DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 7815 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Toestuur v. h. Prot. Bur. waargenomen door de apotheek van voor Soc. Adviezen. RECLAME. 's Morgens en 's Avonds zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen; daarom behoort op iedere slaap kamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Vermoed wordt dat een der verpleegden tijdens een wandeling op het terrein in de loods, die niet ge sloten was, een brandende sigaar of sigaret heeft geworpen. Ook is het ech ter mogelijk, dat een bezoeker hieraan schuld heeft. EEN WOULD-BE SPANJAARD. Zaterdagavond werd bij de Span- jaardsbrug een wielrijder aangehou den, die zonder licht reed. Hij gaf voor Spanjaard te zijn. Zijn naam was „Princino" en hij deelde mee, uit Bar celona afkomstig te zijn. Het bleek voorts, dat hij vloeiend Fransch, Duitsch en Engelsch sprak. De politie geloofde daar niet veel van en sloot den man op tot tijd en wijle hij gewoon Hollandsch zou kun nen praten. Dit duurde tot gistermor gen, toen bleek dit het geval te zijn. Hij deelde toen mede uit Amsterdam afkomstig te zijn en J. L. P. te heeten. De would-be Spanjaard is 26 jaar oud en van beroep makelaar. BLOEMENTENTOONSTELLING. De afd. Oegstgeest van de Ver. voor Bloembollencultuur, zal van 19 tot 22 Februari in „Zomerzorg" alhier een tentoonstelling houden van getrokken tulpen, narcissen, crocussen, enz. Tot plaatsverv. lid van de Com missie voor Georg. Overleg in ambte naarszaken voor het niet-doceerend hooger-onderwijs personeel is benoemd nir. P. J. Idenburg, secretaris van het college van Curatoren der Universiteit alhier. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de vorige week opgenomen 242 volwassen personen en 11 kinderen, to taal 253 personen. Zaterdagavond te ruim half elf hotsten vóór „Zomerzorg" de motor rijder dr. D. en de 24-jarige wielrijder T. P. tegen elkaar, waardoor beiden kwamen te vallen. Dr. D. werd aan het hoofd verwond, en liet zich aan het Ac. Ziekenhuis verbinden. P. werd met een auto van den E.H.D. thuisgebracht. Hij had een lichte hersenschudding hekomen. De 63-jarige G. B., die Vrijdag avond aan den Zoeterwoudschen Sin gel te water was geraakt is «gisteren aan de gevolgen daarvan overleden. De storm heeft vannacht van het dak van de fa. L. aan de Breestraat een stuk afgeworpen; van het perceel Oude Rijn 130 een schoorsteen en van verschillende huizen dakpannen. On gelukken zijn daarbij gelukkig niet voorgekomen. In het Van der Werffpark werden een drietal hoornen ontworteld. BINNENLAND. HOFHOUDING. H. M. de Koningin heeft, met in gang van 1 Januari 1929, op daartoe gedaan verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan haar opper houtvester en jagermeester voor Gel derland, den heer G. E. H. Tutein Nol- thenius, onder dankbetuiging voor de gedurende een lange reeks van jaren als zoodanig bewezen belangrijke en gewichtige diensten. Op gelijken datum heeft H. M. be noemd tot haar opperhoutvester en ja germeester voor Gelderland Jhr. A. J. B. van Suchtelen van de Haare, inten dant van het Koninklijk Paleis en Do mein Het Loo. HOFJACHTEN. Men meldt uit Apeldoorn: Dinsdag, Woensdag en Donderdag werden de hofjachten op grof wild ge houden, waaraan behalve Z. K. H. Prins Hendrik en Hertog Adolf Fried- rich van Mecklenburg tal van genoo- digden deelnamen. Dinsdag werd ge jaagd te Gortel en Niersen, waar in het jachthuis te Gortel werd geluncht. Woensdag volgde de jacht te Hoog- Soeren, waarbij in het Aardhuis werd verpoosd. De jacht was moeilijk te volgen, be halve bij de laatste drift, toen de ja gers bij de heuvels van de Asselsche heide hadden post gevat. Het was voor liet publiek wel eenigszins gevaarlijk, doch achter de „kopjes" had men een goede schuilplaats. De buit was groot, doch een aantal dieren wist te ontkomen. Donderdag werd in Hoog-Soeren en Wiessel gejaagd. De totale buit bedroeg in drie dagen een 160-tal herten en 6 wilde zwijnen, welke geschoten werden met 15 gewe ren. Des avonds werd ten paleize een jachtdiner gegeven, terwijl de heeren jagers daar ook overnachtten. PRINS HENDRIK. Z. K. H. Prins Hendrik is voorne mens Vrijdag 20 dezer tegenwoordig te zijn bij de opening van het Parkher stellingsoord te Haarlem. DE DROOGLEGGING LER REEUWIJKSCHE EN SLUIPWIJKSCHE PLASSEN. Aan de Prov. Staten van Zuid-Hol land is door de Ingelanden der pol ders lteeuwijk en Sluitpwijk een adres gezonden, waarin wordt verzocht te besluiten tot droogmaking der plassen en te willen bevorderen, dat hun, wier bezittingen zullen worden onteigend, of wier waterrenten ten gevolge der droogmaking zullen vervallen, recht matige schadeloosstelling wordt uitge- weerd. Het adres is onderteekend door no taris d'Aumerie, B. en W. der gemeen te Reeuwijk, en door 16 andere inge landen der bovengenoemde polders. AANLEG VERKEERSWEG GOUDA— WADDINXVEEN. Naar wij vernemen, zal in het ko mende jaar een aanvang worden ge maakt met den aanleg van den groo- ten verkeersweg Gouda-Waddinxveen, langs de Oostzijde van de Gouwe. Reeds heeft men een proefstuk ge maakt, Enkele millioenen K.G. zand zijn al gestort NED. CHR. REISVEREENIGING. De algemeene vergadering der N.C.R.V. vindt plaats 22 Dec. a.s. te Haarlem. Aan den vooravond wordt een fees telijk samenzijn georganiseerd, aange boden door de ontvangende afdeeling. Ongetwijfeld zal het in ruimen kring groote belangstelling wekken, dat voor het volgend jaar 1929 wordt voorbereid een groote vereenigings- reis naar de Noordkaap en Spitsber gen. Het 21 November 1.1. uitgekomen nummer van „Ons Reisblad", bevat het breedvoerig programma. STEUN VOOR EMIGRATIE NAAR CANADA. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan de gemeentebe sturen een circulaire gezonden, waar in, onder verwijzing naar een brief van den Minister van 9 December 1927 inzake landverhuizing naai* Canada, wordt medegedeeld, dat de daarbij gegeven regeling ook zal gelden voor het jaar 1929, met dien verstande, dat de geldelijke hulp aan de emigranten, alleen zal worden verstrekt als rente loos voorschot. De emigratie-centrale Holland in Den Haag blijft met de uit voering belast en is bereid zich met de invordering van de voorschotten in Canada te belasten. Do organen der arbeidsbemiddeling zullen ter zake door den directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling worden ingelicht. De Minister verzoekt aan de ge meentebesturen, hem vóór 1 December te berichten, of zij bereid" zijn, hun medewerking in voorkomende geval len te verleenen. Is op dien datum geen bericht ontvangen, dan neemt de Minister aan, dat het gemeentebestuur meent, in deze aangelegenheid mede werking niet te moeten verleenen. UITVOERING VAN HET PROVINCIAAL WEGENPLAN. Naar aanleiding van een door de commissie uit de Prov. Staten, welke rapport heeft uitgebracht over het we- genverslag 1927—1928, in overweging gegeven denkbeeld om, ten behoeve van het bevorderen van een vlot ver loop der voorbereiding van de uitvoe ring van het provinciaal wegenplan, ter gTiffie een afdeeling in te richten, welke geen andere zaken te behande len zou krijgen, dan op bedoelde uit voering, hebben Ged. Staten opge merkt, dat reeds thans aan de eerste afdeeling een hoofdambtenaar belast is met de leiding van alle voorberei dende werkzaamheden ten behoeve van die uitvoering, daarbij bijgestaan door enkele lagere ambtenaren aan die afdeeling. Wegens de vele bij den wegenaanleg betrokken polder- en waterschapsbe- langen is het niet gewenscht, voorals nog de behandeling der verschillende wegenzaken aan de Eerste Afdeeling de Waterstaatsafdeeling te ont trekken. Mocht eventueel de behoefte aan de oprichting van een afzonderlijke afdee ling, als hier bedoeld, zich voordoen, dan kan nog altijd daartoe worden overgegaan. JUBILEUM A. COLIJN. Vrijdag herdacht de burgemeester van Nieuwer-Amstel, de heer A. Colijn, onder groote belangstelling Zijn 12JS- jarig ambtsjubileum. Des morgens kwamen de gemeente ambtenaren den jubilaris huldigen, waarhij de heer L. Boer, hoofdambte naar ter secretarie hem een fraaien haard aanbood. -s Middags maakte de heer Colijn, begeleid door ruiters te paard, een rondgang door de gemeente, waarna een receptie werd gehouden. Tijdens deze receptie, waar vele autoriteiten van in en huiten de ge meente van hun belangstelling blijk gaven, werd hem een huldeblijk der burgerij aangeboden, bestaande uit 'n schilderij van den Amstelveenschen kunstschilder Froonen. 's Avonds had in het Turngebouw nog een feestavond plaats. BUITENLAND. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE. Minder gunstige berichten. De berichten omtrent den gezond heidstoestand van koning George van Engeland luidden gisteren iets min der gunstig. Het om acht uur 's avonds gepubli ceerde bulletin meldt: De Belgische kroonprins Leopold en Prinses Astrid reizen naar Indië op een Hollandsche boot. De prins en prinses op de Commandobrug van de Insulin- de. V.l.n.r.: Kapitein Rulmak, W. Ruys Sr., directeur van de Rotterdamsche Lloyd en het kroonprinselijk echtpaar. „De koning had heden een onrusti- gen nacht, als gevolg van toenemende koorts, 's Konings krachten verminder den evenwel niet". Deze ontwikkeling der ziekte komt te onverwachter, daar de koning een kalmen nacht had gehad. Om vijf uur 's middags werd zelfs nog gemeld, dat er een kleine verbete ring was ingetreden, zoowel wat de longaandoening als wat de pleuris be treft. In weerwil van den storm verdrong zich den geheelen dag een groote me nigte voor bet Buckingham paleis, zoo meldt de Courant. Een stroom bezoekers vervoegde zich t>*n paleize teneinde naar 's Koning- toestand te informeeren. De karige en behoedzame bewoor dingen van het hedenavond gepubli ceerde telegram lieten niet na, indruk te maken. Voorts heeft men nog opgemerkt, dat Baldwin, de minister van Binnenland- sche Zaken, Johson Ilicks, en de mi nister van Koloniën, Amery, gedu rende het week-end in onafgebroken verbinding met het paleisbleven en instructie hadden gegeven, hen onver wijld te verwittigen, wanneer er een onvoorziene wending mocht intreden. De hertog van York, die van plan was, Londen enkele dagen te verlaten, heeft van dit voornemen afgezien en bleef in de hoofdstad, waar zijn gema lin zich hij hem voegde. Ook Prinses Mary is uit Yorkshire te Londen aangekomen en vertoeft ten paleize, inplaats van in haar eigen huis. Bijna alle leden van de koninklijke familie bevinden zich thans te Londen. Gisteren werd in verschillende ker ken voor het herstel van den koning gebeden en in enkele gevallen werd het volkslied aangeheven. In de Westminster-abdy werd door den dean voor het uitspreken van den zegen, mededeeling gedaan van het laatste bulletin, waarna gedurende eenige minuten stil door de gemeente werd gebeden. DE STORM. De Britsche eilanden geteisterd. De Britsche eilanden zijn gisteren weer door stormen geteisterd, waar door echter slechts geringe schade is aangericht. De scheepvaart bij Deal in het Ka naal is stilgelegd. Circa vijftig sche pen van verschillende nationaliteiten hebben reeds een schuilplaats tegen het zware weer gezocht en elk uur ver meerdert dit aantal nog. Dreigende overstroomingen in Zwitserland. Sedert Vrijdag woedt boven Zwit serland een hevige storm, die in de laag gelegen streken vergezeld gaat met regens. Het water in alle rivieren staat zeer hoog en vele districten worden met overstroomingen bedreigd. Buitengewoon hevig was de storm Zaterdag boven Bazel en langs den Rijn, waar vele telefoonlijnen zijn ver broken. De hevigheid van den storm is gisteren nog toegenomen, doch het is veel kouder geworden en tot op 10C0 meter hoogte is sneeuw gavallen. Stormen aan de Frarfsche kust. Frankrijk wordt sedert Zaterdag door een hevigen storm geteisterd, die vooral aan de noord- en noordwest kust schade heeft aangericht. Uit Douarnenez wordt gemeld, dat het Italiaansehe schip „Goldone" toen het zich ca. 90 K.M. ten westen van Kaap Finistère bevond, genoodzaakt was S.O.S.-seinen te geven; later slaagde men er echter in, de aange richte schade te herstellen en zonder hulp kon de reis worden voortgezet. Ook de „Amiral Ponty" heeft nood seinen -gegeven, toen het zich op 50 K. M. van Ouessant bevond en meldde, dat een der ruimen water maakte. Uit Brest is een sleepboot assisten tie gaan verleenen. Het stoomschip „Tours" is gisteren met een gedeeltelijk weggeslagen bo vendek de haven van La Rochelle bin nengekomen; sedert dien is de haven voor alle scheepvaartverkeer gesloten. In Zuid Frankrijk is het weer bui tengewoon koud geworden en nabij Perpignan is zelfs sneeuw gevallen. Te Parijs en in de omstreken woei gedurende de afgeloopen 24 uur een buitengewoon krachtige wind met veel neerslag. De gewone luchtdienst van Le Bour- get naar Londen is voortgezet, doch uit Croydon zijn geen vliegtuigen ver trokken. Scheepsongeval bij Algiers. De Matin meldt uit Algiers, dat het kustvaartuig „Cesare", dat de haven trachtte binnen te loopen plotseling is gezonken op ongeveer 10 K.M." afstand van Algiers. Door de buitengewoon onstuimige zee was het onmogelijk hulp te verleenen. De boot met 12 man aan boord is met man en mui£ vergaan. Typhoon op de Philippijnen Uit Manilla wordt gemeld, dat het Zuidelijk gedeelte van het midden der Philippijnen door een typhoon geteis terd is, die twee dagen duurde. De wind bereikte op bepaalde oogen- blikken een snelheid van 100 mijl. Er zijn 400 huizen en 7 havenloodsen vernield. Ongeveer 7000 menschen zijn zonder onderdak. Er worden tot nu toe geen slachtoffers gemeld. HET DUITSCHE METAALCONFLICT. De werkgevers in het ongelijk gesteld. Het „Landesarbeitsgericht" te Duis burg heeft Zaterdag, na verscheidene uren in de raadkamer te zijn geweest, in hooger beroep uitspraak gedaan in zake den door de organisatie van werk gevers in de ijzer- en staalindustrie in- gestelden eisch tot nietigverklaring der bekende arbitrale uitspraak. Zooals men zich zal herinneren, werden de eischers in eerste instantie in het gelijk gsteld, waarna de organi satie van metaalbewerkers zich tot het Rijksarbeidsgerecht wendde, dat de zaak naar het „Landesarbeitsge richt" te Duisburg verwees. Het Landesarbeitsgericht" heeft nu de eerste instantie door 't Arbeids gerecht te Duisburg gedane uitspraak vernietigd en de werkgevers in het on gelijk gestold. In het arrest van het „Landesarbeits gericht" wordt verklaard, dat de arbi ter zich aan de verordening nopens de scheidsrechterlijke uitspraak heeft ge houden en dat meer speciaal het feit, dat zijn stem beslissend was, aan de waarde der arbitrale uitspraak geen afbreuk doet. Een scheidsrechterlijke uitspraak, zoo wordt gezegd, kan worden gedaan, indien deze in het belang van den staat is. De opvatting van het Rijksar beidsgerecht, dat vroeger heeft ver klaard, in bestaande arbeidsovereen komsten niet te kunnen ingrijpen, geldt niet, als in het belang van den staat een arbitrale uitspraak wordt geëischt. De organisatie der werkgevers heeft tegen het arrest van het „Landesar beitsgericht" waarbij dus de indertijd gevelde arbitrale uitspraak geldig ver klaard wordt, onmiddellijk revisie aangeteekend bij het rijksarbeidsge recht, dat de aangelegenheid derhalve opnieuw zal moeten behandelen. Een kerkelijke collecte voorgeschreven. De bisschop van Munster heeft in het kerkelijk blad bekend gemaakt, dat op den eersten Zondag v?,n den Advent, op 2 De cember, in alle R.K. kerken en kapellen een collecte voor de uitgeslotenen gehou den zal worden en mgr. verzoekt alle dio- cesanen naar vermogen tot leniging van dezen nood bij te dragen, want het is een. heilige plicht naar krachten deze noodlij denden te hulp te komen. KORTE BERICHTEN. Het Duitsche memorandum over de herstelkwestie heeft te Londen een gunstigen indruk gemaakt. De Kroatische oppositie zal niet deelnemen aan de plechtigheden ter herdenking der stichting van den Joe- go-Slavischen staat. De Hongaarsch-Roemeensche be sprekingen over de optantenkwestie zullen op 5 December a.s. te Abbazia beginnen. Van Japansche zijde wordt ver klaard, dat Sjangtoeng niet zal wor den ontruimd, zoolang rust en orde niet voldoende gewaarborgd zijn. De Grieksche regeering heeft be sloten, den militairen diensttijd tot 14 maanden te verminderen. In tegenwoordigheid van veel hooge geestelijken is door den rector- magnificus der katholieke universiteit het eere-doctoraat in de rechten ver leend aan Calvin Coolidge. president der Vereenigde Staten van Amerika. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M. N. C R. V. 7.Les in Stenografie^ 7.30 Zangcursus. 8.15 Uitzendavond vanuit de Koepel kerk te Leeuwarden. Koor en orgel. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. Jt V. R. O. 5.i Kinderuurtje. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.15 Engelsche les. j •£-1 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Lezing handelswetenschap. 8.35 Concert door het omroep-orkest Louis Zimmermann, viool. 10.Persberichten van Vaz Dias. 10.05, Populair programma door het omroeporkest. KöNIGSWUSTERH.. 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.50 Concert. Daarna weer-, nieuws- en sport berichten en tijdsein. Daarna muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 5.Concert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.35 Collegium Musicum. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Causerie. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Vaudeville. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. 1 PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 7.20 Landbouwberichten. 7.50 Boekhoudles. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Causerie. 9.05 Kamermuziek. In de pauze persberichten. UIT DE OMGEVING. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Hedenmorgen vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de burgemeester. Af wezig de heer van der Geest. De voorzitter opent de vergadering. Ingekomen stukken; Missives van Ged. Staten, houdende dis posities op raadsbesluiten. Een verzoek van de R.K. Coop. Vereeni- ging voor onderling belang „Door steun verkregen", te Lisse o.n een opengelegen stukje grond te mogen koopen aan de Ja- coba van Beierenlaan om daar een filiaal te stichten. De heer Schrama is er voor om dit stukje te verkoopen. Van het badhuis, waarvoor de grond oorspronkelijk is be stemd, komt de eerste tien jaren toch niets. Na nog eenige discussie wordt be sloten de grond nog niet beschikbaar te stellen. Alleen de heer Schrama stemde voor het verzoek. De voorzitter deelt mede, dat hij nog al eens een bezoek gehad heeft van personen, die het Raadhuis wilden koo pen. Een van de gegadigden, de heer P. C. Meiman, heeft thans een koopacte getee- kend, die slechts eenerzijds bindend is. In deze koopacte wordt overeen gekomen, dat de heer Meiman het Raadhuis koopt voor 20.000. De datum van aanvaarding is dan 31 Dec. 1929, terwijl wanneer het eer der aanvaardt wordt, tot evengenoemden datum 5 pet. van de koopsom moet wor den betaald. Besloten wordt B. en W. machtiging te geven het Raadhuis volgens het voorge dragen contract te verkoopen. Op verzoek van Ged Staten wordt een kleine wijziging aangebracht in de ver- keersverordening, die onlangs is vastge steld. Als lid van de Comm. van Toezicht op het L. O. wordt herkozen de heer P. J. Vercouteren. De maximum vergoeding voor de exploi tatie van het L. O. wordt vastgesteld op 31.42 per leerling. De voorloopige afreke ning heeft aangewezen dat de Herv. school heeft uitgegeven ƒ27.31, de School met den Bijhei 17.46, de R.K. Jongensschool 18.52, de R.K. meisjesschool 15.42 per leerling. De maximum vergoeding voor de ex ploitatie van het ULO. wordt vastgesteld op ƒ28.61. De Chr. H.B.S. te Leiden vraagt een sub sidie van 102.34 voor een leerling die in 1926 de school heeft bezocht. Besloten wordt deze subsidie toe te staan. Met algemeene stemmen wordt het uit breidingsplan van de gemeente definitief In behandeling komt daarna de uitslag van de aanbesteding betreffende den bouw van 5 woningen aan den Menneweg, ter vervanging van krotwoningen. Dit is weer een heele lijdensgeschiede nis. Gecorrespondeerd is met den Minister van Binnenlandsche Zaken, nadat de aan besteding gebleken was niet het gewensch- te resultaat te hebben gehad. Om het Rijks voorschot te krijgen moest de bouw nog goedkooper zijn. Aan den minister is medegedeeld, dat de voorgestelde verso bering te duur is gekocht en Z-Exc. is vei zocht een subsidie te verlèenen op een bouwsom van 14.080. De burgemeester i bij den minister op audiëntie geweest heeft een gewillig oor gekregen. B. en vragen thans hoe de zaak ook uitvalt, het wnrk

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2