K! UWt LEIÜSCHI LOURAkT van MAANDAG 2 j NOV. 1928 TWEEDE BLAD. DE MEDEDEELINGEN VAN DEN HEER ZIMMERMAN. Naar aanleiding van de tegenspraak van den oud-burgemeester Zimmer man omtrent de mededeelingen van Het Volk, bevat Het Volk van Don derdagavond de volgende verklaringen van de heeren Brautigam en Heykoop. „De heer Zimmerman, die zich ge roepen voelt, de publicatie van „Het Volk" omtrent het onderhoud, dat hij len 9den November 19i8 met onderge- teekende had, te weerspreken, 'geeft ter staving van zijn lezing als een der sterkst sprekende feiten aan, dat Troelstra, in de zitting der Tweede Kamer en ondergeteekenden in de raadszitting, welke zittingen enkele dagen na het onderhoud plaats hadden er niet van hebben gerept, dat de bur gemeester „op 9 November over een overgave van het bewind als over een natuurlijke en te verwachten zaak had gesproken". Het zal den heer Zimmerman, toen hij dit op schrift stelde, zijn ontgaan, dat in het onderhoud op 9 November 1918 op zijn nadrukkelijk verzoek door ondergeteekende is toegezegd: aan het verhandelde onder geen en kele omstandigheid openbaarheid te zullen geven en te zullen volstaan met mededeeling van het onderhoud aan hunne committenten. Ondergeteekenden hebben aldus ge handeld en den leden hunner besturen verzocht deze gedragslijn eveneens te volgen. Ook thans nog achten onderge teekenden van wie de publicatie in Het Volk niet afkomstig is, zich aan deze toezegging gebonden, al moeten wij, na de mededeeling van den heer Zimmerman verklaren, dat wij ons met zijn lezing niet kunnen vereenigen De tweede ondergeteekende voegt hieraan toe, dat hij den heer Zimmer man, wien het archief der gemeente Rotterdam niet meer ter beschikking staat, aanbeveelt, nog eens inzage te nemen van de notulen der vergadering van het college van B. en W. dezer stad op 11 November 1918. De heer Zimmerman zal dan wel tot de overtuiging komen, dat zijn lezing betreffende het onderhoud grondige herziening behoeft. JOH. W. BRAUTIGAM. A. W. HEYKOOP. Tegenover de mededeelingen van Mr. Zimmermann over zijn rol en zijn houding in November 1918, schrijft ir. Albarda in „Het Volk" o.a.: „Ik kan hierbij mededeelen, dat ook de regeering al heel spoedig op de" hoogte is gekomen met het optreden van den Rotterdamschen burgemees ter. Mij zeiven is dat, kort na de meest bewogen Novemberdagen, gebleken uit een gesprek, dat ik met den toen- maligen minister president Jhr. Ruys de Beerenbrouck over de houding van den Rotterdamschen burgemeester ge voerd heb. Ik weet ook dat de ministerraad zich in den spannendsten tijd zeer in het bijzonder met een bespreking over de houding van Mr. Zimmerman heeft bezig gehouden en dat die raad speci ale maatregelen heeft genomen, om den heer Zimmerman een hart onder den riem te steken. Daarvan zou ik meer weten te ver tellen dan ik op dit oogenblik wensch. Toen eenmaal de zandzakken en de mitrailleurs in het Rotterdamsche Stadhuis waren opgestapeld en opge steld, schijnt dat hart weer op de door de regeering gewenschte plaats te zijn teruggekeerd". De heer Albarda maakt Mr. Zimmer man zelfs door dezen revolutionairen opzet min of meer verantwoordelijk voor de beruchte vergissing der soci aal-democraten. Mr. R. A. Z. schrijft o.a.: „Op 9 November 1918 wist niemand in Nederland buiten de enge kern der socialistische partijleiding iets hoege naamd van hun revolutie-opzet". Hiertegenover verklaar ik: „Op 9 November 1918 bestond noch bij de sociaal democratische partijlei ding, noch bij de leiding van het Ne- FEUILLETON. God is mijn heil. 90) —o— De wandelaars vervolgden in stilte hun weig van Gods vrede vervuld; zij waren na hetgeen zij gezongen en ge sproken hadden zoo heilig gestemd, dat zij liever zwegen, en ook de kin deren waren stil. Onwillekeurig dacht Hedwig aan dezelfde wandeling, die zij vijf jaar geleden met Willem ge maakt had, toen zij ook van den eik terugkeerden. Destijds hadden zij den Heer hun leven gewijd en waren op geruimd en blijmoedig geweest omdat de weg naar den hemel hun zoo ge makkelijk toescheen en de aarde bijna even lieflijk als eertijds het parad's. En wat was er van die droomen ge worden? Sedert dien tijd hadden zij hun voeten verwond aan de doornen en hadden menigen moeilijken weg moeten gaan, want het hemelpad is ruw en slechts door vele verdrukkin gen gaat men het rijk Gods binnen. Ja, vele verdrukkngen, waarvan sommige geleden en andere nog te doorstrijden waren. Maar zij was niet bevreesd; ^ij kende "hans Hem, die onze stok en derlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen eenige revolutie opzet! De revolutie-opzet bestond alleen in de verbeelding van Mr. Zimmerman. Zijn verbeelding is zelfs aanleiding ge weest, tot de bijeenkomst van de ver trouwensmannen onzer beweging, die op Zondagavond 10 November te Rot terdam is gehouden". Het verhaal van den heer Zimmer man bevat ook de mededeeling, dat de Rotterdamsche burgemeester zich op 9 November niet alleen tot vertegen woordigers van richtingen in de arbei dersbeweging heeft gewend, maar ook „tot de leiders van persorganen". Dit werpt een nieuw licht op het hoofdartikel, waarmede de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van Maan dagavond 11 November 1918 het land verraste. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Zeist, G. J. G. de Bel. te Sliedrecht; N. J. Cupedo te Foudum en F. G. Hospers te Noordwijlc aan Zee. Te Charlois, G. van Ramshorst, te Brummen; J. W. Zwaan te Domburg en D. Tromp, te Heerlen. Beroepen: Te St. Johannesga (toez.), P. Schumacher, te Uelsen Bentheim. Te Enter, J. E. Klomp, te Oldebroek. Te Drie- sum (Fr.), H. v. d. Hoek, te Langerak. Te Goudswaard (toez.), E. H. Jonkers te Was pik. Aangenomen: Naar Rottevalle, A. J. P. Boeke, te Schoorl. Naar IJzendoorn, H. van Eist, te Reeuwijk. Naar Borne (O.), A. Wartena te N. Dordrecht (Dr.). Bedankt: Voor Loon op Zand, H. van Eist, te Reeuwijk. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Hoogezand-Sappemeer, M. van Wijk te Oostburg. Bedankt: Voor Utrecht, J. G. Feen- stra, te Scheveningen. Voor Sassenheim en Den Haag(Oost) H. Holtrop, te IJmui- den-Oost. EVANG. LUTH. KERK. Drietal: Te Deventer (Alph.), G. J. Duyvendak, te Bussum; W. J. Manger, te Tiel en K. H. Walliën te Weesp. Aangenomen: Naar Groede, H. L. G. Ouwerkerk, cand. te Amsterdam. DOOPSGEZ. GLM. Aangenomen: Naar Den Haag, B. D. Boersma, te Huizem. BEROEPBAAR. De heer W. v. d. Kerk, theologisch can- didaat te Meppel, zal gaarne na 10 De cember a.s. een eventueel beroep uit de Geref. Kerken in overweging nemen. Zijn adres is: Emmastraat 22, Meppel. Ds. J. WARTENA. Vandaag herdenkt Ds. J. Wartena, de nestor der Scheveningsche Ned. Herv. pre dikanten, zijn 35-jarige ambtsbediening. De jubilaris werd in 18(3S te Lichtenvoor de, waar zijn vader, de hoogbejaarde em. predikant Ds. A. Wartena, predikant was, geboren. In 1893 werd hij candidaat in Gelder land, om 26 Nov. van dat jaar te Vleuten het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok bij in 1897 naar Nieuw-Vennep, welke standplaats 28 April 1901 met de te genwoordige verwisseld werd. Ds. Warte na is een harde werker, die zich op on derscheiden terrein aan allerlei actie geeft. In Scheveningen is Wijk B (oud-Scheve- ningen) aan zijn herderlijke zorgen toever trouwd. Ds. Wartena is voorzitter van de wijkvereeniging „Predikt het evangelie". Ook is hij voorzitter van de vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel te Scheveningen, waarvan 3 scholen uitgaan en secretaris van de vereeniging „De vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid" tot bevorde ring van Chr. lager- en mulo-onderwijs, aldaar. Verder is bij secr.-penn. van de afd. Westland van het Ned. Bijbelgenoot schap en penningmeester van de afd. Scheveningen der Ned. Zendingsvereeni- ging, alsook redacteur van de Scheven. Kerkbode. DE GEREF. KERK VAN HAARLEM. Naar aanleiding van het ook door ons Zaterdag uit het Handelsblad overgeno men bericht omtrent het bezoek van kin deren uit Geref. gezinnen aan niet-Geref. scholen, verzoekt Ds. A. M. Boeijinga aan De Standaard mede te deelen, dat in dat bericht het eerste en derde onjuist is, ter wijl van het tweede punt dit de waarheid staf is in bet donkere dal, niet alleen omdat zij van Hem" had hooren spre ken, maar omdat zij Zijn nabijheid had ondervonden en Hem in het ge loof aangenomen, en nu wist zij, dat al bracht de toekomst haar lief of leed, zij baar de ware vreugde niet kon ontnemen, want die is slechts te vin den in Hem, in wiens Naam zich zui den buigen alle knieën dergenen, die in den hemel en die op de aarde en die onder de aarde zijn, in Jezus Christus. Maar toch zou zij gaarne geweten hebben of Willem er ook nog aan dacht, dat zij nu vóór vijf jaren op dien weg een vriendschapsverbond hadden gesloten en dat zij hem toen gevraagd had haar te helpen in het bewandelen van het enge pad, dat ten leven leidt. Daar was echter weinig van gekomen, want uitgezonderd den korten tijd, dien zij toen te zamen hadden doorgebracht en enkele oogen- blikken in het volgend jaar, waarop zij over zulke dingen hadden ge sproken, had zij haar weg alleen moe ten gaan maar zij was geschraagd door meer dan menschel ijke kracht. Er hoeveel onrust, angst en scheiding was daar niet op gevolgd! Willem liep naast haar terwijl Jo hanna en haar man vooruitgingen en is, dat sommige ouders U.L.O. voor hun kinderen begeeren, dat zij helaas op Geref. scholen niet kunnen krijgen. Bedoelde U. L.O. is ook niet „algemeen Christelijk", doch „de grondslag der Vereeniging is de erkenning van den Bijbel als het Woord Gods en de vaste overtuiging dat de Chr. opvoeding alleen in dat Woord haar be ginsel, doel en weg vindt aangegeven". Ds. J. DIJK. Gisteren vierde Ds. J. Dijk, em. predi kant van de Geref. Kerk van Haarlemmer- meer-Sloterweg zijn 45-jarig ambtsjubi leum. De jubilaris werd 19 Maart 1857 gebo ren en studeerde aan de Theol. School te Kampen waar hij in 1883 candidaat werd, om 25 Nov. van dat jaar te Stroobos het predikambt te aanvaarden bij de Chr. Ge ref. Kerk. Vandaar vertrok hij in 1888 naar Oud-Loosdrecht, welke standplaats in 1907 met Haarlemmermeer-Sloterweg verwis seld werd. Bijkans 18 jaar mocht de jubi laris deze Kerk dienen. 1 Aug. 1925 ont ving bij eervol emeritaat en vestigde zich metterwoon te 's-Gravenhage, welke woon plaats hij vorig jaar met Soestdijk ver wisselde. Ds. Dijk mag nog gereegeld in de be diening van het Woord des Zondags oor gaan. CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST. Vrijdag hield de vereeniging Chr. Na tionaal Zendingsfeest haar jaarvergade ring te Utrecht onder presidium van Ds. Joh. Rauws. Geconstateerd werd, dat het te Middach- ten gehouden Zendingsfeest uitnemend is geslaagd, al was de opkomst door het re genweer op den vorigen avond en in den morgen minder groot dan men verwacht had. De rekening, door den penningmeester, den heer J. J. Voortman ingediend en toe gelicht, liet zien, dat het feest een klein batig saldo had opgeleverd. De penning meester wordt onder dankbetuiging gede chargeerd van zijn beheer over 1927. Aan de regelingscommissie, inzonderheid aan den heer van Weizen wordt dank betuigd voor alles, wat -ij in het belang van het feest gedaan heeft. Aan collecten viel een bedrag van 2648.88 over de Zendingscorporaties Je verdeelen. Uit het weduwen- en weezen- fonds kon aan enkele zendeling-weduwen een kleine toelage worden verleend. Hrt bleek echter niet mogelijk dit fonds thans te verhoogen. De aftredende leden werden allen herkozen. Medegedeeld werd, dat voor het Zen dingsfeest op Woensdag 3 Juli door H.M. de Koningin-Moeder een gedeelte van het landgoed Soestdijk welwillend beschikbaar gesteld is. INTREEREDE PROF. DR. L. v. d. HORST. Vrijdagmiddag heeft prof. dr. L. v. d. Horst het hoogleeraarsambt aan de Vrije Universiteit aanvaard met het uitspreken van een rede over: „Psychiatrie en we reldbeschouwing". Spr. schetste in het begin van zijn rede de geschiedenis der wetenschappelijke psychiatrie, zooals die in de laatste 100 jaar beoefend is. Daarna wees spr. er op, dat wij erkennen, dat de geest van den mensch door God rechtstreeks geschapen en drager is van het eeuwigheidsbeginsel, dat in den mensch gelegd is. Door dit te accentueeren en daardoor den pneumati- schen mensch op den voorgrond te bren gen, dreigt bij den zonden twijfel de één heid der psychiatrie een utopie te worden, aangezien de klinisch-pathologische gege vens de kennis der innerlijke levenserva ringen meer dan elders bij ons divergee- ren. Doch deze antinomie is voor den Schrift- geloovige in principe opgeheven, omdat achter zijn beschouwingen, zoowel op psy chologisch terrein als op dat der patho logie, de principes staan van één en de zelfde Openbaring, terwijl, wat het indivi- dueele geval betreft, de éénheid gevonden wordt in de zich ontplodiende persoonlijk heid, waarinzoowel de pneumatische als de somatopsychische persoon zich in or- ganischen samenhang manifesteert. Of dit Bijbelgeloof de basis zal zijn voor onze metaphysica van den mensch, dan wel, of we onze inzichten opbouwen op de gegevens van de moderne wetenschap, hangt ter eerster instantie niet af van lo gica of formeele criteriën. In vragen van wereldbeschouwing en geloof is de logica eer een middel ter verdediging dan ter fundeering van ons stelsel, dat op geheel andere gronden is gebouwd dan positivis tische kennis. Maar hoe ook de grondbeschouwingen daardoor in wezen van elkaar mogen ver schillen, allen streven wij naar den op bouw van de éénheid van den mensche- zij zag tot hem op. Hij was opgegroeid tot een krachtig, edel mensch, zooals zij zich hem altijd voorgesteld had, maar die gedachte veroorzaakte haar thans geen onrust. Zij verheugde zich slechts, dat zij beiden denzelfden weg hadden gevonden, dien zij destijds zochten, en naar hetzelfde doel jaag den. En dat deden met hem allen die haar lief waren, al was de een meer en de andere minder gevorderd, al was de een moedig en de ander vrees achtig, toch zochten allen de ster, die te Bethlehem is opgegaan. Zelfs haar vader had zich op weg begeven en zag het licht; allen behoorden tot de strijdende kerk, die zich in den geloo- ve vereenigt met de overwinnende ge meente daarboven. Willem gevoelde, dat zij hem zoo ernstig aanzag en vraagde vriendelijk: „Is het u niet heden te moede als voor vijf jaren?" Zij zag hem even vriendelijk en on beschroomd aan en antwoordde: „Dat heb ik ook juist gedacht". „En wij zijn ook vrienden gebleven", zcide hij bewogen, „en wij zullen het blijven ons leven lang". Hij hield op, als wilde hij meer zeg gen zonder .e weten hoe. Misschien verwachtte hij, dat zij zou antwoor- lijken persoon en de emancipatie van den geest uit de gebondenheid aan het natuur lijke. De drang naar zulk een wereldbe schouwing en de zucht naar de vrijma king van het geestelijk leven met zijn eeuwige waarden is niet alleen een pos tulaat der christelijke religie, doch ook het streven van den wetenschappelijken mensch. In de oplossing van vele vragen, die hier liggen, gaan we een eindweegs samen. Wel heeft de wijze, waarop de laatste decenniën in de psychiatrische problema tiek is gewerkt, ons voortgeholpen op een vroeger nauwelijks ontgonnen terrein. Door de psychologische richting in de psy chiatrie zien we perspectief voor de studie van het wezenlijke in de pathogenese, waardoor de geneeskunde meer en meer tot een helder zelfbewustzijn komt. Iets wat haar, naar het woord van den stich ter van deze universiteit, „dan eerst wel mogelijk zou worden, om zoo tot de diepere oorzaak van het verderf, waaruit alle ziekten opkomen, kon doordringen; omgekeerd het verband tus- schen deze oorzaak en de reagentia kon blootleggen en zoo haar arbeid kronen door het leveren van een medische philo sophic". Dat de tegenwoordige richting in de psychiatrie voor haar deel ernstig aan deze taak medewerkt, staat vast. Waartoe allerlei pogingen zullen leiden, weten we niet. Maar spr. houdt het daarvoor, dat de oplossing van de. vraagstukken gevonden wordt in aansluiting aan de Calvinistische beginselen, zooals die met name voor de psychologie door Woltjer en Bavinck zijn uitgewerkt. Het is sprekers ernstige wensch, dat het hem gegeven worde met Gods hulp ook aan deze oplossing mede te arbeiden, opdat de éénheid der weten schap naar Calvinistisch beginsel aan de Vrije Universiteit ir de komende jaren meer in vervulling ga. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. Burg. Stand. Bevallen: M. van Bem- mel, geb. Fokker, Z.; W. Kempen, geb. van Leeuwen, Z. Ondertrouwd: G. Baas, van Nieuwkoop en A. M. Hoogeboom; P. M. Hoogervorst, van Nieuwveen en C. C. Hijman. BOSKOOP. „Winkelweek". Was de autotocht voor ouden van dagen een succes voor het Comité „Winkelweek" ook de bisosvoopvoorstelling in hotel Neuf is Vriidag uitstekend geslaagd. 's Middags zat de zaal vol kinderen, naar men ons verzekerde waren er circa 500 in de zaal aanwezig, "s Avonds voor volwassenen was de zaal te klein en moes ten verscheidene menschen teruggestuurd worden, wat zeer jammer was. De hoofdfilm „Van Berkels patent" werd met groote aandacht gevolgd, ook eenige komische films sloegen terdege in. Er heerschte een vroolijke en gezellige stemming, die door den pianist, den heer Boer nog werd verhoogd. Het ongunstige weer was Donderdag avond oorzaak, dat de muzikale rondgang geen doorgang kon hebben. De Raad dezer gemeente zal vergade ren op Donderdag 29 November a.s. des namiddags om 7 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Opening. Trekking nummer voor stemming en rondvraag. 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 26 Oct. 1928. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel van B. en W. betreffende de aanstelling van een boventallige leer kracht aan de Openbare school. 5. Advies van B. en W. op een adres van den heer P. du Buij, arts te Boskoop, houdende verzoek, in de plaats van wijlen den heer H. van der Tak, belast te wor den met de waarneming van de armen praktijk. 6. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot aanvaarding van een schenking, ten behoeve van het nieuwe Gemeentehuis van de Directie der Nationale Bankver- eeniging. 7. Advies van B. en W. op een adres van den Nederlandschen Bond van Per soneel in Overheidsdienst, houdende ver zoek geen verhaal van pensioenpremie meer op het gemeente-personeel toe te passen. 8. Advies van B. en W. op een adres van de Besturen van Bewaarscholen in deze gemeente, houdende verzoek de sub sidie per leerling uit de gemeentekas te verhoogen. 9. Aanbieding door B. en W. ter vast stelling van een nieuwe verordening op het beheer der Gemeentebedrijven. den, maar zij zweeg, ofschoon het in haar sprekende oogen te lezen stond, dat ook zij overtuigd was, dat de oude vriendschap en trouw tusschen hen zouden blijven bestaan, maar zij was heden zoo gelukkig, dat zij aan niets anders behoefte gevoelde. Zoo sloegen zij de hooge lindenlaan in. het gelui had o^ehouden, de lich ten schenen vriendelijk tusschen de hoornen door, de maa*i wierp haar hel dere stralen op den kerktoren en de btide gedenkteekens: de getuigenis, die d: arop stond gegre -rd, die des tijds Hedwig's aandacht had geboeid en het anker was geweest waaraan zij zich in menigen hangen strijd had vastgeklemd, stond ook thans in haar hart gegrift en met diep gevoelden dank en lof herhaalde zij: „Ziet, God is mijn heil; ik zal ver trouwen en niet vreezen, want de Heer is mijn sterkte en mijn psalm en Hij is mij tot hejj geworden. Besluit. Men heeft de schrijfster na den eersten Hoogduitschen druk zoo me nigmaal gevraagd, wat er toch van Willem en Hedwig geworden is, of zij slechts vrienden zijn gebleven, dan 10. Voorstel van B. en W. om in begin sel te besluiten tot de instelling van een Grond- en Woningbedrijf. 11. Voorstel van B. en W., betreffende het aangaan van een geldleening van 140.000. 12. Voorstel van B. en W. om goed te keuren, dat het uitvoeren van verhardin gen, enz. in de Julianastraat, gebracht wordt ten laste van het gemeentelijk bouw terrein aan de Zuidkade. 13. Advies van B. en W. om een adres van een Commissie uit hét Bestuur van den polder Rijneveld, houdende verzoek om een subsidie uit de gemeentekas van 10.000 voor den bouw van een schut sluis. 14. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot afkoop van de huur van een strook je grond van de Hervormde Kerk. 15. Advies van B. en W. op een verzoek van den heer Joh. Jongejan, om eervol ontslag uit zijn betrekking van Ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer ge meente. 16. Voorstel van B. en W. om aan de Bouwvereeniging „Onze Woning" uit de gemeentekas een voorschot te verleenen van ten hoogste 1692, voor den houw van 6 dubbele schuurtjes. 17. Rondvraag. 18. Sluiting. Op Woensdag 28 November n.m. 2.15 uur, zal door den heer P. A. Colijn. bur gemeester dezer gemeente in tegenwoor digheid van vele afgevaardigden en ge- noodigden de overdracht aan het Rijk plaats hebben van de vernieuwde Rijks tuinbouwschool. Tevens zal dan herdacht worden het 20- jarig jubileum, van de vereeniging „Arbo- ricult.ura", alsmede het 30-jarig bestaan der school. Dinsdag 18 December a.s. zal in de groote zaal van hotel „Neuf" als spreker voor den Nat. Bond „Het mobilis&tiekruis" „optreden Z.E. generaal W. H. v. Terwisga, oud-commandant van het veldleger en voorzitter van genoemden bond. Het bestuur van de Meisjesvereeni- ging „Febe" noodigt alle belangstellenden uit tot het bezichtigen der vervaardigde kleedingstukken op Woensdag 28 Nov. n.m. 2.305 uur in de consistoriekamer der Ned. Herv. Geref. Evangelisatie. Op de gehouden veiling door notaris Houtzagers is de hofstede met landerijen, gelegen aan den Otweg en toebehoorende aan den heer Bunnink^ te Rijnsburg, in bod gebracht op totaal 29-850. Burg. Stand. 'Geboren: Hendrikus Lambertus Gerardus, zv. J. J. van Rijn en M. M. Drodg; Willem Jan, zv. A. Pos en J. M. de Groot; Gosen Eliza, zv. J. Rieze- bos en F. van Geest; Marinus Teunis, zv. J. v. d. Velde en J. Boogaard; Paulina Cornelia, dv. D. Wijnbeek en J. Hopman; Johannes, zv. P. Koetsier en A. Heij. Ondertrouwd: P. J. Middelkoop en A. J. Bonefaas. Getrouwd: P. v. d. Wolf, 27 jaar en N. Poot, 28 jaar; P. H. Kooy, 23 jaar en C. J. v. d. Willik, 24 jaar. Coop. Vereeniging „De Boskoopsche Veiling", veiling van 24 November. Rozen per bos: Ophelia 85132 ct„ Rosalandia 103142 ct., Columbia 110—210 ct., Butter fly 122182 ct., Gem. rozen 63100 ct., Gol den Ophelia 92146 ct., Wilh. Kordes 180 321 ct., Hadley 191251 ct., Mac Keiler 140 ct., Claudius Pernet 120235 ct. Chrysanten per bloem, le soort 1519 ct., 2e soort 813 ct., id. tros, per tak, 14— 23 ct., id. per bos, 30—50 ct. HILLEGOM. Burg. Stand. Getrouwd: P. J. Brou wer en J. Jansen; L. van der Lans en W. Warmerdam. Bevallen: J. GrannemanHeeren, Z.; W. M. A. GoemansVisser, D.; Th. C. Hulse boschDobbe, Z.; D. Elandvan*der Heij den, D.; E. M. A. Weijersvan der Dus- sen, Z.; G. van BeelenWijsman, D. Overleden: P. van Westerop, man 26 j.; M. S. Beerings, wed. van F. Wijngaarden, 82 jaar. NOORDWIJK AAN ZEE. Vrachtschip gestrand. Zaterdagmiddag is het Duitsche vracht schip „Heinrich Podens" op ongeveer 11 K.M. ten Noorden van ons dorp gestrand, 's Morgens half 4 was reeds bericht bij den kustwacht binnengekomen vermelden de dat voor Scheveningen een schip nood seinen gaf. Een sleepboot uit Hoek van Holland heeft eenige malen verbinding ge kregen met het schip, doch deze werden verbroken. Om 12 uur was het schip vlak voor ons dorp. Daar de roerketting ge broken was, moest het ongeladen schip zich geheel aan den stormwind overgeven en werd ten slotte boven op het strand ge worpen. Per telegram werd de hulp van wel of zij den weg ten hemel reeds op aarde te zamen bewandeld hebben, dat zij zich verplicht gevoelt hierop een antwoord te geven. Is niet dit aardsche leven met al zijn lief en leed, met al zijn voorvallen en gebeurtenissen, het omhusel waaruit het geestelijk leven zich moet ontwik kelen, gelijk uit de rups en de pop de schoone kapel ontstaat, die, de vleu gels uitbreidende, ten hemel stijgt? En heeft de mensch niet zijn bestem ming bereikt, wanneer hij rust in God heeft gevonden? Willem en Hedwig waren beide zoo ver gekomen en niets ken hun die vrede ontnemen, al ble ven ook hun aardsche wenschen on vervuld. Het dpel van het verhaal was van de onrust te spreken, die in de ziel heerscht van hen, die den Heer niet laten heerschen over hun harten. Wat echter h%t verdere aardsche lot der beide genoemde jongelieden be treft: de schrijfster heeft er niets te gen, dat het voor hen zoo aangenaam mogelijk zij en zij gelooft zelfs, dat zij zeer gelukkig geworden zijn, want alle hinderpalen waren nu voor hen uit den weg geruimd. Dit diene tot geruststelling voor deelnemende harten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5