrachtauto van den heer de K. alhier geraakte in het Westeinde plot seling in brand. fylet natte zakken en em mers water slaagden hulpvaardige han den er in den brand te blusschen. Burg. Stand. Bevallen: J. P. Kerk vliet, geb. Ballering, Z.; A. II. Kooter, geb. van Leeuwen, D.; L. van der Meij, geb. van der Haas, Z.; J. C. Pont, geb. van WATER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M KR. O. j 5.30 Diner muziek. Gramofoonplaten. 6.30 Duitsche les. 7.Cursus Kerklatijn. 8.1 ^Uitzending uit Oudenbosch. Koorzang, muziek en causerie, j 10.Persberichten van Va* Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R O. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Boekenhalfuurtje. 8.35 Concert door het omroep-orkest j 10.Persberichten van Vaz Dias. 10.30 Muziek. KöNIGSWUSTERH.. 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 8.10 Concert. Werken van Brahms. 8.50 Lezing. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Daarna muziek. 10.05 Beelduitzending. LANGENBERG, 468.8 M. 5.Concert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 8.20\Tooneel. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Causerie. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Concert. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. 10.Concert door het Radio-orkesL PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 7.20 Landbouwberichten. 7.50 Engelsche les. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Causerie. 8.35 Concert. Koor en orkest. In de pauze persberichten. Veen, D.; M. Slappendel, geb. Voorwinden, Z.; C. van der Werf, geb. van Rijt, D. Overledep: C Poot, 82 jaar, wed. van P. van Elleswijk; M. Goldberg, 73 jaar, echt genoot van W. Erkelens. LEIDERDORP. Vanwege den Bondsring Koudekerk I van J.V. op G.G. wordt in „Irene" alhier op Donderdag 29 Nov. a.s. des avonds te half acht een gewone Ringvergadering ge houden, waar door leden van de aange sloten vereenigingen behandeld zullen worden de onderwerpen: „De J.V. in het gedrang?" en „Wat lezen Gereformeerde Jongelingen?" Daar beide onderwerpen in het brand punt van den tegenwoordigen tijd staan, mag zeker op een goede opkomst gerekend worden, want een ieder, die belang stelt in het werk van de jeugd, zij op deze vergadering present! In de Ned. Herv. Kerk spreekt mor genavond (Woensdag) om 7 uur Ds. I. Voorsteegh, van Gouda. VOORSCHOTEN. De Meisjesvereeniging „Trifena" en de Jongel.vereen. „Eben Haëzer" beide op Geref. Grondslag, hielden Vrijdagavond gezamenlijk haar feestelijke jaarvergade ring in het gebouw voor C. B. De voorzitter der JV„ de heer W. Bak ker, opende de vergadering met gebed en las Filipp. 2. Gezongen werd Ps. 193 3 en 9. Na de aanwezigen hartelijk welkom te hebben geheeten verzocht de voorzitter Dr. Wielenga de leiding over te nemen, waar aan deze gaarne voldeed. Uit de goed verzorgde jaarverslagen van Mej. Bakker en vr. Zonneveld sprak een opgewekte toon. Het ledental van beide vereenigingen was toegenomen, terwijl over meeleven van buiten, zooals bezoeken van den Kekeraad, niet te klagen viel. Vr. P. Zonneveld gaf een voordracht over „Pe trus in het Rechthuis". Mej. Alting een opstel over „Maria, de moeder van Jezus". Iets nieuws, dat veel succes had, was het tableau-vivant „De Jongelingen in hun dagelijksch beroep". Wij lazen eens: „De beste Christen is de beste patroon en de beste arbeider". Dat dat het ideaal moge zijn van deze timmerende, schrijvende en handelende jongelingen! Mej. Zwijnenburg droeg een aardig ge dicht voor, vr. Kraan gaf een inleiding over „Zondagsrust en Zondagsheiliging waarop eenige bespreking volgde. In bet tijdens de Pauze aanbieden van een koele of warme drank, bleken d? vereenigingen weer goede gastvrouwen te zijn. Verschillende afgevaardigden brachten hun groeten over; voor den Kerkeraad der Geref. Kerk sprak de beer C. Kooy, bij wien dit in goede banden is. Mooi spel gaven de leden te zien in ..De Tolk", waar braaf om gelachen werd. uok „De Haan" door Mej. Kroon en „Radio door Mej. A. Doekes, oogstte veel bijval. Een mooi tableau was Ps 150. Inderdaad hebben de taüjke aanwezigen weer een hoogstaande avond gehad. De beide vereenigingen. hebben getracht vseei iets goeds en moois te geven en zijn daai in zeer goed geslaagd. Dr. Wielenga eindigde met dankgebe l Tot ouderling der Geref. Kerk zijn gisteren gekozen de heeren van Dorp en C. Eggink Jr„ tot diaken de beer J. W. Eg ging

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2